Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Apple Lisa - Lisa Invented Stupid Acronym

W 1979 roku Apple II było najbardziej pożądanym komputerem domowym, który także wkraczał w świat biznesu. Zarząd Apple dostrzegał potencjał tego rynku i zespół Dr. Wendella Sandera pracował nad projektem Apple III o kodowej nazwie "Sara", wywodzącej się od imienia córki Sandera. Nie wiedziano jeszcze czy komputer ten miał stać się nową linią komputerów, czy następcą Apple II. Biznesowy program VisiCalc miał się pojawić w październiku 1979 roku i tak naprawdę wizja typowo biznesowego komputera nie była w Apple jeszcze klarowna.

Doświadczenia w budowie tego typu komputerów miało wówczas niewiele firm, a jedną z nich był Hewlett Packard. 30 lipca 1979 roku w Apple powstał zespół, który miał za zadanie stworzyć superkomputer Apple, mogący skutecznie konkurować na rynku biznesu z HP i IBM. Na czele zespołu stanął były inżynier HP - Ken Rothmuller.

Był to zupełnie inny zespół niż pozostałe zespoły Apple. Apple II tworzone było przez inżynierów zapaleńców, Apple III tworzone było przez inżynierów i specjalistów od marketingu, natomiast nowy projekt tworzony był przez bardzo poważny lecz niewielki zespół inżynierów mających wcześniej związek z HP. Zakładano, że nowy komputer powinien kosztować około 2 000 USD i być dużo bardziej wydajny niż Apple II i Apple III i co ważne, nie zakładano obowiązkowej zgodności programowej z Apple II. Początkowo brano pod uwagę użycie procesora Motorola 6809 zaprezentowanego w 1978 roku. Procesor ten miał 8-bitową architekturę choć miał już także niektóre cechy procesorów 16-bitowych. Jednak gdy udało się pozyskać przedpremierowe wersje 16-bitowej Motoroli 68000, to właśnie ten procesor miał stać się sercem nowego komputera. Prace nad nowym komputerem przebiegały bardzo powoli, powiedziałbym w ślimaczym tempie. Cała energia firmy skierowana była na Apple III nie tylko kosztem zespołu Kena Rothmullera, ale także kosztem zespołu Apple II. Pewnym ratunkiem stało się nieoficjalnie pojawienie się Steve Jobsa w zespole. Jobs szukał swojego własnego projektu komputera. Apple II był komputerem Woza, a Jobs chciał mieć własny super komputer. Przez krótki moment pracował on nad Apple III, jednak po zaprojektowaniu obudowy wycofał się z tego projektu.

Xeroc PARC

Latem 1979 roku firma Xerox złożyła ofertę zainwestowania 1 mln USD w 100 tys. akcji firmy Apple (ok. 10 USD za jedną akcję), a w zamian miała umożliwić ekipie Jobsa wizytę w Xerox PARC i umożliwić inżynierom Apple kilkudniowy dostęp do niektórch nowoczesnych technologii nad którymi pracowali inżynierowie Xeroxa. Pierwsza wizyta odbyła się w grudniu 1979 roku i brał w niej udział Steve Jobs, Jeff Raskin i John Couch. Warto zapamiętać tą postać - John Couch został zwerbowany z HP przez Jobsa w 1978 roku na stanowisko dyrektora do spraw nowych technologii, a początkiem 1979 roku został wiceprezesem zespołu oprogramowania. Wizyta ta daleka była jednak od oczekiwań Jobsa. W jednej z pustych sal Xerox PARC rozstawiono komputer Xerox Alto i zademonstrowano działanie kilku aplikacji oraz graficzny interfejs użytkownika.

Nie był to jeszcze graficzny system operacyjny do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie posiadał funkcji przeciągania okien, nie posiadał funkcji nakładania się okien, zmiana rozmiaru okna czy też przeniesienie pliku z jednego okna do drugiego wymagało wybrania z menu odpowiedniej komendy, a pliki i ich położenie były ściśle związane z rozszerzeniem nazwy pliku. System Xerox nie posiadał także funkcji przesuwania ikon, nie posiadał dobrze znanego dziś kosza. Wiele czynności wymagało komend, które wybierało się z menu zamiast je wpisywać.

Wizyta ta aczkolwiek interesująca, przekonała Jobsa, że Xerox ma coś naprawdę świetnego, a ludzie z Xerox PARC nie chcą tego ujawnić w związku z czym za zgodą zarządu Xeroxa doszło do kolejnej wizyty w Xerox PARC. Tym razem zespół wizytujący był zdecydowanie większy. Dołączył do niego Bill Atkinson i Bruce Horn - były programista z Xerox PARC.

