Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

iMessage dla Androida, jeszcze nie teraz

Tuż przed konferencją WWDC organizowaną przez Apple w ubiegłym tygodniu, w sieci pojawiły się informacje, jakoby Apple intensywnie pracowało nad wdrożeniem klienta swojego komunikatora na dominującą na rynku platformę Androida. Historia ta, zaczynająca się od bardzo ogólnikowych informacji zamieniła się w podejrzenie, że powiedzą o tym coś na WWDC, a u niektórych wręcz w pewność, że nie tylko powiedzą, ale i pokażą.

Zdaniem wielu osób, byłby to dobry krok dla Apple, gdyż dzięki temu mogłoby ono skutecznie konkurować na rynku komunikatorów z Facebookiem i Google, a dynamiczny rozwój komunikatorów konkurencji, miał napędzić Apple niezłego stracha. Rzecz w tym, że Apple wcale się nie boi.

Komunikator oferowany przez Facebooka wydaje się być dziś dominujący na rynku. Nie jest on ograniczony platformą, ani systemem. Krótko mówiąc, każdy kto chce mieć możliwość z jego skorzystania, bez większego kłopotu może z niego korzystać. Ceną jest prywatność, gdyż trzeba założyć konto na Facebooku. Już teraz, komunikator Facebooka umożliwia nie tylko wymianę myśli poprzez pisanie, ale także rozmowy telefoniczne, wymianę plików. I choć Facebook czai się na nasze smsy i bardzo chciałby pośredniczyć w ich przekazywaniu, nie wszystkim ta opcja się podoba.

Komunikatory Google to niemalże temat na oddzielną historię. Co jakiś czas pojawiają się nowe pomysły, co jakiś czas mają być one rewolucyjne, rewelacyjne i zmieść konkurencję z rynku. Rzecz w tym, że liczba osób wykorzystujących komunikator Google jest zdecydowanie mniejsza niż życzyłoby tego sobie samo Google. Nawet większość użytkowników telefonów z Androidem, chętniej wybiera zwykłe smsy czy produkty konkurencji, niż rozwiązania Google podane im na kryształowej tacy.

Pozornie Apple na tle konkurencji nie wypada zbyt dobrze. iMessage dostępne jest tylko na urządzeniach z logiem nadgryzionego jabłuszka. Umożliwia w zasadzie to, co umożliwia konkurencja, a więc wysyłanie zdjęć, plików, słowa pisanego, wiadomości głosowych. Komunikator ten cieszy się jednak opinia bezpiecznego i opinii tej nie psują jak na razie rewelacje FBI o złamaniu iPhone'a. Baza użytkowników iMessage jest niemal tak wielka, jak baza użytkowników sprzętu Apple (komputerów, tabletów, telefonów, iPodów Touch), a więc jest to naprawdę spora ilość ludzi, korzystających z iMessage.

Z rozmowy przeprowadzonej przez Walta Mossberga – dziennikarza The Wall Street Journal i Re/code z pracownikami Apple wynika, że analizy Apple wykazały, iż iMessage jako aplikacja jest jednym z elementów napędzających sprzedaż wyżej wspomnianych urządzeń i choć z pewnością nie jest to podstawowy argument przemawiający za wyborem konkretnego produktu Apple, może być dodatkowym elementem ułatwiającym podjęcie słusznej, z punktu widzenia Apple, decyzji o zakupie urządzenia.

Moim zdaniem, kolejnym argumentem przemawiającym za rezygnacją z iMessage na Androida jest... brak kompleksowego rozwiązania. Przypomnę, że iMessage w świecie Apple działa na każdym, w miarę nowym urządzeniu. iMessage z telefonu jest powiązany ze swoimi odpowiednikami na komputerze czy tablecie i zmiana urządzenia umożliwia nam bezproblemową kontynuację komunikacji z innym użytkownikiem. Wypuszczając iMessage na Androida, Apple nie byłoby w stanie zapewnić takiej samej funkcjonalności użytkownikom innej platformy. Wypuszczać iMessage na Windows czy Chrome OS ? Absurdalne.

