Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

SSD Intel 330 180 GB - Mini też na dopingu

Powoli dobiegł końca okres testowania SSD Intela w moim MacBooku ale nie myślcie, że zapomniałem opisać swoje wrażenia. W między czasie, dosłownie rzutem na taśmę, pojawił się jeszcze u mnie Mac Mini 2009 r. na którym szybko dokonałem kilka testów. Niestety Mini nie jest moje, więc wiele czasu nie miałem, ale do rzeczy i wracam na chwilę do MacBooka.

W poprzednim wpisie "SSD Intel 180 GB - MacBook na dopingu" starałem się szczegółowo opisać jak wygląda różnica w instalacji i uruchamianiu komputera na SSD i HDD. Nadszedł czas by opisać swoje wrażenia z codziennego użytkowania. Najbardziej widoczną różnicą jest responsywność komputera. Niestety nie bardzo wiedziałem jak to zmierzyć i obrazowo pokazać. Jak wiecie (albo nie) po uruchomieniu programu z docka, ikonka podskakuje i program się uruchamia. Podskakiwanie jest tym dłuższe, im sprzęt jest wolniejszy. Oczywiście prędkość dysku ma tu także swoje wielkie znaczenie. Dla przykładu weźmy sobie iTunes, w przypadku uruchamiania go jako jedynej aplikacji na HDD potrzebuje 2 podskoki, gdy jednak jest on uruchamiany na SSD aż 1. Rożnica niby niewielka, jednak z HDD nigdy nie udało mi się uruchomić iTunes po jednym podskoku przy pierwszym uruchomieniu. Przy SSD nie udało mi się nigdy doprowadzić do sytuacji, żeby ikonka skoczyła więcej niż 1 raz. Problem zaczyna się gdy usiłujemy uruchomić kilka aplikacji szybko jedna po drugiej. Podskoków zaczyna przybywać jeśli używamy HDD. W przypadku SSD aplikacje, niezależnie czy uruchamiamy 1 czy 10, zazwyczaj podskakują tylko raz, ostatnie sporadycznie pozwolą sobie na 2 skoki.

Kopiowanie

Kolejnym "chlebem powszednim" każdego użytkownika jest kopiowanie wszelkiej maści plików. Kopiowanie, kopiowaniu nie równe. Szybciej kopiują się duże, pojedyncze pliki, gorzej z katalogami wypełnionymi "drobnicą".

Duże ilości drobnych plików zabijają kopiowanie....

- mawiał znajomy guru Linuxa.... Grzegorz N.

Dlatego też przygotowałem do kopiowania plik - obraz dysku o wielkości 3.12 GB oraz katalog z moją domowa stroną 689,3 MB - 14806 plików o rozamitych rozmiarach.

Różnica jest znaczna między HDD a SSD. Jednak warto zwrócił uwagę, iż w przypadku SSD różnica między kopiowaniem pojedynczego, dużego pliku a małych plików nieco się zaciera za sprawą wysokiej ilości IOPS (42 tyś. odczyt i 52 tyś. zapis) w Intelu SSD 330. Jeszcze większą różnice widać wówczs, gdy uruchamiamy kilka zadań kopiowania równocześnie. Włączam kopiowanie wspomnianego katalogu i obrazu płyty równocześnie. Przy dysku SSD różnice są niewielkie, przy tym samym zadaniu na HDD widać było zadyszkę a kopiowanie zaczyna się denerwująco przeciagać.

Przy okazji uruchomiłem program Blackmagic Disk. Jest to program testujący prędkość dysku pod kątem możliwości odtwarzania plików video. Test polega na ciągłym odczytywaniu i zapisywaniu dużych bloków danych.

Po lewej MacBook na HDD a po prawej MacBook na SSD.

Na koniec jeszcze jeden teścik dotyczący MacBooka. Ktoś stwierdził, że instalacja systemu z PenDrive będzie szybsza. Postanowiłem sprawdzić i tą opcję.

Dwa wykresy po lewej, instalacja Mac OS X 10.6.3 z napędu DVD. Po prawej instalacja z Pendrive'a... kolejny argument przemawiający za wysłaniem DVD do lamusa.

Mac Mini Early 2009

Tak jak wspominałem, rzutem a taśmę dotarł do mnie Mac Mini do modernizcji. Przy okazji potanowiłem i jego poddać pewnym próbom z SSD choć czasu nie miałem na to zbyt wiele.

Konfiguracja:

  • CPU: Intel Mobile Core 2 Duo 2 GHz
  • Ram: 2 GB
  • HDD: SATA 3 GB/s dysk Toshiba MK3253GSX (z mojego MacBooka)

Jak widać Mini też nie jest w stanie maksymalnie wykorzystać możliwości drzemiących w SSD Intel 330.

Instalacja i uruchminie

Podobnie jak przy McBooku, postanowiłem najpierw sprawdzić czas instalacji systemu - w tym wypadku MacOS 10.8.
Instalacja odbywała się z płyty DVD ale czas pomiaru nieco mnie zaskoczył, bo różnica była minimalna.

