Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Złącze w nowym MacBook Air to raczej nie USB

Wczoraj w wielu serwisach pojawiła się informacja na temat nowego MacBooka Air, którego należy spodziewać się wiosną bieżącego roku. Plotki na temat nowych produktów Apple pojawiają się cyklicznie, przed kolejnymi terminami premier nowych produktów i jak to plotki, są mniej lub bardziej prawdopodobne.

Trudno podważać informacje, że Apple od pewnego czasu pracuje nad wersją MacBooka Air z ekranem 12", choć odnośnie lokalizacji tego modelu w ofercie Apple jest już sporo sprzeczności.

  • Jedna z teorii mówi, że MacBook z ekranem 12" ma być tylko uzupełnieniem dotychczasowej oferty i tym sposobem model ten będzie występował w wersji 11", 12", i 13".
  • Druga teoria mówi, że nowy MacBook ma zwyczajnie zastąpić wersję 11", która zniknie z rynku..
  • Trzecia teoria zakłada, że MacBook z ekranem 11" zostanie zastąpiony przez większego iPada z wyświetlaczem około 12", natomiast nowy MacBook stanie się najmniejszym z dotychczasowych MacBooków.

Szczerze mówiąc nie wydaje mi się, aby Apple chciało postąpić zgodnie z pierwszą, przedstawioną powyżej teorią. Model 11" stanowił kompromis pomiędzy mobilnością zbliżoną do iPada oraz wydajnością i możliwościami właściwymi komputerom przenośnym. Nowy MacBok Air z ekranem 12" rozmiarami będzie zbliżony do dotychczasowego, najmniejszego modelu MacBooka Air, jednak jego ekran roboczy będzie zdecydowanie większy bo... bo najprawdopodobniej będzie to pierwszy MacBook Air z ekranem typu Retina i tym samym, zakup wersji 11" stanie się bezsensowny.

Uważam, że sytuacje przedstawione w punkcie 2 i 3 są równie prawdopodobne, choć w związku ze współpracą z IBM nad wdrożeniem iPada na rynek korporacji, bardziej prawdopodobnym wydaje mi się pojawienie się też większego iPada, który już został nawet ochrzczony przez media jako iPad Air Plus.

Nie wydaje mi sie natomiast, by Apple już w tym roku zdecydowało się na wypuszczenie na rynek MacBooka z procesorami Apple Ax. Od strony technicznej jest to jak najbardziej wykonalne i wiele informacji wskazuje na to, że tego typu maszyny od pewnego czasu pracują już w laboratoriach Apple. Myślę jednak, że tego typu ruch musiałby być poprzedzony przygotowaniem developerów na zmiany, a takich przygotowań jak narazie developerzy nie zauważyli. Tak więc, zgodnie z przewidywaniami wielu "wróżbitów", nowy MacBook Air zostanie wyposażony w energooszczędny procesor Intela, któremu wystarczy pasywne chłodzenie. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby okazało się, że jest to jakaś nowa odmiana jednego z modeli Intela, która przynajmniej narazie będzie dostępna tylko dla Apple - takie sytuacje już się zdarzały.

Tym co jednak najbardziej rozpaliło wyobraźnie wielu komentujących jest fakt, że MacBook Air ma posiadać jedno złącze USB typu C, poprzez które ma się komunikować z urządzeniami zewnętrznymi oraz ładować baterię. Nikt jednak nie potwierdził faktu, że to jest złącze USB i tak go tylko określiły serwisy, które jako pierwsze przekazały owe rewelacje. A co jeśli to nie jest port USB ?

Złacze Thunderbolt obecne w wielu modelach komputerów Apple zostało opracowane wspólnie przez Apple i Intela i zaprezentowana oficjalnie we wrześniu 2009 roku. Jednakże niemal rok wcześniej, Apple po cichu opatentowało nowe złącze MagSafe, za pomocą którego można nie tylko ładować komputer, ale przesyłać dane z prędkością dokładnie taką samą jak Thunderbolt. Nie ulega wątpliwości, że złącze Thunderbolt wykorzystuje pewne technologie z owego, nowego złącza MagSafe, jednak nie jest nim do końca. Bardzo jednak możliwe, że owo nowe, pojedyncze złącze w hipotetycznym, nowym MacBooku Air to własnie owo opatentowane kilka lat temu złącze MagSafe.

