Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

MacBook Pro... - gdzie jest moja śpiąca dioda ???

Począwszy od 1991 roku Apple miało w swojej ofercie linię PowerBook czyli laptopów o różnych, w zależności od modelu, możliwościach. W 1999 roku owa linia została wyraźnie podzielona na:

 • iBook - komputer przenośny adresowany do mniej wymagjących użytkowników, dla których ekstrwagancki wygląd też ma znaczenie.
 • PowerBook - komputer adresowany dla wymagających użytkowników ceniących sobie mobilność i wydajność i skłonnych za to odpowiednio więcej zapłacić.
Podział ten po prezentacji pierwszego iBooka dość skutecznie zakorzenił się w świecie Apple. Oczywiście różnica między PowerBookami a iBookam czasem się zacierała i niektóre PowerBooki były mniej "Power" a bardziej "Aj" choć zawsze w ofercie był model sztandarowy. Z mieszanymi uczuciami przyjąłem wiadomość o zatąpieniu iBooków MacBookami a PowerBooków MacBookami Pro. Oczywiście w sensie użytkowym zmiana nazwy ma znaczenie czysto kosmetyczne, jednak jakoś przyzwyczaiłem się do starego nazewnictwa. Na szczęście Apple dalej produkowało laptopy z myślą o mniej i bardziej wymagajacych użytkownikach.
Dzieki firmie RCS z Krakowa miałem możliwość przetestowania flagowca MacBooka Pro 15.4" z ekranem "Retina". Komputer zaprezentowano w lipcu 2012 roku i w stosunku do poprzednich modeli było w nim sporo nowości. Pierwszą, najbardziej rzucająca się w oczy zmianą jest zastosowanie ekranu 15.4" typu "Retina" o rozdzielczości 2880x1800. Drugą zmiana jest... brak napędu i karty sieciowej Ethernet. Komputer jest oczywiście lżejszy od swojego poprzednika - waży 2,02 kg (poprzednik 2,49 kg) i odrobine cieńszy - 1.8 cm (poprzednik 2.4 cm).

MacBook Pro 15" Retina

Tradcyjnie Apple kładzie duży nacisk na opakowanie. Pudełko jest eleganckie i minimalistyczne.

Po ściągnięciu pokrywy same kontrasty. Białe pudełko z czarną wytłoczką i całość zajmuje MacBook Pro w celofanowym opakowaniu.

Wnętrze pudełka poza komputerem zawiera zasilacz, kabel sieciowy i tajemniczą czarną kopertę....

... zawierająca "bla bla bala" którego nigdy nie czytam oraz czarną ściereczkę do wycierania matrycy. Nie wiem czy na ściereczce było logo Apple bo nie miałem śmiałości jej wyciągnąć z celofanu i rozłożyć. Na pewno bym jej nie złożył tak jak producent. W kopercie powinna być jeszcze naklejka białego jabłuszka do naklejenia...
Naklejka Apple to dla mnie swoisty fenomen. Odkąd pamiętam, były dodawane do komputerów, najpierw tęczowe a obecnie białe. Kiedyś usiłowałem dojść od kiedy pojawiały się jako dodatek do komputera i co było impulsem do ich umieszczania. Pytałem wielu starszych użytkowników, ale nie udało mi się ustalić genezy ich dołączania. Jedyne co ustaliłem to to, że zaczęto dodawać je już do Apple II ale też nie od samego początku. Dlaczego ktoś nagle stwierdził, że dodawanie naklejki to fajny pomysł nie mam pojęcia.

Od wielu już lat trwa moda na naklejanie ich na samochody i kiedyś był to swoisty znak rozpoznawczy. W obecnych czasach chyba już mniej, bo ludzie naklejają je o tak, bo wszyscy inni tak mają.

Oczywiście obecne naklejki są białe takie jak logo Apple. Te stare, tęczowe powoli stają się niezłym rarytasem.

Obudowa komputera wykonana jest z aluminium i moje pierwsze wrażenie, niesamowicie lekki i cienki.

Tradycyjnie front komputera pozbawiony jet jakichkolwiek zatrzasków, przycisków czy gniazdek. Bardzo podoba mi się to, iż Apple nigdy nie pchało na front gniazdek i złącz w czym niejednokrotnie brylowali producenci laptopów PC, umieszczając tam rozmaite światełka, przełączniki i porty.

- o jeszcze są 2 cm wolne koło zatrzasku klapy, dajmy tam jeszcze USB.
- ale to niepraktycznie i wszystko co się tu wepnie będzie przeszkadzać.
- kogo to obchodzi. Na papierze będzie o 1 port USB więcej.

Na szczęście i w świecie PC "upychactwo" nie jest regułą.

Po lewej stronie MacBook'a Pro znajdziemy wyjście/wejście audio "jack" 3.5 mm, 1 port USB 3.0, oraz 2 poryt Thunderbolt i gniazdko zasilania MagSafe 2. Gniazdo to niezły pomysł sam w sobie. Wtyczka nie zaczepia się mechanicznie, ma jednak wbudowany magnes i sama "przyciąga" się do obudowy. Dzięki temu w nocy nie trzeba szukać gniazdka lecz wtyczkę zbliżyć, gdzieś tam w pobliże i sama wskoczy. Nie to jednak było myślą przewodnią wtyczki MagSafe. Głównie chodziło o bezpieczeństwo. Gdy niechcący zaczepimy o wpięty kabel, wtyczka wyskoczy z gniazdka a ryzyko zrzucenia komputera jest minimalne w przeciwieństwie do starych, mechanicznych wtyczek.
W 2003 roku trzech mieszkańców USA złożyło pozew zbiorowy przeciwko Apple, iż na styku kabla i wtyczki kabel ulega przetarciu co stanowi ryzyko pożaru, porażenia prądem i innym kataklizmom a Apple nie przyznaje się do wady i nie chce jej nieodpłatnie usunąć. Nie wiem jak się skończyła ta sprawa, jednak fakt iż na aż trzech użytkowników stwierdziło, że problem istnieje daje wiele do myślenia.
Tylna część komputera tradycyjnie już pozbawiona jest gniazdek, znajdują się tam tylko szczeliny wentylacyjne. Po prawej krawędzi komputera jest drugi port USB, wyjście HDMI oraz czytnik kard SDXC.

Spód komputera to także jednolita płaszczyzna. Apple zamontowało 4 "nóżki" ale powiem szczerze ich wysokość jet niewiele większa od grubszej kartki papieru i w rzeczywistości nie są w stanie zabezpieczyć spodu komputer przed opieraniem się o blat stołu. Śmiało mogę twierdzić, że bardziej pełnią rolę dekoracyjną niż użyteczną.

Czarna podświetlana klawiatura bardzo dobrze sprawuje się podczas pisania, ma przyjemny skok i szybko przestałem odczuwać, iż jest to nowa dla mnie klawiatura. Zaskoczył mnie brak oddzielnego guzika do włączania komputera. Od dawna przycisk włączania komputera był okrągły, nad prawym górnym rogiem klawiatury. Teraz przycisk jest częścią klawiatury co przy uruchamianiu sprawiało mi problem. To trochę zamach na moje przyzwyczajenia. Dla nowych użytkowników nie miałoby to chyba znaczenia.
Podświetlanie klawiatury do dla mnie nowość, bo choć funkcja ta pojawiała się w niektórych modelach Apple już od 2003 roku, jakoś nie miałem z nią styczności. W praktyce szybko doceniłem ta funkcję bo pisanie w ciemnym pomieszczeniu na czarnej klawiaturze byłoby nieco uciążliwe. Komputer w zależności od natężenia światła w otoczeniu, sam dobiera moc podświetlenia. Oczywiście można wyłączyć ta funkcję i samemu sterować podświetlaniem jeśli mamy na to tylko ochotę.
Ekran typu "Retina" o rozdzielczości 2880x1800 zrobił na mnie ogromne wrażenie, zwłaszcza tekst wyświetlany na ekranie. Literki o gładkich krawędziach bardziej przypominają druk na dobrym, kredowym papierze niż z te z ekranu komputera.

Testowany model

 • CPU: Intel Core i7 @2.3 GHz (3615QM) lub 2.6 GHz (3720QM), na zamówienie 2.7 GHz (382QM) "Ivy Bridge"
 • RAM: 8 lub 16 GB na płycie głównej DDR3 1600 MHz. Brak slotów do rozbudowy pamięci.
 • Grafika: ekran 15.4" rozdzielczość natywna 2880x1800. Karta graficzna Intel HD Graphics 4000 512 MB pamięci wydzielonej z RAM oraz karta nVidia GeForce GT650M z pamięcią dedykowaną 1 GB.
 • Dysk SSD Apple 256 lub 512 GB na zamówienie 768 GB
 • Złącza: 2 x USB 3.0, 2 x Thunderbolt do 10 Gbps, HDMI czytnik kart SDXC, Audio out
 • Łączność: WiFi 802.11n i Bluetooth 4.0
Oczywiście przystąpiłem do moich tradycyjnych testów.

Geekbench nie kłamie. Komputer błyskawicznie się uruchamia, z trybu uśpienia wychodzi zanim matrycę ustawimy do pionu. Procesor Intel i7 w pełni wystarcza do codziennej pracy... nawet z nadmiarem. Dzięki zastosowaniu dysku SSD, wszystkie aplikacje uruchamiają się po "jednym podskoku" w Docku i nie udało mi się zmusić żadnej do "dwóch podskoków".
Bardzo interesował mnie zastosowany dysk SSD. Lakonicznie jest opisany jako dysk Apple. Niestety nie udało mi się znaleźć bliższych jego danych, ale wyniki jego testów wypadają całkiem nieźle. Dysk współpracuje z komputerem poprzez złącze SATA 6 Gbps.

firmware ma pod apple by trim obsługiwał fabrycznie
to są zwykłe OEM-y jak kiedyś SCSI...

Clarissa

No i w dalszych rozmowach ustaliłem, iż najprawdopodobniej producentem tego dysku jest Toshiba.
Także zastosowana w komputerze karta graficzna a raczej dwie karty graficzne sprawiają, iż MacBook Pro znajdzie zastosowanie nie tylko w codziennej pracy.

Podczas mniej wymagających zadań komputer korzysta z Intel HD Graphics 4000 dzięki czemu komputer zużywa mniej prądu. W przypadku używania bardziej wymagających aplikacji, ich obsługą zajmuje się GeForce GT650M. Postanowiłem sprawdzić, jak prezentuje się GeForce w programie Cinebench 11.5

Skoro MacBook Pro nieźle wypada w testach wydajności grafiki postanowiłem na nim uruchomić Worlds Of Tanks. Niestety nie miałem możliwości skorzystania ani z Parallels Desktop ani z BootCampa, postanowiłem użyć wrappera ze strony PaulTheTall.

Po pobraniu odpowiedniego pliku i zainstalowaniu, udało mi się uruchomić instaler WoT.

W trakcie dosyć długiego pobierania blisko 5 GB gry zacząłem studiować informację na temat wrappera lecz informacje nie były zbyt optymistyczne, większość użytkowników twierdzi, że znacząco spowalnia grę. Niestety jest to niezaprzeczalny fakt. Po zakończeniu instalacji okazało się, że komputer wyciąga od 15 do 20 fps a więc mniej niż nie dawno testowany Mac Mini z kartą Intel HD Graphics 3000 (wtedy gra pracowała pod Windows i BootCampem).
Dodatkowo często pojawiały się problemy z teksturami w garażu. Czasem też występowały one w grze choć sporadycznie.

AMX w wybrakowanym garażu i biała Panthera choć powinna być stalowo-szara.

Podsumowując, jeśli koniecznie ktoś chce zagrać na Macintoshu w Wot... najlepszym rozwiązaniem jest Bootcamp.
Na szczęście gry natywnie przygotowane pod OS X sprawują się bez zarzutów a karta graficzna jest w zupełności wystarczająca do większości z nich.

Wady te prawdziwe i urojone:

Oczywiście i MacBook Pro nie jest komputerem pozbawionym wad.

 • Pamięć na płycie głównej wydaje się kiepskim pomysłem, użytkownik musi przy zakupie zdecydować ile docelowo pamięci ma mieć jego komputer. Z drugiej strony, tak sobie pomyślałem, iż zazwyczaj jak kupuję komputer, niezwykle sporadycznie dokupuję do niego pamięć po jakimś czasie. Zazwyczaj kupuję komputer i pamięć w takiej ilości jaka mi jest potrzebna. Jednak przyjmuję, iż dla niektórych użytkowników może to być poważna wada.
 • Wbudowana bateria też według krążących opinii jest wadą. W mojej ocenie zarzut raczej niesłuszny. Czy naprawdę wiele osób odczuwa potrzebę wpinania i wypinania sprawnej baterii ? Mnie osobiście zdarza się wypinanie baterii tylko w sytuacji gdy muszę ją wymienić na nową.
 • Zdjęcie ze strony www.apple.pl

 • To moja bardzo osobista uwaga. Czytając wyżej przytoczony opis można spodziewać się dobrej jakości dźwięku. Głośniku umieszczone są po dwóch stronach klawiatury i skierowane są w górę. Porównując je z innymi laptopami, uczucia mam mieszane. W przypadku laptopów o podobnej lokalizacji głośników, MacBook wypada bardzo dobrze (porównałem z laptopem Asus X54H oraz Toshiba Satellite P855-33T). Zacząłem mieć wątpliwości gdy porównywałem go MacBookiem w którym głośniki skierowano tak, aby odbijały dźwięk od matrycy. MacBook Pro w mojej ocenie zupełnie poległ w konfrontacji dźwiękowej z PowerBookiem G4 12" Molokini.

  Tym co jednak mnie najbardziej zainteresowało był dźwięk. "Molokini" ma dwa głośniki stereo bijące na głowę te, które montowano w "Titanicu" czy iBooku. W "Molokini" dodatkowo zainstalowano 3 głośnik, wzmacnający dźwięki niskie - subwoofer - choć uczciwie mówiąc, subwoofer z pełnego zdarzenia to to nie jest. Jakoś dźwięku jednak może zawstydzić nawet późniejsze modele laptopów Apple. Wówczas po raz pierwszy Apple zastosowano ciekawe rozwiązanie, polegające na odbijaniu dźwięku od ekranu, co znacznie poprawiało jego odbiór.

  "Molokini - jak zrealizować marzenie"

  Konfrontacja z Molokini sprawiła, iż moje odczucia w pełni się potwierdziły.

 • Brak gniazdka Ethernet... niektórzy uważają, że to wada. Ale... komu to potrzebne w mobilnym komputerze ? Nie pamiętam kiedy używałem kabla, by połączyć się z internetem.
 • Ostatnia wada to brak "śpiącej diody". Od czasów PowerBooków G3 w komputerach Apple była biała dioda, która po uśpieniu komputera pulsowała w rytmie do złudzenia przypominającym oddech człowieka podczas snu. Przyzwyczaiłem się do niej i jej brak zwyczajnie mnie irytuje. Apple, proszę... oddaj mi "śpiącą diodę" !!!
Użytkownicy o śpiącej diodzie i jej braku:

Taryk - ...brakuje mi jej...

Andzrzej C. - a mi kompletnie nie.... na początku mi sie podobała.... potem po nocy zaczęła wku...ć... i tak mi już zostało... niestety mój stary MB jeszcze ją posiada.

Mihai - moim zdaniem dioda żeby zobaczyć czy jest uśpiony jest genialna, a pomsył że może kogoś obudzic cieżki do uwierzenia.

Wojtek J. - Hm, świeci dość mocno, przynajmniej w obu moich MBP daje po gałach.

Jak widać, nie wszystkim przeszkadza jej brak.

Dla kogo MacBook

Oczywiście zważywszy na cenę MacBooka Pro, nie jest to komputer dla studenta czy gracza. To komputer dla tych, którzy potrzebują wydajnej, lekkiej maszyny a cena nie jest dla nich wielkim problemem. Z tego co ustaliłem, dzięki swojej wydajności i ekranowi "Retina" komputer cieszy się powodzeniem wśród grafików i myślę że to jest główna grupa docelowa dla niego. Porównując jego wydajność z Mac Pro tylko utwierdzam się w tym przekonaniu.

Podziękowania

Ponownie bardzo dziękuję Pani Annie Pietrzyk z firmy RCS w Krakowie dzięki której udostępniono mi sprzęt do testów. Serdecznie zapraszam też do przeczytania krótkiego wywiadu z tą bardzo ciekawą i sympatyczną osobą.

Extra dla Xanthi

Oto zrzuty ekranów z mojego Maca, udowadniające iż informacje dotyczące rozdzielczości wyświetlane w informacji o komputerze, podają aktualną rozdzielczość ekranu

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
blind-oln   8 #1 01.06.2013 12:52

Osobiście nie kupiłbym laptopa bez gniazda Ethernet. Oczywiście komputer jest mobilny i zazwyczaj zarówno w domu jak i na uczelni korzystam z Wi-Fi. Zazwyczaj. Od czasu do czasu na czelni pada Wi-Fi w najmniej oczekiwanym momencie. W salach są jednak jeszcze stacjonarne komputery, które podpięte są do sieci za pomocą kabli Ethernet i wtedy gniazdo w laptopie się przydaje. O wiele częściej jednak zdarza mi się chodzić po znajomych by coś naprawić z komputerem. Oczywiście wtedy najlepiej mieć drugi komputer pod ręką na który można coś ściągnąć i nagrać na USB. Niestety mało który znajomy, który ma komputer stacjonarny, ma Wi-Fi w domu. Myślę, że laptop zawierający w nazwie "Pro", nie powinien być pozbawiony tego portu.

O wiele częściej jednak korzystam z napędu CD. Bo jak zainstalować grę, która jest wydawana na DVD czy zgrać muzykę z płyty Audio CD? :)

Tekst bardzo fajny, przyjemnie się go czytało.

Autor edytował komentarz.
4lpha   10 #2 01.06.2013 13:01

Prawda jest taka, że grafik i tak podepnie Macbook Pro Retina pod 2x27"... O ile w ogóle zainteresuje się Macbookiem Pro zamiast Maćkiem Pro.

A wpis super jak zwykle.

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #3 01.06.2013 13:26

A ja czuję aktualnie duży wstręt do Macbook'ów. Wcześniej wydawały mi się genialnymi komputerami, które na serio były godne miana "Pro". Ale aktualnie? Aktualnie to jest to wg mnie po prostu zabawka. Nawet graficy, którzy myślą, nie przejdą na Macbooka Pro. A jezeli już to zrobią, to nie dla samego wykonania sprzętu tylko dla OS X'a.
Skąd taka opinia? Otóż na rynku masz o wiele lepszy, wydajniejszy sprzęt. Mobilne stacje robocze Dell'a, Lenovo, HP... Fakt, nie są one tak ładne jak Macbook'i. Nie przyciągają one tak bardzo wzroku ludzi. Ale są 100 razy solidniej wykonane. Plusem jest też ich konfigurowalność oraz cena.
Dodatkowo brak napędu optycznego: niby nic ale mi osobiście zdarza się z niego korzystać. I nie wyobrażam sobie brania kolejnego dodatkowego urządzenia jakim jest zewnętrzny napęd optyczny. To powinien być standard w laptopach klasy "Pro".
Tak samo brak złącza Ethernet - niby grafikom to nie potrzebne, ale segment Pro na nich się nie kończy. Co mają powiedzieć np. ludzie z branży zajmującej się sieciami internetowymi? Oni muszą brać ze sobą kolejną przejściówkę, która można zgubić. A bez niej czasami nie da się działać. Kolejna sprawa jest taka, że z tą przejściówką bywały na samym początku problemy. Po prostu nie działała. I jak tu mieć nawet teraz zaufanie do takiego sprzętu?
Wad znajdzie się jeszcze sporo. Wiem, że ten sprzęt ma swoje zalety, np. estetykę wykonania oraz posiadanie OS X (chociaż z nim to bywa już różnie, bo moim zdaniem, Windows już dawno go wyprzedził).
Aktualnie więc nie widzę najmniejszego sensu w tym, aby interesować się Macbook'iem. Tak samo pewnie i wiele innych osób. Po prostu, ten sprzęt swojego czasu był genialny ale aktualnie już tak nie jest. Apple porzuca rynek Pro. To po prostu widać.

  #4 01.06.2013 13:37

Sporo blogerów uznaje ciebie za świetnego, więc postanowiłem przyjemniej ten wpis przeczytać. Nie oczarował mnie -_-.

macminik   18 #6 01.06.2013 14:10

Myślę że ktoś kto zajmuje się sieciami i potencjalnie złącze Ethernet jest mu niezbędne... nie kupi MacBooka Pro bo są tańsze opcje. Z kolei ktoś, kto kupuje MacBooka Pro raczej nie miewa skłonności do grzebania w sieci... tak mi się wydaje.

"O wiele częściej jednak korzystam z napędu CD. Bo jak zainstalować grę, która jest wydawana na DVD czy zgrać muzykę z płyty Audio CD? :) "

AppStore i iTunes - rozwiązuje większość tego typu problemów :-D Przynajmniej z tego założenia wychodzi Apple.