Dla porównania dałem też wyniki MacBooka aby było widać jaka jest różnica w prędkości ale bardziej dla przypomnienia, gdyż na McBooku instalowłem 10.6 a na Mini 10.8

Oczywiście po instalacji uruchomiłem Mini aby sobie wszystko należycie poukładał i zrobiłem drugie uruchomienie aby zmierzyć czas. Tu Mini z SSD pokazało jaka jest różnica.

MacBook znowu dla przypomnienia bo jest różnica w uruchamianiu Mac OS X 10.8 i Mac OS X 10.6

Z ciekawości postanowiłem podręczyć Mini uruchamiająć aplikacje z Docka na czas. Wszystkie uruchamiały się po jednym podskoku i nawet gd uruchamiałem ich więcej niż na MacBooku, nie udało mi się zmusić żadnej do podskakiwania więcej niż 1 raz. Przy HDD też większość uruchamiała się po jednym podskoku, ale po przekroczeniu pewnej ilości uruchomionych naraz aplikacji, zaczynały się dwuskoki. Wydaje mi się, iż związane to już było z koniecznością większego użycia pamięci wirtualnej przy której różnica między HDD i SSD jest bardzo widoczna.

I jeszcze szybki teścik BlackMagic.

Po lewej Mini na HDD a po prawej Mini na SSD. Jak podaje Intel, dysk ma odczyt 500 MB/s a zapis 450 MB/s. Oczywiście nie do osiągnięcia na tym złączu, jednak różnica w prędkości odczytu i zapisu jest widoczna.

Podsumowanie

Oczywiście na pytanie czy warto wsadzić SSD do starszych komputerów, nawet tych wyposażonych w złącze SATA 1.5 GB/s odpowiem, że warto. Komputer zyskuje na płynności i komforcie pracy. Jednak największy zysk prędkości odczujemy w przypadku gdy komputer zmuszony jest do pracy z dużym wykorzystaniem pamięci wirtualnej.
Na koniec mój osobisty eksperyment. Przez ten okres użytkowania starałem się spędzać czas tylko na MacBooku aby przyzwyczaić się do niego a następnie gdy nadszedł czas zwrotu SSD zainstalowałem swój stary HDD i postanowiłem zainstalować na nim system z DVD. Pierwsza moja myśl po chwili - "zawiesił się ???". 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
januszek   22 #1 09.05.2013 12:06

Miałem okazję ostatnio instalować na dysku ssd, system z pendrive na ubs 3.0. Szczęka mi opadła z wrażenia jak szybko to działa ;)

macminik   18 #2 09.05.2013 12:29

w Macbooku jest 2.0. W Mini też było 2.0 ale i tak Pendrive wsiąkł w pracy więc nie miałem szans na testowanie Mini z Pendriva.

djDziadek   17 #3 09.05.2013 12:33

Tak, to "zawieszanie się" jest bardzo widoczne przy takich powrotach :)

macminik   18 #4 09.05.2013 12:36

Strasznie głupie uczucie i prawdę mówiąc zacząłem się poważnie zastanawiać nad nabyciem własnego SSD.

  #5 09.05.2013 13:12

warto poczekac az SSDki stanieją do normalnych cen ;) A na 100% to nastąpi, w końcu SSD mają być następcami HDD

maxiop   3 #6 09.05.2013 15:26

@macminik
Po tescie odrazu kupilem OCZ Vertex 128 GB :) ... bo gdy przełączałem się z SSD testowanego na moje HDD WDC 1TB to mnie krew zalewala (plakac mi sie chcialo) gdy to chodzilo z "predkoscia swiatla".

Nie zastanawiaj się ;) Kup ;)

macminik   18 #7 09.05.2013 16:16

No właśnie... czekam jeszcze bo być może będę miał możliwość sprawdzenia Kingstona V300.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 09.05.2013 17:01

Nie ważne czy to PC czy Mac. SSD deklasuje HDD na każdej płaszczyźnie.

arlid   16 #9 09.05.2013 19:28

No kopiowanie bomba. Widać to było już podczas HZ, gdzie można było również taki test przeprowadzić :) Bardzo fajni koledzy tam byli - bardzo szczegółowo odpowiadali na pytania :) Tylko ta waga dysku SSD - można go zgubić :)

  #10 09.05.2013 20:21

Na co warto czekać? Czas leci, latka lecą a Wy nadal będziecie czekać aż coś stanieje?
Bez sensu.
Ten kto pracuje to po prostu idzie do sklepu i kupuje. Poł roku temu na próbę kupiłem Samsunga 830 256MB i od tamtego czasu jakość pracy wzrosłą kilkukrotnie.
Teraz mam juz w PC dwa takie dyski SSD, jeden na system a drugi na maszyny wirtualne (rownolegle odpalonych ok 10 maszyn wirtualnych z Win2012) + dwa dyski normalne, talerzowe na multimedia i backupy.
Zakup SSD już dawno mi się zwrócił w postaci zaoszczędzonego czasu, komfortu i jakości pracy.
Pierwszy projekt i prezentacja (infrastruktura usługowa oparta o windows server) u klienta pokazała, że to była opłacalna inwestycja.

