Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Facebook Paper, czyli Facebook inaczej...

Facebook stał się bardzo ważnym elementem codzienności wielu osób. Dla jednych są źródłem rozmaitych informacji, dla innych środkiem komunikacji ze znajomymi albo metodą aby dowiedzieć się, co u nich słychać. Praktycznie każdy współczesny smartfon umożliwia nam dostęp do tej popularnej platformy społecznościowej w dowolnym miejscu i momencie.

Do niedawna firmowa aplikacja Facebook na iOS umożliwiała realizację większości działań, które możemy zrobić także przy pomocy przeglądarki i komputera. Z czasem jednak aplikacja na iOS zaczęła puchnąć i stawała się zauważalnie wolniejsza. Później jej twórcy z niezrozumiałych dla mnie do dziś przyczyn postanowili ja podzielić na oddzielne elementy, które dalej puchły, a jakże. I tak na dzień dzisiejszy to co do niedawna mieściło się w pojedynczej aplikacji Facebook, dziś wymaga przynajmniej dwóch aplikacji:

 • Facebook
 • Messenger

Osobiście taki podział i znaczne spowolnienie pracy aplikacji w pewnym sensie zniechęciły mnie do zaglądania na FB ze iPhonea. Konieczność przeskakiwania z Facebooka do Messengera i z powrotem jest stanowczo ponad moją granicę tolerancji. Dlatego bardzo ucieszyłem się z alternatywy, która rozwiązuje moje jakże przyziemne problemy Facebooka.

Facebook Paper

Aplikacja Facebook Paper jest drugim, alternatywnym i w mojej ocenie ciekawszym klientem Facebooka. Co ciekawe, jej wydawcą jest także Facebook. Posiada ona nieco inną filozofię działania, która nie wszystkim może przypaść do gustu. Gdy się jednak przyzwyczaimy, na klasyczną aplikacaję Facebook nie będziemy mieli ochoty nawet spoglądać.

Facebook Paper oferuje nam przeglądanie wszystkich interesujących nas wydarzeń z Facebooka w postaci jakże modnych ostatnio kafli.

W dolnej połowie ekranu, poszczególne wydarzenia przedstawione są w postaci miniaturowych kart umieszczonych zgodnie z chronologią z jaką pojawiły się na FB. Przesuwamy je w lewo lub w prawo, wędrując po kolejnych wydarzeniach. Gdy zainteresuje nas konkretna karta/wydarzenie, przesuwamy ją palcem do góry, a ona w formie powiększonej ląduje na całym ekranie.

Po przesunięciu palcem w dół takiej powiększonej karty, wracamy do poprzedniego trybu, w którym staje się ona ponownie miniaturką. Górna połowa ekranu telefonu to swoisty slideshow. Losowo wybrane wydarzenia pojawiają się nam w nieco powiększonej formie z nadzieją, że któreś nas bardziej zainteresuje.

Paper posiada rzecz jasna możliwość komentowania wydarzeń, tak jak to ma miejsce na FB, lajkowania i udostępniania poszczególnych wydarzeń.

W górnej części znajdują się ikony umożliwiające dostęp do zakładek powiadomień, wiadomości i znajomych.

Zakładka powiadomień działa w sposób jak najbardziej zbliżony do klasycznej aplikacji FB. Po jej rozwinięciu uzyskujemy dostęp do kilku ostatnich powiadomień, jednakże mamy możliwość także sięgnięcia do tych starszych.

Zakłada wiadomości działa w obrębie tej samej aplikacji i nie wymaga posiadania oddzielnego Messengera. A jednak się da. Tym samym znika denerwująca mnie konieczność przełączania się pomiędzy dwoma aplikacjami.

Paper posiada także możliwość wysyłania powiadomień w formie wiadomości PUSH. Wśród opcji konfiguracji znajdziemy także możliwość włączenia bądź wyłączenia automatycznego odtwarzania materiałów video oraz bardzo ciekawą funkcję "Read Later" przy pomocy której możemy wybrane wydarzenia wysłać do poczekalni tak aby się zapoznać z nią późnej bez konieczności przeszukiwania osi wydarzeń. Ową poczekalnię może stanowić przeglądarka Safari, program Pocket, Instapaper, Pinboard.