  #7 01.06.2013 14:13

"z trybu uśpienia wychodzi zanim matrycę ustawimy do pionu"
ja na 2-letnim pc ze średniej półki mam tak na linuxie =)

4lpha   10 #8 01.06.2013 14:22

@macminik
Jednak Pro sugeruje profesjonalizm niezależnie od dziedziny. Nie ma Macbooków Pro Graphics Designer albo Macbook Pro CAD.

W dodatku, z tego co wyczytałem w internetach, iTunes cenzuruje naszą kolekcję muzyki. Wolę jednak AudioCD ;)

RubasznyRumcajs   6 #9 01.06.2013 14:37

Osobiscie- brak mozliwosci wymiany pamieci, brak mozliwosci latwego dolozenia 2iego dysku (w sensie: gdy sie chce miec system + appy na ssd a dane na hdd), brak gniazda stacji dokujacej, brak TPMa (ktory, w niektorych zastosowaniach, jest jak najbardziej przydatny), brak bezproblemowej obslugi innych dyskow SSD (trza nieco "hackowac" by wlaczyc TRIM), brak karty ethernet- wszystko to sprawia, ze niestety ow laptop jest taka sobie pozycja.
dolozyc do tego trzeba wysoka cene i raczej kiepska gwarancje- o wiele lepiej sie wyjdzie kupujac jakiegos thinkpada badz latitude.

@4lpha
wiesz- grafik i tak sobie kupi PC* niz cos od Apple.
nie tylko zaoszczedzi (sporo) na kasie, ale i bedzie mial wieksza oferte softu pod winde niz macosx (taki np photoshop- chociaz najpierw wyszedl na macintoshe- w 64 bitowej wersji wyszedl na pc 2 lata przed macami).


* tak, wiem, teraz i tak kompy apple'a to pecety

@luke   4 #10 01.06.2013 14:40

"macminik | 01.06.2013 14:10#6
Myślę że ktoś kto zajmuje się sieciami i potencjalnie złącze Ethernet jest mu niezbędne... nie kupi MacBooka Pro bo są tańsze opcje. Z kolei ktoś, kto kupuje MacBooka Pro raczej nie miewa skłonności do grzebania w sieci... tak mi się wydaje."

Aaa panowie zajmujący się testowanie zabezpieczeń? Uwierz mi, swojego czasu eksperci z tej dziedziny korzystali z MacBook'ów Pro bardzo często. Z resztą, wystarczy poczytać ;)

jabolmax   5 #11 01.06.2013 14:44

co do zastosowań pro i gniazda Ethernet, licencje często lecą tylko po kablu, jak masz licencje na serwerze wartą paręset tysięcy to nie udostępniasz jej radiowo, mnie boli w wersji pro brak quadro, choć karta która tam jest i tak daje radę

Xanthia   11 #12 01.06.2013 15:02

Wpis jak zawsze fajny, ale...
Proponuję skonfigurować dowolny router bez gniazda ethernet... :D
Tak, o MakBooku Pro(blems) już pisałam kiedyś na blogu. Czytając niemal hurra optymistyczny opis zastanawiam się jakiej rozdzielczość autor wpisu używał, że zachwyca się okrągłymi czcionkami, bo domyślna to 1440x900 - http://www.makoweabc.pl/wp-content/uploads/2012/06/Retina-Screen-Prefs.gif maksymalna to 1920x1200 dopiero po wydaniu kilkunastu euro można nacieszyć się natywną rozdzielczością Retiny...
Ja też jestem za tym, by wyrzucać kompa gdy okaże się, że nowy system nie daje rady na 8GB (co w OSX nie jest trudne do osiągnięcia).
To samo z baterią, po co komu wymienialna bateria, skoro za max dwa lata będzie musiał wymienić komputer by zainstalować najnowszy OSX? :D
Polecam mniej optymistyczną wersję opisu tego hmm... powiedzmy komputera - http://www.dobreprogramy.pl/Xanthia/Jak-kreatywnie-wydac-zlotych,35024.html (nie żebym się reklamowała, po prostu rzetelność przede wszystkim). :)
Co znaczy naklejka ogryzka na samochodzie? Uważaj! Nie znam się na komputerach! Prawdopodobnie nie znam też przepisu ruchu drogowego... Trzymać się z daleka.
Albo, Jeżeli widzisz to logo Apple to zjedź z chodnika!
Ewentualnie, Na OC też mnie wyrąbali na kasę... :D
Drogi autorze, jak działają Ci napędy podłączane pod USB3? ;) Aha, matryca z duchami, czy bez? ;)

Autor edytował komentarz.
stasinek   12 #13 01.06.2013 15:19

Xanthia - skonfigurować router bez ethernetu co za problem?
po resecie niemal każdy router nadaje na sieci domyślnej o nazwie typu "default"
mało tego często to nawet łatwiejsze jeśli router posiada magiczny przycisk
WPS

podejrzewam że brak ethernetu uzasadniony jest zmniejszeniem rozmiaru PCB,
wbrew pozorom troche miejsca zajmuje gniazdo, separator, układzik
i wcale mnie to nie dziwi w przypadku apple
inna sprawa jeśli naprawde potrzeba można sobie zamontować przy stanowisku Acess Point, ustawić moc nadawania na 10% i nie odpinać codziennie..no bo chyba po to jest laptop żeby go przenosić?

jeśli chodzi o DVD/CD to Apple ma swoje patenty na udostepnianie tegoż w sieci,
profesjonalny nie jestem ale od wielu lat praktykuje DVD na USB specjalna kieszonka w torbie od lapka w sumie to nawet bardziej wygodne od stacji dokującej 2710p - szkoda że Apple nie ma takich stacji jak do Della, HP, IBM(nie wiem czy lenovo to praktykuje) byłoby bez marudzenia.

No ale zaraz...chyba podczas wyboru MacBooka jest świadomość wielu potencjalnych ograniczeń? Typowych dla Apple.

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #14 01.06.2013 15:21

@Xanthia
Większość sprzętu sieciowego konfigurujesz przez rs 232 (mam na myśli tutaj sprzęt używany w firmach: switche zarządzalne, routery itp itd). Złącze to znajdziesz tylko w starszych laptopach. Aktualnie trzeba korzystać niestety z przejściówek USB -> Serial Port. Ale to da się przeżyć, bo działają one bez problemów pod Windowsem, pod Linuxem pewnie też. Nie wiem jak jest z nimi jednak pod OS X.
Pomijając ten szczegół faktem jest, że złącze Ethernet jest w późniejszym czasie niezbędne też do pracy. Dodatkowo praca po kablu jest bezpieczniejsza. Dlatego też tak jak napisał jabolmax, nie ma możliwości rozsyłania niektórych licencji przez WiFi. Z tego co pamiętam, przykładem takiego softu jest chociażby eggPlant (z którym osobiście bywały też spore problemy pod OS X'em i dodatkowo iOS'em.. z niewiadomych oczywiście przyczyn).

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #15 01.06.2013 15:25

@stasinek
WiFi - wygodniejsze
Ethernet - bezpieczniejsze

Zapamiętaj to ;-) Dlatego też Ethernet powinno być złączem wbudowanym na stałe w laptopie klasy Pro. Jak sama nazwa wskazuje, taki sprzęt powinien być przeznaczony dla profesjonalistów. On nie ma wyglądać, on ma za zadanie pomóc w zarabianiu pieniędzy. I tyle. A jak na razie Apple kosztem właśnie funkcji, które powinny być dostępne w takim laptopie bez żadnych protez w postaci przejściówek, polepsza sobie wygląd sprzętu (a to najmniej istotna sprawa w laptopach, które mają nam służyć do pracy).

Xanthia   11 #16 01.06.2013 15:26

@luke Nie wspominałam nawet o licencjach, ale każdy wie, że na radiu internet zawsze jest wolniejszy i ma większe lagi (choć spore znaczenie ma tu też sam router).

@stasinek Ja miałam bardziej na myśli wstępne konfigurowanie routera po wyjęciu z pudełka. Nie każdy ma magiczne przyciski... Jeśli ruter ma wstępnie skonfigurowane hasło (którego nie ma w instrukcji albo takiej instrukcji nie ma pod ręką) i trzeba mu zmienić mac adress to jesteśmy głęboko w... tam gdzie jest ciemno jak... no ciemno jest w każdym bądź razie :P

@luke   4 #17 01.06.2013 15:31

@Xanthia
Powtarzam - tutaj nie chodzi o same lagi, prędkość połączenia itd. Po prostu, jeżeli ktoś zajmuje się poważną robotą i pracuje w poważnej korporacji to z reguły wszystkie maszyny w niej korzystają z sieci po kablu. I już. Bo łatwiej przechwycić ruch z sieci radiowej niż kablowej: rozstawiasz antenę, odpalasz odpowiednie oprogramowanie i cieszysz się przechwytywanymi pakietam (oczywiście o ile ktoś nie korzysta z szyfrowania WPA2... a jednak coś takiego nadal ma miejsce ;P chociaż nie powinno mieć )

macminik   18 #18 01.06.2013 15:32

"Tak, o MakBooku Pro(blems) już pisałam kiedyś na blogu. Czytając niemal hurra optymistyczny opis zastanawiam się jakiej rozdzielczość autor wpisu używał, że zachwyca się okrągłymi czcionkami, bo domyślna to 1440x900 - http://www.makoweabc.pl/wp-content/uploads/2012/06/Retina-Screen-Prefs.gif maksymalna to 1920x1200 dopiero po wydaniu kilkunastu euro można nacieszyć się natywną rozdzielczością Retiny..."

Tym upewniasz mnie tylko, że w rękach MacBooka Pro nie miałaś. Ja testowany uruchomiłem i było tak jak na screenach 2880x1800. A co naklejek na samochodach... wybacz nie będę tego komentował...Oceniasz ludzi po wyglądzie ? Kierowców po naklejkach ?

"http://www.dobreprogramy.pl/Xanthia/Jak-kreatywnie-wydac-zlotych,35024.html (nie żebym się reklamowała, po prostu rzetelność przede wszystkim). :) "

Zważywszy że nie używasz tego sprzętu i jesteś hejterką, rzetelność i Twój opis Apple to północ-południe

Xanthia   11 #19 01.06.2013 15:45

@macminik
"Tym upewniasz mnie tylko, że w rękach MacBooka Pro nie miałaś. Ja testowany uruchomiłem i było tak jak na screenach 2880x1800."
Proszę o pokazanie screena z rozdzielczością systemu :) Czyżby wydali patcha? ;) W sumie wyszedł ML... Mogli coś naprawić ;)

"Oceniasz ludzi po wyglądzie ? Kierowców po naklejkach ?"
Jeśli to są naklejki ogryzków, to niestety trzeba to potraktować w kategoriach stereotypu, niestety...

"Zważywszy że nie używasz tego sprzętu i jesteś hejterką, rzetelność i Twój opis Apple to północ-południe"
Hejter czy hejterka nie potrzebuje powodów aby hejtować dany sprzęt, myślę, że wymieniłam ich wystarczająco dużo. A, że nie używam... No cóż, ja nie kupuje 3-6x przepłaconego sprzętu by wyrzucić go w ciągu 2 lat. Czysta ekonomia :)

@luke Też racja, natomiast przeciętnemu użytkownikowi (a takimi przecież są macuserzy :D ) może to sprawić spory problem ;)

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #20 01.06.2013 15:46

I swoją drogą, chociaż sam Macbook jest zbyt drogi, ma wady, sam OS X nie jest idealny to nie czujecie czasami, że Microsoft próbuje właśnie naśladować Apple'a i to co on tworzy?
Ja osobiście mam wrażenie, że część osób która będzie chciała inny system operacyjny niż Windows 8 (a ten OS można wręcz pod pewnymi względami nienawidzić) przejdzie właśnie na OS X'a. I osobiście jedynym powodem dla którego mógłbym kupić teraz jakiegokolwiek Mac'a jest ich system operacyjny. Powód jest dość kuriozalny: interfejs i wygoda obsługi :D niby nic, ale w porównaniu z Linuxem, OS X jest stabilniejszy (oczywiściem sytuacja się odwraca kiedy zakupimy odpowiedni sprzęt pod Linuxa i mamy czas na jego konfigurację.. no i mamy trochę szczęścia (-: ), a w porównaniu z Windows 8, jest on o wiele wygodniejszy w obsłudze (Apple nie spieprzył interfejsu swojego OS'a).

Jednak gdy dojdzie się do takiego wniosku trzeba sobie postawić zasadnicze pytanie: chcemy przepłacać za sprzęt i mieć wygodny OS (czyli wybrać produkt Apple'a) czy może kupić o wiele lepszy sprzęt za tą samą lub mniejszą cenę i zostać na platformie z Windowsem 8?
Cóż, ja z powodu swojego zajęcia nie mam wyjścia: z Windowsem i Linuxem się rozstać nie mogę :D Ale nawet gdybym nie był jakoś zawodowo z nimi związany to i tak wolałbym sprzęt typu: i7, 16gb, Quadro 1000k/2000k w cenie zwykłej i7, mniejszej ilości RAM i cienkiej jakby nie patrzeć karty graficznej jaką jest 650m.

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #21 01.06.2013 15:51

@luke, nigdy nie twierdziłam, że OS X jest brzydki. Inna sprawa z wydajnością i customizacją. Jeśli jednak miałabym do wyboru za darmo - laptopa za 4 tys z win8 i makbooka za 17 tys z OSX to bez wahania wybrałabym tego z win8 :) W końcu menu start nie tak trudno dograć ;) Kwestia dopracowania, choć MałoMiękkiemu zdarzają się wpadki Windows to najbardziej stabilny system jaki znam, BSOD nie widziałam wieki. A korzystam dość często z windowsów, choćby w tej chwili. Ja jednak wolę używać linuksów, głównie Ubuntu i to mój podstawowy system. OS X? Udusiłabym się :D

@macminik
"Oczywiście zważywszy na cenę MacBooka Pro, nie jest to komputer dla studenta czy gracza. To komputer dla tych, którzy potrzebują wydajnej, lekkiej maszyny a cena nie jest dla nich wielkim problemem. Z tego co ustaliłem, dzięki swojej wydajności i ekranowi "Retina" komputer cieszy się powodzeniem wśród grafików i myślę że to jest główna grupa docelowa dla niego."
Aha... Wszyscy graficy rzucą się na maleńki 15" ekranik - niekalibrowany i z duchami :D Piszę jako grafik...

Autor edytował komentarz.
W_tym_temaciE   5 #22 01.06.2013 16:00

Dysk SSD to Toshiba, ten sam co w Macbooku Air.
Co do Macbooka Pro Retina... IMO ten sprzęt ma ogromną wadę.
Mimo że w środku jego wykonanie i dbałość Apple o szczegóły budzą podziw (pokażcie mi drugiego laptopa z takim wnętrzem...), to choćby dysk SSD nie będący w żadnym normalnym standardze (o wymiary chodzi), czy wlutowane pamięci RAM są według mnie ogromną wadą - coś się zepsuje, to nie wymienisz tego łatwo.
Wada dysku SSD jest jak dla mnie ogromna, bo Apple po prostu zdziera kasę z ludzi na cenach SSD.
Wersja 512GB to dopłata 700(!) dolarów, względem HDD - Samsung SSD 840 Pro 512GB kosztuje 500$... a jest wydajniejszy od dysku montowanego w Macbooku.
Niby problem obejść można kupując Pro Non-Retina z... Retiną, ale wtedy Macbook jest już grubszy, cięższy itd. No i wychodzi drożej.

stasinek   12 #23 01.06.2013 16:42

Xanthia - to samo konfigurowanie z pudełka mam na myśli, żadne inne, żadnych magicznych przycisków, w przypadku AP z jednym portem WAN(nie LAN) nawet wskazane,
widzisz - nastawiony że będzie problem próbowałem ustawiać pewien AP kablem i co..i straciłem więcej czasu niż powinienem, nie chodzi o konkret, bo napiszesz a co by było gdyby
tylko o pewnego rodzaju..
sposób nastawienia do problemów, niepotrzebne ich wyprzedzanie tak jak w tym wypadku.
odpuść, a poczujesz ulge ;)

każda jedna maszyna ma wady, co mnie osobiście również wkurza bo cenie ewolucje nie rewolucje, masz sporo racji ale też spore zasoby złośliwości i zaciętości, może gdyby nie znajomość podobnie złośliwej pani informatyk na codzień, która wiecznie musi mieć jakiegoś wroga lub problem i wchodzić w kompetencje nawet swoim szefom - może nawet przyznał Ci racje i polubił - to budzi respekt(ona z wykopem nie walczyła ale cudownyportal.pl i każdym jednym szefem), ale okazywało się że usuwanie przeszkód, rozwiązywanie problemów nie jest celem bo znajdzie kolejne, zatem analogicznie
o co chodzi w krytykowaniu Apple? masz misje?

PS problem retiny - a problem windowsa ze skalowaniem to nie istnieje?
nawet nie próbuje sobie wyobrazić efektu na 2880x1800

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #24 01.06.2013 17:03

@stasinek
Moja złośliwość jest wprost proporcjonalna do ilości bzdur jaką karmi swoich userów Apple... Ja nie mam szefów. Sama sobie żeglarzem sterem i okrętem... Niekompetentnych szefów już widziałam na szczęście takich nie miałam.
Co do problemów, ten kto ich nie widzi, temu pewnie brakuje wyobraźni...
PS. Problem Retiny nie istnieje ani na Windows ani na Ubuntu, oba korzystają z natywnej rozdzielczości, a @macminik jakoś nie chce pokazać screena systemowego...

szaracz   3 #25 01.06.2013 17:18

Ciekawi mnie - dlaczego Apple nadal stosuje matrycę 15,4?

macminik   18 #26 01.06.2013 17:34

Jest od samego początku ale widocznie nie dość dokładnie postrzegasz to co jest. Screenshot lewy nad zrzutem Cinebench... 2880x1800 jak byk

okokok   12 #27 01.06.2013 17:45

Jak zwykle wpis super :)

macminik, nie czytałem wszystkich komentarzy, ale ja również mam wrażenie że nowe Maci to zabawki z nazwą Pro.
Dawniej to przede wszystkim był dla mnie Unix w ładnym świetnie dopracowanym opakowaniu - mam tutaj na myśli OS X'a jak i sam sprzęt. Mogłem na nim skompilować sobie ze źródeł BIND-a i z manualem się go uczyć, bez żadnych maszyn wirtualnych ani serwerów (tak na Widnowsie też by się dało, ale nie odpalił bym kilku instancji nameda na róznych IP-kach aliasów iface lo0). Unix i port Eth dają wiele możliwości diagnostyki sieci i konfiguracji różnych urządzeń. Wiem że dużo osób ze społeczności CCIE.pl (admini sprzętu Cisco) dawniej używali Macbooków (teraz też ale tych starych :D). IMHO brak tego portu to największa wada MBP. CD-romu już od dawna nie używam i czasami nawet mi go brakuje :D

Co do tego dysku SSD, to widzę na zdjęciu że on też jest wlutowany. Jak ma się sprawa naprawy tego? Serwisy wylutowują padnięte kości? Istnieje możliwość wylutowania wszystkich kości SSD i RAM i wlutowania innych, większych?

@luke   4 #28 01.06.2013 17:49

@okokok
Na temat budowy tego Macbooka oraz kwestii jego naprawy wypowiadali się ludzie z serwisu ifixit.com
http://www.ifixit.com/Teardown/MacBook+Pro+15-Inch+Retina+Display+Mid+2012+Teard...
Znają się na rzeczy, więc warto poczytać co oni o tym myślą :D

Krótki cytat z artykułu, który znajdziecie na ifixit: "MacBook Pro with Retina Display 15" Mid 2012 Repairability Score: 1 out of 10 (10 is easiest to repair)."

To chyba mówi samo za siebie.

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #29 01.06.2013 17:53

@macminik
Proszę mi nie ściemniać, proszę o zrzut ekranu z systemu z rozdzielczością 2880x1800 widoczną w preferencjach. Chyba nie za wiele wymagam?
Albo, co bardziej oczywiste zrzut ekranu systemowego z wyborem systemowych rozdzielczości... Chciałabym zobaczyć ten zachwyt okrągłymi czcionkami przy 1/4 natywnej rozdzielczości, nie mylę się, prawda? :D Ehhh magia Apple... Tyle, że niektórzy mają oczy...

@luke Zanim użyjesz wyrzuć :D W przeciętnym laptppie do 4-5k można wymienić
- baterię
- dysk
- pamięci
- procesor
- często i kartę graficzną
Co mówi samo za siebie jakimi zabawkami są MacBookiPro z Retiną...

@okokok Oczywiście, że to zabawki, jak już wszystko od Apple ;)

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #30 01.06.2013 18:11

Normalnie jeszcze kilka komentarzy i ktoś pobije macminik'a za świetny tekst. Ludzie opanujcie się trochę.

