Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ślepa gałąź ewolucji Cz. II

Technologia rozwija się w niesamowitym tempie, codziennie powstają, i są realizowane nowe projekty, jedne osiągają sukces, inne popadają w zapomnienie. Jest to druga część wpisu o technologiach którym nie udało się powtórzyć sukcesu iPod.

[b]MRAM[/b]

Jest to rodzaj pamięci nieulotnej RAM wykorzystującej zjawisko gigantycznego magnetooporu. Znane z pamięci DRAM komórki przechowujące dane, w MRAM są zastąpione warstwą magnetyczną. Zamiast zapełniać komórki pamięci pod wpływem energii elektrycznej, kości MRAM przechowują dane dzięki namagnesowaniu warstwy ferromagnetycznej. Jedną z głównych zalet pamięci MRAM jest to, że w przeciwieństwie do DRAM posiada praktycznie nieograniczony czas przechowywania informacji bez zasilania. Kolejną zaletą MRAM może być znaczne zredukowanie zapotrzebowania pamięci na energię elektryczną- dzieje się tak dlatego że pamięci te nie muszą być tak jak moduły SRAM i DRAM stale zasilane prądem.

Pamięci MRAM, miała zastąpić kości flash. Ich zwolennicy twierdzili że, w 2010 roku zaczną wypierać układy DRAM.

[b]SED TV[/b]

O ekranach SED zrobiło się głośno głównie dzięki temu, że charakteryzowały się możliwością stworzenia paneli o przekątnej większej niż 60 cali, przy jednoczesnym minimalnym poborze energii (mniejszym o średnio 60% niż PDP i o około 30% niższym od LCD). zachowywały przy tym wysoką jasność i kontrast.

Inwestycja w panele SED (surface-condition electron-emitter display) miała być debiutem w branży telewizyjnej największego na świecie producenta kamer i aparatów cyfrowych- firmy Canon. Canon liczył przy tym na to, że nowe odbiorniki staną się głównym motorem jego zysków. Wspólnie z Toshibą założył w 2004 r. spółkę SED Inc., która miała zająć się rozwojem, produkcją i sprzedażą telewizorów nowej technologii. Ze względu na problemy z wysokimi kosztami produkcji ekrany nigdy nie pojawiły się na rynku, a w 2010 roku Canon definitywnie wycofał fundusze przeznaczone na rozwój technologii SED w telewizorach.

SED łączyła w sobie elementy obu konkurencyjnych technologii CRT (cathode ray tube) i LCD (liquid crystal display) i miała je zastąpić, teraz już jednak wiadomo, że tej technologii nie zobaczymy w naszych domach.

[b]PLAZMA[/b]

Plazmowe ekrany telewizyjne mogą być znacznie większe od tych wykorzystujących tradycyjne lampy katodowe CRT (Cathode Ray Tube), są przy tym od nich znacznie cieńsze i lżejsze. Obraz powstaje na nich dzięki kombinacji czerwonych, zielonych i niebieskich punkcików. Przez zmianę intensywności każdego z tych składowych kolorów można otrzymać dowolną barwę z pełnego spektrum.

W ostatnich latach popularność telewizorów plazmowych mocno spadła w wyniku konkurencji z telewizorami LCD. Kupno plazmy, zwłaszcza takiej o przekątnej ekranu powyżej 42 cali było swojego czasu tańsze niż kupno LCD o podobnych wymiarach, jednak postęp w technice produkcyjnej przyczynił się do spadku cen LCD. Poza tym ekranom plazmowym zarzucano szereg wad:
- większa masa niż panele LCD
- większe zużycie prądu niż LCD
- migotanie obrazu, widoczne szczególnie podczas wyświetlania jasnych scen

Hitachi, NEC, Pioneer, VIZIO. Te firmy postawiły już krzyżyk na plazmach. Wstrzymanie produkcji rozważa Samsung, Panasonic i LG. Wydaje się, że przyszłość ekranów PDP jest już przesądzona.

[b]PDA[/b]

Palmtop (PDA- Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – mniejszy od laptopa, czy też netbooka, przenośny komputer osobisty. Do podstawowych funkcji palmtopów zalicza się:
- kalendarz,
- terminarz,
- kalkulator,

Dodatkowo mogą posiadać:
- czytnik e-booków,
- edytor tekstowy,
- wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny oraz kamera,
- odtwarzanie muzyki etc.

Czy w obecnych czasach takie funkcje robią jeszcze na kimś wrażenie? Obecnie PDA przegrywają niemal pod każdym względem ze smartfonami, które dzięki tysiącom dostępnych aplikacji można zmienić w mobilne centrum zarządzania i komunikacji.

Klasyczne PDA są wypierane przez coraz nowocześniejsze smartfony, którymi interesuje się coraz więcej osób.

 

internet

Komentarze

0 nowych
izipower   2 #1 17.05.2011 22:04

A ja był PDA do ślepej gałęzi raczej nie zaliczył. Prawie każda nawigacja po odblokowaniu może stać się PDA. A po za tym ze związku PDA z telefonem powstał smartfon. Chyba więc twórcy pierwszego palmtopa wyznaczyli dobre trendy na przyszłość.

lubicz   4 #2 18.05.2011 10:52

Niby plazma umiera ale Pioneer Kuro dalej jest bardzo uznanym wśród pasjonatów dobrego obrazu. Plazma w najtańszych modelach może i umiera ale nie w tych w wyższej półki.

