Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

iOS 7 po godzinach - Godzina 1:00

Od zaprezentowania publicznej bety systemu iOS 7 minęło zaledwie 17 dni. Z jednej strony ciągnęło mnie by zainstalować ową betę z czystej ciekawości, z drugiej jednak strony jej wygląd trochę mnie odrzucał.
Obserwując reakcję testerów, widać wyraźnie że podzielili się oni na zwolenników nowego wyglądu i miłośników starego - konserwatystów porównujących nowy design do odpustowych gadżetów z serii "My Little Pony". Cóż, nie będę ukrywał że i ja jestem konserwatystą i zupełnie nie jestem w stanie zrozumieć po co ta zmiana. Ale wracam do sedna. Po kilku dniach czytania opisów, narzekań i pochwał postanowiłem jednak spróbować osobiście. Jako że nie mam konta developerskiego, iOS 7 w wersji Beta zainstalowałem na około.

Instalacja iOS 7 beta bez konta developerskiego

Na wstępie muszę jedno wyraźnie podkreślić. Instalacja systemu Beta odbywa się zawsze na ryzyko użytkownika i zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że zamienicie iPhona w gustowny przycisk do papieru.

  • Przed przystąpieniem do instalacji bety koniecznie trzeba zrobić pełną kopię bezpieczeństwa telefonu. W przypadku powrotu do iOS 6 co z całą pewnością prędzej czy później nastąpi będziecie chcieli z nich skorzystać aby nie instalować wszystkiego od nowa.
  • Kolejnym krokiem jest zdobycie Bety iOS 7. Nie podam linków jednak wujek google po wpisaniu hasła "iOS 7 beta ipsw" poda wszystko na tacy.
  • Podpinamy kabelkiem telefon do komputera i uruchamiamy iTunes. Gdy nasz telefon będzie już widoczny w iTunes z wciśniętym klawiszem ALT(Macintosh) lub CTRL(Windows) klikamy na opcji AKUALIZACJA.

Otworzy nam się okno z wyborem pliku, szukamy uprzednio ściągniętej Bety iOS 7 i rzecz dalej dzieje się sama. Nie utracimy danych, kontaktów, muzyki. Jest to zwykła aktualizacja.

iOS Beta 1

Oczywiście i ja byłem zaskoczony wyglądem pierwszej bety. Nie będę tu opisywał szczegółowo co mi się podoba lub nie gdyż... Beta 1 zagościła u mnie zaledwie kilka godzin. Zainstalowałem ją na iPhone 4 i zgodnie z wieloma opiniami, telefon stał się mało użyteczny. Większość funkcji działała z wielkim opóźnieniem, telefon dziwnie reagował, czasem nieoczekiwanie. Szalę goryczy przelały problemy z odtwarzaniem muzyki. Każda piosenka serwowana była w kilkusekundowych kawałkach. Ja niestety bez muzyki żyć nie mogę, więc szybko wróciłem do iOS 6.

Powrót do iOS 6

Wbrew wielu internetowym plotkom, powrót do iOS 6 jest prosty i zupełnie nieszkodliwy.

  • Aby tego dokonać należy zaopatrzyć się w ostatnią, publicznie dostępną wersję systemu iOS dla naszego telefonu - iPhone 4/4S to iOS 6.1.3 a dla iPhone 5 to iOS 6.1.4. Oczywiście i w tym wypadku po wpisaniu w google "iOS 6.1.3 ipsw" dostaniemy wszystko na tacy.
  • Uruchamiamy iTunes i podłączamy kabelkiem telefon. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie telefonu w tryb DFU (Device Firmware Update). Aby tego dokonać wciskamy równocześnie przycisk "Home" i "Power".

