Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Pingwiny też mają głos czyli o syntezie mowy w linuksie

Witam ponownie

Znowu wstęp – którego zapewne i tak nikt nie przeczyta

Na początku chciałem podziękować za ciepłe przyjęcie mojego pierwszego wpisu, za słowa uznania i za komentarze. Przepraszam też za błędy poprzednie i za pewne niestety te, które się wkradną i do tego wpisu, taka jest już specyfika pracy tylko na bazie tego co słyszymy – w końcu herbata i cherbata zostaną przeczytane tak samo ;)
No ale do rzeczy, w tym wpisie podpowiem jak uruchomić polską synteze mowy w Linuksie, która może nie jest tak kompleksowa jak w systemie od małomiękkiego ale do przeczytania newsów na DP - i oczywiście blogów geeków mądrzejszych ode mnie wystarczy ;) –

Znów będę ględził czyli kilka spraw zanim przejdziemy do praktyki.

Po pierwsze należy sobie uświadomić, że synteza mowy w Linuksie to nie to samo co w Windows, nie czarujmy się na obecnym etapie osoba zupełnie niewidoma nie poradzi sobie z Linuksem. Są co prawda niby projekty typu Vinux, które niby mają udźwiękowić system ale niestety to mit. Dlaczego? – Bo to co mamy dziś dostępne to wybrane środowiska graficzne czyt. Gnome i wybrane programy (te, które zostały napisane w środowisku gtk), wiadomo też, że idea Linuksa była inna, tzn. chodziło o to by mieć wybór rozwiązań: KDE, Gnome, Xfce, tu jesteśmy ograniczeni tylko do wycinka programów. Jednak jeśli ktoś potrzebuje po prostu ułatwić sobie życie z Linuksem i wystarczy mu np. możliwość odczytania schowka systemowego czy w miarę udźwiękowione jedno środowisko graficzne zapraszam do dalszej lektury ponieważ to właśnie chcę opisać. Aha i jeszcze jedno – wszystko co tutaj opisuję robiłem na ubuntu 10.04 i działało bez problemu.

Pingwin chce kobietki – instalacja polskiego głosu Milena w linuksie.

Podobnie jak w Windows w systemie Linux do tego by pingwin przemówił potrzebne są nam co najmniej dwie rzeczy, screen reader orca, który w ubuntu już jest (podejrzewam, że jest on też w każdej dystrybucji z gnome, bo orca to właśnie składowa gnome) Oraz głos syntezatora mowy, najpierw opiszę instalację natywnego głosu dla Linuksa jakim jest Milena a potem instalację głosów ivona przy pomocy projektu open-sapi – więcej informacji o nim tutaj,.

Do biegu, gotowi, start – instalujemy Milenę.
1. Najpierw musimy zainstalować zależności niezbędne do działania Mileny, w tym celu w oknie terminala wydajemy polecenie sudo apt-get install enca

2. pobieramy z oficjalnej strony Mileny (http://milena.polip.com/) najnowszą jej wersje, w tym celu otwieramy terminal i wydajemy polecenie wget http://tts.polip.com/files/milena-0.2.46.2.tar.gz

3. teraz wypadałoby rozpakować pobrane archiwum, robimy to standartowo poleceniem: tar –zxvf milena-0.2.46.2.tar.gz oraz przechodzimy do rozpakowanego archiwum za pomocą cd milena-0.2.46.2

4. Instalacji samej Mileny dokonujemy poleceniem sudo ./ubuntu_install_milena.sh

Po wykonaniu tego polecenia mamy w systemie działający głos, przydałaby się jednak jakaś aplikacja, która chociaż w nikłym stopniu umożliwi odczytywanie tekstu z ekranu i tu będziemy potrzebować programiku milena_gtk, pobierzmy go zatem poleceniem wget http://tts.polip.com/files/milena_gtk-0.2.tar.gz . Podobnie jak poprzednio z Mileną ten plik też należy rozpakować poleceniem tar –zxvf milena_gtk-0.2.tar.gz. Do poprawnego działania milena_gtk wymagana jest jeszcze biblioteka pyton_xlib, instalujemy ją za pomocą polecenia sudo apt-get install python-xlibPo zainstalowaniu brakującej biblioteki możemy przejść do katalogu z milena_gtk wpisując cd milena_gtk a następnie uruchomić program wpisując ./Milena_gtk.py, proponuję jednak przenieść program milena_gtk do jakiegoś katalogu wymienionego w $PATCH np. do /bin tak abyśmy nie musieli każdorazowo przechodzić do katalogu z milena_gtk. W tym celu będąc w katalogu z milena_gtk wydajemy polecenie sudo mv *.* /bin, teraz pozostaje nam już tylko skonfigurować Milena_gtk do własnych potrzeb i możemy cieszyć się gadającym schowkiem i integracją z pidginem.

