Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Jak wybrać dystrybucję Linuksa, czyli poradnik dla początkujących linuksiarzy

Na wielu forach czy stronach o tematyce IT ludzie zadają sobie pytanie „Skoro mam zainstalować Linuksa, to którą dystrybucję ?”. Cóż, wybór do łatwych nie należy, gdyż dystrybucji aktualnie jest bardzo dużo, co przekłada się na długość poszukiwań.
Ale zaraz, zaraz … Czym właściwie jest Linux ?

Wielu blogerów to powtarzało wielokrotnie, ale ja powtórzę po raz kolejny. Otóż Linux to tak naprawdę samo jądro, stworzone w 1992 roku przez fińskiego studenta (teraz nim nie jest) Linusa Torvaldsa, który nie miał alternatywy, na której mógł uczyć się i trenować obsługi systemu. System był drogi (a wtedy królował jeszcze DOS i tylko tego systemu jeszcze nauczano w szkołach), a studenta nie było stać na taki wydatek, dlatego też postanowił stworzyć własny, na którym mógłby przećwiczyć obsługę tekstowego interfejsu i wielu innych aspektów pracy.

Z tego jądra powstało mnóstwo dystrybucji, bazowych jak i pochodnych. Z tych bazowych to warto wspomnieć o Debianie, Slackware, Gentoo, RedHacie (teraz podwoił drogi, czego rezultatem jest Red Hat Enterprise Linux i darmowa Fedora). W miarę ułatwienia tworzenia własnych dystrybucji, zaczęło ich z roku na rok przybywać. Najczęściej były to tzw. remixy istniejących już dystrybucji, albo jej pochodne. Jedną z tych najważniejszych jest Ubuntu – stworzona przez Marka Shuttlewortha i firmę Canonical na podstawie Debiana. W oparciu o Ubuntu stworzono kilka odmian dla środowisk graficznych (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu i kilka innych). Od ubuntu także pochodzi dystrybucja Linux Mint.
W tym wpisie chciałbym prześwietlić Ubuntu, tak na początek. Zanim zaczniemy, przedstawię wymagania dystrybucji :

  • Intel Pentium 4 1 GHz
  • 512 megabajtów pamięci RAM
  • 5 gigabajtów przestrzeni na dysku

Cóż – Ubuntu to dystrybucja oparta na gałęzi niestabilnej Debiana, ale to nie oznacza, że nie jest stabilny. Domyślnym pulpitem jest GNOME, jednakże od wydania 11.04 wprowadzono Unity, czyli nakładkę, która zmienia działanie pulpitu – otóż znajduje się na nim pasek boczny (tzw. Aktywator), a programy mają swoje menu na górnym pasku.

Wydania dystrybucji zawsze pojawiają się w kwietniu i w październiku, a co dwa lata w kwietniu dodatkowo wydawana jest edycja LTS, która zawsze otrzymuje 4 aktualizacje, co sześć miesięcy każda. Wsparcie tejże edycji to aż około 5 lat, a standardowego wydania to tylko 9 miesięcy, wcześniej był to cały rok. Na przykład, edycja 12.04 ma wsparcie do 2017 roku, a dodatkowo co pół roku (podczas oczekiwania na kolejne edycje LTS) są wydawane aktualizacje oznaczane od 1 do 4, np. 12.04.1, 12.04.2 itd. Ostatnim wydaniem jest 12.04.4, które zostało wydane kilka dni temu.

Jedną z interesujących rozwiązań jest tzw. HUD (ang. Head up display). To pasek wyszukiwania, do którego dostęp uzyskujemy, po kliknięciu w logo Ubuntu na górze Aktywatora.

Czy system jest dla początkujących ? Jak najbardziej. Większość opcji które są dostępne w systemie, można „wyklikać”. Dystrybucja posiada duży zasób programów po instalacji, a wśród nich między innymi pakiet biurowy LibreOffice, odtwarzacz muzyki czy filmów. Proces instalacji jest dość prosty i krótkotrwały, co także przemawia na korzyść Ubuntu. Repozytorium jest bardzo duże i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Kolejnym plusem jest modułowość, jednakże to raczej należy do każdej dystrybucji. Możemy instalować środowiska graficzne jakie nam się podobają i kiedy chcemy możemy je sobie zmieniać.

Powróćmy na chwilę do instalacji programów. Jest to banalnie proste zadanie. Wystarczy odnaleźć dany program w tzw. Centrum Oprogramowania Ubuntu. Warto też zaktualizować listę pakietów, by można było zainstalować jak najświeższą wersję szukanego programu. Niestety nie wszystkie aplikacje można zainstalować od razu po instalacji systemu – wynika to z repozytoriów, które obsługuje Ubuntu. Domyślnie są wyłączone repozytoria z pakietami nie wspieranymi przez firmę Canonical. Ogólnie repozytorium dzieli się na cztery odłamy :

  • Main – główne aplikacje które spełniają wymagania licencyjne Canonical i są wspierane przez tę firmę.
  • Restricted - zawiera oprogramowanie niezbędne do funkcjonowania systemu, jednakże nie spełnia wymagań licencyjnych. Znajdują się tutaj między innymi sterowniki kart graficznych. Wspierane przez Canonical.
  • Universe – pakiety niewspierane przez Canonical, ale posiadają licencję przyjazną dla użytkowników. Pakiety tutaj się znajdujące tworzone są przez inne firmy (ang. Third-party).
  • Multiverse – pakiety znajdujące się w tej części mają niezgodną z wymogami Ubuntu licencję i nie wspierane przez zespół Ubuntu.

Poza tymi czterema częściami repozytorium istnieje jeszcze piąty – backports, jednakże znajdują się tam tylko pakiety z najnowszych edycji Ubuntu (szczególnie wersji Alpha/Beta).
Na Ubuntu możemy też zainstalować wine – aplikację która pozwoli Nam na uruchomienie programów napisanych pod Windows – oczywiście także do tej grupy należą gry. Można uruchomić między innymi Kingdoms of Amalur, Borderlands 2 (tutaj niestety jest słaba wydajność, ale jest dość grywalna), Aion, Runes of Magic, czy nawet Need for Speed World.
Można jedynie się przyczepić do dość słabej polonizacji. Na dodatek, po instalacji trzeba to spolsczenie doinstalować, gdyż nie ma pełnego wsparcia języka. Niestety i to nie daje pełnego wsparcia języka polskiego, gdyż nadal zdarzają się wstawki z angielskiego.
Z czystym sumieniem mogę ją polecić. Niestety ubuntu nie jest dystrybucją dla wszystkich. Niektórzy wolą Minta, jednakże jego wadą jest częsta awaryjność, co czasem może dać się we znaki początkującym użytkownikom.

Jeśli sam wpis się Wam spodoba, to możliwe, że powstaną kolejne wpisy o tej tematyce.
 

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
GBM   22 #1 21.02.2014 18:51

Ubuntu... ubuntu everywhere... Korzystanie z ubuntu wcale nie czyni linuxiarzem ;]

Spróbuj Debiana, Gentoo, Arch itd. - to są prawdziwe "linuxy", a nie coraz bardziej idące w kierunku windowsa ubuntu ;)

btw.śmierdzi reklamą ubuntu-pomoc.org...

marcin1510   9 #2 21.02.2014 19:23

ani trochę :)
poleciłem tylko stronę, jednakże nie reklamuję tej strony (nie współpracuję z nimi).
A czy przeczytałeś ten wpis ? "Początkujący" chyba raczej nie będzie korzystał z Debiana, gentoo a tym bardziej z Archa. To są dystrybucje wymagające wiedzy i doświadczenia, a przy ubuntu jest mniejsze prawdopodobieństwo że użytkownik stanie w kropce i nie będzie wiedział co robić :)

Ave5   8 #3 21.02.2014 19:23

Czekaj, w tytule masz "jak wybrać dystrybucję" i "poradnik", a opisujesz praktycznie tylko Ubuntu oO Nie twierdzę zaraz że wpis jest słaby czy coś, po prostu tytuł w stylu "Ubuntu jako distro dla początkujących" lepiej oddawałby treść :)

marcin1510   9 #4 21.02.2014 19:28

raczej wiesz co, ja zakładałem serię artykułów "poradnik wyboru".
A to jest pierwsza część dlatego jest tylko o ubuntu.

