Office Mobile

Jesienią ubiegłego roku pojawiły się pierwsze plotki związane z wypuszczeniem przez Microsoft pakietu Office na iOS. Od tego czasu pojawiały się w necie rozmaite mniej lub bardziej prawdziwe zrzuty ekranowe. Wielu moich znajomych oczekiwało Office na swoje iPady. Wiosną ktoś całkiem rozsądnie tłumaczył, że Office pewnie będzie ale na iPhona a wersja na iPada dopiero w 2014 roku bo wypuszczenie jej na tablet Apple przed Microsoft Surface byłoby "samobójem". Co prawda Surface nie zawojował jeszcze świata, ale zupełnie cichutko pojawił się Office Mobile na iOS. Najpierw w AppStore w USA a chyba 18 czerwca w polskim AppStore. Co ciekawe, aplikacja jest darmowa, jednak wymagana jest subskrypcja Office365. Tak więc jest to jakby dodatek do pakietu Office. Office Mobile współpracuje z iOS 6 oraz iPadem począwszy od 3 generacji i od iPhone 4 w górę. Co warte podkreślenia, Office jest także w języku polskim.

Po uruchomieniu programu proszeni jesteśmy o podanie danych subskrypcji Office365 i po jej zweryfikowaniu możemy przystąpić do pracy.

Mobile Office posiada trzy moduły:


  • Edytor tekstowy - Word
  • Arkusz kalkulacyjny - Excel
  • Program do odtwarzania prezentacji

Word

Oczywiście zaawansowana edycja tekstów na telefonie należy tylko dla twardzieli. W przypadku iPada i klawiatury można pokusić się już o pisanie.

Edytor nie ma zbyt wielu zaawansowanych funkcji, są za to te najbardziej podstawowe i najczęściej używane. A więc:


  • pogrubienie tekstu,

  • kursywa,

  • podkreślenie,

  • przekreślenie,

  • kolor czcionki,

  • kolor tła (wydaje się, że nie da się zmienić kolorów na inne niż domyślne),

  • większe i mniejsze fonty.

Sama edycja tekstu nie nastręcza problemów choć trzeba sobie wyraźnie zaznaczyć, iż pisanie dłuższych tekstów na klawiaturze ekranowej wymaga sporo desperacji. Word Mobile posiada też opcję wklejania grafiki, lecz bez możliwości jej formatowania z tekstem.

Stworzony dokument można zapisać w chmurze SkyDrive lub wysłać go mailem jako załącznik. Sam proces wysyłania dokumentu odbywa się z poziomu Office Mobile.

Można też zdefiniować sobie inne miejsca do zapisu, nie koniecznie musi być to chmura SkyDrive.
Dokumenty zapisywane są w formacie *.docx.

Excel

To chyba druga, najczęściej używana aplikacja pakietu Office. W tym wypadku, podobnie jak Word została ona okrojona do najczęściej używanych funkcji.

Poza standardowymi funkcjami obliczeniowymi, mamy możliwość tworzenia wykresów, niestety i tu kolor jest zdefiniowany na stałe.

Podobnie jak w przypadku Worda, utworzone arkusze można zapisywać w chmurze.
Microsoft na zachętę dał nam też kilka szablonów, które przekonują iż do prostych zastosowań obliczeniowych Office Mobile w zupełności wystarcza.

PowerPoint ??

Trzeci moduł to program do prezentacji PowerPointa. Prezentację możemy tylko odtworzyć po uprzednim jej przygotowaniu na komputerze.

Moje podsumowanie

To tak naprawdę pierwsza wersja Office Mobile na iOS i miejmy nadzieję, że będzie się rozwijać. Jest jednak ciekawym uzupełnieniem dla komputerowego pakietu Office365.