Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kupujemy MacBooka Air

Jeśli przed zakupem jakiegokolwiek komputera należy zastanowić się czy spełnia on nasze wymagania, przed zakupem MacBooka Air warto to zrobić dwa razy. Nie dlatego, że jest on zły. Jest świetny ! Problemem jest fakt, że to bardzo specyficzny sprzęt. Jednych może zachwycić, innych mocno rozczarować.

MacBook Air pojawił się w styczniu 2008 roku, a wiec okresie gdy konsumenckie MacBooki były komputerami przenośnymi przeznaczonymi dla mniej wymagających użytkowników. Początkowo MacBook Air nawet nie usiłował konkurować z MacBookiem, a tym bardziej z MacBookiem Pro. Jego główną zaleta miała być mobilność, wygląd i dłuższy czas pracy na baterii. To co dla wielu będzie stanowiło olbrzymia wadę to fakt, iż MacBook Air jest konstrukcja o bardzo ograniczonych możliwościach rozbudowy oraz dosyć skromnych możliwościach podpięcia urządzeń zewnętrznych. To właśnie dlatego, przed jego zakupem warto się zastanowić, czy jego ograniczenia nie doprowadza nas do białej gorączki. Jeśli jednak uznamy, ze owo minimum jakie oferuje nam Air jest wystarczające, komputer ten staje się wówczas nieodłącznym towarzyszem podróży (o ile iPad to ciagle zbyt mało). Tak wiec, zastanówmy się, który model wybrać.

Wszystkie modele MacBooka Air cechuje bardzo atrakcyjny wygląd i mimo filigranowej obudowy, są raczej dosyć odporne na uszkodzenia. Absolutnie każdy model posiada aluminiowa obudowę wykonaną z jednego kawałka aluminium (cześć dolna obudowy i zewnętrzna cześć matrycy i top case) oraz elementów plastikowych (ramki wyświetlacza, maskownica zawiasów).

To co prawda model po 2010 roku, jednak idea konstrukcyjna wszystkich MacBooków Air jest wciąż taka sama. W miarę możliwości jeden kawałek aluminium.

Z założenia podczas transportu, elementy plastikowe ukryte są wewnątrz (po zamknięciu komputera). Wszystkie MacBooki Air wyposażone są też w zasilacz z wtyczka MagSafe dzięki której, przypadkowe zahaczenie o kabel zasilania nie zakończy się beztroskim lotem szybującym komputera.

Tym co niejednego użytkownika zachwyci, jest niesamowicie wygodny trackpad z obsługą gestów. Z doświadczenia powiem, że jeśli przyswoimy sobie większość z nich i zaczniemy je używać... ciężko wrócić do myszki.

MacBook Air Early 2008 (Model Identifier MacBookAir1,1)

W sprzedaży od stycznia 2008 roku do października 2008 roku. Komputer wyposażono w wyświetlacz panoramiczny o przekątnej 13.3" i rozdzielczości 1280x800. Komputer posiadał procesor Intel Core 2 Duo "Merom" traktowany 1.6 lub 1.8 GHz oraz układ graficzny Intel GMA X3100. Na płycie głównej umieszczono 2 GB pamięci RAM (DDR2 PC2-5300). Poważnym ograniczeniem jest fakt, iż pamięć ta przylutowane jest na stałe do płyty głównej komputera, a tym samym użytkownik nie ma możliwości jej rozbudowy. Dotyczy to zresztą wszystkich, następnych modeli.

Drugim dosyć poważnym ograniczeniem tego modelu, może być dysk. Apple montowało w tych komputerach dyski ATA na mniej popularnym złączu ZIF, a były to nietypowe dyski talerzowe o średnicy 1.8" pojemności 80 GB i prędkości 4200 obr. lub 128 GB dyski SSD. Z doświadczenia powiem, unikajcie wersji z HDD. Są one niesamowicie wolne i mogą doprowadzić jedynie zniechęcenia. Czasem pojawiają się na aukcjach dyski SSD 1.8" ZIF, ale to dosyć sporadyczne oferty, a i cena nie jest najniższa.

Dosyć poważną wadą jest niewielka ilość portów na urządzenia zewnętrzne. Komputer posiada tylko jeden port USB, wyjście słuchawkowe i wyjście na monitor zewnętrzny. W dodatku wszystkie one znajdują się na otwieranej klapce co sprawia, że aby podpiąć cokolwiek do komputera, musimy unieść jego krawędź. Dodatkowo, grubszy pendrive zwyczajnie nam się nie zmieści.

Owa klapka stanowi niewątpliwie o atrakcyjności wyglądu komputera, jednak cierpi na tym trochę funkcjonalność. Komputer posiada także kamerę iSight i mikrofon, choć jego możliwości odtwarzania dźwięku raczej rozczarują. Komputer wyposażono w jeden głośniczek o bardzo słabych parametrach. Odtwarza on dźwięk bardzo płasko i nie nadaje się do słuchania muzyki. Jeśli ktoś ma ochotę cieszyć się dobrym dźwiękiem z MacBooka Air, musi wyposażyć się albo w słuchawki albo głośniki. Na szczęście zarówno słuchawki jak i głośniki zewnętrzne mogą być bezprzewodowe, gdyż MacBook Air posiada Bluetooth.

Dla wielu osób wielką zaletą będą jego rozmiary i waga. MacBook Air waży zaledwie 1.36 kg a jego grubość wynosi od 0.4 cm do 1.4 cm. Niewątpliwą zaletą jest czas pracy na baterii, który wynosi około 5 godzin. Jej ewentualna wymian wymaga co prawda odkręcenia spodu komputera, jednak nie jest zbyt skomplikowana.

Komputer posiadał kilka swoich słabych punktów. Pierwszym, najbardziej odczuwalnym faktem był problem z temperaturą komputera. Dosyć mocno się nagrzewał i jego trzymanie na kolanach nie należało do przyjemności. Z tą przypadłością trzeba się pogodzić, bo lekarstwa na nią nie ma. Drugim słabym elementem były zawiasy matrycy, które z czasem stawały się luźnie, a w skrajnych wypadkach miały tak duże luzy, że matryca nie była w stanie utrzymać się w pionie. Wraz z uszkodzeniem zawiasów, czasem uszkodzeniu ulegała także taśma matrycy LCD. Na szczęście zawiasy można wymienić na nowe, pozbawione wspomnianej wady. Wymiana zawiasów jest raczej skomplikowana i lepiej zlecić to serwisom. Koszt około 150 do 200 zł.

Pewnym ograniczeniem może też być fakt, iż na komputerze można uruchomić maksymalnie Mac OS X 10.7.5.

Obecna cena: od 1000 do 1300 zł w zależności od stanu przy czym polecam szukać komputerów ze sprawnymi zawiasami oraz dyskiem SSD.

W mojej ocenie, lepiej dołożyć 200-300 zł i kupić następne modele.

MacBook Air Late 2008 (Model Identifier MacBookAir2,1)

Co prawda kolejny model MacBooka Air który pojawił się końcem 2008 roku na zewnątrz niewiele się różni, to właśnie od niego warto zacząć się interesować tą linią komputerów przenośnych Apple. Kolejny MacBook Air nadal był nieco mniej wydajny niż ówczesny mu MacBook, jednak zdecydowano się na zupełnie nową, szybszą płytę główną komputera. Zmieniono także procesor i nowy MacBook Air posiadał już procesor Core 2 Duo "Penryn" taktowany 1.6 lub 1.86 GHz. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż na płycie komputera znalazł się układ graficzny nVidia GeForce 9400M z 256 MB pamięci graficznej współdzielonej z pamięcią RAM. Szybsza płyta główna wymusiła także zastosowanie szybszej pamięci RAM. Podobnie jak uprzednio, komputer miał 2 GB pamięci na stałe przylutowanej do płyty głównej, lecz była to już pamięć DDR3 taktowana 1066 MHz.

MacBook Air sprzedawano zarówno z dyskami HDD jak i napędami SSD - obie wersje po 128 GB. Nie był to już jednak standard ATA lecz SATA. Pewną pułapką było zastosowanie złącza LIF. Zdecydowanie unikajcie wersji z napędem klasycznym HDD. Apple zastosowało w komputerze wolne dyski (4200 obr.) Samsunga, które w dodatku miały dziwną przypadłość, że z czasem stawały się coraz głośniejsze i co gorsze, coraz wolniejsze. Wymiana takiego dysku nie jest zbyt skomplikowana i sporo ich na aukcjach w cenie od 200-350 zł. Jednak to nie zmieni faktu, że komputer nadal będzie z nimi tragicznie wolny. Jeśli jednak ktoś postanowi wymienić sobie dysk na SSD, nie tylko będzie musiał wydać 450 zł, ale mieć niebywałe szczęście by taki dysk znaleźć. Aby utrudnić sprawę, o ile się nie mylę, były 3 wersje złącza LIF, Apple użyło złącza 24 pinowego. Na aukcjach jest sporo dysków z SONY VAIO, tyle tylko... że mają one złącze 25 pin.

