Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch - tablet piórkowy dla każdego

Jeśli przyszłoby wymieniać czołówkę producentów tabletów piórkowych, z pewnością wśród nich znajdzie się japońska firma Wacom Co Ltd. Od 1983 roku Wacom dostarcza profesjonalne tablety piórkowe, które przez lata nie tylko wypracowały sobie "markę" wśród użytkowników, ale zawsze oferowały nowatorskie rozwiązania wyznaczając standardy w tego typu urządzeniach.

Wacom kojarzony niegdyś z produkcja tabletów przeznaczonych głównie dla profesjonalnych grafików z powodzeniem także radzi sobie wśród mniej wymagających użytkowników domowych co nie znaczy, że produkty przeznaczone dla nich są gorszej jakości. Tablety przeznaczone dla użytkownika domowego siłą rzeczy mają nieco ograniczone możliwości, jednak w zupełności zadowolą nawet najbardziej wymagającego amatora rysowania na ekranie komputera. Jeśli okaże się, że talent i potrzeby przerastają możliwości tabletu oznacza to tylko tyle, że nie jest już amatorem i potrzebuje bardziej profesjonalnego narzędzia.

Lina tabletów Bamboo skierowana jest własnie do użytkowników domowych. Oferuje ona wiele rozwiązań znanych z profesjonalnej linii Intuos w przystępnej cenie. Do testów otrzymałem tablet Wacom Bamboo Fun Pen & Touch Small który sprawił, że zapragnąłem nauczyć się rysować od nowa.

Bamboo Fun Small

Tablet zapakowany jest w tekturowe, ekologiczne pudełko zawierające wewnątrz sam tablet, kabel USB, piórko, uchwyt do wymiany końcówek oraz niezbędne oprogramowanie i pakiet ulotek reklamujących inne produkty Wacom'a.

Sam tablet wykonany jest z dużą dbałością o jakość i wygodę użytkownika. Bamboo Fun Pen & Touch Small posiada wymiary 278 x 176 x 11 mm z czego powierzchnia robocza to 147 x 92 mm. Tablet jest więc na tyle duży aby umożliwić wygodne rysownie użytkownikowi domowemu, jednocześnie na tyle mały by zmieścić się na przeciętnym biurku obok klawiatury. Jeśli jednak ktoś uważa że to zbyt mało, można wybrać większy tablet Bamboo Fun Pen & Touch Medium oferujący powierzchnię roboczą o wymiarach 216 x 137 mm.

W lewej części cztery przyciski Express Keys. Na prawej krawędzi uchwyt na piórko.

Koniecznie należy tu wspomnieć o tym, iż powierzchnia po której rysujemy jest chropowata i podczas pracy przypomina kartkę papieru, stawiając lekki opór końcówce piórka. To dobre rozwiązanie, gdyż rysowanie staje się bardziej naturalne i wygodne dla osób korzystających z tradycyjnego ołówka i kartki papieru.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch Small i kartka A5

Poza powierzchnia do rysowania, tablet posiada też panel z przyciskami - ExpressKey, bardzo sprytny uchwyt na rysik oraz gniazdo umożliwiające instalacje modułu do łączności bezprzewodowej. Jak mówiłem na wstępie, tablet łączymy z komputerem przy pomocy kabla USB, istnieje jednak dużo wygodniejsza bezprzewodowa metoda połączenia tabletu z komputerem, jednak odpowiedni zestaw jest wyposażeniem dodatkowym, które użytkownik musi dokupić we własnym zakresie.

Moduł bezprzewodowy do tabletu i dongiel USB do komputera.

Troszkę zaskoczony byłem tego typu rozwiązaniem gdyż komunikacja tabletu z komputerem nie odbywała się poprzez bluetooth tylko jakieś rozwiązanie Wacom'a. Stosując bluetooth wielu użytkowników komputerów nie musiałoby zajmować portu USB dodatkowym donglem Wacoma, a w przypadku użytkowników komputerów Apple byłoby to idealne rozwiązanie gdyż od kilku lat, wszystkie modele komputerów Apple posiadają bluetooth w standardzie.