Xanthia   11 #31 01.06.2013 18:13

@Shaki81 Tekst jest fajny, jak zawsze, tylko trochę mu brakuje rzetelności... Bardzo lubię jego wpisy, a bić go nikt nie ma zamiaru ;) Chodzi o detale, które najwyraźniej pominął ;)
Osobiście podziwiam jego pasję, tylko niestety ten bezkrytycyzm... No fakt, tu jakieś sygnały krytyki się pojawiły, ale nie koniecznie tam gdzie należałoby o nich wspomnieć.
Jeżeli odnosimy się do opisu jakiegoś sprzętu, to należało by to zrobić obiektywnie. On się starał. Ale fascynacja marką przeważyła, próbuje podważać ewidentne dowody przeciw... To tak trochę nie fair, nie uważasz?
Porządny monitor do grafiki (szczególnie DTP) kosztuje niewiele więcej (od 9 do 11 tys) od tej zabawki http://www.eizo.pl/monitor/coloredge-cg275w/ polecam przeczytać opis. Albo może ten - http://www.eizo.pl/monitor/duravision-fdh3601/ - monitor 4k... cena ok 114 tys zł (10x zabawka od Apple)... A kolega @macminic poleca maciupką Retinę z duchami do grafiki... ehhh. Z czym do ludzi...

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #32 01.06.2013 18:41

A co Ci nie odpowiada w zrzucie z Informacji o tym Macinroshu ? jest wyświetlona karta i aktualna rozdzielczość. Taka sama jak w ustawieniach systemowych. Na drugim zrzucie - tym z GeForce rozdzielczość się nie wyświetla bo karta w danym momencie nie była używana.
Ale skoro to nie wystarcza, w piątek dokleję odpowiedni zrzut jak będę w RCS-ie. Bo sprzęt oddałem w zeszłym tygodniu.

Xanthia   11 #33 01.06.2013 18:42

@macminik Tam była rozdzielczość obsługiwana a nie rozdzielczość aktualnego ekranu - mam na myśli rozdzielczość systemową. Zanim polecisz coś komuś na czym się nie znasz, proponuję poczytać o monitorach Eizo dla grafików, ale uprzedzam, możesz się nabawić kompleksów ;)
Niektórzy używają do Cinemy (CinemaBench) nawet 4 kart GF GTX w SLI... Do renderingu 3d z akceleracją GPU. Profesjonaliści. Na desktopach, prawdziwych ;) Zabawki Apple można sobie wsadzić między bajki. Jakbyś nie porównywał, MacBookPro z Retiną to zabawka za to w cenie porządnego zestawu profesjonalnego...

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #34 01.06.2013 18:54

To jest rozdzielczość rzeczywista a nie obsługiwana. Masz ekstra zrzuty z mojego komputera na końcu wpisu. A co ma Eizo do tego wszystkiego to nie wiem

Xanthia   11 #35 01.06.2013 18:59

@macminik Ale ja chcę tylko jeden screen z dostępnymi natywnie rozdzielczościami... Nic więcej :)

macminik   18 #36 01.06.2013 19:00

Ok jak będę w RCS-ie to zrobię bo sprzęt oddałem tydzień temu

Xanthia   11 #37 01.06.2013 19:02

@macminik OK :) O monitorach Eizo nie wiesz wszystkiego, i o Retinie też nie ;) Albo mam propozycję. Wejdź do pierwszego sklepu z makami i zobacz natywną rozdzielczość Retiny :D Ja sprawdziłam :D W 3 miejscach :D 1440x900...

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #38 01.06.2013 19:13

Xanthia ale ja nic o Eizo nie mówiłem... wogóle tematu Eizo nie ruszam bo nie znam... i jakoś nie przypominam sobie bym coś polecał..

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #39 01.06.2013 19:15

@macminik Oczywiście, że nie :) Dlaczego miałbyś znać profesjonalną markę monitorów dla grafików? :)

macminik   18 #40 01.06.2013 19:18

No to nie bardzo wiem skąd jakiś "wyskok" z Eizo.

okokok   12 #41 01.06.2013 19:22

Xanthia, 4Kx2K czyli? Mówię o Eizo.

macminik, Pomijając już hejt w komentarzach, nie masz ostatnio wrażenia że maci zaczynają być gadżetami i przestają być porządnym sprzętem do profesjonalnych zastosowań?

Xanthia   11 #42 01.06.2013 19:29

@macminik Wspominając o grafikach wkroczyłeś na teren profesjonalistów, tu rządzi Eizo. Apple jest dla amatorów ;] Każdy, zorientowany w temacie to wie.

@okokok 4k x 2k :) Innymi słowy 4x Full HD :) Przeczytaj specyfikację.

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #43 01.06.2013 19:31

Niestety wiele osób twierdzi, że Apple troszeczkę olewa ogólnie komputery a nacisk jest na urządzenia mobilne (tablet, telefon) bo na tym są największe obroty. Tam też siedzi jakiś zarząd i dąży do zysków. Jeszcze gdy był Jobs, mógł pewne rzeczy robić po swojemu. Teraz zarząd chce zysków a rządzi księgowy... Mówi się, że Ive ma mieć więcej do powiedzenia... zobaczymy już za tydzień ku czemu to zmierza.
A jeśli chodzi o sam sprzęt... jest tańszy relatwynie a co za tym idzie... materiały i komponenty także. Dziś rozbierałem pewien 20-letni zabytek ... dawniej jednak sprzęt był porządniejszy ale dotyczy to nie tylko Apple, nie tylko komputerów ale większości przedmiotów. Porównaj dzisiejsze auta a te z przed 1995 roku...

  #44 01.06.2013 19:47

@Xanthia teraz to zabłysnęłaś "Wspominając o grafikach wkroczyłeś na teren profesjonalistów, tu rządzi Eizo."... jak widać też się nie znasz kompletnie. EIZO to monitory głównie dla grafików, którzy przygotowują rzeczy do druku - nie grafików ogólnie. Do grafiki na potrzeby internetu lub filmów korzysta się z innych rozwiązań, ale pewnie tego "ekspertka" nie wie, bo po co...

okokok   12 #45 01.06.2013 19:54

macminik, mozna wiedziec czy za tydzien planujesz cos historycznego?

@luke   4 #46 01.06.2013 20:08

@macminik
Faktycznie, masz rację - Apple kieruje największą uwagę na urządzenia mobilne. Chociaż np. na MyApple.pl zdarza się czytać sporo na temat tego, że jeżeli nowy iOS nie będzie wnosił wielkich zmian to sporo osób chce się przenieć na platformę konkurencji. Między innymi na Windows Phone 8. I w tym momencie faktycznie nie rozumiem, czemu ci ludzie na Apple'a narzekają. Bo moim zdaniem aktualnie iOS jest najlepszą możliwą platformą jeżeli chodzi o urządzenia mobilne. I tyle. I Androidowi, i Windows Phone brakuje sporo do tego co ma Apple (a jak już ktoś miałby pobić iOS'a to stawiam na produkt Microsoftu).

Aaa i tak ogólnie mam nadzieję, że nie czujesz się jakoś personalnie zaatakowany tymi komentarzami :D Bo ogólnie artykuł jest świetny. Sam sprzęt który przedstawiłeś też jest niezły. Tylko po prostu, nie pokrywa ona nadziei jaką wiąże się z dopiskiem "Pro" ;-)

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #47 01.06.2013 20:21

@gowain Uczymy się czytać ze zrozumieniem, poziom dla przedszkolaków:
"Porządny monitor do grafiki (szczególnie DTP) kosztuje niewiele więcej (od 9 do 11 tys) od tej zabawki http://www.eizo.pl/monitor/coloredge-cg275w/ polecam przeczytać opis. Albo może ten - http://www.eizo.pl/monitor/duravision-fdh3601/ - monitor 4k... cena ok 114 tys zł (10x zabawka od Apple)... A kolega @macminic poleca maciupką Retinę z duchami do grafiki... ehhh. Z czym do ludzi..."
Do grafiki webowej przydałby się standard AdobeRGB również dostępne w Eizo, podobnie jak symulacja wad wzroku, 10bit sygnał i milion usprawnień, których w zabawkach Apple próżno szukać. Ale o czym my tu mówimy, kolejny amator próbuje coś dorzucić w temacie nie dla niego.
Zresztą, kto rozsądny używa maków do montażu filmu, skoro dowolny PC za podobną cenę roznosi go w mak parametrami i wsparciem GPU dla renderingu? Final Cut Pro (hahaha) już tylko dla amatorów ;)
Gowain przyjacielu, daruj sobie proszę te puste zaczepki. To kolejny temat w którym próbujesz mnie dyskredytować, chyba czas aby coś z tym zrobić, bo to mi wygląda na Twój poważny problem...

Thuridr   4 #48 01.06.2013 20:22

Mac dla grafików, no ale wyłącznie dla tych co używają pakietu Adobe, jakiś poważniejszy soft 3D jak 3ds Max lub Maya, ZBrush i nie obsługuje żadnego...

Nawet takiego śmiesznego programu jak Corel nie ogarnie, a tego dużo na Polskim rynku z powodu ceny.

W żadnej agencji reklamowej, interaktywnej której pracowałem nie używało się mac'a :)

Autor edytował komentarz.
  #49 01.06.2013 20:25

@Xanthia kolejny raz piszesz o czymś na czym się nie znasz. Pełno znajomych w branży i pełno światowych profesjonalistów używa Maków do pracy, no ale przecież pewnie się męczą i nie mają racji, bo Xanthia tak mówi... daj już spokój z tą żółcią do Apple, dyskredytować Cię nie trzeba, sama to robisz, twierdząc, że na czymś się znasz, nie znając się na tym.

Xanthia   11 #50 01.06.2013 20:30

@gowain Zachowaj swoje uwagi dla kogoś na swoim poziomie. Ponoć niektóre szczególnie głębokie odwierty sugerują, że już się tam ktoś dokopał :)
To jak z muchami, które jedzą... hmm odchody. Jedzmy odchody! Miliony much nie może się mylić!
Owszem kolego, można brać udział w NASCAR trabantem, tylko po co?

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #51 01.06.2013 20:38

@Xanthia
Czasami mam wrażenie, że podchodzisz do krytki Apple'a zbyt emocjonalnie. W sumie, to co robisz nie podchodzi pod krytykę. To po prostu czysty hejt, który nie ma najmniejszego sensu.

@gowain
I tu masz rację. Pełno specjalistów używa Mac'ów, ale tych ze starszej generacji.
Jakby ktoś się chciał czepiać czemu nie posiadają oni MacBooków np najnowszej generacji, to odpowiedź jest prosta: po co zmieniać sprzęt, który działał, działa i działać jeszcze będzie przez długi czas? :D
I oto zaleta tego sprzętu - sam OS X działa szybciej niż Windows (chociaż ta różnica zaczyna znikać). A sprzęt od Jabłuszka działać potrafi na serio długo. O ile Apple nie stwierdzi, że warto polecieć po kosztach i kupować lipnej jakości podzespoły -.-' (np. matryce do ekranów Retina od LG, z którymi bywają problemy). Gdyby tylko przestawili się na tworzenie produktów wysokiej jakości to byłoby po prostu genialnie ;D

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #52 01.06.2013 20:41

@luke Hejt? Z udziałem argumentów? I logicznych przemyśleń, dowodów i linków. Ehhh... Naprawdę uważasz mnie za hejterkę, czy po prostu za kogoś kto krytykuje na podstawie przesłanek?

"I tu masz rację. Pełno specjalistów używa Mac'ów, ale tych ze starszej generacji.
Jakby ktoś się chciał czepiać czemu nie posiadają oni MacBooków np najnowszej generacji, to odpowiedź jest prosta: po co zmieniać sprzęt, który działał, działa i działać jeszcze będzie przez długi czas? :D"
Polecam analogię z NASCAR ;) Tak mniej więcej dziś prezentuje się MacBookPro na tle kompów i sprzętu do grafiki.

"I oto zaleta tego sprzętu - sam OS X działa szybciej niż Windows (chociaż ta różnica zaczyna znikać). A sprzęt od Jabłuszka działać potrafi na serio długo. O ile Apple nie stwierdzi, że warto polecieć po kosztach i kupować lipnej jakości podzespoły -.-' (np. matryce do ekranów Retina od LG, z którymi bywają problemy). Gdyby tylko przestawili się na tworzenie produktów wysokiej jakości to byłoby po prostu genialnie ;D"
Masz poczucie humoru :D http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu1304_apple_osx1083&... A Windows i tak jest szybszy od Ubuntu... http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel_sandy_threesome&... Miłej lektury...

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #53 01.06.2013 20:45

Xanthia, można hejtować i wyrazić swoją opinie popierając ją argumentami. You can do both :D

TomTar   7 #54 01.06.2013 20:51

Fajny komputerek. Taki MacBook najbardziej pasuje do biura prezesa, czy stylowego mieszkania. Jak kogoś stać to jak najbardziej.

Xanthia   11 #55 01.06.2013 20:52

@TomTar Dla szpanu, to miałeś na myśli? ;) Kwintesencja istnienia tych zabawek.

@okokok Jak już wspomniałam, moja złośliwość jest wprost proporcjonalna do bzdur rozsiewanych przez Apple... no i niestety ich fanów.

Autor edytował komentarz.
  #56 01.06.2013 20:55

@Xanthia nie zamierzam więcej komentować Twoich żałosnych komentarzy - rozejrzyj się dookoła, zasięgnij wiedzy u fachowców z branży graficznej - może się czegoś nauczysz, chociaż z takim ograniczonym umysłem, to szczerze w to wątpię. Ludzie kupują Maki, bo ich na to stać - po prostu. Robią projekty po 20,30,40 tyś i nie szkoda im na produkty od Apple, może Tobie szkoda, im nie. I zrozum to.

Co do Twoich "logicznych przemyśleń" to dawno się tak nie uśmiałem...

@luke   4 #57 01.06.2013 20:57

@Xanthia
Hejtujesz Apple'a. To widać :D i tak jak okokok napisał: możesz hejtować i wyrażać swoją opinię jednocześnie. I ty to najzwyczajniej w świecie robisz.

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #58 01.06.2013 20:58

@gowain Z przykrością stwierdzam, że to jak z wizytą u lekarza. Strach tam iść, bo czasem jak posłucham informatyków po studiach to strach się bać. To samo z grafikami. A ja owszem, uczę się, od tych od których warto. Fanatycy Apple żyją w zeszłym stuleciu, nadal generują pdfy, przez distilera z PS ;)
Jeśli logiczne przemyślenia cię bawią, kino amerykańskie to musi być dla ciebie ubaw po pachy :D

@luke Nigdy nie przeczyłam, że jestem złośliwa, ale na podstawie dowodów i faktów. A moja opinia jest wyłącznie moją prywatną opinią. Czy ja kogoś zmuszam do zgadzania się z nią? :)

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #59 01.06.2013 20:58

"Xanthia | 01.06.2013 20:52#55
@TomTar Dla szpanu, to miałeś na myśli? ;) Kwintesencja istnienia tych zabawek. "

Nawet jakby to... co w tym złego? :D Jak ktoś chce, to niech sobie tym szpanuje. To nie twoje 10 tys złotych pójdzie na takiego laptopa więc nie widzę sensu tak sie angażować w ciśnięcie Apple'a.

Xanthia   11 #60 01.06.2013 21:01

@luke I nie Twoje 10 tys złotych, więc może zastanów się co piszesz, zanim ktoś nieobeznany z tematem da się nabrać i kupi ten badziew dla naiwnych? ;)

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #61 01.06.2013 21:04

@Xanthia
"@luke I nie Twoje 10 tys złotych, więc może zastanów się co piszesz, zanim ktoś nieobeznany z tematem da się nabrać i kupi ten badziew dla naiwnych? ;)"

Czy ja wiem, czy taki badziew dla naiwnych... Linus Torvalds sam zachwala MacBook'i. Konkretnie Air'a. Więc to znak, że jest on naiwny? xD

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #62 01.06.2013 21:05

@luke Chodziło o konstrukcję, czy całokształt? ;) W USA ten jednorazowy badziew nie jest aż tak drogi. W sumie jest na poziomie np Della czy Toshiby, nie wspominając o Samsungu. A więc kwestię ceny mamy z głowy. Gorzej z parametrami i możliwością rozbudowy...

Autor edytował komentarz.
Thuridr   4 #63 01.06.2013 21:08

Xanthia ma dużo racji w tym co mówi, niestety problemem tutaj jest JAK to mówi ;)

Ostatecznie nie ma znaczenie czego się używa, PC czy Mac'a, najważniejszy jest dostęp do softu - a tutaj Mac z deka podupada, bo ma ograniczenia jak np. nie obsługuje Corela, 3ds Max... A czasami klient potrafi wysłać wyłącznie pliki .cdr

Po co dopłacać, za ograniczanie się :)
Peace

@luke   4 #64 01.06.2013 21:08

@Xanthia
A co parametry mają tutaj do gadania? Napisałaś wprost, że każdy kto to kupi jest naiwny. Więc wg tego panowie tacy jak Linus Torvalds, programiści i inne osoby to ludzie wg Ciebie naiwni? :D

"Thuridr | 01.06.2013 21:08 #63
Xanthia ma dużo racji w tym co mówi, niestety problemem tutaj jest JAK to mówi ;) "

I oto sedno problemu xD

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #65 01.06.2013 21:10

@luke Nie wkładaj mi w usta słów, których nie napisałam. Wyjaśniłam dlaczego jest to sprzęt dostępny dla każdego w USA. Mimo to w USA udział OSX to całe... 10% rynku. To kto jest naiwny?

@Thuridr Masz rację, poniosło mnie :) Przepraszam. Nie powinnam używać takiego języka w dyskusji, choć starałam się unikać wycieczek osobistych nie bardzo się udało. Przynajmniej robiłam to na poziomie :P

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #66 01.06.2013 21:13

@Xanthia
"@luke Nie wkładaj mi w usta słów, których nie napisałam. Wyjaśniłam dlaczego jest to sprzęt dostępny dla każdego w USA. Mimo to w USA udział OSX to całe... 10% rynku. To kto jest naiwny?"

Ale to wynik logicznych przemyśleń, jak to gowain wcześniej ujął ;P
"zanim ktoś nieobeznany z tematem da się nabrać i kupi ten badziew dla naiwnych? ;)"
Jeżeli macbook to sprzęt dla naiwnych, to osoba, która go zakupiła jest wg twojej zasady naiwna.

okokok   12 #67 01.06.2013 21:13

"ten badziew"

Xanthia   11 #68 01.06.2013 21:15

@luke Osoba nieobeznana z tematem, sprzętem i oprogramowaniem wadami i zaletami tej platformy...

@okokok Ale to jest chiński badziew najniższego lotu, wystarczy poczytać o problemach z nim ;) Zwykła tandetna masowa chińszczyzna. Absolutnie żadnej kontroli jakości... Vide problemy z gładzikiem, WiFi, Retiną, Duchami, USB3, ekranem, mocowaniem ekranu, pamięciami, montowaniem dysków, zasięgiem WiFi, przelotkami... Badziew!

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #69 01.06.2013 21:17

@Xanthia
Z reguły wszystko co masz robione aktualnie to zwykły chiński badziew :D jakość produktów spadła i to u każdego z producetów, pomijając oczywiście produkty biznesowe Dell'a, Lenovo, HP (chociaż nie są one tak wytrzymałe jak kiedyś, to nadal trzymają wysoki poziom).

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #70 01.06.2013 21:17

@luke Owszem, dlatego tak ważna jest kontrola jakości. A tej w Apple nie ma. I tyle.

kriters64   7 #71 01.06.2013 22:07

No cóż, jak można wyczytać wyżej to Apple to tylko Chiński niedorobiony niekontrolowany badziew który ma same braki i niedoróbki, tylko dlaczego ja jako posiadacz kilku urządzeń tej marki nie jestem zawiedziony jakością wykonania, łatwością obsługi, i nie czuję się nabity w butelkę, ani nie czuję się naiwniakiem, a wręcz odwrotnie, bo potrzebowałem systemu w którym nie grzebie się w folderach i podfolderach i w ich folderach, tylko wszystko wykonuję w programach na zasadzie podnieś i upuść by np. nagrać płytę, zmontować film, złożyć album ze ścieżką dźwiękową, potrzebowałem komputera z systemem którego nie potrzeba ciągle aktualizować, ponownie uruchamiać, i aktualizować bazy danych wirusów, defragmentować dysków i czyścić rejestrów, i taki właśnie mam po prostu usypiam wybudzam i używam i tak od miesięcy nie pamiętam kiedy ostatnio był ponownie uruchamiany, ja w każdym razie nie czuję się ani zawiedziony ani oszukany i nie żal mi ani grosza wydanego na ten sprzęt, czego nie mogę powiedzieć o poprzednikach z Windows które to zresztą kupowałem tylko po to by zainstalować Linuksa.
Ale wiadomo że hejterzy zawsze wynajdą problemy na wyrost, np. na temat przejściówek można znaleźć w sieci całe poematy, ale o dziwo ja nie mam ani jednej i nie używam ani jednego kabla, a wszystkie treści które zawiera mój serwer odczytam i zapiszę na nim, jak również poprzez urządzenia Apple jako pośredniczące prześlę do dowolnego TV i HiFi.

