Wacom Bamboo Fun Pen & Touch - tablet piórkowy dla każdego

Jeśli przyszłoby wymieniać czołówkę producentów tabletów piórkowych, z pewnością wśród nich znajdzie się japońska firma Wacom Co Ltd. Od 1983 roku Wacom dostarcza profesjonalne tablety piórkowe, które przez lata nie tylko wypracowały sobie "markę" wśród użytkowników, ale zawsze oferowały nowatorskie rozwiązania wyznaczając standardy w tego typu urządzeniach.

Wacom kojarzony niegdyś z produkcja tabletów przeznaczonych głównie dla profesjonalnych grafików z powodzeniem także radzi sobie wśród mniej wymagających użytkowników domowych co nie znaczy, że produkty przeznaczone dla nich są gorszej jakości. Tablety przeznaczone dla użytkownika domowego siłą rzeczy mają nieco ograniczone możliwości, jednak w zupełności zadowolą nawet najbardziej wymagającego amatora rysowania na ekranie komputera. Jeśli okaże się, że talent i potrzeby przerastają możliwości tabletu oznacza to tylko tyle, że nie jest już amatorem i potrzebuje bardziej profesjonalnego narzędzia.

Lina tabletów Bamboo skierowana jest własnie do użytkowników domowych. Oferuje ona wiele rozwiązań znanych z profesjonalnej linii Intuos w przystępnej cenie. Do testów otrzymałem tablet Wacom Bamboo Fun Pen & Touch Small który sprawił, że zapragnąłem nauczyć się rysować od nowa.

Bamboo Fun Small

Tablet zapakowany jest w tekturowe, ekologiczne pudełko zawierające wewnątrz sam tablet, kabel USB, piórko, uchwyt do wymiany końcówek oraz niezbędne oprogramowanie i pakiet ulotek reklamujących inne produkty Wacom'a.

Sam tablet wykonany jest z dużą dbałością o jakość i wygodę użytkownika. Bamboo Fun Pen & Touch Small posiada wymiary 278 x 176 x 11 mm z czego powierzchnia robocza to 147 x 92 mm. Tablet jest więc na tyle duży aby umożliwić wygodne rysownie użytkownikowi domowemu, jednocześnie na tyle mały by zmieścić się na przeciętnym biurku obok klawiatury. Jeśli jednak ktoś uważa że to zbyt mało, można wybrać większy tablet Bamboo Fun Pen & Touch Medium oferujący powierzchnię roboczą o wymiarach 216 x 137 mm.

W lewej części cztery przyciski Express Keys. Na prawej krawędzi uchwyt na piórko.

Koniecznie należy tu wspomnieć o tym, iż powierzchnia po której rysujemy jest chropowata i podczas pracy przypomina kartkę papieru, stawiając lekki opór końcówce piórka. To dobre rozwiązanie, gdyż rysowanie staje się bardziej naturalne i wygodne dla osób korzystających z tradycyjnego ołówka i kartki papieru.

Wacom Bamboo Fun Pen & Touch Small i kartka A5

Poza powierzchnia do rysowania, tablet posiada też panel z przyciskami - ExpressKey, bardzo sprytny uchwyt na rysik oraz gniazdo umożliwiające instalacje modułu do łączności bezprzewodowej. Jak mówiłem na wstępie, tablet łączymy z komputerem przy pomocy kabla USB, istnieje jednak dużo wygodniejsza bezprzewodowa metoda połączenia tabletu z komputerem, jednak odpowiedni zestaw jest wyposażeniem dodatkowym, które użytkownik musi dokupić we własnym zakresie.

Moduł bezprzewodowy do tabletu i dongiel USB do komputera.

Troszkę zaskoczony byłem tego typu rozwiązaniem gdyż komunikacja tabletu z komputerem nie odbywała się poprzez bluetooth tylko jakieś rozwiązanie Wacom'a. Stosując bluetooth wielu użytkowników komputerów nie musiałoby zajmować portu USB dodatkowym donglem Wacoma, a w przypadku użytkowników komputerów Apple byłoby to idealne rozwiązanie gdyż od kilku lat, wszystkie modele komputerów Apple posiadają bluetooth w standardzie.

Użytkowanie

Po podpięciu tabletu do komputera jest on rozpoznawany przez system OS X jako gładzik tak jak w komputerach przenośnych i rozpoznaje tak samo gesty jak gładziki Apple Magic Trackpad. Bardzo ciekawą funkcją pochodzącą jeszcze z czasów Newtona jest rozpoznawanie pisma odręcznego i zamiana go na druk. OS X radzi sobie zdecydowanie lepiej niż Newton, jednak polskie literki są nadal nie do przejścia.

Funkcje OS X umożliwiają także wykonywanie kilku podstawowych funkcji systemowych przy użyciu rysika i odpowiedniego znaku. Fakt, że trzeba się tego nauczyć, ale gdy opanujemy podstawowe znaki, praca przy komputerze nabiera nieco nowego wymiaru.

Oczywiście nie po to kupuje się tablet graficzny by używać go w roli gładzika. By jednak wykorzystać jego całkowity potencjał, trzeba zainstalować odpowiednie sterowniki i oprogramowanie. Tu wielki plus dla firmy Wacom, gdyż instaler dostarczany na płycie sprawdza na stronie producenta ostatnie sterowniki i w razie potrzeby pobiera je i instaluje automatycznie.

