3 maja dniem bez komputera

Strona główna Aktualności

O autorze

Praca na komputerze potrafi wciągnąć. Któż z nas nie zarwał nocy, "młócąc" w ciekawą grę czy ircując z nowo poznanymi ludźmi. Wielu z nas zadaje sobie pytanie czy wytrzymanie 24 godzin bez komputera jest możliwe i czy jesteśmy tak uzależnieni, że już nic nie pomoże ;-)

Shutdown Day to akcja-eksperyment wymyślony przez organizację non-profit z siedzibą w Kanadzie. Pomysł ten ma na celu uzmysłowienie użytkownikom komputerów, jak dużą część naszego życia spędzamy przed monitorem, nie zawsze potrzebnie czy produktywnie. Zamiast tego proponuje się wyłączenie komputera na 24 godziny w dniu 3 maja 2008 roku i spędzenie ich na takich przyjemnościach jak: spacery z ukochaną osobą (byle by nie szlakiem kafejek internetowych ;-), spotkanie z przyjaciółmi na koncercie (bez mp3), rozmowę z rodziną (nie przez komórkę) krótką wycieczkę na łono natury, czy dłuższą wycieczkę rowerową. Dodatkowym bodźcem zachęcającym do udziału w akcji są nagrody - między innymi za najlepszy filmik promujący akcję, czy najlepsze zdjęcie.

Tegoroczna edycja jest drugą z kolei. Pierwsza odbyła się 24 marca 2007 i według organizatorów wzięło w niej udział 65 tys. "komputerów" z całego świata. Autorzy akcji na podstawie zgłoszeń stworzyli mapę świata obrazującą jej wpływ na globalne środowisko. Uczestnicy z Polski zaoszczędzili energię elektryczną (o łącznej mocy 19.31 MW) pozwalającą na ogrzanie dziewięciu domów, wyprodukowanie 828 pluszowych misiów, czy zagotowanie 8280 czajników wody.

Aby wziąć udział w akcji należy zarejestrować się na stronie shutdownday.com, zadeklarować swoje mocne postanowienie klikając na przycisk I Can, wypełnić formularz... i wytrzymać ;-)

© dobreprogramy