Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

300h czuwania w telefonie ?

300 h czasu czuwania ? 400 h ? 600 h ?

Przymuszony do wypoczynku z chusteczkami u boku postanowiłem sprawdzić, czy warunki laboratoryjne można odtworzyć w rzeczywistości (i przy okazji w ogóle zmniejszyć zużycie prądu). Padło na S4 mini i9192 Duos Samsunga i żeby nie było zbyt łatwo chciałem to zrobić na stockowym ROMie/kernelu bez roota.

Dla tego modelu dla WCDMA podawane jest właśnie 300 h.

Chociaż wygląda to trochę jak lizanie cukierków przez szybę, to wpierw do kosza poszły wszystkie elementy zużywające energię:

 • widgety (zostały usunięte z ekranu startowego)
 • kolorowe animowane tło (zostało zastąpione czarnym jednolitym kolorem z uwagi na to, że ekran Super Amoled zużywa wtedy mniej energii): Ustawienia -> Wyświetlacz -> Tapeta
 • wygaszacz ekranu: Ustawienia -> Wyświetlacz -> Wygaszacz ekranu
 • druga karta SIM (obecnie jest używana tylko wtedy gdy jest potrzebna): Ustawienia -> Moje urządzenie -> Menedżer kart SIM -> SIM2
 • transmisja danych: Ustawienia -> Moje urządzenie -> Menedżer kart SIM -> Sieć do obsługi danych (w takim trybie zamiast MMS będą dostarczane powiadomienia w formie SMS)
 • WCDMA dla pierwszej karty SIM: Ustawienia -> Połączenia -> Więcej sieci -> Sieci komórkowe -> Tryb pracy sieci -> Tylko GSM
 • inteligentny ekran: Ustawienia -> Moje urządzenie -> Inteligenty ekran
 • wsparcie dla różnych gestów: Ustawienia -> Moje urządzenie -> Ruchy i gesty
 • podświetlenie klawiszy pod ekranem: Ustawienia -> Moje urządzenie -> Wyświetlacz -> Podświetl. klawiszy dot.
 • synchronizacja z kontem Google: Ustawienie -> Konta -> Google
 • GPS i lokalizacja: Ustawienia -> Więcej -> Usługi lokalizacji, Ustawienia -> Konta -> Google -> Ustawienia lokalizacji, Ustawienia Google -> lokalizacja
 • Wifi: Ustawienia -> Połączenia -> Wifi
 • Bluetooth: Ustawienia -> Połączenia -> Bluetooth

Równocześnie ekran jest wygaszany tak szybko jak to możliwe (Ustawienia -> Moje urządzenie -> Wyświetlacz -> Wygaszenie ekranu) i jest wygaszany w trakcie połączenia (Ustawienia -> Moje urządzenie -> Połączenie -> Wyłącz ekran podczas poł.), pozostawiłem również włączone opcje oszczędzania energii w Ustawienia -> Tryb oszczędzania energii, nie mogłem jednakże zrezygnować z funkcji automatycznego dostosowywania jasności (Ustawienia -> Moje urządzenie -> Wyświetlacz -> Jasność)

Następnie zabrałem się za opcje w Google Play (wyłączyłem autoaktualizację i powiadomienia o zmianach, podobnie w Samsung Hub) i wyłączyłem część nieużywanych aplikacji (po wejściu do Ustawienia -> Więcej -> Menedżer aplikacji klikałem na aplikację i wybierałem Wyłącz).

Dodatkowo w opcji używanego routera Wifi zostawiłem tylko pasmo 5 Ghz (na 2,5 Ghz telefon łączył się w standardzie "g" zamiast "n", co ostatecznie potwierdziłem SpeedTestem i co wydłużało pobieranie danych).

Wyłączyłem także np. opcję zliczania ilości danych w Avaście. Teraz po restarcie urządzenia i ręcznym "ubiciu" procesów "ELM Agent", "Aktualizacja oprogramowania" i "Usługi Google" w Ustawienia -> Więcej -> Menedżer aplikacji -> Uruchomione mogę zobaczyć:

I co mi teraz pokazuje aplikacja "Wakelock Detector" ? Ano po wyłączeniu ekranu telefon przechodzi mi w tzw. Deep sleep":

i po nocy (orientacyjnie 6 - 8 h) mam "zjedzone" jakieś ok. 2% baterii. Da się ? Da się. Czy te wszystkie operacje są normalne ? Nie są. Dlaczego ? Telefon z pudełka nie powinien mieć masy uaktualniaczy i "zamulaczy", a te niestety stały się obecnie normą, pewnym remedium mogłoby być również użycie Androida 4.4.x zamiast 4.2.2 (m.in. z uwagi na ART), ale tam z kolei został usunięty moduł do kontroli uprawnień obecny np. w Androidzie 4.3 i 4.4.x dla S4 mini pojawi się "kiedyś" (i nie ma pewności, jakich "wrażeń" dostarczy jego implementacja).