Na zakończenie instalacji użytkownik ma możliwość zdefiniowania czy jest lewo czy prawo ręczny co umożliwia później bardzo wygodną pracę każdemu użytkownikowi tabletu.

Program instalacyjny instaluje nie tylko sterowniki, ale tablicę kontrolą w Panelu Preferencji oraz centrum aplikacji Wacom'a - Wacom Babmboo Dock.

Po podpięciu tabletu pojawia się panel Ink. Aby jednak uzyskać możliwości pełnej konfiguracji Wacom'a poprzez panel Wacom, należy zainstalować sterowniki.

Preferencje

Panel kontrolny preferencji umożliwia naprawdę olbrzymie możliwości konfiguracji tabletu oraz funkcji jakie będzie on realizował. Umożliwia on przypisanie odpowiednich funkcji przycisków na piórze jaki i ExpressKeys - czterech przycisków na tablecie.

Można zdefiniować sobie swoje własne gesty z użyciem jednego, dwóch lub trzech palców i jeśli poświęcić temu chwilę czasu, w przyszłości można sobie naprawdę bardzo ułatwić pracę zarówno w trybie tabletu graficznego jak i w trybie gładzika.

Oprogramowanie

Instaler Bamboo umożliwia nam dostęp do centrum aplikacji Bamboo Dock.

Wacom oferuje całą masę drobnych aplikacji rozrywkowych, służących do rysowania jak i do... grania. Gry wymagające piórka i tabletu ? Owszem, da się. Pośród całej masy rozrywkowej drobnicy można znaleźć jednak użyteczne aplikacje jak choćby Bamboo Paper.

Aplikacja ta pełni funkcję odręcznego notesu umożliwiającego tworzenie notatek z rysunkami bądź grafiką. Wacom równocześnie udostępnił taką samą aplikację na iOS, dzięki czemu notatki stworzone na jednym urządzeniu są błyskawicznie dostępne na drugim. Oczywiście nie mogło także zabraknąć Evernote, który świetnie można obsługiwać na komputerze przy pomocy tabletu graficznego.

Aplikacje Bamboo Dock są raczej bardziej rozrywkowe. Można pograć, porysować albo domalować Monie wąsy i piórko w ... na głowie.

Nabywca Wacom Bamboo Fun dodatkowo dostaje możliwość pobrania dwóch programów do edycji grafiki:

 • ArtRage Studio Pro 3
 • Adobe Photoshop Elements 11
 • W większym tablecie użytkownik dostaje dodatkowo program Corel Painter Essentials 4.

  Tablet jak na urządzenie dla amatora oferuje całkiem spore możliwości. Rozdzielczość 2540 lpi (linii na cal)w zupełności powinna zadowolić każdego amatora rysowania. Także piórko posiada niezłe parametry rozpoznając 1024 stopnie nacisku oraz przycisk gumki na końcu. Nie posiada ono jednak funkcji rozpoznawania kąta nachylenia piórka, znanej z profesjonalnej serii Intuos.

  Jak widać siła nacisku piórka ma znaczenie dla grubości linii i intensywności koloru. Napis wykonany w programie Pixelmator.

  Z moich doświadczeń wynika, że programy potrafią wykorzystać możliwości tabletu, w tym także mój ulubiony Pixelmator. Precyzyjna końcówka pióra umożliwia bardzo dokładną korektę zdjęć i wygodne rysowanie. Całość jest naprawdę świetnym narzędziem dla osób które lubią rysować lub zajmować się edycją fotografii wymagającej większej precyzji, a konstrukcja tabletu sprawia, że codzienna praca jest naprawdę wygodna. Dzięki możliwości skonfigurowania przycisków ExpressKeys i funkcji tabletu w trybie gładzika nie trzeba odrywać się od rysowania w celu poszukiwania myszki.

  Piórko Bamboo jest porównywalne z przeciętnym długopisem. W górnej części piórka przycisk pełniący funkcję gumki do mazania.

  Bardzo ciekawie sprawdza się piórko w trybie myszki. Początkowo miałem z tym nieco kłopotów bo usiłowałem przesuwać piórko po tablecie podobnie jak się to robi myszką. Jednak dużo lepszą metodą jest uniesienie piórka i opuszczenie go w tej części tabletu, która odpowiada za interesujący nas rejon ekranu komputera. Kursor myszki natychmiast pojawia się w oczekiwanym miejscu. Taki system wymaga pewnej zmiany swoich przyzwyczajeń, jednak z czasem doceniłem tą metodę pracy.

  Oczywiście tablet nie jest pozbawiony drobnych wad:

 • Kabel USB w moim odczuciu jest zbyt sztywny.
 • O ile Adobe Photoshop Elements działa perfekcyjnie pod OS X 10.9, ArteRage Studio Pro działa bardzo chimerycznie. Ale to już nie wina Wacoma...

 • Na koniec warto zadać sobie pytanie czy warto kupić Wacom Bamboo Fun. Moim zdaniem warto, jest to jeden z tańszych tabletów w ofercie Wacoma, jednak oferuje on bardzo przyzwoite możliwości. Sprawdzi się podczas pracy i zabawy, dorosłym umożliwi odkrywanie swoich pasji w rysunku czy obróbce grafiki, a dzieci zachęci do oderwania się od gier i spróbowania rysowania w bardziej nowoczesny sposób.

  Wacom Bamboo Fun Pen & Touch do testów został wypożyczony z firmy RCS z Krakowa - autoryzowanego salonu sprzedaży Apple oraz dostawcy profesjonalnych rozwiązań dla branży poligraficznej.