Nie wiem ile lat mają tutaj osoby wciąż czekające na niższe ceny, ale jeśli komputer jest narzędziem pracy (a nie do gier dla dzieci - bez urazy), które na siebie zarobi to z marszu warto kupić porządny i szybki SSD.

maxiop   3 #11 09.05.2013 20:45

@Shaki81: Święta prawda. Amen !

  #12 09.05.2013 20:48

Mnie zastanawia jak ja bym się czuł z SSD, bo mam HDD i śmiga naprawdę szybko, to z SSD to musiałaby być makabra. Jedyna wada HDD, to nie można używać Windowsa, ale dla niektórych to zaleta

macminik   18 #13 09.05.2013 22:20

@fervidoctor jak na HDD nie można używać Windowsa !?!?

  #14 09.05.2013 22:21

@macminik
Co z tego, że się włączy, jak sobie herbatę możesz zrobić przeglądając menu.

Bądź co bądź bez SSD nie podchodź (chyba, że to XP, to tam bez różnicy, małe wymagania)

Oczywiście, jak ktoś siedzi głównie na Windowsie, to mu to nie robi różnicy, nie wie jak szybko może działać komputer bez Windowsa, więc się nie pluje i czeka na lepszy sprzęt.

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #15 09.05.2013 23:10

"nie wie jak szybko może działać komputer bez Windowsa, więc się nie pluje i czeka na lepszy sprzęt." - komputer bez Windowsa, czyli co? DOS? No, to nawet bym się zgodził, Norton Commander szybko się odpalał... A tak serio, to jakieś głupoty opowiadasz.

pawelbozanowski   1 #16 09.05.2013 23:33

I ja noszę się z zakupem dysku SSD tylko jeszcze chwilę poczekam na bardziej przystępne ceny 200GB bo 120 to jednak przymało w szczególności pod 2 systemy - taka nostalgia za giercowaniem :)

  #17 10.05.2013 04:06

@maxiop 15:26 - też używam WDC1TB i już mi brakuje miejsca na dane więc zainteresowałem się przesiadką na firmowy 1TB SSD i takowego nie znalazłem w ofercie handlowej znanego polskiego portalu
handlowego - były dyski SSD po ok. 500GB bardzo znanej firmy - po myślałem że kupię sobie takie 2 i zmieszczę dane ze swojego WDC1TB - choć miejsca na dyskach nie będzie więcej ale za to będzie
Szybciej :) - już miałem klikać Kup teraz lecz spojżałem na cenę 2x po 1800zł to 3600PLN !!! toż to
po prostu 20x tyle co kosztuje mój WDC1TB ??? - i wtedy o mało Mnie Krew Nie Zalała :(

  #18 10.05.2013 12:57

@gowain
Masz przynajmniej kilkanaście systemów operacyjnych, może do jakiś wniosków dojdziesz.

Nie znam sposobów na znaczne przyspieszenie Windowsa, tak by 7'ka (albo 8'ka) nie tłukła dyskiem, jakby takie coś było, to można powiedzieć, że system jest szybki. Pamiętaj, że do laptopów daje się najtańszy dysk (chyba, że drogi laptop), z 5400 obrotami, co nie jest demonem prędkości i Windows potrafi przy nim pomyśleć

No i NTFS'y lubią się bardzo fragmentować

Autor edytował komentarz.
maxiop   3 #19 10.05.2013 16:21

@all. Dyski SSD nie są do magazynowania danych !!!!!! Po pierwsze cena a po drugie - myślmy racjonalnie... No chyba, że jeździsz maybachem i piszesz posty będąc na ostatnim piętrze hotelu w dubaju... Ale po twoich postach nie sądzę... Nigdy nie wpadł bym na pomysł wymiany 1 dysku 1TB HDD na dwa dyski 500 GB SSD...

Bez komentarza... Najpierw troche poczytaj i pomyśł a później wpadaj na tak ciekawe pomysły...

macminik   18 #20 10.05.2013 23:03

No to zostaje dysk hybrydowy :D

Xanthia   11 #21 12.05.2013 19:22

Troszkę marne wyniki jak na taki sprzęt, za kilkaset złotych można kupić dysk z osiągami ok 500MB/s http://www.ceneo.pl/11380160

Xanthia   11 #22 12.05.2013 19:25

Kiepskie wyniki, średnia szybkość na PC tego dysku to 450-500MB/s http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_dyskow_intel_ssd_330_60120180_gb_tansi_...
To daje pojęcie jakie Apple jest "dobre" :D

ps. Aj i zdublowałam sobie komentarz :P

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #23 12.05.2013 19:59

@Xanthia pierwsze popatrz na jakim SATA testował macminik dysk, a na jakim testowali w przytoczonym przez Ciebie linku - jeżeli wszystkie Twoje "rewelacje" są tak samo naciągane, to nieźle...

Xanthia   11 #24 12.05.2013 20:47

@gowain, owszem, bo Apple takie wspaniałe SATA montuje :]

gowain   21 #25 12.05.2013 21:17

@Xanthia większość producentów 4 lata temu montowała takie sata - spadek hejtowej formy? Niedyspozycja?