"Jeśli sam wpis się Wam spodoba, to możliwe, że powstaną kolejne wpisy o tej tematyce. "
czyli po prostu chciałem zrobić serię, ale nie do końca o tym wspomniałem (zapomniałem o tym napisać po prostu)

xomo_pl   24 #5 21.02.2014 19:30

też uważam, że ten wpis jest trochę za ogólny nie mniej ubuntu jest idealne dla nieobeznanych w linuxach- 13.10 już na live odpalony wykrył wszystkie urządzenia i komputer był praktycznie gotowy do działania od razu po odpaleniu. Kilka wersji wcześniej jak testowałem to tak kolorowo nie było....

mikolaj_s   15 #6 21.02.2014 20:23

Co do Ubuntu to zgadzam się, że jest to jedna z dystrybucji, którym poleciłbym nie informatykom do użytku, ale Minta chyba niepotrzebnie oczerniasz. Skąd pogląd o awaryjności?

nerdpershing   3 #7 21.02.2014 20:53

@mikolaj_s
Kiedy korzystałem z Minta, to dość często mi się wywalał Xserver. Nieważne, czy na otwartych sterach, czy Nvidii. W momencie, kiedy potrafiłem zdiagnozować te problemy już nie było sensu korzystania z Minta, bo Debian był o wiele lepszym wyborem.

GBM   22 #8 21.02.2014 21:06

Drogi Marcinie autorze, Debian wbrew pozorom nie wymaga większego doświadczenia, bądź umiejętności - jest bardzo stabilny i polecany początkującym :-)
Poza tym, to o czym mówisz, nie jest regułą, bo dla chcącego nic trudnego- ja np. Prawdziwą przygodę z Linuxem zacząłem właśnie od Gentoo :-)

A ubuntu, jest po prostu uciekającą od "idei linuxowej" dystrybucją :-)

lucas__   13 #9 21.02.2014 21:16

Wymagania Ubuntu przedstawione we wpisie dotyczące ramu są zaniżone. Według oficjalnej wiki:

Ubuntu Desktop 11.04 and up uses Unity as the default GUI while the previous releases used GNOME Panel by default. In order to run Unity the system needs a more capable graphics adapter – see more here or below:

* 1000 ?Hz processor (about Intel Celeron or better)

* 1024 MiB RAM (system memory)

* 3D Acceleration Capable Videocard with at least 256 MB

From experience, we all know that it is recommended to have 2048 MiB RAM to properly run a day to day Ubuntu.
A good start should be with minimum 1024 and recommended 2048 MiB RAM.
https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements#Ubuntu_Desktop...

Innymi słowy 1 GB to absolutne minimum, a zalecane jest 2GB

N4R   3 #10 21.02.2014 21:42

Pracować na Unity z 512MB RAM, hyh... 2GB to mało przy Firefox itd. <- użytkownik Ubuntu.

Dla takiego konfigu to tylko Xubuntu i to też tak "no bo można".

  #11 21.02.2014 21:47

Fajny art... zastanowiłeś się i doradziłeś Ubuntu. Brawo ! A miało być o dystrybucjach i wolnym wyborze. Genialny wpis, tylko dla kogo ? Bo dla Kowalskiego to coś nie bangla. Nic nie wnoszący wpis dla nabijania postó. Po co ? na co ? Dla nagrody ? Litości....

Scheiwar   9 #12 21.02.2014 22:05

http://www.iv.pl/images/02211532379428198519.png Debian 7 MATE z uruchomionym Firefoxem 27 z otwartymi trzema kartami i playerem mp3 w tle. Jak ubuntu pożre tyle na starcie to cud.

triget   8 #13 21.02.2014 22:06

Cały czas męczy mnie brak 3ds max i Photoshop'a na linuxie. Gdyby nie to, już dawno bym się przesiadł.

w.p.   3 #14 21.02.2014 22:08

Ubuntu i jego interfejs użytkownika to masakra. Jak dla mnie Win8 jest znacznie bardziej strawialny. Po co ludzi zniechęcać czymś takim.
Jeśli już linuks to Mint + Cinnamon. Wygodnie i klasycznie. A nie jakieś widzimisie Pana Shuttlewortha - tutaj damy przyciski na lewo a tu będzie o tak - bo tak jeszcze nikt nie miał ;)

lucas__   13 #15 21.02.2014 22:15

@Scheiwar
Zaraz po starcie
http://wstaw.org/m/2014/02/21/ubu2.png
System był postawiony na tym samym kompie, co testowany swego czasu http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Proste-jak-KDEw-praktyce,51429.html PClinuxOS 2007

Kaleson   4 #17 21.02.2014 22:17

Phi... u mnie czysty Debian z KDE zabiera po starcie 248MB

blind-oln   8 #18 21.02.2014 22:36

Debian 7.4 z GNOME 3.4 po starcie: http://pics.tinypic.pl/i/00502/zbwizonrl1k8.png :)

ximian   1 #19 21.02.2014 22:51

@Kaleson
Jak?
U mnie pobierał 0.7GB (bo taką skalę ma monitor systemowy KDE) - może nie instalujesz nepomuków i innych szitów?

enedil   9 #20 21.02.2014 23:08

@Kaleson U mnie konsola na starcie w Archu zabiera 23 MB ... PHI

enedil   9 #21 21.02.2014 23:10

A swoją drogą wkraqdły się błędy, takie jak
"wcześniej był to cały rok"
Wcześniej było 18 miesięcy, czyli 1.5 roku.

0michal0   4 #22 21.02.2014 23:16

"Cały czas męczy mnie brak 3ds max i Photoshop'a na linuxie. Gdyby nie to, już dawno bym się przesiadł."

Photoshopa w której wersji potrzebujesz? CS6 działał mi całkiem sprawnie jak testowałem z miesiąc temu.

  #23 21.02.2014 23:23

Jak wybrać dystrybucję Linuksa, czyli poradnik dla początkujących linuksiarzy

Ubuntu nie nadaje sie dla początkujących nie mających styczności z Linuxem
Ubuntu nie zawiera kodeków i oprogramowania nie wolnego tylko trzeba zainstalować natomiast wymagania środowiska gnome3 SA wysokie minimum 1gb ram najlepszym Linuxem na początek polecał bym mint 16 Cinnamon oparty o ubuntu Na standardowej płycie instalacyjnej linux mint znajduje się większość popularnego własnościowego oprogramowania - wtyczka Adobe Flash Player, Java oraz duży zbiór kodeków audio i wideo pozwalających odtworzyć wszystkie popularne pliki muzyczne i filmowe, nawet korzystając z wersji Live CD (w Ubuntu takie oprogramowanie trzeba zainstalować samodzielnie).

ttomas   12 #24 21.02.2014 23:26

"RedHacie (teraz podwoił drogi, czego rezultatem jest Red Hat Enterprise Linux i darmowa Fedora)"

Potroił drogi, zapomniano o świetnym, stabilnym, darmowym CentOS, który jest nie zastąpiony na serwery :)

  #25 21.02.2014 23:31

Manjaro Linux (lub po prostu Manjaro) – dystrybucja Linuksa bazująca na Arch Linux.
Zalecane wymagania systemowe Procesor: co najmniej 1 GHz pamięć ram 1 GB lub 512 wersja xfce

eimi REDAKCJA  17 #26 22.02.2014 00:08

Niby jak Ubuntu idzie w stronę Windows? Jeśli w jakąś stronę idzie, to OS-a X, przynajmniej interfejsowo. Najbardziej "windows-like" dystrybucją jest dziś chyba openSUSE/KDE.