Użytkowanie

Po podpięciu tabletu do komputera jest on rozpoznawany przez system OS X jako gładzik tak jak w komputerach przenośnych i rozpoznaje tak samo gesty jak gładziki Apple Magic Trackpad. Bardzo ciekawą funkcją pochodzącą jeszcze z czasów Newtona jest rozpoznawanie pisma odręcznego i zamiana go na druk. OS X radzi sobie zdecydowanie lepiej niż Newton, jednak polskie literki są nadal nie do przejścia.

Funkcje OS X umożliwiają także wykonywanie kilku podstawowych funkcji systemowych przy użyciu rysika i odpowiedniego znaku. Fakt, że trzeba się tego nauczyć, ale gdy opanujemy podstawowe znaki, praca przy komputerze nabiera nieco nowego wymiaru.

Oczywiście nie po to kupuje się tablet graficzny by używać go w roli gładzika. By jednak wykorzystać jego całkowity potencjał, trzeba zainstalować odpowiednie sterowniki i oprogramowanie. Tu wielki plus dla firmy Wacom, gdyż instaler dostarczany na płycie sprawdza na stronie producenta ostatnie sterowniki i w razie potrzeby pobiera je i instaluje automatycznie.

Na zakończenie instalacji użytkownik ma możliwość zdefiniowania czy jest lewo czy prawo ręczny co umożliwia później bardzo wygodną pracę każdemu użytkownikowi tabletu.

Program instalacyjny instaluje nie tylko sterowniki, ale tablicę kontrolą w Panelu Preferencji oraz centrum aplikacji Wacom'a - Wacom Babmboo Dock.

Po podpięciu tabletu pojawia się panel Ink. Aby jednak uzyskać możliwości pełnej konfiguracji Wacom'a poprzez panel Wacom, należy zainstalować sterowniki.

Preferencje

Panel kontrolny preferencji umożliwia naprawdę olbrzymie możliwości konfiguracji tabletu oraz funkcji jakie będzie on realizował. Umożliwia on przypisanie odpowiednich funkcji przycisków na piórze jaki i ExpressKeys - czterech przycisków na tablecie.

Można zdefiniować sobie swoje własne gesty z użyciem jednego, dwóch lub trzech palców i jeśli poświęcić temu chwilę czasu, w przyszłości można sobie naprawdę bardzo ułatwić pracę zarówno w trybie tabletu graficznego jak i w trybie gładzika.

Oprogramowanie

Instaler Bamboo umożliwia nam dostęp do centrum aplikacji Bamboo Dock.

Wacom oferuje całą masę drobnych aplikacji rozrywkowych, służących do rysowania jak i do... grania. Gry wymagające piórka i tabletu ? Owszem, da się. Pośród całej masy rozrywkowej drobnicy można znaleźć jednak użyteczne aplikacje jak choćby Bamboo Paper.

Aplikacja ta pełni funkcję odręcznego notesu umożliwiającego tworzenie notatek z rysunkami bądź grafiką. Wacom równocześnie udostępnił taką samą aplikację na iOS, dzięki czemu notatki stworzone na jednym urządzeniu są błyskawicznie dostępne na drugim. Oczywiście nie mogło także zabraknąć Evernote, który świetnie można obsługiwać na komputerze przy pomocy tabletu graficznego.

Aplikacje Bamboo Dock są raczej bardziej rozrywkowe. Można pograć, porysować albo domalować Monie wąsy i piórko w ... na głowie.

Nabywca Wacom Bamboo Fun dodatkowo dostaje możliwość pobrania dwóch programów do edycji grafiki:

 • ArtRage Studio Pro 3
 • Adobe Photoshop Elements 11
 • W większym tablecie użytkownik dostaje dodatkowo program Corel Painter Essentials 4.

  Tablet jak na urządzenie dla amatora oferuje całkiem spore możliwości. Rozdzielczość 2540 lpi (linii na cal)w zupełności powinna zadowolić każdego amatora rysowania. Także piórko posiada niezłe parametry rozpoznając 1024 stopnie nacisku oraz przycisk gumki na końcu. Nie posiada ono jednak funkcji rozpoznawania kąta nachylenia piórka, znanej z profesjonalnej serii Intuos.

