Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

iOS 7 po godzinach - Beta 3 i Beta 4

W poniedziałek 8 lipca Apple wypuściło kolejną, trzecią już betę iOS 7. Oczywiście w ramach zabawy po godzinach postanowiłem ją zainstalować, korzystająć ze sprawdzonego sposobu opisanego w iOS 7 po godzinach - godzina 1:00Już od początku lipca w sieci pojawiały się informacje, iż nowy iOS 7 jest testowany przez rekordową ilość urządzeń. Rozumię, że testowany legalnie, przez developerów i... hobbystycznie przez nie developerów. Jednocześnie pojawiły się informacje, iż Apple chce nieco utrudnić życie hobbystom. Rzeczywiście, w poniedziałek linki do iOS 7 Beta 3 pojawiały się i dość szybko były blokowane. Walka trwała kilka godzin i później można było już znaleźć odpowiednią wersje iOS 7 Beta 3.

iOS 7 Beta 3

Betę 3 używałem na telefonie 18 lipca, a więc ponad tydzień. Po instalacji pewne zmiany widoczne są od razu. Zmieniono fonty z UltraLight na Regular, dzięki czemu, wszystko jest zdecydowanie czytelniejsze.

U góry Beta 2 na dole Beta 3. Dodano czarny pasek statusu i zwiększono fonty i ikonki w pasku. Zmana zdecydowanie na plus.

W przypadku iPhone 4 byłem bardzo pozytywnie zaskoczony szybkością pracy w stosunku do Beta 2. Telefon nie przycina się i wszystko chodzi już niemal płynnie choć nie idealnie. Całkowicie znikł problem zapychającej się pamięci, który w przypadku Bety 2 wymuszał okresowe resetowanie telefonu.

Aplikacja Podcast zaczęła normalnie działać.

Poprawiono działanie aparatu fotograficznego, który w poprzedniej wersji uruchamiał się bardzo długo i miał skłonności do sporych opóźnień wykluczających możliwość robienia zdjęć obiektom dynamicznym.

Poprawiono także iTunes (odtwarzacz). W Becie 1 serwował on każdą piosenkę w kilku sekundowych fragmentach. W Becie 2 można było słuchać całych utworów, pod warunkiem, że nie bawiliśmy się telefonem. Obecnie nic nie przerywa odtwarzanej muzyki. Jednak w sklepie znalazłem błąd estetyczny.

Przycisk Play chyba jest nie tak jak trzeba

Własnie po upływie tygodnia telefon nieoczekiwanie zaczął się wyłączać, co też było głównym powodem mojego powrotu do iOS 6.1.3.

Oczywiście system w wersji Beta ma większe zapotrzebowanie na prąd, jednak w moim przypadku, różnice pomiędzy iOS 6.1.3 a iOS 7 Beta 2 nie były na tyle dramatyczne by warto było się nad tym zastanawiać.

iOS 7 Beta 4

Kolejna wersja pojawiła się z "opóźnieniem". Piszę w cudzysłowiu, bo w internecie huczało od pretensji o opóźnienie, tak jakby Apple obiecało, że kolejne Bety będą się pojawiać co dwa tygodnie. Nigdy nikt takich deklaracji nie składał i jak pokazują wcześniejsze Bety, różnie to bywało z tymi okresami między kolejnymi wersjami systemu.

Tak czy inaczej, nowa Beta 4 pojawiła się 29 lipca i także postanowiłem ją sprawdzić. Zmiany zdecydowanie na korzyść.

Wróciła namiastka "Slide To Unlock" (czyli jednak Apple słucha opinii), choć w moim przekonaniu nadal nie ma takiej "oczywistości" działania jak ten znany z poprzednich wersji systemu. Kochane Apple.... poproszę jednak o suwaczek. Dawniej nawet dziecko wiedziało, że to trzeba przesunąć. Teraz dziecko musi jeszcze umieć czytać ze zrozumieniem....

Sklep iTunes otrzymał nową szatę graficzną. Tło jest ciemniejsze, jednak całość w mojej ocenie straciła na czytelności. Poprzednia wersja (z iOS 7 Beta 3) była jednak bardziej czytelna. W owej zmniejszono wielkość miniatur okładek, tak więc mieści się ich nieco więcej na ekranie. Jednak wskazany powyżej błąd estetyczny, nadal pozostał.

Odtwarzacz iTunes też został poprawiony. Obecnie okładka odtwarzanej płyty znajduje się nieco wyżej, co sprawia że całość wygląda zdecydowanie czytelniej.

Nadal jednak nie mogę zrozumieć idei zastąpienia znanymi od lat... od czasów odtwarzaczy CD symboli odtwarzania losowego i powtarzania przez napisy.

