iPod Shuffle. Ponieważ w życiu nic nie wiadomo

Gdy w styczniu 2005 roku Apple zaprezentowało iPod'a Shuffle miałem mieszane uczucia. Nie wydawało mi się, aby Apple było zmuszone wchodzić na rynek tańszych odtwarzaczy. Pozycja iPoda była ciągle nie zagrożona, jednak w segmencie odtwarzaczy opartych na pamięci flash było już dosyć ciasno. Sama koncepcja Shuffle zupełnie mnie nie przekonywała...

iPod Shuffle był niewielkim odtwarzaczem, pozbawionym wyświetlacza. Apple reklamowało go hasłem:

Mniejszy niż paczka gumy do żucia, ale dużo bardziej zabawny. iPod nie służy do jedzenia.

Istotnie, Shuffle miał wymiary 8,4 cm x 2.5 cm x 0,8 cm i ważył zaledwie 22 gramy. Posiadał 512 MB lub 1 GB pamięci i posiadał tradycyjne kółko sterowania z iPoda. To co wówczas najbardziej szokowało to fakt, iż nie posiadał on wyświetlacza a co za tym idzie, rodziło się pytanie - jak tym sterować ? Shuffle był bardzo ściśle powiązanym z iTunes. To przy pomocy iTunes układało się utwory w takiej kolejności jak użytkownik pragnął słuchać. Shuffle posiadał tryb odtwarzania piosenek po kolei lub losowo. Wybór trybu odtwarzania dokonywało się przy użyciu suwaka z tyłu urządzenia, pełniącego zarazem funkcję włącznika.

Pod suwakiem znajdował się przycisk stanu naładowania baterii. Gdy bateria była w pełni naładowana, koło ikonki baterii świeciła się zielona dioda, gdy była do połowy rozładowana, dioda świeciła na pomarańczowo a gdy był już bardzo słaba, na czerwono. Shuffle mógł też pełnić rolę dysku usb, o ile taką funkcję mu się ustawiło. Oczywiście dziś 512 MB czy 1 GB to śmiesznie mało, jednak w 2005 roku te wartości nie były tak śmiesznie małe.

Shuffle był sprzedawany w zielonym pudełeczku w komplecie ze słuchawkami i zatyczką USB, umożliwiającą noszenie go na szyi jak Jobs na prezentacji.

Shuffle nie został przyjęty zbyt entuzjastycznie podczas prezentacji. Większość dziennikarzy miała te same obawy co ja wówczas. Czy takie urządzenie ma sens, tym bardziej że tańsze odtwarzacze na pamięci Flash posiadały wyświetlacze. Wersja 512 MB kosztowała 99 USD a wersja 1 GB kosztowała 149 USD. Apple uzasadniało pojawienie się takiego iPod'a tym, że po przeanalizowaniu sposobu używania iPodów okazało się, że funkcja "Shuffle" jest najczęściej używana. Pierwsza wersja iPoda Shuffle odniosła jednak sukces i do czasu aż "dorobiłem" się własnego, nie mogłem zrozumieć fenomenu jego sukcesu. Okazało się, że losowe odtwarzanie piosenek jest bardzo fajne i dziś nie wyobrażam sobie by takiej funkcji nie było. Drugą bardzo fajną zaletą była współpraca z iTunes. W iTunes można ustawić funkcję, aby Shuffle wgrywać utwory losowo wybrane z biblioteki muzycznej. Używam często tej funkcji i nawet nie patrzę co się wgrywa do iPoda. Gdy włączam odtwarzanie, hasło wyświetlone przez Apple podczas prezentacji -

iPod Shuffle. Ponieważ w życiu nic nie wiadomo.

nabiera znaczenia. Shuffle posiadał jeden z lepszych przetworników dźwiękowych i został bardzo wysoko oceniony w testach. Brak wyświetlacza procentuje możliwością słuchania muzyki przez 12 godzin. Wbrew moim obawom, okazał się on poręczny i wygodny w obsłudze.
Shuffle pierwszej generacji był jedynym iPodem, w którym można było zwiększyć pamięć Flash z 512 MB do 1 GB. Pamięć była na oddzielnej płytce i do dziś można kupić taką płytkę z 1 GB pamięci w cenie 69 USD.

Zdjęcie: iFixit.com

iPod Shuffle 2G

Shuffle 1G obecny był na rynku przez jeden rok. W 2006 roku do sprzedaży trafiła druga generacja tego odtwarzacza. Przed premierą iPoda Shuffle 2G wiele było plotek o tym, że Apple jednak zdecyduje się wyposażyć "szufelkę" w wyświetlacz. Apple zmieniło całkowicie wygląd i nowy Shuffle bardziej przypominał kontroler z radiem, jakie Apple produkowało do "dużych" iPodów.