Po około 10 sekundach puszczamy przycisk "Power" a iTunes zamelduje nam o znalezieniu telefonu w trybie awaryjnym.[/item]

  • Kolejny krok to wgranie od nowa iOS 6.1. Z wcisniętym klawiszem ALT(Macintosh) lub CRTL(Windows) klikamy na opcji PRZYWRACANIE. Otworzy się nam ponownie okno z wyborem pliku i wskazujemy iOS 6.
Po przywróceniu telefonu do iOS 6.1 możemy przywrócić go z uprzedniej kopii zapasowej o ile ją zrobiliśmy. Jeśli nie, czeka nas sporo zabawy z wgrywaniem wszystkiego od nowa.

iOS Beta 2

Kolejna wersja systemu pojawiła się 24 czerwca i ponownie ją zainstalowałem. Apple przez 14 dni nie próżnowało. Telefon w miarę normalnie funkcjonuje oczywiście czasem potrafi zaskoczyć, zresetować się lub nieoczekiwanie wyłączyć aplikację, jednak jest to wpisane w działanie Bety. Ponieważ od kilku dni używam telefonu z iOS 7 Beta 2 stwierdziłem, że podzielę się swoimi wrażeniami.

Slide to Unlock

Pierwsza sprawa, ktoś ukradł "Slide To Unlock", coś co było swoistym symbolem iPhone'a jak dzwonek Marimba.

Teoretycznie mechanizm pozostał taki sam, należy przesunąć palcem po ekranie w prawo. jest wygodniej, bo nie trzeba celować palcem w "Slide To Unlock" ale można w dowolnym miejscu ekranu. Niby wygodniej ale... mniej wygodnie. Poprzedni ekran (po prawej) sugeruje a wręcz zmusza do przesunięcia palcem w prawo aby telefon odblokować. W iOS 7... nie ma takiej sugestii. Sugestia jest... aby przesunąć palcem do góry lub na dół. W tym wypadku intuicyjność pojechała na wakacje.
Najlepszym przykładem na odesłanie intuicyjności iOS 7 na wakacje jest problem małego dziecka.

Sytuacja ma się jednak znacznie gorzej w przypadku chęci wyłączenia telefonu. Dotychczas podobnie jak przy włączaniu mamy suwak do wyłączenia. Apple jednak postanowiło mnie uraczyć niezłą pułapką...

I teraz trzeba zgadywać, przesuwamy po pasku w lewo ? A może trzeba tylko kliknąć w czerwony pasek ? A nie wystarczy gdziekolwiek na ekranie ?
Schemat wyłączania się nie zmienił, należy przesunąć po czerwonym pasku... zawsze się mylę i nerwowo po nim stukam dziwiąc się czemu nie działa. Na szczęście telefon wyłączam sporadycznie.

Nie tędy droga

Skoro jestem bezpośrednio na zablokowanym ekranie i zgodnie z sugestią przeciągnę ekran na dół, włącza mi się kalendarz wraz z listą zadań i nieodebranych telefonów.

Musze przyznać, iż ta funkcja bardzo mi się spodobała, gdyż zdecydowanie szybciej mogę sprawdzić co mnie czeka w dzisiejszym dniu bez konieczności odblokowania telefonu.
W przypadku przeciągnięcia do góry otwiera się "Centrum Kontroli"

Co do Control Ceneter mam mieszane uczucia. Niby przydałoby się ale... po co tam regulacja jasności ekranu ? Przypuszczam, że zdecydowana większość użytkowników zdaje się na automatyczną regulację podświetlania ekranu. Podobnie rzecz ma się z kontrolą audio. Wydaje mi się, że w Control Center nie jest to potrzebne a zajmuje zbyt wiele miejsca.
Pozostałe funkcje są przydatne tylko... dlaczego to takie brudno-szare ?

Pierwsze wrażenie

Jak pewnie domyśliliście się, nowy, spłaszczony wygląd nie jest czymś co bym podziwiał. Nie będę krytykował ikonek, kolorów bo to zaledwie druga "Beta" i wiele się jeszcze zapewne pozmienia. Jednak jest tu kilka ciekawych pomysłów a kilku brakuje.

