Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Quadra 700 - komputer po którym grasowały Orki.....

W 1991 roku Apple zapoczątkowało nową linię komputerów "Quadra". Nazwa owej linii nawiązywała do mojego ulubionego procesora Motorola 68040, który był sercem każdej "Quadry". Nowe komputery różniły się nie tylko zmainą procesora. Apple bardzo wyraźnie zaakcentowało fakt, iż był to komputer zaliczany do tych najdroższych i najwydajniejszych w ofercie Apple. Quadra 700 była bardzo ciekawą konstrukcją, gdyż łączyła stare Macintoshe z nadchodzącą erą wydajnych komputerów Apple dla profesjonalnych użytkowników.

Obudowa Quadry 700 wykonana była z białego plastiku, z charakterystycznymi dla dotychczasowych produktów Apple szczelinami, zgodnie ze stylistyką "Snow White". Obudowa ta była w pewnym sensie "odgrzanym kotletem", albowiem w 1989 roku dwa modele Macintosh IIci i Macintosh IIcx miały dokładnie takie same obudowy. Różnica była w ich ułożeniu. Tamte były typowymi desktopami a "Quadra" była w wersji "Tower". Jak widać, zmieniono tylko układ szczelin, bowiem te od frontu musiały być zawsze poziomo. Warto podkreślić także, iż był to pierwszy komputer Apple w obudowie "Tower".

Nawet rozmiary i waga były dokładnie takie same:
Quadra - szerokość 14 cm, wysokość 30,2 cm, długość 36,6 cm, waga 6,2 kg
Macintosh IIci - szerokość 30,2 cm, wysokość 14 cm, długość 36,6 cm i waga 6,2 kg.

Komputer adresowany był dla bardziej wymagających użytkowników dlatego też Apple wyposażyło go we wszystko co taki użytkownik mógł potrzebować:

 • Procesor: Motorola 68040 taktowana 25 MHz (pełna wersja procesora z FPU i MMU) i 8 KB pamięci Cache Level 1
 • Szyna systemowa taktowana 25 MHz
 • Pamięć RAM: 4 MB na płycie głównej oraz 4 sloty na 30 pinowe pamięci SIMM do 20 MB (nieoficjalnie do 68 MB)
 • Grafika: Pamięć graficzna 512 KB z możliwością rozbudowy do 2 MB
 • Dysk twardy SCSI 80, 160 lub 400 MB w zależności od wersji
 • Stacja dysków 1.4 MB
 • Porty: port Ethernet AAUI, 2 porty ADB, 2 porty serial RS-232/422(standard Apple), 1 port SCSI DB-25, wyjście na monitor DB-15 (standard Apple), wyjście Audio Stereo "jack" 3.5 mm
 • 2 złącza Nubus i 1 złacze PDS

Patrząc od góry: Przycisk włączenia. Włącznik miał ciekawą cechę, można było go przekręcić w pozycji włączony i wówczas po zaniku napięcia komputer sam się uruchamiał. Wyjście monitora DB-15, port SCSI, port Ethernet AAUI, kolejne dwa to porty serial, dwa porty ADB, wyjście i wejście audio. Jeszcze jedną, ciekawą rzeczą jest zasilacz, który automatycznie przełącza się ze 110 na 220 V. To nawet dziś niezbyt często spotykane rozwiązanie.

Złącze Nubus umożliwiało podpięcie kart rozszerzeń (karty graficzne) dzięki czemu można było pracować na 2 monitorach równocześnie. W wersji podstawowej "Quadra" wyświetlała obraz o rozdzielczości 640x480 w 256 kolorach. Przy 2 MB pamięci graficznej wyświetlała obraz 1152x870 w 256 kolorach. "Quadra" wspierała także monitory w pracujące w trybie portretowym.

Komputer w wersji podstawowej kosztował od 5700 USD.

Co ciekawe w ofercie była także wersja bez twardego dysku co może być lekko zastanawiające, gdyż miał być to profesjonalny komputer do profesjonalnych zastosowań.

Quadry 700 sprzedawano w następujących konfiguracjach:

 • Quadra 700 z 4 MB Ram i stacją dyskietek
 • Quadra 700 z 4 MB Ram, stacja dyskietek, HDD 80 MB, mysz, klawiatura, miktofon
 • Quadra 700 z 4 MB Ram, stacja dyskietek, HDD 160 MB, mysz, klawiatura, mikrofon

W późniejszym okresie zrezygnowano z wersji bez HDD i dodano model z dyskiem 400 MB. Tak więc "Quadra" z dyskiem 80 MB stała się najsłabszym modelem.