Zrzut z filmu promującego Lisę - rok 1983

Horn doskonale wiedział czego ma szukać w Xerox PARC i nie dał się zbyć byle czym. I tym razem inżynierowie Xeroxa, chcieli pokazać jak najmniej. Gdy ponownie zaczęto prezentację działania aplikacji, Jobs się wściekł i zażądał aby pokazano mu to, co naprawdę ukrywa Xerox. W związku z tym prowadząca prezentację Adele Goldber postanowiła, aby Jobsowi pokazać nieco więcej ale nie wszystko. Jeden z inżynierów - Larry Tesler - zaprezentował działanie języka programowania SmallTalk, który służył między innymi do programowania w GUI. Był to dość sprytny wybieg, bo pozornie ujawniał wiele. Jednak Jobsowi pokazano dostępną wersję demonstracyjną SmallTalk, która tak naprawdę nadal wiele nie ujawniała, a w dodatku była dostępna dla wielu zainteresowanych, gdyż prezentowano ją od 1975 roku ponad 2000 razy rozmaitym zainteresowanym osobom i firmom. Jobs opuścił salę wściekły, zadzwonił do głównej siedziby Xeroxa w Connecticut i zagroził zerwaniem porozumienia w sprawie zakupu akcji Apple. Jeszcze tego samego dnia odbyła się prezentacja, której oczekiwał Jobs. Pełnej prezentacji dokonał Larry Tesler, który był zadowolony iż może w pełni pokazać produkt niedoceniany przez zarząd Xeroxa. Zaprezentował zasady działania SmallTalka, procedury umożliwiające proste łączenie komputerów w sieć, pisanie programów zorientowanych obiektowo i bardzo szczegółowo pokazał działanie GUI i jego mechanizm działania. Spotkanie trwało kilka godzin, a Jobs i cały zespół był zachwycony tym co zobaczył.

Fragment z filmu "Piraci z Doliny Krzemowej". Może nie do końca wszystko było tak jak naprawdę, jednak niewątpliwie oddano tu atmosferę owej wizyty i Adele Goldberg, która absolutnie nie chciała niczego pokazywać.

Jobs nie mógł uwierzyć, jak bardzo projekt ten jest niedoceniany przez zarząd Xeroxa. W drodze powrotnej Steve już miał wizję komputera niezwykle prostego w obsłudze, wydajnego i przeznaczonego dla masowego, domowego odbiorcy. Jako platformę wyjściową widział komputer tworzony przez zespół Kena Rothmullera.

- Ile potrwa wprowadzenie tego w życie ? - zapytał w trakcie jazdy Billa Atkinsona.

- Nie wiem, może pół roku ....

Jeszcze w tym samym miesiącu doszło do trzeciej tym razem już kilkudniowej wizyty w Xerox PARC, podczas której inżynierowie Apple zostali zapoznani z techniczną dokumentacją GUI i SmallTalka oraz myszką. Współpracę z systemu z myszką prezentował Alan Key, który po latach stwierdził, iż na ostatnią prezentację inżynierowie Apple byli świetnie przygotowani i rozmawiał z nimi jak z członkami własnego zespołu. Alan Key opuścił później Xerox i przeniósł się do Atari, a w 1984 roku został zatrudniony w Apple.

W wyniku finalizacji całej operacji, Xerox zakupił akcje Apple za około 1 mln USD. Wartość posiadanych przez Xerox akcji rok po debiucie giełdowym Apple wynosiła 17,6 mln USD.

Zespół LISA

Gdy projekt zespołu Kena Rothmullera w oczach Jobsa stał się najważniejszy, wszystko stanęło na głowie, a jego członkowie mogli mieć wrażenie, iż nawiedził ich prawdziwy tajfun. Ken Rothmuller nie był przyzwyczajony do tak drastycznych zmian. Pracował on bardzo metodycznie - jak w HP. Wszystko musiało być zaplanowane, przemyślane, przeanalizowane. Każda zmiana, nowy pomysł musiała być omówiona, przeanalizowana i zbadan. Tymczasem wizja Jobsa na nowy superkomputer nijak miała się do wcześniejszych założeń. Jobs przedstawiał swoje wizje, a Rothmuller nie chciał ich realizować twierdząc, że są niezgodne z założeniami. Jobs oczekiwał zmian w projekcie, a Rothmuller twierdził, że nie da się ich wprowadzić. Dla Kena Rothmullera skończyło się to tak, jak musiało się skończyć, tajfun Jobs zmiótł go z zespołu na czele którego stanął John Couch.

Zrzut z filmu promującego Lisę - rok 1983

John Couch położył szczególny nacisk na uproszczenie komputera, a zwłaszcza jego systemu operacyjnego. Uważał on, podobnie jak Jobs, że komputer powinna móc obsłużyć każda osoba, bez znajomości programistycznych. Różniło ich tylko jedno. Jobs pragnął Lisy dla ludu, a Couch dla dużych korporacji.

