Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Reklamy, czyli samo zło!

Nikt nie przepada za reklamami, czy na stronach www, czy w programach typu adware łatwo zauważyć negatywny stosunek internautów do nich, bez względu na to z jakim typem reklamy mamy do czynienia: banner, button, wyskakujące okno, reklama pływająca, czy kontekstowa jest to tylko kolejny sposób na dorabianie się naszym kosztem. Niektórzy internauci ograniczają się do narzekania, inni idą o krok dalej i stosują różnego rodzaju dodatki do przeglądarek blokujące reklamy zamieszczane na stronach www.

Oczywiście mało, kto zdaje sobie w ogóle sprawę, że utrzymanie serwisu nie jest darmowe <wow>. Poza okresowymi opłatami za domenę, i serwer jest jeszcze wkład najważniejszy a mianowicie czas poświęcony przez ich właścicieli. Można się natknąć w internecie na osoby, które na jednej stronie www chcą zarabiać (i chodzi im zazwyczaj o zarobki nie byle jakie, rzędu kilku tysięcy)- łatwo można poznać takie osoby po wyglądzie ich stron, które często bardziej przypominają choinkę przed świętami niż serwis internetowy. W większości jednak właściciele stron mają mniej wygórowane marzenia, prowadząc serwis dla wąskiej grupy, z ilością unikalnych odwiedzin rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu dziennie chcieliby żeby strona choćby zarabiała na siebie.

Warto się czasem zastanowić narzekając, i blokując reklamy, które są samym złem, czy przypadkiem nie są złem koniecznym do utrzymania waszych ulubionych witryn. Kompromisem między opłatami za korzystanie z serwisu, i całkowitą bezpłatnością.

[font=10]Ci, którzy czekają na drugą część wpisu o "maszynkach" Apple, muszą się uzbroić w cierpliwość, niestety (?) mam teraz sporo pracy.[/font] 

internet

Komentarze

0 nowych
marcin_k   3 #1 07.01.2011 18:24

Ale jak widze serwis, który ma kilka milionów odwiedzin w ciągu dnia, i jest 'oblepiony' banerami reklamowymi z każdej strony, to nie mam skrupułów żeby blokować reklamy.

Razi   7 #2 07.01.2011 18:25

Reklamy reklamami, ale niech nie obciążają CPU/GPU i nie uniemożliwiają poruszania się po stronie. Ja tylko takie blokuję.
Chamstwo za chamstwo

przemek1234   7 #3 07.01.2011 18:31

Jak tu nie blokować, jak wchodzę na jakąś stronę i mi zaczyna ryczeć do ucha jakieś dziadostwo na stronie.

PS. Jest jeszcze jedna rzecz denerwująca w sieci, a mianowicie strony ładujące się pół minuty i wyjeżdżające z jakimiś animacjami na każdym kroku, jakby nie mogła się zwykła prosta strona otworzyć.

pawcio1212   7 #4 07.01.2011 18:37

rozumiem jak jest nieruchoma reklama, migająca ale pływające i z dźwiękiem są najgorsze

GL1zdA   12 #5 07.01.2011 18:54

Używam subskrypcji filtrów - natrętne reklamy są blokowane, te mniej przy okazji też - ja nie będę pracował nad tym, by szukać 'dobrych' reklam, niech reklamodawcy się porozumieją. Poza tym, nie każdy ma wielomegabitowe łącze, żeby pobierać z każdą odsłoną megabajty banerów.

Canaris1978   9 #6 07.01.2011 19:24

Ten wpis można odebrać niejako jako szantaż userów serwisów internetowych. Bezpodstawny. Ja zawsze będę blokował reklamy tak jak większość użytkowników ponieważ każdy wybierze "więcej" nad "mniej". A właściciele serwisów i tak nie wprowadzą płatnych wersji co jednoznaczne byłoby z samobójstwem tak długo jak będzie istniała wolna konkurencja i będą serwisy bezpłatne z możliwością blokowania tego shitu. Można by rozważyć nie blokowanie ich gdyby nie były tak inwazyjne - na całą płaszczyznę ekranu, pływające za kursorem lub dźwiękowe gdy nagle w ciszy można na zawał zejść. Dopóki to się nie zmieni. Nie, dziękuję.

Canaris1978   9 #7 07.01.2011 19:27

Ponadto wpis jest tak oczywisty i nie wnoszący niczego nowego do tematu, że nasuwa się natrętna myśl czy to nie przypadkiem nabijanie punktów za aktywność na blogu.

corrtez   12 #8 07.01.2011 19:49

Oni nam ekran pelen reklam, my im adblock i tyle...

deepone   13 #9 07.01.2011 20:09

@Canaris1978 - "Ja zawsze będę blokował reklamy tak jak większość użytkowników ponieważ każdy wybierze "więcej" nad "mniej"." - na jakiej podstawie twierdzisz większość użytkowników?
Owszem w środowisku w którym zapewne się obracasz, albo ktoś pokazał Tobie blokowanie reklam albo Ty komuś i są to osoby które poradzą sobie z zablokowaniem reklam.
Jak już pokazuje jednak doświadczenie, wystarczy spotkać osoby mniej doświadczone, starsze (nawet rodzice większości z nas), które to jeżeli już korzystają z komputera to o blokowaniu reklam nie myślą lub nawet nie wiedzą. Znam wiele osób co nie blokuje reklam, także tę "większość" zamieniłbym na zdecydowaną mniejszość osób korzystających z komputera.