Zaletą MacBooka Air Late 2008 będzie możliwość instalacji OS X 10.9 Mavericks (prawdopodobnie OS X 10.10 także), który z dyskiem SSD sprawuje się bardzo przyzwoicie. Jeśli jednak będziecie go chcieli instalować na komputerze z HDD, powolne zrzucanie nieużywanych danych na dysk zabije przyjemność pracy na tym komputerze.

Cena: Z dyskiem HHD od 1400-1800 zł. Wersja z SSD raczej nie schodzi poniżej 1600 zł.

MacBook Air Mid 2009 (Model Identifier MacBookAir2,1)

W zasadzie jest to nieco przyspieszona wersja modelu z 2008 roku i teoretycznie można by tylko o niej wspomnieć, jednak pewne drobne zmiany konstrukcyjne warte są wyszczególnienia go jak oddzielnego modelu. Apple zastosowało szybsze procesory Intel Core 2 Duo taktowane 1.86 i 2.13 GHz. Tym, czego jednak nie widać, były pewne drobne zmiany konstrukcyjne na płycie głównej, gdyż użyto w niej układów o większej integracji co zaowocowało wydłużeniem czasu pracy komputera na baterii do 6 godzin. Jednak zaskakującą konsekwencją tej zmiany jest fakt, iż MacBook Air taktowany 1.86 GHz z 2008 roku jest nieco szybszy niż model z 2009 roku.

Pozostałe uwagi dotyczące dysków HDD i SSD pozostają nadal aktualne.

Różnica w czasie uruchomienia komputera na HDD i SDD w przypadku MacBooka Air jest wręcz kolosalna. Model Mid 2009 1.86 GHz z dyskiem HDD uruchamia się 2 minuty i 25 sekund. Ten sam komputer po wymianie dysku na SSD, potrzebuje już zaledwie 21 sekund.

Cena: Ceny są bardzo zbliżone do modelu z 2008 rok, a komputery są chętnie kupowane ze względu na możliwość instalacji nawet najnowszego OS X.

Wszystkie modele MacBooka Air do 2009 roku posiadały podświetlaną klawiaturę. W kolejnych modelach ta funkcja znikła by pojawić się ponownie w 2013 roku.

W 2010 roku zmianie uległ MacBook Air, a wielki wpływ na to miało pojawienie się iPad'a oraz zakończenie produkcji MacBooka. To iPad przejął dotychczasową rolę MacBooka Air, stając się podstawowym, przenośnym urządzeniem gwarantującym wygodny dostęp do internetu. MacBook Air miał się stać bardziej funkcjonalnym, choć nadal bardzo mobilnym komputerem lokując się między iPad'em a MacBookiem Pro. Dodatkowo Apple postanowiło stworzyć jego dwie wersje, 11" i jak dotychczas 13.3".

MacBook Air 11" Late 2010 (Model Identifier MacBookAir3,1)

Nowy MacBook Air otrzymał nową obudowę, dzięki której użytkownik miał łatwiejszy dostęp do portów. Ta zmiana zaowocowała także tym, iż do dyspozycji użytkownika było teraz 2 porty USB po jednym na każdym boku obudowy. Drugą, bardzo potrzebną zmianą było zastąpienie pojedynczego, kiepskiego głośniczka z poprzednich modeli, przyzwoitymi głośnikami stereo. Dźwięk nie powalał, ale już nie odrzucał jak w poprzednich modelach.

W nowym MacBooku zastosowano wyświetlacz o większej gęstości, dzięki czemu mimo skromnego rozmiaru 11" oferował on rozdzielczość 1366 x 768, a za grafikę odpowiedzialny był układ nVidia GeForce 320M z 256 MB pamięci współdzielonej z RAM.

Mniejszy komputer to oczywiście mniejsza masa i 11" MacBook Air może poszczycić się wagą zaledwie 1.06 kg, lecz mimo to czas jego pracy na baterii nadal wynosił 5 godzin.

To niestety jedyne zalety modelu 11". W komputerze zastosowano wolniejszą płytę główną o parametrach zbliżonych do pierwszego modelu z 2008 roku. Procesor Inte Core 2 Duo "Penryn" taktowany 1.4 i 1.6 GHz także nie powalał na kolana. Komputer oferowano z 2 lub 4 GB (na zamówienie) pamięci RAM oraz dyskiem SSD 64 lub 128 GB (mSATA 6 Gb/s).

Cena: Obecnie około 1600 do 2000 zł choć osobiście ciężko mi polecić ten model choćby ze względu na niską wydajność.

MacBook Air 13" Late 2010 (Model Identifier MacBookAir3,2)

Podobnie jak model 11" i wersja 13.3" otrzymała nową obudowę. MacBook Air 13" oprócz dwóch portów USB otrzymał także złącze karty SD. Także i w tym modelu użyto wyświetlacza o większej gęstości dzięki czemu na 13.3" ekranie wyświetlał on obraz o rozdzielczości 1440 x 900. Także i ten model wyposażono w układ GeForce 320M. Szybsza była jednak płyta główna komputera oferując całkiem przyzwoite możliwości. Podobnie jak mniejsza wersja, sprzedawano go z 2 GB pamięci RAM lub na zamówienie z 4 GB. Komputer sprzedawano z dyskami 128 lub 256 GB (mSATA 6 Gb/s).

Komputer wyposażono w procesor Intel Core 2 Duo "Penryn" taktowany 1.86 i 2.13 GHz. Mimo zastosowania dokładnie takiego samego procesora jak w modelu z 2009 roku (L9400 i L9600) wersja 2010 była o około 15% szybsza.

Obydwa wyżej wspomniane modele były zarazem ostatnimi komputerami z procesorem Intel Core 2 Duo.

Cena: Obecnie cena tych modeli wynosi od 2000 do 2500 zł w zależności od stanu i wyposażenia i w mojej ocenie to całkiem przyzwoity model MacBooka Air.

Wydajność MacBooków Air z procesorami Intel Core 2 Duo.

Jako ciekawostkę wspomnę, iż istnieje możliwość użycia dedykowanej karty SD którą komputer widzi jako dodatkową pamięć RAM. Nie znam jednak bliższych detali tego rozwiązania.

MacBook Air 11" i 13" Mid 2011 (Model Identifier MacBookAir4,1 i MacBookAir4,2)

Te modele to kolejne dosyć istotne zmiany w budowie MacBooków Air. O ile zewnętrzna budowa i wyświetlacz komputerów nie uległ większej zmianie, o tyle wnętrze uległo gruntownej przebudowie. Najbardziej istotną zmianą było zastosowanie procesorów Core i5 1.6 GHz lub Core i7 taktowanego 1.8 GHz "Sandy Bridge". Apple zrezygnowało też z układów GeForce na rzecz układu Intel HD Graphics 3000. W zasadzie od tych modeli można mówić, że MacBook Air w pełni zastąpił MacBooka które bezpowrotnie znikł w z rynku wraz z jego pojawieniem się. Komputer występował w wersji z 2 lub 4 GB pamięci RAM oraz z dyskami SSD 64, 128 lub 256 GB. Co dosyć istotne dla nabywców, dyski te są instalowane na stałe na płycie głównej i nie ma możliwości ich późniejszej wymiany.

Do dyspozycji użytkownika komputer podobnie jak poprzednik oferuje 2 porty USB, model 13" także złącze karty SD. Zarówno model 11" jak i 13.3" posiadają także port Thunderbolt.

Szczególnie wart jest uwagi MacBook 13", gdyż oferuje on do 7 godzin pracy na baterii.

MacBook Air 11" i 13" Mid 2012 (Model Identifier MacBookAir5,1 i MacBookAir5,2)

Pozornie niewiele nowości w tych modelach. Nieco szybszy układ graficzny Intel HD Graphics 4000 oraz procesor Core i5 taktowany 1.7 GHz lub Core i7 taktowany 2.0 GHz. W modelu z 2012 roku użyto jedna procesorów "Ivy Bridge". Tym co jednak jest istotne, to większa ilość pamięci RAM oferowanej w wersji podstawowej. Apple sprzedawało komputer standardowo z 4 GB pamięci lub na zamówienie 8 GB. W standardzie pojawiły się także większe dyski SSD - 128, 256 i 512 GB.

MacBook Air 11" i 13" Mid 2013 (Model Identifier MacBookAir6,1 i MacBookAir6,2)

To ostatni model który można kupić na rynku wtórnym. Komputer z procesorem "Haswell" Core i5 taktowanym 1.3 GHz lub Core i7 taktowanym 1.7 GHz oraz układem graficznym Intel HD Graphics 5000. Pozostałe dane jak u poprzednika. Tym co jest najbardziej imponujące w tym modelu to czas pracy na baterii. Model z 11" wyświetlaczem umożliwia pracę na baterii do 9 godzin (w praktyce można liczyć nawet na 10) natomiast model 13.3" oferuje 12 godzin pracy na baterii, jednak jak wskazują doświadczenia, w zależności od egzemplarza można czasem nawet wyciągnąć 14 godzin pracy.

