Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

300h czuwania w telefonie ?

300 h czasu czuwania ? 400 h ? 600 h ?

Przymuszony do wypoczynku z chusteczkami u boku postanowiłem sprawdzić, czy warunki laboratoryjne można odtworzyć w rzeczywistości (i przy okazji w ogóle zmniejszyć zużycie prądu). Padło na S4 mini i9192 Duos Samsunga i żeby nie było zbyt łatwo chciałem to zrobić na stockowym ROMie/kernelu bez roota.

Dla tego modelu dla WCDMA podawane jest właśnie 300 h.

r   e   k   l   a   m   a

Chociaż wygląda to trochę jak lizanie cukierków przez szybę, to wpierw do kosza poszły wszystkie elementy zużywające energię:


 • widgety (zostały usunięte z ekranu startowego)
 • kolorowe animowane tło (zostało zastąpione czarnym jednolitym kolorem z uwagi na to, że ekran Super Amoled zużywa wtedy mniej energii): Ustawienia -> Wyświetlacz -> Tapeta
 • wygaszacz ekranu: Ustawienia -> Wyświetlacz -> Wygaszacz ekranu
 • druga karta SIM (obecnie jest używana tylko wtedy gdy jest potrzebna): Ustawienia -> Moje urządzenie -> Menedżer kart SIM -> SIM2
 • transmisja danych: Ustawienia -> Moje urządzenie -> Menedżer kart SIM -> Sieć do obsługi danych (w takim trybie zamiast MMS będą dostarczane powiadomienia w formie SMS)
 • WCDMA dla pierwszej karty SIM: Ustawienia -> Połączenia -> Więcej sieci -> Sieci komórkowe -> Tryb pracy sieci -> Tylko GSM
 • inteligentny ekran: Ustawienia -> Moje urządzenie -> Inteligenty ekran
 • wsparcie dla różnych gestów: Ustawienia -> Moje urządzenie -> Ruchy i gesty
 • podświetlenie klawiszy pod ekranem: Ustawienia -> Moje urządzenie -> Wyświetlacz -> Podświetl. klawiszy dot.
 • synchronizacja z kontem Google: Ustawienie -> Konta -> Google
 • GPS i lokalizacja: Ustawienia -> Więcej -> Usługi lokalizacji, Ustawienia -> Konta -> Google -> Ustawienia lokalizacji, Ustawienia Google -> lokalizacja
 • Wifi: Ustawienia -> Połączenia -> Wifi
 • Bluetooth: Ustawienia -> Połączenia -> Bluetooth

Równocześnie ekran jest wygaszany tak szybko jak to możliwe (Ustawienia -> Moje urządzenie -> Wyświetlacz -> Wygaszenie ekranu) i jest wygaszany w trakcie połączenia (Ustawienia -> Moje urządzenie -> Połączenie -> Wyłącz ekran podczas poł.), pozostawiłem również włączone opcje oszczędzania energii w Ustawienia -> Tryb oszczędzania energii, nie mogłem jednakże zrezygnować z funkcji automatycznego dostosowywania jasności (Ustawienia -> Moje urządzenie -> Wyświetlacz -> Jasność)

Następnie zabrałem się za opcje w Google Play (wyłączyłem autoaktualizację i powiadomienia o zmianach, podobnie w Samsung Hub) i wyłączyłem część nieużywanych aplikacji (po wejściu do Ustawienia -> Więcej -> Menedżer aplikacji klikałem na aplikację i wybierałem Wyłącz).

Dodatkowo w opcji używanego routera Wifi zostawiłem tylko pasmo 5 Ghz (na 2,5 Ghz telefon łączył się w standardzie "g" zamiast "n", co ostatecznie potwierdziłem SpeedTestem i co wydłużało pobieranie danych).

Wyłączyłem także np. opcję zliczania ilości danych w Avaście. Teraz po restarcie urządzenia i ręcznym "ubiciu" procesów "ELM Agent", "Aktualizacja oprogramowania" i "Usługi Google" w Ustawienia -> Więcej -> Menedżer aplikacji -> Uruchomione mogę zobaczyć:

I co mi teraz pokazuje aplikacja "Wakelock Detector" ? Ano po wyłączeniu ekranu telefon przechodzi mi w tzw. Deep sleep":

i po nocy (orientacyjnie 6 - 8 h) mam "zjedzone" jakieś ok. 2% baterii. Da się ? Da się. Czy te wszystkie operacje są normalne ? Nie są. Dlaczego ? Telefon z pudełka nie powinien mieć masy uaktualniaczy i "zamulaczy", a te niestety stały się obecnie normą, pewnym remedium mogłoby być również użycie Androida 4.4.x zamiast 4.2.2 (m.in. z uwagi na ART ), ale tam z kolei został usunięty moduł do kontroli uprawnień obecny np. w Androidzie 4.3 i 4.4.x dla S4 mini pojawi się "kiedyś" (i nie ma pewności, jakich "wrażeń" dostarczy jego implementacja).

Mówiąc inaczej - chociaż w przypadku i9192 istnieją podejrzenia o błędny hardware (polecam wątek "Hell untraceable wakelocks on i9192" ), to problemem obecnie jest software i dążenia korporacji, aby dane często i gęsto synchronizować... Czyli nic nowego w sumie i szkoda, że często jedynym sposobem obrony Androidowców jest root lub Cyanogen, które też miewają swoje skutki uboczne (ale to już osobny temat)...
 

sprzęt porady urządzenia mobilne

Komentarze