Głosy ivona i projekt open-sapi czyli jeśli Milenka jest „be”.

Poniżej pokrótce postaram się opisać proces uruchomienia głosów ivona w linuksie za pomocą tandemu wine + open-sapi, zatem zaczynamy.

Co będzie nam potrzebne?

- Oczywiście ivona, ja pracuję z głosem Jacek i Jennifer w ivonie w wersji 2 ale nie widzę powodów, dla których inne wersje miałyby nie działać, przynajmniej te 22 KHZ – 16 KHZ zapewne nie dadzą się aktywować ze względu na inny ID komputera pod wine

- program wine, osobiście preferuję wersję rozwojową kompilowaną ze źródeł ale sądzę, że wersja z repo też powinna dać radę
- binaria opisywanej wyżej Mileny, jeśli czytałeś(aś) wpis od początku to już je masz
- program osapi_gtk będący odpowiednikiem Milena_gtk – o nim za chwilę
- źródła projektu open-sapi pobrane za pomocą SVN.

Zaczynamy

1,Po pierwsze instalujemy wine.
2. musimy mieć możliwość pobierania zasobów z serwerów SVN, w tym celu poleceniem sudo apt-get install svn-subversion instalujemy niezbędne pakiety.
3. teraz pobieramy źródełka projektu opensapi za pomocą polecenia svn checkout http://open-sapi.googlecode.com/svn/trunk/open-sapi . Jest tego ładnych kilka MB więc proponuje napić się czegoś zimnego w ten nieznośny upał w międzyczasie.
4. gdy proces się zakończy, stwórz sobie jakiś katalog np. w katalogu domowym gdzie będziesz wszystko trzymać. Ponieważ jak już pewnie zauważyliście mam nieco old-school’owy styl pracy to i tym razem zrobimy to w konsoli, piszemy więc mkdir ~/osapi i przechodzimy do nowo utworzonego katalogu cd ~/osapi .
5. Następnie musimy pobrać plik wineinit.exe i uruchomić go via wine robimy to za pomocą dwóch poleceń wget http://open-sapi.googlecode.com/files/wineinit.exeoraz wine wineinit.exe.

6. teraz instalujemy ivonkę tak jak to się normalnie robi z aplikacjami via wine tj. wine /sciezka/do/instalki/ ivona2_installer_pak_jacek.exe. I tu drobna uwaga, nie instalujmy ivona minireader ani ivona reader bo i tak nie będą działać a w skrajnych wypadkach wywalą nam się ixy, zainstalujmy zatem jedynie posiadane głosy i ivona control center. Po instalacji aktywujemy zainstalowane głosy naszymi kluczami i jedziemy dalej.
7. kolejną czynnością jaką musimy wykonać jest instalacja bibliotek SAPI pod wine, w tym celu wykonujemy następujące polecenia:

wget http://open-sapi.googlecode.com/files/winetricks.sh chmod 770 winetricks.sh ./winetricks.sh sapi51 . Następnym krokiem jest dogranie jednego pliku .dll do instalacji wine niezbędnego do działania opensapi, w tym celu wydajemy polecenia:

wget http://open-sapi.googlecode.com/files/msvcp60.dll cp -f msvcp60.dll $HOME/.wine/drive_c/windows/system32/

Pozostaje nam uruchomić serwer open sapi w tym celu wykonujemy polecenie wine ~/open-sapi/tools/tcl/bin/tclsh85.exe ~/open-sapi/src/unstable/osapi-srv.tcl 2> /dev/null

Powinniśmy usłyszeć ivonę mówiącą Ready, jeśli nie to otwieramy drugi terminal i wydajemy polecenie ~/open-sapi/src/unstable/osapi-cli.tcl -p ? Wtedy w oknie z odpalonym serwerem zobaczymy zainstalowane głosy ponumerowane cyframi od 0 w górę, zatem jeśli np. mamy zainstalowanego Jacka i ma on numer 1 to piszemy ~/open-sapi/src/unstable/osapi-cli.tcl -p 1 -t To jest test Jacka @@ – mała uwaga, dwie @ na końcu polecenia muszą pozostać ale nie są czytane.