Podejrzewam też, że w okresie gdy rozmaite instytucje rządowe bardzo chętnie chciałyby się dobrać do wiadomości przesyłanych za pośrednictwem iMessage, Apple chciałoby mieć w garści wszystkie elementy sprawiające, że komunikator ten nadal będzie uważany za bezpieczny, a takiej pewności by nie miało, gdyby postanowili przenieść swój komunikator na jakąkolwiek inną platformę.

Tak więc, jak wynika z rozmowy przeprowadzonej przez Walta Mossberga, iMessage nie zagości na Androidzie. Przynajmniej na razie nie.

 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
eimi REDAKCJA  17 #1 17.06.2016 12:49

i niech się kiszą we własnym sosie. W wypadku komunikatorów liczy się wyłącznie efekt sieciowy. Dzisiaj już mi w praktyce zostały tylko FB Messenger oraz Whatsapp, nikt z moich znajomych nie korzysta z niczego innego.

  #2 17.06.2016 13:06

@eimi:
Zastanawiające jest to, czemu ludzie na Androidach nie korzystają z Hangouts. Mają wbudowane w Androida, konto gmaila mają (do sklepu) i...nie korzystają. Google w tym zakresie śpi

SnajperskY   4 #3 17.06.2016 14:44

O ile rozumiem korzyści płynące z udostępnienia androidowej wersji Apple Music o tyle nie widzę biznesowych powodów stojących za multiplatformowym iMessage.

Bardziej czekam na wersję webową...

  #4 17.06.2016 15:56

@SnajperskY: Po co Ci wersja webowa, skoro komunikator ma pozostać na ich platformie? Każdy sprzęt Apple ma do niego dedykowana apke.

Piotrek2255   11 #5 17.06.2016 18:33

@slv-net (niezalogowany): nie korzystamy bo Hangouts działa jak chce, jest ciężkie i toporne, i na pewno wkrótce Google się odwidzi i skończy jak gTalk. Na pewno nie jest to zrobione tak jak u Apple, że użytkownik nawet nie wie, że zaczął korzystać z iMessage. Ja np. skapnąłem się po dwóch tygodniach, kiedy zastanowiły mnie kolory dymków czatu. Po prostu korzystałem i dzialało.

Magnum 44   17 #6 17.06.2016 18:45

@eimi: I to jest najgorsze, przez to nie można się pozbyć konta z FB...

jointano   10 #7 17.06.2016 21:58

@Magnum 44: Można :D dajesz usuń i już :D Ktoś, kto będzie chciał napisać do Ciebie, to zrobi to bez FB. Cała reszta się nie liczy ;)

Autor edytował komentarz w dniu: 17.06.2016 21:58
infoslaw   7 #8 17.06.2016 23:02

@Piotrek2255: mów za siebie, korzystamy i to bardzo często nie wiem jak tam z Apple komunikatorem ale w Google Hangouts podobają mi się dwie funkcjonalności konsolidacja z txt mesendżerem i możliwość dzwonienia na zwykły numer po VoIP po zakupie kredytu no i jeszcze jedna wielka zaleta Hangouts jest otwarty i działa z każdym komunikatorem po protokole xmpp. Jakże to ułatwia sprawę komunikacji... :)

korzystamy także z Viber który jest super, korzystamy ze Skype bo jest dobry równie jak Viber do dzwonienia na świat

messendżera facebook nie cierpię z powodu tych natrętnie wyskakujących wiadomości w postaci kółek na ekranie jak i całego facebook'a z powodu nachalności np gdy jesteś wylogowany to ci przypomina o zalogowaniu się

szkoda że Apple jest taki zamknięty czasem chciałbym napisać za pomocą tego mesendżera/protokołu do jakiegoś Apple człowieka który nic nie ma innego po za Apple :)

Autor edytował komentarz w dniu: 17.06.2016 23:05
macminik   18 #9 17.06.2016 23:18

@Piotrek2255: ot, cala kwintesencja iMessages. Dziala...