Z lewej Apple Remote Radio a z prawej Shuffle 2G

Nowy Shuffle wyposażony był w wygodny klips służący do przypinania do ubrania oraz stację dokującą USB. Ładowanie Shuffle odbywało się poprzez wyjście słuchawkowe.

Shuffle 2G miał aluminiową obudowę i początkowo występował tylko w kolorze srebrnym i w jednej wersji 1 GB. Kosztował 79 USD. Początkiem 2007 roku pojawiły się nowe wersje kolorystyczne.

We wrześniu 2007 roku kolory stały się bardziej pastelowe a Shuffle miało już 2 GB pamięci, cena nie została zmieniona.
Pojawiła się też wersja (Product) Red, z której część dochodu Apple przekazuje na walkę z AIDS w Afryce.

W 2009 roku wydarzyła się rzecz bez precedensu. Apple na zamówienie firmy Avon wypuściło złotą edycję iPoda Shuffle, która sprzedawana była tylko poprzez sieć Avon. Złote "szufelki" miały nieco inne numery seryjne, przez co w iTunes identyfikowały się jako "Gold".

iPod Shuffle 3G - pierwszy odtwarzacz który mówi do ciebie

Nowy iPod Shuffle 3G pojawił się dosyć nieoczekiwanie w marcu 2009 roku. Nie był publicznie przedstawiony. Ot, pojawił się w sklepie i tyle. Miał on jednak wiele nowości. Całkowicie zmieniono wygląd, stał się mniejszy, lżejszy (10 gramów). Zrezygnowano z legendarnego już kółka sterowania. Sterowanie iPodem odbywało się przy użyciu niewielkiego pilota przy słuchawkach, znanego z iPhone'a. Nowością jednak było wnętrze Shuffle. iPod posiadał możliwość tworzenia playlisty oraz funkcję "Voice Over". Funkcja "Voice Over" polegała na tym, że iPod mógł mówić tytuł utworu i wykonawcę. "Szufelka" posługiwała się 14 językami (w tym polskim). W polskiej wersji posługiwał się on przyjemnym, kobiecym głosem. Początkowo występował w wersji czarnej i srebrnej i miał 4 GB pamięci.

Ten iPod jest chyba przekleństwem redaktorów magazynu Chip, gdyż w swojej recenzji iPoda napisali:

Nie dość, że już od dawna jest on miniaturowy, teraz na jego obudowie zostały tylko logo i włącznik zasilania. Wszystkie inne przyciski usunięto. Użytkownik ma wrażenie, że trzyma w ręku hotelowe mydełko, a nie empetrójkę. Na szczęście do tego mydełka można mówić i tym sposobem sterować odtwarzaniem muzyki zebranej w 4 GB pamięci.

Prawdopodobnie redakcja Chip widziała Shuffle tylko na tej reklamie, gdyż iPodem nie dało się sterować głosowo.

Pod koniec 2009 roku pojawiły się także wersje kolorowe i (Product) Red. Wersje kolorowe miały możliwość obsługi kilku playlist. Pojawiła się także tańsza wersja 2 GB w cenie 59 USD.

"Szufelka" miała też swoją edycję specjalną, prawdziwego białego kruka. Jej obudowa była z polerowanej stali, a nie aluminium. Była nieco cięższa od seryjnego produktu, sprzedawano ją tylko w sieci Apple Store i pojawiła się w limitowanej serii. Dziś jej cena na rynku wtórnym jest nawet 2 razy większa niż modelu seryjnego.

iPod Shuffle 3G nie przyjął się zbyt dobrze. Problemem okazała się nieco słabsza bateria niż w poprzednich iPodach Shuffle oraz brak możliwości zastąpienia słuchawek Apple innymi, pozbawionymi pilota.

iPod Shuffle 4G

Od 2010 roku ciągle w sprzedaży znajduje się już czwarta generacja iPoda Shuffle. Apple wróciło do korzeni i model ten jest bardzo podobny do iPod'a Shuffle 2G. Ponownie pojawiło się kółko sterowania. "Szufelka" 4G sprzedawana jest w wersji 2 GB i posiada funkcję "Voice Over" oraz funkcję przełączania playlist. Nowością jest funkcja "Genius", dobierająca utwory o podobnym brzmieniu.

Ostatnia aktualizacja Shuffle miała miejsce jesienią 2012 roku i należałoby się spodziewać, że w tym roku powinien pojawić się nowy model. Jako że konferencja Apple ma odbyć się już niedługo, ciekawe czy zobaczymy nowego Shuffle. A może będzie to legendarna Shuffle Niewida.


Fragment filmu iGenius

Za tydzień ostatnia już część o iPod Nano...