Nieco gorzej jet przy zablokowanym ekranie. Tu także "wyrównano" okładkę, jednak wydaje mi się, że suwaczki głośności, przewijania zajmują za dużo miejsca.

Nowością są filtry dodane do aparatu. Dotychczas aparat robił zdjęcie a do ich korekty przy pomocy filtrów należało użyć aplikacji zewnętrznych. Apple umieściło swoje własne filtry. Po zrobieniu zdjęcia mamy do nich dostęp przy przeglądzie rolki aparatu. Na razie ciężko mi ocenić ich jakość.

W Beta 4 przestał też działać środkowy przycisk zestawu słuchawkowego przy odtwarzaniu muzyki. O ile da się nim odbierać rozmowy o tyle w odtwarzaczu pełnił funkcję przełączania do następnego lub poprzedniego utworu. Teraz nie działa wcale, na szczęście przyciski podgłaśniania i ściszania działają bez zarzutu.

W nowej Becie 4 przestał działać GymPact. Po uruchomieniu wyłącza się przy próbie pobrania danych. Sprawdzałem zarówno przy 3G jaki WiFi. Jednak dane między RunKeeperem a GymPact przekazywane są prawidłowo.

Aby się jednak upewnić, musiałem wrócić na chwile do iOS 6. Problem w tym.... że zacząłem tęsknić za iOS 7 i nie wiem dlaczego. Nawet ikonki mi przestały aż tak przeszkadzać, odnoszę wrażenie że kolory w nich są mniej jaskrawe.

Ciąg dalszy nastąpi.... 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 01.08.2013 15:27

Nie da się ukryć, że pierwsza beta mnie znokautowała. Chyba pół minuty szukałem możliwości odblokowania. Na chwilę odłożyłem telefon i odruchowo odblokowałem "slidem". Wcześniej mój syn (2 lata) wiedział jak odblokować telefon. Teraz ja nie wiedziałem - dobrze, że przypadkiem to zrobiłem.

  #2 01.08.2013 16:52

Ikonki są wręcz absurdalne.
Apple promuje IOS w biznesie.
Nie wyobrażam sobie, żeby szef dużej firmy pozwolił sobie na telefon z ios7.
Wygląda to tak śmiesznie, żeby go po prostu wyśmiali.
Windows Phone też jest niby kolorowy, ale ma bardziej ascetyczny design, przez co nie wygląda tak dziecięco.
Niektóre rzeczy wyglądają inaczej niż w Windows Phone, bo to nie o ułożenie przycisków tu chodzi, ale o ogólnie żerżnięty styl oparty na typografii, nieco przekabacony. Ios7 ma nprawdę dużo wzięte z windows phone. A wczęsniej fanboje apple hejtowali WP. Teraz będą uwielbiać zerżnięte rozwiązania.
Przykładów są setki. Choć ten filmik ma kilka błędów dużo rzeczy pokazuje, radzę obejrzeć do końća
http://www.youtube.com/watch?v=DM8NSSzxNGM

macminik   18 #3 01.08.2013 17:41

Akurat ten film mnie nie przekonuje. Prezentowanie są ekrany stanowiące ciągłe rozwinięcie iOS od wersji wcześniejszych niż iOS 6.0. Nie jestem przekonany co do ostatniego designu i uważam, że stary wygląd byłby ok z nowymi funkcjami.
Co do promocji iOS w biznesie. Owszem, promowało, promuje i będzie promować. Gdy pojawiał się pierwszy, kolorowy iMac także twierdzono, że nikt poważny tego komputera nie kupi bo komputer powinien być biały a nie jakiś zielony.... czas pokazał coś innego....

Oczywiście nie znaczy to, że tak będzie i tym razem.

  #4 01.08.2013 20:51

No co raz normalniej zaczyna to wyglądać. Ale żeby Apple tak szybko porzucało "Slide 2 unlock" o które tak walczyło patentem i kopiowało inne "odblokowanie"? No coś tu jest nie halo...

microfon1984   7 #5 01.08.2013 22:20

Ja nigdy nie miałem iOS'a ale szczerze te zmiany średnio mi się podobają jeżeli chodzi o wygląd.
Zmieniał i zmienia się też Android ale w przypadku Androida zdecydowanie wypadało i wg mnie wypada to na plus. Natomiast jeżeli chodzi o funkcje to fajnie, że Apple w końcu otwiera się jednak na świat bo do tej pory strasznie konserwatywni byli w tworzeniu iOS'a.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #6 01.08.2013 22:24

Ale w sumie dalej żadnej rewolucji nie widać. Wszelkie zmiany to raczej na kosmetyczne wyglądają.

microfon1984   7 #7 01.08.2013 22:42

@Shaki81 nie od razu Rzym zbudowano :D
iOS nigdy mnie nie przekonał do siebie ale liczę, że jednak pójdą w stronę, która może mnie skłoni do spróbowania tego co oferują :)
Małe są te kroczki ale są.

macminik   18 #8 01.08.2013 23:08

@Shaki81

Wiesz to jest chyba tak, że iOS osiągnął pewien poziom po którym ciężko będzie o rewolucje. Coś jak z samochodami. Niby każdy jest nowszy, lepszy ale na żaden nie powiesz że "to rewolucyjna konstrukcja".

