Marc Newson dołączył do zespołu Apple

Kilka dni temu Apple podało informację o zatrudnieniu Marca Newsona, który dołączył jako etatowy pracownik Apple (to dosyć ważne,) do zespołu wzornictwa przemysłowego sir Jonathana Ive'a. Informacja ta może pozornie nie mieć wielkiego znaczenia, jednak moim zdaniem zatrudnienie Newsona może, choć nie musi zapowiadać pewną nową epokę dla Apple.

Marc Newson to znany projektant wzornictwa przemysłowego pochodzący z Australii. W swoim dorobku ma szereg ciekawych projektów rozmaitych urządzeń nie tylko z zakresu elektroniki (raczej tych w swoim dorobku posiada najmniej). Portoflio Marca Newsona zawiera szereg bardzo ciekawych projektów, między innymi biżuterii, mebli, rowerów, samochodu i luksusowej łodzi motorowej.

W 1999 roku Marc Newson na zlecenie Ford Motor Company zaprojektował koncepcyjny, niewielki miejski samochód, mający swoją stylistyką nawiązywać do pojazdów z lat 50-tych i 60-tych. Zgodnie z tymi założeniami powstał ciekawy projekt Forda 021C, który poza kontrowersyjnym wyglądem posiadał także kilka ciekawych rozwiązań ułatwiających jego użytkowanie przez kierowców i pasażerów.

Mało funkcjonalnym aczkolwiek ciekawym jest pomysł stworzenia wysuwanego niczym szuflada bagażnika, jednak obrotowe fotele ułatwiające wysiadanie to już pomysł wart zastanowienia.

Innym, może bardziej znanym projektem był rower Art Bike firmy Trek używany przez Lance'a Armstronga w kampanii LiveStrong.

Całkiem ładnym projektem Marca Newsona jest projekt łodzi motorowej Aquriva wykonany na zlecenie firmy Riva. Wykonano tylko 22 egzemplarze tej łodzi.

Marc Newson ma na swoim koncie także projekty bardziej użytkowe. Zaprojektował między innymi fotele do klasy biznes samolotu Airbus A380 zamówionego przez Quntas w 2009 roku, a w 2013 roku zlecono mu już zaprojektowanie całego przedziału klasy biznes w Airbusie A380 należącego do Quantasu. Marc Newson także może pochwalić się kilkoma projektami mebli użytkowych i ogrodowych, a takżę odzieży sportowej dla firmy Nike.

Tym co jednak może być interesujące dla Apple, to projekty ciekawych zegarków Ikepod.

Współpraca Jonathana Ive i Marca Newsona zapowiada się dosyć interesująco, tym bardziej, że panowie już współpracowali podczas projektów Apple (Product)Red i ponoć bardzo się przyjaźnią i świetnie rozumieją. Nikt nie przeczy informacjom, że to własnie Ive bardzo nalegał na przyjęcie Newsona do zespołu wzornictwa przemysłowego Apple.

Jeśli dziś Apple zdecyduje się na prezentacje swojego zegarka iWatch (a wszystko na to wskazuje), najprawdopodobniej będzie to nowa gałąź produktów w ofercie firmy i ciężko oprzeć się wrażeniu, że Marc Newson będzie miał niemały wkład w projekty przyszłych modeli zegarków Apple.

Moim jednak zdaniem nie chodzi tylko o kwestie projektowania przyszłych zegarków, gdyż taka propozycja raczej nie byłaby na tyle interesująca dla dla Marca Newsona, by poświęcić się tylko projektowaniu zegarków dla Apple. Wydaje mi się, że Apple przygotowuje się do tworzenia i rozwoju nowych gałęzi swoich produktów i w tym celu zatrudniono Marca Newsona jak i wielu innych specjalistów różnych gałęzi, których zatrudnienie wiązano dotychczas tylko z projektem iWatcha.

Być może żartobliwy projekt iRing stworzony przez internautów wcale nie jest taki śmieszny i czeka nas elektroniczna rewolucja w biżuterii, ale czy tylko w dziedzinie biżuterii ?