Apple IIgs dostaje aktualizację po 22 latach

Nie jest wielkim odkryciem, że potęga użytkowników starszych komputerów jest przeogromna. Świadczą o tym choćby kolejne programy, jakie powstają na tak archaiczne sprzęty jak Atari 800, C-64 i ZX Spectrum. Użytkownicy, a raczej sympatycy tych leciwych komputerów czasami prześcigają się w pomysłach na wykrzesanie z nich ukrytych bądź nowych możliwości.

Nie mniejszą legendą w świecie Apple cieszył się model Apple IIgs. Tytułem małego przypomnienia, model ten został stworzony w oparciu o 16-bitowy procesor WDC 65C816 wstecznie kompatybilny z legendarnym procesorem MOS 6502. Apple IIgs stanowiło rozwojową wersję serii Apple II i stanowił swoisty pomost łączący ośmiobitowe komputery Apple i szesnastobitowego Macintosha za pomocą zbliżonego, okienkowego systemu operacyjnego. Jeśli ktoś z was ma ochotę zapoznać się z historią tego modelu, zapraszam do wpisu Apple IIgs - Rambo tworzony z pasją.

Wydawać by się mogło, że historia tego komputera zakończyła się w 1992 roku po imponujących sześciu latach produkcji, a komputer ten stanie się tylko kolejnym, historycznym gadżetem docenianym tylko przez nielicznych jego sympatyków. Historia bywa jednak kapryśna i postanowiła przypomnieć nieco model Apple IIgs.

Dokładnie po 22 latach, 2 miesiącach i 2 godzinach od wypuszczenia ostatniej wersji systemu operacyjnego System Software 6.0.1 pojawiła się jego aktualizacja do wersji 6.0.2. Za tą aktualizacją nie stoi firma Apple, która od dawna zrezygnowała ze wspierania tych wersji systemu, choć gwoli uczciwości trzeba wspomnieć, że do wersji Mac OS 7.5.5 udostępnia wszystkie wersje swoich systemów całkowicie za darmo.

Za aktualizacją System Software dla Apple IIgs stoją sympatycy tego komputera. Uznali oni bowiem, że maszyna ta zasługuje na to, by naprawić wszelkie niedoskonałości i błędy jej systemu operacyjnego oraz wzbogacić o kilka funkcji znanych z późniejszych edycji Mac OS. Choć przeskok w oznaczeniu wersji systemu sugeruje tylko drobne poprawki, trzeba przyznać że ich lista jest całkiem imponująca.


  • Poprawiono funkcje związane z pomocą obsługi systemu (ciekawe czy dla kogoś kto ma IIgs system ma jeszcze jakieś tajemnice) oraz funkcje związane z wyszukiwaniem w Finderze.
  • Wprowadzono możliwość nawigowania w strukturze katalogów za pomocą klawiszy strzałek (tradycyjnie można było to robić tylko myszką).
  • Napisano sterownik do protokołu sieciowego Ethertalk, umożliwiając komunikację Apple IIgs po AppleTalk przy użyciu kart sieciowych zewnętrznych producentów, które dotychczas nie wspierały tego rozwiązania.
  • Poprawiono obsługę dysków w formacie HFS (niegdyś podstawowy format Apple IIgs i Macintoshy) i usunięto błąd mogący powodować utratę danych z dysków w takim formacie.
  • Poprawiono błędy związane z obsługą dyskietek w formacie DOS33 (format zapisu dyskietek znany z Apple II).
  • Poprawiono procedury z obsługą animacji i przyspieszono odtwarzanie animacji na IIgs. Dodano także narzędzie Animation Tools umożliwiające poprawienie animacji mogących sprawiać problemy na nowych, poprawionych procedurach.
  • Usunięto znane problemy Font Managera (można więc przyjąć, że po tylu latach chyba wszystkie).
  • Usunięto znane problemy Window Managera.
  • Wprowadzono procedury technologii QuickDraw (znana z komputerów Macintosh), które w niektórych sytuacjach mogą znacznie podnieść wydajność grafiki Apple IIgs. Ponieważ oprogramowanie dostępne dla IIgs nie zostało w pełni sprawdzone z technologią QuickDrawc, poprawkę można zainstalować opcjonalnie z zastrzeżeniem, że może czasem powodować błędy, które będą usunięte w następnej aktualizacji systemu.

Jakby tego było mało, twórcy kolejnej wersji systemu dla Apple IIgs zapowiedzieli, że pracują już nad kolejnymi poprawkami i udoskonaleniami systemu, które zamierzają opublikować w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Co by nie powiedzieć, trzeba przyznać że pomysł na zrobienie profesjonalnej aktualizacji dla komputera pochodzącego z 1986 roku to pomysł szalony ale i zasługujący na uznanie. Trudno też nie przyznać, że autorzy aktualizacji muszą naprawdę uwielbiać Apple IIgs i nie traktują go z pewnością jak zbędnego przycisku do papieru.

Aktualizację oczywiście instaluje się za pomocą najbardziej tradycyjnej metody - przy pomocy dyskietek (potrzeba 8 szt. dyskietek)

Jak ktoś z was ma Apple IIgs i pragnie dokonać jego aktualizacji, obraz dyskietki dostępny jest tutaj.

Reakcja sympatyków Apple IIgs jest bardzo pozytywna i w sieci pojawiło się już sporo komentarzy wyrażających uznanie dla twórców i aktualizacji, która na chwilę obecną nie wykazuje błędów w działaniu (poza tymi, które wskazali autorzy aktualizacji). Co ciekawe, wiele osób przyznało, że pojawienie się aktualizacji zachęciło ich do odkurzenia swoich zachomikowanych komputerów Apple IIgs.