Paper to jednak nie tylko program do Facebooka, równie fajnie sprawdza się w charakterze czytnika wiadomości. Jak pisałem nieco wcześniej, standardowo górna połówka ekranu służy do wyświetlania losowych wydarzeń z FB. Jeśli jednak zdefiniujemy sobie z jakiś źródeł chcemy mieć wiadomości, przesunięcie górnej połówki ekranu w lewo, przełączy nas do interesujących grup tematycznych i wydarzeń np. sport, wiadomości, technika, przyroda i wiele innych. Po przełączeniu, dolna połówka ekranu zawiera wydarzenia z FB oraz wydarzenia z intetersującej nas dziedziny wydarzeń, natomiast górna połowa ekranu losowo wybiera nam wydarzenia z intersującej nas w danej chwili grupy tematycznej.

Paper w swoich założeniach jest naprawdę świetną alternatywą dla duetu Facebook i Messengera. Nie tylko oferuje ładniejszy system prezentacji treści, ale jest też zauważalnie szybszy. I można by powiedzieć, że jest to produkt niemal idealny, gdyby nie kilka małych wad.

Pierwszą najpoważniejszą przeszkodą w jego użytkowaniu jest fakt, iż nie jest on dostępny w iTunes Store poza USA. Tym samym próżno go szukać w polskim iTunes Store. Nie znaczy to, że nie da się go zupełnie legalnie zainstalować, ale o tym na końcu.

Drugą wadą jest duża integracja części związanej z wyświetlaniem wiadomości z amerykańskimi dostawcami tych treści. To chyba główny powód dla którego Paper utknął w amerykańskim iTunes Store. Paper oferuje kilka działów, wszystkie w języku angielskim.

 • Trending - najpopularniejsze wiadomości
 • Creators -wydarzenia ze świata mody, artystów, stylistów, projektantów itp.
 • Flavor - przepisy kulinarne, poropozycje związane z żywieniem i dietą
 • Ideas - wiadomości związane z wydarzeniami świata twórczego.
 • Equalize - wiadomości dla kobiet i mężczyzn o ludziach i życiu
 • Pop Life - z życia celebrytow, gwiazd i gwaizdeczek
 • Headlines - najbardziej gorące wiadomości z ostatnich chwil
 • Tech - wydarzenia ze świata technologii
 • Score - sport
 • All City - sztuka miejska, muzyka i w miastach i wszystko co związane z życiem w mieście.
 • Well Lived - kultura, trendy itp.
 • Enterprise - finanse, giełdy i biznes
 • Family Matters - wszystko co dotyczy rodziny i wychowywania dzieci
 • Cute - sweet focie zwierzaków
 • Lol - coś na wesoło
 • Glow - uroda i zdrowie
 • Home - domy, mieszkania wystrój i stylistyka wnętrz oraz porady domowe.
 • Planet - głównie zdjęcia i informacje związane ze środowiskiem naturalnym
 • Exposure - fotografie z niezależnych agencji i magazynów

Jak wynika z powyższej listy, Paper oferuje dostęp do naprawdę bogatej ilości treści i źródeł, jednak dla europejskiego użytkownika większość pojawiających się tam wiadomości stanowi wiedzę bezużyteczną albo o znikomej użyteczności. Większość z przekazywanych informacji jest mocno ukierunkowana na amerykańskiego odbiorcę.

Ostatnią wadą, może najmniej dokuczliwą jest to, że Paper jest tylko w języku angielskim.

Patrząc obiektywnie na aplikację stwierdzam, że jako zamiennik do ociężałego duetu Facebook i Messenger jest naprawdę świetny. Szybki, wygodny i cieszy oko choć wymaga chwili przyzwyczajenia. Aby nam ułatwić szybkie opanowanie obsługi, program oferuje także naprawdę fantastyczny system pomocy i nauki obsługi aplikacji. Miłym choć może zbędnym dodatkiem jest część związana z wiadomościami. Gdyby można było podpiąć do tego własne, rodzime źródła… byłoby super. Tak czy inaczej, w mojej ocenie aplikacja warta uwagi i odrobiny trudu aby ją zdobyć.

Zdobywamy Paper

Jak wspominałem, aplikacja nie jest dostępna w europejskim iTunes Store. Aby ją pobrać, musimy założyć konto iTunes w USA.

 1. Otwieramy iTunes na komputerze i klikamy w zakładkę iTunes Store
 2. Przewijamy na sam dół, i zmieniamy kraj na USA. Zostaniemy automatycznie wylogowani z iTunes Store.
 3. Zakładamy nowe konto, podając jakiś amerykański adres (można np. podać adres Apple), nie podając numeru karty kredytowej (te europejskie nie są akceptowane).
 4. Po założeniu konta, możemy pobierać darmowe aplikacje, w tym Facebook Paper.
 5. Wylgowujemy się i wracamy do rodzimego konta iTunes Store.