Quadra 700 wraz z Quadrą 900 były najmocniejszymi Macintoshami w tamtym okresie i z pewnością jednymi z najwydajniejszych komputerów na rynku.

W świecie PC większość komputerów opartych była jeszcze na Intelu 386/33 MHz lub 486SX/33 które były nieco słabsze niż pełna Motorola 68040.

Apple oferowało także karty z procesorem PowerPC do Quadry 700. Kartę wpinało się do złącza PDS.

Karta posiadała procesor PowerPC 601 taktowany dwukrotnie szybciej niż oryginalny procesor MC 68040. W wypadku Quadry 700 było to 50 MHz. Karty PowerPC miały także 1 MB pamięci Cache Level 2. To jeden z niewielu przypadków, gdy Apple do swoich komputerów produkowało kartę z procesorem PowerPC. Zazwyczaj takimi ulepszeniami zajmowali się zewnętrzni producenci. I w przypadku Quadry 700 oferta była także dosyć bogata:

 • DayStar PowerPro z PowerPC 601 taktowanym 66, 80 lub 100 MHz i 2 slotami na 72 pinowe pamięci SIMM.
 • Sonnet Presto PPC 700 z PowerPC 601 taktowanym 100 MHz

Quadra dziś

Nie wiem ile dokładnie wyprodukowano Quadr 700, jednak nie są one dziś zbyt popularne na serwisach aukcyjnych. Sprawna Quadra 700 to wydatek rzędu 100-200 USD, z kartą PowerPC od 300-350 USD. W zasadzie to tylko zabytek. Wadą tego zabytku jest to, że po tylu latach raczej na 100% będzie żółto-szary a nie śnieżnobiały i nikt na to nic nie poradzi.

Quadra i ja...

Nie mam "Quadry", ale mam z nią niezwykle sympatyczne wspomnienia. Otóż pewnego razy zadzwonił do mnie znajomy z Opola i powiedział, że jego firma (studio poligraficzne) wymienia cały sprzęt na nowy i będzie kilkanaście Macintoshy LC 475, LC II, LC III oraz sporo innego, sprzętu nie zawsze sprawnego. Warunek był jeden, biorę wszystko hurtem. Niewiele myśląc wsiadłem do samochodu (Fiat 125p) i po kilku godzinach wracałem załadowany po dach. Wśród komputerów była też Quadra 700. Część komputerów odsprzedałem, kilka LC III i LC 475 kupili moi znajomi w pracy. Było nas w sumie 6 osób wyposażonych w LC 475 i LC III i moja Quadra 700. Komputery Macintosh miały jedną fantastyczną cechę. Łatwo było połączyć je w sieć. W tym celu zaopatrzyliśmy się w Farallon PhoneNet

Ową kostkę Farallona wpinało się w port modemu (serial RS-422) i zwykłym kablem telefonicznym łączyło się z następnym komputerem wyposażonynm w PhoneNet tworząc sieć Apple Talk. Komputery były połączone szeregowo i przesyłały dane z zawrotną prędkością 230 kbit/s. Z kabli telefonicznych zrobiliśmy wesołą pajęczynkę za oknami naszej firmy i... zaczęliśmy grać w Warcrafta II. Problemem była już sama instalacja gry, gdyż wszystkie te komputery nie miały CD. Tak więc wypożyczyłem CD w obudowie SCSI i instalowaliśmy Warcrafta przez ową sieć (przez AppleTalk można dzielić i napędy i drukarki). Nie muszę pisać chyba ile to trwało. Po pracy zostawaliśmy aby pograć w Warcrafta II po sieci a Quadra jako najszybszy sprzęt (LC475 było chyba szybsze, ale miało mniej RAM), służyła do "tworzenia rozgrywki". Może to dziś wydawać się nieprawdopodobne, ale cała ta sieć dawała radę jak graliśmy 3x3 graczy lub nawet 4x3 + 1 komputer. Owszem, pod koniec rozgrywki, gdy w bitwach brało udział wiele postaci, gra dramatycznie zwalniała ale mimo wszystko było wesoło. Bywały takie dni, że "po pracy" przeciągało nam się do następnego dnia.
No i na koniec wspomnę jeszcze, iż nasza ekipa toczyła co jakiś czas rozgrywki z ekipą fotoskładu jednej z krakowskich gazet. Oj lali nas okrutnie i przegrywaliśmy 10:2, 10:0... nie było różowo. Bitwy odbywały się zawsze między 23:00 (gazeta szła do druku) a 4:00 (trzeba było wrócić do domu, umyć się, zjeść i do pracy). I pewnej nocy gdy przegrywaliśmy 5:1 nagle los zaczął się odwracać. Przy wyniku 9:5 dla nas wpadliśmy w euforię i zaczęliśmy wysyłać w drugim kierunku hali różne interesujące przeciwników uwagi, dotyczące spadku ich formy itd... Przy wyniku 10:5 poszliśmy odbierać gratulacje ale okazało się... że nasi konkurenci "zrobili" drugą flaszkę domowej nalewki i od stanu 5 nie bardzo mieli siłę i czas na walkę.