  Jak widać siła nacisku piórka ma znaczenie dla grubości linii i intensywności koloru. Napis wykonany w programie Pixelmator.

  Z moich doświadczeń wynika, że programy potrafią wykorzystać możliwości tabletu, w tym także mój ulubiony Pixelmator. Precyzyjna końcówka pióra umożliwia bardzo dokładną korektę zdjęć i wygodne rysowanie. Całość jest naprawdę świetnym narzędziem dla osób które lubią rysować lub zajmować się edycją fotografii wymagającej większej precyzji, a konstrukcja tabletu sprawia, że codzienna praca jest naprawdę wygodna. Dzięki możliwości skonfigurowania przycisków ExpressKeys i funkcji tabletu w trybie gładzika nie trzeba odrywać się od rysowania w celu poszukiwania myszki.

  Piórko Bamboo jest porównywalne z przeciętnym długopisem. W górnej części piórka przycisk pełniący funkcję gumki do mazania.

  Bardzo ciekawie sprawdza się piórko w trybie myszki. Początkowo miałem z tym nieco kłopotów bo usiłowałem przesuwać piórko po tablecie podobnie jak się to robi myszką. Jednak dużo lepszą metodą jest uniesienie piórka i opuszczenie go w tej części tabletu, która odpowiada za interesujący nas rejon ekranu komputera. Kursor myszki natychmiast pojawia się w oczekiwanym miejscu. Taki system wymaga pewnej zmiany swoich przyzwyczajeń, jednak z czasem doceniłem tą metodę pracy.

  Oczywiście tablet nie jest pozbawiony drobnych wad:

 • Kabel USB w moim odczuciu jest zbyt sztywny.
 • O ile Adobe Photoshop Elements działa perfekcyjnie pod OS X 10.9, ArteRage Studio Pro działa bardzo chimerycznie. Ale to już nie wina Wacoma...
 • Na koniec warto zadać sobie pytanie czy warto kupić Wacom Bamboo Fun. Moim zdaniem warto, jest to jeden z tańszych tabletów w ofercie Wacoma, jednak oferuje on bardzo przyzwoite możliwości. Sprawdzi się podczas pracy i zabawy, dorosłym umożliwi odkrywanie swoich pasji w rysunku czy obróbce grafiki, a dzieci zachęci do oderwania się od gier i spróbowania rysowania w bardziej nowoczesny sposób.

  Wacom Bamboo Fun Pen & Touch do testów został wypożyczony z firmy RCS z Krakowa - autoryzowanego salonu sprzedaży Apple oraz dostawcy profesjonalnych rozwiązań dla branży poligraficznej.

   

  sprzęt

  Komentarze

  0 nowych
  adam01   5 #1 22.04.2014 14:42

  Mam, ale nie używam, jeśli ktoś całe życie używał myszki - ciężko będzie mu się przystosować. Trzeba poświęcić wiele godzin ćwiczeń, żeby na tym tablecie napisać choćby tekst tak ładnie jak odręcznie długopisem. Sądzę, że to kwestia tego, że musimy patrzeć w inne miejsce gdzie piszemy (na monitor zamiast na tablet). Czekam aż generacja tabletów z wyświetlaczami stanieje. Wtedy może narysowanie czegokolwiek będzie możliwe bez zbędnego tracenia czasu na "wyczucie" tabletu.

  macminik   18 #2 22.04.2014 14:48

  @adam01

  Być może to zależy od charakteru pisma. To co pisałem odręcznie nie jest jakoś dramatyczne, ale ja mam taki charakter pisma. Fakt, że trzeba wyleczyć się z patrzenia na "kartkę"... zaufać mocy !

    #3 22.04.2014 15:04

  Witam. Pytanie dlaczego RCS reklamuje stary model, a nie ten najnowszy. Bamboo Fun Pen & Touch jest naprawdę super, ale nowy Intusos jeszcze fajniejszy. Ja używam różnych rodzajów tabletów Wacoma od kilku lat i nie wyobrażam sobie pracy przy kompie bez niego ;)

    #4 22.04.2014 15:26

  @adam01
  Ciekawe co mówisz, ja się przyzwyczaiłem w ciągu kilku minut i śmigam aż miło.
  Nie wyobrażam sobie już czegokolwiek innego doi pracy z grafiką.
  Myszki używam nadal, ale do innych rzeczy, np do przeglądarki internetowej, itp.