A Mint+Cynamon to też moim zdaniem najlepsze dla początkujących.

Kaleson   4 #27 22.02.2014 00:56

@enedil ten komentarz pisałeś spod Lynx'a? :D

@ximian Si, nie startuje wgl Akonadi, Nepomuka i reszty farfocli.

trux   11 #28 22.02.2014 01:38

marcin1510@

"Otóż Linux to tak naprawdę samo jądro, stworzone w 1992 roku przez fińskiego studenta (teraz nim nie jest) Linusa Torvaldsa, który nie miał alternatywy, na której mógł uczyć się i trenować obsługi systemu. "

GNU/Linux ma korzenie w Minixie.
["MINIX stał się źródłem inspiracji Linusa Torvaldsa do napisania Linuksa. Razem z FreeBSD systemy te stopniowo przyciągnęły rzesze programistów, którzy preferowali pisanie otwartego oprogramowania w otwartym środowisku (mimo bardzo niewielkich opłat licencyjnych za Miniksa)."]
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/MINIX

Ps. Ten wpis jest raczej o Ubuntu.

neXt___   12 #29 22.02.2014 02:02

Dla początkujących? Polecam Minta z Xfce - po instalacji niewiele różni się od XPka, pomijając fakt, że jest gotowy do użytku, w przeciwieństwie do systemu MS :P Ma dość niskie wymagania - chociaż chętnie rozejrzałbym się za czymś lżejszym, jednak prekonfigurowanym tak, aby obsługą przypominać XP - łyse Xfce zbytnio się różni.
Sam zaczynałem od Ubuntu w wersji 10.4 i źle to wspominam, zwłaszcza dlatego że nie można tam było nawet otworzyć zwykłego pliku mp3, bez uprzedniej instalacji kodeków. Cholera, jakie to było irytujące! Do tego jeszcze te szamotanie się z fleszem. Nigdy nie poleciłbym tej dystrybucji komuś, kto chce zacząć przygodę z Linuksem, chyba że jest masochistą.

Świetną dystrybucją jest również Netrunner, korzystam z niego blisko półtora roku, trudno mu coś zarzucić, może tylko to, że jest dość pamięciożerny - po starcie żre mi trochę ponad 900 mb.

GregKoval   8 #30 22.02.2014 02:29

@trux

>>"GNU/Linux ma korzenie w Minixie. "

To nie zupełnie prawda, na pewno nie ma takich korzeni GNU. Pierwotnie Linus zastąpił jądro Miniksa swoim, czyli po prostu wziął z Miniksa tylko jego oprogramowanie, aby wykorzystać w swoim systemie i pokazać przewagę monolitycznego jądra, nad rozproszonym jakim był Minix na podobnej platformie, to był tylko eksperyment.

Potem Linus zastąpił oprogramowanie Miniksa zestawem GNU i tak powstał GNU/Linux, czyli system linuksowy oparty na GNU. GNU/Linux nie ma żadnych źródeł z Miniksa, nie można więc mówić o miniksowym pochodzeniu. Przy okazji Android jest systemem linuksowym, jego dystrybucją, ale nie jest dystrybucją GNU/Linuksa.

elzear   5 #31 22.02.2014 07:36

nieprawda! Wszyscy wy jestescie w bledzie! :) Najlepsza dystrybucja dla poczatkujacych to Manjaro! :)
Postawilem raz i pokazalem jak aktualizowac :) Od 6 miechow zadnej informacji nie mam od osb ktorym ten system przygotowalem :)

  #32 22.02.2014 08:19

Ubuntu na Pentium 4 z 1GB ram oraz GMA910, nawet nie chciałbyś byś wiedzieć jak chodzi więc te wymagania to bójda... Pozatym 100% użycia procka i mielenie przy podstawowych operacjach, a co ciekawe bliźniczy elementary luna tekich problemow niema, i baa filmy 720/1080 daje rade co prada 1080 troche przymuli ale da sie oglandac.

  #33 22.02.2014 08:27

Jak dla mnie wybór dla początkującego jest taki:
- Mint dla tych którzy działają na zasadzie "zainstaluj i zapomnij"
- Manjaro dla tych którzy lubią sobie co nieco podłubać

slepcu   7 #34 22.02.2014 09:11

@elzear: a która wersja Manjaro ?

Jak to się w ogóle sprawuje? Kiedyż używałem Arch'a, potem z racji braku czasu używałem głównie firmowego Windowsa, ale chciałbym wrócić do Archa.
Dlatego pytam jak się sprawuje Manjaro. Bo to opakowany i wszystko mający na starcie Arch. Myślałem raczej o wersji KDE.
Nie ma większych problemów z Radeonami ?

Myślę że linuxowe dystrycuje powinno się dzielić nie ze względu na zaawansowanie użytkownika, a ze względu na to ile czasu ktoś chce włożyć w instalacje systemu, programów i sterowników. Jestem raczej zaawansowanym użytkownikiem, lubię konsolę, lubię czasem pogrzebać w bebechach, ale chciałbym mieć na starcie gotowy do pracy system.

pokiep666   4 #35 22.02.2014 10:00

Manjaro wykrzacza mi kwin.Po zainstalowaniu systemu i aktualizacji coś dzieje sie z efektami kwin.Gdzieś jest problem.A ,że już mi sie nie chce grzebać to z niego zrezygnowałem.Radeon hd 5870.Jako,że preferuje kde to działam na KaOs i tu jest naprawde przyjemnie.No i oczywiście kubuntu.

Frankfurterium   10 #36 22.02.2014 10:48

@pokiep666

Ostatnie wersje OpenGL i otwartego sterownika Radeonów nieco się gryzą. W Efektach Pulpitu możesz zmienić OpenGL na XRender, z którym KWin działa poprawnie, ale... od pewnego czasu XRender też ma buga i niekiedy bywa mocno zasobożerny. Bardzo chciałem pracować na otwartym sterowniku (z nowym jądrem w końcu nic mi się nie grzeje), a tu znowu taki kwiatek...

I właśnie z tego powodu, chociaż uwielbiam Archa i Manjaro, nie polecałbym początkującym żadnych ciągłych dystrybucji typu cutting edge. Takie sporadyczne cosie zdarzają się i zawsze będą się zdarzały. Taki charakter dystrybucji/modelu wydawniczego.

  #37 22.02.2014 11:25

Moim pierwszym Linuksem, którego odpalałem/zainstalowałem na domowym komputerze był BasicLinux. Tak, to ten na dyskietkach (teraz to byłby mały problem, bo komputery już nie posiadają FDD). Nauczyłem się podstawowych poleceń (busybox), czy elementarnych zasad systemu (moduły jądra, skrypty, XVesa). Potem przeskakiwałem na coraz "większe" dystrybucje. Dość długo korzystałem z PuppyLinux. SuSE, Fedora, czy Ubuntu to już systemy, gdzie wszystko idzie wyklikać, i jest podane na tacy. Więc filozofii nie ma.

pokiep666   4 #38 22.02.2014 11:49

No tak tyle,że w KaOs jest nowe jajko,nowy xserwer i mesa i działa wszystko idealnie.Zmieniałem na xrender i średnio to było.Generalnie to teraz gdybym miał kupować grafe pod linuxa to na pewno nie byłby radeon.

n33trox   6 #39 22.02.2014 11:55

Wpis w miarę ok, ale skoro już zaczynamy od początku, to może coś więcej na temat instalacji, np. jak podzielić partycje, ile miejsca przyznać itp.