Wspaniałe czasy, wspaniała Quadra 700 jak dla mnie symbol Warcrafta II...

...one more thing

Jakoś mi to umknęło, choć chciałem nie zapomnieć o tym.
Quadra 700 była objęta embargiem Cocom.

COCOM – funkcjonujący w czasach zimnej wojny (od 1949) Komitet Koordynacyjny Wielostronnej Kontroli Eksportu (ang. Coordinating Committee for Multilateral Export Controls) - skupiał 17 państw zachodnich (USA, Japonię, Australię i kraje zachodnioeuropejskie), dysponentów najbardziej zaawansowanych technologii. Formalnie rozwiązany w 1995. Komitet ten miał za zadanie nie dopuścić do uzyskania przez którykolwiek z krajów tzw. bloku wschodniego ("demoludów") i za ich pośrednictwem Związkowi Radzieckiemu najnowocześniejszych towarów i technologii tzw. "podwójnego zastosowania", tzn. mogących obok normalnych zastosowań cywilnych posłużyć np. rozwojowi techniki wojskowej skierowanemu przeciw państwom zachodnim. - Wikipedia

Co prawda w 1991 roku był to już sam koniec embarga jeśli chodzi o Polskę, co nie zmienia faktu, iż nie dało się tak ot... kupić Quadry i przywieźć do Polski. Trzeba było zdeklarować do czego będzie służyć, podać docelowe miejsce, podpisać cyrograf, że nie odsprzeda się komputera do ZSRR, Iranu i innych tym podobnych państw i liczyć na to, że ktoś wyrazi zgodę na nasz zakup....

Gdzie Maca widziano

Quadra 700 pojawiła się w Jurasic Park 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #1 15.04.2013 19:36

Sam zarywałem nocki przy Warcraft II :) Jego następcy nie byli już tak grywalni ...

Tylko że na PC :P

GBM   22 #2 15.04.2013 19:57

Wspomnienia starych czasów - co prawda nie takich jak Twoje, ale też mi się przypomniały moje staruszki, które trzymałem w domu... I te piękne gry co nie jedno zimowe popołudnie się zarywało :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #3 15.04.2013 20:27

Ech, stare dobre czasy się przypominają:). A wpis, cóż jak zwykle rewelacja.
A cóż to się stało że wpis dopiero w poniedziałek? a nie jak zwykle w weekend:)

macminik   18 #4 15.04.2013 21:28

Intel party :D Bo trochę kombinuję z testowaniem SSD. Dostałem w czwartek więc nie mogłem się oprzeć :D

  #5 15.04.2013 21:35

Zabawne właśnie leci w TV film z 1999 roku z Clint'em Eastwood'em, który siedząc w biurze miał przed sobą właśnie tego Maca, tzn. identyczny monitor oraz identycznie wyglądający pulpit. Teraz wchodzę na DP i widzę wpis o tym komputerze, ciekawy zbieg okoliczności...

macminik   18 #6 15.04.2013 22:53

A jaki to film ?? Była w Jurasic Park napewno

Autor edytował komentarz.
eider_i128   9 #7 15.04.2013 23:04

"Nie wiem ile dokładnie wyprodukowano Quadr 700, jednak nie są one dziś zbyt popularne na serwisach aukcyjnych. Sprawna Quadra 700 to wydatek rzędu 100-200 USD, z kartą PowerPC od 300-350 USD."