  A z innej beczki, Wacom Bamboo bardzo ładnie dziają na linuxie, przynajmniej na moim Kubuntu.

  Xanthia   11 #5 22.04.2014 15:45

  Jeżeli ktoś nie bawi się grafiką, nie tworzy rysunków, nie retuszuje zdjęć to są dużo tańsze tablety do zabawy.
  Jeżeli ktoś to robi, warto dorzucić 3 setki i kupić coś porządniejszego, np. Wacom Intuos5 Touch S z dwukrotnie wyższą rozdzielczością i ilością poziomów nacisku.

  Mnie by na przykład interesowała wygoda użytkowania w Photoshopie, możliwość przypisania akcji do przycisków (takie jak przewijanie, przybliżanie, wybór rozmiaru pędzla, obrót obszaru roboczego czy zaznaczenie warstwy), respondywność i precyzja. A tak...

  Wybacz @macminik, ale Twoja recenzja oparta na zrzutach ekranu z preferencjami - i ojej, jak to ładnie wygąda w OSX - jest równie użyteczna jak analiza sytuacji bojowej na linii frontu wykonana przez pana Zdzicha z gazowni.

  kr2ysiek   7 #6 22.04.2014 15:55

  Ja widziałem przeróbki polegające na położeniu matrycy z laptopa na tablet. Dzięki temu można rysować i patrzeć na "kartkę". Jest to możliwe, bo piórko działa z kilku milimetrów.

  macminik   18 #7 22.04.2014 16:20

  @Styrenik

  RCS nie reklamuje ja poprosiłem o wypożyczenie i dostałem. Jak bede miał możliwość to pożyczę kolejne. Wybór modelu był moja inwencją.

  @xanthia

  Ten ta blet jest skierowany do użytkownika domowego i jeśli uważasz ze używa on Photoshopa to zaczy tylko tyle, ze znowu miałaś zwarcie i odczułeś potrzebie wspomnienia coś ant Apple. Jednak w ogólnie świadczy to tylko o tym, ze z rozpoznaniem segmentu rynkowego jest u Ciebie tak samo jak w analizie pana Zdzicha z gazowni.

  Xanthia   11 #8 22.04.2014 16:47

  @macminik
  Macminik vs konstruktywna krytyka 0:3 ;) Tablety nie używają Photoshopa, robią to ludzie. Takie cuda jak robiłeś, można wyczyniać na tablecie za 1/3 ceny tego urządzenia. Bo Ty nawet 1/10 tego co można na nim zrobić nie wyciągnąłeś ;) https://www.youtube.com/watch?v=I0-Je3brwvs
  https://www.youtube.com/watch?v=UpsiMldz2zc
  Ani słowa o technologii touch i używania go jako gładzik w OS X chociażby. Nawet na własnym poletku jesteś... hmm nieobecny?

  Tak jak pisałam, Twoja recenzja jest zupełnie bezwartościowa.

  Cały wpis od początku pachnie reklamą przestarzałego produktu. Taka prawda ;)

  macminik   18 #9 22.04.2014 17:24

  Najdrozsza Xanthiu, nie wiem czego dotyczy Twoja punktacją (0:3) i nie szczególnie mnie to zajmuje, ale jeśli jest to wyznacznik Twojego dobrego samopoczucia wpisz sobie 0:10. Jeśli nie dopatrzyłaś się informacji o rozpoznawaniu gestów i używania go jako gładzika to tylko dla tego że "Twoja Misja" utrudniły Ci czytanie ze zrozumieniem. Nie mniej Twoje komentarze przypominają mi skecz Jerzego Kryszaka z początku lat 90-tych. Chyba byłaś wówczas dziewczynką zaczynająca karierę szkolną wiec pozwolę sobie Ci go przybliżyć. Niejaki Adam Michnik nie cierpiał Lecha Wałęsy i vice versa. Michnik przy każdej okazji starał się "dokopać" Wałęsie co zabawnie wykorzystał Kryszak.