Wykres wydajności MacBook Air z procesorami Core i5 oraz Core i7. 

sprzęt porady

Komentarze

0 nowych
  #1 21.06.2014 09:59

W macbook air, kiedy slonce pada na matryce od strony jablka, po drugiej stronie mam bardziej podswietlona matryce w tym miejscu. Przypadek?

kreciolboss   1 #2 21.06.2014 10:10

Świetny wpis, czekam tylko jeszcze na odcinek o MBP by rozwiać swoje wątpliwości dotyczące wyboru MBP late2012 czy MBA 2014

aeroflyluby   16 #3 21.06.2014 10:11

Jaki bank polecacie na kredyt?

macminik   18 #4 21.06.2014 10:18

@aeroflyluby

Jak chcesz nowy to u reselerów czasami jest 0%.

sosen86   5 #5 21.06.2014 10:58

Ja ostatnio kupiłem MBA 2013 w saturnie - mieli raty 0%. 3700 zł podstawowa wersja. W MM też chyba teraz mają raty 0%

Darthnorbe   13 #6 21.06.2014 11:25

Zapomniałeś dopisać "budżetowego "

macminik   18 #7 21.06.2014 11:28

@Dartnorbe

Dla jednych budżetowym autem jest Mercedes A, dla innych Dacia i musisz się z tym pogodzić.

  #8 21.06.2014 11:32

"Absolutnie każdy model posiada aluminiowa obudowę wykonaną z jednego kawałka aluminium (cześć dolna obudowy i zewnętrzna cześć matrycy i top case)..." normalnie jak czytam taką bzdurę to ręce mi opadają. I w ten sposób nie "zamykamy" kompa. Jak już to obudowa matrycy oraz obudowa dolna plus palmrest wykonane zostały z aluminium... ale to słowo "jednego" zmienia całą wypowiedź. Bo gdzie w takim razie jest miejsce zawiasów?

Darthnorbe   13 #9 21.06.2014 11:34

@macminik
iMac za 4700zł jest budżetowy a MacBook Air za 3800zł nie? Dziwna logika.

xomo_pl   24 #10 21.06.2014 12:19

brak w ofercie modelu z i3, które jest dobrym kompromisem między wydajnością i ceną... i5 czy i7 to wyrzucanie pieniędzy w błoto dla wielu użytkowników...

macminik   18 #11 21.06.2014 12:26

@zomo_prl

Właśnie z i3 jest ciekawa sprawa. Tylko 2 modele iMaca (2010 i 2011) miały ten procesor. Jest to o tyle zastanawiające, bo z Mavericks Core 2 Duo daje radę, więc nie była to kwestia zbyt małej wydajności.

4lpha   10 #12 21.06.2014 12:33

@Darthorbe
Tak samo jak za dwa i pół tysiąca kupisz smartfon high-end, a tymczasem za te same pieniądze kupisz tani, chiński skuter.
Nie rozumiem, gdzie widzisz problem.

Darthnorbe   13 #13 21.06.2014 12:38

@4lpha
Co ma piernik do wiatraka?
high-endowy smarfon kupiłem za 650zł, nie jest high-endowy z nazwy ale potrafi wszystko to co high-endy.

Nie widzę problemu. Chciałem tylko pokazać jaką logiką ( a raczej brakiem) kierują się i-użytkownicy.

eimi REDAKCJA  17 #14 21.06.2014 12:48

Moja żona kupiła na Allegro Macbooka Air late 2012 za 3200 zł - i to z 8 GB RAM. Cwana z niej bestia. Pozwoliła mi wziąć tego macbooka na ostatni wyjazd do Tajpej, i powiem tyle - znacznie droższy ultrabook Sony Vaio Krzysia Fiedora nie był jednak tak dobry (i sam Krzyś to przyznawał).

@Darthnorbe, mam poważne pytanie. Jak Ty się ubierasz? Idziesz do lumpeksu i kupujesz (powiedzmy) dżinsy za 20 zł, bo potrafią one to samo, co dżinsy Pepe Jeans za 200 zł? Taką logiką się kierujesz? :D

macminik   18 #15 21.06.2014 12:50

Jedni kupują sztućce Gerlacha, inni dwa razy tańsze w Ikei a jeszcze inni idą do KFC i zabierają paczkę plastików. Efekt końcowy zawsze taki sam, można nimi jeść. Tylko nie wiem czy miałbym ochotę iść na przyjęcie gdzie stół przykryty jest Dziennikiem Polskim, z papierowych talerzyków i widelczykami z KFC. No chyba że to przyjęcie na działce.

macminik   18 #16 21.06.2014 12:52

@eimi

Niektórzy tak mają :-) Ale każdy ma prawo do swojej indywidualności i logiki.

Czyżby trackpad Cię zauroczył ?

sosen86   5 #17 21.06.2014 12:57

Co do ceny to powiedzmy sobie szczerze - jest drogo /na polskie warunki/ ale z drugiej strony jeśli szukamy czegoś co jest szybkie, mobilne, świetnie wykonane i trzyma na baterii 12h to dochodzimy do wniosku, że wszystkie lapki spełniające te kryteria są drogie a często nawet droższe niż Air.

Darthnorbe   13 #18 21.06.2014 13:33

@eimi
Tak ostatnio na szmatach kupiłem spodnie za 2.5 zl i są super, tylko 3 dziury maja, i w jednym miejscu łatę ale dają rade. A kompa ostatnio sobie nowego kupiłem 486dx2. Windows 8 działa świetnie na 16mb ram :P Polecam ! ;)

Darthnorbe   13 #19 21.06.2014 13:35

W świecie jeansów to pewnie z jabłkiem kupilbys za 400zl gdy reszta za 150zl sprzedaje. Taka jest różnica

Darthnorbe   13 #20 21.06.2014 14:35

@macminik
Logika jest tylko jedna.
Masz dwie rzeczy do wyboru, każda z nich spełnia te same funkcję, jedna kosztuje 2000zł a druga 4000zł tylko że ma znaczek jabłka.
Logicznie myślący człowiek nie da 2x tyle żeby być "amejzing".

  #21 21.06.2014 15:02

temat wielokrotnie wałkowany, apple juz od pewnego czasu jest bardziej obciachem niz szpanem.

  #22 21.06.2014 15:28

@macminik,zagoniłeś chyba Xanthie do konta bo nie widać jej wpisów.A tak po za tym sporo moich wpisów nie pojawia się!!!

kriters64   7 #23 21.06.2014 15:34

@Darthnorbe
"druga 4000zł tylko że ma znaczek jabłka. "
No i tylko ma jeszcze ładniejszą i trwałą obudowę i tylko 3-4 razy dłużej trzyma na baterii, jest trendy, ładny design, no ale to są drobnostki o których nie warto wspominać, natomiast nalepka to inna sprawa 2 tysi to za wiele :) ale spoko jak Cię nie stać to na aledrogo kupisz po złotówce albo sam se wydrukujesz i przykleisz na trzeszczącego plastika :)
A tak na poważnie to wcale nie jesteś poważny, nie rozumiesz i pojmujesz rzeczy rządzących tym światem, nawet przykład brzydkiej i ładnej kobiety pewnie nie przemówi do rozsądku i pewnie jesteś zadania że brzydsza przecież ma to samo co ta ładna i tak samo zaspokoi potrzeby :) i można przecież przykryć twarz gazetą z ładna modelką :) dorośnij dzieciaku :) a przede wszystkim nie bądź chamski i nie zaglądaj do cudzej kieszeni, wiem że zawiść do ludzi którzy za nalepkę zapłacą całą Twoją wypłatę jest wielka, ale i Ty i ja jesteśmy za maluścy by zabronić komuś zapłacić 100.000$ za kawałek szkiełka :) więc nie mierz wszystkich swoją miarką bo są tacy dla których kupić jabłko za kilka tysięcy jest mniejszym wysiłkiem niż dla Ciebie puścić bąka :)

Darthnorbe   13 #24 21.06.2014 16:02

@kriters64
Czyżbym obraził uczucia religijne? :P

Darthnorbe   13 #25 21.06.2014 16:07

Tu nie chodzi o kasę jak już Ci napisałem. Są i droższe urządzenia, ale jakoś Wy staracie się mnie przekonać że wszystko to co zrobi apple jest super świetne, nawet jak by to był najgorszy złom.

Już pisałem jak chcesz drożej kupić to zapraszam, ale nie bo wy nie kupujecie co lepsze tylko to do jest i.