Co do tych, którzy się rzucają, że Ubuntu to już prawie nie Linux: mam znajomego informatyka, właściwie programistę, który Linuksy ma w jednym palcu, "bawił się" (on sam to tak określa: nie pracował, ale bawił się) już takimi systemami jak Gentoo, Slackware, Debian, FreeBSD, generalnie "zjadł zęby" na Linuksach. Po jakimś czasie wrócił do Ubuntu, aktualnie właśnie do 12.04 i po prostu stwierdził, że "zabawa" mu się znudziła, teraz czas pracować. Po prostu woli Ubuntu, bo nie musi kombinować, wszystko ma podane na tacy i może się skoncentrować na tym, co ważne dla niego (a nie dla systemu operacyjnego). Ubuntu to Linux jak każdy inny i ja, oraz wielu moich znajomych, również informatyków/programistów, uważamy, że jest to świetny system, któremu właściwie niewiele można zarzucić... no może poza tym, że się czasami wysypie. Ale z drugiej strony Debian też się czasami wysypie, więc...

Kaleson   4 #40 22.02.2014 12:05

@n33trox

Ciekawe jak głośno ten twój znajomy będzie krzyczał jak się okaże za że kilka lat że Canonical znowu diametralnie zmieni interface systemu (co mu prawdopodobnie nakaże zmienić nawyki), a nic innego nie będzie mógł zainstalować bo Mir.

"Ale z drugiej strony Debian też się czasami wysypie, więc..."

  #41 22.02.2014 12:10

Witam. Żadko kiedy komentuje coś w internecie ale się zdarza. W sumie to mam jedno zasadnicze pytanie. Dlaczego zawsze jak się mówi o dystrybucji dla początkującego to pada *buntu ? Przecież jest tyle dystrybucji dla początkujących opartych na wspomnianym distro bądź innych, które są wygodniejsze dla nowicjusza ze względu na dobór interejsu, dobór programów itp.. Chociażby ZorinOS, Lite, SolydXK, Mageia, ROSA i kilka innych dystrybucji. Zaznaczam, że mój wpis nie ma na celu wywołania jakichkolwiek "wojen" tylko wyrażenie własnej opinii. Pozdrawiam serdecznie.

LoczeQ123   5 #42 22.02.2014 12:25

Nie zgodzę się że Ubuntu jest dla początkujących. O wiele przyjaźniejszą dystrybucją jest MINT:
W mint od razu w przeciwieństwie do Ubuntu:
Wtyczke Adobe Flash Player
- Java (z którą współpracują PL czaty np. na WP) Ubuntu też ma javę ale praktycznie nic na niej nie działa
duży zbiór kodeków audio i wideo
W Ubuntu za bardzo się trzymają idei wolnego oprogramowania przez co na starcie użytkownik może spotkać więcej problemów. Ubuntu popularność zawdzięcza tylko dzięki marketingowi tak poza tym co słaba dystrybucja z Unity to nawet wolniejsza niż pozostałe

neXt___   12 #43 22.02.2014 12:30

@n33trox, zastanawiam się po co wspomniałeś o swoim znajomym informatyku - czy mamy go potraktować jako autorytet i bezwzględnie zaakceptować Ubuntu i to, co się z nim dzieje? Canonical stara się wyznaczyć nowy trend, nową ścieżkę rozwoju, którą nikt inny nie chce podążać - dlatego mówi się o tym, że Ubuntu ma coraz mniej wspólnego z Linuksami; nie tak dawno chodziły pogłoski jakoby Ubuntu miało mieć swoją wersję jądra. Poza tym, o Ubuntu mówi się również w kontekście sprzedaży wrażliwych danych firmom reklamowych,
Jedyna wyższość Ubuntu, jaka przychodzi mi do głowy, to to, że większość różnego rodzaju poradników jest kierowana właśnie dla użytkowników tego systemu.

Darthnorbe   13 #44 22.02.2014 12:44

Może ktoś w końcu z obeznanych linuxiaży zamiast rzucać obelgi wytłumaczy mi jak zainstalować chociażby ubuntu tak żeby na AMD FX nie wyskakiwał mi tylko fioletowy kwadrat zamiast systemu??

Tyle o tym gadacie a tego nie da się zainstalować tak jak się instaluje win 7/8/8.1, nawet windows serwer 2012 R2 zainstalował mi się bez problemu. Jak na razie ta sztuka nie udała mi się z żadnym linuxem

  #45 22.02.2014 12:47

Zacznijcie od w miarę obiektywnej (dla wszystkich) definicji ZU:

1) czy ZU to taki co nie umie w Wordzie/Writerze zmienić czcionki albo wstawić ramki? (tutaj przejście z Windowsa na Ubuntu mu nie pomoże)
2) czy ZU to w miarę rozgarnięty użytkownik komputera, który sam potrafi sobie zainstalować Windowsa (czytając komunikaty po polsku, albo po angielsku) i który przy odrobinie samozaparcia może to zrobić z Linuksem

N4R   3 #46 22.02.2014 13:05

Im dalej Ubuntu od typowych Linux'ów tym lepiej, w końcu może powstanie prawdziwy konkurencyjny ekosystem jak Windows i Mac, a pozostałe dystrybucje niech żyją w swoim świecie, w którym jak ktoś będzie jakąś potrzebował na pewno sobie taką wybierze do każdego zastosowania, bardziej Open Source/mniej, z ulubionym środowiskiem, najpraktyczniejszym zestawem oprogramowania itd.

Bardzo kibicuję wizjom Marka (choć sam uważam, że czasami są iście szalone, ale właśnie o to chodzi w tym jego AMAZING). Na krzykaczy bym nawet nie zwracał uwagi, bo śmieszy mnie to jak ktoś tak bardzo krytykuje Ubuntu,a sam z niego nie korzysta, więc niech zostanie na swoim podwórku i tam szuka wad danych rozwiązań, a najlepiej po za głupimi komentarzami niech dołoży się do tego, żeby coś było zrobione lepiej.

n33trox   6 #47 22.02.2014 13:05

@neXt___
Tak tylko wspomniałem, może dlatego, że dla mnie jest jakimś tam autorytetem, bo w końcu programować nie każdy potrafi. No ale Wy czepiacie się wszystkiego, żeby tylko jakiś dym wywołać, co w sumie nie jest w tym serwisie niczym dziwnym...

tux99   3 #48 22.02.2014 13:23

Awaryjność Minta!? WTF? Jest o niebo stabilniejszy od ubuntu, które na moim sprzęcie (testowano na 3 kompach również w Xubuntu) sypie błędami i komunikatami typu "wystąpił błąd wewnętrzny...". Na mincie? spokój . nie wspominając o tym że w Mincie jest sporo lepszy od Unity cinnamon i MDM- najlepszy manager logowania z jakiego korzystałem.

neXt___   12 #49 22.02.2014 13:34

@n33trox, może umieć programować, ale to nie znaczy, że wie coś o systemie. Czepiamy się? To, że Ubuntu nie jest najlepsze, ani nawet dobre, to nie jest czepianie się, tylko stwierdzanie faktów :P

  #50 22.02.2014 14:13

Pamiętam czasy, jak trzeba było wpisywać w DOSie zmienne środowiskowe, jak konfigurować programy, żeby łaskawie zaczęły wydalać z siebie dźwięki albo żeby sieć zadziałała. Nagle w łindołsach 95 było wszystko podane na tacy i ułatwiło to niesłychanie pracę. Według mnie, dotąd, dopóki Linux będzie traktowany tak, że tylko bardzo doświadczeni użytkownicy będą wiedzieć jak uruchomić system, jak zainstalować jakiś program czy skonfigurować go, to system ten będzie systemem niszowym. Dlaczego można było zrobić w Windows pewną grupę ustawień do wyklikania, a bardziej zaawansowane do pogmerania głębiej? To nie odstrasza przeciętnych i słabych użytkowników napędzających rozwój systemu. Klikalność Ubuntu właśnie dąży do pokonania oporów przeciętnego użytkownika, i tak większość poważnych parametrów jest ustawiana hardcorowo.