  Pytają Michnika
  - z czym Panu kojarzy się kajak ?
  - kkkkk....kajak kojarzy mi sie z Wałęsa.
  - ????
  - kkkk...ajak jest zrobiony z dykty a grozi nam dyktatura Wałęsy.

  Wrzuć na luz, okienko z żelowymi guziczkami nie oznaczają że masz misję do spełnienia, a ja z radością przeczytam Twoją recenzje tabletu za 1/3 ceny napisaną tak że proszę siadać.

  Xanthia   11 #10 22.04.2014 17:38

  @macminik Ja się odniosłam jedynie do merytorycznej treści wpisu, której poza ogólnymi parametrami w zasadzie w ogóle nie ma. Twoje abstrakcyjne metafory są nie tylko nie na miejscu. Są po prostu bez sensu ;)

  PokerFace   10 #11 22.04.2014 19:24

  Jak widzimy proszę państwa,Xanthia jest zawsze gotowa "dosrać" macminikowi. Sądze że gdyby biedak zaczął pisać o Windowsie to ona i tak znalazła by coś, do czego warto byłoby się przyczepić ;)

  Xanthia   11 #12 22.04.2014 19:30

  @PokerFace W dwie minuty znalazłam na necie więcej treści o tym tablecie niż on tu opisał. Interpretację zostawiam Tobie... To był sarkazm ;)

    #13 22.04.2014 21:26

  @macminik
  To nie zarzut. Po prostu następca Bamboo imo jest dużo fajniejszy i co najważniejsze mniejszy;)

  krisp   5 #14 22.04.2014 23:14

  @macminic a powiedz mi jak zachowuje się tablet we współpracy z pixelmatorem.

  macminik   18 #15 22.04.2014 23:20

  @krisp

  Bardzo dobrze. Prawidłowo rozpoznaje sile nacisku, przycisk gumki. Naprawdę nie mozna mieć zastrzeżeń.

  emig   5 #16 23.04.2014 00:57

  @Xanthia No nie przeginajmy. Macminik dostał w swoje ręce interesujące urządzenie, podłączył i opisał co zobaczył w sposób lekki i przyjemny. Jako klasyczny czytacz odebrałem ten artykulik nie jako "recenzję" ale informację o istnieniu w/w urządzenia, jego podstawowych funkcjach i możliwych zastosowaniach. Jeśli znajdę to urządzenie użytecznym to może wtedy rozpocznę "googlowanie" w poszukiwaniu wyczerpujących testów , analiz i porównań ....

  Oczywiście można mu zarzucić, że nie przeprowadził wszystkich testów (łącznie z wytrzymałością na rozciąganie, zgniatanie , upadek z wysokości 10, 50 i 150 m, rozpuszczalność w kwasach , zasadach , rozpuszczalnikach niepolarnych, odporność na przestrzelenie pociskami 7.62, 9,12.5 mm oraz 0.303, 0,45 cala (koniecznie)) I wreszcie odpowiedź na nurtujące wszystkich pytanie ? DOES IT BLEND ?

  krisp   5 #17 23.04.2014 09:43

  @macminic, dzięki za odpowiedź. Łazi za mną chęć zakupu tego typu zabawki ale nie byłem przekonany. Do obróbki fotek w pxm jak znalazł i cena nie jest jakoś specjalnie porażająca. Dla użytkownika domowego wystarczy pewnie z zapasem.

  @emig, ja tej pani nie czytam komentarzy bo są śmieszne i komentowanie ich nie ma sensu, to tak jakbyś z kamieniem rozmawiał....

  soanvig   10 #18 23.04.2014 12:58

  Wacom to najporządniejsza firma jeśli chodzi o tablety. Genialne i bezproblemowe sterowniki, wcale nie drogi sprzęt, elegancki i wygodny. Do tego zawsze są w czołówce jeśli chodzi o stosowanie technologii.