Darthnorbe   13 #26 21.06.2014 16:16

@kriters64
Urządzenie porównywać do kobiety :) Niezły perwers widzę :P :P

krisp   5 #27 21.06.2014 16:21

@macminic , mała uwaga. Macbook Air z 2012 roku miał w podstawowym modelu procek i5 o zegarze 1,8GHz. Wersja z nowym prockiem z połowy 2012.

enedil   9 #28 21.06.2014 16:31

@macminik
Chciałbym sobię sprawić lekki laptop do programowania i zastosowań codziennych, najlepiej 13", myślisz że lepszy będzie MBA, czy MBP 13" Retina? Bo MBA ma trochę niską rozdzielczość ;(

stasinek   12 #29 21.06.2014 17:58

eimi - co oznacza "nie był tak dobry" możesz to jakoś konkretniej opisać?
w czym był tak dobry? co wyście tam takiego nim robili?

kupujesz dżinsy za 200zł bo kosztują 200zł a nie 20 więc muszą być lepsze?
taką logiką się kierujesz?
w kontenerze dżisny z chin kosztują 6zł za parę!
w sklepie 60zł po przecenie 30zł bo dochodzą podatki, pośrednicy i zarobek
identyczne lub nawet gorsze jakościowo np. w Cropp kosztują 150zł a po przecenie 60zł

znajomy mieszkał w UK,
kupił najtańszą kurtkę w przecenie w markecie bo mu się spodobała a nie była droga,
tak jakby tu w polsce kupować w lumpeksie ;)
tak się złożyło po przyjeździe do polski jego kolega kupił identyczną w markowym sklepie gelerii handlowej
- nie dość że facet pracujący w UK zarabiający 5x więcej miał ciuchy po przecenie a polak kupił drożej niż on by kupił po normalnych cenach to jeszcze był ten polak zadowolony jak tanio, jaka świetna jakość... czując się podwójnie nobilitowany w końcu oboje chodzili w podobnym ciuchu
z tym że emigrant - kupił bo potrzebował, polak - kupił nie tylko dlatego że potrzebował ale chciał sie poczuć lepszy, bogatszy a defacto gdyby pojechał do uk patrzyli by na niego jak na ostatnią łajzę

macminik - skąd aż tak kontrastowe porównania...jisas krajst
od sprzętowej strony to akurat sprzęt apple można by porównać do paczki plastikowych sztućców z KFC a nie Gerlaha

sr57be45   7 #30 21.06.2014 19:26

Nie dlatego, że jest on zły. #(Brakuje "Według mnie") Jest świetny ! Problemem jest fakt, że to bardzo specyficzny sprzęt. Jednych może zachwycić, innych mocno rozczarować.

Teraz brzmi lepiej ta sprzeczność.

Komputer posiada także kamerę iSight i mikrofon, choć jego możliwości odtwarzania dźwięku raczej rozczarują. Komputer wyposażono w jeden głośniczek o bardzo słabych parametrach. Odtwarza on dźwięk bardzo płasko i nie nadaje się do słuchania muzyki.

Mikrofon może być głośnikiem ale czy tu miałeś na myśli słabe nagrywanie otoczenia czy interpunkcja ?

kriters64   7 #31 21.06.2014 19:42

@Darthnorbe

"@kriters64
Czyżbym obraził uczucia religijne? :P"

Gdzieś Ci już napisałem o ostatniej desce ratunku gdy brak argumentów ? :) jesteś z Xanthią tak przewidywalnym jak to że jutro zrobię koopę :)

"Tu nie chodzi o kasę jak już Ci napisałem. Są i droższe urządzenia, ale jakoś Wy staracie się mnie przekonać że wszystko to co zrobi apple jest super świetne, nawet jak by to był najgorszy złom."

Nikt nie stara się Ciebie do niczego przekonywać a szczególnie co do słuszności wyrzuconej kasie w błoto, za wyjątkiem byś nie wtykał nosa na jakie goowno ktoś wydaje swoje pieniądze i jaki złom kupuje, bo to nie twój zasr.... interes :)

"Już pisałem jak chcesz drożej kupić to zapraszam, ale nie bo wy nie kupujecie co lepsze tylko to do jest i."

To ja decyduje gdzie kupuję i z jakim znaczkiem i jakiej jakości, tak jak wyżej, bo to nie twój zasr.... interes :)
Skoro nie interesuje Cie kupno tego sprzętu to po co tu zaglądasz i się udzielasz, a skoro już dałeś dobitnie do zrozumienia że inaczej wydajesz swoją kasę, to też przyjmuje do wiadomości i napiszę jak wyżej, nie mój zasr..... interes :) więc skoro już to oznajmiłeś to odejdź i nie zachowuj się jak goowno co przykleiło się do burty okrętu i krzyczy płyniemyyyyyyyy :)

macminik   18 #32 21.06.2014 23:41

@logo888

Nie ma to jak rzeczowy argument. Właśnie wyrzucamy wszystko co ma jabłko na obrazku, miliony much nie może się mylić....

  #33 22.06.2014 00:46

takich poje_banców to cięzko spotakać w jednym miejsciu,

zawsze przy dyskusji o komputerach apple liczę na ciekawą dyskusję i ku_rwa się rozczarowuje przy pierwszym poje_bancu który zkrytukuje, miałem nadzieje ze przeczytam jakies rzeczowe argumenty, ze polaca jakies inne komputery, ale nie pierdo_lone CEBULAKI i stolce siedzące i gnijace w swoej norze,

---


Dowiedzialem sie cikawych rzeczy DZIEKI macminik,

a co do i3 to w lapkach to raczej nie wole dolozyc tgroche i miec tego i5 - nie wazne jakiej marki jest to sprzet, porawcie mnie jak sie myle

  #34 22.06.2014 09:45

@eimi "Moja żona kupiła na Allegro Macbooka Air late 2012 za 3200 zł - i to z 8 GB RAM. Cwana z niej bestia. Pozwoliła mi wziąć tego macbooka na ostatni wyjazd do Tajpej, i powiem tyle - znacznie droższy ultrabook Sony Vaio Krzysia Fiedora nie był jednak tak dobry (i sam Krzyś to przyznawał). "

a rączek nie miałeś za malutkich do niego? fachowcu :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #35 22.06.2014 10:35

Jeden z najładniejszych laptopów, do tego długa praca na baterii i interesujący system operacyjny. Chciałbym oprócz standardowego laptopa z Win, mieć też MacBooka Air ;)

  #36 22.06.2014 11:43

" ciężko wrócić do myszki."

źródło: http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=355

Czy mnie tylko razi ta inwazja słowa "ciężko"??? ;)

Darthnorbe   13 #37 22.06.2014 12:42

@kriters64
"Nikt nie stara się Ciebie do niczego przekonywać a szczególnie co do słuszności wyrzuconej kasie w błoto, za wyjątkiem byś nie wtykał nosa na jakie goowno ktoś wydaje swoje pieniądze i jaki złom kupuje, bo to nie twój zasr.... interes :) "

Nie ma to jak rzeczowe argumenty nie-fanatyka religijnego.

enedil   9 #38 22.06.2014 13:03

@Darthnorbe
To jest rzeczowy argument. W kapitalistycznym kraju product jest warty tyle za ile konsument (lub inna osoba prawna) zechce zapłacić. Skoro są osoby, które kupują i nie narzekają na cenę, to znaczy że produkty Apple mają dla nich cenę adekwatną do możliwości.

Twoje podejście jest zgoła inne, jest socjalistyczne. Dany produkt miał z góry ustaloną cenę. Jeżeli ktoś chciał sprzedać to samo za wyższą cenę, to mówiło się, że jest za drogie.

Człowiek wyzbyty kompleksów powiedziałby: "Produkt X jest droższy od produktu Y. Jednakże nie oznacza to że nie może być warty swojej ceny.".

Z drugiej strony, człowiek z kompleksami powiedziałby: "Masz dwie rzeczy do wyboru, każda z nich spełnia te same funkcję, jedna kosztuje 2000zł a druga 4000zł tylko że ma znaczek jabłka.
Logicznie myślący człowiek nie da 2x tyle żeby być "amejzing"."

  #39 22.06.2014 13:15

Dobry wpis! Air to mój ulubiony laptop, jeszcze kiedyś do niego wrócę jak dostanie retinę ;)
3.5 roku z modelem 3,2 spędziłem.
enedil: bierz rmbp 13" iris, na razie nie do pobicia (ekran)

Darthnorbe   13 #40 22.06.2014 13:26

@enedil
"To jest rzeczowy argument. W kapitalistycznym kraju product jest warty tyle za ile konsument (lub inna osoba prawna) zechce zapłacić. Skoro są osoby, które kupują i nie narzekają na cenę, to znaczy że produkty Apple mają dla nich cenę adekwatną do możliwości. "

To prawda. I najlepiej sprzedaje się największe gówno (akurat nie chodzi o appla) :P

"Twoje podejście jest zgoła inne, jest socjalistyczne. Dany produkt miał z góry ustaloną cenę. Jeżeli ktoś chciał sprzedać to samo za wyższą cenę, to mówiło się, że jest za drogie. "
No nie no, moje, socjalistyczne, brr jak już ktoś rozsądnie mówi że za tą cenę możesz mieć 2x lepszy sprzęt to już go masakrujesz.
No nie no nie dobrze mi. Socjalistyczne. WTF?