Xanthia   11 #72 01.06.2013 22:26

@kriters64 A Ty przyjacielu myślisz, że nie ma wirusów na OS X? :D http://www.securelist.com/en/blog/208193441/ Biedny naiwny makuserze wierny hasłom marketingowym. Myślisz, że w razie czego Apple Ci pomoże? http://www.zdnet.com/blog/bott/apple-to-support-reps-do-not-attempt-to-remove-ma...
Rejestrów nie czyścisz tak? To pogadamy po pół roku używania systemu, zaczyna mulic co? :D Nagrać płytę... Ah... na nagrywarkach z optyką tuż przy wtyku tejże płyty. Ot taka konstrukcja :D
Masz poczucie humoru, ale niestety, nie rozbawiłeś mnie ;)
Problemów nie widzą tylko ci, którzy nie mają wyobraźni. Jest jeszcze inna wersja ale nie chcę nikogo obrażać ;)
Typowy wpis kogoś kto nic nie wie o innych systemach i chcę zachwalić OS X... Nie znam się, ale OS X jest najlepszy! Pomyliłeś wpisy. Ten z bajkami jest bardziej na lewo ;)

Autor edytował komentarz.
TomTar   7 #73 01.06.2013 22:29

@Xanthia
Nie dla szpanu, tylko dla mnie komputery Apple są wysmakowne jeżeli chodzi o design. No i w Polsce są tak naprawdę za drogie do możliwości które oferują. Bo 5 tyś. za jakiś podstawowy model to ciut za dużo. A za 5 tyś. można już kupić komputer który jest tak samo wykonany jak macbook. Poza tym na takie same wady jak komputery innych producentów. A jak czytam w jaki sposób bronisz swoich racji to śmiem twierdzić że dałabyś się za tą firmę pokroić wręcz.
Nie ukrywajmy że mało kto tak naprawdę może sobie na nie pozwolić.

Xanthia   11 #74 01.06.2013 22:34

@TomTar Wysmakowane zżynki designu Browna... ehhh. Owszem. Nie ukrywajmy, zwykle nowobogaccy i bufoni ;) Bo Apple nie ma NIC, czego nie miałby ktoś inny. Włącznie z designem.

Autor edytował komentarz.
kriters64   7 #75 01.06.2013 22:56

@Xanthia posłuchaj dziecino jestem za stary by mi wyprać mózg komunie i kościołowi, się nie udało, no więc Apple też się nie uda, a tym Bardziej Tobie, no więc nie wysilaj się i nie wyszukuj mi linków, lepiej popatrz na forum Windows choćby tutaj na DP, a swoje frustracje możesz wylewać dalej, i pełnić swoją misję która sonie narzuciłaś mnie w to nie mieszając, bo zbyt dobrze mam wyczulony węch by nie wyczuć kim jesteś, zresztą już Ci kiedyś napisałem, i nie zniżę się już do poziomu który Ty reprezentujesz, choćby wycieczki osobiste nazywając mnie naiwniakiem.
A co do znajomości systemów operacyjnych to Win 3.1 i Linuksa już używałem jak na Ty na chleb mówiłaś bep a na muchy ptapty:)

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #76 01.06.2013 23:05

@kriters64 Cóż, sam napisałeś " jestem za stary", a więc możliwe, że pewne fakty do Ciebie nie docierają ;) Tak to już jest, starego psa nie nauczysz nowych sztuczek... Nie nazwałam Cię naiwniakiem. Jeśli twierdzisz inaczej wskaż mi gdzie to było, - "@kriters64 Ty NAIWNIAKU!" :D Chyba, że tak to odbierasz, ale to Twoja osobista sprawa ;)
Przedstawiłam sprawę, nie zgadzasz się z tym, ok. Nie nazywaj mnie dziecinką, wiek nie ma nic wspólnego z mądrością. Znam takich co i o siwych włosach błądzą jak dzieci we mgle... Dowody nic nie znaczą a cyferki to abstrakcja... Jestem ponadto fiu, fiu, fiu... I nikt mi nie wmówi, że czanre jest czarne a białe jest białe! Zgadłam? Sorry za sarkazm... :D

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #77 01.06.2013 23:19

@okok - będzie za tydzień historycznie bo mam trochę nowości :D

Czasem ludzie podczas zakupu nie kierują się tylko ekonomią i praktycznym zastosowaniem. Jedni do pracy jeżdżą Skodą Octavią inni Passatem. I o tych w Passacie też można powiedzieć, naiwni co przepłacili... być może, ale widocznie dla nich Passat ma to coś, co wart jest przepłacenia a co inni nie zauważają.

Kiedyś w pracy miałem dwóch kolegów, Macika i Marka i uwielbiałem ich utarczki słowne. Maciek miłośnik nurkowania, kupował butle, sprężarki i jeździł sporym autem aby to wszystko pomieścić. Marek... jeździł autobusem i był wielkim fanem kina domowego.
Maciek: Marek, czemu nie kupisz sobie auta tylko się męczysz autobusami.
Marek: Autobusem też dojadę, gazetę przeczytam i nie wydaje pieniędzy na benzynę.
Maciek: W upale, godzinę jedziesz i mówisz że to lepsze ? Trzeba być nieźle popieprzony
Marek: No a Ty wydajesz na benzynę a ja nie
Maciek: To powiedz mi, co ty z kasą robisz ?
Marek: Kupuję obrazy ?
Maciek: Co ?
Marek: Obrazy, takie malowane...
Maciek: A na cholerę...
Marek: Mam na ścianie i sobie oglądam
Maciek: Oglądać to można telewizję, wgraj sobie zdjęcia obrazów i też będziesz oglądał
Marek: Ale to nie to samo...
Maciek: Zamiast korzystać z życia tracisz kasę na obrazy
Marek: Nie tracę tylko inwestuję w obrazy
Maciek: Tak a po śmierci przybiją Ci je do trumny...

Tak więc jedni będą przepłacać za widelce Gerlach inni zadowolą się plastikowymi z IKEI... efekt na końcu ten sam.
Dlatego hasło o tym, że ktoś przepłaca za coś jest zupełnie pozbawione sensu. Ten który to pisze, może nie dostrzega pewnych elementów które są cenne dla owego naiwnego.

Autor edytował komentarz.
kriters64   7 #78 01.06.2013 23:27

Biedna głupia hejterko, wskaz mi gdzie napisałem Ty GŁUPIA, daruj sobie ja skończyłem.
A to do kogo fakty raczej nie docierają niech ocenią inni, i nie martw się do mnie na pewno fakty docierają, bo wszystkie wybory których dokonuje, to z czystej kalkulacji zysków i strat a nie emocjami tak jak to widać po Tobie(wiec na pewno jestem realistą), i niestety ale zawsze wychodzi kompromis.
No ale znając Ciebie to ostatnie słowo musi być Twoje, proszę bardzo ja skończyłem.

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #79 01.06.2013 23:34

@kriters64 Biedny oderwany od rzeczywistości przyjacielu, zbastuj. Zaczynasz obrażać innych ;] I to nie jest głos w dyskusji, to głos rozsądku... Jeżeli nie masz argumentów, po prostu się nie wypowiadaj. "Przeżyłem wojny i zabory, zaprawdę powiadam wam to czarownica, spalmy ją!!!"

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #80 01.06.2013 23:40

@Xanthia
Też ci się zdarza robić personalne docinki w komentarzach. Nie zaprzeczaj temu.

@kriters64
Mogłeś to inaczej ubrać w słowa...

Loombago   9 #81 01.06.2013 23:59

@macminik, gowain

Retina dla grafika? Raczej pomyłka. Cytat jednego z posiadaczy:

"Posiadam od ponad pół roku 15calową retine. przez 80% czasu pracy zajmuję się webdesignem i ui. najważniejszą sprawą jest to że używając photoshopa cs6 (z najnowszą retinową aktualizacją) przy widoku 100% wszystko jest około dwa razy mniejsze. więc do wyboru masz trzy drogi: albo projektujesz przy powiększeniu 200% i denerwujesz się lekką pikselozą, albo projektujesz wszystko 2 razy większe i np przy kodowaniu zmniejszasz wielkość grafik na 50% (ma to swoje plusy bo dzięki temu na retinach wszystko będzie piękniejsze)..."

Więc do webdesignu się nie nadaje, a do druku kupuje się monitory za 3000-6000zł zł która mają matryce IPS + porzadną elektronikę aby odwzorowywać kolory i podłącza do apple booków. Już pomijam, że na Adobe CS5 nie dało się na tym pracować z retiną dopiero CS6 z poprawką pracę umożliwiał.

Co nie zmienia faktu, że dla estetów i ludzi dużo czytających na ekranie retina będzie cudownym rozwiązaniem.

Autor edytował komentarz.
flatplanet   3 #82 02.06.2013 00:23

Warto napisać wprost o jednym minusie który nie raczyłeś napisać:
9 499,00 zł za wersję podstawową ale jeśli chcemy mieć coś na czasie przyda się 16GB i 512GB ssd
a wtedy trzeba zapłacić 11 600zł.
U konkurencji można kupić podobny sprzęt za mniej niż pół ceny i za dwa lata rozbudować za grosze (czego w opisanym lapku się nie da).

Na co wydałbym zaoszczędzone pięniądze?

- dodatkowy wypasiony komputer stacjonarny albo
- wycieczka do Japonii lub USA
- bardzo dobry nowy telewizor 3D

Sam kupiłem maka, używam również iphona ale nie z chęci a obowiązku (taką mam robotę). Pierwsze co zrobiłem na Macu to zainstalowałem windowsa by po pracy przestać się męczyć;)

okokok   12 #83 02.06.2013 00:31

Loombago, jak dla mnie to drugie rozwiązanie - zmniejszanie grafiki w CSS, jest świetne, dzięki temu przy powiększeniu na tablecie wszystko świetnie wygląda :) Dodatkowo retina to nie jedyny wyświetlacz ze zwiększonym DPI. Większe DPI to przyszłość. Może i teraz coś tam na niej się rozmazuje, ale już niedługo grafika będzie projektowana w wyższej rozdzielczości, a monitory będą miały coraz więcej DPI. Już mają. Znajoma kupiła sobie netbooka 11 cali z 1920x1080 matrycą. W Windowsie też jest ustawione powiększanie elementów tak żeby dało się je odczytać. Tekst jest dużo czytelniejszy i ładniejszy. Już niedługo strony, ikony i grafika też. A hejterom proponuję ustawić sobie rozdzielczość 640x480, bo po co zmieniać i zwiększać, skoro ta jest dobra. Apple po prostu znowu zrobiło to za szybko. Tak samo było z USB w czasach COM-a i LPT i tak samo z dyskietkami. Hejters gona hejt. Powody są nie ważne, wszystkiego można się przyczepić. Ja na przykład przyczepie się porównywania sprzedaży Machintoshy i PC-tów. Proponował bym porównać sprzedaż Macintoshy i Acerów.

kriters64   7 #84 02.06.2013 00:57

@luke
Ja dobrze ubieram w słowa, i tylko dałem porównanie do poprzedniego jej postu, napisała; " Biedny naiwny makuserze" zaprzeczając że nie nazwała mnie przecież Ty NAIWNIAKU, a więc wszystko w porządku, więc skoro uważa że to nie personalna docinka to podałem przykład że w tym przypadku mogę kogoś nazwać tak jak to zrobiłem, bo przecież nie napisałem wprost że jest głupia prawda? zresztą tak nie myślę.

Xanthia   11 #85 02.06.2013 01:00

@okokok Fanom Apple proponuję poczekać następne 10 lat na takie nowości jak 4k w monitorach, podobnie jak na USB3 i tryb aplikacji pełnoekranowych - przyjdzie im czekać na to wiele lat po wszystkich. Ot innowacja wg Apple ;)

  #86 02.06.2013 01:00

@Loombago

Raczej jesteś w błędzie. Większe ppi dotyczy nie tylko Retiny, ale coraz większej ilości matryc. I za jakiś czas wszyscy będą operowali na takich, bo już zaczyna to być widoczne. Na Retinie będziesz robił w 100% projekt, a na zwykłym ekranie będziesz musiał robić 200% i będziesz narzekał jakie to wszystko jest wielkie. Znak czasu, a nie wina Apple. Podejrzewam, że w testowanym przez DP Chromebooku efekt byłby jeszcze gorszy na dzisiejsze czasy (o ile dałoby się zainstalować na nim Photoshopa w jakiejkolwiek postaci). Już pomijam całkowicie, że śmieszne rzeczy piszesz. Jak kogoś stać na Maka z retiną to i stać go na aktualizację do CS6 z updatem pod retinę.

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #87 02.06.2013 01:10

@kriters64
Miałem na myśli raczej to, że mogłeś te personalne docinki po prostu.. olać. Po co sobie zawracać tym głowę i zniżać się do czyjegoś poziomu? :-)

@Xanthia
Jedno pytanie... Jakim "fanom"? Ja wiem, że każda marka ma swoich fanboy'ów. Ale uwierz mi, większość z tych osób, które mają MacBooki po prostu wykorzystują je zawodowo ;)
Czy to tak trudno pojąć? :D

  #88 02.06.2013 01:55

@luke nie wiesz kto to są "fani"? To naturalni i urojeni wrogowie Xanthi. Xanthia stygmatyzuje osoby, które choćby mają naklejkę w postaci logo Apple na samochodzie. Nie ważne czy to tego kogoś samochód, czy pożyczony, czy sprzedany - naklejka = wróg i naiwniak. Przypomnę, że przy okazji dziecinnych "akcji" na wykopie, Xanthia pisała o działaniach administracji portalu, że są niczym z PRLu - ja powiadam, że to szczyt hipokryzji - komuś wytykać takie działania, a samemu robić to samo - bo ktoś ma inny sprzęt, bo ktoś sobie coś kupił, bo ktoś wydaje własnoręcznie zarobioną kasę. Brak słów.

Dodam na koniec, że nigdy nie posiadałem żadnego urządzenia od Apple, ani MacBooka, ani iPada, czy choćby iPhone'a, bo nie potrzebuję, ale nigdy by mi nie przyszło na myśl, żeby odmawiać innym posiadania takiego sprzętu. Ich pieniądze, ich praca, ich życie - ale niektórzy mają potrzebę pakowania się tam gdzie ich nie chcą.

Autor edytował komentarz.
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #89 02.06.2013 09:08

@macminik
masz racje, kto i jak wydaje kasę jest naszą prywatną stroną. Ja np też zgadzam si z Jeremy Clarksonem że trzeba choć raz kupić Alfę Romeo i ... zaraz szybko ja sprzedać póki jeździ ;)

Każdy z nas jest inny i inaczej planuje swoje wydatki. Uszanujmy to ...


Nie kupiłbym MacBook Pro :P ale jak ktoś chce kupować ... kto zabroni bogatemu sie bawić ;)

... ... ...   3 #90 02.06.2013 10:17

Jaki to piękny obrazek. Jakie to piękne jak temat Apple potrafi sprowadzić dyskusję na niski poziom (Tak wiem, powiecie że to jedna osoba to zrobiła, jednak przy innych tematach często udaje się zachować poziom. Z wyjątkiem tematu który system operacyjny jest lepszy.).
Wpierw wytykanie wad przez Xanthie, jednak z zalążkami prowokacji(i to nie takimi małymi), potem przy wspominaniu o profesjonalnej grafice wtrąca się Gowain mówiąc że Xanthia się tak naprawdę zupełnie nie zna, bo zna tylko Eizo który nie wystarczy do wszystkiego (To może wspomnisz te inne profesjonalne marki?) . Walkę z Kriters64 sama sprowokowała wtrącając "Biedny naiwny makuserze wierny hasłom marketingowym.", chociaż fakt wirusy na Maka są, znacznie mniej niż na Windę(zgodnie z zasadą "Im popularniejszy system, tym więcej wirusów") ale są. Pewnie byłoby coś ciekawszego niż nudna walka na wyzwiska gdyby nie prowokacja Xanthi, ale cóż, nie można mieć wszystkiego :P.

@Xanthia - ZAPAMIĘTAJ! - Kiedykolwiek piszesz o wadach, pisz tylko o nich. Nie mów nic na użytkowników - naiwniacy, idioci, głupki itp. Możesz to robić dopiero jak okażą tą głupotę. Wcześniej wystarczająco wkurzające będzie wytykanie wad jego "doskonałego sprzętu". A i dobrą metodą jest też ukazywanie że na innych komputerach też się da tak samo. Jednak nie możesz sobie pozwolić na obrażanie innych. A poza tym jesteś już nazbyt kojarzona, twoje komentarze w sprawie Apple natychmiast zyskują anty-Apple'owy wydźwięk, po samym awatarze i nicku.

@MacMinik - I chyba dobrze że chciała te screeny... na pierwszym widać że masz wybrane 1024X768, na drugim 1280X1024, przy czym brakuje suwaka na wyższe rozdzielczości. Ja osobiście najzwyczajniej wstawiłbym screenem z wybranym, zaznaczonym 2880X1800. Prostą metodą udowodniłbyś swoje, a Xanthii wybił argument z ręki. No chyba że nie możesz wybrać. Nawiasem jakbyś to pokazał, skłoniłbyś mnie do zastanowienia się - jak do cholery te aplikacje za 5$ do zmiany rozdzielczości się sprzedają?!

Dobra, trzeba przygotować następną miskę popcornu, bo nie zanosi się by ta bitwa miała się wkrótce zakończyć, Hejterzy, Fanboje, Wy którzy walczycie z głupotą tych których uznacie za głupich - Liczę na was, że zrobicie świetne widowisko! :D

pokiep666   4 #91 02.06.2013 10:17

Od razu po przeczytaniu komentarzy przypomniało mi się jak z kumplem przy wódzie marnowaliśmy impry przekomarzając się o wyższości nikona nad canonem i odwrotnie.A pozostali imprezowicze patrzyli na nas jak na debili... i mieli racje.Bez przesady.Jak ktoś ma potrzebę posiadania maca niech ma(nawet jeśli nie przyjmuje argumentów przeciw).Najgorsze w tym całym biadoleniu są właśnie personalne wycieczki.Każdego.Czy naprawdę nie potraficie co niektóre tu osoby zrezygnować z tak bezpośrednich ataków personalnych?Czy w tym kraju na każdym kroku musimy udowadniać każdemu ,że jesteśmy debeściaki?Masakra...
Dawno temu wydawało mi się,że połączenie nikon,mac i eizo to oznaka pro...Całe szczęście,że to było dawno...

Loombago   9 #92 02.06.2013 10:24

@gowain Na razie to jedynie 2 matryce(Chromebook i Macbook) mają porządne rozdzielczości i gdzieś w oddali widać, że ktoś wypuszcza pojedyncze modele. Więc wybacz, ale zanim to się stanie standardem to ten macbook będzie już średniej klasy sprzętem. 90% osób które znam ma podłączony pod retinę drugi monitor jeśli projektują do webu. Nadal wśród matryc królują te z kiepskimi parametrami nawet w droższych laptopach. Poza tym jak już wspomniałem posiadacze CS5 nie są w stanie projektować na takiej matrycy. Z tego co czytam opinie grafików sugerują, że retina owszem, ale nie dziś - nie na dzisiejsze standardy.

Czyli mam robić update do CS6 nawet jeśli nie potrzebuje całej funkcjonalności tylko dlatego, ze nie działa z retiną? Wolne żarty. Chciałem zauważyć, że sprzęt i oprogramowanie powinno się amortyzować tak żeby opłacało się pracować. Na Adobe Creative Days znaczna większość miała CS5 z czego większość korzystała ze sprzętu Apple.


@okokok Skalowanie grafiki CSSem powoduje rozmycia więc trochę nietrafiony argument. Nie jestem hejterm bo pracowałem na sprzęcie Apple od MacBooka Air/Pro przez mobline Pady i Phone'y po Maca Pro z Cinema HD więc znam możliwości tego sprzętu i bardzo sobie go cenie. Ale należy wziąć pod uwagę, że nowości potrzebują czasu, żeby stać się standardem więc pisanie, że sobie przeskaluje tylko po to, żeby użytkownicy retiny/chromebooka/pojedynczych laptopów mieli fajnie a reszta gorzej to dla mnie nieporozumienie. Gdyby iść takim tokiem rozumowania może dojdziemy do wniosku że GRID 960 jest niepotrzebny bo po co ludzie mający 1024x768 mają mieć prawidłowo wyświetlaną stronę skoro ja używam 1920x1080. Rozwiązaniem jest projektowanie RWD dopasowujący się do urządzeń, ale tu i tak trzeba mieć drugi monitor i urządzenia mobilne i wtedy taki zestaw ma sens.