Zgodnie z panującym zwyczajem, nowy komputer otrzymał nazwę kodową LISA. Nie było wielką tajemnicą, iż nazwa ta pochodzi od imienia córki Jobsa - Lisy urodzonej 17 maja 1978 roku, do której Jobs nie chciał się przyznać. Było to o tyle zaskakujące, że Jobs uparcie wypierał się ojcostwa. Cały zespół dokładnie wiedział jakie było źródło pochodzenia nazwy nowego komputera, tym bardziej, że taka była wówczas moda, aby nadawać projektom nazwy kodowe pochodzące od imion dzieci (Apple III - Sara). Jobs jednak uparcie twierdził, że oznacza to coś innego lub tłumaczył, że wielu inżynierów ma córki o imieniu Lisa i nie ma to znaczenia. Oficjalnie przedstawiano to jako skrót - Local Integrated System Architecture (Lokalna Zintegrowana Arichtektura Systemów), który znaczył dokładnie to co znaczył, czyli nic. Wszyscy jednak mieli niezłą zabawę w wymyślaniu zupełnie nowych rozwinięć nazwy LISA, a jednym z najbardziej popularnych było LISA - Lisa Invented Stupid Acronym (Lisa głupio wymyślony akronim).

W 1981 roku Xerox prezentuje komputer Xerox Star, wyposażony w GUI oraz myszkę. Komputer miał być przeznaczony dla biur. Był on jednak strasznie powolny i niedopracowany. Zapis plików trwał kilka minut, a całość sprawiała wrażenie mocno nieukończonego jeszcze projektu. Pomyślany był on jako część systemu korporacyjnego w którym komputer miał być tylko jednym elementem infrastruktury i kosztował 16 595 USD. Cała pozostała część infrastruktury - sieć ethernet, serwer druków, drukarki laserowe kosztowały niemal 75 000 USD. Nic więc dziwnego, że komputer sprzedawał się bardzo słabo i Xerox sprzedał zaledwie 25 tys. egzemplarzy Xerox Star.

Zespół LISA z niepokojem przyglądnął się prezentacji Xeroxa ale po wizycie u jednego z przedstawicieli Xeroxa stwierdzono, że Star jest produktem niedopracowanym i nie zagraża on ewentualnemu sukcesowi Lisy. Jobs uznał, że nie warto go nawet kupować aby baczniej mu się przyjrzeć. Jobs jednak zdołał kupić coś innego, o wiele bardziej wartościowego... zwerbował piętnastu inżynierów Xerox PARC, wśród nich był Bob Belleville - jeden z projektantów Stara znany nam już Larry Tesler, których natychmiast włączył do zespołu LISA, a w przyszłości brał udział w projektowaniu Apple Newtona, oraz Bruce Horn, który był odpowiedzialny za mikrokod SmalTalka.

Pomimo że oficjalnie kierownikiem zespołu był John Couch, nieoficjalnie był nim Steve Jobs który wdrażał swoje pomysły w porozumieniu z szeregowymi inżynierami bez konsultacji z Couchem. Jobs znany był z tego, że potrafił zadzwonić do kogoś o trzeciej w nocy tylko po to, aby przez dobrą godzinę przedstawić mu swój nowy pomysł albo swoją nową wizję. Nie trudno się domyślić, iż Couch nie był zachwycony pomijaniem jego osoby i ciągłą ingerencją Jobsa w plany zespołu.

Wydzwaniał do mnie o najróżniejszych porach, o drugiej lub piątej nad ranem. Przepadałem za tym. Ale moi szefowie w dziale Lisy się wkurzali.

Larry Tesler

John Couch, złożył skargę u ówczesnego CEO Apple - Mike Scotta, a ten zabronił Jobsowi ingerować w zespół z pominięciem Coucha.

Było to starcie dwóch żywiołów. Metodycznego zespołu Johna Coucha, złożonego głównie z byłych inżynierów HP, oraz niezwykle żywiołowej ekipy ludzi oddanych Jobsowi, skłonnych wprowadzać zmiany natychmiast, nie bacząc na porę dnia. W krótkim czasie doszło do otwartego podziału. Jobs wraz z Billem Atkinsonem spędzali całe dnie na wymyślaniu i wdrażaniu nowych funkcji systemu czy też nowego działania sprzętu. Lary Tesler i Bob Belleville byli zafascynowani zaangażowaniem Jobsa w projekt i tempem prac jakie narzucał. Inżynierów wywodzących się z HP, Jobs uważał za debili, z którymi nie da się współpracować.

Jednym z pomysłów Jobsa i Billego Atkinsona miało być zastosowanie technologii WYSWIG umożliwiającej drukowanie dokładnie tego samego co widać na ekranie. Aby ją jednak zastosować, LISA musiała posiadać monitor wyświetlający białe tło (dotychczas komputery miały ciemne lub szare tło). Dział sprzętowy usiłował odwieźć ich od tego planu twierdząc, że wyświetlanie ciągłego, białego tła wymaga zastosowania zupełnie innego monitora z fosforem, a ten będzie migotał, szybciej się zużywał i będzie dosyć drogi. Jobs jednak przekonał ich, że się mylą choć nie miał pojęcia o budowie takiego monitora. Istotnie, ostatecznie okazało się, że da się taki monitor wykonać unikając wysokiej ceny i migotania, zapewniając jednocześnie trwałość porównywalną ze zwykłymi monitorami.