Piotrek2255   11 #10 17.06.2016 23:48

@infoslaw: "wielka zaleta Hangouts jest otwarty i działa z każdym komunikatorem po protokole xmpp. Jakże to ułatwia sprawę komunikacji... :) "

Próbowałem, powiedz że można ale jest to kapryśne działanie. Bądźmy szczerzy, hangouts to nie to XMPP, które znamy i tak chwalimy.

W iMessage też jest konsolidacja z SMS ;) Poczytaj.

infoslaw   7 #11 18.06.2016 00:15

@Piotrek2255: ja napisałem o Hangouts i nie pytałem czy jest w imessanger dobrze że jest

nie rozumiem co znaczy stwierdzenie: "hangouts to nie to XMPP" czy mógłbyś troszkę rozwinąć temat? Ja używam właśnie tego protokołu do łączenia się Google Hangouts i nie mam żadnych zastrzeżeń co do stabilności połączenia z serwerem Google.

SnajperskY   4 #12 18.06.2016 08:37

@Anonim (niezalogowany): z tego samego powodu, dla którego istnieje icloud.com

aope   7 #13 18.06.2016 14:53

Hangouts to MEGA szajs. Nikt z osób które znam nie korzysta z tego badziewia. Google nie potrafi zrobić komunikatora, po prostu nie ma na to pomysłu. O przepraszam, raz mieli i uśmeircili, mowa o Google Talk, oparte o XMPP, działało świetnie także z zewnętrznymi aplikacjami. Później się z tego wycofali i zrobili tego hangkoszmarka. Jeśli ktoś porównuje ten śmechu wart komunikator google do iMessage, to chyba nie korzystał z tego drugiego. Owszem, iM jest zamknięte, ale tylko dla użytkowników Windows i pożal sie Boże linuksa na desktopie. Jeśli ktoś korzysta z makówek, to nie ma nic lepszego. Konsolidacja smsów, mmsów i zwykłych wiadomości, wygoda, szybkość, niewielkie obciążenie w kwestiach energii, tu w ogóle nie ma co porównywać. Do tego dochodzi Facetime, mogę też bez problemu wysyłać wiadomości (smsy, mmsy, wiadomości do użytkowników iM) z poziomu makówki, gdy telefon leży w drugim pokoju. Mogę to samo robić z ipada, ba, mogę nawet dzwonić i odbierać rozmowy (zwykłe, nie po jakimś VoIP, chociaż i przez niego również) na swoim maku/ipadzie z leżącego gdzieś na ładowarce iPhone, nie muszę nawet do niego podchodzić.
Apple naprawdę nic nie musi otwierać, ani rozszerzać. A facebook to facebook, kto chce to z niego korzysta. Żaden hangouts nie oferuje możliwości integracji z mesendżerem facebooka, więc nie wiem w czym w ogóle problem. Przeciętny użytkownik androbiedy nawet by nie wiedział co to ten iM nawet jakby go na andlolida wydali. Co innego, jakby stał się domyślną tego typu aplikacją na andromule, ale to się nigdy nie wydarzy, ba, Google samo nie potrafi przekonać ludzi do korzystania domyślnie ze swojej aplikacji, o żadnej konsolidacji nie ma więc nawet mowy. Tu w ogóle nie ma co porównywać.

  #14 18.06.2016 14:56

@jointano: Otoz to. Ja doszedlem do wniosku, ze jesli ktos nie utrzymuje ze mna kontaktu bo nie mam gdzies konta to taka znajomosc nie jest niczego warta. Jesli ktos bedzie sie chcial skontaktowac to znajdzie mozliwosc.