Autor edytował komentarz.
kriters64   7 #93 02.06.2013 10:26

@gowain i Pangrys
Ja widząc takie zachowanie jak Xanthi na forach od razu mam jakieś zwidy, ale nie wiem czy słuszne czy nie, i może wy mi odpowiecie bo być może ja jestem przewrażliwiony na tle wolności, w tym przypadku wolności wyboru wydania własnych pieniędzy na własne zachcianki, otóż jak widzę świat w/g Xanthi, to widzę że każdy ma skrojony na jej miarę komputer przez wybraną przez nią markę, na każdym pulpicie jest tapeta z wizerunkiem Xanthi, oczywiście dotyczy to każdego aspektu życia, w tym czym się poruszamy i jakie mamy na naszych pojazdach nalepki, oczywiście wiecie czyj wizerunek jest na nalepce?:)
Być może się mylę bo kiedyś przeprowadzone badanie socjologiczne na dużej grupie polaków wykazało że największą obawą polaka jest to że, ktoś inny np. znajomy, sąsiad, a nawet ktoś z rodziny może posiadać więcej dóbr niż sam posiadam, więc może moje obawy o wizję świata w/g Xanthi to urojenia, bo ona sama cierpi na taką polską przypadłość, tyle tylko że bardziej okazuje ją na zewnątrz np. fora internetowe, ale bardziej bym się skłaniał ku temu że obrała sobie za cel "misja zniszczyć Apple i naiwniaków kupujących ten sprzęt" , no dobra ja też nienawidzę korporacji tyle że wszystkich bez wyjątku, a jedyna moja przypadłość to to że lubię ładne użyteczne rzeczy wykonane z dobrych materiałów, i co tam taki Macbook srakbok retina który jest tylko małym ułamkiem ceny mojej wędki, bo wędkarstwo to moja największa pasja, ktoś mi zabroni?

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #94 02.06.2013 10:41

@kriters64

Moim zdaniem powinieneś przeprosić Xanthię za swoje obelgi. Bez względu czy masz rację czy nie, nie powinieneś używać takich słów.
I zostawmy w spokoju, kto kto co kupuje. Jego pieniadze i jego problem :)

kriters64   7 #95 02.06.2013 10:58

@Pangrys
Przeczytaj uważnie moje i jej posty a dojdziesz do wniosku że nikogo nie obraziłem, a zdanie które napisałem cyt. "Biedna głupia hejterko, wskaż mi gdzie napisałem Ty GŁUPIA" było tylko analogią do jej słów cyt."Biedny naiwny makuserze wierny hasłom marketingowym." każąc mi wskazać gdzie napisała "Ty NAIWNIAKU" czyli w/g jej rozumowania jeśli się coś tylko sugeruje i nie ważne jakich słów się używa i nią są one wskazanie w kierunku "TY" to nie są obraźliwe, więc chyba nie mam za co przepraszać, a jedyne za co mogę przeprosić to za to że zniżyłem się do jej poziomu, co właśnie czynię i PRZEPRASZAM, ale przepraszam was forumowiczów.

Xanthia   11 #96 02.06.2013 11:19

@kriters64
Czyli tak, jeżeli ktoś krytykuje Apple, to znaczy że to jest twój wróg, nie ważne czy ma rację, czy jej nie ma, należy go zniszczyć, ośmieszyć i zwyzywać. Bo wiadomo, że każda firma piszę i mówi PRAWDĘ i TYLKO PRAWDĘ a jakakolwiek krytyka to są pomówienia!
Twierdzisz, że masz swoje lata. I tak bez bicia przyznajesz się, że wierzysz absolutnie we wszystko co Ci podetkną pod nos? Musisz być zatem idealnym wyborcą!

I nie napisałam TY NAIWNIAKU, to był przykład, że tego NIE NAPISAŁAM... Ehhh Natomiast jesteś biednym naiwnym macuserem wiernym hasłom reklamowym, co udowodniłam dając linki to potwierdzonych przypadków wirusów na OS X, mało tego - odmowie pomocy przez Apple ludziom, którzy takiego wirusa jednak złapali. Ja stwierdziłam fakt. Biedny bo mi Cię żal, naiwny - stwierdzenie faktu. Natomiast "głupia hejterko" to jest obrażanie. Dodatkowo nie masz kontrargumentów. Po prostu chciałeś mnie obrazić. Zrobiłeś to celowo bo nic więcej nie potrafisz. Nie było się czym odgryźć - został atak personalny. Jak jak to kocham u macuserów :] To tak naprawdę jedyny wasz argument.

@luke
Powtarzam, Trabantem też można startować w NASCAR, tylko po co? 15" MacBook Pro z Retiną dokładnie tak się nadaje do grafiki jak ów Trabant do wyścigów.

@Loombago
Duża rozdzielczość ok, ale nie na maciupkim 15" odblaskowym ekraniku z duchami :) Każdy to powie.

@... ... ... Nikogo personalnie nie obraziłam. Jeżeli robiłam jakieś docinki to wyłącznie na podstawie tego co sami napisali wykorzystując to przeciw nim.

Każdy kto kiedyś używał Maków do grafiki czy to DTP czy montażu filmów powie, że Apple coraz bardziej olewa zawodowców, kiedyś, daaawno temu Maki miały lepsze możliwości graficzne niż przeciętne PC, ale to się zmieniło. Świat poszedł naprzód a firma, która żyje z technologii innych jest skazana na wykluczenie - bo nie oferuje NIC czego nie miał by inny sprzęt. Apple tworzy komputery, których w USA używają głównie nastolatki a nie profesjonaliści. Bo to modne. Taka jest prawda. Apple używają głównie dzieciaki, dla zawodowców jest lepszy sprzęt. Bo tam Apple nie jest wcale drogie w stosunku do zarobków. Mimo to Apple ma tylko maksymalnie 10% rynku PC (bo Mac to zwykły pecet, tyle że poobcinany ze wszystkiego i z zamkniętą architekturą, do bólu!) w USA.
Apple nic nie wymyśliło ale za to potrafi sprzedać cudze technologie w swojej obudowie. To z pewnością sukces, szkoda, że tak niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. I szkoda, że tak mało ludzi widzi, jak Apple oszukuje ludzi i podkrada cudze pomysły.

Autor edytował komentarz.
Loombago   9 #97 02.06.2013 11:20

@Pangrys Tu trzeba przyznać racje kriersowi64.

@kriters64 przyjmuje przeprosiny :D.

@Xanthia Jednak robisz osobiste docinki i to w tej sytuacji nie jest na miejscu stąd taki, a nie inny odbiór Twoich komentarzy. Owszem Apple ostatnio kapkę olewa PRO userów. Ale pisanie, że nic nie wymyślił jest bzdurą. Innowacja to również sposób wdrożenia i przekucie rozwiązania w sukces i to własnie robi Apple.Tak niby robią wszyscy, ale Apple robi to lepiej i skuteczniej. To jest właśnie innowacja. Ale zgadzamy się w jednym sama retina bez drugiego ekranu do grafiki to raczej średnie rozwiązanie.

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #98 02.06.2013 11:32

@Loombago
Apple NIC nie wymyśliło jeśli chodzi o technologie. Podaj przykłady tego co uważasz, że wymyślili, udowodnię Ci, że wcześniej zrobił to ktoś inny.
Sukces marketingowy to inna sprawa. Zauważ, że kult Apple to prawie religia. Tak. Ale technologicznie to oni są wiele lat za resztą. I tak było zawsze.
Mało tego, jeżeli robią coś po swojemu to koszmarnie to psują. Siri - pierwowzór wymyślono 8 lat temu w Korei, bo tam alfabet jest tak skomplikowany, że po prostu ciężko jest pisać SMSy. Apple kupiło firmę, która sprzedawała pierwowzór Siri, pogrzebało przy tym i ogłosiło jako swój sukces, przez co stało się obiektem kpin na całym świecie, bo nie dość że nie obsługuje wszystkich języków to na dodatek ma problemy z angielskim
Mapy - wcześniej technlologia map 3d została stworzona przez zewnętrzną firmę na potrzeby Nokii, te mapy dostępne są tutaj - http://here.com/40.7105045,-73.9905433,18,309,53,3d.day Apple kupiło tą firmę i stworzyli najkoszmarniejsze mapy na świecie... Bo znów namieszali. I znów się stali obiektem kpin.

Szkoda, że przyznajesz rację temu, kto nie miał żadnych argumentów poza wyzwiskami.

Autor edytował komentarz.
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #99 02.06.2013 11:41

Przepraszam zainteresowanych ... Chyba nie powinienem komentować przed wypiciem kawy :)

Nie mam Maca i raczej długo mieć nie będę ale znam ludzi którzy nie potrafią i nawet nie chcą pracować na czymś innym od Maca ...
Może nie pochwalam tego ale rozumiem i daleki jestem od potępienia.

kriters64   7 #100 02.06.2013 11:42

@Xanthia odpuśc sobie w końcu wywody psychologiczne i uwagi pod moim adresem, bo ja już z Tobą nie mam zamiaru dyskutować, jak bardzo jesteś błędzie nie zdajesz sobie sprawy, a ja Ci nie jestem w stanie udowodnić, ale na wybory nie chodzę, krytykuje każde podejrzane posunięcie władzy, widzę wszystkie ich kłamstwa, czyli jestem zagorzałym anarchistą, tak więc widzisz potrafisz oceniać kogoś ale nie trafnie, więc zakończ proszę i nie pisz pod moim adresem.

Loombago   9 #101 02.06.2013 11:45

@Xanthia Mi po prostu chodzi o fakt, że wypowiadasz się bardzo emocjonalnie. To Cię gubi. Jest jakaś część prawdy w tym co piszesz, ale docinki i komentarze w stylu nadaje się jak trabant do wyścigu wcale nie pomagają i działają jak płachta na byka.

Xanthia jak już wspomniałem innowacja to modyfikowanie istniejących rozwiązań i przekucie tego w sukces.

iPad i iPhone są takimi przykładami.
Po przeczytaniu, że produkty Apple są kila lat za resztą to naprawdę żałuje, że zacząłem dyskusje :/.

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #102 02.06.2013 11:55

@Loombago
Teraz problemem są moje porównania i analogie? :) To jest obraza? No nie :D A owszem, iPad jest lata z Samsungiem czy Motorolą, LG czy innymi - to samo iPhone, wyobraź sobie, że są 4x mocniejsze smarphony z lepszymi ekranami i aparatami fotograficznymi, sterowane gestami i głosem i rozpoznają każdy język i mają tysiące funkcji których zabawki Apple mieć nie będą. Ot choćby wszystkie potrzebne złącza. Apple goni czołówkę od lat i to jest fakt. Powtarzam - Apple produkuje zabawki. I nic tego nie zmieni. Tandetne, nierozbieralne, cały czas łatane milionami przelotek i tysiącami patchy psujace się ciągle zabawki. Jeśli temu zaprzeczysz, to w ogóle nie powinieneś się wypowiadać.
A jedynym ich sukcesem jest wciskanie tych zabawek takim naiwnym bezkrytycznym ludziom jak @kruters64 którzy na dodatek gotowi są do rękoczynów aby bronić tych, którzy ich oszukali.
To tego są trollami patentowymi podkradającymi cudze pomysły. Niedawno opatentowali prostokąt z zaokrąglonymi rogami. Co następne? Koło? Alfabet?


@kriters64
Przykro mi, ale to ja mam rację. Nie jesteś w stanie mi udowodnić, że jest inaczej. Możesz mnie tylko obrazić. A brak poszanowania wszelkich zasad niestety wychodzi i tutaj.

p.s.
Przypominam, że przymiotnik "naiwny" nie jest obraźliwy ;]

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #103 02.06.2013 12:00

Ta dyskusja już chyba kilkanaście postów temu odeszła od tematu... A szkoda. Byłoby ciekawie a jest jak zwykle: personalne docinki i nic więcej.

Xanthia   11 #104 02.06.2013 12:07

@luke Przynajmniej popularność wpisu podskoczy, już jest na drugim miejscu ;) Wracając do tematu. Można sobie kupić taki komputer, tylko, żeby ładnie wyglądał. To wszystko.
Ewentualnie, żeby pokazać jakim się to jest kreatywnym... Jak to było? Aaaa:

Mój MacBook Pro pozwala mi wyrazić moją kreatywność, poprzez pokazanie wszystkim, że mam MacBooka Pro. Ludzie czasem pytają "Czy to MacBook Pro?", na co odpowiadam: "Tak, to jest MacBook Pro, bo jestem kreatywną osobą"

Autor edytował komentarz.
kriters64   7 #105 02.06.2013 12:07

@Pangrys
Ja też nie jestem sobie wyobrazić prace na czym innym niż OS X i nie musi to być Mac ale tylko na Macach działa stabilnie, a na innym sprzęcie (próbowałem) i działa do pierwszej aktualizacji zazwyczaj:) ale i nie wyobrażam sobie nie mieć zainstalowanego Linuksa choćby na VirtualBox-ie
Najwięcej szumu jest wokół dopisku PRO do sprzętu Apple, otóż Mac już dawno nie jest pro, już dawno postawił na użytkownika domowego i do odbiorcy indywidualnego, i jak na tym wyszedł to widać po zyskach, ale najpierw trzeba by zdefiniować co znaczy PRO, moim zdaniem Pro, jest wtedy Pro, jeśli ktoś znajdzie dla czegoś takiego Pro zastosowanie, bo u kolegi w małej hurtowni stoi stary Compaq, procek 600 MHZ i 128 ram ale jest na nim Buchalter, i w nim obsługiwany jest cały magazyn, więc jak taki trup ma się do wydajności dzisiejszych komputerów? ale nikt nie ma prawa odmówić mu przyrostka Pro ze względu na pracę jaką wykonuje.
Więc skoro ustaliliśmy że po za MacPro inne to zabawki (chyba że ktoś znajdzie dla nich Pro zastosowanie) to nie ma lepszych zabawek do domowego zastosowania, połączonych w cały tzw. ekosystem i łatwiejszych w obsłudze i przyjaznych, a przy tym oszczędzających wiele czasu niż zabawki Apple, znam jeszcze jedna taką firmę jest nią Synology, tu każdy jest gekiem skoro postawi sobie serwer i NAS w jednym, podobnie jest z Apple, kupujesz stawiasz i działa i nie musisz wiedzieć jak, szkoda tylko że za takie wygody trzeba tyle płacić:)

Xanthia   11 #106 02.06.2013 12:13

@kriters64
Po prostu przyznaj, że nie umiesz korzystać z zaawansowanych systemów operacyjnych. Bo z Windowsa i Linuksa trzeba umieć korzystać. Jest masa rzeczy o które trzeba zadbać i zrobić. Apple uprościło to na maksa. System OS X jest maksymalnie prosty, w zasadzie można powiedzieć, że jest wręcz prostacki. Dla każdego Kowalskiego i Smitha, nie zależnie kim by był. Co może być zaletą dla ludzi nie rozgarniętych w tematach IT, ale jest koszmarną przeszkodą dla ludzi, którzy robią coś więcej niż tylko wrzucanie słit foci na fejsbóczka...
A jak system się już całkiem zbiesi, bo biesi się często jak każdy inny, to po prostu kompa się wyrzuca i kupuje nowego :D
Identycznie wygląda darmowy Elementary OS - też jest uproszczony do bólu. I nawet podobny do OS X.

A połączenie w jeden ekosystem Ubuntu z Androidem czy Windowsem to też jest parę minut roboty. Ale skąd miałbyś to wiedzieć, skoro nawet nie zadajesz sobie trudu aby to sprawdzić?

Autor edytował komentarz.
pokiep666   4 #107 02.06.2013 12:18

No tak.Kupiłem Lenovo za 1000pln.Bez systemu z amd e300.Zainstalowałem kubuntu.Wcześniej sprrawdziłem czy mi program do pracy pod wine działa.Działa.
Więc mój lenovo z kubuntu jest też pro.Bo z lapka korzystam tylko gdy pracuje używając jednego programu.W zasadzie takim tokiem można by każdy sprzęt nazwać pro.
A jeśli chodzi o apple.To jak zobaczyłem wzmacniacz lampowy zrobiony do ipada(to chyba tak się nazywa)to padłem...

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #108 02.06.2013 12:22

@pokiep666
Oj tak :) Twój komputer też jest PRO w takim samym słowa znaczeniu co MacBook Pro :D
Co do wzmacniacza lampowego. W iPadzie jest przetwornik dźwięku bodajże za kilkadziesiąt centów (można to sprawdzić na iFixIt,com). Ale to i tak nic w porównaniu to wzmacniacza firmowanego przez Jarre'a. Tego Jarre'a! - http://www.jarre.com/aerodream-one-ipod%C2%AE-iphone%C2%AE-dock-speaker

Autor edytował komentarz.
kriters64   7 #109 02.06.2013 12:28

Czas poruszyć stronę lansu za sprawą Apple, no to fakt część się lansuje, ja swoje chowam głęboko by nie być o niego posądzonym:), tylko pytanie czy tylko Apple się do tego nadaje? wiadomo że nie, ale takiej zawziętości w wyśmiewaniu i wylewaniu jadu na juzerów Apple nigdzie nie spotkałem, pomimo że lans jest na co dzień prawie każdego dotyczy i prawie każdy się na swój sposób lansuje, wibierając modną bluzkę, buty, zegarek najlepiej Rolex:), perfumy:) samochód (tutaj jest pole do popisu:), itd. itp. bo żyjemy w takim świeci że każdy na swój sposób chce się wyróżniać z tła, w klubie, pubie, koncercie, meczu, przyjęciu itd. więc chyba lans do zdrowe zachowanie? jak na dzisiejsze czasy:), ale widząc jak pojedyncze osoby wylewają cały swój jad z taką zawziętością na jedną markę poświęcając swój czas wyszukując linki kosztem spaceru czasu dla rodziny, w celu ośmieszenia firmy i jej fascynatów, to to chyba zdrowym zachowaniem nazwać już nie można,

Xanthia   11 #110 02.06.2013 12:29

@Loombago
Nie użyłam słowa "naiwniak"! To nie ma znaczenia jak coś jest wykonane. Tylko co ma w środku i jakie to ma parametry. Plastik wcale nie jest gorszy od aluminium czy szkła. A chyba nie widziałeś tysięcy potłuczonych zabawek apple.

Co do wpadek. Przy każdym produkcje Apple liczba wpadek i wad konstrukcyjnych deklasuje konkurencję! Całą konkurencję z ich pojedynczymi wpadkami. Każda premiera to zbiór klilu-kilkunastu zwykle koszmarnych wpadek.
Weź do ręki iPhone 5 i zobacz jak pięknie obłazi z farby, odpryski szła, niedopasowana obudowa... Nowy wyjęty z pudełka, nie wierzysz? - http://www.ifixit.com/Teardown/iPhone+5+Teardown/10525/1 Fumfel nówka nie śmigana na warsztacie największego portalu zajmującego się serwisem i naprawami zabawek od Apple. I co? Porysowany :D

@kriters64 To nie Twoja sprawa jak spędzam swój wolny czas :) Ale fajnie, że wspomniałeś o lansowaniu się. Bo do tego w tym kraju Apple służy. W USA się nie lansują, bo tam to jest tani sprzęt. A i tak rynku nie zawojował.
Ośmieszam tylko firmę, jej naiwni fascynaci sami się ośmieszają ilością wiedzy, której na temat ulubionych produktów NIE POSIADAJĄ. Nie znają nawet historii i alternatyw.

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #111 02.06.2013 12:33

@Loombago
Poruszyłeś właśnie ciekawą kwestie: wykonanie sprzętu. Polecam każdemu przejść się do Media Markt albo Saturna bądź sklepu Vobis. Niech potem porówna wykonanie np Macbook'a Pro do laptopa z tej samej półki cenowej. I proszę, nie mówcie mi, że nie widać różnicy.
Bo w takim pojedynku wygrywa Jabłuszko. Ich sprzęt jest po prostu o wiele lepiej wykonany jeżeli porównamy go z jakimkolwiek produktem innej firmy (wyłączając z tego zestawienia produkty biznesowe takie jak Thinkpady, bo ich projektanci stawiają na wytrzymałość obudowy, kompletnie olewając wygląd, który bądź co bądź, dla jakiejś tam liczby osób jest istotny).

Xanthia   11 #112 02.06.2013 12:34

@luke Weź do ręki ultrabooki Samsunga albo Acera i nie opowiadaj bzdur :) Przy czym kontrola jakości w innych firmach jest 100x lepsza. Kupić porysowanego Macbooka, z wgięciami czy nawet wykrzywionego wcale nie jest trudno, forum myapple.pl ugina się od postów zrozpaczonych użytkowników, którzy próbują reklamować ewidentnie wadliwe egzemplarze. I dotyczy to każdego sprzętu od Apple.

Autor edytował komentarz.
pokiep666   4 #113 02.06.2013 12:37

@Xanthia
Wow.400kg i 10000wat.Czyli pobór mocy ponad te 10000?Szkoda ,że w specyfikacji nie podali poboru(chyba,że coś przeoczyłem).Swoją drogą(naprawdę nie chcę nikogo urazić)to tylko pokazuje jakim typem użytkownika są w większości posiadacze sprzętu apple.
Generalnie skoro znajdują sie chetni na kupno interkonektu 1m za 70000pln to już nic mnie nie zdziwi.

macminik   18 #114 02.06.2013 12:37

"I chyba dobrze że chciała te screeny... na pierwszym widać że masz wybrane 1024X768, na drugim 1280X1024, przy czym brakuje suwaka na wyższe rozdzielczości. Ja osobiście najzwyczajniej wstawiłbym screenem z wybranym, zaznaczonym 2880X1800. Prostą metodą udowodniłbyś swoje, a Xanthii wybił argument z ręki. No chyba że nie możesz wybrać. Nawiasem jakbyś to pokazał, skłoniłbyś mnie do zastanowienia się - jak do cholery te aplikacje za 5$ do zmiany rozdzielczości się sprzedają?!"