Dlaczego Android odniósł sukces? Bo zwykły użytkownik nie musi gmerać w ustawieniach przerastających pojmowanie użytkownika o komputerkach. Gdyby rozwój informatyki miał opierać się wyłącznie na opinii tzw. fachowców, to mielibyśmy wieże z kości słoniowej, w których fachowcy upajaliby się swoją fachowością. A przecież zwykli użytkownicy, zwykli gracze chcą włączyć komputer, uruchomić zainstalowany samodzielnie program użytkowy lub grę i jazda! Przypomnijcie sobie jak się pracowało z Uniksem, jak pojawiły się dodatki do Windows umożliwiające współpracę z Uniksem. Gdzie się łatwiej pracowało?

  #51 22.02.2014 15:30

Głównym celem dystrybucji Ubuntu jest dostarczenie użytkownikom kompletnego, otwartego systemu, który będzie łatwy w obsłudze oraz jednocześnie stabilny, niezawodny i nowoczesny tu pojawia się problem ponieważ zawiera wyłącznie wolne oprogramowanie w przeciwieństwie do innych dystrybucji opartych o Ubuntu np netrunner ,mint albo Zorin OS który jest kopia Windows 7 lub xp wizualnie posiada niewolne oprogramowanie pozwalające odtworzyć wszystkie popularne pliki muzyczne i filmowe, zaraz po instalacji lub korzystając z wersji Live CD a w Ubuntu takie oprogramowanie trzeba zainstalować samodzielnie

marcin1510   9 #52 22.02.2014 15:53

do wszystkich co lubią minta :
Mi się sam system podobał, był fajny i wygodny, ale niestety bardzo często mi się sypał i to zdyskwalifikowało go. Tym bardziej że nie wykrywał innych urządzeń.
Fajnie że komentujecie ten wpis. Ale poszliście w całkowicie inną stronę. Wpis miał mieć charakter ogólnikowo-poradnikowy.
To że wpis jest o ubuntu - to celowe , przeznaczam cały wpis na jedną dystrybucję by ją całkowicie prześwietlić.
A co do polecania - poleciłem go, gdyż sam nie miałem problemów z systemem.
Jednakże jeśli ktoś naprawdę nie wie co i jak w systemie to polecam Zorin OS albo Minta (jednak nie wiem jak to jest z nowszymi wersjami, czy naprawili awaryjność).

marcin1510   9 #53 22.02.2014 15:53

do wszystkich co lubią minta :
Mi się sam system podobał, był fajny i wygodny, ale niestety bardzo często mi się sypał i to zdyskwalifikowało go. Tym bardziej że nie wykrywał innych urządzeń.
Fajnie że komentujecie ten wpis. Ale poszliście w całkowicie inną stronę. Wpis miał mieć charakter ogólnikowo-poradnikowy.
To że wpis jest o ubuntu - to celowe , przeznaczam cały wpis na jedną dystrybucję by ją całkowicie prześwietlić.
A co do polecania - poleciłem go, gdyż sam nie miałem problemów z systemem.
Jednakże jeśli ktoś naprawdę nie wie co i jak w systemie to polecam Zorin OS albo Minta (jednak nie wiem jak to jest z nowszymi wersjami, czy naprawili awaryjność).

marcin1510   9 #54 22.02.2014 15:54

do wszystkich co lubią minta :
Mi się sam system podobał, był fajny i wygodny, ale niestety bardzo często mi się sypał i to zdyskwalifikowało go. Tym bardziej że nie wykrywał innych urządzeń.
Fajnie że komentujecie ten wpis. Ale poszliście w całkowicie inną stronę. Wpis miał mieć charakter ogólnikowo-poradnikowy.
To że wpis jest o ubuntu - to celowe , przeznaczam cały wpis na jedną dystrybucję by ją całkowicie prześwietlić.
A co do polecania - poleciłem go, gdyż sam nie miałem problemów z systemem.
Jednakże jeśli ktoś naprawdę nie wie co i jak w systemie to polecam Zorin OS albo Minta (jednak nie wiem jak to jest z nowszymi wersjami, czy naprawili awaryjność).

marcin1510   9 #55 22.02.2014 15:54

do wszystkich co lubią minta :
Mi się sam system podobał, był fajny i wygodny, ale niestety bardzo często mi się sypał i to zdyskwalifikowało go. Tym bardziej że nie wykrywał innych urządzeń.
Fajnie że komentujecie ten wpis. Ale poszliście w całkowicie inną stronę. Wpis miał mieć charakter ogólnikowo-poradnikowy.
To że wpis jest o ubuntu - to celowe , przeznaczam cały wpis na jedną dystrybucję by ją całkowicie prześwietlić.
A co do polecania - poleciłem go, gdyż sam nie miałem problemów z systemem.
Jednakże jeśli ktoś naprawdę nie wie co i jak w systemie to polecam Zorin OS albo Minta (jednak nie wiem jak to jest z nowszymi wersjami, czy naprawili awaryjność).

marach-82   4 #56 22.02.2014 20:21

Warta uwagi (dla początkujących i nie tylko) jest mageia4, naprawdę ciekawa dystrybucja, prosta a zarazam bardzo rozbudowana, wiele przydatnych rzeczy można ustawić a przy tym stabilnie to pracuje. No a przy tym ma bogaty zestaw środowisk graficznych przy instalacji nawet Razor-QT czy Cinnamon lub Mate. Duuużo lepsza dystrybucja niż ubuntu.

sr57be45   7 #57 22.02.2014 21:02

Na starsze maszyny to chyba Lubuntu(okna LXDE) wystarczy.

Fluxbox używałem ale z xfce4-appfinder kiedyś z PLD 2.0 przy poznawaniu linuksa.

fffatman   9 #58 22.02.2014 23:34

Do wyimaginowego zwykłego juzera:

1. „Skoro mam zainstalować Linuksa, to którą dystrybucję ?”. Cóż, wybór do łatwych nie należy, gdyż dystrybucji dla ludzi do samodzielnego instalowania aktualnie jest bardzo dużo, ze trzy.

2. "Korzystanie z ubuntu wcale nie czyni linuksiarzem!" I b. dobrze, przec nie chcesz zostać linuksiarzem.

3. Nie słuchać "prawdziwych" linuksiarzy, trzymać się z daleka od "prawdziwych" linuksów.

4. Trzymać się z daleka od debian-warriors. Każdą chwilę zaoszczędzona na nieumieniu skonfigurowania Debiana przeznaczyć można na naukę gry na bandżo. Ja, osobiście, nad konfigurację przedkładam łapanie karpi.