"Z drugiej strony, człowiek z kompleksami powiedziałby: "Masz dwie rzeczy do wyboru, każda z nich spełnia te same funkcję, jedna kosztuje 2000zł a druga 4000zł tylko że ma znaczek jabłka.
Logicznie myślący człowiek nie da 2x tyle żeby być "amejzing"."

Brawo, mózg Ci wyprali?

Wystarczy ładne opakowanie i logo firmy żeby sprzedać byle co?

To jest dobry biznes. Szefowie apple to geniusze że potrafią coś takiego sprzedać co nikt inny by nie sprzedał, nadając tylko cechę "amazing".
Jednak o klientach już tego nie mogę powiedzieć.

  #41 22.06.2014 13:50

kiedyś zastanawiałem się skąd się biorą takie chamskie *buraki pastewne* wulgaryzujące *gdzie się da i jak się da* język polski jak to czynią np. *Debilow_tu...* i *Kriters..* - od mniej więcej 35 lat już wiem że ich* protoplaści mają *Wielkie Gumowe Uszy* - w ostatnich dniach mamy dosyć takich wulgaryzmów w WiadomychMediach więc może byśmy zaoszczędzili sobie tej *SłownejKloaki* na forum i blogach DP ? !

  #42 22.06.2014 15:56

"wszystkie modele MacBooka Air do 2009 roku posiadały podświetlaną klawiaturę. W kolejnych modelach ta funkcja znikła by pojawić się ponownie w 2013 roku."

Nie prawda. Macbook Air mid 2012 ma podświetlaną klawiaturę.

januszek   22 #43 22.06.2014 16:09

Drogo kurde ;) nie mialem pojecia ze uzywane mbp/mba az tak trzymaja ceny ;)

sosen86   5 #44 22.06.2014 16:57

Do internetu prac biurowych można kupić lapka za 1000 zł i będzie OK ale nie nie mówmy, że za 2000 zł można kupić coś o parametrach Macbook Air. Niestety nie można (chociaż też bym chciał). Chociaż to nie oznacza, że lapek za 1000 czy 2000 nie nadaje się do korzystania. Wszystko zależy od tego do czego go wykorzystujemy.

@januszek Ceny się trzymają i nie wiem czy warto kupować używany przy cenie 3699 zł za nowy (nawet kupując na raty).

FrytaPL   3 #45 22.06.2014 17:29

Jak dla mnie to każdy ten model nie ma nic specjalnego. Przy każdym modelu kupić lepszy i tańszy ultrabook u konkurencji
W tej sferze dalej apple ssie

Przemo78   8 #46 22.06.2014 17:45

Pewnie posypią się na mnie gromy, ale ja takiego G..wna za takie pieniądze bym nie kupił.

januszek   22 #47 22.06.2014 17:53

FrytaPL: ok, powiedz jakie konkretnie ultrabooki proponujesz?

  #48 22.06.2014 19:08

Popieram wizję Darthnorbe. W biznesie IT jestem już od kilkunastu lat robiąc biznes gdzie firma jest bardziej lub mniej z prefixem i na czole. Muszę przyznać że ci emejzing to głównie snoby, które już nie widzą co kupić żeby być bardziej nobilitowanym przez inne snoby. Generalnie żal, zero racjonalności, wydawania przyzwoicie pieniędzy - liczy się tylko to że wydałem na coś co jest w marketingu i popkulturze na topie.

BTW, za całkiem przyjemne pieniądze można kupić sprzęt np. della - inspiron 7537, który powala swoją wydajnością i możliwościami w zasadzie każdy sprzęt i, a bateria potrafi wytrzymywać nawet 12 godzin. Generalnie brak tu argumentów przemawiających za apple - no chyba że ktoś korzysta z tego sprzętu 10 lat i już nie widzi się w innym systemie niż macowym.

  #49 22.06.2014 19:26

Wie ktos moze jak dlugo zyja dyski SSD w MacBookach Air?

  #50 22.06.2014 19:39

@eimi
"...znacznie droższy ultrabook Sony Vaio Krzysia Fiedora nie był jednak tak dobry (i sam Krzyś to przyznawał)".
Czy możesz rozwinąć w czym "zwykły" ultrabook ustępował temu MacBook-owi? Obecnie zastanawiam się nad kupnem sprzętu o zbliżonych parametrach i powiem szczerze, że powyższe zdanie mnie zaciekawiło.

eimi REDAKCJA  17 #51 22.06.2014 20:11

@macminik: trackpad na pewno, ale też szybkość usypiania/budzenia, sprawność i zasięg wi-fi i bluetootha, dobra klawiatura i wyświetlacz, całkowita cisza urządzenia... mi jedynie przeszkadza interfejs użytkownika OS-a X. Uważam go za znacznie gorszy niż np. Windows 7, nie mówiąc już o KDE. Brak czegoś analogicznego do aero snap czy b. skromne możliwości personalizacji (dobrze, że chociaż hotkeye można skonfigurować), kiepski dialog plików/finder...

Aha, jedna uwaga: wbrew temu co piszesz, model 5.2 (late 2012) ma podświetlaną klawiaturę. Wiem, bo z takiego właśnie teraz piszę - i świeci.

@FrytaPL: wręcz przeciwnie, większość konkurencyjnych ultrabooków jest droższa - i nierzadko gorzej zrobiona.

@fan_glupich_wpisów: nie, nie miałem za małych rączek. Do modelu 13" akurat w sam raz.

DonPetch   6 #52 22.06.2014 20:28

O Borze Nadniestrzański...

Kupiłem ojcu ostatnio ultrabooka Lenovo Joga 2 za 5 tys. PLN (dokładnie 4,990). Ekran dotykowy, dysk SSD 250 GB, Intel i7 "cośtam", Intel HD, 8 GB RAM 1600... co tam jeszcze... ekran można wyginać jak się podoba i zrobić z niego tablet.

Po drugiej strony lady - kupowałem w Media Markt, bo było blisko a po 17nastej nie chce mi się po mieście dymać - stały MacBooki. Stałem i się zastanawiałem: "Po cholere przepłacać?". Za 5 tys. PLN mógłbym ojcu zafundować najtańszego MacBook Air, który:
1) Ma tylko 4 GB (wlutowane)
2) Nie ma ekranu dotykowego
3) Wyposażony jest w i3 / i5
4) Ma tylko 1 wejście USB
5) Nie ma Retiny, a koszta lapka jak z kosmosu

Powiedz mi O Wielki Wieszczu Macminik - po co przepłacać za logo? Jaki jest sens w kupowaniu komputera, który do codziennych zadań w biurze pełnym PC z Windows, będzie tylko ładnie wyglądał? Za tą samą cenę kupisz sobie dobrego (powiedziałbym nawet b.dobrego) ultrabooka, który nie pozostawia suchej nitki na urządzeniach Apple w tej samej cenie. Ponadto osoba kupująca coś Apple i nie siedząca na ichnim sofcie zapobiegawczo sobie kupi gwarancje za kolejny tysiak "na wszelki wypadek", bo przecież nic sama w nim zrobić nie może, bo wkręty i zatrzaski są "patentowe" i śrubokrętem z Castoramy tego nie otworzysz.

Apple tworzy komputery dla laików, którzy sugerują się stylem i wymagane jest by w towarzystwie posiadać coś od Apple. Prawda jest jednak taka, że użytkownik płaci za "ultrabooka" (to nawet nie spełnia wymagań na takowego prócz wymiaru) z jabłuszkiem - i to jabłuszko jest warte połowe ceny komputera. Acery za 1,5 tys. miały szersze możliwości, lub Asusy niż jakiś badziew oznaczony "lifestylowym" znaczkiem.

P.S. A porównanie do "sztućców"... no proszę cię... mają być funkcjonalne i pasować, a nie po to by oddawać im pokłony i cześć.

macminik   18 #53 22.06.2014 20:49

@DonPetch

Coś Ci się konfabulator włączył, a nawet jak wymyślasz bzdury to nie potrafisz ich zweryfikować z tekstem który chyba czytałeś skoro go komentujesz.

Jeden port USB w MacBooku Air to był do 2010 roku... więc wyjaśnij mi skąd MacBook z przed 4 lat nagle w Media Markt ?

Procesor i3 nigdy nie pojawił się w MacBooku a i5 miał zawsze dwa porty USB.

Jak już wymyślać bajki to staraj się to robić z głową....

eimi REDAKCJA  17 #54 22.06.2014 21:48

według cen media marktu, najtańszy trzynastocalowy macbook air to
http://www.mediamarkt.pl/notebook-apple-macbook-air-13,id-874122

kosztuje 3699 zł. Core i5, 4 GB RAM, 128 GB SSD, grafika Intel HD5000, 2x USB 3.0.
Śrubokrętem z Castoramy łatwo go rozkręcić. Ja mam akurat pakiet śrubokrętów z castoramy, nawet torx secure tam jest.

