Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Social Network killed Instant Messaging

Wielu pewnie zaskoczyła wiadomość, o tym, że przyszłość komunikatora AQQ stoi pod znakiem zapytania. Co najciekawsze, nie było chętnych do odkupienia komunikatora, przez co zostanie on przekazany jego twórcy za darmo. Nie oznacza to, że sam komunikator pozostanie bezpłatny, Oconnel (deweloper AQQ) planuje wprowadzenie opłat za korzystanie z komunikatora.

Jeszcze 5-10 lat temu komunikatory przeżywały prawdziwy bum, coraz więcej osób miało internet, upowszechniały się łącza szerokopasmowe, dzięki czemu komunikatory stały się świetną darmową alternatywą dla SMSów. Gadu-Gadu, bardzo szybko zyskiwał nowych użytkowników, był jednym z programów typu must have.

W tamtym okresie, każdy gigant polskiego internetu chciał ugryźć dla siebie jak największą część tego rosnącego rynku. Zaraz po GG zaczęły pojawiać się kolejne komunikatory, jedne z własnymi protokołami inne bez. Wirtualna Polska miała swój wpkontakt, a później Spika, O2- Tlena, a Interia- Stefana, nawet dobreprogramy które komunikatora wprawdzie nie mają, to jednak serwer sieci Jabber uruchomiły. Powstało też AQQ, które na początku miało nawet własny protokół, ale później zdecydowano się korzystać z Jabbera. Jak widać po tym jaki los spotkał te wszystkie komunikatory, sam program do wysyłania wiadomości tekstowych na siebie nie zarobi. Kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy użytkowników to za mało, aby opłacalne było utrzymywanie, i rozwijanie komunikatora. Nawet zagraniczne multikomunikatory takie jak Nimbuzz, czy Palringo zrezygnowały z obsługi innych protokołów, ze względu na ich niską popularność, i skupiły się na chatach, i wideorozmowach. Właściwie w Polsce tylko GG wciąż (chyba jeszcze tylko siłą przyzwyczajenia użytkowników) utrzymuje się na powierzchni, chociaż pewnie i ono odczuło pewny spadek zysków, skoro w 2006 roku w swoim regulaminie zabroniło korzystania z komunikatorów innych niż oficjalne.

Przyczyn spadu zainteresowania komunikatorami jest wiele. Jeśli ktoś ma ICQ i chcemy z nim popisać, też musimy mieć własny nr ICQ, z GG, i Jabberem jest dokładnie tak samo, w pewnym momencie korzystamy z kilku protokołów, i mamy uruchomionych w tle czasem kilka komunikatorów, a te znacząco obciążają komputer ponieważ właściciele komunikatorów utrzymują się w dużej mierze z reklam które nam serwują podczas korzystania z ich klientów. Poza tym wiele komunikatorów nie posiada (lub do niedawna nie posiadało) swoich wersji na Linuksa, i systemy mobilne.

Sytuacja ta trwała by pewnie do dziś, gdyby nie portale społecznościowe. I właśnie tak jak pozycję radia w domach zajął telewizor, a później komputer/konsola, tak pozycją SMSów zachwiały komunikatory internetowe, a pozycją komunikatorów portale społecznościowe. Ludzie zrozumieli, że komunikatory są nie wygodne, przepakowane reklamami, i zasobożerne, a ich rolę z powodzeniem mogą przejąć portale społecznościowe, z Facebookiem i jego chatem (messengerem) na czele.

GG ma około 50 milionów zarejestrowanych użytkowników, świetny wynik, jeśli wziąć pod uwagę, że jego główna baza demograficzna znajduje się w niespełna 40 milionowym kraju. Niezły, ale te 50 mln nijak ma się do 1 mld użytkowników Facebooka. Postępuje globalizacja, mamy znajomych rozsianych po całym świecie, utrzymywanie z każdym kontaktów za pomocą komunikatorów jest nieopłacalne. Po co mi GG, ICQ czy Jabber, skoro co 7 osoba na świecie ma konto na Facebooku? Przeważnie i tak gdzieś tam na którejś karcie w przeglądarce FB jest otwarty, nie ma więc potrzeby instalowania i obciążania komputera dodatkowymi programami, skoro możemy w prosty sposób komunikować się ze znajomymi już w oknie przeglądarki, ale jeśli ktoś chce, to proszę bardzo, jest wieloplatformowy Facebook Messenger dostępny na PC, Androida, czy Iphona. W krótkim czasie to właśnie Messenger stał się jednym z najpopularniejszych sposobów komunikowania się w formie tekstowej. Nawet na smartfonach coraz więcej czasu spędzamy na Facebooku, coraz mniej dzwoniąc, czy pisząc SMSy, a wybierając operatora komórkowego zamiast na cenę za minutę rozmowy, czy SMS patrzymy na koszt pakietów internetowych.

Rozumiem, że Oconnel chciałby się utrzymać z AQQ, i pewnie celuje w 2-3 tysiące wiernych użytkowników płacących parę złotych miesięcznie, ale dziś nawet taki gigant jak GG który od dnia uruchomienia tj. od 15 sierpnia 2000 roku piastuje pozycję lidera na rynku ma problemy- kiedyś na liście kontaktów było mnóstwo dostępnych osób, dzisiaj są to 3 osoby na krzyż. Trend jest spadkowy, a wprowadzenie opłat nie tylko nie przyciągnie nowych użytkowników, ale na pewno zrazi sporą część obecnych. AQQ nie przetrwa bez wersji na systemy mobilne, i bez mocnej integracji z Facebookiem, tylko czy nie jest już na to za późno?

 

internet

Komentarze

0 nowych
Protected_48   3 #1 29.12.2013 21:33

Trafnie opisane.

Monczkin   15 #2 29.12.2013 22:36

No niestety, apele z tym związane... no cóż, takie życie :)

Oski9191   5 #3 29.12.2013 22:50

AQQ ma integrację z fb. Sam mam AQQ zintegrowane z Jabberem, GG, FB, skype i GTalk. Uruchamiam 1 program i jestem zalogowany wszędzie, zamykam AQQ i jestem offline dla świata;)

4lpha   10 #4 29.12.2013 22:54

Dobry wpis.

NoahWatson   1 #5 29.12.2013 22:57

Z drugiej strony jednak osoby dbające o prywatność wolą otwarte rozwiązania zdecentralizowane lub P2P. Jeśli chcesz skomunikować się przez email i boisz się Google to możesz kupić własny miniserwer na ARM lub Intel Atom i uruchomić serwer email. Podobnie jest z jabberem. W prosty sposób można też postawić klienta TorChata na PC, nawet bez miniserwera.

luqass   13 #6 29.12.2013 23:17

#Oski9191, integracja aqq ze skype, i fb, to moim zdaniem kwestia dyskusyjna, kiedy korzystalem z aqq (dokladnie 644 dni wedlug systemu stazowego) nie mozna bylo zostawic wiadomosci offline, ani nie byly wspierane konferencje, mozliwosc zalogowania, to troche malo...

  #7 29.12.2013 23:20

Niestety ale chyba żaden komunikator poza oficjalnym messengerem nie wspiera wiadomości offline - gdy ktoś do nas napisze podczas naszej nieobecności to musowo trzeba wchodzić na stronę aby się o tym dowiedzieć... I przez to nie używam fb w WTW.

qasx   6 #8 30.12.2013 00:41

Piszę do tego facebookowego messengera przez xmpp, bo archiwum. To jest coś, czego pojąć nie potrafię - jeszcze niedawno stary czat google dało się jakoś online czytać, teraz też już nie, a facebookowego nigdy się nie dało. Liczą się tylko wiadomości z ostatniej chwili?

KyRol   19 #9 30.12.2013 01:43

Ja korzystałem z jabster.pl, który oferował transport gg, integrację z pocztą w Google Apps i logi rozmów dostępne z poziomu panelu webowego. Wszystko było cacy, ale w pewnym momencie szlag ideę, trafił, zintegrowali się z jabbim.cz, które ma tonę świetnych usług w obłędnej jednak cenie.

W taki sposób, zacząłem korzystać z infrastruktury sieci aqq.eu, stwierdziłem, że dla głupiego transportu gg nie będę opłacał horrendalnych sum. No ale nadszedł i dzień taki, w którym... Dalej bajkę dopiszcie sobie sami.

Suma summarum, nie ma problemu co do nieodpłatnego korzystania z gołego XMPP, gorzej jest z transportami. Niemniej stwierdzam, że skoro opłacam konto w MyDevil, a infrastruktura wręcz na mnie czeka, nie pozostaje nic innego, jak przysiąść i wziąć się za autorskie rozwiązanie bez dodatkowych opłat, na skalę moich własnych potrzeb.

