macOS Sierra: Apple integruje ze sobą wszystko co może i wprowadza Siri na Maka #WWDC16

Strona główna Aktualności

O autorze

Craig Federighi wprowadził nas na WWDC do nowej wersji systemu OS X. A właściwie już nie OS X, lecz macOS, taka bowiem ma być oficjalna nazwa tego systemu (zwróćmy uwagę na małe „m” na początku). Nowy macOS nosi nazwę kodową „Sierra” i jest oczywiście „fantastycznym wydaniem”. Przynosi głębszą integrację z chmurą iCloud, rozbudowany tryb ciągłości (continuity) między urządzeniami Apple’a oraz, jak to określono, zmiany w fundamentach Maka.

Zacznijmy od Continuity. Protokoły sieciowe p2p mają pozwolić na płynne przenoszenie danych między urządzeniami, automatyczne uwierzytelnianie się w systemie macOS poprzez zegarek Apple Watch, uniwersalny schowek, pozwalający np. kopiować tekst z iPhone’a by wkleić go w aplikację na Maku, oraz wirtualny dysk iCloud Drive, poprzez który możemy udostępniać dokumenty między urządzeniami. No cóż, witamy w roku 2016 – foldery z dokumentami, które podążają za użytkownikiem od urządzenia do urządzenia.

Nowy macOS ułatwić ma oszczędzanie miejsca na dysku, automatycznie wgrywając stare załączniki, zdjęcia itp. dane – wszystko to dostępne na żądanie. Automatycznie mogą być posyłane do śmietnika historia przeglądania, obejrzane już filmy itp. Apple chwali się, ze dzięki temu jednemu mechanizmowi udało się na testowym Maku z 20 GB wolnego miejsca uzyskać 150 GB wolnego.

Apple Pay wchodzi bezpośrednio na Maka, i będzie dostępny przez Safari przy zakupach online przyciskiem Apple Pay. Bezpieczne uwierzytelnienie zapewni tu biometryczne potwierdzenie odciskiem palca przez TouchID albo aktywny zegarek Apple Watch w trybie Continuity.

Zmiany pojawiły się w menedżerze okien Maka, wszystkie wielookienkowe aplikacje będą mogły być przeglądane w kartach. Menedżer okienek obsłuży też tryb obraz-w-obrazie (PiP) dla wideo, także w trybie pełnoekranowym.

Finalnie, tak jak się spodziewaliśmy, potwierdzono wejście Siri na Maka. To ta sama Siri co na iOS-ie, z dostępem do wyszukiwań plików i informacji, spięciem z przeglądarką i centrum powiadomień, obsługą większości funkcji systemowych, w tym też nowych, takich jak uniwersalny schowek.

Nowy macOS jest już dziś dostępny dla deweloperów, publiczna beta pojawi się w lipcu, oficjalne wydanie – jesienią.

© dobreprogramy
s