Elgato Thunderbolt 3 Mini Dock świetny dodatek do MacBooka

Komputery Apple z całą pewnością są jednymi z najładniejszych komputerów przenośnych na rynku. Nie są one jednak pozbawione wad i czasem widać, że inżynierowie przedkładają design na funkcjonalność. Jednym z najczęściej podnoszonych zarzutów wobec komputerów z logiem nadgryzionego jabłuszka jest fakt, że producent ogranicza ich możliwości rozbudowy do minimum i zmusza użytkownika do zakupu dość drogich przejściówek. Jeśli użytkownik MacBooka lub MacBooka Pro zapragnie połączyć swój komputer z wieloma dostępnymi na rynku peryferiami, musi często liczyć się z tym, że będzie do tego celu potrzebny mu jakiś adapter. Nie ma się co oszukiwać, ani standard USB-C ani Thunderboalt 3 jeszcze nie stały się dominującym na rynku rozwiązaniami.

W historii Apple tego typu głosy nie są żadną nowością. Gdy Apple zdecydowało się by zastąpić swoje własne porty ADB (Apple Desktop Bus) do podłączania myszki i klawiatury, oraz złącza seriali wchodzącym wówczas na rynek standardem USB 1.0, decyzja ta uważana była za równie kontrowersyjną jak ostatnie posunięcia Apple. Nie inaczej było wówczas, gdy Apple rezygnowało ze stacji dyskietek oraz napędów płyt CD/DVD.

Choć Apple starało się nie komentować swoich decyzji i skupiało się na dostarczeniu użytkownikom komputerów Mac stosownych przelotek, przejściówek i adapterów, z pomocą przybywali zewnętrzni producenci oferujący równie dobre rozwiązania, a zarazem najczęściej w dużo atrakcyjniejszej cenie. Obecnie jedną z takich firm jest niemiecka firma Elgato.

Mnie osobiście firma Elgato kojarzy się z bardzo dobrymi tunerami TV jakie bez problemów dało podłączyć się do komputerów Mac. Czy były to jedyne dostępne rozwiązania tego typu na rynku? Z pewnością nie, jednak tylko Elgato TV utkwiło mi w pamięci.

W 2018 roku niemiecka firma Elgato została przejęta przez znaną nam firmę Corsair i pozostało oddzielną marką w portfolio amerykańskiego producenta pamięci RAM.

Użytkownicy nowych MacBooków Pro mogą liczyć właśnie na pomoc firmy Elgato w rozwiązaniu problemu połączenia ich komputera z monitorem, urządzeniami USB lub z siecią, jeśli akurat nie chcą lub nie mogą korzystać z łączności bezprzewodowej WiFi. Oczywiście Apple oferuje specjalną przejściówkę na każdą z wyżej wspomnianych okazji, jednak jeśli ktoś poszukuje jednego urządzenia rozwiązującego wszystkie te problemy, jedną z propozycji wartych rozważenia może być właśnie Elgato Thunderbolt 3 Mini Dock.

Urządzenie to dostarczane jest w estetycznym opakowaniu i już na pierwszy rzut oka widać, że słowo „Mini” w nazwie, nie jest tylko pustym frazesem.

W pudełku znajdziemy niewielką kostkę o wymiarach 10.5 x 5.7 x 2.5 cm i niewielkiej wadze 125 g. Tak naprawdę, Elgato Thunderbolt 3 Mini Dock zajmie mniej miejsca w waszej torbie, niż odpowiadające mu przejściówki dostarczane przez Apple razem wzięte. Z pewnością będzie to też dużo tańsze rozwiązanie.