Niech gnome przemówi – podstawowe udźwiękowienie środowiska pracy.

Gdy głosy są już zainstalowane a powyższy test pokazał, że działa wszystko jak należy pozostaje nam jeszcze podłączyć jakąś nakładkę graficzną by korzystanie z takich głosów miało sens. W tym celu ze strony syntezatora Milena pobieramy programik osapi_gtk za pomocą polecenia wget http://tts.polip.com/files/osapi_0.1.1.tar.gz po ściągnięciu oczywiście rozpakowywujemy poleceniem tar –zxvf osapi_0.1.1.tar.gz i teraz tak:

- po przejściu do katalogu z rozpakowanym osapi wydajemy polecenie cp rbutil-testing-server.tcl ~/open-sapi/ rockbox/client-server, Podobnie jak w przypadku Milena_gtk polecam skopiować pliki sapi_gtk .py, sapi_say.py oraz osapi_tray1.png np. do /bin by można było uruchamiać skryp osapi z dowolnego miejsca. Następnie rozpakowujemy plik opensapi-0.1.1.tar.gz i przechodzimy do nowo utworzonego katalogu, po czym wydajemy polecenie sudo python setup.py install. Na koniec pozostało nam odpalenie serwera open-sapi tak jak to opisałem wyżej oraz programiku osapi_gtk.py i cieszyć się działającym odczytywaniem schowka, godziny oraz integracji z pidginem i tu mała uwaga. Nie wiem czemu ale u mnie pierwsze odpalenie osapi_gtk nie wydobywa głosu ivony, muszę zamknąć osapi_gtk i ponownie je uruchomić i dopiero działa, a oznaką, że działa będzie wypowiedziane słowo Cześć przez głos SAPI.

Kilka słów na koniec i już Was nie męczę

Po pierwsze chciałem pogratulować wytrwałości tym co dotrwali do końca tego wpisu, mam nadzieję, że komuś się on przyda. Po za tym chciałbym napisać jasno i dobitnie, że:

1. Ani ja ani tym bardziej firma ivona software nie może być odpowiedzialna za nie działanie albo nie prawidłowe działanie ivony uruchomionej pod Linuksem ani też firma ivona software nie będzie udzielać wsparcia technicznego dla ivony w takiej konfiguracji, chociaż została powiadomiona o powstaniu tego wpisu i nie ma żadnych przeciwwskazań licencyjnych do używania ivony pod Linuksem.

2. wszystkie opisane polecenia pisałem z pamięci więc mogłem coś pominąć lub przekręcić, jeśli coś nie będzie działać piszcie, postaram się pomóc

3. Nie jestem autorem żadnego z opisywanych skryptów czy programów, ja jedynie zebrałem wszystko w jednym miejscu, wszelkie podziękowania za oprogramowanie należą się jego twórcom w tym szczególnie twórcy Mileny za… jakże by inaczej Milenę ;) i za nakładkę osapi_gtk, oraz oczywiście twórcy samego opensapi, bez którego ten tekst zakończyłby się na opisie Mileny

P.S Gdyby ktoś był ciekaw.... Wpis zacząłem pisać tak ok 12 w południe a skończyłem teraz tj. ok 20:50 więc jeśli są jakieś błędy to już ze zmęczenia 

Komentarze

0 nowych
przemo_li   11 #1 15.07.2011 08:18

Geeee, dlaczego ludzie tak bardzo upierają się aby innym podawać komendy shell-a. Dla niektórych to wygodniejsze (ja, ja, ja!), ale inni mają uczulenie na widok poleceń. A to wszystko można sobie wyklikać.