5. Odpal LiveCD.

6. Naucz się, ze nie po to instalujesz se nie-Windowsa aby po zainstalowaniu 73 dodatkowych bibliotek zainstalować niedziałający program w .NET-cie. OS jest o wykonywania funkcji a nie od instalowania programów.

6.b. VLC. exe to nie to samo co vlc.deb.

7. Konsola vel terminal... Pokochasz terminal kiedy przez pomyłkę wrzucisz 4 000 jotpegów do 700 pedeefów.

8. Nie korzystaj z hobbystycznych dystrybucji, które dzisiaj wywalają xserver, a jutro ich nie ma.

9. Jeżeli na twojej maszynie nie funguje ubuntu, to spróbuj fedory. Jeżeli nie funguje ostatnie wydanie, to spróbuj przedostatniego. Przeważnie problemów z instalacją linuksa nie ma. Prędzej twoja karta graficzna jest w stanie wskazującym na konieczność wyrzucenia jej na śmietnik.

10. Zainstaluj i, jak działa, nie poprawiaj, nie mieszaj repozytoriów, a będziesz się cieszył stabilną pracą OS-a latami. Prędzej się klawiatura w Acerze rozpadnie, jak ubuntu padnie.Nie czytaj głupich porad w necie, których "autorzy" tak samo nie rozumieją, co napisali, jak ty, co przeczytałeś.

10.b. Nie czytaj porad informatyków. Porady informatyków są dla informatyków.

10.c. Używaj wersji stabilnych.

10.d. Wsparcie dla stabilnego ubuntu uległo WYDŁUŻENIU.

11. Nie kompiluj!

12, Nie wrzucaj awangardowych jąder, których ni nvidia, ni virtualboks nie ogarniają.

13. Nie czytaj p-tu 12.

14. Starszą maszynę podaruj siostrzeńcowi.

15. Kodeków nie ma... w windzie. Pt 10. należy rozszerzyć o nieczytanie anonimowych komentów na DP.

16. Czy winda i programy na nią są intuicyjne a linuksowe to samo zło? Intuicyjność MSO czy Photoshopa kończy się na otwarciu.

Ps.1. Fotoszopa na linuksa nie ma.

Ps.2. Pewnie nie będzie.

Ps.3. Po co ci fotoszop.

...

Było pisać bloga.

fffatman   9 #59 23.02.2014 00:05

http://dl.dropbox.com/u/81986/Obszar%201_001.png

I niby co temu Ubuntowi brak?

  #60 23.02.2014 09:20

Dla ludzi chcących "przetestować" linuxa bym polecał ostatniego Netrunnera. Ostatnia wersja jest napakowana programami i na tyle dopracowana, że nawet kompletny fanatyk windowsa się na chwilę zatrzyma i pobawi systemem (a może i zostanie na dłużej). http://www.netrunner-os.com/

  #61 23.02.2014 16:18

Kozaków dla linuxa...

laston   9 #62 23.02.2014 17:55

Przesadzacie z tym jechaniem po Ubuntu... Zainstalowałem sobie niedawno Archa (męczyłem się dwa dni ale się udało), po wgraniu KDE stwierdziłem, że musiałbym siedzieć teraz ze 2 tygodnie żeby ustawić ten system pod siebie więc wywaliłem bo nie mam czasu na takie zabawy. Zainstalowałem sobie Manjaro niby fajnie ale ten system strasznie dłuuuugo się włącza. Więc siedzę na W8.1 ...

PS. A ten wasz zajebisty Mint już instaluje się na GPT czy dalej czekamy?

  #63 23.02.2014 20:31

Artykuły o Ubuntu stają się nudne. Nie dosyć, że podobne i o tym samym, to jeszcze popularność samej dystrybucji maleje (distrowatch.com).
Dlaczego nikt nie rzuci okiem na SuSE? Jedna z najlepiej dopracowanych dystrybucji Linuksa na długie lata przed Ubuntu.

Perceptron   9 #64 23.02.2014 20:37

Kiepski wpis, w dodatku nie związany z tytułem. Ubuntu jest popularną i prostą dystrybucją linuksa, ale na pewno nie jest odpowiedzią na pytanie "jaką dystrybucje wybrać?" zwłaszcza dla każdego. Pomijam, że już nudne się robi jak każdy pisze co i jak w Ubuntu.

N4R   3 #65 23.02.2014 22:39

@fffatman
Zestaw ikon?

  #66 23.02.2014 23:45

@laston

Mam nowego laptopa lenovo idea-pad z500, z UEFI. MINT-16 64bity instaluje się i działa na nim bez problemu.
Że Windows 8 nie chce się odpalać z gruba to już inna sprawa (ale bez problemu odpala się ustawiony biosie, lub spod przycisku F12).

rip LunarBird CLH   3 #67 24.02.2014 01:56

@marcin1510
>do wszystkich co lubią minta :
>Mi się sam system podobał, był fajny i wygodny, ale niestety bardzo często mi się sypał
>i to zdyskwalifikowało go.

Mogę dokładnie to samo powiedzieć o Ubuntu. Gdy go używałem, leżał na obie łopatki średnio tak co trzecią aktualizację. Teraz używam Fedory i nie padła jeszcze ani razu. A dostosowanie straszliwego ponoć GNOME 3 do mojego gustu zajęło mi tak coś koło pół godziny.

@laston
>Więc siedzę na W8.1 ...

*facepalm*

knyku   7 #68 24.02.2014 12:33

fakt, nie wyczerpałeś tematu...

mój dziadek by powiedział: "Widziałem II Wojnę Światową"...
ja bym powiedział: "Widziałem kilka wojen windows-linux"...
ale pierwszy raz mogę powiedzieć: "Linuxsiarze się pozjadali na wzajem" xD
wy chyba jednak macie lekko coś ze sobą :D jad na win, to teraz jad na inne distro, bo moje jest najlepsze :D

netis   5 #69 24.02.2014 22:05

Tak sobie myślałem co by się na Linuxa przerzucić z XP-ka, ale jak widzę ten bajzel na Waszym podwórku to nie wiem czy i jaki sens się głębiej w temat zagłębiać...:/

rip LunarBird CLH   3 #70 24.02.2014 23:36

@knyku

>ale pierwszy raz mogę powiedzieć: "Linuxsiarze się pozjadali na wzajem" xD

Na tym właśnie polega problem, że użytkownicy Ubuntu generalnie figę wiedzą o linuksie w sensie ogólnym. A sam Canonical ma głęboko gdzieś (i z każdym rokiem coraz głębiej) świat linuksowy w sensie ogólnym.

Używanie Ubuntu nikogo nie czyni linuksowcem.

