Mac Pro 2013 - Cube powrócił

Właśnie zakończyło się WWDC czyli prezentacje nowości Apple dla developerów. Nie będę wnikał w nowy system OS X bo mnie ucieszyło jedno.

Cube powrócił !!!!

Sprzedaż Mac Pro siadła po problemach w UE i większość moich znajomych spodziewała się nowego Mac Pro. Nowe procesory, szybsza grafika, szybsze złącza... Nikt, absolutnie nikt nie spodziewał się aż takiej zmiany wyglądu, która nawiązuje do Power Maca G4 Cube a nawet do 20th Anniversary Macintosh.

Nowy Mac Pro to walec o średnicy 16,75 cm i wysokości 25,15 cm (PowerMac G4 Cube to kostka o podstawie 19,5 cm x 19,5 cm i wysokości 24,8 cm). Obudowa wykonana jest z aluminium.
Do wnętrza Maca Pro dostaniemy się unosząc obudowę w górę.... podobnie jak w Cube.

Mac Pro będzie miał nowy procesor Intel Xeon E5 do 12 rdzeni, złącza PCI Expres do 40 GB/s.

Komputer posiada 4 sloty na pamięć RAM DDR3 o częstotliwości 1866 MHz.

Maca Pro wyposażono w dwa procesory graficzne AMD Fire Pro z 6 GB dedykowanej pamięci graficznej.

MacPro nie posiada dysku SSD, wyposażono go w PCIe Flash Storage o prędkości do 1250 MB/s.

System chłodzenia bardzo nawiązuje do Cuba. Przez środek komputera biegnie tunel termiczny. Na szczycie Maca Pro znajduje się wentylator wyciągając powietrze z komputera.

Komputer ma sporo portów umożliwiających podpięcie urządzeń zewnętrznych. Audio in/out, 6 portów Thunderbolt 2, 4 porty USB 3.0, 2 porty Ethernet, HDMI 1.4. Do komunikacji ze świtem służy także wbudowana karta WiFI 802.11ac oraz Bluetooth 4.0.
Thunderbolt 2 umożliwia podpięcie do komputera do 3 monitorów. Każdy port Thunderbolt umożliwia podpięcie w łańcuchu do 6 urządzeń zewnętrznych dając w sumie możliwość wpięcia 36 urządzeń standardu Thunderbolt 2. Co ciekawe, panel z portami automatycznie się podświetla po wykryciu ruchu w ich pobliżu.

Komputer ma być składany na terenie USA.

Na gorąco

Komputer jak nawilzacz powietrza...
Ciekawe, czy skończy jak Cube
Czy to prototyp R2D2 ??

Opinie narazie są mieszane, niektórzy widzą w nim mocniejsze i droższe Mini i narzekają na brak możliwości rozbudowy, drogie dyski PCIe Flash Storage.

Mi pod względem użytkowym bardzo się podoba. Ale ja nie potrzebuję 4 kart
grafiki na pokładzie, 3 dodatkowych kart na PCI-E + milionów obudów dysków
zewnętrznych.

Nie wiem jaki potoczą się losy tego Maca Pro. Apple zaskoczyło wyglądem i zainteresowało. Wnętrze komputera też prezentuje się nie banalnie. Mac Pro wzbudził emocje i przywołał wspomnienia Cube'a co sprawi, iż za parę lat, gdy będzie relatywnie tańszy, dołączy do mojej kolekcji. Innej możliwości nie widzię...

Zdjęcia ze strony Apple