Więc DonPetch... trochę mijasz się ze stanem rzeczy. Za 5K nawet w mediamarkcie możesz kupić Aira z Retiną i grafiką Iris Pro.

januszek   22 #55 22.06.2014 22:12

W zasadzie cena w okolicach 3,6k zl to poziom od ktorego zaczynaja sie ultrabooki z i5, 4gb ram i dyskiem ssd.

  #56 22.06.2014 22:30

@Darthnorbe: daj sobie spokój. Wszedłeś do jaskini troli i ich nie przekrzyczysz. Wytłumaczyć też nic nie dasz rady.

TomTar   7 #57 22.06.2014 23:13

Sam zastanawiam się nad zmianą łapka, ale chyba wybiorę jednak MacBook Pro

aeroflyluby   16 #58 23.06.2014 00:02

Kupując macbooka trzeba liczyc się z jeszcze jednym - wiele programów, nawet takich jak edytor tekstu (polecam poszukać w itunesach :) są płatne, i to nie mało bo np 10 dolarów. Za program.
To jest sprzęt dla ludzi który mają hajs i będą go mieli.
Dla innych są windowsy, a ja do takich się zaliczam.
Osobiście nie mam maca bo nie lubię tej klawiatury, a podłączanie innej to trochę dewastacja

sosen86   5 #59 23.06.2014 00:12

@DonPetch trochę bajki opowiadasz. Podstawowa wersja Macbook Air 13 cali to koszt 3700 (2013) lub około 3800 (2014). Ekran dotykowy w lapku? Co kto lubi. Nie ma Air z i3. Ma 2 porty USB a nie jeden. Mam MacBooka kupionego miesiąc temu i Asusa za 1300 zł na Win8 14 cali. Jeden i drugi to zgrabne laptopy i na każdym z nich da się pracować ale nie powiem o nich, że są takie same pod wględem jakości itp. Jak już ktoś porównuje do ubrań itp. to w przypadku ubrań o wiele więcej można przepłacić za markę niż w przypadku laptopów. Akurat to nie ma sensu – chyba, że kogoś stać i ma taki kaprys.

@FrytaPL tańsze można mieć ale sprzęt na windowsie o podobnych parametrach to będzie niestety również drogi sprzęt.

  #60 23.06.2014 01:46

@macminik
nie "trackpad" tylko "gładzik" ;-)

januszek   22 #61 23.06.2014 04:36

aeroflyluby, openoffice na macos jest ciagle za darmo ;)

macminik   18 #62 23.06.2014 05:58

@aeroflyluby

Cały pakiet iWork obecnie jest za darmo. Instalując OS X Mavericks, możesz go pobrać bezpłatnie i cieszyć się kolejnymi, darmowymi aktualizacjami.

Czy naprawdę 10 USD (31 zł) za edytor tekstu to naprawdę tak dużo ? Jak pójdziesz do kiosku to byle gazetkę z płytą kupisz za ponad 10 zł.

eimi REDAKCJA  17 #63 23.06.2014 08:03

@macminik, ale po części aeroflyluby ma rację - wiele trywialnych wręcz aplikacji na Maku jest płatnych. Programik Hyperdock ulepszający fatalne zarządzanie okienkami w OSX - 7 euro. Desktopowy klient YouTube (minitube) - 8 euro (wersja linuksowa za darmo :D). Jakiś programik do zarządzania zadaniami Things - 50 dolarów, mimo że jest IMHO gorszy od darmowego Planu dla KDE, z którego na co dzień korzystam.

To nie chodzi o to, czy 7 euro to dużo, czy mało. Chodzi o to, że mentalność deweloperów softu na OS X jest jaka jest. Wiele jest płatnego softu, który po prostu wypełnia niedoróbki Apple'a. Czy to dobrze, żeby w 2014 roku nie można było sobie okienek na pulpicie porządnie poukładać z poziomu systemu?

_mnich   6 #64 23.06.2014 09:02

Polecam stronę
http://buyersguide.macrumors.com/#Mac

jeżeli ktoś by chciał sobie kupić komputer Apple

ja osobiście czekam do jesieni, jedynie co teraz zrobiłem to wymieniłem dysk na SSD w swoim 6 letnim MacBook-u i powiem szczerze że jeszcze do developerki mi starcza.

  #65 23.06.2014 10:14

@eimi: (...)Za 5K nawet w mediamarkcie możesz kupić Aira z Retiną i grafiką Iris Pro.

Chce Aira z Retiną i Iris Pro już teraz :) dam nawet 5k za niego... :D

krisp   5 #66 23.06.2014 10:37

@aeroflyluby, zgadzam się z tym co kolega napisał. Programy są w większości wypadków płatne, jednak czasem kwoty są niskie. Jednak obecnie apple poszło do przodu i daje nowym użytkownikom w pełni funkcjonalny pakiet iWork za free. Mamy w nim dość zaawansowany edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny czy program do tworzenia prezentacji. Dla zwykłego użytkownika są to wystarczające narzędzie.

Należy też zauważyć że bardzo często pojawiają się ciekawe paczki z programami które można kupić za ułamek ceny. Obecnie można za ok. 12 dolarów kupić programy warte ok. 200 dolarów. Ja w ten sposób zakupiłem za ok. 100 zł programy w sumie warte ok. 5000 zł. Jest strona na której codziennie pojawiają się informacje o aktualnych promocjach w mac app store i też można perełki znaleźć. Teraz można kupić świetnego forklifta za niecałego dolara przy regularnej cenie ok. 20 dolarów.

Ja nie rozumiem tych co wiecznie narzekają na apple. W kółko porównanie kompa z plastiku do produktów apple. Najbardziej rozwala mnie opis bo pc ma dotykowy ekran :) Gdyby jeden z drugim porównał podobne klasowo urządzenia to zobaczyłby że jest w błędzie. W celu porównania. W sierpniu 2013 kupiłem żonie utrabooka Asusa Zenbook 13", z SSD, i5 i 4 GB ramm za 3500 zł. Komp jest w aluminium a nie w plastiku, ramm wlutowany i co z tego wynika. A no nic, komp śmiga pod win8.1. I to jest jakby okno przymrużyć kopia aira ale dużo jej do funkcjonalności brakuje. Ja bynajmniej zakupu aira nie żałuję a kupowałem wersję podstawową dwa lata temu za 5500 zł, teraz można kupić aira i jeszcze dobry dysk sieciowy.

stasinek   12 #67 23.06.2014 12:30

eimi a teraz wyobraźmy sobie rzeczywistość w której program kosztuje 7zł albo 50zł i można go kupić równie łatwo jak doładować chomikuj.pl
jest na tym polu sporo do nadrobienia a Ty siedzisz na dobreprogramy.pl jakby nigdy nic ;)

macminik   18 #68 23.06.2014 13:31

@stasinek

Ale kupowanie programów naprawdę jest łatwe. Windows Ma swój sklepik, Apple ma swój sklepik. W mojej ocenie ten Microsoftu jest niestety mocno zaśmiecony (może się poprawiło). Ale w App Sore jest całkiem niezły wybór programów a i promocji sporo.

  #69 23.06.2014 13:50

No trzeba przyznać, że te Maci to jednak przereklamowane i nie ma do czego fapać. Czas pracy wcale nie taki genialny, mają wady w rozbudowywaniu, kosztują więcej niż ultrabooki.
Dla mnie to ciekawostka, bo np. ipad i iphone były realnie dużo lepszy od konkurencji.

Jedyna zaleta to rozwalenie akcji ABW :D

  #70 23.06.2014 15:19

Ponad 10 h pracy na standardowej baterii to naprawdę coś. Oczywiście zakładam, że na normalnych ustawieniach podświetlenia, z włączonym WiFi itd. Mój x razy słabszy mocą netbook Acera na AMD C-60 wytrzymuje 7-8 h tylko wyłącznie dzięki opcjonalnej, dość nieporęcznej 9-komorowej baterii. Osobiście jestem zadeklarowanym przeciwnikiem filozofii marketingowej "japka" (maksymalnie utrudniony dostęp do bebechów, sprzęt możliwe skomplikowany w serwisowaniu, silny nacisk na planowane postarzanie w wielu produktach, maksymalna prostota obslugi kosztem możliwości customizacji), ale nie popadajmy w skrajności. Sprzęt tej firmy z którym miałem przyjemnosć się zetknąć był raczej ponaprzeciętnie dobrze poskładany. Przemawiał też do estetyki jakością użytych materiałów i lekkością stylistyki. I to co wspomnali już inni, zbliżony parametrami sprzęt konkurencji też nie dostaniecie za 2k PLN. Czasy gdy Apple był 2x droższy tylko z tytułu znaczka minęły bezpowrotnie. Dodatkowo ich produkty do tego stopnia się spopularyzowaly w ostatnich latach, że podobno nie nadają się już nawet specjalnie do lansu ;-)

Osobiście nie kupię Maca z trzech podstawowych powodów. Po pierwsze nie jestem uprzedzony do plastiku, aluminium to dla mnie zbędny bajer za który nie planuję dopłacać. Po drugie lubię grzebać we własnym sprzęcie i uwielbiam standaryzację. Udziwnionym śrubkom od Steve'a mówię stanowcze NIE. Po trzecie nie mam ochoty przepłacać za każdą aplikację, której funkcjonalny odpowiednik pod innymi systemami jest na ogół darmowy.