Kropeczki zasięgu zamiast dotychczasowych kresek mają swoich zwolenników, lecz w mojej ocenie zajmują nieco więcej miejsca niż kreski. Ikonka zdjęcia w iOS 6 bardziej przemawia, iż chodzi o zdjęcia. W iOS 7 ... nie domyśliłbym się gdyby nie było podpisu. Z kolei bardzo spodobał mi się pomysł, aby wskazówki zegara na ikonie w iOS 7 przedstawiały czas rzeczywisty. Nowością jest aplikacja FaceTime, którą dotychczas można było uruchomić podczas wybierania rozmówcy w telefonie. Oddzielna aplikacja FaceTime w iOS 7 to dobry pomysł, gdyż tak jest zdecydowanie szybciej.
Dock w iOS 7 to chyba jakaś pre-beta bo u mnie wywołuje tylko niesmak. Rozumie, że stary trzeba było nieco spłaszczyć, ale ten potraktowano walcem drogowym.

Pogoda

Aplikacja pogody nie zmieniała się na iOS od wielu lat. Był to ciągle ten sam panel wyświetlający podstawowe dane pogodowe. Moja żona jest miłośniczką wszelkich pogodynek i na tą firmową nawet nie spojrzy.

Apple unowocześniło swoją pogodynkę w iOS 7 zupełnie ją zmieniając. Oprócz ogólnych danych dotyczących temperatury maksymalnej i minimalnej oraz danych godzinnych są też bardziej precyzyjne dane dotyczące opadów, podstawy chmur. Dostawcą pogody nadal pozostał Yahoo.

Oczywiście wygląd aplikacji został spłaszczony zgodnie z (niestety) powszechnie panującym trendem. Pogodynka jest lepsza ale moja żona skwitowała...

Słaba... nie podaje prędkości wiatru, temperatury odczuwalnej, wilgotności powietrza, fazy księżyca....

Po czym wymieniła mi wiele innych rzeczy, które według niej powinny się tam znaleźć a nie ma ich nawet na TVN Meteo....
Cóż, nie wszyscy potrzebują dostępu do stacji meteo. Jako ciekawostka, przyszła systemowa pogodynka stworzona jest chyba przez Yahoo w oparciu o ich aplikację "Pogoda", która od kilku miesięcy jest dostępna w App Store za darmo.

Mail

Zmianie uległ systemowy program do poczty i on także został potraktowany walcem.

Pozornie zmiany są kosmetyczne, jednak nowy Mail dostał także nowa funkcjonalność. Dużo łatwiejsze jest kasowanie, przekazywanie czy archiwizowanie poczty. Odbywa się to poprzez przesunięcie w bok po wiadomości.

Nowy Mail wyraźnie powstał na skutek inspiracji programem Mailbox, który już opisywałem. W tym wypadku jednak, inspiracja wyszła na plus. W swojej aplikacji Apple podszlifowało niektóre mechanizmy z Mailboxa unikając zarazem wad tamtej aplikacji.

Podsumowanie godziny...

Oczywiście to maleńki fragmencik zmian jakie proponuje Apple. Kolejne postaram się przedstawiać w dalszych częściach.
Ogólnie Beta 2 nadal nie nadaje się do codziennego użytkowania. Są ewidentne problemy z zapychającą się pamięcią telefonu co znacznie spowalnia jego działanie po kilku godzinach intensywnej eksploatacji. Jest wiele aplikacji, które mają problemy z działaniem, a co mnie najbardziej zaskoczyło, należy do nich także aplikacja "Podcasts", która stworzyło samo Apple jakiś czas temu.

"Podcasts" wyświetla czarny ekran i poza zapchaniem pamięci robi niewiele więcej.

Następna Beta ma pojawić się już 8 lipca, a ja ponownie sprawdzę "po godzinach" co udało się poprawić a co zepsuć.

