Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Office Mobile

Jesienią ubiegłego roku pojawiły się pierwsze plotki związane z wypuszczeniem przez Microsoft pakietu Office na iOS. Od tego czasu pojawiały się w necie rozmaite mniej lub bardziej prawdziwe zrzuty ekranowe. Wielu moich znajomych oczekiwało Office na swoje iPady. Wiosną ktoś całkiem rozsądnie tłumaczył, że Office pewnie będzie ale na iPhona a wersja na iPada dopiero w 2014 roku bo wypuszczenie jej na tablet Apple przed Microsoft Surface byłoby "samobójem". Co prawda Surface nie zawojował jeszcze świata, ale zupełnie cichutko pojawił się Office Mobile na iOS. Najpierw w AppStore w USA a chyba 18 czerwca w polskim AppStore. Co ciekawe, aplikacja jest darmowa, jednak wymagana jest subskrypcja Office365. Tak więc jest to jakby dodatek do pakietu Office. Office Mobile współpracuje z iOS 6 oraz iPadem począwszy od 3 generacji i od iPhone 4 w górę. Co warte podkreślenia, Office jest także w języku polskim.

Po uruchomieniu programu proszeni jesteśmy o podanie danych subskrypcji Office365 i po jej zweryfikowaniu możemy przystąpić do pracy.

Mobile Office posiada trzy moduły:

  • Edytor tekstowy - Word
  • Arkusz kalkulacyjny - Excel
  • Program do odtwarzania prezentacji

Word

Oczywiście zaawansowana edycja tekstów na telefonie należy tylko dla twardzieli. W przypadku iPada i klawiatury można pokusić się już o pisanie.

Edytor nie ma zbyt wielu zaawansowanych funkcji, są za to te najbardziej podstawowe i najczęściej używane. A więc:

  • pogrubienie tekstu,
  • kursywa,
  • podkreślenie,
  • przekreślenie,
  • kolor czcionki,
  • kolor tła (wydaje się, że nie da się zmienić kolorów na inne niż domyślne),
  • większe i mniejsze fonty.
Sama edycja tekstu nie nastręcza problemów choć trzeba sobie wyraźnie zaznaczyć, iż pisanie dłuższych tekstów na klawiaturze ekranowej wymaga sporo desperacji. Word Mobile posiada też opcję wklejania grafiki, lecz bez możliwości jej formatowania z tekstem.

Stworzony dokument można zapisać w chmurze SkyDrive lub wysłać go mailem jako załącznik. Sam proces wysyłania dokumentu odbywa się z poziomu Office Mobile.

Można też zdefiniować sobie inne miejsca do zapisu, nie koniecznie musi być to chmura SkyDrive.
Dokumenty zapisywane są w formacie *.docx.

Excel

To chyba druga, najczęściej używana aplikacja pakietu Office. W tym wypadku, podobnie jak Word została ona okrojona do najczęściej używanych funkcji.

Poza standardowymi funkcjami obliczeniowymi, mamy możliwość tworzenia wykresów, niestety i tu kolor jest zdefiniowany na stałe.

Podobnie jak w przypadku Worda, utworzone arkusze można zapisywać w chmurze.
Microsoft na zachętę dał nam też kilka szablonów, które przekonują iż do prostych zastosowań obliczeniowych Office Mobile w zupełności wystarcza.

PowerPoint ??

Trzeci moduł to program do prezentacji PowerPointa. Prezentację możemy tylko odtworzyć po uprzednim jej przygotowaniu na komputerze.

Moje podsumowanie

To tak naprawdę pierwsza wersja Office Mobile na iOS i miejmy nadzieję, że będzie się rozwijać. Jest jednak ciekawym uzupełnieniem dla komputerowego pakietu Office365.

 

oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
rgabrysiak   14 #1 21.06.2013 11:02

Nie miałem możliwości skorzystać z nowego Office na IOS, ale z licznych opinii wynika, że Microsoft na siłę chciał udowodnić, że potrafi wydać swoją aplikację na ten system i zamiast stworzyć porządny produkt wypuścił niezły bubel.

