OpenMandriva, czyli Mandriva w nowych szatach

Kilka słów o Mandrivie i Open Mandrivie

Mandriva – stworzona w 1998 roku dystrybucja Linuksa, która na początku była tylko zbiorem pakietów do Red Hat Linux. Po jakimś czasie się usamodzielniła i rozwinęła. Wtedy stała się jedną z najbardziej popularnych dystrybucji, szczególnie u początkujących użytkowników systemu z pod znaku pingwina. Niestety w 2011 roku wydana została ostatnia wersja tejże dystrybucji. Utworzono więc fundację OpenMandriva, która zadeklarowała się tworzyć dystrybucję pod tą samą nazwą.

Wersje systemu i środowisko graficzne

OpenMandriva jest jeszcze w fazie beta i niedługo powinna pojawić się stabilna wersja. Ta, która jest dostępna aktualnie oznaczona jest numerem 2013.0. Z ciekawości pobrałem wersję beta tej dystrybucji, gdyż Mandriva była naprawdę ciekawą i wygodną w użyciu systemem. Obraz zajmuje 1,45 GB i jest wydawany w dwóch edycjach : i586 (czyli wersja 32-bitowa) oraz x86_64 (czyli wersja 64-bitowa). Można ją uruchomić bez instalacji, ale także jest możliwość jej instalacji na dysku twardym (instalacja zajmuje ok. 15 minut, zajmuje ok. 5 GB na dysku). Niestety wersja testowa bardzo długo się wczytuje, miejmy nadzieję, że zmieni się to w wersji stabilnej.
Głównym środowiskiem graficznym jest tutaj KDE. Są tu gadżety (np. zegar) czy panele na których możemy sobie dodawać ikony aplikacji. Nie musimy z nich korzystać, możemy je dodawać bezpośrednio na pulpicie.

Co możemy zrobić w systemie ?

Kliknięcie trzeciej ikony na dolnym pasku wyświetla listę ostatnich aplikacji oraz miejsc na dysku. To coś na wzór wyszukiwarki w Ubuntu (w przypadku Unity). Na dole są trzy zakładki : Welcome, Applications i TimeFrame. Ta druga wyświetla listę aplikacji zainstalowanych w systemie i umożliwia ich wyszukiwanie. Ta trzecia to oś czasu, na której ukazane są aplikacje, które uruchamialiśmy w ostatnim czasie. Z tego też ekranu możemy wyłączyć lub zablokować komputer.
Mamy też bardzo ciekawe menu ze wszystkimi aplikacjami, wyglądające jak Menu Start w Windows. W systemie znajduje się jeszcze jedna wyszukiwarka, uruchamiana drugą ikoną od lewej, tylko to zaś ukazuje ulubione foldery i aplikacje (nazywa się to Homerun).
Jak to w Linuksach bywa, mamy też pulpity wirtualne – jest ich aż cztery.

wyszukiwarka ...

i druga....

wirtualne pulpity...

Co OpenMandriva ma "pod maską"

Otóż OpenMandriva ma przede wszystkim :


  • Kernel 3.11.5
  • KDE 4.11
  • LibreOffice 4.1.1.2
  • Firefox 24
  • Thunderbird 17.0.9

Cóż, co tu więcej mówić – czekam z niecierpliwością na stabilną wersję ,a na dziś już koniec.