Bo te screeny dodane na końcu to z mojego komputera który bynajmniej Retiny nie ma. Xatnthia twierdziła, iż screeny umieszczone w tekście (nad screenem Cinebench) nie pokazują rzeczywistej rozdzielczości tylko deklarowaną (czy jakoś tak) a ja przy pomocy swojego komputera udowadniam, iż w informacji o komputerze jest rozdzielczość rzeczywista a nie deklarowana. Niestety MacBooka Pro już oddałem tydzień temu ale taki screen umieszczę w piątek. Aplikacje do zmiany rozdzielczości to pewnego rodzaju ściema. Otóż gdy otworzysz na laptopie preferencje monitora, on nie wyświetla wszystkich rozdzielczości bo rozdzielczość jest ustawiona natywnie (w wypadku MacBooka Pro 2880x1800). Trzeba o ile pamiętać kliknąć na "zaawansowane" czy "skalowanie" i wówczas mamy dostęp do pozostałych rozdzielczości. Gdy ktoś o tym nie wie, kupuje program za 5 USD który robi to sam ale bez klikania w "skalowanie". Jak się sprzedają ? Nie mam pojęcia.

Ktoś pytał jak wygląda wymiana/naprawa SSD. Nie są to kości wlutowane na płycie, ale chyba dysk w standardzie mSATA i producentem tego jest Toshiba zazwyczaj.

@luke   4 #115 02.06.2013 12:38

@Xanthia
"@luke Weź do ręki ultrabooki Samsunga i nie opowiadaj bzdur :)"

Widziałem je. I jestem zdania, że Macbooki Air są po prostu lepiej wykonane.
Dodatkowo ja jestem strasznie wyczulony na punkcie wytrzymałości obudowy (nie lubię skrzypiących plastykowych produktów) oraz solidności zawiasów ekranu w laptopach. I wiesz co? Pomijając znowu produkty takie jak Thinkpady, to inne laptopy, łącznie z produktami Samsunga, wypadają na tle Apple'a.. kiepsko.

--edit--
Chociaż przepraszam, thinkpad x1 carbon jest i ładny i solidny ;P i to jak na razie jedyny ultrabook, który uważam za godnego konkurenta Air'a. Baaa, jest on moim zdaniem nawet lepszy od Jabłuszka. I dodatkowo droższy... (to chyba jedyna jego wada :D )

Autor edytował komentarz.
kriters64   7 #116 02.06.2013 12:59

@ Xanthia!! prosiłem byś do mnie nie pisała, ja Twojego nicku nie wymieniłem w swoim poście , ani też nie był kierowany w Twoją stronę, to były tylko moje ogólne spostrzeżenia na hejterów Apple i ogólnego trendu lansowania się, więc proszę jeszcze raz, daruj sobie teksty w moim kierunku.
Ale rozumiem że jak mówi stare przysłowie "Uderz w stół....".
Co do słowa NAIWNY zajrzyj do encyklopedii, ja nie muszę bo wiem, że naiwniakiem jest ten, co na coś liczył i się zawiódł, skoro prawie wszyscy których znam osobiście i na forach, jak i potwierdzają to badania na zadowolenie z produktu, to nie można userów Apple nazywać naiwniakami, a raczej na tej podstawie wiedzą co kupują i na co mogą liczyć skoro są zadowoleni.
Ale na pewno naiwnym jest ten, kto sądzi że zniży mnie do swojego poziomu.

Autor edytował komentarz.
Loombago   9 #117 02.06.2013 13:12

@Xanthia Matko Boska wszystko tylko nie Samsung. Podaj Lenovo ThinPad, Della Vostro/Latitude tylko nie Samsunga. Samsung robi świetne pralki - sam kupiłem, ale nie laptopy. Bo kto normalny daje plastikowe nity zamiast śrubek do mocowania klawiatury? Widziałem kilaset rozebranych laptopów z racji tego że pracuje w serwisie. Tylko 3 firmy produkują sprzęt naprawdę porządnie. Lenovo - seria Think Pad, Dell - Latitude i Apple, gdzie najlepiej wykonane są ThinkPady. Reszta to inny poziom wykonania. Co do potrzeby lepszego wykonania to mam dość wyrwanych zawiasów od matrycy, które rozrywają obudowę, mam dość kabli przyklejanych na taśmę papierową, mam dość plastikowych nitów zamiast śrubek i dość przykręcanych zawiasów do płyty głównej.

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #118 02.06.2013 13:30

@Loombago
Co z tego jak jest to wykonane, skoro jest praktycznie nie rozbieralne a części wcale do najlepszych nie należą? ;) W nowym MacBooku Pro można co najwyżej dysk wymienić. Reszta jest przylutowana. Mogą sobie wyglądać pięknie, co z tego skoro SIĘ PRZEGRZEWAJĄ?
http://www.youtube.com/watch?v=BFY2v-spG5M
http://www.youtube.com/watch?v=srPTbcs52p0
http://www.youtube.com/watch?v=Pi_WnHSXZJQ
Apple ma koszmarnie rozwiązaną sprawę z wentylacją podzespołów. W wielu przypadkach komp zwalnia zanim włączy się tryb turbo! :D Co do twałości, Apple jako jedyne sprzedaje swoje zabawki z roczna gwarancją z opcją przedłużenia jej do 3 lat odpłatnie za ok 10% wartości sprzętu - to mówi samo za siebie... Co do mobilnych zabawek - wszystkie mają gwarancję na rok, bez możliwości przedłużenia.

Co do takich smaczków jak plastikowe nity, cóż, wszyscy robią jak najtaniej i jak najbardziej kiepsko - sprzęt musi się sprzedawać a co za tym idzie psuć. Tak jest od czasów żarówki i Edisona (który zresztą żarówki nie wymyślił tylko ją opatentował, zupełnie jak Apple teraz...). Jedna z pierwszych świeci już ponad sto lat w pewnej remizie -http://histmag.org/Najstarsza-zarowka-3889

Apple i porządnie... Rozśmieszyłeś mnie do łez :) Komputery Apple się rozsypują, pękają, wyginają się, rozłażą, odpadają im klawisze, a wydenta bateria to standard - wg Apple to zupełnie normalne :) http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=XwFoskUtqi4

p.s. proszę nie pisz do mnie Matko Boska, nie przy ludziach :P

@kriters64 Jasne, strzel focha jak prawdziwa nastolatka :D Jesteś naiwny bo dałeś się oszukać. Liczyłeś że kupując ejpla zdobędziesz szacun na dzielni bądź porządny komputer - a zostałeś oszukany ;)

Autor edytował komentarz.
kriters64   7 #119 02.06.2013 13:32

@Loombago
Matko Boska, czyżbyś odkrył rasowy HEJT? i nie prawdą jest że Apple zalicza się taniej plastikowej chińszczyzny?:) no ale skoro pracujesz w serwisie wiesz lepiej, bo ja żadnej swojej zabawki od Apple nie miałem potrzeby rozbierać, pomimo że mam parę zabytków ale one i tak działają nawet w 4-ro letnim MacBooku bateria jeszcze trzyma 1 godz.

kriters64   7 #120 02.06.2013 13:37

"@kriters64 Jasne, strzel focha jak prawdziwa nastolatka :D Jesteś naiwny bo dałeś się oszukać na magię marketingową i nadal nie chcesz w to uwierzyć, albo po prostu nie możesz ;)"

No dobra już uwierzyłem, masz dar przekonywania, S.Jobs to przy Tobie laik:), dzięki za zdjęcie tej hipnozy ze mnie, obiecuję za następnym razem kupię niezawodnego i wykonywanego z najlepszych surowców Samsunga, zadowolona:)

Xanthia   11 #121 02.06.2013 13:39

@kriters64 Zadowolona. W końcu pokazałeś, że masz trochę dystansu do siebie a nawet i poczucie humoru :) Nawet jeśli to zwykły sarkazm ;)

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #122 02.06.2013 13:40

@Xanthia
Ale co z tego, że nie rozbieralne? Kogo to obchodzi, jeżeli da 10 000 zł na laptopa i kupi sobie AppleCare (tylko mi nie mów, że lapek za 10 000 zł powinien być naprawialny, bo jak kogoś na niego stać to i sobie Apple care może kupić ^^ taka prawda) to z tego co wiem, może on sobie uszkodzony sprzęt wymienić od ręki. Równie dobrze ma to rozwiązany Lenovo oraz Dell, bo mają gwarancje Door-To-Door ;)

Po prostu, producenci tacy jak Samsung nie pomyśleli aby zwiększyć jakość swoich produktów. I to jest ich błąd. Gdyby były one inaczej wykonane to ludzie nawet by się Jabłuszkiem nie interesowali...

Autor edytował komentarz.
synek03   9 #123 02.06.2013 13:42

Proponuje do komentarzy dodać znacznik "spamu", gdy nie ma się ochoty oglądać niektórych użytkowników komentarzy. Wtedy każdy by sobie otagował Xanthia jako "spam" i byłoby zasłonięte (tak jak u konkurencji, pcl... ;])

Tekst jak zwykle najwyższych lotów, tylko Twój blog czytam regularnie i każdy tekst. Pozdrawiam ;]

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #124 02.06.2013 13:46

@luke Mówisz o obudowie, a linka widziałeś? Co ma do tego obudowa? Okładka ważniejsza niż książka? Zejdź z tej ścieżki bo zabłądzisz...
Jakość produktów nie od Apple jest większa, ponieważ inne firmy stosują kontrolę jakości, Apple tego nie robi a nawet do tego zniechęca klientów. Spróbuj obejrzeć kupowanego maka w sklepie, wyjdziesz na chama i prostaka! U polskich reselerów jest to samo. Kupujesz kota w worku.
Mnie jakoś amelinium nie rusza ;) Sama mam plastikowego lapka i ta cholera za chiny nie chce skrzypić :( Może jest zepsuty? Testowałam też z Acerem i Toshibą, one też nie skrzypią... I co teraz?

@synek03 Wartościowe informacje spamem? Zaprawdę ciekawe podejście. Napisałam więcej ciekawostek o Apple niż @macminik w swoim wpisie. A tak, wystarczy spojrzeć na przeglądarkę, macuser... I Wszystko jasne :D
Co do pclab.pl - tak tu można wymieniać nazwy innych serwisów i tak, tu panuje wolność słowa. A oni cholernie boją się konkurencji odkąd kupił ich Onet. I powiem Ci, że ich forum do naszego nie dorasta, pełno tam "ekspertów" naprawdę niskich lotów. PCLab to oni są tylko z nazwy. Choć czasami na portalu piszą ciekawe rzeczy.

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #125 02.06.2013 13:55

@Xanthia
osobiście jestem w posiadaniu Acera :P wybór padł na model 4755g z prostej przyczyny: 14 cali, w miarę mobilny i jako jeden z aktualnie dostępnych laptopów w pewnej sieci sklepów komputerowych, był pozbawiony mega wady: uginającej się klawiatury ;) Nawet laptopy Dell'a w przedziale cenowym do 2800 zł nie są wybitnie wytrzymałe, a szkoda - bo cena produktów Apple'a jest wygórowana dlatego, że nie ma dla nich zamienników: dopóki producenci sprzętu nie będą produkowali wyrobów lepszej jakości, to wszystko pozostanie takie jakie jest. A gdyby tylko zaczęli stosować lepsze materiały oprócz plastyku, to w ogóle nie byłoby problemu - ludzie nawet by na Mac'i nie zwracali uwagi (z wyjątkiem osób potrzebujących OS X'a do pracy).

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #126 02.06.2013 14:03

@luke "bo cena produktów Apple'a jest wygórowana dlatego, że nie ma dla nich zamienników"
Ha ha ha... Napiszesz jeszcze jakieś herezje? Normalnie padłam ze śmiechu :D Lapka o podobnych parametrach kupisz za niecałe 4k Tyle, że lepiej wykonanego z lepszymi bebechami i z dłuższą gwarancją. http://www.amazon.com/computers-accessories/dp/B00AI68QYS
Lepsza grafika 2GB, BlueRay, SSD 250 + 1TB HDD, 8GB ram, ekran 17,3" FullHD - ok 4 tys... Komp lepszy od opisywanego MacBooka bez dwóch zdań.

Najtańszy 15" calowy MacBookPro bez Retiny ale z SSD i 8GB ram to 11 298,99 zł - skonfiguruj sobie - http://store.apple.com/pl/configure/MD103PL/A?
Idzie paść ze śmiechu patrząc na ceny parametrów...
2 940zł za tandetny i wolny dysk SSD 512GB (prawdopodobnie Toshiby z kiepskimi transferami):D
460zł za 4GB tandetnej jakości pamięci DDR3... bo nie jest to ani Patriot ani Geil
1890zł za ciut szybszy procesor
Tandeta... ale za jaką cene :) Ehhh...

Autor edytował komentarz.
kriters64   7 #127 02.06.2013 14:17

Jak Apple wypada z jakością na tle konkurencji?
http://www.wykop.pl/link/280069/masz-laptopa-hp-serie-6k-8k-9k-i-tx-sa-wadliwe-a.../
http://komorkomania.pl/2011/07/02/pekajace-xperie-arc
http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/37462-pekajaca-obudowa-2.html
http://www.wykop.pl/link/1054469/szmelc-za-3600zl/
http://www.cogito.com.pl/forum/index.php?topic=21084.0
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2079664.html
http://blog.grzeszy.net/pekniecia-przy-zwiasach-w-acer-extensa-naprawa-obudowy
http://forum.pclab.pl/topic/753978-Laptop-nie-widzi-baterii-Samsung-RF511/
No cóż to tylko dowody na to że żyjemy w świecie masowej tandety do której dołączyły już takie marki jak Ferrari czy Lamborghini bo czytałem o urywających się plastikach w tych markach część z nich jest tak delikatna że strach ich dotknąć, myślę że Apple jak i kilku innych producentów wymienionych przez Loombago wyżej wypada na tym tle nieco lepiej, ale i tak na pewno nie są to ideały, tak jak drukarki HP z chipem do druku na kilka tys. stron a potem odmawia posłuszeństwa.
P.S Proszę podanych linków nie odbierać jako ogólny obraz Firm w nich zawartych, są to tylko przykłady że błędy produkcyjne jak i konstrukcyjne zdarzają się nawet najlepszym, a w pojedynczych przypadkach zdarzają się nawet zaprzeczenia występującemu problemowi, i nie jest moim osobistym celem na podstawie kilku linków nakreślać ogólnego tandetnego obrazu firmy tylko występowania problemów z którymi firmy czasem się borykają, tak jak Rolls-Royce po wymianie skrzyni biegów, odmówił pobrania należności od klienta za usługę, zapierając się przy tym że takie problemy nie występują w marce Rolls-Royce:)

Autor edytował komentarz.
synek03   9 #128 02.06.2013 14:20

@Xanthia
po ki uj się wszystkich czepiasz? Niektórzy jeżdżą Ferrari, innym wystarczy Nissan czy Fiat. I jednym i drugim dojedziesz od punktu A do B. Patrz na swój portfel, nie na czyjś bo źle na tym wyjdziesz. Żyj własnym życiem i nie staraj się uszczęśliwiać ludzi na siłę. Jeśli ktoś woli blondynki od brunetek to też każdego będziesz na siłę przekonywać do brunetek?
To, że ktoś sobie kupi Macbook'a nie znaczy że "gupi". Niektórym może się podobać styl, wykonanie, niektórzy są przyzwyczajeni do systemu i mają tam wszystkie apki jakich im trzeba (a jak trzeba, to podepną sobie zew. ekran EIZO). Żyją sobie szczęśliwie, a Ty do każdego z "mordą", że idiota, naiwniak bo kupił coś od Apple'a. Wystarczy, że raz napiszesz swoje zdanie, nie musisz do każdego z tą przysłowiową mordą lecieć.
Szanuj innych, to i inni też zaczną.

.pis jou

Xanthia   11 #129 02.06.2013 14:25

Zgadzam się z @krites64 prawda jest taka, że wszyscy już robią coraz gorsze rzeczy, ale przynajmniej nie za taką kosmiczną kasę. Przypadek RR jest jak najbardziej godny pochwały, niestety tego typu rzeczy to naprawdę przypadki odosobnione...
Niestety Apple przoduje w dziedzinie wad fabrycznych i błędów konstrukcyjnych. Jak niewielką wagę przywiązuje do jakości i bezpieczeństwa swoich produktów http://niebezpiecznik.pl/post/hackowanie-laptopow-apple-przez-baterie/
http://di.com.pl/news/39301,0,Znany_haker_wlamal_sie_do_baterii_od_Apple.html
http://www.forbes.com/sites/andygreenberg/2011/07/22/apple-laptops-vulnerable-to.../ - baterie w laptopach miały domyślne hasło producenta, nawet go nie zmienili ;)

@synek03 Zaczynasz mi działać na nerwy, nikogo nie nazwałam idiotą. To co robię to moja sprawa, mamy wolność wypowiedzi. Nikogo nie obrażam, naiwny nie jest słowem obraźliwym. Krytykuję bo mogę to robić i tyle. A Ty nie będziesz mi mówił co ja mam robić. Są ludzie, dla których bzdurne gadżety i zabawki od Apple to zwykła chińska tandeta wielokrotnie przepłacona, co zresztą już wielokrotnie udowodniłam - musisz się z tym pogodzić i jedyne co możesz zrobić to potupać nóżkami.
Ja atakuję markę, nie ludzi, z nimi dyskutuję i wymieniam poglądy. Ty atakujesz mnie personalnie. To kto jest gorszy, Ty czy ja?

Autor edytował komentarz.
Loombago   9 #130 02.06.2013 14:27

@Xanthia rozumiem, że rozbierałaś tego Asusa i korzystałaś? Ja tak - do sprzętu Apple mu daleko. Skoro jesteśmy przy trabantach przecież jak się wsadzi silnik nascarowego samochodu do trabanta to przecież wyjdzie, że trabant jest tańszy a ma to samo w środku, co z tego, że tekturowy?

HP też daje 1 rok gwarancji + CarePack do dokupienia, Lenovo w konsumenckich seriach to samo.

Fakt jest taki, że Apple w Polsce jest za drogi, ale to wina łakomstwa resellerów. Wystarczy porównać ceny premierowych modeli w Polsce i zagranicą.

Xanthia   11 #131 02.06.2013 14:31

@Loombago Liczą się parametry sprzętu. Asus wygrywa przez nokaut techniczny, czy to Ci się podoba, czy nie. Jest lepszy. I do tego jest trzykrotnie tańszy! I rozbieralny :) Mnie pasek taśmy nie przeszkadza w obudowie, ważne, żeby była dobrze wentylowana :) To jest dla mnie wyznacznikiem klasy sprzętu. A nie aluminiowa obudowa, którą zresztą ten Asus też posiada ani tym bardziej logo ogryzka.

Autor edytował komentarz.
Loombago   9 #132 02.06.2013 14:49

@Xanthia jeśli dla Ciebie liczą się tylko parametry to ok, ale nie dla mnie. Wole zapłacić więcej i mieć pewny sprzęt. Pojedyncze przypadki, które pokazałaś niczego nie dowodzą, efekt skali w mojej pracy pokazał mi co się bardziej opłaca kupić.

kriters64   7 #133 02.06.2013 14:49

@Loombago
"HP też daje 1 rok gwarancji + CarePack do dokupienia, Lenovo w konsumenckich seriach to samo."
Alę żeby być uczciwym i by nie odebrano tego jako hejt, należy nadmienić że tylko rok gwarancji producenckiej dotyczy firm czyli na podstawie Faktury VAT na firmę, a klientowi prywatnemu przysługuje 2 lata gwarancji w całej unii, i w Polsce określa się to mianem rękojmi.
Więc w tym przypadku trzeba przyjąć że rok gwarancji to umowa miedzy dystrybutorem a producentem i w ich interesie była by ich renegocjacja tych warunków.

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #134 02.06.2013 14:50

@Loombago
Jaki to pewny sprzęt przeczytasz tutaj :)
http://www.dobreprogramy.pl/Xanthia/Jak-kreatywnie-wydac-zlotych,35024.html

@kriters64 - warto wspomnieć o tym, że HP naprawia sprzęt w domu u klienta ;)

Dla porównania serwis Apple - http://appleblog.pl/serwis-apple-a-polska-rzeczywistosc-porownanie
http://myapple.pl/gdzie-kupowac-nie-kupowac-sprzet/227223-skandaliczna-obsluga-k...

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #135 02.06.2013 15:01

@Xanthia, większej bzdury nie słyszałem. Serwis Apple jest świetny. Mówię o Cortlandzie. Znajomy kupił MBP w USA. W Polsce zepsuł mu się dysk. Zadzwonił do Cortlandu, powiedział że poradzi sobie z wymianą i dostał dysk, pierwszy, drugi. Oba nie działały. Przyjechał pan Paweł, wymienił dysk na trzeci, ten też nie działał, więc zabrał komputer do Wro. We wro wymienił tasiemkę i odesłał komputer.