 

oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 02.07.2013 09:35

Sprawdziłeś działanie tapet "3D" ?

macminik   18 #2 02.07.2013 09:58

Na iPhone 4 nie działają... podobno

macminik   18 #3 02.07.2013 10:32

@szczepaniak5315

Hmm.. rzeczywiście nie zwróciłem na to uwagi, jest mniej kontrastowy... taki mleczny trochę...

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #4 02.07.2013 10:35

Oooo ... Dostałeś zaproszenie na HZ :) To się zobaczymy :D

macminik   18 #5 02.07.2013 10:40

@Pangrys

Niestety nie w tym roku. Mimo usilnych starań nie wyrobię się urlopowo a nie miałem możliwości przesunięcia terminów. Ale na przyszły rok już tak poukładam aby było to możliwe.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #6 02.07.2013 10:43

Buuuuu ... :P

macminik   18 #7 02.07.2013 10:51

Przynajmniej będę musiał się starać w przyszłym roku także :D

ziemowy   7 #8 02.07.2013 11:02

W identyczny sposób można zainstalować iO7 beta 2 na ipada? Bo beta 1 była tylko na iphona.

FaUst   13 #9 02.07.2013 11:04

W sumie dobrze... nikt Ci Alfy Androidem nie porysuje :D

macminik   18 #10 02.07.2013 11:10

A Pangrys kilof już pewnie przyszykował na Alfę...

wojtekadams   19 #11 02.07.2013 11:12

a kiedy będzie OTA tego iOSa?

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #12 02.07.2013 11:46

Jaki tam kilof, o co wy mnie posądzacie !!!!!!!!!!! Wypraszam sobie :P


To miała być wizyta Alfy w pewnym kamieniołomie :P Wiesz jak trudno zaaranżowac taki "wypadek" ...
Tyle planowania na marne :D

macminik   18 #13 02.07.2013 11:47

Oficjalnie po wakacjach, przypuszczam że między 10 a 15 października

macminik   18 #14 02.07.2013 11:48

Z 18 cm prześwitem ciężko wjechać do kamieniołomu

  #15 02.07.2013 12:02

ziemowy: Tak, można to tak samo wgrać do iPada, ale pozostawać na dłużej raczej nie, bo te problemy z pamięcią i aplikacjami są denerwujące.

patryk9200   8 #16 02.07.2013 13:10

Widać, że Tim Cook kieruje firmą.
Dzięki niemu te "tęczowe" kolory w iOS. Ciekawe jakie kolorki obudowy zaserwuje nam nowy iPhone :-D.
Chociaż sam posiadam smartfona (Windows Phone) z całkowicie płaskim interfejsem- lubię minimalizm, to jednak poprzedni wygląd iOS zdecydowanie bardziej mi się podobał. Ten nowy jest wręcz obleśny- ten ekran startowy- a fuj! ;-P

Autor edytował komentarz.
MAURYCY.   4 #17 02.07.2013 13:22

A będzie można nie instalować aktualizacji v7 jak już pojawi się oficjalnie? Bo sorry ale te ikony i ogólny wygląd jest jakby wyjęty z końca lat 90. Po co się cofają to ja nie wiem... Kiedyś uznawani za wzór do naśladowania teraz naśladują coś co jest brzydkie i zrobili to jeszcze brzydsze.

macminik   18 #18 02.07.2013 13:35

Pewnie że będzie można nie instalować aktualizacji ale jak już się raz to zrobi to lipa bo bez jb chyba się nie będzie udało wrócić. Myślę, że w tym wypadku warto będzie zainstalować wersję Golden Master aby sprawdzić czy ktoś chce w to wchodzić czy nie.