Rezygnacja z ładowania przez MagSafe na rzecz złącza USB (jakie by ono nie było) jest według mnie zupełnie nieprawdopodobna. Złącze MagSafe niemal gwarantuje bezpieczeństwo komputera w sytuacjach, gdy użytkownik niechcący zahaczy o kabel zasilający. W przypadku złącza MagSafe kończy się to tylko samoczynnym wypięciem wtyczki. W przypadku USB najczęstszym finałem będzie upadek komputera.

Idealnym więc rozwiązaniem wydaje się połączenie możliwości USB i złącza MagSafe i takie zadania, choć ze znacznie większym zakresem ma realizować właśnie owo nowe złącze MagSafe.

Zgodnie z opisem patentowym złącza (nazwijmy je roboczo Nowe MagSafe) wtyczka podobnie jak dotychczas nie będzie wpinana do komputera, lecz będzie do niego przylegać dzięki magnesom. Inny ma być jednak kabel, gdyż zgodnie z dokumentacją, ma to być kabel optyczny (Optical Fibber) umożliwiający nie tylko przesyłanie prądu zasilania, ale także przesyłanie obustronne danych z prędkością 10 Gb/s, a więc z taką samą prędkością jak złącze Thunderbolt. Prędkość ta może być zwiększona do 100 Gb/s, podobnie jak ma to mieć miejśce w Thunderbolt.

Inną cechą Nowego MagSafe ma być także możliwość obsługi różnych protokołów wejścia/wyjścia w jednym czasie oraz możliwość jego podziału na dodatkowe złącza. Tym co jednak szczególnie mnie zainteresowało, jest opis zasilacza posiadającego w swojej obudowe rozmaite złącza (USB, DVI, LAN czy WiFi). Jak wynika z patentu, zasilacz taki ma możliwość także zasilania (oczywiście w pewnym zakresie) także urządzeń do niego wpiętych, więc w rzeczywistości pełni rolę swoistego huba. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż patent zakładał umieszczenie nowego złącza MagSafe nie tylko w komputerach Apple, ale także w urządzeniach przenośnych takich jak iPod, co miało teoretycznie rozszerzać ich możliwości.

Otwartą zostaje oczywiście kwestia, jakie zasilacze Apple skieruje do sprzedaży. Nie sądzę aby przy założeniu, że owo pojedyncze złącze to Nowy MagSafe, były to zasilacze tylko i wyłącznie z funkcją zasilania. Mam nadzieję, że w takim zasilaczu znajdzie się przynajmniej jeden port USB i port Thunderbolt i obawiam się, że osoby pragnące mieć nieco więcej złącz zostaną zmuszone do zakupienia albo bardziej rozbudowanych wersji zasilacza, albo zwykłych hubów (malkontentom tłumaczę, nie muszą to być huby Apple).

Wbrew pozorom, nie będzie to sytuacja niezwykła, gdyż nawet dziś, decydując sie na zakup MacBooka Air musimy liczyć się z tym, że możliwości wpięcia do niego urządzeń zewnętrznych są mocno ograniczone.

Apple nie pierwszy raz w dosyć drastyczny sposób może się zdecydować na wprowadzenie nowych technologii i bezlitosne porzucenie starych. Z pewnością i w tej sytuacji spotka się z licznymi głosami krytyki i drwin. Jednak należy pamietać o tym, że dokładnie takie same reakcje wzbudzała rezygnacja ze złącz serial i ADB (złącze umożliwiające szeregowe łączenie klawiatur, myszek, joystików i innych gadżetów) i zastąpienia ich portami USB. Już wówczas wyśmiewano pomysł użycia USB twierdząc, że drukarki USB, klawiatury i myszki będą tylko drogim, niszowym gadżetem. Podobnie krytykowano rezygnację ze stacji dyskietek na rzecz tylko i wyłącznie napędu CD i DVD. I choć Apple tłumaczyło, że przy użyciu pamięci przenośnych na USB oraz internetu można przekazać szybciej i więcej danych niż przy użyciu zawodnej dyskietki 1.4 MB, kpinom nie było końca. Od pewnego czasu Apple wycofało się także z montażu napędów DVD w swoich komputerach i z tego co wiem, zapotrzebowanie na napędy zewnętrzne wcale nie jest takie duże.

Może więc i kolejny pomysł Apple - Nowy MagSafe ma nam tylko uświadomić, że złącze USB także powoli odchodzi do lamusa. Przecież klawiatury i myszki łączy sie już po Bluetooth, a uniwersalnym nośnikiem mają stać się cyfrowe chmury.

