iOS 7 po godzinach - Beta 3 i Beta 4

W poniedziałek 8 lipca Apple wypuściło kolejną, trzecią już betę iOS 7. Oczywiście w ramach zabawy po godzinach postanowiłem ją zainstalować, korzystająć ze sprawdzonego sposobu opisanego w iOS 7 po godzinach - godzina 1:00
Już od początku lipca w sieci pojawiały się informacje, iż nowy iOS 7 jest testowany przez rekordową ilość urządzeń. Rozumię, że testowany legalnie, przez developerów i... hobbystycznie przez nie developerów. Jednocześnie pojawiły się informacje, iż Apple chce nieco utrudnić życie hobbystom. Rzeczywiście, w poniedziałek linki do iOS 7 Beta 3 pojawiały się i dość szybko były blokowane. Walka trwała kilka godzin i później można było już znaleźć odpowiednią wersje iOS 7 Beta 3.

iOS 7 Beta 3

Betę 3 używałem na telefonie 18 lipca, a więc ponad tydzień. Po instalacji pewne zmiany widoczne są od razu. Zmieniono fonty z UltraLight na Regular, dzięki czemu, wszystko jest zdecydowanie czytelniejsze.

U góry Beta 2 na dole Beta 3. Dodano czarny pasek statusu i zwiększono fonty i ikonki w pasku. Zmana zdecydowanie na plus.

W przypadku iPhone 4 byłem bardzo pozytywnie zaskoczony szybkością pracy w stosunku do Beta 2. Telefon nie przycina się i wszystko chodzi już niemal płynnie choć nie idealnie. Całkowicie znikł problem zapychającej się pamięci, który w przypadku Bety 2 wymuszał okresowe resetowanie telefonu.

Aplikacja Podcast zaczęła normalnie działać.

Poprawiono działanie aparatu fotograficznego, który w poprzedniej wersji uruchamiał się bardzo długo i miał skłonności do sporych opóźnień wykluczających możliwość robienia zdjęć obiektom dynamicznym.

Poprawiono także iTunes (odtwarzacz). W Becie 1 serwował on każdą piosenkę w kilku sekundowych fragmentach. W Becie 2 można było słuchać całych utworów, pod warunkiem, że nie bawiliśmy się telefonem. Obecnie nic nie przerywa odtwarzanej muzyki. Jednak w sklepie znalazłem błąd estetyczny.

Przycisk Play chyba jest nie tak jak trzeba

Własnie po upływie tygodnia telefon nieoczekiwanie zaczął się wyłączać, co też było głównym powodem mojego powrotu do iOS 6.1.3.

Oczywiście system w wersji Beta ma większe zapotrzebowanie na prąd, jednak w moim przypadku, różnice pomiędzy iOS 6.1.3 a iOS 7 Beta 2 nie były na tyle dramatyczne by warto było się nad tym zastanawiać.

iOS 7 Beta 4

Kolejna wersja pojawiła się z "opóźnieniem". Piszę w cudzysłowiu, bo w internecie huczało od pretensji o opóźnienie, tak jakby Apple obiecało, że kolejne Bety będą się pojawiać co dwa tygodnie. Nigdy nikt takich deklaracji nie składał i jak pokazują wcześniejsze Bety, różnie to bywało z tymi okresami między kolejnymi wersjami systemu.

Tak czy inaczej, nowa Beta 4 pojawiła się 29 lipca i także postanowiłem ją sprawdzić. Zmiany zdecydowanie na korzyść.

Wróciła namiastka "Slide To Unlock" (czyli jednak Apple słucha opinii), choć w moim przekonaniu nadal nie ma takiej "oczywistości" działania jak ten znany z poprzednich wersji systemu. Kochane Apple.... poproszę jednak o suwaczek. Dawniej nawet dziecko wiedziało, że to trzeba przesunąć. Teraz dziecko musi jeszcze umieć czytać ze zrozumieniem....

Sklep iTunes otrzymał nową szatę graficzną. Tło jest ciemniejsze, jednak całość w mojej ocenie straciła na czytelności. Poprzednia wersja (z iOS 7 Beta 3) była jednak bardziej czytelna. W owej zmniejszono wielkość miniatur okładek, tak więc mieści się ich nieco więcej na ekranie. Jednak wskazany powyżej błąd estetyczny, nadal pozostał.

Odtwarzacz iTunes też został poprawiony. Obecnie okładka odtwarzanej płyty znajduje się nieco wyżej, co sprawia że całość wygląda zdecydowanie czytelniej.

Nadal jednak nie mogę zrozumieć idei zastąpienia znanymi od lat... od czasów odtwarzaczy CD symboli odtwarzania losowego i powtarzania przez napisy.

Nieco gorzej jet przy zablokowanym ekranie. Tu także "wyrównano" okładkę, jednak wydaje mi się, że suwaczki głośności, przewijania zajmują za dużo miejsca.

Nowością są filtry dodane do aparatu. Dotychczas aparat robił zdjęcie a do ich korekty przy pomocy filtrów należało użyć aplikacji zewnętrznych. Apple umieściło swoje własne filtry. Po zrobieniu zdjęcia mamy do nich dostęp przy przeglądzie rolki aparatu. Na razie ciężko mi ocenić ich jakość.

W Beta 4 przestał też działać środkowy przycisk zestawu słuchawkowego przy odtwarzaniu muzyki. O ile da się nim odbierać rozmowy o tyle w odtwarzaczu pełnił funkcję przełączania do następnego lub poprzedniego utworu. Teraz nie działa wcale, na szczęście przyciski podgłaśniania i ściszania działają bez zarzutu.

W nowej Becie 4 przestał działać GymPact. Po uruchomieniu wyłącza się przy próbie pobrania danych. Sprawdzałem zarówno przy 3G jaki WiFi. Jednak dane między RunKeeperem a GymPact przekazywane są prawidłowo.

Aby się jednak upewnić, musiałem wrócić na chwile do iOS 6. Problem w tym.... że zacząłem tęsknić za iOS 7 i nie wiem dlaczego. Nawet ikonki mi przestały aż tak przeszkadzać, odnoszę wrażenie że kolory w nich są mniej jaskrawe.

Ciąg dalszy nastąpi....