Swoją nabyłem za ~200zł razem z zainstalowanym system i jakimiś programami używanymi w Xeroxie :-) Oczywiście w 100% sprawna, bez rozszerzenia PowerPC. W zestawie przejściówka do monitora VGA oraz klawiatura i mysz.

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #8 15.04.2013 23:15

@eider w Polsce sprzęt jest tańszy bo ludzie traktują to jako niepotrzebne starocie zazwyczaj. Jednak sprzętu jest mniej niż na serwisach w USA. Tam jest więcej ofert ale droższe. Na Alledrogo Quadry 700 dawno już nie widziałem.

eider_i128   9 #9 15.04.2013 23:21

@macminik: Dokładnie. Miły Pan od którego kupiłem ten sprzęt dorzucił mi w prezencie, za to że sam przyjechałem go odebrać, Power Macintosha 7100/80AV z zepsutym dyskiem i płytki+dyskietki z systemem 8.0/8.1 (dwie płytki). Było to około 3 lata temu i szczerze od tego czasu tego modelu już na Allegro nie widziałem, ale nie obserwuje dokładnie.

okokok   12 #10 16.04.2013 00:55

Dopiero teraz to czytam :)
Jak zawsze, świetnie.

Dobrze rozumiem że w Macach z tego okresu system był ładowany do ROM-u? Skoro nie było dysku i była tylko jedna stacja dyskietek, to to wydaje się mi najlogiczniejsze.

@macminik, Pamiętasz jak tłumaczyłeś mi że żeby podłączyć dodatkową kartę graficzną z FW pod bios do Maca Pro 1,1, muszę podłączyć ją do pierwszego portu, a do #2 tą oryginalną? Może być odwrotnie? Nie zmieści się, uchwyt pod radiator jest za duży. Mam później zainstalować normalne PC-towe sterowniki? Właśnie nauczycielka dostała tą kartę. Po podłączeniu poprzedniej (pożyczonej...), coś zaczęło się palić, ale nie karta, coś głębiej :D, z tą Mac normalnie się uruchamia. Jutro dostanę przelotkę DVI -> VGA i będę mógł coś z tym zrobić.

Autor edytował komentarz.
djDziadek   17 #11 16.04.2013 01:01

Obostrzenia dotyczące sprzętu i części tzw: "podwójnego zastosowania" (ang. dual-use) istnieją nadal :)
Tekst jak zwykle I-sza klasa :)

macminik   18 #12 16.04.2013 06:44

@okok niestety nie. Była to dyskoteka.... choć w przypadku MacOS-a nie było to aż tak tragiczne. Tylko Macintosha Classic można było uruchomić z ROM-u. Ale w przypadku Quadry 700 była to jakaś abstrakcja by komputer tej kategorii był bez HDD. Apple chyba szybko to zrozumiało, bo model bez HDD znikł tak szybko jak śnieg w zeszłym tygodniu.
Co do karty... popytam bo nigdy nie eksperymentowałem z tym. Ale obawiam się, że domyślnie będzie chciał obraz wyświetlić z 1 złącza.

@djDziadek są... choć jak ostatnio pokazywały zdjęcia, Kim Gangastyle z KRLD ma iMaca :D Pewnie przemycił :D

Over   9 #13 16.04.2013 09:28

Kolejny świetny wpis :)
Szkoda tylko ze nie miałem wcześniej styczności z tymi OSXowymi kompami to byśmy pokonwersowali ;)

macminik   18 #14 16.04.2013 09:32

@Over wtedy to Mac OS 7.5.5 rządził :D

PAMPKIN   11 #15 16.04.2013 13:34

No coż, jak zwykle miło poczytać! Przypomniałeś mi 3 rzeczy: COCOM (praktycznie wszystko co fajne musiały dostac ich zgodę np.: SGi), Warcrafta i to, że moim ulubieńcem był IIfx. Ach idę otrzeć łzy..

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #16 16.04.2013 22:21

Oj z SGi to były już kosmiczne jaja... na to to chyba nie chcieli nawet wydawać zgody.

  #17 04.10.2013 17:37

Mam Quadre 700 i gram w Warcrafta

macminik   18 #18 04.10.2013 20:10

@mkboss1

Zazdroszczę :-(