  #15 18.06.2016 15:52

To spróbuj odpalić messangera na Ubuntu Touch :) NIE DZIAŁA. Pierwszy akapit jest kłamstwem, reszty nie czytałem. Pozdr.

eimi REDAKCJA  17 #16 18.06.2016 16:41

A ja nigdy nie dostałem od nikogo wiadomości po iMessage. No cóż, jestem użytkownikiem androbiedy, podobnie jak 80% ludzi w tym kraju. Za to codziennie dostaję po whatsappie i normalnych SMS-ach.

ambient   5 #17 18.06.2016 17:05

Zdarzyło mi się zostawić telefon w pracy. Nie mając go fizycznie w domu nadal mogłem wysyłać i czytać mms/sms-y w iM na mac-u do wszystkich...Dla mnie bajka. Iphone 5s wydany pod koniec 2013, działa jak należy. Znajomy ma Samsunga s4, po roku użytkowania ma ochotę wywalić go przez okno. Nie mówiąc o Sony Z1-Z3, odklejające się obudowy, samoistnie pękające i problemy z dotykiem. To wszystko na 5 z 6 urządzeń które mamy w firmie.

Autor edytował komentarz w dniu: 18.06.2016 17:06
  #18 18.06.2016 17:18

@aope: Brzmisz jak fanatyk Apple. Przykre jest niestety to, że masz rację :/

stasinek   12 #19 18.06.2016 17:46

@eimi: WhatsApp to obowiązkowa pozycja dla wyjeżdzających do UK :>
Człowiek jest w kraju to dzwoni się na jego numer, jest poza krajem dzwoni na jego numer via WhatsApp.

Facebook - rozpoznawalność z imienia i nazwiska, można zarejestrować nawet nie mając maila. Nie potrzeba programu popsutego przez Microsoft, żeby prowadzić wideorozmowy :)

@ambient: Pierwsze z brzegu w google play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gizmoquip.smstracker
Pozycja obowiązkowa AirDroid. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid

Autor edytował komentarz w dniu: 18.06.2016 18:30
Azerty2   8 #20 18.06.2016 18:46

"Podejrzewam też, że w okresie gdy rozmaite instytucje rządowe bardzo chętnie chciałyby się dobrać do wiadomości przesyłanych za pośrednictwem iMessage, Apple chciałoby mieć w garści wszystkie elementy sprawiające, że komunikator ten nadal będzie uważany za bezpieczny, a takiej pewności by nie miało, gdyby postanowili przenieść swój komunikator na jakąkolwiek inną platformę."

Dobre, komunikator Apple bezpieczny. To dlaczego nie kupili tego "bezpiecznego" iPhona Obamie, tylko obdarowali go "dziurawym" Samsungiem S4 z androidem?

aope   7 #21 18.06.2016 20:40

@Azerty2: " tylko obdarowali go "dziurawym" Samsungiem S4 z androidem?"

Polecam zapoznać się najpierw z tym, co w tym samsungu tak naprawdę siedzi, a później się udzielać.

@eimi no cóż, wielu moich znajomych to obcokrajowcy, podczas kontaktu istnieje w zasadzie wyłącznie iM, czasem Viber, czasem Whats, komunikator facebooka, ale głównie iM. Android? Mało kto korzysta. Oczywiście Polska to Polska, ale i tak nie znam nikogo, kto korzysta z Hangouts, głównie wciąż SMSy/komunikator facebooka. Więc wciąż podtrzymuje - Apple nie musi robić żadnej ekspansji na androida.

@stasinek Airdroid i temu podobne to protezy i zbiorniki danych osobowych dla firm trzecich, do tego to aplikacje płatne i które trzeba dopiero doinstalować i skonfigurować. Oczywiście jakaś tam funkcjonalność airdroida (poza drenowaniem baterii, można już wyłączyć wyświetlacz telefonu?) w wersji darmowej jest, śmieszna.

Autor edytował komentarz w dniu: 18.06.2016 20:48
Piotrek2255   11 #22 19.06.2016 00:23

@Azerty2: nie kupili go dlatego, że Android jest wspaniały i bezpieczny tylko dlatego, że tylko jego mogli wykastrować ze wszystkiego i zmodyfikować na swoją modłę. Apple ma w du....e rząd i nie pozwala gmerać przy iOS.