Bill Atkinson opracował także metodę nakładania się okien GUI - coś, czego nie miało GUI Xeroxa. Cecha ta, doskonale znana dziś polega na tym, że gdy nasuniemy fragment jednego okna na drugie, to to "wierzchnie" przysłania fragment okna ze "spodu". Atkinson wziął się do pisania kodu takiej funkcji gdyż był przekonany, iż istnieje ona w GUI Xeroxa. Ostatecznie po wielu godzinach pracy stworzył odpowiedni kod i funkcja nakładania się okien działała, choć Atkinson przypłacił to wypadkiem samochodowym gdy przysnął za kierownicą swojej Corvetty. W rzeczywistości system Xeroxa nie posiadał takiej funkcji, a sam Atkinson przyznał, że gdyby wiedział że jej nie ma, nie udało by mu się jej pewnie stworzyć w tak krótkim czasie. Funkcja nakładania, rysowania i przesuwania okien opracowana przez Atkinsona została nazwana LisaDraw, a później została przemianowana na dobrze znany QuickDraw, który w 1986 roku został obięty ochroną patentową.

Także jego pomysłem były animacje, które odtwarzały się przy uruchomieniu aplikacji. Miały one za zadanie informować użytkownika, że program jest w trakcie uruchamiania. Tej funkcji też nie posiadał komputer Xeroxa. Atkinson zastosował także możliwości przesuwania ikon oraz funkcję kosza na śmieci.

Ostatnim jakże ważnym elementem była mysz. Podczas wizyty w Xerox PARC zaprezentowano mysz Xeroxa. Posiadała ona trzy przyciski i zbudowana była na dwóch kółkach umożliwiających jej ruchy po gładkiej powierzchni w pionie i poziomie. Ponadto była droga, gdyż kosztowała około 300 USD. Nie posiada ona możliwości ruchu "na skos" i była raczej mało wygodna. Spróbujcie dziś pracować na komputerze poruszając się myszką tylko w góra dół i na boki. Jobs stwierdził, że chce myszki która porusza się we wszystkich kierunkach i pracuje na każdym rodzaju powierzchni - nawet na jeansach i ma kosztować nie więcej niż 15 USD. Gdy jeden z inżynierów usiłował tłumaczyć Atkinsonowi, że jest to niemożliwe i dotarło to do Jobsa, inżynier został zwolniony. Kandydat na jego miejsce - Jerry Manock zaczął swoją rozmowę kwalifikacyjną od zdania:

Potrafię zbudować taką mysz.

Manock projektował rozmaite warianty myszy a Atkinson, który przechodził rehabilitację po wypadku był ich głównym testerem. Testowano rozmaite kształty, położenia i kształt przycisków, a także ich ilość. Jak wspominał Atkonson, przetestował on ponad 100 różnych kształtów myszy.

Z materiałów promocyjnych Lisy

Decyzja o stworzeniu myszki wyposażonej tylko w jeden przycisk podyktowana była badaniami które wykazały, że podczas korzystania z dwu i trzy przyciskowego urządzenia pojawiało się więcej pomyłek ze strony użytkownika, a w dodatku musiał on co jakiś czas kontrolować, który przycisk nacisnąć. Dziś wydaje nam się to tak naturalne, ale wtedy było to zupełnie nowe urządzenie, a ludzie nie posiadali nawyku korzystania z myszki. Decyzja o myszce wyposażonej w jeden przycisk skutkowała stworzeniem metod reakcji systemu na jedno lub dwa kliknięcia i przytrzymanie wciśniętego przycisku. Myszka Xeroxa nie posiadała funkcji uruchamiania aplikacji za pomocą kliknięcia. Jednym przyciskiem zaznaczało się aplikację a drugim wybierało komendę z menu górnego systemu.

Jobs odchodzi z zespołu LISA

Atmosfera w zespole LISY była bardzo napięta. Zarząd Apple ciągle był nękany skargami Johna Coucha na Jobsa, że ten wraz Atkinsonem za bardzo mu mieszają w projekcie, z drugiej strony Jobs skarżył się na brak współpracy zespołu Coucha. Couch chciał zbudować wydajny i drogi komputer na rynek korporacyjny, a Jobs chciał komputera taniego i prostego, dla zwykłych ludzi. Ostatecznie wizja Coucha wygrała, a zarząd Apple przeprowadził we wrześniu 1980 roku celową reorganizację w wyniku której, Jobs stracił stanowisko wiceprezesa działu rozwoju i stał się prezesem zarządu bez możliwości działań wykonawczych. Stracił kontrolę nie tylko nad zespołem LISY, ale stracił wszelkie możliwości kierowaniem firmą Apple.

