Wirtualne wycieczki

Za oknem pogoda panuje typowo jesienna, i z dnia na dzień robi się coraz chłodniej, co raczej nie zachęca do opuszczania domów. W jednym z takich jesiennych dni warto rzucić okiem na Wirtualne wycieczki.

Wirtualne wycieczki jest to polski serwis pozwalający zwiedzać za darmo Polskę bez potrzeby opuszczania własnego domu. Obecnie serwis oferuje nam 189 lokalizacji, 374 wirtualnych wycieczek, oraz ponad 2 tysiące panoram sferycznych, będących zbiorem zdjęć polskich obiektów kulturowych wykonanych techniką cyfrową odpowiednio złożonych przy wykorzystywaniu oprogramowania komputerowego, odtwarzanych w komputerze, jako wirtualna kula. Panorama sferyczna jest techniką pozwalającą na interaktywne oglądanie panoram. Odbiorca ma wrażenie, że znajduje się wewnątrz wirtualnej kuli i za pomocą kursora wskazuje miejsce, które chce w danej chwili obejrzeć. Sprawia to wrażenie oglądania danego miejsca w przestrzeni. Panoramy są starannie przygotowane, wszystkie zdjęcia, oraz towarzyszące nam podczas zwiedzania opisy są najwyższej jakości. Mało tego QTVR-Poland jest projektem otwartym, i jeśli tylko mamy odpowiedni sprzęt oraz chęci możemy pomóc rozbudowywać bazę panoram.

Do głównych celów projektu należą:

- popularyzację sferycznej fotografii panoramicznej, jako nowoczesnej i efektownej formy fotograficznej a także zwrócenie uwagi na jej wartość promocyjna i reklamową.
- zaprezentowanie wielowiekowego dorobku kulturowego Polski oraz popularyzację krajowej turystyki poprzez prezentację obiektów i miejsc o dużej atrakcyjności turystycznej.
- zaprezentowanie obiektów infrastruktury turystycznej.
- prezentację sylwetek i dorobku polskich fotografików zajmujących się tematyką sferycznej fotografii panoramicznej.

Wirtualne wycieczki na pewno nie zastąpią tych prawdziwych (przynajmniej nie prędko), ale są naprawdę ciekawym, wartym polecenia doświadczeniem.