Ok oprócz uruchomienia servera opensapi, tutaj przydał by się gotowy skrypt.

marson1   14 #2 15.07.2011 10:32

@przemo_li

Weź pod uwagę proszę specyfikę tego artykułu, dla mnie jak i zapewne dla wielu, jeśli nie większości osób słabowidzących łatwiej jest wklepać polecenia, gdyż w zasadzie można to zrobić metodą kopiuj/wklej niż przebijać się przez kolorowe okienka dialogowe, które komuś kto niedowidzi będą się rozmazywać i i tak już nadmiernie obciążone oczy jeszcze bardziej będą się męczyć. Nie bez powodu pół żartem pół serio w pierwszym swoim wpisie pisałem, że tęsknie do DOSa, tam był tylko tekst a rozpraszająca grafika należała do zadkości, nie wspominając już o fenomenalnie wręcz dla słabowidzących dobranej "kolorystyce" czarne tło i białe litery co dawało znakomity kontrast.

Co do skryptu do instalacji open-sapi, jak pisałem nie jestem jego autorem więc niestety jest jak jest, co do samego odpalenia serwera to nie widzę przeszkód by taki skrypcik napisać i wrzucić go gdzieś w wygodne miejsce, np. na pulpit albo do /bin

entat   7 #3 15.07.2011 11:53

To się napisałeś:) Ciekawy artykuł, napisany ze szczegółami - to dobrze.

@przemo_li, polecenia są bardziej uniwersalną formą, bo nie wszyscy muszą korzystać, np. z Gnome`a.

Pozdrawiam.

webnull   9 #4 15.07.2011 12:10

To się na pewno przyda, szczególnie, że posiadam licencję na Expressivo i głoś Jacka na Windows ;-)

997   5 #5 15.07.2011 12:57

Trochę nie chciało mi się czytać więc wybacz ;D i może to gdzieś w treści poruszyłeś, ale chciałem zwrócić uwagę na bardzo podstawową i zasadniczą kwestię:

Jak osoba niewidząca/niedowidząca ma sobie to wszystko sama zrobić?

Moim zdaniem, jeśli system nie ma wbudowanej obsługi dla ludzi niedowidzących/niewidzących, której na starcie nie da się włączyć jakoś bardzo prosto w celu pomocy i konfiguracji, to co by się nie działo, ktoś musi temu człowiekowi w tym pomóc. Moim skromnym zdaniem tak nie powinno być i osoby niepełnosprawne powinny mieć możliwość wyciągnięcia komputera z pudełka i od razu móc z niego korzystać.

januszek   22 #6 15.07.2011 13:31

@997: Dzięki takim wpisom ktoś zainteresowany nie musi tego robić samemu bo skoro rozwiązanie jest niejako podane na tacy - można o jego wklepanie poprosić kogoś mniej biegłego ale chętnego do pomocy.

  #7 15.07.2011 14:17

Wpis dobry, ale. ale. Osoba stricte niewidoma się w tym nie połapie, jak to już ktoś wyżej wspomniał, pozatym, żeby przeczytać chociażby newsy z dp, to bez czytnika ekranu nie da się tego zrobić, co do vinuxa używam prawie na codzień i do neta w zupełności wystarcza.
Wygląda na to, że jestem wyjątkiem od reguły po przesiedzeniu 8 lat na win, też lubię sobie wyklikać, chociaż też połowicznie, gdzie mi łatwiej terminal, np. wyklikuję sobie, kiedy dopisuję parametr do gruba, bo jąderko w ubu 11 ma pewnego buga, więc bez modyfikacji bynajmniej na moim sprzęcie rozruch nie ma prawa się udać, za to do zmiany uprawnień plików używam terminala. Co do wpisu pojawia się jedno pytanie. Czy da się taką ivonę podłączyć pod orca, czy speakup, jeżeli tak, to jak z wydajnością. Wracając do linuxowej syntezy (espeak) ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Przy pracy na aku można skręcić cpu do minimum i cieszyć się wydajnością syntezy.