Obudowa Elgato Thunderbolt 3 Mini Dock stylistyką nawiązuje do ostatnich komputerów produkowanych przez Apple. Kolor ładnie komponuje się z komputerami w odmianie kolorystycznej Space Gray. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że obudowa produktu Elgato jest wykonana z aluminium w rzeczywistości jest to solidny plastik. W bezpośrednim kontakcie odrazu da się wyczuć, że mamy do czynienia z solidnym produktem i ewentualne upadki z penością nie zrobią na nim większego wrażenia. Produkt Elgato jest ascetyczny w równym stopniu jak produkty Apple. Nie znajdziemy tu miliona mrugających lampek, ozdobników i tym podobnych gadżetów. Jedyne co może nam mrugać, to diody umieszczone przy gnieździe Gigabit Ethernet sygnalizujące stan połączenia sieciowego.

Produkt Elgato został wyposażony w cztery porty:

  • DisplayPort umożliwiający wyświetlanie obraz w rozdzielczości do 4096 x 2160
  • Port HDMI 2.0 umożliwiający wyświetlanie obraz w rozdzielczości do 4096 x 2160
  • Port USB 3.1 z prędkością 5 Gb/s
  • Port RJ45 10/100/1000BASE-T

Wszystkie porty zostały umieszczone na jednym boku urządzenia co ułatwia jego obsługę. Podczas przeprowadzonych testów nie stwierdziłem, aby Elgato Thunderboalt 3 Mini Dock miał jakiekolwiek problemy z obsługą podpinanych do niego urządzeń. 

Dość ciekawie rozwiązani kwestię łączenia Mini Docka z komputerem. Urządzenie zostało wyposażone w przewód USB-C o długości 12 cm, który w trakcie transportu można schować w specjalnym wyżłobieniu na podstawie urządzenia, a podczas pracy można zaczepić na jednej z krawędzi docka. Przewód ten jest zamocowany na stałe w urządzeniu, więc problem jego zgubienia lub zapomnienia raczej nie powinen dotyczyć posiadaczy Elgato Thunderbolt 3 Mini Dock.

W praktyce urządzenie jest gotowe do pracy po zainstalowaniu niewielkiej aplikacji ze strony producenta. Pamiętajmy, nie jest to zwykła przejściówka ale urządzenie o dość rozbudowanych możliwościach. 

Można powiedzieć, że urządzenie to pozostające nieco w cieniu samego komputera i zewnętrznego urządzenia, pośredniczy w ich komunikacji i kompletnie nie wymaga od nas żadnych ingerencji czy szamańskich rytuałów. Po wpięciu działa i tyle. Transfery z nośników zewnętrznych wpiętych do gniazda USB 3.1 przebiegają najczęściej z prędkością maksymalną dla urządzenia zewnętrznego i nie widać tu, by produkt Elgato stanowił jakiekolwiek ograniczenie w tym procesie. 

Dość atrakcyjnie wygląda możliwość podpięcia zewnętrznego monitora do komputera, za pośrednictwem Mini Dock. Oferuje on bowiem możliwość osiągnięcia dość wysokich rozdzielczości przy wysokim odświeżaniu obrazu do 144 Hz, a używanie dwóch monitorów nie stanowi także dla niego problemu. 

Nie mam wątpliwości, że jest świetnym rozwiązaniem dla użytkowników mających problem ze skromną ilością portów we współczesnych komputerach Apple. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i bardzo kompaktowej budowie bez trudu można ją zabrać ze sobą w każdą podróż. Warto tu podkreślić fakt, że cena urządzenia wypada dużo korzystniej niż wówczas, gdybyśmy chcieli oddzielnie kupować adaptery Thunderbolt 3 zakończone takimi gniazdami jak ma produkt Elgato.

Cena Elgato Thunderboalt 3 Mini Dock wypada także bardzo korzystnie na tle konkurencyjnych produktów, a różnica w cenie nie wynika z oszczędności Elgato na materiale. Pod względem jakości, produkt Elgato to niewątpliwie czołówka.

Elgat Thunderbolt 3 Mini Dock jest dostępny w cenie 649 zł i z czystym sumieniem mogę je polecić każdemu, kto szuka tego typu urządzeń. 

Sprzęt do testów dostarczyło Elgato Gaming za co bardzo serdecznie dziękuję.