Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wyniki BlackBerry

Znany kanadyjski producent telefonów BlackBerry opublikował swoje wyniki finansowe za drugi kwartał 2015 roku fiskalnego (okres od 1 czerwca do 30 sierpnia). Wyniki te niestety nie napawają optymizmem co do przyszłości firmy.

Przychody firmy wyniosły 916 mln USD (w poprzednim kwartale było to 966 mln) i warto podkreślić, iż przychody BlackBerry od roku się kurczą.

Niestety kurczą się i zyski firmy pomimo mniejszej marży na produkty. Jak wykazuje BlackBerry, 46% zysku stanowi sprzedaż urządzeń (195 mln USD), 46% zysku przyniosły usługi serwisowe/usługowe i 8% zysków przyniosła sprzedaż oprogramowania.

BlackBerry w raportowanym kwartale zdołało sprzedać 2,4 mln. swoich smartfonów.

Wzrosły też wydatki firmy osiągając w raportowanym kwartale wysokość 1.114 mld USD z czego tylko skromne 186 mln USD zostało przekazana na badania (w zeszłym kwartale badania pochłonęły 237 mln USD).

Niewątpliwie niemałą część wydatków firmy pochłonął zakup firmy Secusmart zajmującej się tworzeniem zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i szyfrowania wiadomości oraz kodowania dźwięku. Blackberry także rozpoczęło proces przejęcia firmy Movirtu firmy zajmującej się dostarczaniem usług sieciowych w chmurze i co pewnie szczególnie cenne dla BlackBerry, tworzeniem systemu wirtualnych kart SIM umożliwiających przypisanie do jednej kary SIM nawet kilku numerów telefonicznych pochodzących od różnych operatorów.

Napawa natomiast optymizmem fakt, że wzrosła ilość subskrybentów usług BlackBerry. W poprzednim kwartale ilość subskrybentów zmniejszyła się aż o 4 mln użytkowników co trafnie podsumował wówczas magazyn Forbs stwierdzeniem;

Poza grupą konsumentów uwięzionych w ekosystemie BlackBerry jest małe zapotrzebowanie na nowe urządzenia.

Istotnie wówczas smartfon BlackBerry Z10 nie zdołał przyciągnąć wielu nowych użytkowników i szumne zapowiedzi BlackBerry o nawiązaniu walki z iPhone czy topowymi smartfonami z Androidem okazały się tylko płonnymi marzeniami zarządu firmy.

Jak obecnie wykazało Blackberry, w drugim kwartale roku 2015 odnotowano wzrost subskrybentów usług o 3,4 mln. Z telefonów BlackBerry korzysta 91 mln. użytkowników co także napawa optymizmem, gdyż w poprzednim kwartale było to 85 mln. użytkowników smatfonów z logiem BlackBerry.

Inwestycje w nowe technologie oraz zahamowanie odpływu użytkowników i subskrybentów usług BlackBerry pozwalają twierdzić, że Kanadyjczycy bynajmniej nie zamierzają się poddawać co sugerowały media w poprzednim kwartale. BlackBerry posiada także spore zapasy finansowe pozwalające jeszcze firmie podjąć walkę o swoje miejsce na rynku usług i urządzeń mobilnych. Jak stwierdził John Chen CEO BlackBerry.

To był dobry kwartał dla naszych kluczowych wskaźników operacyjnych. Jestem przekonany, że osiągniemy rentowność do końca fiskalnego roku 2015 (do 31 maja 2015). Zakończyliśmy restrukturyzację zatrudnienia i koncentrujemy się na kreowaniu wzrostu przychodów i prowadzeniu rozsądnych inwestycji umożliwiających nam zachowanie pozycji lidera w sektorze urządzeń mobilnych i bezpieczeństwa korporacyjnego.

A ja osobiście trzymam kciuki za BlackBerry. Posiadałem niegdyś jeden z ich telefonów i darzę tą firmę sporą sympatią.
 

urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
render   2 #1 01.10.2014 12:56

@macminik
Znany kanadyjski producent telefonów BlackBerry opublikował swoje wyniki finansowe za drugi kwartał 2015 roku fiskalnego (okres od 1 czerwca do 30 sierpnia)."

Mamy jeszcze 2014 rok :-)

macminik   18 #2 01.10.2014 12:59

@render: Rok fiskalny zazwyczaj nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym

xywa11   10 #3 01.10.2014 14:55

Na blogu też powinna być opcja raportowania błędów - bez niej robi się tylko spam w komentarzach. Pamiętam jak lata temu mój wujek miał BlackBerry, kupionego na firmę. Porządny telefon, działa do dziś, teraz mają go chyba dziadkowie. Szkoda, że BlackBerry stanowi taką niszę w telefonach, szkoda, że mamy w ogóle taką... tyranię na rynku systemów - na desktopie musi być Windows - na smartfonie Android - choć tutaj jest trochę lepiej.

  #4 01.10.2014 15:49

Bo Blackberry to po prostu wygodny telefon do użytkowania w pracy na co dzień, dlatego nie trafia w gusta "większości", bo oni potrzebują szpanerskich z milionem appek.

normanek   4 #5 01.10.2014 17:46

Używałem jeżyny i gdyby nie iPhone, dalej bym używał. Co więcej: jako goły telefon, słuchawkę BB uważam za najlepsze urządzenie tego typu.

LoczeQ123   5 #6 01.10.2014 19:22

Używam od lat BlackBerry i będę używał tak długo jak tylko się da

koordynator   2 #7 01.10.2014 20:38

Nie wyobrażam sobie pracować na innym telefonie niż BB. Dopinguje tej firmie, mam nadzieje że odbiją się na plus.

Mirobal   9 #8 01.10.2014 20:59

Niedługo wyjdzie nowy classic

Lost World   6 #9 01.10.2014 21:08

Paradoks, najlepsze telefony na rynku są na samym końcu. Sam używam telefonu BB Q10, i jest to wspaniały telefon.