Mnie najbardziej denerwują te, które się "drą" niewiadomo po co. Niby tam jakiś projekt onetu i tym podobnych jest odnośnie "standaryzacji reklam" ale jak widać bez rezultatu bo trzeba by cały internet ustandaryzować a to może się okazać niemożliwe.

trux   11 #10 07.01.2011 21:11

Razi@
Masz rację.
Obciąża to GPU/CPU, zwiększa hałas emitowany przez komputer i pobór prądu.
Wyjątkowo irytujące są reklamy emitujące różne dźwięki (szczególnie gdy ma to miejsce w nocy).
Blokowanie reklam to jedyny sposób na ich natarczywość.
Osobiście nie mam nic przeciwko statycznym banerom reklamowym.

LonngerM   12 #11 07.01.2011 22:10

Najbardziej denerwujące są reklamy, które wyskakują użytkownikowi przed twarz zasłaniając stronę:/ a znajdą się jeszcze takie gdzie krzyżyk zamknięcia parę razy ucieka:/ - za to powinni zamykać na dożywocie...

floyd   15 #12 07.01.2011 22:15

Może nie wszyscy uwierzą, ale był internet bez reklam (na początku) i nie internet przyszedł do biznesu, ale biznes do internetu wietrząc w tym dobry interes. Oczywiście rozumiem tych którzy chcą zarabiać, ale to ma być ich problem jak mnie zachęcić do wchodzenia na ich strony i ewentualnie oglądania reklam, a nie ja mam się martwić o ich zarobki. Gdybyśmy grzecznie akceptowali nieograniczoną ilość reklam w trosce o ich autorów, to można przypuszczać, że strony składały by się z samych reklam, bo niby dlaczego nie?

floyd   15 #13 07.01.2011 22:33

Może przy okazji jeszcze taka ciekawostka. W USA powstała przed paru laty strona złożona z samych reklam i jej autor zarobił w krótkim czasie milion dolarów. Za 1 pixel firmy płaciły jednego dolara, a strona składa się z miliona pixeli.
http://www.milliondollarhomepage.com/
Były potem próby, także w Polsce stworzenia czegoś takiego, ale już bez efektów. :(

Pablo79   11 #14 07.01.2011 22:39

Gdyby w polskim internecie reklamy nie były tak nachalne (wyjątkiem są tu dobre programy - tu reklama nie utrudnia przeglądania),to raczej nie byłby zbytnio potrzebny jakiś adblock do jej zablokowania.

Rozumiem że właściciele portali oraz twórcy stron muszą za coś utrzymać te serwisy, ale nie ma u mnie takie zgody na to że gdy włączę jakąś stronę w Polsce, to jeszcze nie zdąży się na dobre wczytać, to już nieraz na cały ekran wywala się stado grających i tańczących reklam, i pogoni za uciekającym krzyżykiem, bo reklama nie ma ochoty się zamknąć.

Wystarczy tylko spojrzeć nieraz na pracę CPU podczas wyświetlenia się tych reklam, szczególnie tych flashowych, to wykorzystanie zaznacza się w granicach 40 do 70% dochodząc niekiedy do 90%.

duffee   11 #15 08.01.2011 00:03

wystarczy wejść na wp.pl, onet.pl czy o2.pl, interia.pl by mieć zalew reklam i to jeszcze takich chamskich, że praktycznie nie można ich zamknąć a są na cały ekran/ ewentualnie na połowę lub 3/4 ekranu. Dlatego nie odwiedzam w/w serwisów - szkoda mojego zdrowia, oraz stosuję blokadę reklam.

Chyba zapomnieli twórczy, iż nie samymi reklamami żyje człowiek .... I za bardzo poszli w stronę komercji ....

Adblock rulez !

  #16 08.01.2011 01:09

Nie zapominajcie że istnieją strony nie komercyjne np. skrypty-bash.eu, wikipedia.org, i inne.

artymienek   8 #17 08.01.2011 09:41

Jakie reklamy? Istnieje coś takiego? ;)

wilczurek91   10 #18 08.01.2011 15:42

no niestety, na pewnych stronach bez dodatku blokującego reklamy ani rusz.
całe szczęście, że można je blokować, bo kiedy jeszcze nie wiedziałam o istnieniu adblocka, krew mnie zalewała gdy próbowałam wyłączyć reklamę a krzyżyk zwinnie umykał ;) oczywiście, nie mam nic przeciwko reklamom takim jak na tym vortalu, ale tym stronom, gdzie jest ich pełno, są wielkie i głośne i czasem ma się wrażenie, że to one się ładują jako pierwsze...absolutnie mowię nie! ;]