@eimi whatsapp byłby naprawdę genialny gdyby poszedł śladem iMessage i skonsolidował SMS i IM. A tak, trzeba się zagrzebywać w aplikacjach... szkoda!(i mówię to jako użytkownik WA)

Piotrek2255   11 #23 19.06.2016 00:25

@infoslaw: dziwne pytanie zadałeś. Skoro korzystasz z Hangouts to wiesz, że korzysta z XMPP bardzo podobnie jak FB, z tą tylko różnicą, że Facebook kompletnie upośledził swoje rozwiązanie, a Google tylko częściowo co nieźle umila życie użytkownikom. Na pewno Hangouts nie jest tak dobre jak gTalk i nie ma takich możliwości. Zresztą skoro korzystasz to wiesz, że Hangouty w aplikacjach firm trzecich nie mają takich możliwości jak pełny XMPP.

Autor edytował komentarz w dniu: 19.06.2016 00:26
Azerty2   8 #24 19.06.2016 07:38

@Piotrek2255: "Apple ma w du....e rząd i nie pozwala gmerać przy iOS"

Putain, jeszcze jeden naiwniak wierzący w amerykańską "demokrację" :(

Azerty2   8 #25 19.06.2016 07:47

@aope: "Polecam zapoznać się najpierw z tym, co w tym samsungu tak naprawdę siedzi, a później się udzielać. "

A co to jakieś tajne/poufne, co tam siedzi? "Utwardzony" android z zabezpieczeniami Knox firmy Samsung, które spełniły amerykańskie normy bezpieczeństwa. Wystarczy?

Piotrek2255   11 #26 19.06.2016 11:19

@Azerty2: ale ja nie mówię o "amerykańskiej demokracji" tylko o tym, że Apple nie pozwala gmerać przy iOS. To że Wielki Brat słucha wszystkiego to jedno, a to że ma problemy z Apple to drugie- nawet nie tak dawno obeszli się smakiem, wystarczy poczytać ;)

karroryfer   7 #27 19.06.2016 14:17

@ambient - przecież to nie zasługa pfatformy tylko apki - kupujesz pushbullet i masz dokładnie to samo !
To że Apple daje "za darmo" :P - za cene najtańszego I6 mam lepsze Mi5 i 1500PLN kasy na zakupy w sklepie.
Mogę sobie kupić i jeszcze pełną wersję pushline itd.
Zachwycanie się "gratisami" appla to jak kupienie limuzyny i zachwycanie się jej podgrzewanym siedzeniem - podobne efekty uboczne :P

infoslaw   7 #28 19.06.2016 15:18

@Piotrek2255: ja nie narzekam na Hangouts, jeszcze raz powtórzę że działa bez problemu na moim Pidgim czy IM contacts czy co tam zechcesz co obsługuje protokół XMPP. O co Ci chodzi z tą pełną funkcjonalnością?
Ma się to nijak w porównaniu do iMessanger który jest zamknięty na kłódkę!

Autor edytował komentarz w dniu: 19.06.2016 15:25
V12   1 #29 19.06.2016 16:44

@infoslaw: to sobie nie narzekaj, tylko spróbuj się połączyć z kimś z poza sieci Hangouts, to zobaczysz jaki ten twój Hangout jest super otwarty i w pełni wykorzystuje potęgę XMPP.
Jezu jak mnie mierżą takie osobniki...

infoslaw   7 #30 19.06.2016 17:13

@V12: Nie mówię że Hangout jest taki super ale jest bardziej otwarty niż iMessanger skoro można się połączyć z oprogramowaniem firm trzecich!

Nie wiem w co bijesz i o co chodzi z tym łączeniem z kimś z poza sieci?

Przecież wiadome jest że nawet w ICQ trzeba było mieć konto żeby się dostać do społeczeństwa ICQ :) Czy to tak trudno zrozumieć?

  #31 20.06.2016 13:47

A po co jeszcze iMesydż na Andka? Mało jest ciekawych programów, żeby jeszcze instalować jakieś badziewie od Apple? Bicie piany i tyle.