DonPetch   6 #71 23.06.2014 18:26

Co za wielbiciele iGówna...

Macbook Air za ponad 3 tys. to laptop w najtańszej wersji od Samsunga. W ogóle co za porównanie do lapka za 5 tys.? Macbook Pro 13'' za 5099 ma tylko 4 GB RAM i 500 GB dysk HDD (bez Retiny). Wy sobie jaja robicie, że to może konkurować z Lenovo za 4999? Płacisz 100 PLN więcej i masz laptopa, który rzęzi na HDD...

Za 5700 PLN mamy Macbook Pro... 4 GB RAM, 128 GB Flash i 13''. Znowu lapek za 4999 jest mocniejszy.

To może 13'' za ~6700 PLN? Prócz wyświetlacza Retina mamy - uwaga - 8 GB RAM, ale wlutowane w płytę -.-. WoW, cóż za okazja... Bateria trzyma tyle samo co Lenovo Joga 2 (8 -9 godzin).

Wy tutaj jakąś propagandę uprawiacie, czy Wam za to płacą? Po co kupować jakieś - za przeproszeniem - gówno, które opatrzone jest brokatem w postaci Retiny? W ogóle gdzie zysk? Za blisko 7 tys. PLN kupicie laptopa, który będzie miał jeszcze wbudowane karty AMD / Nvidia z rozdzielczością porównywalną z Retiną.

Chyba, że sugerujecie się:
a) podświetlaną klawiaturą
b) jabłuszkiem na obudowie
c) złączem Thunderbolt, które podłączycie w Polsce nie wiem do czego...

Laptop ma być funkcjonalny, i być wytrzymały. Patrząc na telefon pokroju iPhone, które nie przeżyje upadku z kieszeni wątpię by te szły w parze.

P.S. Oj wybaczcie, że nie znam wszystkich konfiguracji iShitu...

  #72 23.06.2014 18:28

A którego MB polecicie do pracy, jako konkurencję dla mojego E7440(i5-4300, 16GB RAM, 2xSSD (128GB Samsung + 240GB Crucial). Kiedy kupowałem (listopad 2013) nie było nic ciekawego od Apple'a - a ceny Dell'a zbliżone. Czy coś ma się zmienić w tym temacie?

Oczywiście powinien spełniać założenia minimalne jakie postawiłem szukając laptopa do pracy:
- 16GB RAM
- możliwość montażu dwóch dysków
- matryca przynajmniej full HD IPS (tutaj rozumiem, że Mac rządzi?)
- maksymalnie 14", najlepiej w miarę cienkie i lekkie
- wyprowadzenie obrazu na DisplayPort (mogą być przejściówki ale wtedy rośnie cena)
- złącze stacji dokującej

macminik   18 #73 23.06.2014 20:32

Nie musisz znać, ale jak już wymyślasz historie z krainy mchu i paproci to przynajmniej staraj się zadbać o detale swoich bajek.

Nikt Ci nie każe kupować iGówna. Możesz używać plastik-fantastik. Kogo to obchodzi ? Mnie zupełnie dynda. Możesz nawet używać liczydła koralikowego.

LoczeQ123   5 #74 23.06.2014 21:11

@DonPetch

Popatrzałem na te Lenovo Joga 2 i do czarnej obudowy srebrne zawiasy + te żółte złącze z boku pasują jak do świni siodło. Nie wspomnę o tych naklejkach które ciężko schodzą i zostaje po nich brzydki ślad. Naprawdę chyba nie widzisz różnicy w wykonaniu. Spójrz na Air`a nie mówię teraz o wydajności ale o samym wykonaniu. Wszystko w jednym kolorze, po rozłożeniu nie rzucają się w oczy zawiasy, nawet złącza masz w kolorze obudowy. Wszystko dopasowane kolorystycznie nie rzucające się w oczy pstrokate kolory. A o laptopach samsunga nie będe się wypowiadać bo szwagrowi po tygodniu padła płyta główna serwis uznał że laptop był zalany chodź wcale nie był i odmówił naprawy gwarancyjnej. W przypadku takiej ceny dobry serwis gwarancyjny to również podstawa.

TomTar   7 #75 23.06.2014 22:12

Dzisiaj sprawiłem sobie iPada Air i bajka maszyna. Bardzo fajny sprzęt i dopracowany. Polecam

DonPetch   6 #76 23.06.2014 23:11

@LoczeQ
Całość można spuentować, że "ładnie wygląda więc o co ci chodzi"...

Nie wiem o jakich naklejkach mówisz - sprzedawane w pudełku (czarnym) nie ma żadnych naklejek, prócz tych konserwujących matryce i klawiaturę. Całość ponadto jest szara - nie wiem o jakich zawiasach Pan mówisz. Ponadto podałem przykład wydajniejszego lapka do 5k PLN, który bije na łeb te od Apple.

@macminik
Nie wiem czy ci płacą za pisanie tych bzdur o "jakości wykonania", czy po prostu jest to część "wyznania wiary", ale bólu brzucha dostaje jak to czytam. Miałem w ręku iPhone'a 5 i wiesz co? Bardziej delikatnego ustrojstwa w życiu nie widziałem. N8 walnęło mi na chodnik rozwalając kompletnie podstawę. Komórka działa. Upuść IPhone'a na chodnik - z wysokości bioder - i pomówmy o "jakości wykonania", ok?

Mogę być "cebulakiem", że nie widzę "perfekcjonizmu" w wykonaniu Apple. 5 tys. za kawałek aluminium czy z czego do cholerstwo jest wykonane zabija śmiechem.

DonPetch   6 #77 23.06.2014 23:15

@sosen
Jedyną 16 GB wersją MB jest 15'' z i7, 512 GB Flash i wbudowaną kartą Nvidii za bagatela ~12 tys. PLN.

krisp   5 #78 23.06.2014 23:20

@DonPetch , chyba drogie dziecko nigdy nie miałeś w ręku utrabooka od samsunga i Macbooka w ręku nie mówiąc o ich obsłudze. Przy MBA samsung to plastikowo-pseudoaluminiony złom. Moje urządzenia są prawie identyczne według wyposażenia, poza prockiem który samsung ma 1.6 GHz.

DonPetch   6 #79 23.06.2014 23:25

@krisp
No wybacz moi dieu, że tylko raz w życiu korzystałem z Apple, i wiesz co? Nie podobał mi się.

Porównywanie MB za 4 tys. do Samsunga jest po prostu nie na miejscu - nie sprecyzowałeś "O Wielki Znawco" o jakiż model Samsunga za 4 koła ci się rozchodzi. Za 4 tys. spokojnie kupisz sobie dobrze wykonanego Asusa czy Della... no tak, bez jabłuszka, ale z wiele większą mocą.

Zresztą nie czaje tej Waszej ideologii - przepłacacie równo. Producent Was dyma, bo zamyka obudowę, lutuje części a Wy się cieszycie jak "nie w pełni sprawni", że oto kolejne jabłuszko ujrzało światło dzienne.

Sorry Winnetou, że widzę alternatywy wydajniejsze w pokroju cenowym do "jabłka", które prócz ładnego opakowanie jest iShitem.

TomTar   7 #80 24.06.2014 00:48

@DonPetch
A jak BMW M1 kosztuje grubo ponad 100 tyś. to też wg. Ciebie jest to badziew i kupują go tylko frajerzy jak wg. Ciebie użytkownicy Apple? Nie stać Cię to trudno.

  #81 24.06.2014 01:08

Mój gejfon 4s upadłmi na glebę z wysokości brzucha już ze 100 razy i nic nie pękło. Za to kubek mi wypadłz ręki na aira 11 w sam środek matrycy i się rozlała. Sam komputer zaliczył wcześniej kilka spektakularnych upadków i się jedynie poobijał. Używam go dzisiaj, pomimo pajączków i uważam, że kasa jest wydana dobrze.
Generalnie retinę można kupić za 4999, czego joga nie ma, ale tego raczej nie wiesz, bo wypisujesz tu takie bajki, że ciężko będzie Ci kogokolwiek przekonać, że masz na jutro odrobione zadanie domowe z "przyrody".

macminik   18 #82 24.06.2014 06:17

@DonPietch

Posłuchaj chłopcze, już drugi raz insynuujesz mi ze pisałem coś, czego nie ma. Nie pisałem i nie zachwalalemjakosci wykonania. Albo masz ogromne problemy ze zrozumieńie tego co czytasz,polecam powrót do podstawówki, albo masz niesamowite problemy z osobowością i tworzysz kłamstwa w które sam wierzysz.