Po jego odejściu, LISA ewoluowała już zdecydowanie w kierunku obranym przez Coucha i stawała się "puchnącym" projektem na rynek korporacyjny. Prace znowu zwolniły, a codziennością stały się biurokratyczne analizy, wielodniowe badanie projektów i dogłębne analizy wszelkich zmian.

Od lewej: Paul Baker, Bruce Daniels, Chris Franklin, Rich Page, John Couch i Larry Tesler.

 • Rich Page był inżynierem sprzętowym i to on głównie projektował płytę główną Lisy oraz zdecydował o zastosowaniu Motoroli 68000.
 • Bill Atkinson był programistą odpowiedzialnym głównie za graficzny wygląd systemu.
 • Larry Tesler był odpowiedzialny za stworzenie procedur startowych komputera, aplikacji ładowania oraz protokoły interfejsu.
 • Bruce Daniels był odpowiedzialny za system, głownie zajmował się tworzeniem menu systemu, oraz współpracy systemy z myszką.
 • Jak wspominał po latach Tesler, optymalny układ menu i jego działanie zostało zbudowane w oparciu o badania prowadzone przez Danielsa i grupę psychologów. Podczas tych badań różnym użytkownikom o rozmaitym poziomie znajomości komputerów prezentowano rozmaite wersje menu i obserwowano jak użytkownicy z nim sobie radzą. Materiały te nagrywano na kasety video i poddawano następnie analizom. Calość badań pochłonęła kilkaset godzin.

  Czas wyznaczonej premiery Lisy się zbliżał i choć zespół posiadał gotowy komputer, ciągle udoskonalano jego system operacyjny. Ostateczny termin zakończenia prac ustalono na jesień 1982 roku, a grafik terminów ukończenia poszczególnych zadań stawał się coraz bardziej napięty. Dodatkowo sytuację komplikowały ciągle pojawiające się, nowe pomysły ulepszenia systemu operacyjnego poddawane głownie przez Atkinsona. Kierownik zespołu - Wayne Rosing widząc jak wiele dobrego wnoszą nowe pomysły przymykał oko na nieterminowe zakończenie prac.

  Niezwykle zabawnie wyglądała sytuacja związana z konkurencją i kontaktami z zespołem Macintosha. Grupa Macintosha ulokowana poza siedzibą Apple była całkowicie kontrolowana przez Jobsa, który skrzętnie pilnował aby nikt nie wiedział nad czym pracują. Zespół Lisy oficjalnie także pilnie strzegł swoich tajemnic, jednak za cichym przyzwoleniem Weyna Rosinga dochodziło do nieoficjalnego handlu technologiami i pomysłami. Procedury rysowania okręgów stworzone przez Atkinsonta trafiły cicho do zespołu Macintosha, w zamian do zespołu Lisy trafiły niektóre funkcje Findera, które trafiły do Desktop Managera Lisy. Jobs był zachwycony funkcją rysowania okręgów, a Weyn Rosing był urzeczony funkcjonalnością Desktop Managera. Po tej zamianie, programiści którzy stworzyli Desktop Managera z przyjemnością paradowali w koszulkach z napisem "Łotry Rosinga".

  W trakcie pac nad Lisą brało udział od 90 do 200 osób.

  Debiut Lisy

  Oficjalnie Lisa trafiła do sprzedaży w styczniu 1983 roku jako komputer przeznaczony na rynek biznesu. Była droga, choć nie można jej odmówić nowoczesności za którą przemawiał graficzny system operacyjny, myszka oraz wnętrze komputera oparte na 16 bitowym procesorze Motorola 68000.

  Dane techniczne:

 • CPU: Motorola 68000 taktowana 5 MHz
 • Płyta: taktowana 5 MHz
 • ROM: 16 KB
 • RAM: 512 KB z możliwością rozbudowy do 2 MB
 • Grafika: 12" monitor czarno biały. Rozdzielczości: 640x480 domyślny, 720x364.
 • Dźwięk: mono, wbudowany głośnik
 • Porty: Port drukarki, 2 porty szeregowe RS-232C, wyjście audio i porty myszki DB-9, 3 sloty rozszerzeń LISA SLOT (niekompatybilne z kartami Apple II).
 • Cena: 9 995 USD
 • Komputer sprzedawano w zestawie z myszką i klawiaturą oraz systemem operacyjnym LISA OS. Lisa jako pamięci masowej używała dwóch stacji dysków 5.25" "Twiggy" o pojemności 860 KB. Były to dokładnie te same napędy jak w Apple III. Napęd 5,25" nie należał do najtrwalszych, bardzo szybko zużywała się w nich głowica, a to skończyło się dla Apple pozwem sądowym na mocy którego Apple w 1992 roku wypłaciło 16 mln USD odszkodowania. Do Lisy można było podpiąć zewnętrzny twardy dysk Apple ProFile Drive o pojemności 5 lub 10 MB. Niewątpliwą zaletą komputera była wielkość pamięci RAM. Apple sprzedawało Lisę wyposażoną w kartę pamięci 512 KB. Taka ilość pamięci była wówczas rzadkością, jednak bardzo podnosiła koszt komputera, tym bardziej że były to karty pamięci dedykowane dla Lisy. Większość komputerów sprzedawanych w tym okresie posiadało maksymalnie 128 KB pamięci RAM.