  SmallBoobsLover   7 #19 24.04.2014 10:24

  Ja niestety zakupiłem na allegro używkę - pierwszy model z pen and touch wacoma.
  Myślałem, że w win 8.1 będę mógł obsługiwać jak na zwykłym tablecie. czyli obsługa krawędzi tabletu.
  Przeciągam palcem z lewej strony i wyskakują programy. Niestety sterowniki i oprogramowanie nie daje nam tego. W dodatku ten 'gryf' nie jest jakoś ściśnięty z obudową i czuć że macha się do przodu i do tyłu przy nacisku. Są dwa tryby pracy - pióro i myszka i generalnie żadne z tych nie daje mi komfortowej pracy w PS. No nie mogę się przyzwyczaić i tablet zakurzony od 2-3 lat leży schowany... Pół godziny pracy z piórem i już wymiękam, Dla mnie to jest straszna katorga. Nawet ta funkcja touch nie działa jakoś prawidłowo - zacina się, powiększanie też się zacina.

  Chciałbym malować obrazy jak ludzie z deviantarta no ale nie mogę... praca z tym urządzeniem nie jest prosta. Może musiałbym zobaczyć na żywo nowe urządzenie i jakiegoś grafika używającego go,

    #20 25.04.2014 08:42

  Przez pewien czas zastanawiałem się nad kupnem tabletu. Po wielu przeczytanych porównaniach i testach w końcu zdecydowałem się na konkretny model.To, że będzie to Wacom było właściwie pewne. Ostatecznie padło na Intuos Pen (http://imagazine.pl/wp-content/uploads/2013/11/wacom_intuos-620x465.jpg). Jako, że to mój pierwszy tablet, na którym zamierzałem się troche pobawić postanowiłem nie wydawać większych pieniędzy na wyższe modele. W końcu mogłoby się okazać, że to jednak nie dla mnie. Ten wybór okazał się bardzo trafny. W połączeniu z Photoshop-em (i Windows 7 w tym przypadku) zacząłem retuszować zdjęcia i muszę przyznać, że bardzo mi się to spodobało i używam go coraz częściej. Myszka przegrywa z nim pod względem precyzji. Piszę o tym żeby zachęcić tych, którzy może nie są pewni czy go kupić (oczywiście opisywany tu model też sprawdzi się w tej roli), czy też nie tak jak ja jakiś czas temu. Warto, bo to bardzo fajna zabawa, która może w przyszłości stać się czymś bardziej poważnym. Photoshop świetnie obsługuje wiele stopni nacisku. Mogę potwierdzić też, że do przycisków na tablecie można przypisać różne czynności jak np. zwiększanie/zmniejszanie rozmiaru pędzla, czy też zadania (pod warunkiem, że do poszczególnych zadań przypiszemy skróty klawiszowe, które potem skonfigurujemy w interfejsie sterownika tabletu).
  Szczerze polecam.

  macminik   18 #21 25.04.2014 11:59

  @Leszekt

  tak, Intuos Pro to wyższe półka cenowa ale i zdecydowanie lepsze parametry i możliwości. Miałem też możliwość używania go i muszę przyznać, że zachwycił mnie do tego stopnia, że tez przestałem używać myszki przez te kilka dni. A stojaczek na piórko... mistrzostwo świata. Jeżeli opisywany powyżej Bamboo Fun Pen & Touch jest klasą samą w sobie, to Inutos Pro jest prawdziwą Ekstraklasą (nie porównywać z piłka kopaną).

    #22 28.04.2014 12:21

  Nie mam jeszcze Intuos-a Pro ale może kiedyś ...
  Nie miałem na myśli Pro tylko Intuos Pen za jakieś 260zł (link). Dlatego pisałem, że za niewielką cenę można mieć coś fajnego i rozwinąć umiejętności na tyle żeby może w przyszłości zacząć na tym zarabiać lub poprostu sprawić sobie samemu przyjemność z jego używania.

  zozol03   1 #23 17.05.2015 13:34

  Mam 11 lat i bardzo interesuje się grafiką komputerową ale nie mam żadnego programu na jakim mogę ćwiczyć z małym doświadczeniem .Proszę poradzcie mi jakiego mogę użyć oprócz painta.
  Pozdrawiam

  macminik   18 #24 17.05.2015 22:53

  @zozol03: może Painter, choć chyba tani to on nie jest.

    #25 13.08.2015 15:40

  @zozol03: gimp