Następnym razem, zanim stwierdzisz ze coś powiedziałem, przeczytaj tekst jeszcze raz i postaraj się odnaleźć w nim to co wydaje Ci się ze powinno być. Wskazówka: jak znajdziesz w tekście to znaczy ze napisałem, jak nie znajdziesz to znaczy ze to efekt twojej wyobraźni.

pisarzksiazkowicz   7 #83 24.06.2014 16:45

Ale fajne butthurty w komentarzach ^^

I was not disappointed.

pisarzksiazkowicz   7 #84 24.06.2014 16:50

Ja bym nie kierował się stosunkiem cena - fajne liczby w specyfikacji. Wolałem kupić tańszego IdeaPada o parametrach które robiły na mnie wrażenie niż ThinkPada który wydawał się dość słaby (i3, bez dedykowanej grafiki, o połowę mniejszy HDD), w podobnej cenie. Maka nawet nie rozważałem, nie mój budżet.

Efekt sami znacie. Z perspektywy czasu - żałuję że nie wziąłem tego ThinkPada. Ale nieee, przecież to burżujski sprzęt, patrzcie jakie drogie, jak ja mogę mieć tańszego IdeaPada z mocniejszą specyfikacją. A teraz wypada mi karta Wi-Fi z portu na płycie głównej. Pozazdrościć.

DonPetch   6 #85 24.06.2014 18:38

@macminik
Z fanbojami się generalnie nie dyskutuje - popełniłem błąd. To tak jakby pójść na sabat czarownic z krzyżykiem pod pazuchą...

LoczeQ123   5 #86 24.06.2014 19:21

@DonPetch

Na każdym PC z domyślnie instalowanym windows masz na laptopie te okropne naklejki które trudno się ścierają i zostawiają brzydkie ślady pod nimi nawet po usunięciu. http://www.digitaltrends.com/wp-content/uploads/2014/04/Lenovo-Yoga-13-review-op... nadal nie widzisz naklejek, innego koloru zawiasu który nie pasuje do całości i Bóg jedyny wie kto wpadł na pomysł ładować żółte gniazdo do czarnego laptopa ze srebrnymi plastikowymi zawiasami

Podsumuje:
klapa pomarańczowa
zawiasy srebrne
czarne klawisze połączone gdzie gdzieniegdzie z czerwienią
te kolorowe naklejki
i do tego te zółte złącze...

I Ty porównujesz to z jakością Air`a gdzie masz wszystko w jednym kolorze nie masz pstrokatych kolorów... Jak można nie widzieć różnicy? I nie porównuj bebechów Mac`a z Windowsem bo każdy system ma inne wymagania. Masz dziwne przyzwyczajenia z Windowsa że czym lepiej na papierze tym lepiej chodzi. Mac potrafi chodzić stablniej i szybciej na Core 2 Duo niż windows na i3 ale dopóki nie zobaczysz to nie uwierzysz. Też kiedyś tak myślałem dopóki nie miałem okazji się przekonać. Nagle okazuje się że nie trzeba mieć super sprzętu żeby system natychmiast reagował na nasze polecenia wystarczy po prostu lżejszy dopracowany system. Dużo o tym mogliby mówić użytkownicy "lekkich linuxów" choćby z XFCE itp.

enedil   9 #87 24.06.2014 20:03

DonPetch | 24.06.2014 18:38 #85
@macminik
Z fanbojami się generalnie nie dyskutuje - popełniłem błąd. To tak jakby pójść na sabat czarownic z krzyżykiem pod pazuchą...

Dokładnie! A teraz wracaj na swój sabat czarownic. Fanboj z definicji przekonuje na siłę, że jego ukochana marka jest lepsza (często najlepsza) nie mając przy tym argumentów na poparcie tezy. W którym miejscu macminik przekonywał, że Apple razem z Macami, iPhoneami jest lepsze? Wskażesz, czy znowu odpowiesz, że z fanbojami się nie rozmawia, "bo nie"?

Naturą dyskusji jest logiczna argumentacja swoich wypowiedzi. Nawet, jeżeli masz całkowitą rację, to przegrasz dyskusję, bo nie będzie dowodów potwierdzających twoją tezę.

macminik   18 #88 24.06.2014 20:10

@enedil

Daj spokój. Nie wymagaj sensownych argumentów od człowieka który ma problem ze zrozumieniem słowa pisanego. Czyli poziom III klasy szkoły podstawowej, bo żeby zdać do IV trzeba rozumieć co się czyta.

Rumcaj5   4 #89 26.06.2014 11:55

Tak sobie czytam, i ... Jest w tym jednak, coś z religii :)

krisp   5 #90 01.07.2014 12:49

Czemu zaraz z religii? Ja korzystam z maca ale i z windows (na co dzień), na obu kompach używam office'a i komu zatem mam oddawać pokłony? Co więcej na widows spędzam o wiele więcej czasu niż na macu który mi osobiście się podoba i wszystkie bardziej zaawansowane (o ile tak to mogę nazwać) narzędzia mam na macu. Ale i tak jak wyjdzie windows 9 to go kupię/pobiorę czy jak to tam będzie i postawie na śmiesznym ultrabooku Samsunga:)

Jak już gdzieś pisałem, komputery to kupa złomu która służy nam do pracy lub rozrywki po co do tego dopisywać ideologię i chore uwagi, czyż nie mamy lata i ładnej pogody?

  #91 29.08.2014 22:11

@marian1234567 (niezalogowany): Nie sądzę :)

  #92 26.10.2014 13:13

@marian1234567 (niezalogowany): Może dlatego że logo jabłka jest oświetlane przez to samo podświetlenie co ekran ? Zobacz sobie jak wygląda budowa ekranu LCD to zrozumiesz dlaczego tak to wygląda.

  #93 27.11.2014 18:19

wlazłem tu, bo chciałem poczytać sensowne opinie o sprzęcie, którym się interesuję. I jak zwykle to samo na polskich forach- po dwóch, trzech wpisach zaczyna się pyskówka. Chamskie ryje. Głupie teksty aż biją po oczach. Jeden kretyn z drugim nie ma pojęcia o lapkach i pluje na Apple bo chłopaki z bloku tez tak robią. To po kiego grzyba się wypowiadacie, jak nie macie nic sensownego do powiedzenia? Jak ktoś jeździ mercedesem, to ma zmienić na seicento, bo w sumie tez dojedzie? Każdy z Was cwaniaki tez patrzy na markę i logo firmowe. różnica tylko taka, ze w odniesieniu do jednych rzeczy udają ekspertów (mam gitare Gibsona, a ja kurtkę Jacka wolfskina) a tam gdzie nie podskoczą to jadem naparzają. Jeśli kobieta chce mercedesa klasy a, to ma kupić Mondeo bo ma lepsze parametry (większy silnik, więcej koników), czy ma prawo kupić samochód taki, na jaki ja stać i ma ochotę? Nie mam MacBooka i nie byłem nim zbytnio zainteresowany (cena) ale jednego jestem pewien ze 90% notebooków które miałem w rękach to nie powinny stać nawet w pobliżu, bo wstyd. Wiec przestańcie pieprzyć ze to syf. Ps.pepe jeans kosztuje 400 zł, tak samo jak diesele i ciut więcej od Levisow. I nie próbujcie idioci porównywać do jeansów za 50 zeta szczególnie po dwóch praniach. Przecież zamiast kompa można kupić kartkę papieru i długopis 100 szt za zeta i nie trzeba worda. Pozdrawiam i namawiam do:
Przestania oszukiwania siebie,
Przestania opluwania tego, co nieznane,
Przestania słuchania kolegów kolegów z bloku po goofno wiedza

  #94 04.01.2015 00:15

Darek2506 Brawo , Brawo i jeszcze raz brawooooo! Weszłam tu bo niedawno kupiłam Mac Air. Mam go 2 miesiące. Uczę sie wszystkiego PRAWIE na nowo, ale warto. Mam Iphone 5s , wiec ten Mac jest dla mnie dziełem sztuki. Wszystko kompatybilne. Nie umywa się do mojego podobno wypasionego Asusa. Z kolejnym dniem jestem zachwycona nową ciekawostką którą odkrywam w Macu a czego nie mają inne laptopy. Pozdrawiam wszystkich użytkowników i zdecydowanie polecam zakup . Ja zapłaciłam 3800 w Saturnie.

  #95 24.02.2015 19:15

Ej znalazłem fajnego maca nie drogo na stronie http://mbazar.pl/macbook
Zna ktoś tą stronę? Bo pierwszy raz ją widzę. Dzięki za odp.

  #96 21.04.2015 21:48

Potwierdzam w 100 % !!! pozdrawiam

macminik   18 #97 27.02.2016 18:06

@GrubyJohny (niezalogowany): Tak to dość sprawdzone źródło. Sprzęt nieco droższy niż np. na allegro, ale dostajemy gwarancję i pewność pochodzenia. Czasem warto dopłacić.