Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

MediaGO — ogarniamy muzyczny (nie)porządek

Witam wszystkich ponownie

W dzisiejszym wpisie chciałbym pokazać Wam sposób na porządkowanie i zarządzanie muzyką na komputerze. W tym celu od lat wykorzystuję program od firmy Sony o nazwie MediaGO (Pobieranko). Niestety, nie jest on dostępny w repozytoriach dobrychprogramów, ale może z czasem się pojawi :) Po krótce opiszę i wyjaśnię poszczególne funkcję programu, mam nadzieję, że komuś się to przyda. Tak więc, do dzieła!

Okno główne programu

Jak widać okno jest dość proste i przejrzyste. Pokazuje ogólną ilość zarządzanej muzyki w naszej bibliotece, pokazuje jej rozmiar z podziałem na rodzaje multimediów (ja się skupię całkowicie na muzyce). Po lewej stronie mamy panel boczny, który jest podzielony na
"Biblioteka" i "Store". Ze sklepu nie korzystam. Dodatkowo po podłączeniu jakiegoś urządzenia pojawi się jeszcze jedna opcja, ale o tym później :)

Po kliknięciu "Muzyka" pod zakładką "Biblioteka" ukazuje nam się taki widok:

Jak widać domyślnie mamy ukazaną ładną siatkę, z okładkami albumów :) Oczywiście można bez problemu wybrać filtr jaki się chce, można przeglądać muzykę z podziałem na utwory, wykonawców, gatunki, lata, a nawet foldery. Ale najpierw taką bibliotekę trzeba zbudować, więc do dzieła.

Dodawanie muzyki

Możemy dodać ja na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zgranie z płyty CD. Ale zanim do tego przejdziemy, trzeba skonfigurować proces ripowania.

Klikamy Narzędzia -> Preferencje -> Import dysku CD i widzimy takie okno:

Jak widać mamy dość sporo ustawień co do importu. Możemy wybrać docelową ścieżkę zgrywania płyt, oraz wybrać jeden z trzech formatów -> AAC, MP3 i (mój ulubiony) FLAC. Dodatkowo przy wyborze AAC i MP3 możemy wybrać przepustowość tych plików, czyli ustalić ich jakość. Ja osobiście preferuję zgrywać muzykę w formacie bezstratnym - FLAC, a dopiero potem przy wgrywaniu na urządzenie ją konwertować. Także po konfiguracji wkładamy krążek do napędu i przechodzimy do niego:

Program pobierze z bazy danych automatycznie wszystkie informacje, razem z okładką. Skuteczność w przypadku płyt zagranicznych jest niemal 100%. Jeżeli chodzi o muzykę polską, to jedynie problemy były z niektórymi składankami od RMF albo ESKI, ale można wpisać wszystko ręcznie. Jest to czasochłonne, ale można zrobić to raz i wysłać na serwery gracenote, jak się ma ochotę oszczędzić tego problemu innym :)

Jeżeli kupujemy muzykę cyfrowo, możemy ją dodać poprzez Plik -> Dodaj/Usuń multimedia z Biblioteki i wskazujemy folder, w którym znajdują się nasze pobrane pliki.

Jak już dodaliśmy lub zgraliśmy naszą kolekcję, możemy przejść do kolejnego etapu :)

Wgrywamy utwory na inne urządzenie

Wiadomo, że duża część z nas słucha muzyki z urządzeń mobilnych. Czy to tablet, czy to empetrójka, czy smartphone. W 99% przypadków nie ma sensu wgrywać na te urządzenia muzyki o jakości bezstratnej, bo zajmuje dużo miejsca, a zazwyczaj przetworniki i wzmacniacz słuchawkowy w tych urządzeniach nie są w stanie skorzystać z zalet tego formatu. Na szczęście za pomocą MediaGO jesteśmy w stanie jednym kliknięciem przekonwertować te pliki na format zgodny z naszym urządzeniem i je na nie przesłać.

