Test baterii Movano, zamiennika Apple M1185 (Część 3)

Umieszczałem już wpisy mówiące o tym jak sprawuje się zamiennik baterii Apple M1185 do MacBooka.

Część 1
Część 2

Pora więc na uzupełnienie informacji.

W poprzednim wpisie zamieściłem informację, iż były problemy z informowaniem o niskim poziomie energii. To się nieoczekiwanie zmieniło i wszystko zaczęło działać jak należy. Jednak... pewnego dnia pracowałem sobie na MacBooku bateria miała około 70%. Zadzwonił listonosz, trzeba było zejść odebrać paczkę. Zostawiłem komputer, zszedłem na dół. W tym czasie MacBook zgodnie z ustawieniami uśpił się. Gdy wróciłem, rozpakowałem paczkę, wzbudziłem komputer a on pokazał mi.... 45% naładowania. Nie zwróciłbym pewnie wtedy uwagi, tyle że... pojawił się komunikat:

"Bateria wymaga naprawy"

Istotnie, jej pojemność z 5200 mAh nominalnych, zmniejszyła się do 3808 mAh. Postanowiłem ją podładować ale pojemność nie uległa zmianie. Wszelkie inne sztuczki typu "Reset PMU" też nie zadziałały. Rozładowanie jej do uśpienia i ładowanie ponowne dodały zaledwie 2 mAh. Stwierdziłem więc, że zaistniały wszelkie okoliczności zmuszające mnie do odszukania karty gwarancyjnej.

Jak powinien zachować się sprzedawca

Producent - Firma ABC Projekcji w 2 punkcie "Ogólnych zasad gwarancji" umieścił następujący zapis:

Gwarant udziela do 12 miesięcy gwarancji na baterie. Powodem tego jest ich naturalne zużcie. Zmniejszenie się pojemności baterii poniżej 80% wartości nominalnej może stanowić podstawę do skorzystania z gwarancji.

Zadzwoniłem do sklepu w którym kupiłem baterię, omawiając wszystkie okoliczności oraz fakt, iż bateria miał 12 cykli ładowania i 4,5 miesiące życia. Najbardziej oczywiście interesowało mnie, czy sklep wymieni mi baterię od ręki czy będę oczekiwał na jej wymianę. W sklepie poinformowano mnie, iż bateria musi być odesłana do producenta i producent rozpatruje gwarancję. Sklep wysyła reklamowany towar raz w tygodniu ale mogę zrobić to sam, będzie szybciej. Dzwonię więc do ABC Projekcji i dowiaduję się, iż baterie mogę wysłać indywidualne, muszę dołączyć kartę gwarancyjna i kopię paragonu. Jeśli gwarancja zostanie uznana, cała operacja trwa zazwyczaj do 7 dni.

  • Środa: Pakuję baterię i wysyłam paczką priorytetową do producenta
  • Piątek: Dzwonię do ABC Projekcji z pytaniem, czy bateria dotarła i kiedy mogę dowiedzieć się coś o terminie realizacji gwarancji. Dowiaduję się że... nowa bateria już jest skierowana do wysyłki !!!
  • Poniedziałek: Kurier dostarcza nową baterię.

  • Czas załatwienia sprawy wzbudził moje uznanie dla firmy ABC Projekcji z Wrocławia.

    Nowa bateria

    Nowa bateria z nową karta gwarancyjna też jest nieco krzywa. Widocznie taki już ich urok. Bateria od początku poprawnie informuje o niskim poziomie naładowania i w chwili dostarczenia miała deklarowaną pojemność 5209 mAh. Bateria ma 2 miesiące i 1 cykl ładowania... czyli jest nowa.