Po pierwsze Office na IOS jest bezpośrednio powiązany z Office 365, nie masz wykupionej subskrypcji nie masz Office na IOS. To chyba tylko geniusz potrafił wymyśleć.

Po drugie, podobno nowego Office próżno szukać w wersji na Ipada (nie mam żadnego Ipada pod ręką, więc trudno mi to zweryfikować).

Po trzecie możliwości poszczególnych programów są do bólu uproszczone. Czy potwierdzasz, że w Wordzie nie można zmienić nawet typu czcionki, a kolory czcionki są ograniczone tylko do trzech?
Jeżeli tak to, co to za edytor tekstu, w którym brakuje tak podstawowych funkcji.

Nie chcę się dalej znęcać i wyliczać kolejnych braków w tym programie.
Myślę, że można było się wstrzymać z publikacją Office na IOS i wydać bardziej dopracowany produkt. Jak to mówią, liczy się pierwsze wrażenie a to może bardziej odstraszyć od Office na IOS niż przyciągnąć rzeszę klientów.

Autor edytował komentarz.
thegroke   2 #2 21.06.2013 11:20

Dodatkowo czy te aplikacje zachowują przynajmniej format dokumentu stworzonego za pomocą Office na PC? Czy to także jest upraszczane? Po zamieszczonych przez Ciebie widokach ekranu zakładam, że wszystko jest upraszczane...

A co dzieje się w przypadku nieobsługiwanych funkcji w Excelu? Taki plik nie otwiera się wcale, czy nie wyświetla wartości z pól dla których takie funkcje zostały użyte?

No i ciekawe jak w porównaniu wypada odpowiednik na WP...

sgj   12 #3 21.06.2013 11:49

@rgabrysiak
"Po pierwsze Office na IOS jest bezpośrednio powiązany z Office 365, nie masz wykupionej subskrycpji nie masz Office na IOS. To chyba tylko geniusz potrafił wymyśleć. "

Akurat w tym wypadku jest to całkiem logiczne. Jakby aplikacja byłą normalnie płatna to połowę zysku MS zabierałby Apple.

macminik   18 #4 21.06.2013 12:04

Nie mam takiego super arkusza exela ale jak ktoś ma to mogę sprawdzić. Co do kolorów to istotnie sa one zdefiniowane do tych widocznych na zrzutach. Nie ma możliwości zmiany czcionki na inną.

Autor edytował komentarz.
rgabrysiak   14 #5 21.06.2013 12:42

@sgj
"Akurat w tym wypadku jest to całkiem logiczne. Jakby aplikacja byłą normalnie płatna to połowę zysku MS zabierałby Apple."

Pewnie tak, choć z drugie strony podejrzewam, że jeżeli Office na IOS byłby normalną płatną aplikację niepowiązaną z subskrypcją Office 365 to mało, kto zdecydowałby się na jego zakup.

Ja rozumiem, że jest to program w wersji mobilnej, ale naprawdę brakuje mu podstawowych funkcji.
Nie wiem czy Office na Windows Phone jest też tak ubogi, jeżeli tak to pozostaje tylko pogratulować MS.

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #6 21.06.2013 13:50

Ja osobiście traktuję to jako dodatek do Office365. Owszem zmniejszona funkcjonalność może zniechęcać, jednak w kolejce na myjni samochodowej zawsze można szybko napisać tekst na tablecie a oszlifować go w domu na komputerze.

eider_i128   9 #7 21.06.2013 15:47

"Office Mobile współpracuje z iOS 6 oraz iPadem począwszy od 3 generacji i od iPhone 4 w górę."

"This app requires camera with autofocus" - a po cholerę Office autofocus?


"można szybko napisać tekst na tablecie"

Ta aplikacja nie jest dostosowana do ekranu iPada :D

Autor edytował komentarz.
djDziadek   17 #8 21.06.2013 18:05

Witaj iOS w matni Microsoftu :)

k1b1c   6 #9 21.06.2013 18:52

Wygląda ładnie, szkoda tylko, ze takie ubogie.... ciekawe czy i kiedy pojawi się na Androida

arlid   16 #10 21.06.2013 19:37

Wygląda dość ciekawie. jak wygląda potem taki dokument w "normalnym" Wordzie czy Excelu? :P Jak jest z otwieraniem sporych dokumentów?