Mówiąc inaczej - chociaż w przypadku i9192 istnieją podejrzenia o błędny hardware (polecam wątek "Hell untraceable wakelocks on i9192"), to problemem obecnie jest software i dążenia korporacji, aby dane często i gęsto synchronizować... Czyli nic nowego w sumie i szkoda, że często jedynym sposobem obrony Androidowców jest root lub Cyanogen, które też miewają swoje skutki uboczne (ale to już osobny temat)...
 

sprzęt porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Over   9 #1 26.12.2013 19:55

Mam roota ale to tylko dla wygody i możliwości instalowania apek tzw "nie ofcjalnych" jak i darmowych nie darmowych ;)

Lilith_   1 #2 26.12.2013 20:35

Lumia 520 mojej żony jak siedzi w domu trzyma około 4 dni, jak pójdzie do pracy to trzyma tylko jeden - wszystko przez niski zasięg w tamtym budynku, ot i zagadka rozwiązana.
* telefon używany w ten sam sposób

  #3 26.12.2013 20:42

To Android potrzebuje avasta? Trolololo :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #4 26.12.2013 21:09

Czyli wychodzi na to, że powyłączać wszystko i nie korzystać z smartfona to da się uzyskać wynik laboratoryjny. Tylko po co mi smatrfon, którego nie mogę używać?

marcinw2   3 #5 26.12.2013 21:27

@Shaki81, tu nie chodziło o pokazanie banału, tylko bardziej o wskazanie, że nawet na ROMie stockowym da się obecnie prosto uzyskać w miarę sensowne liczby (a Cyanogena na ten model nie ma). Mam zresztą wrażenie, że scenariusz pod tytułem "synchronizacja co jakiś czas na Wifi" lub "Areo 2 w drugim slocie" (i używanie co jakiś czas, a w pozostałym wyłączanie) są dosyć popularne i nie trzeba mieć włączonych cały czas tych wszystkich usług i apek, które Google i Samsung zalecają. A przy nawigacji telefon też najczęściej jest pod ładowarką.... Do tego zauważ, że taki Bluetooth czy właśnie transmisję danych zaleca się często wyłączać również ze względów bezpieczeństwa....

  #6 26.12.2013 21:40

"transmisję danych zaleca się często wyłączać również ze względów bezpieczeństwa" - hmm? Może coś więcej o tym, bo pierwszy raz słyszę.

Co do wyłączenia synchronizacji to nie dla mnie. Mam ustawione pobieranie maili z 2 kont i oczekuję, że jak nacisnę ikonkę poczty, to będą tam zawsze najnowsze maile. Co w przypadku jak będziemy mieli wyłączoną synchronizację i znajdziemy się w jakimś miejscu bez zasięgu gsm, a z potrzebą dostania się do maila? Już tak kilka razy miałem.

Over   9 #7 26.12.2013 21:48

"transmisję danych zaleca się często wyłączać również ze względów bezpieczeństwa" - hmm? Może coś więcej o tym, bo pierwszy raz słyszę.
To często się robi przy 1 uruchomieniu telefonu żeby nie obciążać transmisji danych o ile nie ma sie wykupionego pakietu danych
2 opcja to w sumie pozostaje WiFi jeśli chcesz odbierać pocztę :) a nie masz zasięgi GSM ;)

  #8 26.12.2013 21:56

@Over ale co ma obciążanie transmisji danych do "względów bezpieczeństwa"? Chyba nic. A co do drugiej rzeczy, mimo że tego nie napisałem, ale chyba jest jasne, że mówię o takich miejscach gdzie nie ma gsm oraz wifi...

marcinw2   3 #9 26.12.2013 22:02

@Over i @gowain, Android jest jakby znany z nieaktualizowania urządzeń, a co przynoszą aktualizacje ? Ano również poprawki zabezpieczeń (bez problemu można znaleźć info o tym i owym, a zresztą rootowanie często również wykorzystuje luki i skoro ono jest możliwe, to....). A jeśli dodamy do tego fakt, że użytkownicy nie sprawdzają lub nie rozumieją uprawnień instalowanych aplikacji i te często robią co chcą i jak chcą, to chyba wniosek jest jasny....