Na podstawie: U.S. Patent & Trade Office nr 7,841,776, wrzesień 2008. 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
etam   10 #1 08.01.2015 22:22

Hmm... Tylko dlaczego obok tego portu jest symbol USB? http://www.usb.org/developers/docs/icon_design.pdf A może to nie jest symbol USB? Przy złączach MagSafe jest inny https://en.wikipedia.org/wiki/File:MagSafe1.jpg

AntyHaker   23 #2 08.01.2015 22:26

Czy ktokolwiek się łudził, iż Apple zastosuje jakiś ogólnie dostępny standard, zamiast swojego wynalazku?...

  #3 08.01.2015 22:29

@etam: Te rendery to są bodajże tylko koncepty - niepochodzące od Apple. Tak gdzieś czytałem.

Fanboj O   9 #4 08.01.2015 22:36

Rezygnacja z magsafe może się ziścić. Ładowanie indukcyjne, USB typ C, a reszta bezprzewodowo.
Fakt, że jakiś czas wstecz Apple odżegnywał się od indukcji, ale poglądy mogą się zmieniać.

macminik   18 #5 08.01.2015 23:12

@etam: bo zdjęcia są renderingi kogoś, kto podobno widział.

macminik   18 #6 08.01.2015 23:14

@Fanboj O: mogą, a jak wyglada kwestia czasu ładowania indukcyjnego ? Opisywany MagSafe ma miec krótszy czas lądowa ja baterii.

PAMPKIN   12 #7 09.01.2015 08:07

Jednak Era PostPC staje się faktem, wprawdzie nie znikają komputery klasycznego typu ale zmienia się ich charakter.

Blindfox0   3 #8 09.01.2015 09:14

@macminik witam kolegę z MA :)

To co piszesz o porcie jest bardzo prawdopodobne i w sumie nawet logiczne. Jednak pisałem to samo na ma, napiszę to samo tu: nie trafia do mnie pomysł pozbawienia komputera standardowego USB (a według Twojej teorii w ogóle jakiegokolwiek USB). Jeżeli będę chciał użyć zwykłego, plebejskiego nie-od-apple pendrive'a jakiego używa większość ludzi to będę musiał tachać zasilacz lub jakieś huby? To chyba zaprzecza mobilności jednak. To samo z wyjściem wideo - mi akurat jest to zbędne więc płakać nie będę ale ludzie którzy np. dużo jeżdżą po klientach ze swoimi prezentacjami doceniliby możliwość zabrania komputera który cały dzień wytrzyma na baterii i bez problemu da się go podłączyć pod projektor (oczywiście po przejściówce bo nie wyobrażam sobie w nim sporego mimo wszystko HDMI).

  #9 09.01.2015 12:29

Dla fanów macbooków, polecam kilka linkow:
http://naprawalaptopow.pl/serwis
http://serwislaptopow24.com.pl/
http://serwis24h.net/

Taki żart. Nie obrażajcie się :)

Druedain   14 #10 09.01.2015 12:35

@macminik: Szczerze to nie pamiętam żadnych drwin i słów krytyki. Serio, nic nie pamiętam… Nie chcę być złośliwy, ale to trochę wygląda tak, że czego nowego by Apple nie zrobiło i wprowadzając tę nowość porzuciło szereg powszechnie stosowanych rozwiązań, jakkolwiek głupie by to nie było, zawsze będzie argument, że przecież „Kiedyś też zmiany tak bardzo głośno krytykowano, więc teraz nie należy się przejmować!”.

Dlatego uważam, że zdecydowanie powinieneś wykazać, że kiedyś faktycznie tak bardzo krytykowano USB, bo w przeciwnym razie, pół całego wpisu staje się zwykłym widzi-mi-się…

macminik   18 #11 09.01.2015 12:35

@minimanimo: Ta ostatnia firma ma taką stronę pikną, że jedyne co im bym powierzył, o gumiaki do łatania...

  #12 09.01.2015 12:40

"Ciekawe" te trzy teorie. Tylko ja się pytam: A co za różnica, kogo to obchodzi?

Blindfox0   3 #13 09.01.2015 13:03

Różnica ogromna, jeśli ktoś się zastanawia nad kupnem tego komputera.

macminik   18 #14 09.01.2015 18:42

@Druedain: proponuję przejżeć prasę, zwłaszcza zagraniczna po pojawieniu się iMaca rev.A, tak druga połowa 1998 roku.