Sinngel   4 #71 25.02.2014 03:09

Bo Ubuntu jest The Best:)Ostatnio zainstalowałem sobie Manjaro.Niby szybki,ale dlatego że z XFCE,ale wolniej się uruchamia i jest po prostu brzydki.Ubuntu zostawiło w tyle inne dystrybucje,stało się przyjazne.Jakby nie patrzeć,Ubuntu to dystrybucja Linuksa i User,który go używa jest Linuksiarzem.Najlepsze forki bazują na Ubuntu,bo po co wymyślać koło od nowa?Moim zdecydowanym numerem jeden jest Pear OS,który mam nadzieję odrodzi się pod szyldem Clementine?Najładniejszy na Świecie jest Kubuntu i jest też bardzo szybki oraz wydajny.Debian,Gentoo,Arch to surówki.Po co mi system,na którym wszystko trzeba godzinami kompilować?Ubuntu i pochodne to system dla przeciętnego użytkownika a nie tylko gmeracza terminalowego.Sam lubię terminal,ale czasem lubię coś wyklikać.W Archu żeby zmienić ikony to trzeba edytować plik i zmienić wpis?mam szpanować jaki to ja mądry jestem bo mam Linuksa?Miałem już wiele dystrybucji,ale najbardziej mi pasuje Ubuntu i pochodne.Nie lubię Unity,ale podoba mi się Gnome Shell,fajnie się na nim pracuje.Ma się podgląd na wszystko.Szkoda że Gnome Shell nie przewiduje Compiza i Emerald,bo fajne są obydwa i nigdy z nimi nie miałem problemów.Ubuntu czy Fedorę wszyscy szanują,coraz więcej programów,które były tylko na Windowsa jest spaczkowanych na Ubuntu czy Fedorę.Podobnie ma się sprawa ze sterownikami.Chciałem na Manjaro zainstalować sterowniki do takiego kombajnu Lexmark i kiszka,nima...:(W ogóle to nigdzie nie znalazłem na jakich pakietach działa Arch czy Manjaro?Wiadomo Gentoo - źródła i kompilacja,Ubuntu,Debian i pokrewne deb,Fedora,Suse,Mandriva(teraz inaczej sie nazywa)rpm.

enedil   9 #72 25.02.2014 15:45

@Sinngel oj tam, jedyne znane mi dystrybucje na których trzeba cokolwiek kompilować, to Gentoo i LFS. Na Debianie i Archu nie widzę potrzeby.

marcin1510   9 #73 25.02.2014 21:38

Myśliciel - patrzyłem na SUSE juz jakiś czas temu ale ta dystrybucja nie pozwalała mi się połączyć z internetem, dlatego podziękowałem za współpracę. Tak poza tym była całkiem fajna.

zyrol81   9 #74 22.06.2014 19:34

nigdy nie rozumiałem, dlaczego Ubunciarze nie są uważani za Linuksiarzy. dystrybucja jak każda inna. A to że jest prostsza w obsłudze i przyjemniejsza dla przyjemnego usera... to źle? Bardzo sobie ceniłem czyste ubuntu z unity. Zawsze działało bez problemów. Gorzej było z xubuntu czy lubuntu. Xubuntu aż do wersji 14.04 miał w sobie tyle błędów, że generalnie nie nadawał się do użytku. Lubuntu za to w wersji 14.04 jest tragedią. Trzeba się trochę pobawić aby wszystko działało jak najlepiej. Ale się da doprowadzić najnowsze lubuntu do stabilności.
Mint? Działa... do czasu kiedy nagle przestaje działać.
Czyste ubuntu zawsze bez błędów.
Obecnie jadę na Debian i na razie do ubuntu nie wrócę.
A co do wymagań samego systemu - mam ubuntu zainstalowane na notebook (1,6GHz procek i 1Gb ram) i działa świetnie. Do komfortowej pracy jak znalazł. Nie wiem, więc skąd ludzie uważają, że 1Gb to za mało na ubuntu. W dodatku od wersji 13.04 szybkość się z wydaniem na wydanie poprawia. 14.04 na notebook ma prędkość porównywalna z XP na takim samym sprzęcie.

  #75 02.11.2014 09:06

Czytam i czytam i co raz bardziej zniechęcam się do przesiadki z łindołsa na cokolwiek innego. Dlaczego większość z wyżej komentujących nieświadomie lub świadomie pcha mnie ku pozostaniu przy systemie microsoftu? Zajrzałem tutaj, bowiem chcę wyłamać się z tych 91% lecz skutecznie mi to obrzydzacie. Ktoś tu przede mną słusznie zauważył, że ZU chce systemu do komunikacji z komputerem, a nie poligonu...

marcin1510   9 #76 08.11.2014 22:19

Och, anonimku. Ile polaków, tyle opinii.
A co do przesiadki na linuksa - przesiadka jest uzależniona od potrzeb.
Jeśli nie chcesz grać w jakieś nowsze gry (chyba że wystarczy ci CS:GO, Wiedźmin i kilka innych) i potrzebujesz systemu głównie dla celów czysto multimedialnych typu przeglądanie internetu, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów to linuks jest dla ciebie. Niestety wybór dystrybucji należy do ciebie.

  #77 25.12.2014 21:30

@n33trox: Bingo!!!!

aak111   6 #78 06.01.2015 17:36

W pełni się z Tobą zgadzam. Jako początkujący użytkownik linuxa raczej próbowałem testować niż testowałem różne dystrybucje. Na pewno żadne distro oparte na KDE bo początkujący pogubi się gorzej niż w lesie. Pamiętajmy, że początkujący im ma mniej opcji do konfiguracji tym mniej spieprzy sobie system a chodzi przecież oto, żeby nauczyć się poruszać w linuxie. Jak się wciągnie to wtedy może zainstalować coś innego. Ubuntu jest znacznie mniej intuicyjne niż mint dla kogoś kto przez lata przyzwyczaił się do windowsa

  #79 12.01.2015 23:23

@GBM: A po co? Jak ktoś szuka tuxa tylko dlatego, że jest łatwy w obsłudze i darmowy, to po co się męczyć?

saicologic   1 #80 09.02.2015 13:57

Hey, Panowie potrzebuję porady :)
jakiego Minta wybrać?
mam notebook Toshiba NB500 10''
1GB RAM
procesor: Intel Atom 2x1.66 GHz
dzięki za radę :)
pozdrawiam

marcin1510   9 #81 09.02.2015 19:29

Ja bym poradził z Cinnamonem albo z XFCE, najwyżej LXDE, innych bym nie tykał. Chociaż na GNOME też powinno dobrze chodzić, jednak polecam coś lżejszego.

Autor edytował komentarz.
saicologic   1 #82 10.02.2015 00:03

@marcin1510: dzięki :)

  #83 26.03.2015 11:26

@GBM: No tak gadasz jakbyś na tych "prawdziwych" Linuksach pracował. Sam nie masz pojęcia a szpanujesz i hejtujesz. Raz chociaż zainstaluj Debiana a gwarantuje że kupa wyśle do mózgu maila że spotkanie w majtach:)

GBM   22 #84 26.03.2015 12:01

@ACAB (niezalogowany): Koleżka jak samo hasełko w nicku, deklaruje zdecydowanie niski poziom intelektualny, mogący cokolwiek wyrażać w temacie :)

Gwoli ścisłości, jeśli dla Ciebie Debian wywołuje, aż tak skrajne zachowania organizmu, to zdecydowanie odradzałbym Ci jakiekolwiek próby z Linuxami, bo na Archu to skażenie środowiska wokół Ciebie, a przy Slacku albo Gentoo.... o Matulo, to by dopiero była farsa :)

Miłego dnia dla eksperta :)

  #85 01.05.2015 19:19

Linux czy warto? Słyszałem, że staje się lepszy od MS. Mam w tej kwestii kilka pytań:
-Jak wygląda sprawa z kompatybilnością?
-Czy jest bezpieczniejszy?
-Czy na starszy komp pójdzie na którym pracuje XP?
-Co z grami?
-Jaka wersja?
-Jakie programy?
Sory, że nie pisze na forum bo mam bana.

marcin1510   9 #86 01.05.2015 22:18

1. Kompatybilność - całkiem dobra. Zależy jaki ma się sprzęt. Większość wykrywa bez problemu (np. moduł WiFi, karta dźwiękowa)
2. Bezpieczniejszy - tak . Nie musisz bawic się w antywirusy, wirusów jest mało i najczęściej chcą uprawnień, które użytkownik musi potwierdzić.
3. Na starszy komp ? Coś się znajdzie. Np. Puppy Linux, SliTaz
4. Zależy jakie gry. Najnowszych nie uruchomisz, chociaż np. Wiedźmin 2 powinien działać przy dobrej konfiguracji. Co jeszcze działa ? Borderlands 2, Aion, Guild Wars 2. Nowsze gry od EA nie działają z powodu braku biblioteki. Zresztą, aktaulne dobrze działające aplikacje możesz sprawdzić na appdb.winehq.org .
5. To zależy od twoich potrzeb. Najczęsciej polecanym jest Ubuntu/Mint albo pochodne. Na komputer słabszy polecam xubuntu/lubuntu, powinny działać. Jeśli nie - wypróbuj Puppy Linux labo SliTaz.
6. Programy .... Większość programów masz już na starcie. Odtwarzacz muzyki, filmów, przeglądarka internetowa, przeglądarka pdfów , nagrywarka płyt i inne.