Oczywiście - nie chcę szerzyć FUD, nie jest to tylko moja opinia i często te różne luki nie są trywialne, niemniej jednak....taki i9192 pod tym względem to nie Nexus lub produkty Apple.

PS. Jeśli ktoś trzyma w telefonie nieważne rzeczy, to może jest to nieistotne, ale....nie wszyscy tak robią...i warto wspominać o tej sprawie. Tyle w temacie.

  #10 26.12.2013 22:48

SGS Advance - na urlopie korzystając tylko z smsów i czasami aparatu osiągnąłem bez większego kombinowania 11 dni działania.

  #11 26.12.2013 23:36

2% w ciągu nocy przy takich wyrzeczeniach?

Nexus 4 i CM 11.
WiFi włączone.
Synchronizacja włączona.
Transmisja włączona.
W tle coś tam leci (gReader co 30 minut pobiera dane, Messenger chodzi).

No i w noc leci 0-1%.
A antywirus nie jest do niczego potrzebny.

  #12 27.12.2013 01:49

@lukasamd
Jak długo wytrzymuje Tobie Nexus na cyjanie w porównaniu ze stockowym roomem? U mnie niemożliwością jest dobicie do 4h na ekranie, no chyba żebym cały czas miał włączony tryb samolotowy (ale chyba nie o to chodzi).

djDziadek   17 #13 27.12.2013 06:52

@lukasamd (redakcja) - ilu ludzi posiada Nexusa ? - mam więcej palców :) *
Ilu ludzi nie ma pojęcia o konfigurowaniu telefonu (smartfonu dla czepialskich) ? - Nie mam tylu włosów :) *
@marcinw2 - dobry wpis, może nie o tym jak używać smartfonu jako cegły, ale o tym, co i jak można wyłączyć w konfiguracji urządzenia - wiedzy nigdy za wiele.

* - to oczywiście odpowiedzi w stylu "loży" - bez urazy ;)

  #14 27.12.2013 07:51

@djDziadek
Np ja :) Na największym polskim forum dotyczącym androida dział Nexusa 4 jest jednym z najbardziej obleganych. To również świadczy o tym ze nie jest to "telefon legenda". Nexusy są obecnie niesamowicie popularne i uwierz mi ze aż tyle palców to Ty nie masz :)

Co do tematu naprawdę fajny, ciekawy test ale praktycznie to jak kastracja telefonu. Przeciętnie smartphone na ładowaniu działa do dwóch dni i to wszystko.

marcinw2   3 #15 27.12.2013 11:09

@lukasamd (redakcja) - teoretycznie niewymienna bateria w Nexusie (z czasem straci jednak pojemność), CM to inna bajka (ale na i9192 i na inne dual SIMy go generalnie nie ma), Android 4.4.x to też inna historia niż 4.2.2 (trochę się jednak tam zmieniło na +), tak więc porównujesz jednak gruszki do jabłek (w miarę przyzwoitego i MAŁEGO Dual SIMa do znacznie większego urządzenia bez nakładek)

  #16 27.12.2013 11:43

@Tomasz26 (niezalogowany):
W sumie trudno powiedzieć, bo CM wrzuciłem w tym samym dniu, gdy kurier przywiózł mi Nexusa... Teraz na CM11 (KitKat) i po przełączeniu się na ART trzyma jakieś 28-30 godzin, w tym ekran różnie. Od 3,5 do ponad 4,5 godzin, w zależności od tego jaki jest zasięg, czy korzystam z połączenia GSM czy WiFi (oba włączone cały czas).


@djDziadek:
Oj sporo ma Nexusa, ten model jest dosyć popularny :)
Poza tym, podawałem aby było jasne z czego korzystam. Nie sztuka napisać: "a mi trzyma 4 dni"... i nie dać znać, że to Pentagram Monster.