Apple nie jest nieomylne i popełniło kilka fałszywych kroków w dziedzinie wdrażania nowości, ale kto ich nie popełnił...

ziupo   6 #15 09.01.2015 21:20

Jak już pisałem w komentarzy na głównej, obstawiam Thunderbolt 3 albo nowe lightning. To musi być idiotoodporne, musi działać "na opak" :)

BloodyEyes   7 #16 10.01.2015 04:08

@macminik: Kilka wpadek to małe niedomówienie.
http://miliardowo.pl/najwieksze-wpadki-firmy-apple/
Polecam filmiki - są najlepsze :)

Maniek 77   4 #17 10.01.2015 13:29

Dorośli ludzie, w większości faceci, siedzą i plotkują o elektronicznych zabawkach. Nie wiem czy to bardziej śmieszne, czy straszne ;-)

Autor edytował komentarz.
nyczaj100   8 #18 10.01.2015 16:51

Niby nowy MagSafe byłby bardziej uniwersalny, bo zawierałby także optyczne złącze do przesyłania danych, to jednak nie wyobrażam sobie całkowitej rezygnacji z portu USB w komputerze. Apple zapomniało chyba o istnieniu pamięci USB i nie wiem, jak wyobraża sobie wpinanie ich do zasilacza, który przecież może być odłączony od kompa i leżeć gdzieś na podłodze (mimo eleganckiego wyglądu zasilaczy Apple nikt przecież ich nie eksponuje w łatwo dostępnym miejscu). W nowym MagSafe 3 łącze optyczne byłoby w miejscu środkowego styku złącza MagSafe 2. Natomiast jak dla mnie MagSafe 3 byłby świetny jako uniwersalne złącze zasilające i do przesyłu danych dla wszystkich urządzeń Apple z wyjatkiem stacjonarnych iMaców nie posiadających wewnętrznej baterii. Wizja małego złącza MagSafe 3 jednakowego dla iPhone, iPada i MacBooka jest kusząca. Wtedy zniknąłby podział na złącze Lightning dla sprzętu przenośnego i MagSafe dla laptopów mniej przenośnych od iPada.

ktoś tam   8 #20 11.01.2015 18:36

"A co jeśli to nie jest port USB ?"
To oznacza tyle, że podłączysz to tego jeszcze mniej.

ktoś tam   8 #21 11.01.2015 18:48

@BloodyEyes: W przypadku iPhone 6 nawet nie trzeba oglądać filmu. Wystarczy jedno słowo, niewyszukane słowo w Google :D
http://screenshooter.net/100300258/qdaytok

BloodyEyes   7 #22 11.01.2015 20:01

@ktoś tam: Dobre! Kojarzy mi się z dawnym wyszukiwaniem słowa "KACZYŃSKI" :)

  #23 30.01.2015 09:51

Od kiedy pamiętam z gniazdami zawsze miałem jakieś jaja, mam macbooka pro z 2012, i po pół roku byłem już na pogwarancyjnej naprawie. Zrobili za free, ale jak dwa miesiące temu mi znowu to samo gniazdo padło, to zażyczyli sobie prawie 500zł za naprawę... więc podziękowałem, znalazłem niezły serwis http://www.fixeo.pl/naprawiamy_laptopy którzy zrobili mi to samo za nawet nie połowę tego co proponowali tamci... A co do USB, to słabe jest to że wczesne wersje tego łącza mocno obciążały procek, całe szczęście od 3.0 się to zmieniło na lepsze... chciałbym by w końcu była unifikacja wszystkich łącz USB/firewire/thunderbolt... żeby wszędzie było takie samo gniazdo, niczym kontakt w ścianie... by się nie głowić nad tym czy ma się taki kabelek, czy też nie...

  #24 09.02.2015 14:49

Mi właśnie przyszedł laptop z naprawy z http://mtaservice.pl/ i jestem super zadowolony, znajomy mi ich polecił i nie żałuję a do tego jeszcze bardzo tanio i "od ręki" :) polecam

  #25 16.03.2015 13:19

Ja swojego laptopa dałem do serwisu http://naprawalaptopow.pl/serwis Co mnie ucieszyło to darmowa diagnoza, nawet gdybym zrezygnował z naprawy.

  #26 16.06.2016 07:32
  #27 11.07.2016 12:27

a z tego serwisu ktoś korzystał?
http://naprawa-laptopow.com/
również chodzi o naprawę złącza.