  #19 02.07.2013 13:49

Da rade z ios 6.1.3 zaktualizować na iosa 7 a później wrócić do 6.1.2 a nie 6.1.3 żeby zdjąć simlocka? Bo na 6.1.3 samodzielnie nie można tego zrobić a w serwisach jest to bardzo kosztowne.

macminik   18 #20 02.07.2013 14:56

@ajoesszescjeden

Nie bo możesz wrócić tylko do ostatniej oficjalnej wersji a w tym wypadku jest to 6.1.3 dla iPhone 4/4S lub 6.1.4 dla 5-tki

B.Andy   4 #21 02.07.2013 21:22

@MAURYCY
"te ikony i ogólny wygląd jest jakby wyjęty z końca lat 90"

Z końca lat 90 to by tak wyglądały: http://i.imgur.com/xwnzG06.png :D (moja robota; tak wiem, że to nie tetris tylko defragmentator dysków, ale tak mi się skojarzyło :D)

patryk9200   8 #22 02.07.2013 22:47

@B.Andy
Powinni natychmiast zatrudnić Cię w Apple ;-D
Twoja wizja jest zdecydowanie lepsza niż Cooka ...

B.Andy   4 #23 02.07.2013 23:07

Do Microsoftu do pracy przy Windows Phone :D

... ... ...   3 #24 03.07.2013 03:52

Ikonki faktycznie gorsze z wyglądu (osobiście nienawidzę minimalizmu w kwestiach wszelakich związanych z interfejsami, nie walczę z przeglądarką by dała mi te dodatkowe 12 pikseli "obszaru roboczego"), zdjęcia i tym bardziej Game Center niesamowicie ciężkie by się zorientować z samej ikonki. Ale za to ikonka map już nie promuje jazdy w stylu szklanej pułapki :D
Natomiast sam kształt ikonek wszelakich stał się jeszcze doskonalszy czym pewni Apfelfani się chwalą i piszą całe wręcz opracowania o udoskonaleniu kształtu ikonek do jeszcze bardziej idealnego niż był ( http://www.mani.de/backstage/?p=483 oto link do tego opracowania).
I jedno pytanie - szybko uciekałeś od wyglądu (tapety itp.) przedstawionego na prezentacji iOS7 czy go nie było tam ?

macminik   18 #25 03.07.2013 05:52

@... ... ...
"I jedno pytanie - szybko uciekałeś od wyglądu (tapety itp.) przedstawionego na prezentacji iOS7 czy go nie było tam ?"

Akurat u mnie ta tapeta się nie pojawiła wcale... mówisz o tym czymś z różem zapewne. Miałem tylko jedną firmową tą która jest na zrzutach....

MAURYCY.   4 #26 03.07.2013 08:50

@... ... ...
W nowych ikonach użyli krzywych przejściowych jak przy projektowaniu dróg ;) Teraz zdecydowanie lepiej wyglądają i są prawie idealne ;) Jak dla mnie stare i tak są lepsze, niepotrzebnie tyle czasu tym nowym poświęcają.

@ B.Andy
"Z końca lat 90 to by tak wyglądały: http://i.imgur.com/xwnzG06.png"
No i prawie tak właśnie wyglądają te z iOS 7. Są jedynie bardziej wygładzone. Te "Twoje" za to na pewno są czytelniejsze :)

Loreno   7 #27 13.07.2013 10:55

Czekam na tekst o becie 3. Jestem ciekawy czy na iP4 działa w porządku

  #28 19.09.2013 20:51

potrzebuje pomocy! chce COFNĄĆ SYSTEM do iOS6, bo iOS 7 w ogóle mi się nie podoba...ale po wejsciu w iTunes w tryb awaryjny, nie mam pojęcia gdzie i jak uderzać z tym ctrl by móc cofnąc system. działam wg instrukcji powyżej. pomijam już fakt, że telefon mi się wyłączył CAŁKOWICIE. ;/

  #29 19.09.2013 21:27

racja racja racja ten interface wygląda fatalnie, tez miałem skojarzenia windows phone. Wszystko jest takie inne....nie tak intuicyjne jak ios6. Te zmiany idą w złym kierunku...

macminik   18 #30 20.09.2013 11:38

@Anonim

Możesz mieć problem z cofnięciem. Licz tylko na to, że serwery Apple nie zdążą odpowiedzięć że jest nowszy system. Wciskasz przycik HOME i Wyłączenie równoczenie aby wprowadzić telefon w UDF. Musi by wpięty kablem do komputera.Jak się zrestaruje, puszczaz przycisk włączeni i trzymasz Home aż pojawi się jabłko na ekrnie, wtedy puszczasz. iTunes oznajmi że jest telefon wtrybie UDF. Wskazujesz plik z iOS 6 i funkcją odtwórz. Tylko nie wiem, czy serwery Apple puszczą bo odtworzenie polega na wgraniu najnowzego dostępnego systemu.