Podobnie można założyć konto z poziomu iTunes Store na tablecie czy telefonie. 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Over   9 #1 17.09.2014 11:16

Na iPadzie jakoś nie zauważyłem jakiegoś wolniejszego działania aplikacji,ale fakt przeskakiwanie z FB na messengera jest trochę mało fukcjonalne ale nie jest jakoś super drażniące.
Wcześniejsza wersja była bardziej praktyczna wszystko w jednej apce.

macminik   18 #2 17.09.2014 11:31

@Over: To zależy na którym iPadzie. Ale na iPhone 4 Facebook od jakiegoś czasu może doprowadzić do lekkiej nerwicy, zwłaszcza zarz po uruchomieniu.

KyRol   19 #3 17.09.2014 11:59

"Facebook stał się bardzo ważnym elementem codzienności wielu osób. Dla jednych są źródłem rozmaitych informacji, dla innych środkiem komunikacji ze znajomymi albo metodą aby dowiedzieć się, co u nich słychać."

Każdy ma swój świat i swoje kredki. Dla mnie fb jest jak Stasi http://en.wikipedia.org/wiki/Stasi

Autor edytował komentarz.
MiL-   9 #4 17.09.2014 13:54

@KyRol: Co to jest świad? Może chodziło o świąd? :)

Over   9 #5 17.09.2014 14:03

@macminik: Na iPadzie mini.

Autor edytował komentarz.
KyRol   19 #6 17.09.2014 14:07

@MiL-: o czym ty bredzisz??? :D wyczyść sobie monitor, albo kup okulary ;)

Autor edytował komentarz.
MiL-   9 #7 17.09.2014 15:07

@KyRol: Faktycznie, przetarłem i teraz jest lepiej :)

macminik   18 #8 17.09.2014 15:23

@Over: iPad mini rzeczywiście daje radę. W sumie szkoda że nie ma Paper na iPada.

Over   9 #9 17.09.2014 22:11

@macminik: Zawsze można ściągnąć wersje na Iphone'a ale apka będzie się różniła czcionką.
Byłem zagorzałym zwolennikiem Androida ale do póki mi w łapi nie wpadły urządzenia Appla to niemam zamiaru się z nimi rozstawać to poprostu jest lepsze no i widzisz i czyjesz w dotyku za co płacisz a nie kupujesz plastikowego S5 z 8 rdzeniami miliardem ramu a i tak ci sie jakas apka zwiesi, a niema mowy o jakiś zwisach przy iOSie:)
Apple, wyższy stan umysłu...

macminik   18 #10 17.09.2014 22:36

@Over: zaraz Cię ukrzyżują....

Over   9 #11 17.09.2014 22:54

@macminik: Przynajmniej będę święty :)
Znam dużo osób które używają WP czy Androida ale najczęściej na WP narzekają dziewczyny, nie odnajduja się w tych kafelkach etc, andoid jest ok można wgrywać co sie chce ale dopiero po JB na iOSie można robic co się chce (w andoidzie po mimo roota nie pobiore płatnych apek ze sklepu)więc sorry ale iOS jest na dzień dzisiejszy najlepszy :) i zdania nie zmienię :) można mieć 2 rdzeniowy procesor i 512MB ramu i można zrobić tak żeby wszystko działało stabilnie można ale googlowi sie nie chce...

Autor edytował komentarz.
Magnum 44   17 #12 18.09.2014 08:46

@Over: Ja np. korzystam z Lumii 520, bo też mam 2 rdzenie i 512 MB RAMu i mi wszystko płynnie chodzi :) Niestety, produkty Apple są dla mnie trochę nieosiągalne cenowo ;) Ale na WP też nie narzekam :D A Android jeżeli już, to albo Xperia serii Z, albo Nexusy.

Over   9 #13 20.09.2014 23:25

@Magnum 44: Ale w lumi nie zaistalujesz sobie automapy etc :)
za freee :)
cos kosztem czegoś:) niestety

Magnum 44   17 #14 21.09.2014 11:33

@Over: Mam HERE Maps, a na nawigacji zwykłej iGO. AutoMapa dla mnie nie ma racji bytu ;)

sosen86   5 #15 21.09.2014 20:53

Ja osobiście przekonałem się do produktów Apple: laptop, tablet i MS: telefon. Telefon z WP i iPhone ma jedną bardzo ważną wspólną cechę - Każde urządzenie z tym systemem nie będzie się zawieszać itp. To jest właśnie piękne w tych telefonach.