Mapy Google wykorzystane do kradzieży pieniędzy. Przestępcy oferowali dostawę alkoholu

Strona główna Aktualności
Mapy Google zostały użyte przez przestępców. (depositphotos)
Mapy Google zostały użyte przez przestępców. (depositphotos)

O autorze

Aplikacja Mapy Google, która dla wielu osób stała się główną nawigacją, może zostać również użyta do kradzieży pieniędzy. Co ciekawe, przestępcy wykorzystali zdjęcia i jedną z funkcji, aby wprowadzić w błąd nieświadomych użytkowników, którzy akurat zapragnęli napić się alkoholu.

Tysiące spreparowanych zdjęć w Mapach Google

Na sprawę zwraca uwagę serwis Android Police, powołując się na odkrycie jednego z użytkowników Twittera. Sklepy z alkoholem w Indiach, które widoczne są w Mapach Google, zostały zalane zdjęciami z numerami telefonów. Nie były to jednak zdjęcia wrzucone przez pracowników sklepu czy zaufanych Lokalnych Przewodników (osoby dodające materiały, w tym zdjęcia, w Mapach Google).

Podane numery nie należały do sklepu. Z ich użyciem można było skontaktować się wyłącznie z przestępcami, którzy podszywając się pod sklep, oferowali dostawę alkoholu do domu. Usługi z dostarczeniem towaru przez sklep monopolowy są popularne w Indiach, więc sama oferta dowiezienia alkoholu mogła nie wzbudzić podejrzeń. Tym bardziej, że była wystawiona w Mapach Google, przy opisie prawdziwego sklepu, często cieszącego się dobrymi opiniami.

Ofiara po skontaktowaniu się z przestępcami (np. przez komunikator WhatsApp) otrzymywała cennik usługi z prośbą o zaliczkę, którą można było zrealizować przez system płatności Paytm lub podając dane karty kredytowej. Oczywiście po dokonaniu płatności, pieniądze znikały z konta nieświadomego klienta, a samej dostawy alkoholu nie było. Wśród ofiar znalazł się starszy obywatel Indii, który stracił wszystkie oszczędności. Dokładna skala, jaki i skutki działań przestępców, nie są jeszcze znane.

Na serwerach Map Google pojawiło się około 40 tys. sfałszowanych zdjęć, które zostały wysłane z sześciu profili. Każdy posiadał indywidualny numer telefonu. Co więcej, profile przestępców zostały użyte do wystawienia setek pozytywnych opinii dotyczących dostaw alkoholu.

Google: staramy się walczyć z oszustami

Do nowej metody oszustwa odniosła się firma Google, aczkolwiek nie dowiedzieliśmy niczego konkretnego. Google zaznaczył, że stara się nie dopuszczać do spamu i wrzucania nieodpowiednich treści do Map Google. W tym celu wykorzystywane są zarówno automatyczne, jak i manualne systemy, które mają pomóc w zachowaniu wysokiej jakości treści udostępnianych przez użytkowników aplikacji. Ponadto, firma bardzo poważnie traktuje wszystkie zgłoszenia oszustw w nawigacji i innych swoich produktach.

Nie tylko podczas korzystania z nawigacji należy zachować szczególną ostrożność. Oficjalny sklep z aplikacjami na Androida jest bowiem wykorzystywany do dystrybucji aplikacji o wątpliwej jakości. Niektóre nawigacje zostały stworzone, aby przede wszystkim zarabiać na reklamach. Warto tutaj zauważyć, że przestępcy z użyciem takich aplikacji, mogą zyskać dostęp do aktualnej lokalizacji ofiary.

© dobreprogramy
s