Moje Auto - kontrola kosztów pojazdu pod iOS

Od kilku lat uwielbiam prowadzić sobie kontrolę kosztów mojego samochodu. Nie mam może jakiejś super potrzeby, jednak lubię wiedzieć ile auto pali i jak wyglądają moje koszt związane z jego eksploatacją. Zawsze taką buchalterię prowadziłem w jednym z serwisów motoryzacyjnych, ale było to mało wygodne. Po tankowaniu musiałem po powrocie do domu pamiętać ile zapłaciłem, ile wlałem jaki był stan licznika. Czasem zdarzało mi się zapominać i wprowadzałem takie dane trochę "na oko". Dlatego też zacząłem szukać programu, który mógłbym zainstalować na iPhone. Sprawdziłem ich dosyć sporo, jednak żaden nie spełniał do końca moich oczekiwań. Jak był w miarę funkcjonalny, to od strony wizualne prezentował się fatalnie. Jak był ładny, to z kolei z funkcjonalnością różnie bywało.
W zeszłe wakacje trafiłem na dosyć ciekawy program "Moje auto", który wydaje się spełniać moje oczekiwania choć nie jest pozbawiony oczywiście wad.

Program umożliwia nam prowadzenie ewidencji kosztów kilku samochodów, przy czym można zdefiniować samochód z silnikiem benzynowym lub diesla a także kombinację silnika benzynowego z LPG lub CNG.

Bardzo istotne jest dokładne wprowadzenie pojemności zbiornika, gdyż program w oparciu o ilość paliwa wskazywaną przez wskaźnik, wylicza średnie spalanie. Nie trudno się domyśleć, iż nie zawsze będzie to bardzo dokładne, gdyż wskaźniki w samochodach są czasem różnie wyregulowane.

W moim problem pojawiają się gdy balansuję w zakresie rezerwy. Program wyliczył sobie na podstawie pojemności zbiornika paliw, że rezerwa powinna wynosić około 10 litrów a w rzeczywistości jest nieco więcej. Po zatankowaniu strzałka wskaźnika w programie przesuwa się na wyliczoną przez program pozycję skali, użytkownik dokonuje korekty jej położenia w oparciu o stan faktyczny i na tej podstawie wyliczane jest średnie spalanie pojazdu.
Ponadto program umożliwia wprowadzanie innych wydatków związanych z eksploatacją samochodu (naprawy, ubezpieczenia i kilka innych mniej istotnych kosztów jakie mogą nam się przytrafić).

Program przedstawia dosyć przejrzyście koszty eksploatacyjne z podziałem na kategorie a także użyteczną listą ostatnich wydatków.
W przypadku prowadzenia kilku samochodów, mamy też możliwość porównania kosztów ich eksploatacji.

Moje auto w praktyce

Po blisko roku użytkowania program dosyć dobrze się sprawdza i choć może nie przedstawia w moim wypadku super idealnie średniego spalania, różnice po konfrontacji z prowadzoną buchalterią w jednym z motoryzacyjnych serwisów nie są na tyle znaczne by się nimi przejmować.

W zeszłym roku, program nie umożliwiał poprawienia błędnie wprowadzonych danych i napisałem wówczas do autora przekazując mu swoje uwagi. W odpowiedzi otrzymałem informacje, iż moje uwagi zostaną uwzględnione w kolejnej wersji, która rzeczywiście pojawiła się kilka tygodni później. Napisałem także, iż warto by wprowadzić opcję synchronizacji danych przez DropBox'a albo iCloud. Ponownie otrzymałem informacje, iż taka funkcja będzie wprowadzona w wersji płatnej programu... jednak ta nie ujrzała światłą dziennego jak do tej pory. Po zeszłorocznej aktualizacji, program nie doczekał się kolejnej aktualizacji a szkoda bo uważam, że jest bardzo wygodny i dosyć ładny wizualnie a co najważniejsze, spełnia moje wymagania od tego typu aplikacji.

I jeszcze słowo od developera - właśnie dopieszczamy nową wersje.
Bedzie:

- nowa skórka, dla tych, którzy nie lubią starej
- export i synchronizacja samochodów między różnymi urządzeniami (iOS/Android)
- możliwość edycji i przeglądania danych przez stronę internetową
- ułatwienie dla motocyklistów (aktualnie pojemność baku była w pełnych w litrach, bez dziesiętnych części)
i jeszcze jedna najfajniejsza funkcja - ale to niespodzianka!
Update powinien (jeśli Apple dopomoże i nie zawali znów serwisu) powinien ukazać się na koniec sierpnia/początek września.

Program do pobrania w AppStore