  #87 02.05.2015 11:32

Wygląda nieźle.
Mogę zainstalować na starszym sprzęcie procek 1.8ghz 1gb ramu i gf mx440.
Ciekawe czy pójdzie. Raczej obok Xp go nie zainstaluje bo nie można.

marcin1510   9 #88 03.05.2015 18:34

Możesz obok Xp zainstalować bez problemu (Na zasadzie dual-bootingu). Ale jeśli nie masz miejsca na dysku, to wtedy lepiej zainstalować na czysto, albo na innym sprzęcie.

  #89 26.05.2015 17:43

Jestem przed wyborem.
Zacznę od tego że najczęściej pracuję (amatorsko) pod WinXP na CorelDraw i dodatkach oraz edytorach wideo a ze światem kontaktuję się programami ze stajni Google Chrome. I chciałbym żeby tak pozostało pod Linuxem.
Jakieś rady lub sugeste?
Będę wdzięczny.

marcin1510   9 #90 26.05.2015 20:37

Corel ? Oj, będzie ciężko. Najnowsze wersje pakietu nie współpracują z wine zbyt dobrze jak na razie. Google Chrome ok, na Linuksie masz Chromium. "edytorach wideo" - o jakich edytorach mowa ?

  #91 28.06.2015 22:20

@N4R: Piszę z netbooka 1GB RAM, procesor 1,66GHz. Ubuntu 12.04 LTS z unity śmiga aż miło.

  #92 06.09.2015 02:50

trzy razy podchodziłem do linuxa i kończyło sie na windowsie .
mam wrażenie że robią to sadyści dla komputerowych masochistów.wygląda to trochę jak zlot posiadaczy syrenek którzy utwierdzaja sie wzajemnie że syrenka do git auto, młotkiem i drutem można naprawić i dalej jedzie.

marcin1510   9 #93 08.09.2015 13:24

oj anonimku.
Po pierwsze jeśli bardzo potrzebujesz np. office'a to wybierz windows.
Jeśli grasz - także.
Jednakże na linuksie wiele rzeczy robi się z automatu, np. wykrywane są modemy do których na windowsie trzeba instalować jakieś dzikie sterowniki, jakies dzikie programy a na linuksie cztery klikniecia mysza i mamy polaczenie z internetem (oczywiscie nie kazde są wykrywane)
Każdy używa to , na co ma ochotę.
na windowsie aktualizacje też pozostawiaja wiele do życzenia - raz działają, raz nie.
A i jeszcze te śledzenie, podobno dla "dobra systemu" - jakaś paranoja. Można je wyłączyć, niesmak pozostaje.
Gdyby nie gry, dawno przeniósłbym się na linuksa.

  #94 29.09.2015 19:06

mnie do linuksa zraziło beznadziejne wsparcie. Nie kazdy jest specjalistą i jak napisalem pytanie na forum to zostałem zhejtowany... oczywiście z brakiem odpowiedzi.

Wypowiedzi takich jak GMB typu:
"Spróbuj Debiana, Gentoo, Arch itd. - to są prawdziwe "linuxy"

aż żal dupę ściska, spróbuj programowania w Asemblerze, to jest prawdziwe programowanie ... ? Nie nie będę używał Debiana do oglądania filmów, tak samo jak Asemblera nie wykorzystuje się do pisania programów.

marcin1510   9 #95 29.09.2015 22:20

To zależy od forum na którym o pomoc się zwrócisz. Niestety tak to jest, że niektórzy zamiast odpowiedzieć na pytanie wolą zhejtować autora posta za to, że nie chce mu się szukać w google pomocy.
Wcale nie musisz używać Debiana, bo to "prawidzwy linux". Możesz wybrać sobie takiego, jaki ci odpowiada.
A czego ten problem dotyczył i jakie to forum było ?

  #96 23.10.2015 20:41

zatrzymałes sie umysłem na windowsie zal mi ciebie

marcin1510   9 #97 25.10.2015 15:37

@up - że niby o kim mówisz ?

  #98 13.12.2015 08:11

Spodziewalem sie cielawego artykulu a tu rozczarowanie - art beznadziejny i tandetny. Niestety :-(

marcin1510   9 #99 14.12.2015 00:05

@as74 - to mam dla ciebie radę - napisz lepszy.

  #100 04.06.2016 12:00

Witam a jaką dystrybucję byście polecili żeby dobrze współpracowała z kartą graficzną Radeon 6850 ?

marcin1510   9 #101 06.06.2016 23:23

Wypróbuj na początek coś ubuntupodobnego. Albo same ubuntu albo Linux Mint.

  #102 17.06.2016 02:38

Kochani... Kwestia, który linuks jest najlepszy to tak jakby dyskutować, które kwiaty są najładniejsze;-). Wszystko kwestia gustu. Używam Debiana, Minta czasem Ubuntu. Przeważnie na lxde, czasem xfce4. Te dystra są naprawdę porównywalne. Przyzwyczaiłem się do pochodnych debiana, dlatego obiektywny nie będę. Ale o to chodzi. Użytkownik ma wybór!!! Nie ta dystrybucja to inna, nie te środowisko to inne. Instalację linuksa można komuś zlecić. Czasem lepiej zapłacić i mieć spokój. Dalej tylko użytkować. Predzej dysk padnie lub zainstalowany linuks (debian, mint, ubuntu). Te dystrybucje są łatwiejsze w obsłudze od windowsa. Ja już zapomniałem co to są programy antywirusowe, antyrobakowe, antycoś tam coś tam i inne antybleble. I to jest argument dla początkującego użytkownika.

  #103 11.07.2016 08:43

@w.p.: zgadza się. ubuntu jest wyjątkowe i nie do każdego przemówi, zwłaszcza do kogoś szukającego czegoś przejrzystego...

w.p.   3 #104 30.07.2016 10:10

@Anonim (niezalogowany): Powiem więcej ostatnio testowo przeszedłem z Cinnamona na Unity (Ubuntu 14.04) w międzyczasie także update paczek. Unity mi kompletnie nie pasuje ale podejrzewam że konfiguracja wielomonitorowa u mnie szwankuje i np. po paru dniach monitory się wyłączają i pomaga tylko reset.
No więc po wspomnianej zmianie czcionki jakieś niewyraźne - zmieniłem je przy okazji powodując restart Unity z wylogowaniem włącznie (!). Drugi problem że kompletnie nie mam dźwięku - zniknęła karta dźwiękowa (oczywiście nie fizycznie - Intel HD zniknął z urządzeń). Przeszukałem parę poradników i nic. Podłączę więc DACa na USB może w ten sposób posłucham muzyki.
Więc... Linuks jest super systemem na pracę pod konsolą (gdzie Win to jakiś żart) ale jako okienka to słaby wybór jeśli ktoś ma pecha :)