Ja zalałem mojego iPoda którego wygrałem na konkursie. Nie miałem żadnych papierów, a mimo to zgłosiłem go na reklamacje. Przyjechał pan z DHL, zabrał iPoda, po tygodniu zgłosił się z nowym :)

Jeśli chodzi o serwis i obsługę klienta to są zajebiści :)

kriters64   7 #136 02.06.2013 15:02

@Loombago
No to masz teraz dylemat:) czy przyjmiesz za wiarygodne źródło link podany przez oponenta w dyskusji, który to link prowadzi do wywodów osoby o tym samym nicku:)? skromnie:) podając się za autorytet w danej dziedzinie:)

Xanthia   11 #137 02.06.2013 15:05

@okokok
Yhm...
http://myapple.pl/komputery-apple-pytania-i-problemy/142990-cortland-problem-z-s...
http://myapple.pl/komputery-apple-rozmowy-ogolne/195136-cortland-najgorszy-serwi...
http://myapple.pl/ipod-touch/186894-problemy-z-faktura-i-inne-serwis-cortland.html
http://myapple.pl/ipod-touch/111307-problem-z-cortland-sp_-z_o_o_.html
Znalezione na szybko.

@kriters64 dałam linka, żeby zaoszczędzić sobie pisania - tam są wszystkie linki, to one tak naprawdę są treścią, tyle, że zebraną przeze mnie do kupy...

Autor edytował komentarz.
kriters64   7 #138 02.06.2013 15:33

Tak na szybko do trzeciego linku:
http://myapple.pl/ipod-touch/186894-problemy-z-faktura-i-inne-serwis-cortland.html
Zakończenie cytaty;

1. A więc jak obiecałem, tak piszę o całej sytuacji. Przepraszam, że dwa posty pod sobą, ale albo jestem ślepy, albo nie ma tu funkcji edytowania posta (przepraszam jeśli jest, ten temat, to mój pierwszy na tym forum ). A więc tak: odpowiedź na pytanie z fakturą dostałem dopiero dzisiaj (5 dni po zgłoszeniu (fakt, w tym był weekend, ale proszę...)), i dostałem poprawioną fakturę, jednak już zdążyłem wysłać paczkę. Szkoda, że odpowiedź była tak wolna, ale jest i pozytyw, godzinę po tym jak dostałem wiadomość z poprawioną fakturą, otrzymałem informację o tym, że ipod został przyjęty do serwisu i jest sprawdzany. Jednak koślawa faktura wystarczyła (dzięki za rade B@rtasMAC i szela_512). Teraz czekam co zostanie stwierdzone, a wynikiem również podzielę się na forum. Pozdrawiam.

2. A więc dobrze, cały proces dobiegł końca, gdy nareszcie stwierdzono wadę w moim ipodzie, "naprawa" trwała 2 dni, ipod-a dostałem nowego, a powodem wymiany była "zbyt mała pojemność baterii" . Ogólnie polecam serwis Cortland, chociaż czasami kontakt z nimi, jest trudny. Pozdrawiam.

Dlatego ani Ciebie ani linki które podajesz nie można stawiać za autorytet, wybacz ale jestem wrażliwy na wypaczenia, dla mnie wystarczy jedno by niewiarygodnym, lub zbrodniarzem jak Radko Mladić który był by niekwestionowanym bohaterem narodowym gdyby nie Srebrnica.

Xanthia   11 #139 02.06.2013 15:40

@kriters64 Oczywiście, któż mógłby być wiarygodny w takiej sprawie? Ktoś kto zna wszystkie systemy operacyjne i to dobrze, osoby, które korzystały z serwisu i się zawiodły ? A może ktoś kto za bardzo nie jest w temacie ale na siłę próbuję znaleźć dziurę w całym? ;)
Staram się komentować i opisywać rzetelnie i operować łatwymi do weryfikacji faktami. Czasem jednak brak czasu aby wszystko zweryfikować. Wspomniałam, że znalezione na szybko ;)

Przy okazji zobacz jak ładnie wypozycjonowałam ten wpis ;)

kriters64   7 #140 02.06.2013 15:50

R.Mladić też dokonał zbrodni szybko:( a co było Twoim powodem na szybko nadgorliwość?

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #141 02.06.2013 16:00

@kriters64 No jasne, czemu nie, porównuj mnie do zbrodniarzy wojennych... Prawie jak Hitler. A więc Prawo Godwina ciągle żywe - http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina
Przegrałeś dyskusję, a sama dyskusja jest już skończona...

Autor edytował komentarz.
kriters64   7 #142 02.06.2013 16:02

Link 2
http://myapple.pl/komputery-apple-rozmowy-ogolne/195136-cortland-najgorszy-serwi...
Cytat;
Witam wszystkich,
chciałbym skorzystać z okazji i przestrzec was przed serwisem Cortlandu na Bitwy Warszawskiej 1920 w W-wie. Fakt, naprawa mojego MBP 13 przeszła szybko i bezboleśnie (coś było nie tak z magsafe), załatwili wszystko w tydzień. Jednak dziś odebrałem laptopa i ku mojemu zdziwieniu i zaskoczeniu cała pokrywa była porysowana, a nawet ma dwie dziurki wielkości główek od szpilki. tak, jestem pedantem i strasznie dbam o mojego maka, a to co z nim zrobili w serwisie jest jednym wielkim chamstwem. Oczywiście panowie w sklepie zrobili durną minę, udawali że nic takiego jak porysowanie klapy nie miało miejsca, bo laptop "był przechowywany zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez 'ejpl' " co miało chyba znaczyć apple.

No więc jak spalić Apple czy zwolnić niechlujnego technika z Cortlandu? na pewno w innych serwisach takich niechlui nie ma bo wszyscy przecież już dawno przeszli do serwisów Apple:)

kriters64   7 #143 02.06.2013 16:14

Link4
http://myapple.pl/ipod-touch/111307-problem-z-cortland-sp_-z_o_o_.html
Cytat;
Przykre jest to co Cię spotkało, tym bardziej, że z serwisem Cortlandu z Gdańska nie miałem nigdy najmniejszego problemu (a korzystałem już kilka razy). Mam nadzieję, że to pojedynczy przypadek. Życzę powodzenia w dochodzeniu prawdy!
Cytat
ja korzystałem z serwisu cortland w przypadku mojego MacBook'a pro i bardzo sobie chwale ten servis we wtorek wysłałem sprzęt kurierem a w piątek przed 12:00 był już u mnie cały i zdrowy bardzo porządnie zapakowany.

Jak widać różne przypadki się zdarzają ten akurat jest bardzo negatywny, ale należy je piętnować tak jak uczynił to niezadowolony klient, bo to się odbija echem na danym serwisie, a więc ich dochodami, ale ja bym Appla nadal za to nie powiesił, bo w takich serwisach często widać są niekompetentni ludzie, być może nie należy podważać ich kwalifikacji jako techników, ale jako kulturę obsługi klienta owszem.

kriters64   7 #144 02.06.2013 16:31

W przypadku linku 1. taka sama ale bardziej zawiła sytuacja, ale wiadomo żyjemy w państwie prawa ( co by to nie znaczyło:), i pozostają sądy a nie linczowanie całej firmy.
No coś Ty kończysz dyskusję, bo gorąco pod stopami się zrobiło i brak posłuchu? z powodu ze wyciągam Twoją nierzetelność w dążeniu do celu, tak jak Ci nieuczciwi serwisanci?, i zaraz zatupiesz nóżkami?:) ja po prostu jestem zdania że takie nierzetelne naciąganie faktów trzeba piętnować, wiesz co, chyba za bardzo udzieliła Ci się zdolność S.Jobsa "Pole zniekształcania rzeczywistości" bo prawie wszystkie fakty które próbujesz przekazać są zbyt mocno naginane, jak teorie spisku Macierewicza:)

kriters64   7 #145 02.06.2013 16:49

Następny link, tak mi się nudzi:)
http://niebezpiecznik.pl/post/hackowanie-laptopow-apple-przez-baterie/
podsumowanie cytat;
"Pomyślcie tylko, co by było, gdyby Charliemu udało się stworzyć remote exploita umożliwiającemu wybuch baterii w każdym Macbooku? Na szczęście nie jest to takie proste, do przeprogramowania baterii potrzeba uprawnień roota."

A i owszem to prawda bo mając uprawnienia roota można wysadzić nawet elektrownię jądrową, lub przeprowadzić paraliż systemów broni atomowej, albo zhakować pilota od telewizora, żona wciśnie moda na sukces a włączy się Gra o Tron:) to by było coś :)))))

Autor edytował komentarz.
kriters64   7 #146 02.06.2013 17:39

@Xanthia
cyt;
"Przegrałeś dyskusję, a sama dyskusja jest już skończona..."

I tym się właśnie różnimy ja ocenę wygranej lub nie pozostawię innym blogerom, jeśli przegrałem przyjmuję z pokorą.
A jak Ty przyjmiesz porażkę? skoro w tym zdaniu stwierdzasz że Twoje wywody są niemylne i nie podlegają dalszej dyskusji:)

Loombago   9 #147 02.06.2013 18:25

@Xanthia Przykład serwisu Asus. Znajoma 2 tygodnie zgłaszała laptop do serwisu przez telefon. Do tego stopnia, że nie chcieli od niej telefonów odbierać. Po dwóch tygodniach wreszcie "system" przyjął zgłoszenie i na drugi dzień przyjechał łaskawie kurier. Wpisz w wyszukiwarkę dowolna markę laptopa nawet tego najdroższego i pojawi Ci się masa linków z problemami z serwisem. Pracują tam tylko ludzie, którzy popełniają błędy. Ludzie, którzy są zadowoleni z serwisu tego nie napiszą tak działa ludzka natura. Ale jakby przeprowadzić badania na podstawie "klientów" serwisu może się okazać, że są to sporadyczne przypadki.

@kriters64 część sprzętu HP ma też 12mcy GWARANCJI konsumenckiej.

macminik   18 #148 02.06.2013 18:28

@Xantha ja już kiedyś Ci pisałem o podpieraniu się negatywnymi opiniami z rozmaitych forum czy portali. Zazwyczaj ludzie opisują tam swoje problemy a sporadycznie to, że coś działa. Przecież nikt nie będzie pisał codziennie:

"Wstałem, otwarłem klapę MacBooka. połączył się z netem, nawet pobrał aktualne dane pogodowe, otworzyłem przeglądarkę, przeczytałem wywody pewnej pani krytykującej pralkę której nie używała bo jej nie ma, ale spędziła 10 min w Media i dokładnie ją obejrzała..."

Nikt takich wpisów nie robi bo po co. Zazwyczaj pisze się gdy coś nie działa...

http://www.mondeoklubpolska.pl/forumdisplay.php/51-Silnik-Zetec-Duratec-rzędowy

Czytając można się zastanowić jak to się dzieje że Mondeo jeździ a planeta nie jest zalana olejem z jego silnika.

http://www.forum.alfaholicy.org/159_brera_brera_spider/

Alfy też nie jeżdżą a rzucające silniki zapewne zabijają przechodniów.

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewforum.php?f=68

Oooo BWM strzela dusi i gaśnie... pewne chińska produkcja dla naiwnych....

I tak ile marek mogę Ci przytoczyć o problemach z autami... zastanawiam się, czy te co jeżdżą to hologramy ??

okokok   12 #149 02.06.2013 19:22

macminik, zadziwiające że jak opisywałeś iMaca 3G to nie było hejtu że nie miał COMA i LPT :( Jak opiszeszł MBP za 10 lat to wszyscy pewnie powiedzą: no wreszcie jakiś komputer z normalną rozdzielczością a nie te 1280.

macminik   18 #150 02.06.2013 19:51

Tak jak wchodził iMac i G3 Blue to też mówiono co to za komputer który nie ma FDD i SCSI.... straszono, że cała poligrafia stanie i przesiądzie się na... no właśnie. Później na wszystkich stanowiskach jednej z krakowskich redakcji stały szare G3 z kartami SCSI lub właśnie Blue na fotoskładzie a zwykłe teksty dziennikarze klepali nawet na LC 475.

kriters64   7 #151 02.06.2013 22:52

@Loombago
"@kriters64 część sprzętu HP ma też 12mcy GWARANCJI konsumenckiej."
Szczerze? to się tym nie interesowałem, bo HP omijam z daleka ze względu ma materiały eksploatacyjne, chipy w drukarkach i dołączenia tej firmy do grona producentłw tandetnych plastikowych trybików w drukarkach (mowa o wersji konsumenckiej) ale przede wszystkim chyba największym brakiem wsparcia dla Linuksa, bez którego nie wyobrażam sobie posiadania obojętnie jakiego typu komputera osobistego.

kriters64   7 #152 02.06.2013 23:07

Jeszcze małe sprostowanie do:
"Xanthia
| 02.06.2013 16:00 #141
@kriters64 No jasne, czemu nie, porównuj mnie do zbrodniarzy wojennych... Prawie jak Hitler. A więc Prawo Godwina ciągle żywe - http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina
Przegrałeś dyskusję, a sama dyskusja jest już skończona..."

Nie porównywałem czynów Mladica do czynów Xanthi, to była tylko analogia do wiarygodności treści, w tym odsyłania do własnego bloga podając siebie za autorytet, więc te dwie osoby maja tyle wspólnego że pierwszy to były bohater narodowy, popełnił jeden błąd i stał się zbrodniarzem, druga osoba podając nic nie warte linki, a nawet gdyby to był tylko jeden kłamliwy, również popełniła błąd, i to z tego powodu moich oczach traci cały autorytet który być może sobie wcześniej wypracowała (bo jakieś tam poklaski były) można pomyśleć i co z tego? ano to że jeden jest zbrodniarzem a drugiego mam prawo uważać za kłamcę
Myślę ze po moim sprostowaniu Prawo Godwina nie ma tu zastosowania.

Autor edytował komentarz.
Xanthia   11 #153 02.06.2013 23:21

@macminik
Jeżeli to pojedyncze przypadki to jedno, ale jeśli problemy są zgłaszane masowo to zupełnie inna sprawa. Weźmy duchy na Retinie - https://discussions.apple.com/thread/4034848?start=15&tstart=0 - 523 strony i rośnie... Przypadek? Nie sądzę ;)

@kriters64 Tłumaczyłam, że nie chcę pisać tego co już napisałam, tam są linki zebrane do kupy. Tak ciężko to ogarnąć? :)

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #154 02.06.2013 23:30

Xanthia, gdzie na zdjęciach macminika widzisz duchy? Macminik radził bym dla pewności pogadać z egzorcystą.

kriters64   7 #155 02.06.2013 23:39

@Xanthia
Ja na swoim telewizorze też po wyłączeniu widzę duchy przez chwilę:) no ale dobra dajmy już temu spokój bo podane przez Ciebie przypadki występują ale nie są regułą, zrozum tylko jedno, że ja nie lubię firmy Apple i jej polityki, ale cenię sobie zabawki które ta firma produkuje, analogia jest taka że mogę Cie omijać jak gniazdo żmij, ze względu na charakter, ale być może bym Cię kochał za inne walory które pewnie posiadasz:) a to oznacza że przyrodzie również zdarzają się paradoksy:) ba, a nawet Paradoks omnipotencji też występuje.

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #156 02.06.2013 23:56

Nie pisałem o duchach bo w tym egzemplarzu ich nie było. Może i czasem się pojawiają ale z treści wypowiedzi Xhantii wynika że jest to funkcja wbudowana...

kriters64   7 #157 03.06.2013 00:13

@macminik
Dziwne że nie zauważyłeś zjawiska duchów przecież Z.Laskowik i B.Smoleń już dawno udowodnili że to zjawisko występuje powszechnie:)
http://chomikuj.pl/Karawana21/KABARETY/K.+Tey/Wywo*c5*82ywanie+duch*c3*b3w,16345...

okokok   12 #158 03.06.2013 00:42

macminik, wynika z tego że dostałeś wybrakowany egzemplarz :D

okokok   12 #159 03.06.2013 00:55

btw gratuluje, ten wpis jest top 1 :)

okokok   12 #160 03.06.2013 01:14

ile do tej pory jest wyświetleń?

... ... ...   3 #161 03.06.2013 04:21

@okokok - Wiesz, to właściwie niemożliwe zobaczyć tzw. duchy na screenach. Problem z "duchami" tkwi w matrycy, tak samo jak martwe piksele, więc żeby żeby je zarejestrować potrzeba zrobić zdjęcie ekranu aparatem ( http://macperformanceguide.com/images/mbpRetina2012/screen-burn-in.jpg - przykład). I jest to do tego stopnia potwierdzone że nawet został złożony zbiorowy pozew. Sam problem występował na retinach od LG, podczas gdy te od Samsunga były wolne od nich. I cały problem był z tego że LG nie był w stanie zrobić dość dobrych wyświetlaczy, dla Apple które chciało zmniejszyć swoją zależność od "okropnego złodzieja naszych technologii" - Samsunga.

macminik   18 #162 03.06.2013 05:42

@okok - 9186

@... ... ... - Tzn żeby stwierdzić że ekran ma wadę muszę zrobić mu zdjęcie aparatem bo bez aparatu tego nie widać ?

Autor edytował komentarz.
  #163 03.06.2013 10:07

@Xanthia - bądź tak dobra i przestań podawać się za grafika, speca od DTP, fotografii i kalibracji. Miałem już okazję podyskutować z Tobą na ten temat i wykazałaś się zaiste imponującą wiedzą w temacie.
Szczerze mówiąc, guzik mnie obchodzą źródła Twojego hejterstwa, ale interesuje mnie, jak można wypisywać tak koszmarne brednie z takim samozachwytem?
Przekazujesz - czy raczej próbujesz przekazać - jakieś prawdy objawione, podpierając się jakimiś cytatami z netu, nie mając pojęcia, kto jest ich źródłem. A może to tak wiarygodne, jak rewelacja niejakiej Xanthi, że na Macu nie chcą się montować pendrive'y?
@Wszycy, którzy mają zastrzeżenia do tego, co pisze Xanthia - pytajcie ją o konkrety, nie dawajcie się zbyć ogólnikami typu: jest wiele modeli deklasujących MacBooka i to za ułamek ceny. JAKIE to modele? Beznadziejny serwis - już ktoś wyżej przerabiał, a Xanthia z właściwym sobie wdziękiem sprawę przemilczała. I tak jest przez cały czas. KONKRETY, Szanowna Xanthio, konkrety, a nie niesprawdzalne ogólniki.
@Xanthia - raz jeszcze. Ileś tam milionów ludzi kupuje sprzęt Apple i nie narzeka, bo nie ma na co. Ty zachwalasz Windows, jako super stabilny system, tylko poczytaj sobie na DP, jak dziesiątki userów skarżą się na wywalający się system, mulenie, zawieszenia itp., itd. I co z tego wynika? Może to samo, co z nieszczęsnym pendrivem, którego miliony bezproblemowo używają na Macach, a trafiają się informatycznie uzdolnieni, którzy tego nie potrafią...
A z odpowiedzią - czytaj: inwektywami pod moim adresem - możesz sobie podarować, ja tu już nie mam zamiaru wracać, więc daremny byłby to wysiłek. Mam ciekawsze zajęcia na dzisiaj.

okokok   12 #164 03.06.2013 15:11

@... ... ..., wiem o co chodzi, troluję tylko hejterke :) Chodziło mi o to że jeśli duchy by występowały, to macminik na pewno by o tym napisał. Osobiście nie widziałem nigdzie w ispocie tych duchów :(
@macminik, dużo :) Moje wpisy o WS2012 miały max 3-4k. Ile mają zazwyczaj twoje?

macminik   18 #165 03.06.2013 15:25

@okok
A średnio mam od 2500-3500 z pominięciem tego.

mr.evil   3 #166 03.06.2013 15:42

@Xanthia z całym sumieniem mogę powiedzieć, że piszesz bzdury jak cholera ;)
Nie znasz nawet definicji wirusa komputerowego, błędnie nazywając każde złośliwe oprogramowanie wirusem. Przedszkole intelektualne i emocjonalne w Twoim wykonaniu znowu dostarczyło nam w firmie sporo rozrywki ;)

... ... ...   3 #167 03.06.2013 17:17

@macminik - Nie chodziło mi o to w sensie że tylko po zrobieniu zdjęcia widać wadę, tylko że screenshot nie może tego ukazać bo pokazuje obraz tworzony przez kartę graficzną i wad samego ekranu na nich nie widać. Mówiąc o tym konieczności zrobienia zdjęcia, miałem na myśli zrobienie dowodu (to miałem na myśli przez zarejestrowanie) który można by pokazać innym bez konieczności oglądania osobiście ekranu.

Xanthia   11 #168 03.06.2013 18:01

@Nawski A ja sobie nie przypominam, chętnie wymienię doświadczenia z takim mistrzem jak Ty :D zaś OS X :D Przypomnij mi temat chętnie wymienię z Tobą doświadczenia.

@mr.evil - aha, macintosh... i wszystko jasne Ty za to pokazałeś klasę, właściwie to nie wiem którą :D

Macuserów zabolała krytyka i kontratakują? :) Zobaczymy, czy zachowają poziom, bo po obu widzę, że macie takie mocne argumenty, że proszę siadać ;)

@kriters64 Duchy występują na matrycach LG, na Matrycach Samsunga nie, http://www.youtube.com/watch?v=KdhIA8-UIRQ i znów Tim Cook musi iść po prośbie do koreańczyków, żeby im matryce zrobili, bo nikt inny nie da rady sprostać zamówieniom... ;)

macminik   18 #169 03.06.2013 18:04

@... ... ... A to akurat w tym egzemplarzy nie było jakichkolwiek wad ekranu.