Orlando   3 #8 15.07.2011 14:20

Bardzo ciekawy tekst, ale brakuje mi podstawowej informacji. Wszystko powyżej nie jest niezbędne, ponieważ Vinux ma od razu włączoną syntezę mowy w postaci Espeaka. Wiem, wiem... Co za beznadziejna mowa! Ja jednak takiej używam i niewiele więcej potrzeba. I druga rzecz. To prawda, że Orca obsługuje w zasadzie tylko Gnome i zestaw aplikacji i nie daje pełnej swobody. Ale takiej swobody nie ma także pod Windows.

marson1   14 #9 15.07.2011 15:01

@997
Napisałem to zaraz na początku, niestety osoba niewidząca zupełnie nie poradzi sobie z zainstalowaniem tego, osoba niedowidząca... no cóż ja kiepsko widzę ale jakoś dałem radę. Powinno być wiele rzeczy... niestety jest jak jest... prym w dostępności od ręki wiedzie MacOS bo VoiceOver tamtejszy jest na dzień dobry i działa jak to napisałeś zaraz po wyjęciu z pudełka. Jasne jest też, że jeśli ktoś nie widzi azupełnie to wybierze albo Windowsa z konieczności, albo jeśli jest zapaleńcem Vinux lub blubuntu. Ze swej strony powiem tak... Ponieważ mam legalne licencje na Windowsa XP i Windowsa 7 i do tego oczywiście pełne oprogramowanie udźwiękawiająco-powiększające to nie będę skazywał się na espeaka, bo to cofanie się o 10 lat, dla mnie to co daje Milena + projekt open-sapi daje mi możliwość przeczytania newsow na DP, maili i pogadania ze znajomymi - do poważniejszej pracy mam Windows 7 / XP

P.S gdyby się uprzeć osoba niewidoma także mogłaby to podpiąć jak? Wystarczyłoby by osoba widząca podłączyła ssh pod maszyne z ubuntu a następnie zainteresowany loguje się np. poprzez putty, podejżewam, że screen reader nie miałby większego problemu z odczytaniem tego co wypluwa putty

@vinuxiarz - z tego co mi wiadomo nie ma możliwości, bo open-sapi jest we wczesnym stadium rozwoju,m jest tylko jedynie moduł do speech-dispathera (wykorzystywanego przez Orce) dla Mileny. Z Polskich syntezatorów jest też SynTalk pod Linuksa, który też ma moduł do speech Dispathera, o ile mnie pamięć nie myli jest on chyba nawet w standarcie w Orce w tej chwili.

  #10 15.07.2011 16:53

@marson1
Dzięki za odp, puki co espeak mi w zupełnosci wystarczy, syyntezy w stylu ivona, czy agata używam pod windows, lub do czytania książek, a tam gdzie zależy mi na szybkości pracy espeak, czy to w nvda, czy w vinuxie jest niezastąpiony.
ps
Ostatnio wprowadzono wsparcie dla putty przez nvda, w komercyjnych czytnikach z tego co wiem, to trzeba emulowaną myszką chodzić, żeby czytać pytty, ale to info z przed kilku lat, mogło się to zmienić do tej pory.

