Intel rozpoczyna produkcję procesorów ARM...


Można by powiedzieć, piekło zamarzło. W swoim wpisie "Czy Apple planuje kolejną, procesorową rewolucję ?" wspominałem o rosnącej konkurencji procesorów zgodnych z architekturą ARM w stosunku do procesorów Intela. Z pewnością Intel nie musi się jeszcze obawiać, że w najbliższym czasie układy ARM wyprzedzą procesory Intela, jednak już nie może pozwolić sobie na obojętność wobec ARM-ów.

Tymczasem dziś pojawiła się informacja, iż Intel w przyszłym roku uruchomi własną linię produkcyjną 64-bitowych procesorów zgodnych z architekturą ARM. Produkowane przez Intela procesory ARM mają zastąpić dotychczasowe energooszczędne układy Intel Atom montowane w urządzeniach mobilnych takich jak smartfony czy tablety.

Intel ma nie tylko ogromne możliwości produkcyjne, ale także olbrzymie możliwości projektowaniu nowych układów zgodnych z architekturą ARM, co w przyszłości może zaowocować jeszcze szybszym ich rozwojem i wzrostem wydajności. Nie ulega też wątpliwości fakt, iż wejście Intela na rynek ARM spędzi sen z oczu innych producentów, takich jak Samsung czy Qualcomm, a moje wizje komputera Apple z procesorem ARM stają się nieco bardziej bliskie.

Grafika: CultOfMac

Źródło: Agencja Reuters