  Płyta główna Lisy z dwoma, niemałymi kartami pamięci.

  Lisa miała ciekawą, modułową budowę. Niemal wszystkie elementy komputera były wsuwane. Taka modułowa budowa była często stosowana w późniejszych komputerach Apple.

  Lisa została przyjęta z wielkim zainteresowaniem, głównie ze względu na graficzny system operacyjny, który był zdecydowanie lepszy od tego, jaki zaprezentował Xerox oraz ze względu na swoją budowę all-in-one. Odstraszała niestety cena komputera. Pomimo pojawienia się wielu aplikacji, głównie związanych z pracą biurową, sprzedaż Lisy była poniżej oczekiwań. Lisa musiała konkurować z tańszym choć mniej zaawansowanym komputerem IBM, a w dodatku jej oprogramowanie biurowe nie było zgodne z tym, które pojawiało się na IBM. Kolejną wadą Lisy był brak możliwości pracy w sieci komputerowej. Ostatecznie system operacyjny Lisy nie został dopracowany i zdarzały mu się… chwile zastanowienia. Stąd też w Apple krążył żart na temat Lisy:

  Puk, puk… Kto tam ?…. (długa, długa, długa przerwa) Lisa !

  I kogoż my tu mamy w tej reklamie… Kto zgadnie ?

  Ciąg dalszy za tydzień...

   

  sprzęt

  Komentarze

  0 nowych
  dzonasek   9 #1 21.12.2013 15:04

  haha poniższy fragment dotyczy kafelków "nowoczesnym" systemie od MS!!!!

  "Nie był to jeszcze graficzny system operacyjny do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie posiadał funkcji przeciągania okien, nie posiadał funkcji nakładania się okien, zmiana rozmiaru okna czy też przeniesienie pliku z jednego okna do drugiego wymagało wybrania z menu odpowiedniej komendy, a pliki i ich położenie były ściśle związane z rozszerzeniem nazwy plik"

  Davka   3 #2 21.12.2013 16:38

  Ciekawy i dobrze napisany artykuł. Czekam na dalszą część :)

  okokok   12 #3 21.12.2013 17:00

  Uff przeczytane. Świetny wpis, świetniejszy od reszty twoich świetnych wpisów :)

  "Jednym z pomysłów Jobsa i Billego Atkinsona miało być zastosowanie technologii WYSWIG umożliwiającej drukowanie dokładnie tego samego co widać na ekranie."

  Brzmi to tak jak by oni wymyślili WYSWIG, a był to pomysł inżynierów z Xerox PARC, o czym wcześniej wspomniałeś. Jobs po prostu się uparł aby to wprowadzić.

  Co do tych okienek - w biografii, WI napisał że Bill Atkinson miał wrażenie że widział przesuwające i nakładające się na siebie okienka w Xerox PARC. Wszyscy mówili mu że tak nie było i że to nie możliwe, ale ponieważ on nie wiedział że to nie możliwe to udało mu się to zrobić :)

  Znalazłem zdjęcia Xerox Alto i widoczne są tam nakładające się na siebie okienka. http://www.digibarn.com/collections/software/alto/

  Jak to więc było?

  macminik   18 #4 21.12.2013 17:25

  @okokok

  Nie jestem do końca pewien, ale z tego co wiem, inżynierowie z Alto byli pod wrażeniem funkcji nakładania się okien jaką napisał Atkinson. Być może w tej wersji która była prezentowana Apple, jeszcze jej nie było.

  stasinek   12 #5 21.12.2013 18:57

  Tańczący z wilkami?

  ArgonOne   8 #6 21.12.2013 19:14

  Kevin is that you?!
  Miał chyba z 15 lat na tej reklamie:)
  macmaniak, jak zwykle znakomity wpis. Swoją drogą czytam regularnie Twój blog i gratuluję pasji.
  Oby tak dalej!

    #7 21.12.2013 19:14

  Ciekawe robisz wpisy. Dobrze sie je czyta

  ziupo   6 #8 21.12.2013 19:28

  A to nie ten co tańczył z wilkami?

  StarterX4   11 #9 21.12.2013 20:23

  A Steve Jobs jako młody gościu nie był do poznania na takiego już starszego przed śmiercią :P te długie włosy itd....

  macminik   18 #10 21.12.2013 20:38

  Zgadza się, to był Kevin Costner który wówczas jeszcze nie był aktorem, miał jakiś pojedynczy epizod filmowy który w dodatku został wycięty. Do reklamy wzięli go "z czapy" gdyż był wtedy jakimś modelem.

