Microsoft Office na iPada od dziś...

Dosłownie kilka minut temu, oficjalnie Microsoft udostępnił swoje flagowe produkty w wersji na iOS - Microsoft Word, Microsoft Excel i Power Point. Około roku temu, wspomniane aplikacje pojawiły się na iPhone'a, lecz w mojej ocenie nie są to produkty warte większej uwagi. Mają mocno ograniczoną funkcjonalność nie tylko rozmiarami iPhone'a ale także skromnymi możliwościami edycji. W opinie wielu użytkowników iPhone'a, nie stanowiły konkurencji dla podobnego pakietu biurowego Apple, składającego się z aplikacji Pages, Numbers i Keynote, tym bardziej że są one darmowe w przeciwieństwie do produktów Microsoftu.

Microsoft długo się ociągał z udostępnieniem składników Office w wersji przeznaczonej dla iPada, na którym zdecydowanie wygodniej jest pisać dokumenty, bez limitu niewielkiego ekranu. I wydawało się, że Microsoft celowo przeciągał premierę aby nie pogrzebać zupełnie swojego niezbyt udanego Surface'a, który przypomnijmy, miał się stać iPad Killerem.

Dziś jednak wielu użytkowników iPadów otrzymało nareszcie możliwość zainstalowania Worda, Excela i Power Pointa na swoim tablecie, a pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne.

Word

Jak wynika z informacji dostarczonych przez Microsoft, Word w wersji na iPada umożliwia dokładnie takie same możliwości edycji jak jego komputerowa wersja, a stworzone dokumenty będą tak samo wglądać na tablecie jak i na komputerze, zachowane będą czcionki, formatowanie i marginesy.

Excel

Excel podobnie jak Word ma mieć te same możliwości na iPadzie jak na komputerze stacjonarnym. Co szczególnie ważne, wykresy stworzone przez użytkownika na iPadzie mają być w pełni zgodne z tym co zobaczymy na komputerze. Tak samo mają być zachowane formuły, komentarze i formatowanie. Mają mieć dokładnie taką samą funkcjonalność jak ich komputerowe odpowiedniki.

Produkt Microsoftu bez wątpienia stanowi konkurencję dla analogicznych aplikacji Apple na iPada, które w zupełności sprawdzają się w zastosowaniach mniej profesjonalnych, a dodatkowo są darmowe. Aby korzystać z produktów Microsoftu należy mieć wykupioną usługę Office 365. Myślę jednak, że Microsoft uzyska większą popularność, zwłaszcza wśród osób które zazwyczaj pracują z użyciem MS Office na komputerach.

Za wcześnie jeszcze na ocenę.. ale z pewnością podzielę się swoimi wrażeniami na temat Worda i Excela.