... ... ...   3 #170 03.06.2013 19:04

@macminik - No to najwyraźniej miał matrycę od znienawidzonego przez Apple złodzieja - Samsunga :P

macminik   18 #171 03.06.2013 20:31

@... ... ...

Znaczy się podróba ;-)

Xanthia   11 #172 03.06.2013 20:49

@macminik jak sprawdzasz ilość odwiedzin? :)

kriters64   7 #173 03.06.2013 22:36

@Xanthia

@kriters64 Duchy występują na matrycach LG, na Matrycach Samsunga nie, http://www.youtube.com/watch?v=KdhIA8-UIRQ i znów Tim Cook musi iść po prośbie do koreańczyków, żeby im matryce zrobili, bo nikt inny nie da rady sprostać zamówieniom... ;)

No i bardzo dzięki bo tego nie wiedziałem, tak więc ja biorę z duchami od LG :)
Aha LG to też koreańczyk, czyżbyś nie wiedziała?, no ale może ja się mylę w końcu Ty z nie byle jakich źródeł czerpiesz informację, w każdym razie jeśli ja mam rację to nie tup nóżkami bo mi plamy na iMacu wylezo :)

macminik   18 #174 03.06.2013 23:00

@Xhantia
Jak dasz "edytuj blog" kliknij na opublikowanu już wpis i jak otworzy Ci się do edycji po prawej stronie masz informacje kiedy opublikowany itp i tam jest ilość wyświetleń.

Xanthia   11 #175 03.06.2013 23:24

@macminik Dziękuję :) Faktycznie jest.

@kriters64 Tak, LG to też koreańczycy, ale ci gorsi. Zresztą. Czym było by Apple bez cudzych technologii? A Samsung jest praktycznie samowystarczalny :) Taki drobiazg a cieszy :D

okokok   12 #176 03.06.2013 23:37

Cieszy Cię to że Szajsung jest samowystarczalny?

kriters64   7 #177 03.06.2013 23:58

@XAnthia
@kriters64 Tak, LG to też koreańczycy, ale ci gorsi. Zresztą. Czym było by Apple bez cudzych technologii? A Samsung jest praktycznie samowystarczalny :) Taki drobiazg a cieszy :D

No jak to LG gorsi? przecież gratis duchy dokładają do retiny:)

  #178 04.06.2013 09:31

@Xanthia - wierzę, że nie pamiętasz, ale nie wierzę, że taka mistrzyni IT nie potrafi posłużyć się wyszukiwarką. Doświadczeń z Tobą wymieniać nie będę, bo zaskutkuje to tym, że stracę swoje, a w zamian dostanę bezużyteczną sieczkę - wolę, żeby zostało tak jak jest.
Muszę jednak przyznać, że podziwiam Cię za jedno: raz po raz ktoś udowadnia, że piszesz brednie, że bez zrozumienia cytujesz jakieś podejrzane źródła - a Ty z niepowtarzalnym wdziękiem ogłaszasz swój kolejny polemiczny sukces.
A, jeszcze jedno: czy pisząc, że LG to też Koreańczycy, ale ci gorsi, chciałaś zasugerować, że to firma z Korei Północnej?

kriters64   7 #179 04.06.2013 10:07

@Xanthia
A tak na poważnie? proszę bardzo typowy hejterski sposób rozumowania.
Czym by była Firma Rolls-Royce gdyby inne firmy nie dostarczały dla nich blach, lakierów, szyb, lamp, żarówek, elektroniki, świec zapłonowych, skór na tapicerkę i tak można by wymieniać i wymieniać, tylko po co? skoro dla hejtera to wystarczy by stwierdzić że Rolls-Royce to g.... nie firma, bo nie odkryła technologi;
wytopu stali
produkcji szkła
elektroniki
garbowania skóry
elektryczności
produkcji gumy
lakierów samochodowych
nawet nie potrafili sami silnika wynaleźć
Więc czym by było Rolls-Royce bez cudzych technologi? i jeszcze ta cena, przecież ile innych samochodów da się za to kupić które mają większą moc, i lepsze osiągi, mniejsze spalanie.
A czy Samsung odkrył ciekły kryształ? nie, odkrył go Friedrich Reinitzer, a czy wyprodukował pierwszy panel LCD? nie, pierwszą firma która go zademonstrowała to było Hitachi.
Jeśli na podstawie tego postu nie udowodniłem Ci że jesteś rasową HEJTERKĄ i że wygrałaś złotą malinę za hejt na tym portalu, to dalsze argumentacje nie maja sensu, bo to ten sam przypadek jak gdybym miał przekonać moherowy beret, że o. Rydzyk nie jest święty i nie potrafi czynić cudów:)

  #180 04.06.2013 14:47

@Kriters64 - Najzabawniejsze jest to, że Xanthia jest totalnie impregnowana na jakiekolwiek argumenty, a do tego święcie przekonana o swojej nieomylności. Prawdę mówiąc, guzik mnie obchodzi to, co ona pisze, bo z jednej strony mojego nastawienia do Macintosha nie zmieni, a z drugiej i tak namąci w głowie tylko tym, którzy nie są potencjalnymi nabywcami sprzętu Apple.
Oczywiście Xanthia niedługo się tu znowu pojawi, sprawdzi kto jakiego sprzętu używa i sprowadzi dalszą dyskusję do tego, że skoro używamy Maców, to jesteśmy naiwniakami odmóżdżonymi przez marketingowców Apple, nic do nas nie dociera - i dalej w tym tonie. A potem wyskoczy z rewelacjami typu: Nie mogę zamontować pendrive'a na Macu - ale ten Mac OS jest g...niany, albo stanowczym stwierdzeniem, że w tym systemi nie da się skalibrować monitora.
Ale czy mamy to traktować poważnie? Myślę, że najtrafniej podchodzi do Xanthii i jej bredzeń mr. evil. Tyle, że on jest w lepszej sytuacji niż ja - bo siedzę sam w pokoju i nie mam się z kim podzielić tymi fajerwerkami komputerowego humoru.

kriters64   7 #181 04.06.2013 15:38

@Nawski
Wiesz w zasadzie to takie osoby omijam szerokim łukiem przeczytam komentarz uśmiechnę się i wystarczy, ale Xanthia ma jednak dar inspirowania, nigdy wcześniej podobne wypisywane bzdury tak mnie nie inspirowały:) może to i jej zaleta że potrafi rozruszać moje stare kości:)

  #182 04.06.2013 15:44

@Kriters64
Mam dokładnie te same odczucia - ale to jest taki zabawny folklor. Tyle, że ja piszę w gruncie rzeczy dlatego, że ona tak cudownie daje się podpuszczać...

  #183 07.06.2013 00:14

Polecam obejrzeć ten test CNETu (tu akurat 13-calowy MBP):
http://youtu.be/PyJmcVh0E94
Słowo daję, jeśli po czymś takim ktoś mi powie, że Asus za 3 tysiące ma tę samą jakość i lepsze parametry, będę musiał uznać tę osobę za hejtera.

Osobista wycieczka: mam HP Envy za prawie 5 tysięcy. Ekran jest ok, ale niezbyt jasny, bardzo odblaskowy, i pokryty czymś "miękkim", na pewno nie szkłem. Dziewczyna ma MacBooka alu (nie Pro, zwykły MB z roku chyba 2009) który był krytykowany (podobno) za słaby ekran, gorszy niż poprzednia generacja. Ale mimo to wyciera podłogę ekranem mojego HP! Głośniki są w moim HP niby dwudrożne z subwooferem, i Beats audio, ale włącz to Beats audio to dźwięk dudni, a bas wprawia w drgania mechanizm chowania wtyczki w pamięci USB wetkniętej do komputera. HP jest bezgłośny, ale co parę minut włącza się tryb odkurzania biurka. Dziurkami od spodu! Laptop, LAP - TOP, komputer którego kładzie się na kolanach. Ale nie da się położyć HP na kolanach, chyba że kociej sierści nie masz jak się inaczej pozbyć. Klawiatura jest podświetlana w HP, ale na ku*wio czerwono, co jest nawet fajne, ale męczy oczy w nocy. Obudowa jest czarna i matowa, ale w taki dziwny sposób strasznie się tłuści i trudno czyści. Wygląd jest kopią MacBooka, z wyjątkiem wzorków i koloru. Ogólnie, to świetny laptop, naprawdę ekran ma bardzo dobrej jakości, i dobrze się go używa. Ale za te pieniądze można mieć MacBooka Pro, który jest we wszystkim lepszy (skoro stary MacBook nie-Pro jest).

Zabawne, że po przeczytaniu sporej części komentarzy, byłem pewien że autorem wpisu jest Xantia. Zaciętość, z jaką odpowiada na każdy (!) komentarz, jest trochę przerażająca. Wygląda to trochę jak sesje ask-me-anything z celebrytami, gdzie internauci zadają pytanie a celebryta odpowiada - dyskusja tu sprowadziła się do.. przepraszam, nie znam dobrego słowa po Polsku, nie mieszkam na co dzień w kraju.. sprowadziła się do trading blows (wymieniania uderzeń?) z Xantią. Mówiąc teraz bardziej ogólnie, przerażają mnie ludzie tak przesączeni negatywnością, niezależnie od kierunku ich negatywności. Ludzie, którzy nienawidzą jakiejś marki, lub jej produktów, i z całą zaciekłością walczą z każdym przejawem uznania tych produktów, deprecjonując wszelkie ich zalety, są tak samo przerażający jak rasiści, nacjonaliści czy radykalni baptyści z Westboro. Przerażające, i smutne! Smutne, że ktoś zużywa tak wiele energii na pisanie długich postów, o firmie. O FIRMIE! Albo o LAPTOPIE. To dopiero smutne. Wyszukiwać linki na serwisach poświęconych firmie, której się nie lubi, tylko po to, by udowadniać sobie i innym, że ma się rację... Smutne, strasznie smutne.

Przeraża mnie, że mimo że tak wiele ludzi jest kierowanych przez pozytywne nastawienie, chęć robienia czegoś ciekawego, wartościowego, czy po prostu zabawnego, są jeszcze osoby których paliwem jest negatywizm. Może trzeba czasem przewartościować swoje życie?

macminik   18 #184 07.06.2013 12:14

@piotrgraba
Pięknie napisanie, niezależnie od Twoje opinii i HP cz Apple. Dzięki.

  #185 09.06.2013 00:20

momencik! Czy Xanthia Wam nie powiedziała, że dyskusja jest już skończona i nie ogłosiła przegranych? cisza tu! spokój!... Dyskusja 0 : Xanthia 1

macminik   18 #186 10.06.2013 08:10

Xanthia ogłosiła że ma racje i sobie poszła aby przypadkiem nie okazało się, że racji nie ma.

  #187 11.07.2013 02:43

Mam Macbook Pro 2011 sprzet badziewny. Nie jestem komputerowcem, nie znam sie profesjonalnie na sprzecie. Pisze, bo jestem zly sam na siebie , ze tak drogi sprzet a tak awaryjny. Dobrze, ze wykupilem gwarancje dodatkowa na dwa lata bo bym z torbami poszedl. Tego komputera uzywam tylko dla zajrzenia w internet , poczte mailowa i obrobki zdjec. Nie polecam nikomu, szkoda kasy i nerwow a serwis pozostawia wiele do zyczenia. Wlasnie znow jest w naprawie bo niby ikruszki dostaly sie do srodka i nie chodza kursorki. Poprostu szkoda slow. W instrukcj obslugi powinno byc napisane, ze uzywac mozna tylko w warunkach styrylnych i byloby ok. Niby naprawa zajmie od 3 do 5 dni. Paranoja.

Darthnorbe   13 #188 24.08.2013 18:05

Ja tu czegoś nie rozumiem. Apple chwali się matrycą retina czyli na tym macbook

Darthnorbe   13 #189 24.08.2013 18:08

powinna być rozdzielczość powyżej full hd a na screenach na końcu pokazujesz pokazujesz 1024x768 i 1280x1024.

P.S.
Ech czemu nie da się edytować komentarzy.

macminik   18 #190 24.08.2013 18:43

@Darthnorbe

Bo akurat te ostatnie screeny to już nie z MacBooka. Miały tylko pokazać, że to co podaje Apple Profiler to jest rozdzielczość z którą komputer aktualnie pracuje a nie jak sugerowała Xanthia, rozdzielczość deklarowana mająca się nijak do tej z którą w chwili obecnej pracuje komputer. Niestety, przed tym zarzutem musiałem oddać MacBooka więc musiałem się posiłkować innym komputerem.

fr000nc   6 #191 30.09.2013 14:32

Daleki jestem od hejterskich komentarzy, ale patrząc na obecną tendencję w rozwoju komputerów Apple, troszkę mi się to przestaje podobać.

Mam teraz MacBooka Pro 13 rocznik 2010. Żona ma MacBooka 2009. Ostatnio zupdate'owałem sobie oba te komputery wymieniając dyski na SSD i dokłądając RAMu. Rozważałem wymianę sprzętu za jakieś 2 lata na kolejne macbooki, ale chyba będę musiał to poważnie przemyśleć.

Inwestycja w sprzęt na poziomie 5k PLN za sztukę to inwestycja (dla mnie) o długim okresie amortyzacji. Roczna gwarancja (mówimy o standardzie) i "niewymienialne" komponenty znacznie zwiększają ryzyko.

Druga rzecz, do której chciałem się odnieść, to wałkowany brak portu Ethernet. Ja także nie mogę zrozumieć tego posunięcia. Jest seria Air - ona ma być smukła lekka i ultraprzenośna. Seria Pro była dotychczas pełnoprawną stacją roboczą. Brak CD-ROMu oraz portu Eth moim zdaniem oznacza, że Apple nie posiada obecnie w swoim portfolio produktu mobilnego skierowanego do targetu "profesjonalistów".

Mogę wymyślić uzasadnienie biznesowe - że w korporacjach Apple i tak nie miał dużego udziału na tle HP i Della, a segment lifestyle'owy z wyższa niż seria Air wydajnością generuje większe zyski. I smutne w tym jest to, że Apple świadomie poświęca w ten sposób część swoich wieloletnich klientów.

fr000nc   6 #192 30.09.2013 20:15

Co prawda nikt już pewnie tego wątku nie czyta, ale muszę złożyć samokrytykę. Nie zwróciłem uwagi, że "nieretinowe" macbooki nadal mają cd, port eth oraz wymienialny dysk. Niemniej szkoda że nie ma takiej opcji w 13 calowym notebooku z retiną.

Swoją drogą, ciekaw jestem w którą stronę pójdzie rozwój linii pro.

macminik   18 #193 02.10.2013 11:05

@fr000nc

Najpewniej CD/DVD musimy pożegnać. Wszyscy przechodzą na cyfrowe dystrybucje. A co do niewymienialnych elementów, fakt że może to irytować, ale chyba większość śmiertelników dziś i tak nie zamierz grzebać w swoim komputerze.

  #194 30.12.2013 00:54

Poświeciłem trochę czasu, żeby poczytać NA ZA DROGIM maku co ta osoba tak naprawdę wypisuje i mam jeden wniosek: TO SIĘ JEDNAK DA WYLECZYĆ. Może nawet samo przejdzie z wiekiem. Fajnie jest popijać ZA DROGIE wino, w ZA DROGIM hotelu, na ZA DROGIM wypadzie świątecznym, wydawać ZA DUŻO KASY na różne niepotrzebne do przeżycia rzeczy i mieć z tego frajdę. Takie jest życie. Jak ktoś ma frajdę z kiszenia kasy to też ok, tylko niech ją ma. Bo ja na te chwilę mam wrażenie, że nie każdy może tak robić. Zapewne jeszcze 30 lat temu pisałbym jak Xantia, bo wtedy też na to chorowałem a objawy miałem identyczne, teraz podopobnie argumentuje mój syn - też z tego wyrośnie.
Do mnie nie docierały argumenty innych, amiga była zawsze lepsza od c64 i atari, BO JĄ MIAŁEM a na c64 brakowało kaski, atari miał kolega BO MU MAMA Z NIEMIEC PRZYWIOZŁA a ten od c64 był snobem i gdyby nie ojciec kombinator nigdy by tego nie miał. Ja grzebałem w systemie Amigi i wyciągałem z niej więcej niż oni z lepszego sprzętu. Prawda jest jednak taka, że NIE STAĆ mnie było na ten sprzęt i bycie lamerem.
Szkoda, że wtedy nie było takiego internetu.
No ale puenta jest prościutka jak życie z perspektywy czasu: KUPUJĘ CO CHCĘ, gdy MAM pieniądze. SZUKAM ARGUMENTÓW przeciw zakupowi gdy ich nie mam. Wynajduję rozwiązania tańsze i będę udowadniał, że są AMBITNIEJSZE, żeby się dowartościować bo tego podświadomie będę potrzebować. Tak moi drodzy, nie mamy nieskończonej ilości kasy i musimy z tym jakoś żyć. Dobrze, że raczej z wiekiem ci mądrzejsi będę mieć więcej. Dobrze, że możemy wydawać na co chcemy i nie musimy się z tego tłumaczyć. PC używam tylko do Subiekta i to też niebawem zmienię bo mnie męczy. JA NIE CZUJĘ FRAJDY Z ROZGRYZANIA co trzeba doinstalować, żeby działało, WOLĘ W TYM CZASIE WYPIĆ WINKO, POBYĆ Z SYNEM ALBO Z MOJĄ KOBIETĄ. ot znak czasu moja droga, z wiekiem potrzeby się zmieniają, ważne, żeby mieć kasę na ich realizację, czego i tobie życzę, wtedy wpisy się zmienią.

  #195 19.01.2014 05:53

Śpiąca dioda to także element diagnostyki, czyli kody błędów. Brak Ethernet w biznesie jest wadą i to b. poważną wykluczającą go z użytku (mówią o poważnych korporacjach wyczulonych na szpiegostwo przemysłowe). Chyba, że jest osobną stacją roboczą, ale do tego miana nie aspiruje ten sprzęt. Na temat RAMu mam podobne zdanie, ale jest wiele konstrukcji na rynku pokazujących, że można mieć dwa sloty lub jeden w konstrukcji typu "ultrabook". Można więc lepiej. Problem w tym, że Apple jest firmą, która od dawna stawia na integrację a przede wszystkim zysk. W rezultacie wymiana sprzętu będzie częstsza. Standardowy klient Apple wymienia jednak laptopa zaraz po premierze nowego modelu sprzedając stary model, więc problemu większego nie widzę. Gorzej z resztą. Poza tym nie wszystko złoto co się świeci (fatalna obsługa serwisowa w Polsce, absurdalne procedury serwisowe, używanie używanych części podlegąjących zużyciu mechanicznemu w ramach napraw gwarancyjnych (np. napędy optyczne), przegrane procesy sądowe z użytkownikami na terenie USA, skandalicznie krótka gwarancja na "wyjątkowy" produkt będący dla wielu ligą premium, horrendalnie drogie APP, mnóstwo usterek z czego kilka generacji MBP z różnymi GPU a parę dni wyszła sprawa z AMD, korozja aluminium, ostre krawędzie, wyizolowane środowisko nie nadające się do uniwersalnej pracy, mnóstwo pierdół na keynote przy okazji każdej nowej edycji OS X). I by mnie źle nie zrozumiano. Firma nadal wybitna i robią kawał dobrej roboty (stylistyka nie podlega dyskusji), ale bazuje na wielu stereotypach i pozorach. Im głębiej w las tym ciemniej i gęściej a w zasadzie wcale nie chodzi o jakości i satysfakcję klienta, ale jak wydoić frajera. Skoro sprzęt i tak się psuje, będziemy się użerać z serwisem w Polsce, który robi nam łaskę, mamy tylko roczną gwarancję to wcale nie dziwię się, że ludzie wybierają np.tańsze ultrabooki Samsunga, gdzie nie dość, że zaoszczędzą to jest 2-letnia opieka gwarancyjna.

  #196 21.06.2014 17:34

@macminik

Dlaczego wprowadzasz innych w błąd? Na zrzucie ekranu masz wpisaną NATYWNĄ rozdzielczość matrycy, czyli 2880 na 1800 pikseli. Jest to fizyczny parametr ekranu, a rozdzielczość z jaką renderowany jest obraz reguluje system operacyjny za pośrednictwem sterownika karty graficznej.

W przypadku MacBooka Pro z ekranem Retina natywna rozdzielczość matrycy wynosi 2880x1800 pikseli, ale domyślna rozdzielczość systemowa to tylko 1440x900 pikseli.

macminik   18 #197 21.06.2014 23:38

Rozdzielczość wynosi tyle ile na zrzucie. Komputer nie podaje maksymalnej rozdzielczości tylko ta, z jaka wyświetlany jest w danej chwili obraz.

  #198 15.11.2014 05:43

...najprościej mowiac apple konsumuje dorobek innych producentow.
Panowie - jesteście amatorami w chuj i możecie Xanthii pić z bata. Hough.