  #31 20.09.2013 18:28

Mam 45 lat :). od początku tzn. IP3G przesiadłem sie na ten smart. miałem wszystkie , bez wynalazków.
oczywiście natychmiast wgrałem 7 . Po kilku godzinach prawie sie popłakałem . Takiego syfu po ogryzku sie nie spodziewałem . mam swoje lata i w zasadzie nic nie moge odczytać , a w 6 spokojnie . Ten system jest super jeżeli chodzi o funkcjonalnośc , ale to jest wielkie bagno jeżeli chodzi o wrażenie artystyczne. jakbym chciał miec taki syf to bym kupił nokię !!!!!!!!!!!!!!!!!. TO jest ta 7 to masakra. teraz szukam jak wrócic do IOS 6. Dal mnie to syf z gilem . NIech was bóg broni przed ta nowinką. To jest to co porównuję do windows vista. Niech ich szlag trafi. Normalnie nie mozna odczytac dnia w kalendarzu , ......................rzygać sie chce na tą 7

  #32 21.09.2013 00:50

po instalacji iOS7 mialem wrazenie ze moj iPhon5 wpadl sniezna zamiec a to dopiero wrzesien !!!

  #33 22.09.2013 16:54

Zainstalowałem 7-kę na iP4 - myśle sobie skoro Apple daje ten system na leciwy model to znaczy że utrzyma płynność itp. Wytrzymałem 2 godziny i wróciłem do 6-ki.
Pomijając wygląd, który można nazwać tylko wielkim gównem, brak intuicyjności i przejrzystości funkcji np. Kalendarza pomijając to wszystko o czym piszą moi poprzednicy miałem wrażenie że wróciłem do wcześniejszego telefonu na androidzie od którego uciekłem kilka tygodni temu.
Zdecydowanie odradzam instalację iOS7 na iP4.

  #34 22.09.2013 22:23

moim zdaniem to wielka kompromitacja apple

  #35 23.09.2013 22:50

a ja mam pytanie czy można wrócić do ios6 jak się zainstalowało zgodnie z zaleceniem (wczoraj) ios7? Nie muszę mówić, że jestem ZAŁAMANA. Walec jak jasna cholera!

  #36 04.10.2013 14:06

pytanie czy jeszcze w niedalekiej przyszłości będzie możliwość powrotu na iOS6 z iOS7..

macminik   18 #37 04.10.2013 14:51

Niestety nie da się wrócić już do iOS 6. Tzn. jest jakiś magiczny sposób związany z JB ale trzeba to przygotować przed aktualizacją.

  #38 09.10.2013 23:48

Mam pytanie czy po przywróceniu ios 6. utracimy kontakty w telefonie? czy jest szansa żeby je odzyskać?

macminik   18 #39 10.10.2013 21:59

Nie wiem jak chcesz przywracać iOS 6 ale jeśli Ci się uda, kontakty wrócą bo są na iCloud.

  #40 20.02.2014 23:03

kompletna klapa chcialem dzisiaj wrocic do starego ios 6.1.3 zastosowalem sie do w/w zalecen i co lipa! wszystko ładnie się rozpakowuje w itunes itd i w pewnym momencie po rozpakowaniu pliku z ios6.1.3 wywala błąd! chyba nie da się już wrócić do starszej wersji...????

macminik   18 #41 21.02.2014 06:13

Nie da sie.