Wdrożenie oprogramowania dla produkcji - początek książki

W związku z moja pracą zdecydowałem, że pora napisać podręcznik o tym co robię i żeby ułatwić sobie utrzymanie terminów, część szkiców planuje publikować tutaj. Tyle słowem wstępu.

Podstawowe problemy przy wdrożeniu modułu produkcyjnego

Mozart Produkcja w MŚP

Wybór rozwiązania

W dzisiejszych czasach nikt już nie wyobraża sobie prowadzenia przedsiębiorstwa bez wsparcia komputerów. Z przyczyn czysto formalnych każdy zakład produkcyjny korzysta z programów do wystawiania faktur i obsługi ruchów magazynowych. W najprostszej formie mówimy tu o rozwiązaniach opartych o arkusze kalkulacyjne, uproszczone aplikacje webowe a w bardziej rozbudowanej system handlowo magazynowe i system ERP. W zależności od potrzeb decydujemy się na mniej lub bardziej rozbudowane systemy jednego producenta lub stopniowo wdrażamy rozwiązania dedykowane dla poszczególnych działów. Skuszeni informacjami w prasie, Internecie, zasięgając informacji od znajomych decydujemy się albo na popularne, sprawdzone gotowe rozwiązania albo inwestujemy w ryzykowne dedykowane projekty pisane „pod nas”. Skuszeni obietnicami handlowca, przekonani o wyjątkowości i niepowtarzalności procesów w naszym zakładzie zaczynamy budować system od podstaw. Szczególnie zagrożone tą przypadłością są zakłady produkcyjne. Wynika to z kilku czynników:

a) Przyzwyczajenie

b) Brak informacji o dostępnych rozwiązaniach

Przyzwyczajenie

Wynika to często z przesłanek historycznych. Zwykle pierwsze programy w firmie to program do fakturowanie, dla księgowości i nieśmiertelny pakiet programów biurowych (Office, OpenOffice lub LibreOffice) do tego przeglądarka + program pocztowy. Na tym pakiecie wiele firm przez wiele lat budowała swój sukces. Osoba o odpowiednich kompetencjach i wiedzy potrafi wyczarować z arkusza kalkulacyjnego prawdziwe cuda. Można przy jego pomocy prowadzić gospodarkę magazynową, drukować plany produkcyjne a nawet etykiety na wyroby gotowe.

Brak informacji o dostępnych rozwiązaniach

Szczególnie wśród małych i średnich firm produkcyjnych istnieje przekonanie, że zakup oprogramowania spełniających ich potrzeby to:

a) Zakup drogiego, kompleksowego oprogramowania dla tzw. „dużych firm”,

b) Stworzenie uproszczonego dedykowanego rozwiązania, które powoli ewoluuje w pożądaną stronę.

Taki stan rzeczy jest spowodowany kilkoma przyczynami. Po pierwsze wyższymi, bardziej specyficznymi wymaganiami takich organizacji. Wymagania do faktur, dla księgowości, czy magazynu są stałe i ogólnie znane. Program enova, Subiekt GT, Subiekt Nexo, czy Navireo mają w tych aspektach bardzo zbliżone możliwości. Obsługa procesu, który polega na przyjęciu Zamówienia od Klienta i na realizacji jego w postaci dokumentu Wydania Zewnętrznego i Faktury będzie wyglądał podobnie zarówno w rozwiązaniach firmy Soneta jak i Insert. Inaczej ma się sytuacja w przypadku obsługi procesu produkcyjnego. W przypadku rozwiązań klasy MRP / MRP II wymagania są inne. Procesy produkcyjne są zwykle bardziej rozbudowane i dodatkowo ściśle powiązane z magazynem.

Przez taki stan rzeczy większość producentów oprogramowania dla MŚP nie zajmuje się tworzeniem oprogramowania, modułów dla produkcji. Zadawalają się prostą kompletacją lub kompletacją powiązaną z zleceniami. Przez brak gotowych, zaimplementowanych w programy funkcji dla produkcji także wdrożeniowcy takich systemów podchodzą do procesów produkcji z dystansem. Taka sytuacja powoduje, że część firm godzi się z takim stanem rzeczy.

Mozart Produkcja – co da nam system wspomagający procesy produkcyjne

A wcale tak nie musi być, że mamy przystępny cenowo, sprawdzony system dla „biura” i „handlu”, a produkcja jest traktowana jako osobny byt. Korzystając z takiego oprogramowania jak Mozart Produkcja możemy w prosty sposób zintegrować:

a) Plany produkcyjne,

b) Analizę zapotrzebowania,

c) Maszyny, wagi

d) Postęp realizacji

a. Zleceń

b. Planu

e) Analizy

a. Materiałowe,

b. Kosztów pracy

c. Wydajności

f) Dokumentacje produkcyjną

g) Generowanie zleceń na produkcję.

Z używanym oprogramowanie magazynowo – handlowym i stworzyć kompleksowy system do zarządzania przedsiębiorstwem. A wdrożenie takiego oprogramowania wspomagającego produkcję jak Mozart ułatwi pracę nie tylko produkcji, ale także pozostałym działom przedsiębiorstwa.

Adresy stron:

http://produkcjaprogramy.pl

http://insert.com.pl

http://navireo.pl

http://enova.pl