WODZU   18 #3 18.05.2011 11:25

Czy przypadkiem technologia SED nie polegała na ty, że każdy pixel był jakby oddzielnym kineskopem, z własnym źródłem elektronów i warstwą fotoluminescencyjną? Jeśli tak to jest mi szczególnie przykro bo bardzo oczekiwałem wejścia tej technologii. Między innymi dlatego do tej pory nie kupiłem panoramicznego telewizora. Inną przyczyna jest również brak czasu na oglądanie telewizji.

januszek   22 #4 18.05.2011 11:42

Akurat czytałem na "konkurencyjnym" portalu, że rynek plazm ciągle rośnie ;) vide: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Plazmy_zdobywaja_rynek,_ale_LCD_dominuje-348...

olmeca   13 #5 18.05.2011 13:47

@izipower - ostatni klasyczny model PDA został wprowadzony na rynek w roku 2008 był to HP Ipaq 214, po tym modelu nie pojawiło się nic nowego. Nową gałęzią rozwoju stała się seria Touch zapoczątkowana przez HTC wyprodukowaniem Diamonda.
Odblokowanej nawigacji nie zaliczyłbym do PDA prędzej do PNA, a wspomnianej odciętej gałęzi sam się mocno trzymam bo nie znajduje odpowiedniego zamiennika w gąszczu dzisiejszych swiecidełek.

izipower   2 #6 18.05.2011 14:28

@olmeca
Tak, ale ja tej gałęzi po prostu nie nazwał bym "ślepej" skoro większość funkcji przeżyła i ewoluowała do dzisiejszych smartfonów.

olmeca   13 #7 18.05.2011 15:48

Dzisiejsze smartfony to raczej nowe linia wyrastająca z tej starej nie rozwijanej już gałęzi. Początek był wspólny, ale to już nie to samo.

Obin   10 #8 18.05.2011 17:12

@olmeca
"Nową gałęzią rozwoju stała się seria Touch zapoczątkowana przez HTC wyprodukowaniem Diamonda"
Raczej nową gałąź rozwoju PDA zapoczątkował HTC Blue Angel w 2004 roku.

luqass   13 #9 18.05.2011 17:17

@olmeca dokładnie

kuba144   5 #10 18.05.2011 17:31

liczyłem na wojnę LCD vs Plazma w komentarzach ;)

izipower   2 #11 18.05.2011 18:48

Jak można nazwać ślepą gałęzią coś co funkcjonuje do dziś, tyle że ze zwiększoną funkcjonalnością? PDA wzbogaciło się o możliwość dzwonienia, dodano lepsze ekrany, lepszy procesor, więcej ramu i powstał pierwszy smartfon.
To tak jakby ślepą gałęzią nazwać Forda T z 1908 roku. Przecież już się takich nie produkuje! Ale zwiększono jego funkcjonalność, bezpieczeństwo, dodano bajery i oto w XXI wieku nadal mamy samochody.
Więc wracając do PDA - nazwę go wzorcem dla dzisiejszych urządzeń. Takim samym, jakim był Ford T dla przemysłu motoryzacyjnego :D

luqass   13 #12 18.05.2011 19:05

@izipower czy to PDA wzbogaciło się o możliwość dzwonienia, czy może raczej w telefonach komórkowych zaczęto upychać wszystko co tylko się da?

olmeca   13 #13 18.05.2011 19:11

@Obin - nie zgodzę się z tą teorią. Blue Angel jest ciągłością linii wcześniejszych modeli takich jak Himalaya i późniejszego następcy Alpine -> http://pdadb.net/index.php?m=pdacomparer&id1=69&id2=164&id3=112

Zgodnie z aktualną tendencją tych urządzeń, że wszystko jest fingerfrendly, to właśnie Diamond zapoczątkował odejście od rysików na rzecz macania ekranu paluchami.

IuEnLaMondo   3 #14 18.05.2011 19:24

Plazma wymarła? Trochę dziwnie się czuję mając za plecami telewizor plazmowy ;p Popularność może już nikła (telewizor kupowany 2 lata temu), ale plazma jeszcze istnieje...

Obin   10 #15 18.05.2011 19:35

@olmeca
Diamond i Touch Pro miały jako pierwsze nakładkę Touch Flo od HTC na WM która starała się zminimalizować rolę rysika. Diamond dalej posiada rysik i używanie "reszty" systemu (6.1) jest bez niego bardzo niewygodne.
Jest więc dużym nadużyciem mówienie że Diamond zapoczątkował tendencję fingerfrendly. Oczywiście teraz nie ograniczam się tylko do firmy HTC.

Przytaczając BA miałem na myśli połączenie PDA i telefonu.

command-dos   18 #16 18.05.2011 21:59

Kupując teraz tv, decydowałbym się na plazmę... Przy ponurych filmach chłonie mniej energii od lcd ;)

olmeca   13 #17 18.05.2011 22:12

@Obin
Pierwszym PDA z telefonem był HTC Wallaby http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=118&view=1&c=qtek_1010__1020_h...
jeszcze z czarodziejskim WM 2002 na pokładzie z możliwością upgrade do 2003se, co mu nie służyło.
Touch Flow pojawiło się jako pierwsze w Diamondzie i dla tego na niego powołuje się jako urządzenie, które wywołało spore zmiany.