Piotrek2255   11 #10 30.12.2013 05:34

Ja już chyba od roku nie za bardzo korzystam z komunikatorów, za duże rozsianie użytkowników po różnych usługach. Dla mnie podstawą komunikacji jest e-mail, tu nie trzeba patrzeć kto jaki ma protokół czy wersję komunikatora.

Obecna forma IM-ów jest po prostu chora, jeden nie może się porozumieć z drugim co przeczy ich idei. FB tylko z FB, Hangout tylko z Hangout, GG tylko z GG, Jabber tylko z Jabberem, a ty człowieku instaluj pierdyliard komunikatorów. Dziękuję, ja postoję.

  #11 30.12.2013 10:04

@KyRol:
Jest jeszcze za darmo całkiem ciekawy polski jabbi.pl. XMPP + sporo transportów + nacisk na bezpieczeństwo. Nie używałem za długo bo starcza mi XMPP z DP, no ale może będzie Ci odpowiadać. Z tego co wiem autor jest otwarty na wszelkie propozycje, a także dosyć aktywny na polskim forum jabbera.

dzikiwiepsz   13 #12 30.12.2013 12:06

ja tam bardzo dawno i temu zrezygnowałem z jedynego komunikatora jakiego używałem czyli gg, jedynie co używam to steam który też moze robić za mini komunikator :)

Waka   10 #13 30.12.2013 16:37

Cóż... moja przygoda z komunikatorami była bardzo długa i burzliwa. Jak większość zaczynałem z GG, ale kiedy wyszła osławiona wersja znana jako Nowe Gadu-Gadu to musiałem się przesiąść, bo nie dało się z niego korzystać.
Wtedy przesiadłem się na AQQ, Był o wiele lepszy, obsługiwał wiele protokołów i do tego oferował wtyczki. Przesiedziałem na nim kilka ładnych lat. Niestety zaczął być coraz cięższy i wysypywał się pod własnym ciężarem. Podczas aktualizacji aplikacji pluginy odmawiały posłuszeństwa, pojawiały się dziwne problemy z GG i do tego charakterystyczne dla języka Delphi komunikaty EAccessViolation zaczęły się pojawiać zatrważająco często. A wtyczka do Skype'a, którego zaczęli obsługiwać jako jedni z pierwszych powodowała natychmiastowe wyłączenie komunikatora.
Więc wybrałem WTW. Oferował dużo mniej niż AQQ, ale był za to naprawdę stabilny. Do tego tak samo jak on obsługiwał naprawdę bardzo dużo protokołów. Siedząc na Linuksie korzystałem z Pidgina, też bardzo solidny.
Pewnie korzystałbym z nich do dzisiaj gdyby nie pewien problem... Portale społecznościowe zabiły komunikatory. Ludzie wyemigrowali na fb przez co dalsze korzystanie z nich nie miało sensu. Dlatego też ja także musiałem się przenieść.

roobal   16 #14 01.01.2014 02:58

Czy ja wiem czy to social network zdominowało IM? Prawodpodobnie tak, ja sam od święta korzystam z komunikatorów na portalach społecznościowych, ale obecnie mam na tyle dużo darmowych smsów, że nie muszę korzystać z gg czy innych IM.

Jak pisałem, z czatów na portalach społecznościowych korzystam od świeta, na FB potrafię nie logować się 2 tygodnie, a nawet miesiąc...

pisarzksiazkowicz   7 #15 06.01.2014 12:05

Nie wiem, jak można korzystać wyłącznie z Facebookowego Chatu, który jest tak idiotycznie zaprojektowany, że pewnie gdyby nie baza użytkowników, nikt by z tego syfu nie korzystał.

Just sayin'.

pisarzksiazkowicz   7 #16 06.01.2014 12:06

Nie wiem, jak można korzystać wyłącznie z Facebookowego Chatu, który jest tak idiotycznie zaprojektowany, że pewnie gdyby nie baza użytkowników, nikt by z tego syfu nie korzystał.

Just sayin'.

Severus   4 #17 06.01.2014 14:47

fejebukowy czat jest nieporownywalnie uboższy od pierwszego lepszego komunikatora.