  #9 01.08.2013 23:59

A czy pojawił się szybki dostep do włącz/wyłącz 3G? Jest jakiś oficjalny kanał / mozliwość zgłoszenia propozycji, które dotrą w ogóle do Apple?

macminik   18 #10 02.08.2013 00:06

Obecnie nie ma opcji wyłączenia 3G szybciej niż dotychczas. Być może będzie możliwość konfigurowania Control Center.

klisza   8 #11 02.08.2013 07:50

Co do promocji w biznesie, to akurat iOS tu świetnie się broni. Ani na Windows Phone, ani na Androidzie nie działa szyfrowanie maili kluczem PKI (w MS Active Sync) - w iPhonie działa i jest to banalne rozwiązanie. O VPN nawet nie wspominam. Nie wiem, jak z Blackberry, bo nie używałem.

A kolory faktycznie, jakby mniej jaskrawe teraz są. Ale jak widać - pomiędzy b2, b3 i b4, do finalnej wersji może się sporo zmienić. Z wyłączaniem 3G, to nie wiem, czy to dla Apple priorytet, model dystrybucji jest taki, że kupujesz telefon z kontraktem i masz tam spory pakiet danych. Nigdy mi się nie zdarzyło wyłączyć 3G (dobra, może raz, jak miałem w swojej okolicy problemy z siecią i net działał tylko po Edge).

macminik   18 #12 02.08.2013 08:00

@klisza
Mam podobnie. Raz w trakcie jazdy wyłączyłem G3 bo niby mniej prądu pobiera. Ale po kilku chwili włączyłem gdyż prędkość EDGE była dobijająca.

sh4kr   1 #13 02.08.2013 10:34

Dla mnie to jest jeden wielki smiech. IMO interface jest skopany niemilosiernie, ale coz braklo Jobsa to i juz nie ten sam Apple.

  #14 03.08.2013 00:03

Ja wyłączam 3G w 2 sytuacjach:
1. Oszczędność baterii - zdecydowana różnica w "trzymaniu"
2. Gdy sygnał 3G jest za słaby aby rozmawiać ale za mocny, żeby iPhone przełączył się sam na EDGE - takich sytuacji miałem wiele

Dlatego też mnie by usatysfakcjonowała opcja on/off 3G...

Loreno   7 #15 05.08.2013 15:10

A jak oceniasz wydajność iPhona 4 na iOS 7 (Beta 4) w porównaniu z iOS 6.1.3?

macminik   18 #16 05.08.2013 18:02

@Loreno

Powiem szczerze.... dobrze. Pierwsza beta była porażką, a telefon był raczej bezużyteczny. Spowodowane to było notorycznie zapychającą się pamięcią. W dwójcie było lepiej, pamięć się nie zapychała ale 4-ka dostawała czasem ... zamyślenia. Beta 3 to kolejna, spora optymalizacja, gdyż używałem jej przez tydzień i tylko owe resety i wyłączenia mnie zmusiły do powrotu do 6.1. W beta 4 poprawiono animację a telefon chodzi w mojej ocenie porównywalnie z 6.1.3. Na pewno muszą zoptymalizować aparat, bo trochę za długo trwa jego uruchamianie. Niemniej, gdyby nie fakt, iż kilka moich aplikacji nie działa na iOS 7 to pewnie używałbym jej do dziś. Tak czy inaczej, 4-ka spokojnie da radę.

Loreno   7 #17 05.08.2013 18:11

@macminik Dzięki za odpowiedź! Osobiście nie mogę się doczekać aktualizacji do iOS 7, wersji beta wolę nie instalować właśnie ze względu na problemy z niektórymi aplikacjami.

macminik   18 #18 05.08.2013 19:27

Podobno następna beta to ma być już GM czyli pozbawiona błędów krytycznych. Później premiera i zapewne i tak trzeba będzie poczekać na dopasowanie niedziałających aplikacji. Na szczęście to zazwyczaj nie trwa długo.

Loreno   7 #19 06.08.2013 20:47

Beta 5 została udostępniona. Liczę na wpis na blogu :)