    #11 21.12.2013 21:04

  @macminik

  Mogę zapytać na podstawie jakich źródeł piszesz swoje artykuły? Czytałem biografię Jobsa, ale wiele rzeczy, o których wspominasz w swoim wpisach tam nie było, a jestem bardzo ciekaw większej ilości informacji o Apple :) Możesz się podzielić?

  Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #12 21.12.2013 21:59

  Rewelacja - ja zwykle.Gratuluje wpisu. Skąd Ty bierzesz tyle informacji o Apple?

  macminik   18 #13 21.12.2013 22:10

  @V

  Rożnie to bywa. Biografia Jobsa to materiał wyjściowy, dodatkowo jest cała masa stron miłośników Apple i niezłe archiwum prasowe w USA. Są też wspomnienia wielu osób które znam pośrednio lub bezpośrednio oraz kilka książek niestety anglojęzycznych. Jest w naszym kraju kilka postaci, które miały nawet olbrzymi wkład w sam fakt, że Mac pojawił się na polskim rynku a nawet miały wpływ na polską wersję systemu.

  pebal   11 #14 21.12.2013 22:43

  Dzięki, fajnie się czytało.

    #15 21.12.2013 23:27

  Bardzo fajne - miłe do czytania

  Mireczek   9 #16 22.12.2013 09:55

  Prawie jak mój pierwszy PC - Olivetti XT - Procesor VC20, dwie stacje dysków 360 kB, HDD 20 MB, grafika 640 x 400 x 16, no i 600VA mocy pobierane z sieci. :)

  Mireczek   9 #17 22.12.2013 10:01

  Łezka w oku się zakręciła. :)
  http://www.ac.upc.edu/museum/Personal%20computers/MAC-022

  Windows 3.11 śmigał na tym jak tornado.

  stasinek   12 #18 22.12.2013 10:37

  Mireczek - prawie ale robi różnice
  2 lata wcześniej niż powstał Olivetti(1985) a okienko dopiero startowało -> http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_1.0 w ramach udzielonej licencji przez Apple
  i 7 lat wcześniej niż powstał Windows 3.0(1990) w dodatku w ramach kooperacji z IBM podczas tworzenia OS/2 http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Microsoft_Windows "each other in developing their PC operating systems, and had access to each other's code" "...agreement soon however fell apart, and the Microsoft/IBM relationship was terminated" "...Microsoft changed the name of its (as yet unreleased) OS/2 3.0 to Windows NT"

  BTW. z opisanej historii jasno wynika że wbrew obiegowej opinii - Jobs niczego nie ukradł była to wymiana handlowa, bo w interesie Xeroxa było pokazanie czegoś firmie w której zainwestowali 1mln żeby poszli do przodu i pomnożyli gotówke,
  dobrze negocjował ot co
  nieco podobnie robili w Microsoft z tym że ściślej pracowali z gigantem i udało sie uwolnić z sukcesem podczas gdy w Apple - nie było to możliwe z uwagi na charakter Jobsa

    #19 22.12.2013 10:40

  @macminik
  Dzięki za odpowiedź :)

  Pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy.

  okokok   12 #20 22.12.2013 15:49

  stasinek, wszyscy hejterzy i tak będą uważać że apple okradło xeroxa, a skoro to oni pierwsi to zrobili, to znaczy że każdy mógł już później z tego korzystać, więc ms niczego nie ukradł :) dziwne że ludzie nie twierdzą że 3com ukradł ethernet.

    #21 22.12.2013 16:02

  tekst zagmatwany na początku więc reszty już nie czytalem

    #22 22.12.2013 16:59

  Wciągający tekst. Przeczytałem go od początku do końca, w komórce.
  Autor powinien zabrać się za większe formy pisarstwa bo mniejsze już ma w małym palcu:)

  macminik   18 #23 22.12.2013 17:06

  @Anonim

  Polecam elementarz Falskiego… pewnie w sam raz...

    #24 22.12.2013 18:24

  I jak za każdym razem nie można oderwać się od lektury ;)

  stasinek   12 #25 22.12.2013 21:31

  okokok - w kwestii Microsoftu i Apple można dojść do sporego relatywizmu bo komu tu zarzucić innowacyjność bardziej skoro i jedni i drudzy zgapili od trzecich, kwestia kryterium oceny - czy zrobili to pierwsi czy zrobili to lepiej czy lepiej na tym wyszli i kto jest odpowiedzialny
  mi zanim przeczytałem tekst macminika wydawało się zgodnie z obiegową opinią że Jobs jakimś cudem(wielkie niewiadomo jak) faktycznie podpatrzył coś czego nie powinien podpatrzyć i bezczelnie chciał powielić robiąc w bambuko xeroxa, jedni określają jako kradzież ognia z olimpu dla dobra ludzkości inni jako zwyczajne cwaniactwo biznesowe
  chciał bardzo tanich myszek bo wiedział że to możliwe chociaż nie miał logicznych podstaw, ot drobna różnica wzgledem inżyniera(wstyd) o małym rozumku którego słusznie zwolniono

  w opozycji do billa gatesa który dobrze wychodził na trzymaniu ze "starszymi" i ostrożnych krokach(np. po dziś dzień firma ma zasoby na tyle duże aby przetrwać rok) przez innych również nazywanych cwaniactwem biznesowym
  jego wypowiedzi nt. internetu pokazują jak mało przyszłościowe i bez wyobraźni miał spojrzenie lub jak kto woli - spokojniejsze, nie wliczam wypowiedzi nt 640kB bo to wielokrotnie wypaczona historia i chodziło o tekst po spotkaniu z Intelem, akceptacji 20 bitowego adresowania aczkolwiek jest w tym źdźbło prawdy że to postać "spokojnej fali"

  w tym relatywiźmie i różnych ocenach nie ma jednej prawdy objawionej tak jak nie ma idealnego komputera, myśle że to zależy od osobowości bo utożsamiamy sie z tym do czego jesteśmy bardziej podobni jako jednostki ot wielkie co, myśle że znajdzie się ten kto zarzuci że "3com ukradl ethernet" :D

  http://przypowiesci.blogspot.com/2012/11/dwa-wilki.html
  czytając o historii można się sporo dowiedzieć o sobie - którego wilka potrzeba karmić
  jest trzecia droga - unix, linux ciekawe byłoby poczytać na ten temat - trzeci wilk który sam nie zje a nikomu nie da...

  stasinek   12 #26 22.12.2013 21:34

  BTW. wpis jest nieco pogmatwany chronologicznie ;)

  stasinek   12 #27 22.12.2013 21:35

  BTW.2 macminik edytujesz Ty czasem wikipedie? zacznij wiedza trafi do szerszego grona ;)

  macminik   18 #28 22.12.2013 22:22

  @Stasinek

  Nie edytuję Wikipedii... zwyczajnie mi się nie chce. A co do owych słynnych kradzieży. Jak wskazują wspomnienia samego Teslera, zanim Jobs ujrzał GUI, prezentowano je kilku innym firmom ale nikt nie był zainteresowany... a może nikt nie miał pomysłu co z tym dalej zrobić ? Xerox sprzedał dostęp, a Apple potrafiło to wykorzystać, ulepszyć i wdrożyć.
  Co do Windows, nie jestem specjalistą w historii MS. Win 1.0 pojawi się półtora roku po pierwszym Macintoshu i prawie trzy lata po Lisie. Lisa też trafiła do MS... będzie o tym za tydzień. Tak czy inaczej, wszyscy zrozumieli że taka jest przyszłość komputerów i każdy zdrowo myślący szef wiedział, że jeśli nie chce się wylecieć z tego biznesu, trzeba mieć własne GUI.

    #30 23.12.2013 02:32

  Procesor Motorola 68000 posiadał 32 bitowy zestaw instrukcji.

  gorges   3 #31 23.12.2013 09:37

  Oooo w reklamie młody Kevin Costner! Super artykuł czekam na więcej :)

  gorges   3 #32 23.12.2013 09:37

  Oooo w reklamie młody Kevin Costner! Super artykuł czekam na więcej :)

  gorges   3 #33 23.12.2013 09:37

  Oooo w reklamie młody Kevin Costner! Super artykuł czekam na więcej :)

  gorges   3 #34 23.12.2013 09:38

  Oooo w reklamie młody Kevin Costner! Super artykuł czekam na więcej :)

  gorges   3 #35 23.12.2013 09:38

  Oooo w reklamie młody Kevin Costner! Super artykuł czekam na więcej :)

  gorges   3 #36 23.12.2013 09:38

  Oooo w reklamie młody Kevin Costner! Super artykuł czekam na więcej :)

  PAMPKIN   12 #37 23.12.2013 11:39

  W tamtych latach w Polsce głównym "ewangelistą" był Jakub Tatarkiewicz, który zdaje się, że popełnił także tłumaczenie Mac OSa i dorabiał ogonki do macowych literek, których kodowanie nie było zgodne z Mazovią i PC852 - ktoś pamięta?

  macminik   18 #38 23.12.2013 11:58

  Oczywiście Tatarkiewicz mógłby wiele opowiedzieć na temat Apple... ale nie chce ;-(

  jaredj   11 #39 23.12.2013 14:17

  Pracowałem swego czasu w firmie LOMAC, która (jak nazwa wskazuje) zajmowała się lokalizacją macintosha. Ale ja tam byłem już po tym fakcie, acz firma robiła bardzo wiele lokalizacji.