Pierwsze co robimy, to podłączamy urządzenie i wchodzimy w Preferencje

Narzędzia -> Preferencje -> Urządzenia

Widzimy tutaj listę podłączonych urządzeń. Klikamy "Preferencje urządzenia" i widzimy takie okienko:

Tutaj możemy ustawić jaki preferujemy format plików dla tego urządzenia oraz ich jakość. Ustawiamy także preferencje, czy chcemy konwertować bezstratne audio, czy nie. Po ustawieniu wszystkiego jak nam pasuje możemy przejść do wgrywania muzyki. Wchodzimy do naszej Biblioteki, zaznaczamy albumy, które chcemy wgrać i klikamy w prawym, dolnym rogu "Dodaj do".

W zależności od ilości przerzucanej muzyki i przepustowości urządzenia oraz wydajności komputera proces może trwać od kilku, do kilkunastu minut :)

Po wszystkim możemy kliknąć na nasze urządzenie w oknie głównym i zobaczyć podsumowanie:

Oraz jak wygląda obecnie wgrana muzyka na naszym urządzeniu:

I tym sposobem możemy zabrać naszą muzykę, gdzie chcemy :)

MediaGo jako odtwarzacz muzyki

Program MediaGo może być z powodzeniem używany jako odtwarzacz muzyczny. Jest możliwość używania ASIO jako wyjścia, posiada wbudowany equalizer oraz ma fajny bajer do tworzenia playlist. Ale po kolei.

Konfiguracja sprzętu

Tutaj sprawa jest dość prosta. Dla ludzi, którzy chcą uzyskać najwyższą jakość dźwięku należy pobawić się equalizerem oraz włączyć kontrolę karty dźwiękowej poprzez ASIO.

Wchodzimy w Narzędzia -> Preferencje -> Wyjście audio

Oczywiście do tego potrzebna jest karta zgodna zgodna z tym standardem. Początkujący użytkownicy oraz korzystający ze zintegrowanych kodeków audio mogą ten krok pominąć :)

Po drugie, EQ! Wchodzimy w Widok -> Pokaż korektor i mamy takie okno:

Tutaj możemy spróbować wykorzystać gotowe zestawy, albo samemu poeksperymentować. Oczywiście każdy musi sobie wartości dobrać indywidualnie pod swój sprzęt oraz ucho :)

SensMe, czyli automatyczne playlisty

Sony w swoich starych urządzeniach serii Walkman oraz telefonów komórkowych Sony Ericsson serii W (też Walkman :)) zaimplementował funkcję SensMe. Aplikacja bada utwory pod względem ich tempa oraz nastroju i pozwala wygenerować nam playlistę odpowiadającą naszemu obecnemu nastrojowi. Klikamy Plik -> Nowa lista odtwarzania SensMe i mamy takie okienko :)

Tutaj możemy wybrać na wykresie zakres utworów jaki nas interesuje. Możemy go poszerzyć, możemy go zawęzić (za pomocą strzałek przy tym kółku) oraz możemy wybrać, czy dana playlista ma trwać daną ilość minut, czy ma wynosić jakąś ilość ścieżek. Po tym wszystkim program losuje nam utwory spełniające w/w warunki i tworzy playlistę. Taki mały bajer, a czasem bardzo się przydaje, kiedy trzeba na szybko wziąć jakąś muzykę do biegania albo na imprezę :)

Kilka słów podsumowania

Mam nadzieje, że ten krótki opis zachęci Was do korzystania z tego programu. Od siebie dodam, że działa on sprawnie zarówno na najnowszych maszynach, jak i na starszych (na moim blaszaku - 4 GB RAMu, 2 rdzeniowy Athlon II i 9800 GT działa płynnie i bezproblemowo). Program nie waży dużo, nie jest jakimś przeładowanym kombajnem i posiada wszystko co potrzeba do organizacji i wgrywania muzyki. Mam nadzieję, że za jakiś czas pojawi się w repozytorium dobrychprogramów :) 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
darek719   40 #1 19.11.2015 17:10

u mnie wszystko leży w folderach.. nie mam tego dużo.. ale może wypróbuje w wolnej chwili :p

Magnum 44   17 #2 19.11.2015 17:24

@darek719: Ja jak zgrywam muzykę z płyt, to samo się wszystko organizuje w folderach :D Więc zależy od tego jak się zarządza swoją biblioteką muzyczną :P

Cenobith   3 #3 19.11.2015 19:40

Do porządkowania zbiorów muzyki całkowicie wystarcza Total Commander.
Z własnego doświadczenia wiem, że:

- internetowe bazy muzyki z reguły pełne są dziur i błędów - także ortograficznych.

- ściągana muzyka dość często jest w ogóle nie opisana - ripującemu nie chciało się uzupełniać metadanych - trzeba to zrobić samemu.

- nie ma potrzeby konwerterowania na inne formaty - zarówno wieża jak i radio w aucie odtwarzają FLAC.

kamil_w   11 #4 19.11.2015 22:29

Cieszę się, że znalazłeś program, który Ci pasuje.
Wolę inny. :)

Vidivarius   15 #5 19.11.2015 22:32

Ja od lat szukam "boskiego" i "inteligentnego" programu co bezboleśnie pozwoli mi uzupełnić wszelkie metadane mojego ogromnego zbioru muzyki. Sama myśl o ręcznym uzupełnianiu osłabia mnie.
Jeśli to narzędzie rzeczywiście jest tak dobre w tym uzupełnianiu to z radości się upiję ;)

  #6 19.11.2015 23:27

Ja tam wole ręcznie to robić :) Ale kto co lubi, jedni wolą herbatę bez cukru a drudzy kakao.

Magnum 44   17 #7 19.11.2015 23:41

@Cenobith: Do tej pory nie miałem żadnych "kwiatków" :)

@kamil_w Z ciekawości, jaki? :P

@Vidivarius Jak dodasz pliki do biblioteki, to możesz kliknąć na nich prawym przyciskiem i wymusić, żeby program sam wyszukał to w bazie. Jak na razie wszystko znajduje :P

@Odyniec_młody Ja czasem lubię skorzystać z automatu, ale tylko kiedy jest nad nim kontrola, a nie że jest tak smart, że wie lepiej czego chce :P

Vidivarius   15 #8 20.11.2015 00:01

@Magnum 44: Testuję. W paru przypadkach mnie zaskoczył skutecznością, a w paru zawiódł. Zasadniczo i tak jestem zadowolony, bo dotychczas nie miałem nic temu podobnego, a teraz mam.
Dzięki za polecenie programu.

qbaz   12 #9 20.11.2015 10:00

@Cenobith: Mam podobne zdanie. Total Commander (Midnight Commander czy GNOME Commander na Linuchu) zaopatrzony w kilkanaście starannie wybranych wtyczek i nie potrzebuję nic innego do organizowania czy "porządkowania" czegokolwiek na dyskach. Szczerze mówiąc, daaawno zapomniałem jak wygląda np. okno explorera pod Windą. Dla mnie, TC to taka prawa ręka, bez której nie wyobrażam sobie pracy na PC.

mxk   3 #10 20.11.2015 18:27

@qbaz: Amen.

kamil_w   11 #11 20.11.2015 18:37

@Magnum 44: Ja bardzo polubiłem MusicBee.

I nie mogę się zgodzić z tym, że wszelkie programy do zarządzania plikami wystarczają.
Przykład:
Mam kolekcję płyt z różnymi wykonawcami. Mogę sobie przeglądać kolekcję po albumach, ale również po wykonawcy albumu (co nie zawsze jest równoznaczne z wykonawcą utworu).

Ręczne szukanie utworów o podobnym tempie jest niemożliwe przy zarządzaniu plikowym.

Różne albumy mogą mieć różną głośność. Tu warto mieć jedną bibliotekę. Dzięki temu łatwo jest wyrównać głośność całej biblioteki i nie będzie trzeba cały czas przyciąć i pogłaskać muzyki przy zmianach utworów.

...Ale jak kto woli. Jeśli tak wam wygodniej to wasz wybór.

qbaz   12 #12 20.11.2015 19:26

@kamil_w: Bardzo dużo zależy od tego jak organizujesz swoje pliki.
Nie wątpię, że są lepsze/wygodniejsze (choć to bardzo subiektywna kwestia) sposoby na przeszukiwanie, czy indeksowanie zbiorów w programach tworzonych pod tym kątem, ale dzięki wtyczkom w TC mam wszystko w czego mi potrzeba w jednym programie, a wyszukiwanie to po prostu jedna z podstawowych funkcji, którą można mocno rozbudować. Dokładność wyników wyszukiwania, to pytanie o to czy wiesz czego i jak szukać.