Muzeum Techniki Apple w Moskwie

Od lutego 2012 roku na terenie Moskwy działa "Muzeum Techniki Apple" i z pewnością można je uznać za jedno z większych. Rzecz o tyle niesamowita, iż ZSRR było dosyć długo objęte embargiem w ramach komitetu COCOM, na najbardziej zaawansowane technologie "podwójnego zastosowania", czyli mogących służyć zarówno celom cywilnym jak i militarnym. Do takich produktów zaliczały się między innymi komputery z rodziny Macintosh Quadra.

Muzeum w swoich zbiorach posiada działające komputery Apple począwszy od tych najstarszych do bardziej współczesnych. Choć Apple I nie mają. Tak więc w zbiorach muzeum znajduje się najdłużej produkowany komputer domowy, czyli Apple II.

Są też bardziej zaawansowane konstrukcje, uznawane kiedyś za wydajne stacje robocze - Macintosh IIfx oraz Macintosh IIci.

Ale oprócz tych popularnych są też mniej spotykane egzemplarze, jak Macintosh Colour Classic czy pierwszy tablet Apple do rysowania.

Muzeum posiada dosyć okazałe zbiory komputerów przenośnych, w tym legendarnego już Macintosha Portable.

Są też prawdziwe unkiaty Lisa II (Macintosh XL) czy 20th Anniversary Macintosh, czyli modele kosztujące całkiem spore pieniądze na rynku kolekcjonerskim.

Oprócz tak unikatowych maszyn, można znaleźć także te bardziej współczesne, jak iMac czy iBook czy mój ukochany Cube.

Muzeum mieści się w Moskwie, adres:

Pestovskiy Pereulok, 16/2, Moscow, Russia, 109004

A koszt zwiedzania to 150 rubli (dzieci i młodzież) lub 300 rubli (dorośli).

Zdjęcia pochodzą ze strony muzeum.