@marcinw2:
Zobacz, że jednak większy ekran (który jest najbardziej energochłonnym elementem) nieco "rekompensuje" pozostałe różnice.

msnet   22 #17 27.12.2013 13:31

2 % zużycia w nocy to nie jest żaden rewelacyjny wynik... Tyle to czasem nawet moja Lumia 925 potrafi (z włączoną łącznością WiFi i synchronizacją).

p.dulska   4 #18 27.12.2013 19:52

W nocy mam włączony "samolocik" sprawdzam rano po przebudzeniu co się zaktualizowało.

  #19 27.12.2013 22:07

jolla + nfc fix w trybie samolotowym przez 48h zeszło 6% dużo zależy od samego systemu niestety androida bardzo trudno poskromić przeciętnemu userowi android wie lepiej od nas co dla nas dobre dlatego robi sobie po cichu co robi

Axles   18 #20 28.12.2013 08:49

Ja też próbuję w ramach rozsądku wyłączać zbędne rzeczy w telefonie i jako tako wytrzymuje tyle ile mi potrzeba pomiędzy kolejnymi dokarmieniami dawką prądu. Ale np. mój brat dziwi się, że po co ja używam automatycznego doboru jasności ekranu "przecież twoje kolory są takie brzydkie" :) dla każdego liczy się co innego jak widać.

  #21 28.12.2013 09:34

Polecam zainstalowanie Automatelt Pro dzięki któremu ustawicie sobie reguły w słuchawce.
Używam tego na moim SGS3 i Nexusie4 żony. Oszczędności baterii od razu idą na konto :-)

knyku   7 #22 28.12.2013 15:09

te wszystkie aplikacje typu max batery life to jeszcze więcej Ci zjadają tej baterii niż reszta.
pierwsze primo - każdy stockowy rom ma w sobie mase syfu który ciągle się z czymś łączy i działa. wywalić to, wgrać jakiegoś cm czy miui i od razu jest lepiej. jasność na auto, nie ubijać aplikacji i więcej baterii nie uzyskasz.

  #23 01.01.2014 14:30

Osobiście mi normalnie bateria spada 1-2% przy włączonym wifi, synchronizacji email itp. i to przy CM 10 na Samsung i9000.

netis   5 #24 14.01.2014 18:36

Z moich obserwacji najwięcej baterii zżera (oprócz ekranu) wszystko co się łączy z siecią danych.
Więc najskuteczniejsza i najprostsza metoda to włączać "dane" tylko kiedy tego potrzebujemy. Ja mam do tego podręczny przycisk w pasku powiadomień (w ramach apk."Power Toggles") oraz dodatkowo reguły w apk. "Lama". W przeciwnym razie różne aplikację będą łączyły się w tle (czasami ignorując nasze ustawienia synchronizacji jak to miałem z pogodą od "Go").
A z kolei żeby zlokalizować co nam zżera baterię trzeba czasem popatrzeć w "Ustawienia->Bateria".

Mój SGSII na andku 4.03 przez noc przy wyłączonych danych bierze średnio 2%
Inne doświadczenie to kilka godzin w górach (powiedzmy 6) włączony GPS i aplikacja do nawigacji Orux cały czas w tle i co jakiś czas sprawdzam gdzie jestem i gdzie sobie jeszcze pójdę, po drodze robię kilkanaście zdjęć, filmów i na koniec zostaje mi jeszcze 20-30 % baterii.

  #25 21.10.2014 01:29

@Lilith_: twoja żona pracuje tylko w domu:)

  #26 29.09.2015 09:31

"Optymalizacja"(wyłączenie, uśpienie usług) pod względem pożerania baterii tyczy się znikomy procent użytkowników. Reszta świata nawet nie wie,żę MA GPS'a !! Tak jak co po niektórzy zauważyli ze, największym zjadaczem baterii jest ciagła aktywność (odbiór, wysyłanie) internetu przez moduł 3G - od 3 do 4h i po zabawie (4G jeszcze więcej wpierdziela....baterii :/ ) . Samo włączenie "dane komórkowe" bez tej aktywności to przez 8h naszego nocnego snu baterii pochłonie od 5 do 10% czyli tyle co nic. Więc jeżeli nadal mamy "optymalizować" polecam wyłączyć tzn przejść w "tryb offline" co wyłączy nawet aktywność telefoniczną i przejść na łączność WIFI(mobilne routery juz od 160zł). Murowe,że komórka o niebo dłużnej pożyje niż 12h bo pełne dwa dni.