Transcend JetDrive 855 — najlepszy przyjaciel dla budżetowego Maca.

Jedną z najpoważniejszych wad współczesnych komputerów Apple są ograniczone możliwości ich rozbudowy. Komputery przenośnie wyposażone są pamięć RAM zamontowaną na stałe na płycie głównej, a często taka praktyka jest stosowana także wobec pamięci masowej. Nawet, jeśli zdecydowaliśmy się na model komputera z ewentualną możliwością wymiany SSD na pamięć flash o nieco większej pojemności, ceny proponowane przez Apple nie rozpieszczają.

Nic więc dziwnego, że na pomoc użytkownikom ruszyli zewnętrzni producenci pamięci masowych, a jednym z nich jest firma Transcend. 

W kwietniu przybliżyłem wam nieco pamięć SSD Transced JetDrive 820 będący zamiennikiem dla oryginalnej pamięci flash montowanej Apple. Dziś dostałem możliwość przetestowania pamięci zewnętrznej SSD, mogącego stanowić bardzo szybką alternatywę dla większości pamięci SSD w zewnętrznych obudowach.

Liczy się też pierwsze wrażenie

Transcend JetDrive 855 trafił do mnie w pudełku bardzo charakterystycznym dla tej firmy. Schludne opakowanie zachęca do tego by zajrzeć do jego wnętrza i trafić... na naprawdę gustowne i niewielkie urządzenie.

JetDrive 855 jest niczym innym, jak szybką pamięcią SSD umieszczoną w zewnętrznej, niezwykle solidnej obudowie wykonanej z aluminium. Trudno nie zauważyć, że pamięć idealnie komponuje się z aluminiowymi komputerami Apple. Sama obudowa kryje tradycyjną pamięć SSD na złączu PCIe, komunikującym się z komputerem poprzez złącze Thunderbolt.

Już sam mariaż pamięci SSD na PCIe oraz złącza Thunderbolt sprawia, że w praktyce powinniśmy otrzymać pamięć masową nieznacznie wolniejszą od pamięci SSD zamontowanej w naszym komputerze.

Warto tu podkreślić, że kabel z wtyczką Thunderbolt także wygląda bardzo solidnie. Nie jest zbyt sztywny, ale na tyle elastyczny, aby umożliwić wygodne ułożenie pamięci obok komputera. W pierwszej chwili pomyślałem, że przewód mógłby być dłuższy. Podpinając pamięć do... np. iMaca, obudowa nie zawsze dotyka podłoża. Jednak sam dysk jest na tyle lekki, że w mojej ocenie nawet wisząc w powietrzu nie grozi nam uszkodzenie ani kabla, ani gniazda w komputerze. 

Szybki jak błyskawica

Jako platformy testowej użyłem mojego MacBoka Air Early 2015, wyposażony w fabryczną pamięć SSD o pojemności 128 GB.

W trakcie pomiarów prędkości okazało się, że pamięć Transcend JetDrive 855 podłączona przez złącze Thunderbolt oferuje nieco szybszy zapis niż wbudowany dysk Apple, jednocześnie odczyt jest nieco wolniejszy. W praktyce, różnice te będą wręcz niezauważalne dla większości użytkowników.

Także w codziennej pracy, gdy pamięć JetDrive 855 używana była jako typowa pamięć masowa, nie sprawiała najmniejszych problemów, a z punktu widzenia użytkownika, różnica pomiędzy pamięcią flash wewnątrz komputera, a pamięcią zewnętrzną zupełnie się zatarła. Wrażenia te są dokładnie takie same w przypadku gdy JetDirve 855 używany był jako dysk systemowy dla MacBooka. Różnice w czasie uruchamiania komputera z wewnętrznej pamięci SSD i z pamięci Transcend były marginalne, na granicy błędu pomiaru.


Dla kogo ?

Warto więc zadać sobie pytanie, kto powinen zastanowić się nad ewentualnym zakupem tego urządzenia.

Jeśli szukasz dużej i taniej pamięci masowej do przechowywania zdjęć i filmów, z ekonomicznego punktu widzenia lepszym rozwiązaniem może być tradycyjny dysk talerzowy, choć trzeba się liczyć z tym, że prędkości odczytu i zapisu będą zauważalnie wolniejsze.

Jeśli jednak pragniemy używać własnego, spersonalizowanego systemu na wielu komputerach na których nie możemy założyć własnego konta... nie ma chyba lepszego rozwiązania. System operacyjny, niezbędne aplikacje oraz materiały na których pracujemy możemy mieć na JetDrive 855, w domu wpiąć go do swojego komputera i korzystać z tego w wielu innych miejscach, gdzie mamy dostęp do komputerów Mac ze złączem Thunderbolt. A to wszystko bez utraty komfortu pracy.

W końcu jest to być może ciekawe rozwiązanie dla posiadaczy bardzo budżetowych komputerów Mac. Niestety, firma Apple ciągle oferuje komputery iMac czy Mac Mini z tradycyjnym, talerzowym dyskiem HDD. Hallo !! Cupertino !!! Jest 2019 rok !!! Czas zapomnieć o HDD !!! 

O ile w przypadku Mac Mini wymiana dysku talerzowego na dysk SSD nie jest szczególnie trudnym wyzwaniem, o tyle analogiczna czynność w iMacu wymaga już większych umiejętności, narzędzi i wiedzy. 

Proponowany przez Transcend JetDive 855 jest tu rozwiązaniem wręcz idealnym. Bez konieczności "dłubania" w komputerze możemy zainstalować system operacyjny na pamięci JetDrive 855 wpiętej do naszego komputera i cieszyć się prędkością o wiele większą niż to co zaoferowało nam Apple w podstawowej konfiguracji. 

Jeśli jednak znudzi nam się życie z dyndającą na kabelku pamięcią JetDrive i stwierdzimy, że chcielibyśmy mieć taki dysk wewnątrz naszego MacBooka, nic nie stoi na przeszkodzie by wyjąć dysk z obudowy zamontować go na stałe wewnątrz naszego komputera.