Fanboj O   9 #11 21.06.2013 20:46

Ciekawe czemu OneNote brakło? Czyżby klasyka appstore, czyli unikanie dublowania programów? W takim razie co zablokowało OneNote?

rgabrysiak   14 #12 21.06.2013 22:30

Czy dobrze pamiętam że OneNote jest oddzielnym programem? I wydaje mi się że jest on dostępny na IOS:
http://office.microsoft.com/en-us/mobile/onenote-mobile-for-iphone-HA102466133.aspx
Chyba, że coś się w tej kwestii zmieniło.

Autor edytował komentarz.
sgj   12 #13 21.06.2013 22:31

OneNote jest dostępne jako samodzielna aplikacja.

macminik   18 #14 21.06.2013 22:58

OneNote jest oddzielny ale moim zdaniem przegrywa totalnie z Evernote

nowoczesny   3 #15 21.06.2013 22:59

Jako ciekawostkę w temacie OneNote dodam, że na Windows 8 też jest osobna aplikacja, poza tym, co wchodzi w skład pakietu MS Office. Szału nie ma, ale ujdzie, tak samo jak 1N na telefonie.

CoroDaNem   8 #16 22.06.2013 02:29

Nie rozumiem dlaczego większość osób (kieruję się pierwszymi komentarzami) woli kojarzyć tą aplikację jako "Office na iOS", a przecież chodzi o Microsoft Office Mobile, nawet tytuł jest taki sam. Brak możliwości zmiany czcionki nie jest kwestią tego, że aplikacja co dopiero pojawiła się w AppStore... to jest po prostu Office Mobile od Microsoftu i działa on tak samo na Windows Phone jak i na iOS (wykluczając licencję na Office 365).

Kolejną sprawą jest narzekanie jak to Office Mobile ma mało funkcji. A od kiedy to Office Mobile = Office 2013 (lub starszy)? Nikt nie obiecywał, że będzie to samo co w wersji dla PC, więc skąd tak nagle wzięło się aż tylu malkontentów?

rgabrysiak   14 #17 22.06.2013 20:15

@CoroDaNem
Absolutnie nie miałem na myśli, aby Office Mobile pod względem funkcjonalności dorównywał Office 2013 czy też Office Web Apps.
I fakt, nikt niczego nie obiecywał, niemniej jednak kilka dodatkowych funkcji mogłoby sprawić, że programem zainteresowałoby się więcej osób.

Autor edytował komentarz.
dendrytus   5 #18 24.06.2013 12:51

"Edytor nie ma zbyt wielu zaawansowanych funkcji, są za to te najbardziej podstawowe i najczęściej używane. " O dziwo jest to Word z pakietu Microsoft Office. Kiedyś nazywał się WordPad.

Szuri21   17 #19 25.06.2013 11:07

Po premierze Office'a na iOS często można przeczytać opinie niezadowolonych użytkowników, że nie jest to jednak w pełni gotowy produkt. Znając Microsoft można było oczekiwać czegoś naprawdę na poziomie. To jest dziwne, bo Microsoft najlepsze co ma do zaoferowania to właśnie Office. O ile pocztą, systemem i innymi bzdetami (Skype) inni są wstanie konkurować o tyle Office jest bezkonkurencyjny. Aż wierzyć się nie chce czytając opinie użytkowników iOS, że mobilny Office jest aż tak biedny. Mam nadzieję, że to się poprawi, a wersja na Androida to już w ogóle będzie najlepszym mobilnym pakietem. Mobilny pakiet Office'a w takiej wersji jaki jest wcale nie przerasta innych konkurencyjnych mobilnych produktów. A przecież wszyscy czekaliśmy, aż MS wkroczy z Officem w świat mobilny, bo nie ma solidnych mobilnych pakietów biurowych. MS był nadzieją, że to się zmieni, ale nie w takiej odsłonie. Czekam nadal na aktualizacje i wersję na Androida.