Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

iMessage dla Androida, jeszcze nie teraz

Tuż przed konferencją WWDC organizowaną przez Apple w ubiegłym tygodniu, w sieci pojawiły się informacje, jakoby Apple intensywnie pracowało nad wdrożeniem klienta swojego komunikatora na dominującą na rynku platformę Androida. Historia ta, zaczynająca się od bardzo ogólnikowych informacji zamieniła się w podejrzenie, że powiedzą o tym coś na WWDC, a u niektórych wręcz w pewność, że nie tylko powiedzą, ale i pokażą.

Zdaniem wielu osób, byłby to dobry krok dla Apple, gdyż dzięki temu mogłoby ono skutecznie konkurować na rynku komunikatorów z Facebookiem i Google, a dynamiczny rozwój komunikatorów konkurencji, miał napędzić Apple niezłego stracha. Rzecz w tym, że Apple wcale się nie boi.

Komunikator oferowany przez Facebooka wydaje się być dziś dominujący na rynku. Nie jest on ograniczony platformą, ani systemem. Krótko mówiąc, każdy kto chce mieć możliwość z jego skorzystania, bez większego kłopotu może z niego korzystać. Ceną jest prywatność, gdyż trzeba założyć konto na Facebooku. Już teraz, komunikator Facebooka umożliwia nie tylko wymianę myśli poprzez pisanie, ale także rozmowy telefoniczne, wymianę plików. I choć Facebook czai się na nasze smsy i bardzo chciałby pośredniczyć w ich przekazywaniu, nie wszystkim ta opcja się podoba.

r   e   k   l   a   m   a

Komunikatory Google to niemalże temat na oddzielną historię. Co jakiś czas pojawiają się nowe pomysły, co jakiś czas mają być one rewolucyjne, rewelacyjne i zmieść konkurencję z rynku. Rzecz w tym, że liczba osób wykorzystujących komunikator Google jest zdecydowanie mniejsza niż życzyłoby tego sobie samo Google. Nawet większość użytkowników telefonów z Androidem, chętniej wybiera zwykłe smsy czy produkty konkurencji, niż rozwiązania Google podane im na kryształowej tacy.

Pozornie Apple na tle konkurencji nie wypada zbyt dobrze. iMessage dostępne jest tylko na urządzeniach z logiem nadgryzionego jabłuszka. Umożliwia w zasadzie to, co umożliwia konkurencja, a więc wysyłanie zdjęć, plików, słowa pisanego, wiadomości głosowych. Komunikator ten cieszy się jednak opinia bezpiecznego i opinii tej nie psują jak na razie rewelacje FBI o złamaniu iPhone'a. Baza użytkowników iMessage jest niemal tak wielka, jak baza użytkowników sprzętu Apple (komputerów, tabletów, telefonów, iPodów Touch), a więc jest to naprawdę spora ilość ludzi, korzystających z iMessage.

Z rozmowy przeprowadzonej przez Walta Mossberga – dziennikarza The Wall Street Journal i Re/code z pracownikami Apple wynika, że analizy Apple wykazały, iż iMessage jako aplikacja jest jednym z elementów napędzających sprzedaż wyżej wspomnianych urządzeń i choć z pewnością nie jest to podstawowy argument przemawiający za wyborem konkretnego produktu Apple, może być dodatkowym elementem ułatwiającym podjęcie słusznej, z punktu widzenia Apple, decyzji o zakupie urządzenia.

Moim zdaniem, kolejnym argumentem przemawiającym za rezygnacją z iMessage na Androida jest... brak kompleksowego rozwiązania. Przypomnę, że iMessage w świecie Apple działa na każdym, w miarę nowym urządzeniu. iMessage z telefonu jest powiązany ze swoimi odpowiednikami na komputerze czy tablecie i zmiana urządzenia umożliwia nam bezproblemową kontynuację komunikacji z innym użytkownikiem. Wypuszczając iMessage na Androida, Apple nie byłoby w stanie zapewnić takiej samej funkcjonalności użytkownikom innej platformy. Wypuszczać iMessage na Windows czy Chrome OS ? Absurdalne.

Podejrzewam też, że w okresie gdy rozmaite instytucje rządowe bardzo chętnie chciałyby się dobrać do wiadomości przesyłanych za pośrednictwem iMessage, Apple chciałoby mieć w garści wszystkie elementy sprawiające, że komunikator ten nadal będzie uważany za bezpieczny, a takiej pewności by nie miało, gdyby postanowili przenieść swój komunikator na jakąkolwiek inną platformę.

Tak więc, jak wynika z rozmowy przeprowadzonej przez Walta Mossberga, iMessage nie zagości na Androidzie. Przynajmniej na razie nie.


 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze