Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

„Prawie” idealny Linux na ThinkPadzie

Jako że w końcu udało mi się doprowadzić do (prawie) idealnej konfiguracji Linuxa pod moim ThinkPadem W530 chciałbym się pochwalić, jak do tego doszedłem, bo droga była kręta i wyboista :) Wymienione tricki powinny mieć także zastosowanie dla platform mobilnych od Ivy Bridge w górę. Jako, że korzystam z Ubuntu 16.04, opis będzie na jego podstawie, ale wszystkie wymienione czynności można bez problemu wykonać na innych dystrybucjach. Tak więc do dzieła :)

Kilka słów wstępu

Ogólnie od dłuższego czasu chciałem przenieść mojego laptopa na Linuxa (stacjonarka już chodzi na nim od lat), ale mój egzemplarz jakoś nie chciał się słuchać. Z zazdrością patrzyłem na wpisy ludzi, który twierdzili, że im wszystko działało out-of-box. Ale, że Lenovo reklamuje swoją serię ThinkPadów jako stacje robocze dla profesjonalistów, postanowiłem się pobawić w pro-usera i doszlifować wszystko na własną rękę. Po 3 dniach szukania po forach i wikipediach w końcu mi się udało :)

Zarządzanie energią

Tutaj chciałbym się skupić na rzeczy dla laptopów najważniejszej - energooszczędności. Jako, że siedzi tutaj i7 w wersji prawdziwie 4 rdzeniowej (a nie tylko 4 wątkowej) to trzeba go ostro trzymać w ryzach, żeby nie drenował baterii zbyt szybko. Dodatkowo jest tutaj także dodatkowa karta graficzna, w technologii Optimus. No ale cóż, damy radę :)

Flagi w GRUB

Niektórzy twierdzą, że to niepotrzebne, inni że potrzebne, a ja powiem jak to jest w praktyce. Otóż kiedyś wprowadzało się odpowiednie flagi dla sterownika i915, które włączały oszczędzanie energii dla kart graficznych Intela. Na Kernelu 4.4 jest to już zbędne, aczkolwiek nadal potrzebne są flagi, żeby uruchomić w 100% działające ACPI (przynajmniej na Ivy Bridge). Dodatkowo trzeba także wymusić agresywne zarządzanie energią dla szyn PCIe, ponieważ kodek dźwiękowy od Realteka to blokuje (we właściwościach kodeku jest napisane, że tego nie obsługuje. A obsługuje, jak się wymusi. To jak w końcu? :)) Do dzieła:

Musimy edytować plik konfiguracyjny GRUBa. Odpalamy konsolę i wpisujemy:

sudo gedit /etc/default/grub

i w linijce GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT= dopisujemy flagi pcie_aspm=force acpi_osi='!Windows 2012' i acpi_osi=Linux. Całość ma wyglądać w ten sposób:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pcie_aspm=force acpi_osi='!Windows 2012' acpi_osi=Linux"

Zapisujemy plik, wklepujemy komendę

sudo update-grub

I restartujemy komputer. Właśnie poczyniliśmy pierwszy krok ku energooszczędności :)

Nvidia i Optimus

Teraz czas okiełznać wynalazek Nvidii i Intela. Ale najpierw mała dygresja, co to uprzedzić pytania. Jakie? Dlaczego nie użyłem Bumblebee. Otóż dlatego, że w najnowszym Ubuntu jest niewspierany, niewspierane są również najnowsze karty graficzne. Na dodatek od samego początku karty serii Quadro się jakoś z nim nie lubimy. Także pójdziemy na łatwiznę i załatwimy to łatwiej :)

Wchodzimy w Ustawienia Systemu - Oprogramowanie i aktualizację i w tym oknie wybieramy zakładkę "Dodatkowe sterowniki". Po wejściu wybieramy te co nas interesują. Całość ma wyglądać tak:

Klikamy "Zastosuj zmiany". Program zapyta nas o hasło administratora do uwierzytelnienia, następnie zainstaluje wszystko co potrzeba i to wszystko. Restartujemy komputer i uruchamiamy Nvidia X Server Settings. Przechodzimy do zakładki NVIDIA-PRIME i włączamy tryb karty Intela jak na obrazku:

Program poprosi nas o hasło do uwierzytelnienia, następnie musimy się wylogować i zalogować ponownie. Po tej czynności sprawdzamy, czy rzeczywiście nasza karta graficzna jest wyłączona. Odpalamy terminal i wpisujemy

cat /proc/acpi/bbswitch

Jak wyświetli nam się:

0000:01:00.0 OFF

To oznacza, że wszystko jest w porządku i karta Nvidii nie pobiera energii.

Jeżeli kiedykolwiek będzie potrzeba do użycia grafiki od zielonych, to wystarczy przełączyć kartę w ustawieniach i się przelogować. To samo należy zrobić, jak chce się korzystać z zewnętrznych monitorów. Fakt, rozwiązanie może mniej wygodne, więc jak często się korzysta z zewnętrznych wyświetlaczy i/lub operuje się głównie na zasilaniu AC, to można włączyć tryb "discreate only" w BIOSie, co wyłączy kartę Intela i pozostawi kartę Nvidii jako jedyną słuszną. Jednak nie wszystkie laptopy posiadają taką możliwość. Na razie jest to jedyne sensowne rozwiązanie, do czasu wydania nowego Bumblebee w wersji 4.0, które ma nam przynieść obsługę Optimusa na poziomie znanym z MS Windows. Czekamy :)

TLP i thermald

Najważniejsze rzeczy mamy za sobą, teraz warto zająć się konfiguracją zarządzania energią ogólnie. Polecam do tego TLP, ponieważ posiada bardzo prosty plik konfiguracyjny i przełącza tryb AC i BAT w czasie rzeczywistym. Raz się go skonfiguruje, potem mamy spokój :) To do dzieła!

TLP od czasu Ubuntu 15.10 znajduje się w oficjalnym repo. Tak więc nie pozostaje nic innego, jak w terminalu wpisać:

sudo apt-get install tlp tlp-rdw acpi-call-dkms hdparm

Z czego pakiet acpi-call-dkms jest tylko dla użytkowników ThinkPadów. Umożliwia on ustawienie zakresu ładowania baterii i podaje szczegółowe informację o jej wykorzystaniu i eksploatacji.

Po instalacji zabieramy się za konfigurację. Wstukujemy:

sudo gedit /etc/default/tlp

I mamy do dyspozycji plik konfiguracyjny. Nie będę opisywał wszystkiego (w sumie wszystko jest ładnie opisane :)) tylko skupię się, które linijki należy edytować, aby uzyskać jak najlepszy efekt. To po kolei:

Wiersze 35 i 36. Najpierw usuwamy znaki # i edytujemy je, żeby wyglądały w ten sposób:

CPU_SCALING_GOVERNOR_ON_AC=powersave
CPU_SCALING_GOVERNOR_ON_BAT=powersave

Dlaczego wszędzie powersave? Ponieważ tutaj procesorem zarządza sterownik intel_pstate, który zajmuje się skalowaniem i powersave działa najlepiej, dostosowując idealnie moc procesora do obciążenia. Performance będzie zawsze trzymał 100% wydajności, co może być uciążliwe (większy pobór mocy, większy hałas etc.).

Wiersze od 41 do 44. Standardowo usuwamy znaki # i edytujemy je w ten sposób:

CPU_SCALING_MIN_FREQ_ON_AC=1200000
CPU_SCALING_MAX_FREQ_ON_AC=3800000
CPU_SCALING_MIN_FREQ_ON_BAT=1200000
CPU_SCALING_MAX_FREQ_ON_BAT=1200000

U mnie częstotliwość pracy procesora jest w zakresie (wraz z Turbo) 1,2 do 3,8 GHz i tak mam ustawione. Na baterii ustawiłem, żeby cały czas trzymał minimalną częstotliwość, dzięki temu jest energooszczędnie, ale każdy może sobie ustawić według własnych upodobań.

Wiersze od 50 do 53. Usuwamy # i edytujemy:

CPU_MIN_PERF_ON_AC=0
CPU_MAX_PERF_ON_AC=100
CPU_MIN_PERF_ON_BAT=0
CPU_MAX_PERF_ON_BAT=32

Tutaj ustawiamy na ile % procesor może być obciążony. Na Windows w trybie oszczędzania energii jest to ustawienie do 15%, ale wtedy zdarzają się przycięcia. Tutaj ustawienie 32% jest optymalne, bo responsywność będzie taka sama jak na kablu, a nie będzie za dużo mocy zużywanej.

Wiersze od 61 do 63. Usuwamy # i edytujemy:

CPU_BOOST_ON_AC=1
CPU_BOOST_ON_BAT=0

Tym ustawieniem "zabraniamy" procesorowi przechodzić w tryb Turbo na baterii. Chyba nic więcej dodawać nie muszę :)

Wiersze od 90 do 91. Wpisujemy:

DISK_APM_LEVEL_ON_AC="254 254"
DISK_APM_LEVEL_ON_BAT="126 126"

Tutaj ustawiamy stopień oszczędzania energii przez dyski twarde. Ja u siebie mam dwie sztuki, ustawiamy kolejno dla sda sdb itp. 126 to jest optymalna wartość, która pozwala na wyłączenie dysku i zapewnia całkiem dobre transfery.

Wiersze od 98 do 99. Edytujemy:

DISK_SPINDOWN_TIMEOUT_ON_AC="128 128"
DISK_SPINDOWN_TIMEOUT_ON_BAT="128 128"

Tutaj ustalamy po jakim czasiDISK_IOSCHED="cfq noop"e dysk twardy ma zostać zatrzymany. Wedle uznania, ja mam ustawione na ok. 10 minut bezczynności.

Wiersz 103:

DISK_IOSCHED="cfq noop"

Tutaj wybieramy zarządców I/O. CFQ ustawiamy dla dysku HDD, noop polecam dla SSD. Zapewni to energooszczędność i dobre transfery.

I na koniec w wierszu 201:

DEVICES_TO_DISABLE_ON_STARTUP="bluetooth wwan"

Tutaj wybieramy, które urządzenia radiowe mają być wyłączone jak system startuje. Wedle uznania, ja z BT i modemu korzystam rzadko, więc są na starcie wyłączone :)

Zapisujemy plik i odpalamy TLP:

sudo tlp-start

Możemy sprawdzić status poprzez komendę "sudo tlp-stat". Pokaże, czy wszystko jest ustawione w porządku.

Dodatkowo komendą:

sudo apt-get install thermald

Instalujemy narzędzie, które będzie strzegło naszego laptopa przed przestrzeganiem :) Po instalacji restartujemy komputer i tym pozytywnym akcentem mamy zakończoną konfigurację zarządzania energią.

[H2] Bonusy i problemy [/H2]

Tutaj chciałbym zawrzeć kilka przydatnych narzędzi na codzień oraz opis pewnego problemu, który jest dość popularny. Zaczynamy.

Indykatory

Jeżeli chcemy na bieżąco wiedzieć, jaką kartę graficzną mamy zainstalowaną, polecam pakiet prime-indicator. Instalacja jest bardzo prosta i sprowadza się do wpisania kilku poleceń:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8 sudo apt-get update sudo apt-get install prime-indicator

Wylogowujemy i się i logujemy ponownie. Powinien w obszarze powiadomień pojawić się indykator z taką ikonką:

Po ikonce rozpoznamy, jaka jest karta graficzna dostępna :)

Dodatkowo warto doinstalować pakiet psensor:

sudo apt-get install psensor lm-sensors

W oknie programu zaznaczamy launch on session startup:

I gotowe. Po kliknięciu w jego ikonkę pojawi się nam coś takiego (screen wyjątkowo nie mój, jest od WebUp8, jakoś u mnie to menu nie chciało się dać sfotografować):

I tyle. W ten sposób możemy spokojnie monitorować swój stan sprzętu :)

PowerTOP

Scyzoryk szwajcarski, jeżeli chodzi o monitorowanie zużycia energii. Instalujemy go:

sudo apt-get install powertop

A następnie poleceniem sudo powertop odpalamy w terminalu:

Jak będziemy na baterii, to wtedy pokaże nam ile mocy jest pobierane oraz szacowany czas pracy na baterii. Wychodzimy z niego klikając "q" bądź zamykając terminal :)

"Pływający" wiatrak

Problem, który wielu ludzi wyprowadził z równowagi (mnie także). Czasami regulacja obrotów głupieje i wiatrak na zmianę się zatrzymuje, wchodzi na najwyższe obroty, potem zatrzymuje i tak w kółko. Irytujący niesamowicie hałas. Na szczęście da się temu zaradzić w prosty sposób, konfigurując wiatrak po naszemu. Do dzieła:

Instalujemy program thinkfan:

sudo apt-get install thinkfan

Następnie uruchamiamy go komendą sudo thinkfan -n. Wyrzuci błąd, ale chodzi o to żeby stworzył pliki konfiguracyjne. Następnie musimy je skonfigurować:

Edytujemy /etc/modprobe.d/thinkfan.conf

sudo gedit /etc/modprobe.d/thinkfan.conf

Wpisujemy options thinkpad_acpi fan_control=1 i zapisujemy.

Następnie:

sudo gedit /etc/default/thinkfan

Zmieniamy linijkę START na "yes" i zapisujemy.

Kolejny:

sudo gedit /etc/thinkfan.conf

I wpisujemy tutaj na samym końcu

tp_fan /proc/acpi/ibm/fan hwmon /sys/devices/virtual/hwmon/hwmon0/temp1_input hwmon /sys/devices/platform/coretemp.0/hwmon/hwmon1/temp1_input (0, 0, 58) (1, 48, 65) (2, 60, 68) (3, 61, 69) (4, 62, 70) (5, 65, 72) (7, 66, 32767)

I zapisujemy. Plik skonfigurowany jest tak, że wiatrak włączy się dopiero, jak procesor przekroczy 58 stopni, następnie będzie stopniowo zwiększał (albo zmniejszał) prędkość. To jak szybko to będzie robił polecam pobawić się samemu :)

Wartości są przedstawione w ten sposób:

(1, 48, 65)

Już tłumacze o co chodzi.

Pierwsza cyfra od 0-7 definiuje prędkość wentylatora.
Druga liczba definiuję przy jakiej temperaturze można zejść na niższy poziom prędkości wentylatora.
Trzecia liczba decyduje, przy jakieś temperaturze należy wejść na wyższy poziom prędkości wentylatora.

Jak widać, konfiguracja jest dość prosta i przejrzysta. Jak już ustawimy wszystko pod siebie to wpisujemy:

sudo systemctl enable thinkfan.service

I restartujemy komputer. Jak się zrebootuje wpisujemy:

sudo systemctl status thinkfan.service

To powinno pokazać się coś takiego:

thinkfan.service - simple and lightweight fan control program Loaded: loaded (/lib/systemd/system/thinkfan.service; enabled; vendor preset: Active: active (running) since śro 2016-05-25 13:21:28 CEST; 1h 15min ago Process: 5919 ExecStart=/usr/sbin/thinkfan (code=exited, status=0/SUCCESS) Main PID: 5921 (thinkfan) CGroup: /system.slice/thinkfan.service L¦5921 /usr/sbin/thinkfan maj 25 13:21:28 Falconix systemd[1]: Starting simple and lightweight fan control maj 25 13:21:28 Falconix thinkfan[5919]: thinkfan 0.9.1 starting... maj 25 13:21:28 Falconix thinkfan[5919]: WARNING: You're using simple temperatur maj 25 13:21:28 Falconix thinkfan[5919]: Daemon PID: 5921 maj 25 13:21:28 Falconix systemd[1]: Started simple and lightweight fan control

Co oznacza, że wszystko działa :) Ostrzeżenie ostrzega przed tym, żeby uważać na temperatury :)

I to wszystko. Od teraz wiatrak powinien chodzić tylko wtedy, kiedy będzie potrzebny.

Brak WiFi po uśpieniu

Także dość irytujący problem. Na szczęście rozwiązanie jest także szybkie.

Wpisujemy:

sudo touch /etc/pm/sleep.d/10_restart_network_manager sudo chmod +x /etc/pm/sleep.d/10_restart_network_manager sudo gedit /etc/pm/sleep.d/10_restart_network_manager

Wyskoczy nam edytor tekstu. Wpisujemy tam:

#!/bin/sh case $1 in resume|thaw) sudo /bin/systemctl restart network-manager.service ;; esac

I jeszcze jeden plik ;)

sudo touch /etc/pm/sleep.d/10_resume_wifi sudo chmod +x /etc/pm/sleep.d/10_resume_wifi sudo gedit /etc/pm/sleep.d/10_resume_wifi

I w edytorze:

#!/bin/sh case $1 in suspend|suspend_hybrid|hibernate) sudo nmcli n off ;; resume|thaw) sudo nmcli n on ;; esac

Zapisujemy i problem z głowy :)

Dekodowanie sprzętowe video i akceleracja w przegląrce

Aby to osiągnąć, należy zainstalować vdpau wraz z odpowiednim sterownikiem do obsługi karty Intela.

sudo apt-get install vdpau vdpau-va-driver libvdpau-va-gl1

Podsumowanie

Teraz nasz system jest sprawny i gotowy do pracy. Możemy się bawić zmianą wyglądu, pododawać indykatory itp. Jak widać, trochę zabawy jest (zwłaszcza, jak wiatrak płata figle), ale zapewniam - warto! Dzięki temu mamy na 5 lat spokój (potem przyjdzie aktualizacja dla LTSów i Bóg wie co się będzie działo :P). Na włączonym Vivaldim, 60% jasności + WiFi system zużywa od 12 do 15 W, co przekłada się (przy baterii 96 Wh) na 6h pracy, czyli całkiem nieźle :) Tak więc dlaczego prawie idealny? Ponieważ takie coś nie istnieje, dodatkowo mogą pojawić się jakieś mniejsze problemy wraz z aktualizacjami pakietów itp. :)

Tym co wytrwali do końca serdecznie gratuluję (zapewne było ciężko), jakby ktoś miał pytania, uwagi czy krytykę to zapraszam do komentowania :)

Na koniec screen mojego stanowiska pracy:

 

linux sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
artur9010   4 #1 25.05.2016 14:50

Dobry wpis!

Magnum 44   17 #2 25.05.2016 16:04

@NieGooglujMnie: Jak sobie siedzę na AC z Vivaldim to mam koło 55 stopni. Jak włączę film na TY w 1080p@60 to 60 stopni. Jak jestem na baterii to rzadko kiedy przekracza 45 stopni. Więc chyba całkiem nieźle ;)

golem14   6 #3 25.05.2016 21:14

O bardzo dzięki za ten wpis to kawał solidnej wiedzy jest.
Może by się ktoś doświadczony pokusił o zgłębienie tematu zarządzania energią, pracy wentylatorów czy używania dwóch kart graficznych pod Linuksem. Jak ludzie zachęcają do Linuksa to piszą cuda wianki, pokazują ładne screeny pulpitu a potem człowiek instaluje takie Ubuntu a wentylator wiruje mu jak szalony.
Ja kupiłem laptop z W8, który chodzi sobie spokojnie i tylko czasami pohałasuje. Jak dla próby wpuściłem na niego W10 to myślałem, że mi się klawiatura spali a hałas wiatraka przy czytaniu artów w sieci (sic!) był niesamowity. Poszedł won. Spróbowałem Ubuntu i też jakoś nie mogłem na nim uzyskać cichszej pracy przy prostych czynnościach na komputerze, też się grzała klawiatura. Linuksy cały czas mnie interesują stąd moje bardziej zaawansowane pytania: czy można korzystać bez problemów z dwóch kart graficznych, czy można oszczędzać energię poprzez np. obniżanie częstotliwości pracy procesora itp. To ważne, bo po co instalować sobie system, który cały czas grzeje pokój i szumi wentylatorem, nawet gdy w nocy komp tylko ściąga sobie coś z sieci ;-) Powiem jednak, że trudno znaleźć taką wiedzę.
Dla mnie niedościgniony pod tym względem jest Samsung NC10 z XP gdzie za pomocą klawiszy funkcyjnych można go przełączyć w 3 tryby pracy (cichy i wolny, normalny i turbo). Jak się go w nocy włącza z jakimiś zadaniami to w trybie cichym można przy nim spać bez korków w uszach.

e X t 7 3   10 #4 25.05.2016 21:21

Heh a wystarczy zainstalować nasz NeteXt'73 i wykonać paręnaście kliknięć i efekt o niebo lepszy będzie :) Przy okazji Nvidia Prime w przeciwieństwie do Bumblebee i Primusa to totalna tragedia ... zrób coś takiego pod nim, jak poniżej ;)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/screeny/Screenshot_20160525_221157.png

https://www.youtube.com/watch?v=V-usd-sF664

Autor edytował komentarz w dniu: 25.05.2016 22:15
jarodebombel   7 #5 25.05.2016 21:32

Za tapetę masz u mnie dobre wino! ;)

  #6 25.05.2016 21:53

O!
Czyli parę dni roboty i system gotowy :)

muska96   9 #7 25.05.2016 21:54

Gratuluję konfiguracji i wytrwałości! Dobrze, że to ThinkPad i skonfigurowanie większości rzeczy jest do zrobienia. Sam meczę się teraz z IdeaPadem Y550 i w żaden sposób nie mogę odpalić własnościowych sterowników od GT240M - na fedorze się nie włączają, a na Xubuntu tylko raz udało mi się je uruchomić (po restarcie już nie działały), a otwarte zawieszają system na jakiejkolwiek grze. Czy konieczne są obie flagi acpi_osi='!Windows 2012' i acpi_osi=Linux? Wydaje mi się, że powinna wystarczyć tylko ta druga. Sprawdzałeś to?

JanBlotnik   7 #8 25.05.2016 22:01

Zawsze lepszy GNU/Linux niż NSA/Windows.

daras28-82   9 #9 25.05.2016 22:28

Fajnie, a teraz odpal na tym steama, metro 2033/last light,Uplay, ewentualnie world of warships/tanks...

MiłoszW   9 #10 25.05.2016 22:30

...i Photoshopa z Illustratorem :( a te komendy, dziobanie... echhh masakra.

e X t 7 3   10 #11 25.05.2016 22:38

@daras28-82: odnośnie steam zobacz co pokazałem powyzej - zoptymalizowane Kubuntu 16.04 i Dying Light w ustawieniach 720p i wysokie/wysokie/wysokie ... pokaz mi coś takiego pod Windows ;) Na tym co zrobił Kolega Magnum 44 będzie "poklatkowo" ;)

a poniżej Metro 2033 Redux native - Kubuntu Linux na Asusie 303ln z Nvidia 840m - obecnie jest odczuwalnie szybciej - moje rozwiązania opisane w filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=0BigFDlnnbk

daras28-82   9 #12 25.05.2016 22:47

@e X t 7 3: I ile się musiałeś z tym nagrzebać?
Ja po prostu instaluję i działa.
Inna bajka - miałem lepszą płynność na Asusie K52JT z 3GB ramu, i3 i Radku 6370m...
Win7 64...

Jeszcze inna bajka, pokaż mi oficjalną wersję metra na linuksa.

Autor edytował komentarz w dniu: 25.05.2016 22:53
  #13 25.05.2016 22:54

@e X t 7 3 na kilku lapach używałem Twoich kerneli i Netexa, także ze sprawdzaniem watomierzem i.. wyniki w porównaniu do Windows (bez żadnych zabiegów, tylko sterowniki) nie porywały... Lepsze osiągałem wczytując się w wiki archa, wiec wydaje mi się, że możesz nieco przesadzać - acz to też kwestia sprzetu.

Autor edytował komentarz.
daras28-82   9 #14 25.05.2016 22:55

@MiłoszW: Zaraz Ci napiszą że nie jeden Photoshop potrafi zdjęcia obrabiać i że są zamienniki pod linuksa - darmowe.

  #15 25.05.2016 23:02

I to ma być dla profesjonalistów? Ich czas jest tak cenny, ze lepiej doplacic do kompa z linuksem, dolozyc do maka lub kupic lepszy z windowsem.
Jak jest cos dla profesjonalistow to nie znaczy, ze do grzebania tylko znaczy, ze profesjonalista dzieki narzędziu ma zwiekszyc swoja wydajnosc a nie trzy dni siedziec na pakietami.

Berion   16 #16 25.05.2016 23:02

"jakoś u mnie to menu nie chciało się dać sfotografować"

Spróbuj "gnome-screenshot --interactive-mode" albo Shuttera.

e X t 7 3   10 #17 25.05.2016 23:03

@Łukasz Tkacz: nie wiem jak co aplikowałeś i jakiego kernela używałeś ... na maszynach które sam robiłem - zyskiwałem w stosunku do Windows minimum 1-2 h czasu działania i o wiele lepszą wydajność.

e X t 7 3   10 #18 25.05.2016 23:05

@daras28-82: Ja się napracowałem, ale user tylko wykona PARĘ kliknięć myszką ;)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/screeny/Screenshot_20160525_230416.png

Co do lepszej wydajności pokaż mi DL działający we wskazanej przez Ciebie konfiguracji + oczywiście włącz pokazywanie fps w Steam ;)

Poniżej Windows 8.1 i maszyna mocniejsza od mojej ... i minimalne ustwienia ;)

https://www.youtube.com/watch?v=J9tv0KBMbnY

Autor edytował komentarz w dniu: 25.05.2016 23:12
daras28-82   9 #19 25.05.2016 23:11

@e X t 7 3: I po co taka sztuka dla sztuki?
Za każdym Razem się paprać w konsoli, szukać, grzebać, w imię czego?
Tylko i wyłącznie pasji?
Wolę po prostu korzystać, bez grzebalstwa i zabaw.
Klikam i mam, wszystko działa, szybko i sprawnie.

e X t 7 3   10 #20 25.05.2016 23:12

@daras28-82: ale gdzie tu widzisz u mnie konsole ?!!?! User wykonuje parę/paręnaście kliknięć myszka i ma ;)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/screeny/Screenshot_20160525_230416.png

Autor edytował komentarz w dniu: 25.05.2016 23:13
KsPedofil   3 #21 25.05.2016 23:14

Bedzie głos na ten wpis.

ps. próbowałem tego buntu 16.04 na wolnym kawałku dysku i po 4 dniach miałem dosyć. ciągle fałszywe powiadomienia o dostępnych aktualizacjach. ikony na pasku poszarpane. Wiec skasowałem Buntu.
Na co dzień siedzę na Sidzie, który tez miewa swoje za uszami. Ale na Debianie jakoś pewniej się czuje. Nie muszę się zastanawiać tak jak w przypadku Buntu "która ręką mnie pied..." https://www.youtube.com/watch?v=XKVzbKY9zGo :D
Po latach obcowania z Sidem wiem z której strony będzie mnie chciał zaskoczyć. };>)

darek719   40 #22 25.05.2016 23:21

@KsPedofil: Ohoho... parafia księży na profilu się nam rozrasta :)

tylko_prawda   11 #23 25.05.2016 23:30

@KsPedofil: Świetna nazwa :D Przez chwilę myślałem, że to Wielebny.

tylko_prawda   11 #24 25.05.2016 23:32

@e X t 7 3: Mam tego Netexta, trochę dłużej trzyma na baterii, jest też minimalnie szybciej, ale dlaczego, żeby zmienić jasność, muszę restartować komputer?

Magnum 44   17 #25 26.05.2016 00:01

@NieGooglujMnie: Dzięki za miłe słowa :D Moje zamiłowanie do ThinkPadów pogłębiło się jeszcze bardziej, jak dorwałem W530 z klawiaturą Precision. W życiu nie pisało mi się wygodniej :)

A co do Debiana Sid i programowania, podejmuję wyzwanie :D Ale to po sesji, bo jednak semestr dobrze byłoby zaliczyć ;)

Magnum 44   17 #26 26.05.2016 00:04

@golem14: Ogólnie do kontrolowania wentylatora na Linuxie dla (w teorii) wszystkich laptopów jest program fancontrol, który operuje sygnałem PWM. Ale się nie wypowiadam co do niego, bo nie testowałem ;)
Co do obsługi dwóch kart graficznych to niestety trzeba poczekać na nową wersję Bumblebee, wtedy zapewne będzie to działać transparentnie. Chyba, że masz starszy duet Optimusa, to można pokombinować ze sterownikami w wersji 304 (seria legacy), tam Bumblebee działa bez problemu :)

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 00:15
Magnum 44   17 #27 26.05.2016 00:05

@jarodebombel: Trzymam za słowo :) Ogólnie jestem fanem połączenia Nolan + Zimmer ;)

daras28-82   9 #28 26.05.2016 00:06

@e X t 7 3: User wykonuje...
Równie skutecznie możesz napisać system od nowa żeby user nawet wykonywać nie musiał ale to ciągle będzie linuks na którym nic praktycznie nie działa bez wirtualnej maszyny z windowsem.

Magnum 44   17 #29 26.05.2016 00:06

@muska96: Potęgą ThinkPadów jest także społeczność, jakże byłem zaskoczony ile narzędzi ThinkPad-only jest w repozytoriach Ubuntu.

Z tymi flagami to też jest niezła zabawa. Ponoć w nowszych starczy samo acpi_osi=Linux, ale w starszych (od Haswella w dół) potrzebne są obydwie aby w pełni aktywować ACPI. Jak nie miałem wpisu z Windowsem, to nie działała kontrola częstotliwości poprzez TLP. Więc zostały obie :)

Magnum 44   17 #30 26.05.2016 00:08

@daras28-82: Może w przyszłości :) Na razie sprawdzałem tylko Cywilizację V i chodzi tak samo jak pod Windows. A co do Uplay, to pewnie jak gry nie są na Denuvo to przez Wine pójdzie. Aczkolwiek do gier leży ten słynny Windows 10 na partycji obok :P

Magnum 44   17 #31 26.05.2016 00:09

@MiłoszW: Photoshopa nie mam, mam za to Lightrooma. Widziałem dla niego skrypt w Play-On-Linux, może kiedyś uruchomię i dam sprawozdanie :)

Co do komend i dziobania. Uwierz mi, najtrudniej było tą wiedzę znaleźć. Jak już wszystko wiesz, to same komendy zajmują kilka minut :D

Magnum 44   17 #32 26.05.2016 00:10

@Łukasz Tkacz: Jak się człowiek mocno zagłębi w wiki Archa to można w 110% ustawić użycie energii chyba wszystkiego. Ale najlepiej to działa (niespodzianka!) na Archu :)

Magnum 44   17 #33 26.05.2016 00:11

@Berion: Tego sposobu nie znałem, mam naleciałości z Windows (czyli Alt + PrintScreen). Zapamiętam na przyszłość :)

Magnum 44   17 #34 26.05.2016 00:13

@KsPedofil: Urok Linuxa. Jednym działa ta dystrybucja, innym działa inna. Ja u siebie nie byłem w stanie okiełznać grafiki na Fedorze 23. Ale z sentymentu (moje pierwsze distro) wróciłem do Ubuntu i tak zostało :)

karroryfer   7 #35 26.05.2016 00:24

Szkoda że ( o ile mi wjadomo ) żaden producent nie oferuje właściwego wsparcia dla wszystkich swoich modeli.
A przecież wystarczyło by zebrać zalecane ustawienia dla swoich sprzętów w jenym miejscu

Magnum 44   17 #36 26.05.2016 00:30

@karroryfer: Ubuntu mówi, które modele są certyfikowane, a które nie. Tutaj link:

http://www.ubuntu.com/certification/desktop/

Szkoda tylko, że jest to obarczone wieloma warunkami :P Typu wyłącz kartę Nvidii i parę innych rzeczy i będzie działać :)

A co do producenta, to jest jeden co oferuje wsparcie dla Linuxa dla wszystkich swoich modeli :P

https://system76.com/

Tylko ze stanów trzeba sprzęt ściągać...

StarterX4   11 #37 26.05.2016 02:31

łubudUbuntu :|

Magnum 44   17 #38 26.05.2016 06:40

@StarterX4: Urok Linuxa. Albo działa od razu albo trzeba kombinować :)

Farkas   12 #39 26.05.2016 08:16

Hmm... u mnie 14.04 na Lenovo Z580 z Optimusem działa niemalże od razu. Musiałem tylko odpowiedni sterownik graficzny doinstalować. Fajny wpis :)

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 09:32
e X t 7 3   10 #40 26.05.2016 08:42

@tylko_prawda: nie musi - wyjmij włóż wtyczkę zasilania.

neverek   8 #41 26.05.2016 09:02

Ikony widoczne na ostatnim zrzucie są w Ubuntu w standardzie? :P

Magnum 44   17 #42 26.05.2016 09:27

@neverek: Nie, są to ikony Numix-Circle, a motyw powłoki to Arc-Theme :)

Magnum 44   17 #43 26.05.2016 09:29

@tylko_prawda: Jak chcesz, żeby zmieniało Ci jasność w locie przy przełączaniu z AC na BAT to albo korzystaj z KDE, albo z laptop-mode-tools. W obydwu możesz ustalić osobny poziom jasności do każdego trybu :)

  #44 26.05.2016 09:48

@NieGooglujMnie: Co do Lenovo, to przez ostatnie 3 lata miałem W530 i teraz W541 (praca płaci, więc korzystam:)). Z W530 byłem w pełni zadowolony, ale z W541 już nie jest tak dobrze... dali ciała, jeśli chodzi o klawiaturę. Jak wcisnę Escape, to muszę go paznokciem wyciskać, a to nie jedyny przycisk tak działający.

@Magnum 44:
Wpis super :)

  #45 26.05.2016 10:25

W "jako że" nie stawia się przecinka, więc cały wpis zaczyna się od błędu :).

sir_lucjan   9 #46 26.05.2016 11:33

@KsPedofil: Na Sidzie spędziłem ładnych kilka lat, wtedy bardzo sobie ten system chwaliłem - działał sporo lepiej niż *buntu. Niemniej przyszedł czas gdy skusiło mnie na Arch Linux i Sid bardzo szybko wyleciał z dysku :D

*Buntu jak sama nazwa wskazuje, lubi się zbuntować a ja jednak oczekuję od systemu by działał bezproblemowo.

  #47 26.05.2016 11:37

"Program poprosi nas o hasło do uwierzytelnienia, następnie musimy się wylogować i zalogować ponownie. Po tej czynności sprawdzamy, czy rzeczywiście nasza karta graficzna jest wyłączona. Odpalamy terminal i wpisujemy"

W moim starym MSI jest dużo łatwiej, bo mam diodę przy włączniku. Niebieska - Działa intel HD, Pomarańczowa - NVidia włączona.

Swoją drogą strasznie dużo miałeś do konfiguracji u mnie wystarczyło tylko przełączyć na intela i wszystko działa jak należy ;)

Autor edytował komentarz.
  #48 26.05.2016 12:04

@daras28-82: Jak wyłączyć szpiegowanie w twojej usłudze Windows 10?

Fricco   2 #49 26.05.2016 12:25

@ Magnum 44

Wpis spoko, ale szczerze pisząc, to moim zdaniem szkoda tego lapka pod linuksa. Instalowanie linuksa widzę tylko wtedy, gdy działa wszystko out of the box, tak jak powinno działać w 2016 r. Inaczej jest to sztuka dla sztuki - OK, zadziała, ale pójdzie zaraz update do 16.04.1 i posypie Ci cały system. Niestety, linuks wymaga ostrożnego dobierania sprzętu aby działał dobrze - w innym przypadku jego używanie to droga przez mękę.

Jusko   14 #50 26.05.2016 13:08

@daras28-82 #28: Powiem tak - doceniam bazę softu dla Windows. Mało tego, posiadam nawet boksową wersję Windows 8.1 (na drugiej partycji).

Niemniej nie potrafiłbym używać Windows, jako jedynego, słusznego systemu na komputerze. Baza oprogramowania jest świetna, ale nie zaufałbym bezgranicznie temu systemowi, łącznie z logowaniem się do banku. Nie miałbym czasu i chęci, żeby dbać o system. Dlatego z uśmiechem patrzę na komentarze w różnych serwisach, które mówią wprost - o Windows trzeba umieć dbać. Jest w tym sporo prawdy - w rękach niedoświadczonego użytkownika, to Windows szybko polegnie. Super sprawa.

Mimo najszczerszych chęci - dla mnie Windows to "system-zabawka", który siedzi na drugiej partycji. Owszem, służy mi czasem jako platforma do uruchomienia aplikacji, których nie uruchomię / nie znajdę na Linuksa. Używam systemu Microsoftu od 21 lat i wiem, że **dla mnie**, to zdecydowanie nie jest system "poważnego zastosowania", którego mógłbym używać na co dzień. Choćby dlatego, że nie mam chęci o niego dbać.

PS: używam Linuksa, ale ten fakt nie ma wpływu na opinię, którą napisałem powyżej. Nie jestem fanbojem Linuksa, bo szczerze mówiąc - w niedługim czasie zamierzam się przestawić na Maka (daleko od Windows, blisko Linuksa, ale jednak normalne zaplecze aplikacji).

sir_lucjan   9 #51 26.05.2016 13:10

@Fricco: W takim razie jestem dzieckiem szczęścia, gdyż z żadnym komputerem nie miałem jeszcze pod górkę - a Linuksa używam od dekady jako główny system. Nie widzę problemu natomiast by ustawić sobie coś pod siebie - w zasadzie połowa systemu jest "mojej produkcji". W wolnej chwili lubię sobie przy tym podłubać - wolę zdecydowanie to, zamiast gier. Każdy ma to co lubi :)

Waka   10 #52 26.05.2016 13:25

Liczyłem na coś innego niż Łubudubuntu.

  #53 26.05.2016 13:39

Rok 2016 i system który wymaga konfiguracji przez trzy dni. Żenada!
Ciekawe po której kolejnej aktualizacji przestanie działać i znów trzeba będzie grzebać po forach przez trzy dni w poszukiwaniu rozwiązania.
Zazdroszczę autorowi dużej ilości wolnego czasu.

adi24car   4 #54 26.05.2016 13:50

Po włączeniu dodatkowego sterownika w moim innym lapku pojawia mi się tylko tapeta i nic sie nie da zrobić... jakieś pomysły??

dzemik   7 #55 26.05.2016 13:51

@Bazzinga (niezalogowany): 3 dni? Instalacja i konfiguracja Archa zajmowała mi maksymalnie jeden (ale to świadoma decyzja). Teraz mam Antergosa, mniej więcej te same sztuczki co w artykule, trochę dostosowany pode mnie, i system stawiałem 2-3 godziny? To nie jest coś, co robisz regularnie, tylko raz i koniec.

Nie wiem też, dlaczego coś miałoby się sypać po aktualizacji, ale nie miałem Ubuntu dłuższy czas, więc nie wiem jak jest teraz.


@Waka: Nie ma różnicy jaka dystrybucja, pod każdą konfiguracja będzie wyglądała podobnie.

jaskmar   8 #56 26.05.2016 14:20

@Magnum 44: co prawda Photoshopa ciężko zastąpić gimpem ale już lightroom ma kilka niegorszych zamienników, polecam darktable (najlepiej najnowszą wersję z Ppa)

Magnum 44   17 #57 26.05.2016 14:41

@KlejnotNilu: Grafika to Quadro K2000m, czy seria profesjonalnych. Jak widać proces uruchomienia także musi być profesjonalny :P

Magnum 44   17 #58 26.05.2016 14:43

@Fricco: Możliwe, ale teraz chociaż wiem gdzie i czego szukać, tak więc łatwiej mi będzie to ponaprawiać. Na Linuxa przeszedłem z kilku powodów, po pierwsze nie mam losowych "freezów" touchpada, nie mam problemów ze sterownikami od HP do drukarki (HPLIP jest sporo lepszy w połączeniu z Xsane) i ogólnie większa responsywność na baterii. Równie dobrze może się okazać, że 16.04.1 zacznie działać out-of-box :P

Magnum 44   17 #59 26.05.2016 14:44

@Jusko: Optymalna sytuacja to dual-boot. Każdy z tych systemów ma swoje zalety, tak to możemy wykorzystać je wszystkie :)

Magnum 44   17 #60 26.05.2016 14:45

@adi24car: Masz wyłączony secure boot?

Magnum 44   17 #61 26.05.2016 14:46

@jaskmar: Lightrooma zakupiłem i jestem do niego przyzwyczajony, ale będę powoli zapoznawał się z Darktable, bo faktycznie słyszałem o nim wiele dobrego :)

  #62 26.05.2016 16:05

@sir_lucjan: "W wolnej chwili lubię sobie przy tym podłubać - wolę zdecydowanie to, zamiast gier. Każdy ma to co lubi :)"

o to to to dokładnie mam tak samo:)

  #63 26.05.2016 16:09

@Bazzinga (niezalogowany): "Rok 2016 i system który wymaga konfiguracji przez trzy dni. Żenada! "

gdybyś zobaczył ile mój system wymagał konfiguracji to za przeproszeniem zesrałbyś się w gacie ale wiesz ile już ciągnie? powiem tylko tyle że został postawiony i skonfigurowany gdy wheezy był mrożony a teraz jest sidem bez żadnej reinstalki...porządny system konfigurujesz nawet tydzień po trochu ale starcza na kilka lat bezawaryjnej pracy

daras28-82   9 #64 26.05.2016 16:31

@Anonim (niezalogowany): Jakiego szpiegowania w kakiej usłudze?
Naczytałeś się głupot i powielasz?

daras28-82   9 #65 26.05.2016 16:37

@Jusko: Co rozumiesz przez "dbać"?
Kumpel ma Vistę od 6 lat, tylko używa.
Win 10 jeszcze się tak nie wykazał- nie miał na to czasu ale używam na czterech kompach - mój, żony + dwie stacje nasz i dziecka.
2 kompy rodziców...
Każdy zaktualizowany zaraz po premierze.
Żadnego dbania, srania, tylko użytkowanie.

Twoja opinia wygląda jakby bazowała na XP, tego faktycznie trzeba było głaskać i reinstalować co pół roku, obecnie systemy zupełnie inaczej działają.

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 16:39
daras28-82   9 #66 26.05.2016 16:41

@Magnum 44: Czyli taki linuks cudny ale bez windowsa ani rusz.

Jusko   14 #67 26.05.2016 16:56

@daras28-82 #65: Niestety mam styczność z Windows dość często, także w moim przypadku - nie jest tak idealnie.

Nie wiem czy pracowałeś masowo z Windows - przykładowo firma posiadająca XYZ maszyn. Wtedy dopiero, w skali masowej widać, ile problemów może być z Windows. Skala domowa tego nie pokaże.

Ale co mam na myśli? Rzeczy potencjalnie niewidoczne. Masę zbędnych kluczy w rejestrze, fragmentację plików, rzeczy które wyłapie Malwarebytes Anti-Malware czy AdwClaner, zainstalowane przez nieuwagę toolbary, problemy starszych edycji z podpięciem pod serwery Windows Update. Dodatkowo Windows ma tak, że pozwala swoim usługom ssać po sprzęcie, więc taki Modules Installer Worker potrafi zżerać tony CPU. Niestety, ale te przypadłości - nie zatrzymały się na erze XP. Nie jest zatem tak, że Windows to super system, a Linux to samo grzebanie. Okienka również potrafią się sypnąć, wymagając nieco grzebania.

Nie mówię, że Windows to zły system (sam go używam). Jak wspomniałem - ma świetną bazę oprogramowania. Niemniej do bezproblemowych systemów, z którymi nie trzeba absolutnie **nic** grzebać, to bym nie zaliczył. W skali domowej może to być zamaskowane, ale w firmach mających Windows na końcówkach - roboty czasem tyle, że hej :-)

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 17:03
daras28-82   9 #68 26.05.2016 17:00

@Jusko: Instalowanie śmieci to głównie z DP zwłaszcza przy użyciu asystenta.
Na linuksie tego nie ma?
Ach, no tak, trzeba się w konsoli napisać a nie każdy potrafi.

Jusko   14 #69 26.05.2016 17:10

@daras28-82 #68: Instalowałem wiele rzeczy przez Asystenta DP - nigdy nie zainstalowałem niczego, czego bym nie chciał. Kłopot z takimi downloaderami jest taki, że ludzie przyzwyczaili się klikać Next --> Next --> Finish, nie patrząc nawet co klikają. Jeśli w EULA byłoby zaprzedanie duszy, to nawet nie zwróciliby na to uwagi :-)

Instalacja poprzez konsolę? Jeśli ktoś chce, to czemu nie :-) Zresztą - PowerShell pod Windows powstał właśnie dlatego, że ten system potrzebował dobrego narzędzia CLI. Jeśli ktoś twierdzi, że konsola to przeżytek, to prawdopodobnie używa komputera tylko do domowego użytku. Mało tego, Bash dla Windows również nie pojawił się przypadkiem. W profesjonalnych zastosowaniach, to terminal jest wręcz nieodzowny.

Nie wiem co jeszcze powiedzieć. Windows na desktopach to świetny system, ale niektórzy stawiają na inne cechy. Hardcorowy gracz potrzebuje Windows, ale nie wiem...deweloper może ubóstwiać Linuksa. Często można przeskoczyć posiadanie Windows, dlatego nie wiem, co w tym dziwnego.

Radosław Ziomber   6 #70 26.05.2016 17:22

@Bazzinga (niezalogowany): "Ciekawe po której kolejnej aktualizacji przestanie działać i znów trzeba będzie grzebać po forach przez trzy dni w poszukiwaniu rozwiązania. "

Kubuntu 14.04 dzialaloby bezproblemowo do dzis, regularnie aktualizowane, gdybym go nie wy...rzucil z dysku. Zastapilo go Kubuntu 16.04 ;-)

Jak chcesz hejtowac Linuksa, to moze lepiej podsylaj link do
http://www.tecmint.com/60-commands-of-linux-a-guide-from-newbies-to-system-admin.../
Zobacz, ile tam komend jest!

Prawda jest taka, ze wspolczesnie to cholernie wygodne i funkcjonalne systemy operacyjne.

MiłoszW: " te komendy, dziobanie... echhh masakra."

IMHO o wiele latwiej komus cos wytlumaczyc podajac litanie komend, niz opisujac kiedy ma kliknac na ikone z kotkiem w lewym, dolnym rogu.

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 17:52
Red_Shoehart   9 #71 26.05.2016 18:21

Dziwne, na Kubuntu nie mam problemu z Wifi

Magnum 44   17 #72 26.05.2016 18:54

@Red_Shoehart: A co zarządza sieciami na Kubuntu? NetworkManager jak na Ubuntu? Bo to on się psuje (i to nie tylko na Ubuntu jak się poszuka w internetach).

Magnum 44   17 #73 26.05.2016 18:55

@Jusko: Ja się łapię na tym, że dużo wygodniej mi czasami operować w konsoli, niż przez GUI :)

Magnum 44   17 #74 26.05.2016 18:56

@daras28-82: Zależy czego oczekujesz od systemu. Gdyby nie Office 2016 i kilka gier, to Windowsa bym w ogóle nie miał :)

daras28-82   9 #75 26.05.2016 19:59

@Jusko: Czytam, i o dziwo nic nie wyskoczyło ale potem się pojawiło w systemie...

daras28-82   9 #76 26.05.2016 20:05

@Magnum 44: Widzisz, linuks do codziennego grzebania w necie i multimediów by się nadawał, nawet próbowałem kilka razy się przekonać że może jednak to nie jest takie złe, niestety po zainstalowaniu systemu nawet przeglądarki nie udało mi się zainstalować w normalny sposób a dopiero kumpel przez konsolę mi zainstalował co chciałem.
Gdzieś mam takie zabawy, kombinacje i ciągłe szukanie zamienników.
Bezpieczeństwo?

Jasne, wsadź potem pendraka którego używasz pod linuksem w kompa z windowsem i okaże się że trzeba go formatować bo mrowie wirusów się nazbierało.
Miałem takiego znajomego, ze dwa razy wziąłem od niego jakiś nośnik a potem coś przynosił to nawet nie próbowałem...

Wszystko zależy od świadomości i myślenia.

Madras   4 #77 26.05.2016 20:28

Świetny wpis! Nawet nie wiedziałem, że Ubuntu potrzebuje takich konfiguracji :P Myślałem, że jest pod tym względem bardziej zautomatyzowany. Swoją drogą jak już tyle się nagrzebałeś, to może teraz przejście na Debiana? :D

PS Bardzo ładny motyw masz na pulpicie. Takie styl mi jak najbardziej odpowiada. Będę musiał sprawdzić to na swoim Dellu Latitude :)

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 20:29
Magnum 44   17 #78 26.05.2016 20:30

@daras28-82: Ale instalacja Opery, Vivialdiego czy Chroma polega na ściągnięciu pakietu *.deb albo *.rpm, kliknąć na nim dwa razy i to wszystko... Chyba, że bawisz się w Slackware i samemu dociągasz zależności :P

Do obróbki nawet profesjonalnej zdjęć także się nadaje Linux, jest sporo narzędzi bezpłatnych (oraz płatnych) do operowania na RAWach itp.

Do amatorskiego montażu wideo także. Chociaż półprofesjonalnego też, jakby się uprzeć (Lightworks).

Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie jest Ci potrzebne. Jak to co jest Ci odpowiada i jesteś w 100% zdecydowany na Linuxy, to wtedy dobierasz laptopa z takimi podzespołami, co zapewnią 100% pracę out-of-box. Aczkolwiek jak Ci Linux nie odpowiada i wolisz Windows, to nic złego. Ja jestem zdania, że każdy niech używa czego chce :) Ja mam dwóch znajomych, co w ogóle z komputera nie korzystają odkąd jest pakiet Office na Androida. Kupili sobie duże tablety i korzystają tylko z nich. System trzeba dobrać do własnych preferencji ;)

e X t 7 3   10 #79 26.05.2016 20:40

"Na włączonym Vivaldim, 60% jasności + WiFi system zużywa od 12 do 15 W, co przekłada się (przy baterii 96 Wh) na 6h pracy, czyli całkiem nieźle :)"

Szok Ci powiem ... masakra wręcz że tyle zużywa Ci tyle energii - nawet biorąc pod uwagę i7 i Ivy Bridge to bardzo dużo - zobacz mój Asus 303ln z Intelem i5200u + Nvidia 840m + 8 GB ram + 1TB dysk talerzowy:

Tu pod moimi rozwiązaniami - warunki podobne do Twoich i zużycie = 4,98 W

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/screen/kubuntu-16.03-ext73-mod-ptop...

PS. w idle = "nic nie robi", zużycie potrafi spać do 1.49 W - tu screeen jeszcze spod Kubuntu 14.04.3:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/v42.3-7.png

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 20:50
Magnum 44   17 #80 26.05.2016 20:42

@Madras: Instalacja na Dellu Latitude u znajomego poszła out-of-box :) Przejść na Debiana? Pomyślę :) A motyw to Arc-Theme z ikonami od Numixa, polecam bardzo :)

Magnum 44   17 #81 26.05.2016 20:43

@e X t 7 3: Ale porównanie. Twój procesor jest z serii niskonapięciowych. Ja posiadam procej i7-3840QM, czyli pełny czterordzeniowy w wersji normalnonapięciowej. To robi największą różnicę :P

I zauważ, że ja mam matrycę 15,6", a Ty masz 13". To też robi sporą różnicę w poborze prądu :) A jak jeszcze masz rozdzielczość 1366x768 to już w ogóle (ja mam FullHD).

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 20:50
e X t 7 3   10 #82 26.05.2016 20:52

@Magnum 44: Ja mam FullHD ;) ... ale żeby użycie takiego procesora powodowało skok zużycia energii 3 x ? Myślę, że nie - tu kwestia zarządzania procesorem przez kernel i system zarządzania energia - TLP jak dla mnie wcale takim cudem nie jest ;) Co do matrycy myślę, że nie robi to juz takiej różnicy ... najwyżej jakieś 1-2 W.

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 20:53
e X t 7 3   10 #84 26.05.2016 20:58

@Magnum 44: to po co takie coś do lapa ;) Do stacjonarki i owszem ;P ... tak czy siak myślę, że dałoby sie z nim zejść poniżej 10 W ;)

Magnum 44   17 #85 26.05.2016 21:00

@e X t 7 3: Po to, że szybciej renderuje się 32 bitowe TIFFy z RAWów :) Powodzenia z tym na niskonapięciówce :P

e X t 7 3   10 #86 26.05.2016 21:12

@Magnum 44: Do takich zadań mam 2 stacjonarki w tym jedną z AMD FX 8 rdzeni @4600 MHZ z 16 GB ram 1866 @2400 - to moja dev machine i działa genialnie szybko - porównywam kompilacje kernela na tej maszynie do podobnego do Twojego intela i7 ale Haswell i mój FX zjadał go bez problemu - działa pod mim kernelem z serii Piledriver.

Autor edytował komentarz w dniu: 26.05.2016 21:12
  #87 26.05.2016 21:19

"tlp-start"

tlp start raczej

Red_Shoehart   9 #88 26.05.2016 22:06

@Magnum 44: network-manager-kde, ale sprawdziłem też na Cinnamon, który mam tutaj dograny, to też działa wszystko ok. W beta1 Ubuntu Unity miałem ten problem z wifi, ale potem minął ten bug i wszystko działało ok.

davidns   7 #89 26.05.2016 22:13

mi na Lenovo E440 działa wszystko od ręki, ale wolę Ubuntu Gnome niż ociężałe Unity...

Magnum 44   17 #90 26.05.2016 22:19

@Red_Shoehart: Pewnie kwestia jakieś aktualizacji rozwiąże problem :)

Magnum 44   17 #91 26.05.2016 22:20

@davidns: U mnie Unity chodzi lekko i przyjemnie :) Aczkolwiek GNOME z dodatkami to też bardzo fajne DE.

Red_Shoehart   9 #92 26.05.2016 22:24

@Magnum 44: ohh jak ja nie znoszę GNOME 3, wolę Plasmę albo Cinnamon i bardzo czekam na LM Cinnamon 18

dhor   9 #93 26.05.2016 22:45

@daras28-82: Kolego, zajmij się nauką obsługi łopaty, bo na naukę obsługi komputera już za późno. Skąd ty takie sensacyjne opiniotwórcze wiadomości wyciągasz na temat obsługi Linuksa? Próbowałeś używać na tym systemie graficznego menadżera plików, repozytoriów i myszki?

Nie lubię sobie robić kryptoreklamy, ale... Profesjonalna obróbka wideo na Linuksie? Powiedz to kolesiom którzy używają tego softu:

http://404.g-net.pl/2015/08/jak-to-sie-robi-w-hollywood/

Profesjonalne studio nagraniowe? Przekonaj muzyków, że to nie działa:

http://404.g-net.pl/linux-dla-muzyka/

Obróbka zdjęć? No to trafiłeś:

http://404.g-net.pl/2015/07/fotograf-z-linuksem-u-szyi-i-aparatem-na-biurku-1/
http://404.g-net.pl/2015/07/fotograf-z-linuksem-u-szyi-i-aparatem-na-biurku-2-2/
http://404.g-net.pl/2015/07/fotograf-z-linuksem-u-szyi-i-aparatem-na-biurku-3/
http://404.g-net.pl/2015/07/fotograf-z-linuksem-u-szyi-i-aparatem-na-biurku-4/
http://404.g-net.pl/2015/07/fotograf-z-linuksem-u-szyi-i-aparatem-na-biurku-5/

To, że powyższych programów nie potrafisz używać ty ani twoi koledzy, nie znaczy, że te programy nie działają albo nie da się w nich pracować.

daras28-82   9 #94 26.05.2016 23:45

@Magnum 44: Mi jakoś dziwnie na suśle Opera zainstalować się nijak nie chciała.

daras28-82   9 #95 26.05.2016 23:47

@dhor: To chyba jednak nie do mnie.
No i nie przekonasz mnie do linuksa.
Chyba że poszukasz sobie tam wyżej czego chce i polażesz mi oficjalne wersje na linucha.

dragonn   11 #96 26.05.2016 23:59

" Bumblebee w wersji 4.0, które ma nam przynieść obsługę Optimusa na poziomie znanym z MS Windows. "

To znaczy?

miclis   7 #97 27.05.2016 01:04

Thinkpada nigdy nie miałem, ale za ten wpis ogromny ukłon w stronę autora. Zawarto tu naprawdę sporo konkretnych informacji. Niektórym ten artykuł może ułatwić życie; lepiej mieć takie instrukcje w jednym artykule, niż szukać ich kawałek po kawałku w całej sieci.

  #98 27.05.2016 01:29

@Magnum 44: "Do obróbki nawet profesjonalnej zdjęć także się nadaje Linux, jest sporo narzędzi bezpłatnych (oraz płatnych) do operowania na RAWach itp."

I wszystkie te narzędzia bazują na dcraw, który słabo sobie radzi z plikami np. z Sony, bądź nie potrafi poprawnie dekodować plików z niektórych aparatów. Sorry, ale to nie ma startu do Lr czy C1. Nikt na poważnie zajmujący się fotografią nie bierze tego na serio.

dhor   9 #99 27.05.2016 07:30

@daras28-82: Ale ja cię wcale nie zamierzam przekonywać do Linuksa :) Ale jeżeli nie znasz się, to się nie wypowiadaj.

Twój horyzont komputerowych umiejętności jest zawężony do jednego programu i jednej gry które w twojej świadomości determinują użyteczność komputera / systemu. Tymczasem programów jest więcej, gier również, a nawet zaskoczę cię - ludzie wykorzystują komputery do różnych celów, często innych niż ty. I dlatego niektórym Linux pasuje, innym pasuje Windows i jedyne o co można się spierać to o architekturę kernela, techniki zabezpieczeń, itp. Oprogramowanie to rzecz nabyta, ktoś je musi napisać, nie bierze się z kurzu i brudu. Dlatego źle ukierunkowujesz swoją wściekłość na system - to nie Linux jest winny temu, że nie ma na niego jakiegoś twojego programu, tylko korporacja która tego programu postanowiła nie wypuszczać w wersji dla tego systemu. Różnica polega na tym, że ja potrafię obyć się bez oferty firmy XYZ, a ty nie.

Magnum 44   17 #100 27.05.2016 08:45

@Red_Shoehart: Dlatego dobrze, że jest wybór i każdy może używać czego chce :) Zauważ, że niektórzy lubują się w WindowMakerze albo Fluxboxie :P

Magnum 44   17 #101 27.05.2016 08:46

@daras28-82: U mnie SUSE zawsze miał problemy. Na początek, jak chcesz żeby było dużo programów instalowaniach tak jak na Windows to niestety Debianopochodne wygrywają.

Magnum 44   17 #102 27.05.2016 08:48

@dragonn: To znaczy, że będzie bezproblemowe i transparentne przełączanie się pomiędzy kartami graficznymi, co teraz nie do końca działa oraz wsparcie dla najnowszych kart. Może trochę uprościłem, ale mniej więcej o to mi chodziło :)

daras28-82   9 #103 27.05.2016 08:57

@dhor: Masz rację nie znam się, na linuksie, dlatego że próbowałem trzy razy i za każdym razem mnie do siebie bardziej niż zrażał, nie działało kompletnie nic.
Miał być dual boot a wyszła kupa, linuks i utrata danych z Windowsa...
Z programów które używam jest chyba tylko przeglądarka.
Linuks odstrasza tych którzy chcieli by się przekonać, pierdylionem wersji, odmian, nazw, komplikacjami jakie czekają użytkownika zielonego w temacie.
Poradniki owszem są, tylko wyobraź sobie że nie masz pojęcia o atomistyce i specjalista Ci tłumaczy rzucając co 2-gie słowo termin którego w życiu nie słyszałeś...
Na ślęczenie i szukanie definicji, drążenie co do czego i po co, mało kto ma czas.
System powinien być prosty, instalujesz i dalej wszystko intuicyjnie a tu czarna magia z komendami i dziwnymi zaklęciami...

Nie jestem laikiem za jakiego mnie bierzesz, ale linuksa nijak nie kminię.

Autor edytował komentarz w dniu: 27.05.2016 09:03
daras28-82   9 #104 27.05.2016 09:06

@Magnum 44: Co zatem prostego i klikalnego co nie doprowadzi mnie do szewskiej pasji?
Zaznaczam że jestem bardzo nerwowy.

dhor   9 #105 27.05.2016 09:32

@daras28-82: Ale to jest naturalny stan procesu zwanego nauką. Jak się uczyłem języka zachodniego, to native speaker mówił do mnie jak do równego, a ja w ząb. A potem zaczęły się przebłyski i kojarzenie, po jako takie rozumienie i tak dalej.

Podobnie jest z systemami i komputerami. Jeżeli całe życie pracowałeś na Photoshopie, to się po prostu musisz nauczyć obsługi innego programu. Jak całe życie siedziałeś w środowisku Windowsa, to Linux wymaga zrozumienia co najmniej dwóch, trzech kwestii podstawowych - podział dysku i partycji (inne nazewnictwo), skąd się biorą programy i co ma do tego menadżer pakietów (żebyś potem nie ściągał nieskompilowanych źródeł programów i kombinował co z tym zrobić) i do czego służy konto root. I tyle, a znam ludzi, którzy Linuksa używają nawet bez tej wiedzy - ktoś im zainstalował, skonfigurował, działa i finito.

Poza tym, tak naprawę to trzeba sobie zadać pytanie, po co mi jest potrzebny Linux. Kwestia mody? Chęć nauki, zmiany przyzwyczajeń, poznanie nieznanego? A może chęć uczestniczenia w rozwoju opensource? Niestety, konsumpcyjny charakter naszych realiów mocno zawęża atrakcyjność Linuksa dla zwykłego konsumenta, bo w tym systemie wcale nie najważniejsze jest to, że jest on „za darmo” (a już na pewno nie stara się być darmowym windowsem).

daras28-82   9 #106 27.05.2016 09:55

@dhor: Widzisz, temat się rozbija o to że do Windowsa po prostu usiadłem, kupiłem laptoka pierdylion lat temu i zacząłem używać praktycznie z marszu.
Co nie wiedziałem to po forach gdzieś tam doczytałem, było proste, kliknij tu,tu i tu i masz.
Ale co do czego w linuksie w ten sposób nie da się dojść, a napewno nie będzie to takie proste.

Potrzeba jest prosta, Macintoshem się nie podetrę bo polityka firmy mnie obrzydza.
Pozostaje linuksem się pobawić, zwłaszcza że tak dużo dobrego o nim piszą.
Do trzech razy sztuka, za czwartym nauka.
Nauczę się posługiwać linuksem czy nauczę się nie tykać go więcej?

Inna bajka to lekkie dystrybucje które ponoć da się używać normalnie na pecetach które na Windowsie już nie wyrabiają, mam kilka antyków w szafie, może można przeciągnąć ich odejście do lamusa o kilka lat?

marcin1510   9 #107 27.05.2016 10:07

a ten thinkfan to tylko do thinkpadów czy też do innych ?
A co do instalacji sterow z zakladki Dodatkowe sterowniki to nie zawsze to chce działać. Raz gdy to zainstalowałem, ubuntu nie chciało wstać.

Sit   5 #108 27.05.2016 10:29

@Magnum 44 Uwaga, podaję przepis na IDEALNEGO (nie tylko "prawie") ThinkPada:
1. Włóż nośnik z Windowsem (DVD/USB)
2. Instalacja: Dalej -> Dalej -> OK
3. Uruchom komputer ponownie
4. Profit (działa i choćby 50 kart graficznych na raz, zarządzanie energią po prostu jest, sprzęt pracuje na 100% swoich możliwości, bo są do niego STEROWNIKI, internet najzwyczajniej w świecie działa i systemowi nigdy nic się nie odwidzi, że nagle przestanie się włączać)

flaszer   10 #109 27.05.2016 10:39

Tyle zachodu żeby mieć działający system. Przez to też każda moja próba korzystania z Ubuntu kończyła się powrotem do Windowsa ze względu na tragiczny czas pracy na baterii (laptop Lenovo).

Magnum 44   17 #110 27.05.2016 10:40

@Sit: Mam na drugiej partycji Windowsa i tak też zbyt kolorowo nie jest :P Problem z pływającym wiatrakiem także występuje (chociaż może to przypadłość konkretnego egzemplarza) i niestety z wersje na wersję Windowsa Lenovo obcina funkcjonalność. Np. nie ma już możliwości zarządzania SMSami poprzez modem 3G, nie można ustawić zakresu ładowania baterii, nie ma obsługi GPSa po porcie COM. To wszystko było w 7ce, ale w kolejnych wersjach to olali. Na Linuxie to jakoś jest i działa :) Aczkolwiek wszystko zależy od preferencji, jakiego systemu chcesz używać :P

Magnum 44   17 #111 27.05.2016 10:40

@marcin1510: Thinkfan jest do ThinkPadów, ale do wszystkich laptopów jest program, który kontroluje wiatrak po sygnale PWM. Nazywa się "fancontrol", ale o nim się nie wypowiem, bo nie korzystałem :)

bystryy   12 #112 27.05.2016 10:41

@daras28-82: "Co zatem prostego i klikalnego co nie doprowadzi mnie do szewskiej pasji?
Zaznaczam że jestem bardzo nerwowy."

https://en.opensuse.org/openSUSE:One_Click_Install

Prościej już chyba być nie może.

Magnum 44   17 #113 27.05.2016 10:43

@daras28-82: Antyczne komputery? To Lubuntu, środowisko LXDE jest mega lekkie i dadzą radę. A co do "klikalności" to może spróbuj Minta albo własnie Ubuntu. Jak wolisz KDE to można popróbować PCLinuxOS, on też jest fajny, ale ma trochę mniejszą bazę oprogramowania. A jak chcesz dystrybucję, co od ręki Ci skonfiguruje wszystkie zamknięte sterowniki, to ściągnij Manjaro i rozpocznij instalację, ale w trybie "non-free) (ważne!) i wtedy sam doinstaluje sterowniki Nvidii, mikrokod do procesora i ew. do karty Wifi :)

dragonn   11 #114 27.05.2016 10:58

@Magnum 44: hmm poza tym że trzeba było program po prostu odpalać przez optirun to dla mnie to były bezproblemowe i transparentne.

Pallar Anders Visa   2 #115 27.05.2016 11:11

Zaintrygowały mnie te wrzutki z linkami do gameplay'ów na linuxie. Mam już resztki wytrzymałości w stosunku do M$ i Windowsa, gdybym mógł tak odpalić kilka nowszych gierek (i tak mało czasu na granie, ale niestety to jest jak nałóg u mnie i muszę od czasu do czasu pograć) to bym z chęcią przeszedł na linuxa. Mam zainstalowanego elementaryOS, eksperymentalnie, który bazuje na ubuntu - testowałem Cities: Skylines, ale chodzi tragicznie (laptop, dwie grafiki - strzelam, że odpala się na zintegrowanej, nawet nie wiem jak to sprawdzić na linuxie - i nie uważam, że to wina systemu, raczej moja bo nie znam tego OS jeszcze na tyle). Nie wiem za bardzo jak to ugryźć - czy mogę na elementaryOS uzyskać takie efekty jak na zaprezentowanych filmikach, gdzie był kubuntu (w końcu bazuje to na ubuntu), czy jestem zmuszony przeinstalować distro na ubuntu?

Rozumiem, że starsze tytuły, klasyczne nawet, to mogę przez Wine albo nawet dosboxa odpalać (np. Fallout 2)?

Odpowiedniki programów się znajdą, najbardziej szkoda mi Lightrooma, ale i tak nie robię w nim nic profesjonalnie, poza tym mam wersję trial, którą nieco przeciągnąłem i siedzi mi to na sumieniu...

Magnum 44   17 #116 27.05.2016 11:12

@dragonn: Ale nie działa już z najnowszymi sterownikami i kartami od Nvidii :)

Magnum 44   17 #117 27.05.2016 11:21

@Pallar Anders Visa: eOS ma starą wersję Ubuntu jako podstawę (14.04) i starsze sterowniki graficzne. Spróbuj wrzucić Ubuntu, XUbuntu, KUbuntu albo Ubuntu MATE i tam potestować :) Starsze tytuły chodzą pod Wine całkiem nieźle, zobacz sobie projekt PlayOnLinux, tam masz gotowe instalatory. Dodatkowo zamiast Lightrooma spróbuj Darktable albo Photivio.

Magnum 44   17 #118 27.05.2016 11:22

@Anonim (niezalogowany): Próbowałeś Photivio? On ma własny silnik.

Jusko   14 #119 27.05.2016 12:46

@daras28-82 #108: Obawiam się, że nie istnieje niestety Linux, do którego po prostu usiądziesz - i tyle, znasz go całego.

Idealnie pasuje tutaj porównanie do Maka. Bez dwóch znań - OS X to przyjemny system, w którym odnajdzie się każdy. Niemniej choć cechuje go prostota...to nie jest Windows, to zupełnie inny system.

Chodzi o to, że jeśli będziesz szukał zamiennika Windows, to go nie znajdziesz. Jeżeli będziesz wymagał od Linuksa, żeby był Oknami - takie poszukiwania z góry są skazane na porażkę. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ wspominałeś choćby o sytuacji, w której dual-boot skasował Tobie dane z Windows. Cóż...to nie dual boot je skasował, tylko nie dopatrzyłeś czegoś w instalatorze. Bardzo często pada zarzut, że "linux skasował mi dane", a potem okazuje się, że nie uważali w instalatorze. Nigdzie nie warto się śpieszyć, szczególnie z nieznanymi narzędziami. Jeśli nie zamierzasz się uczyć niczego nowego, to próby z Linuksem można zakończyć już teraz. Niestety :-(

W całej informatyce - tylko Windows wygląda i działa jak Windows. Warto mieć tego świadomość. Chociaż OS X jest prostym systemem, to również wymaga przestawienia się, bo nie jest kalką Microsoftu. Dlatego choćbyś intensywnie szukał - nie znajdziesz Linuksa, którego obsługa będzie kalką 1:1 z Windows. Musisz poznać obsługę systemu, nie przeskoczysz tego. Działa to identycznie, jak wiele innych sytuacji w życiu. To jest inne narzędzie - proste, wydajne, elastyczne, ale nie jest "darmowym Windowsem".

Po prostu warto zmienić podejście, a potem pójdzie z górki :-)

  #120 27.05.2016 12:50

@e X t 7 3:
=======

na jakim linuxie ? Tapeta chyba z windows 7 ?

Magnum 44   17 #121 27.05.2016 13:04

@Jusko: Święte słowa. Dlatego nie rozumiem, dlaczego twórcy niektórych dystrybucji reklamują swoje dzieła jako "zamiennik Windows". To wprowadza ludzi w błąd...

Magic_coin   2 #122 27.05.2016 13:51

@Magnum 44: Jakim to programikiem zarządzasz SMS'ami z modemu 3G?? Pod linux'em oczywiście. Mam w swoim lenovo modem wbudowany, a póki co pod Minta takiego programiku nie znalazłem. Mint jak wiadomo blisko Ubuntu leży...

dzemik   7 #123 27.05.2016 14:01

@Anonim (niezalogowany) #122: Nie rozumiem Twojego argumentu... Co do jądra systemu ma tapeta?

Autor edytował komentarz w dniu: 27.05.2016 14:01
Jusko   14 #124 27.05.2016 14:05

@Magnum 44 #123: Myślę, że taka forma reklamy - pozwala zwiększyć atrakcyjność.

Taki slogan jest po części prawdziwy. Podstawy są identyczne, więc każdy ogarnie klikanie ikon, tworzenie katalogów, obsługę przeglądarki itd. Niemniej im dalej w las, tym różnic będzie więcej. Chyba najpopularniejsza zmiana to instalacja z repozytoriów, zamiast szukania plików exe :-)

Gorzej, kiedy świadomie przekonujemy kogoś, że to będzie kopia Windows. Zapewne sam to widziałeś - Wine uruchomi wszystko czego potrzebujesz, nie musisz się niczego uczyć, terminala nigdy nie zobaczysz itd. Nadal czuć w Linuksie pewien rozkrok np. pomiędzy serwerami i desktopem, więc nie warto ściemniać, że to drugi Windows. Jest bardzo podobny, ale mimo wszystko - jak ktoś chce Windows, to tylko od Microsoftu i za pieniążki :-)

Magnum 44   17 #125 27.05.2016 14:11

@Magic_coin: sudo apt-get install modem-manager-gui :)

infoslaw   7 #126 27.05.2016 17:05

@Magnum 44: Jestem szczęśliwym użytkownikiem Arch'a na już nie pierwszym ThinkPad kiedyś tak jak Ty startowałem z Ubuntu potem był znakomity Debian z KDE. Praktycznie nic nie musiałem specjalnie ustawiać na moim laptopie z 2016 roku, fakt jest kilka niedograń ponieważ sterników nie ma w pełni zgodnych ale to chyba zostanie usunięte w nadchodzącej wersji 4.6 :-)

infoslaw   7 #127 27.05.2016 17:10

@daras28-82: Jak już wymieniasz wszystkie nazwy systemów z dużej litery to Linuks też powinno być z dużej litery.

Autor edytował komentarz w dniu: 28.05.2016 01:52
  #128 27.05.2016 17:50

@NieGooglujMnie: "strata czasu: lada moment ci albo padnie system przez upgrade albo nie będziesz nic robił to wtedy pakiety ci się zestarzeją"

LOLz, co ty chłopie? Na laptopie T420 mam Ubuntu upgradowanego od czasów 10.04 z przekładką dysku z poprzedniego laptopa T410 a potem przeniesieniem systemu na SSD. I to były upgrady do 6 miesięcy, nie LTS. Na OptiPlex 890 mam tylko LTSy od 12.04. Obecnie ona 16.04. Problemów nie zauważyłem. Wystarczy czytać co apt-get wypisuje, to wszystko.

Dodam tylko, że na desktopie przesiadłem się na Ubuntu przy okazji 5.04 z Debiana bo miało xorg zamiast xfree86. I tak jakoś ciągnę i nie narzekam. Troubleshooting to się nazywa :P

Magnum 44   17 #129 27.05.2016 19:00

@infoslaw: Dla sprzętu z 2016 roku Kernel 4.6 będzie wybawieniem :)

daras28-82   9 #130 27.05.2016 19:54

@Jusko: Wtedy nie ja stawiałem tylko kumpel, bardziej zaawansowany w swej wiedzy.

daras28-82   9 #131 27.05.2016 19:56

@infoslaw: Widzisz, tu mam dylemat.
Windows to Windows, Mac też nie do pomylenia ale linuks to jakby pisać "miasto" lub "ptak" z wielkiej.

dzemik   7 #132 27.05.2016 21:23

@daras28-82: Mylisz jądro Linux z dystrybucją linuksową. Ale fakt, dość często jest to utożsamiane, mimo, że jest to niepoprawne.

Autor edytował komentarz w dniu: 27.05.2016 21:24
  #133 27.05.2016 21:47

Zamiast PowerTOP, polecam HTop.

daras28-82   9 #134 27.05.2016 22:25

@bystryy: Właśnie suseł mnie załatwił przy ostatnim podejściu.

  #135 27.05.2016 23:18

@daras28-82: xp trzeba było głaskać?

Mój jakoś wytrzymał 10 latek...
Original Install Date: 2006-09-18, 23:45:35

KoczurekK   10 #136 28.05.2016 00:13

@daras28-82: Nie pierdziel o straszności dla zainteresowanych bo przesiadłem się mając 13 lat. Kto ma wierzyć w te bajki skoro mam (co ciekawe nie tylko ja) przed oczami w pełni sprawny system z Linuksem pod maską?

infoslaw   7 #137 28.05.2016 01:58

@daras28-82: tak żeby być zupełnie szczerym to nie istnieje coś takiego jak system Mac, owszem są takie komputery

Radosław Ziomber   6 #138 28.05.2016 05:35

@Anonim (niezalogowany): "I wszystkie te narzędzia bazują na dcraw, który słabo sobie radzi z plikami np. z Sony, bądź nie potrafi poprawnie dekodować plików z niektórych aparatów. Sorry, ale to nie ma startu do Lr czy C1."

Darktable ma niezalezny, wlasny silnik.
Komercyjny COREL AfterShot Pro dziala pod Linuksem.
http://www.aftershotpro.com/en/products/aftershot/pro/#tech-specs
Canon Digital Photo Professional podobno dziala pod WINE.
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=31400

bystryy   12 #139 28.05.2016 08:38

@Magic_coin: "Jakim to programikiem zarządzasz SMS'ami z modemu 3G?? Pod linux'em oczywiście"

http://www.nibyblog.pl/proste-zarzadzanie-modemem-3g-w-linuxie-dzieki-onlitor-53...

Jedyna "trudność" to zrobienie sobie ikony do skryptu na pulpicie.


albo...
Modem Nanager:
https://www.youtube.com/watch?v=ipIOz561KiE

20 sekund w guglu...

Autor edytował komentarz w dniu: 28.05.2016 08:40
Magnum 44   17 #140 28.05.2016 09:03

@bystryy: Modem-Manager-GUI od razu robi ikonkę w Dashu i ma przyjemny interfejs :)

  #141 28.05.2016 10:30

A ja z kolei mam Della Precision 4800 z kartą Nvidia. Używam trzech monitorów i niestety żeby działały musiałem w BIOSie wyłączyć przełączanie kart graficznych. Nie chciało mi się dłużej z tym bawić, ale wygląda na to że praca na trzech (i więcej) monitorach wyklucza użycie prime/bumblebee czy optimusa wogóle...

adi24car   4 #142 28.05.2016 12:20

@Magnum 44: Tak, wszystko chodziło aż miło cały czas...

Magnum 44   17 #143 28.05.2016 13:09

@adi24car: A jaki to lapek i jaki sprzęt?

daras28-82   9 #144 28.05.2016 14:02

@infoslaw: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Mac_OS
Przestarzałe ale jednak.
Dawno przestałem się interesować tym badziewiem.

adi24car   4 #145 28.05.2016 19:19

@Magnum 44: Asus X550vb z i5 8gb, ssd i gf 740m którego chciałem włączyć xD. Nie pojawia się górna belka, oraz belka z programami po lewej, i cała belka z przyciskami w oknach, działa tylko menu prawego przycisku

Autor edytował komentarz w dniu: 28.05.2016 19:19
infoslaw   7 #146 28.05.2016 20:06

@daras28-82: OK niech Ci będzie. Tak kiedyś się zwał system operacyjny Apple.

Magnum 44   17 #147 28.05.2016 20:17

@adi24car: To dziwne w takim razie. A który sterownik chciałeś włączyć? W sensie którą wersję :)

marcin1510   9 #148 28.05.2016 21:51

@@Magnum 44 fancontrol jest w pakietach, ale tylko dla Ubuntu 16.04

  #149 28.05.2016 23:52

@tantaltantal (niezalogowany): Szkoda że jakoś ci nie wieżę. Widzisz nie sram w gacie bo w przeciwieństwie do ciebie nie jestem gimbusem podniecajscym się Linuchem. Testowałem i wciąż testuje linuxa w wymagającym środowisku produkcyjnym i mogę ci powiedzieć że jeszcze sporo wody upłynie za nim będzie można ten system wykorzystywać jak Windows w środowisku desktopowym.

SpaceM7c5   6 #150 29.05.2016 01:32

Naprawdę Fajny wpis. Super opisałeś swoją konfigurację.

dragon321   12 #151 29.05.2016 15:17

@Bazzinga jebac tantaltantala :) (niezalogowany): Ja tam obserwuje Windowsa i mogę powiedzieć, że sporo wody upłynie, zanim będzie tak dobry jak Linux w środowisku desktopowym :)

adi24car   4 #152 29.05.2016 18:14

@Magnum 44: Tą 361 bodajże, ale to nie będzie to, bo dostałem się tam jakoś i ustawiłem wszystko jak było i dalej to samo ;p

Magnum 44   17 #153 29.05.2016 19:05

@adi24car: A próbowałem dodać noveau na blacklistę? :)

sudo sed -i 's/GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="/GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="nouveau.blacklist=1 /g' /etc/default/grub

sudo update-grub

Oczywiście zaraz po tym, jak zainstalujesz sterowniki Nvidii :)

Mirosław1990   8 #154 29.05.2016 19:57

Zmień to:
DISK_APM_LEVEL_ON_BAT="126 126"
i to:
DISK_SPINDOWN_TIMEOUT_ON_AC="128 128"
DISK_SPINDOWN_TIMEOUT_ON_BAT="128 128"
na 160 ponieważ i mniej ustawisz tym więcej będziesz miał start stopów dysku, a to źle wpływa na jego żywotność. Rozmawiałem raz z kolegą który używa dysków WD Red na Gentoo i mówił mi żebym nigdy nie ustawiał takich parametrów dla dysków ponieważ producent sprawdza ile takich cykli wykonał dysk i może nie uznać gwarancji.

Farkas   12 #155 29.05.2016 20:06

Niektórzy komentujący mają z Linuksem problemy, które rozwiązać można w moment. Takie osoby mogą przeczytać ten wpis: http://www.dobreprogramy.pl/Farkas/Zrozumiec-Ubuntu-czyli-ulatwiamy-zycie-nowym-... .

Głównym problemem może być prawidłowa instalacja sterownika graficznego. Napisałem "może być", bo w takim Ubuntu 16.04 chyba coś pozmieniali i działa to domyślnie dobrze tzn. nie drenuje się bateria ani laptop nie chodzi na wyższych obrotach kiedy nie trzeba.

Natomiast mimo wszystko polecam najnowszą odsłonę Ubuntu 14.04, bo tam nie ma choćby problemu z wifi po wybudzeniu.

Autor edytował komentarz w dniu: 29.05.2016 20:08
Mirosław1990   8 #156 29.05.2016 20:08

@Magnum 44: Jak używam samej przeglądarki Google Chrome albo Firefoxa bez oglądania filmów mam około 35-40C, a z filmem na YouTube w 1080p/60FPS (h.264) 45-47C. Zainstaluj sobie rozszerzenie h264ify które ustawi jako domyślne kodek H.264. https://github.com/erkserkserks/h264ify

Pobór prądu po zainstalowaniu tlp, thermald, lm-sensors wprowadzeniu wpisów które podałeś do gruba wynosi niecałe 6W. Jak oglądam film na YouTube w jakości o której pisałem powyżej to laptop pobiera 9W.

HP ProBook 450 G2 (J4S77EA)
CPU: i5-4210u
GPU: Intel HD 4400
RAM: 8 GB
DYSKI: Samsung 840 Evo 250 GB (Ubuntu 16.04 z Unity) + Adata SP900 128 GB M.2 (Windows 8.1 Pro)

Mirosław1990   8 #157 29.05.2016 20:09

@Łukasz Tkacz: Studiując wiki Archa osiągniesz lepsze wyniki. Sam z tego skorzystałem i jestem bardzo zadowolony z pracy Ubuntu na laptopie.

Mirosław1990   8 #158 29.05.2016 20:13

@e X t 7 3: Tom Clancy's Rainbow Six: Siege:
Wszystkie ustawienia na ultra + antyasialing: 90-130 FPS
Na DX12 i Vulkanie miałbym pewnie 150-180 FPS.

CPU: i5-3570 4.2 GHz
GPU: Nvidia GeForce GTX 770 OC 4GB
RAM: 24 GB 2133MHz
DYSKI: Ocz Vertex 4 128GB (system) + WD Red 1TB (Gry)

A Dying Light jest słabą grą i w dodatku kiepsko zoptymalizowaną. Wystarczy przeczytać opinie użytkowników.

Magnum 44   17 #160 29.05.2016 21:22

@Mirosław1990: U ciebie 6 W, ale zobacz, że masz niskonapięciowy procesor ;)

Mirosław1990   8 #161 29.05.2016 21:45

@Magnum 44: Wiem dlatego mam taki niski pobór prądu ;)

Magnum 44   17 #162 30.05.2016 10:35

@Mirosław1990: U mnie niestety aż tak różowo nie jest :) Szkoda, że nie da się np. wyłączyć dwóch rdzeni jak komputer jest na baterii :)

Mirosław1990   8 #163 30.05.2016 12:02

@Magnum 44: Ja chciałbym mieć ten procesor który Ty masz w laptopie ;)

Magnum 44   17 #164 30.05.2016 15:16

@Mirosław1990: To może się zamienimy? :P

Mirosław1990   8 #165 31.05.2016 09:12

@Magnum 44: Nie dzięki. Ja Probooka nie zamienię na Thinkpada. Szybciej kupiłbym Dell XPS 13 9350 albo Dell XPS 15 9550.

Magnum 44   17 #166 31.05.2016 12:55

@Mirosław1990: Ale ja o procesorach mówiłem, ja swojego W530 też nie oddam :P

Mirosław1990   8 #167 01.06.2016 20:02

@Magnum 44: Wiem tylko chodziło mi o to że te nowe thinkpady nie nadają się do niczego.

Magnum 44   17 #168 01.06.2016 20:14

@Mirosław1990: Chyba, że weźmiemy P50 albo P70 :)

Mirosław1990   8 #169 01.06.2016 20:43

@Magnum 44: P70 jest fajny, ale nie zastąpi porządnego PCta. Jeśli miałbym kupić laptopa to coś lekkiego "HP Elitebook Folio 1040 G2" albo Dell XPS 13 lub 15.

  #170 05.06.2016 15:33

@Sit: Jak idealnie, jak masz wtedy szpiegowski badziew system?

No chyba, że ktoś lubi, jak korporacja z ju es ej podgląda wszystko, to wtedy ok. Żeby Windows był idealny, to musiałby być stworzony od zera, bo aktualnie to badziew :D

"systemowi nigdy nic się nie odwidzi, że nagle przestanie się włączać" - kto ci takich bajek nagadał? Trzeba to było powiedzieć mojemu Windowsowi, który nie wstał po uruchomieniu bluetooth(adapter sprawny, Linux nie ma z nim żadnego problemu).

  #171 16.06.2016 08:45

Niezla robota ;)

To jeszcze praca domowa:
1. Sprowadzenie tych zmian do jednego skryptu POSIX /bin/sh co by nie trzeba bylo za kazdym razem klepac.
2. Wykorzystanie wbudowanego w W530 kalibratora kolorów X-Rite co by balans bieli ustawiany w Rawtherapee byl zgodny z prawda niezaleznie od pomieszczenia w ktorym wywolujemy pliki RAW.
3. Ogarniecie shader'ow Nvidia Quadro w OpenCL/CUDA celem wykorzystania ich mocy obliczeniowej do wywolywania RAW'ow w Rawtherapee.

Pozdrawiam ;)

  #172 05.07.2016 21:24

Sam wygląd Ubuntu out of the box - nie jestem fanboy'em ale przekonała mnie jedna rzecz, która innych denerwuje - Unity. Dzięki chowaniu się nawigacji w górnym pasku po maksymalizacji pozostaje bardzo dużo miejsca do "oglądania" na monitorze. Jak ktoś korzystne z Firefox z paskiem menu, sporą ilością wtyczek do docenia każdy dodatkowy rząd pikseli. Dodać do tego motyw GTK a'la Numix lub sam Numix i jest genialne UI, na pewno o dwa nieba lepsze niż w Win10, pozdrawiam http://econtentmarketing.pl