  #11 16.07.2011 20:11

Witam,
na początku chciałbym podziękować autorowi, za stworzenie powyższej instrukcji. Dało mi to cień nadziei, że jednak uda mi się wykorzystać kupione niegdyś głosy IVONA na na Linuksie.
Jednak wykonując wszystko krok po kroku (kopiuj/wklej) działa to tylko do czasu, uruchomienia Milena_gtk. Później zaczęły się schodki. Nie znam się na jakoś szczególnie na Linuksie, dlatego w miarę możliwości prosiłbym o pomoc. Korzystam z dystrybucji Mint 11 - środowisko Gnome.
Wydanie polecenia:
"sudo apt-get install svn-subversion"
dało mi odpowiedź:
"Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
E: Nie udało się odnaleźć pakietu svn-subversion"
Znalazłem jednak paczkę o nazwie "Subversion" przez Menedżer oprogramowania. Nie wiem, czy to jest to samo, ale zainstalowałem.
Dalej wszystko szło poprawnie (a przynajmniej tak wyglądało), do czasu zainstalowania Ivona Control Center i głosu Jacek. Wyświetliła, że instalacja zakończyła się pomyślnie, ale jednocześnie (chyba przy próbie uruchomienia ICC) pojawiło się okienko Wine o błędzie (po zamknięciu instalatora zniknęło) i okienko "Microsoft Visual C++ Runtime Library" głoszące
"Runtime error!
Program: C:\Prog...
R6034
A application has made an attempt to load the C runtime library incorrectly.
Please contact the application's support team for more information."
Przy próbie uruchomienia Ivona Control Center z konsoli wyświetla okienko informujące, że nastąpił błąd, a w konsoli następujące komunikaty:
"wine IVONA\ ControlCenter.exe
fixme:actctx:parse_depend_manifests Could not find dependent assembly L"Microsoft.VC80.CRT" (8.0.50727.762)
fixme:msvcrt:_controlfp_s ((nil) 65536 196608) semi-stub
fixme:msg:ChangeWindowMessageFilter 4a 00000001
wine: Call from 0x7bc4a440 to unimplemented function MSVCP80.dll.??0?$basic_istream@_WU?$char_traits@_W@std@@@std@@QAE@PAV?$basic_streambuf@_WU?$char_traits@_W@std@@@1@_N@Z, aborting
wine: Unimplemented function MSVCP80.dll.??0?$basic_istream@_WU?$char_traits@_W@std@@@std@@QAE@PAV?$basic_streambuf@_WU?$char_traits@_W@std@@@1@_N@Z called at address 0x7bc4a440 (thread 0048), starting debugger...
Unhandled exception: unimplemented function MSVCP80.dll.??0?$basic_istream@_WU?$char_traits@_W@std@@@std@@QAE@PAV?$basi called in 32-bit code (0x7bc4a440).
Register dump:
CS:0023 SS:002b DS:002b ES:002b FS:0063 GS:006b
EIP:7bc4a440 ESP:0032f2e8 EBP:0032f34c EFLAGS:00200202( - -- I - - - )
EAX:005719f6 EBX:7bc9dff4 ECX:0032f378 EDX:0032f40c
ESI:0032f2f4 EDI:00000000
Stack dump:
0x0032f2e8: 00000010 0032f300 7bc45696 80000100
0x0032f2f8: 00000001 00000000 7bc4a440 00000002
0x0032f308: 005729e4 005719f6 7bc45696 000b4f80
0x0032f318: 0016b028 7bc9dff4 00000018 00000000
0x0032f328: 00000010 00000000 00000000 00110000
0x0032f338: 00110000 00110014 7b882ff4 00000000
Backtrace:
=>0 0x7bc4a440 call_dll_entry_point+0x620() in ntdll (0x0032f34c)
1 0x0033000f (0x0032f4a4)
2 0x0047a10b in ivona controlcenter (+0x7a10a) (0x0032f644)
3 0x001686b8 (0x7b882ff4)
4 0x00000000 (0x7b882ec8)
0x7bc4a440 call_dll_entry_point+0x620 in ntdll: subl $4,%esp
Modules:
Module Address Debug info Name (102 modules)
PE 400000- 59a000 Export ivona controlcenter
ELF 7b800000-7b97c000 Deferred kernel32
\-PE 7b810000-7b97c000 \ kernel32
ELF 7bc00000-7bcba000 Export ntdll
\-PE 7bc10000-7bcba000 \ ntdll
ELF 7bf00000-7bf04000 Deferred
PE 7c420000-7c4a5000 Deferred msvcp80
ELF 7da69000-7dac2000 Deferred riched20
\-PE 7da70000-7dac2000 \ riched20
ELF 7dac2000-7dada000 Deferred msftedit
\-PE 7dad0000-7dada000 \ msftedit
ELF 7dada000-7daf5000 Deferred spoolss
\-PE 7dae0000-7daf5000 \ spoolss
ELF 7daf5000-7dafe000 Deferred librt.so.1
ELF 7dafe000-7db3b000 Deferred libdbus-1.so.3
ELF 7db3b000-7db40000 Deferred libgpg-error.so.0
ELF 7db40000-7db51000 Deferred libtasn1.so.3
ELF 7db51000-7db66000 Deferred libresolv.so.2
ELF 7db66000-7db6a000 Deferred libkeyutils.so.1
ELF 7db6a000-7db72000 Deferred libkrb5support.so.0
ELF 7db72000-7db82000 Deferred libavahi-client.so.3
ELF 7db82000-7db8e000 Deferred libavahi-common.so.3
ELF 7db8e000-7dc02000 Deferred libgcrypt.so.11
ELF 7dc02000-7dc98000 Deferred libgnutls.so.26
ELF 7dc98000-7dcbc000 Deferred libk5crypto.so.3
ELF 7dcbc000-7dd6a000 Deferred libkrb5.so.3
ELF 7dd6a000-7dd9a000 Deferred libgssapi_krb5.so.2
ELF 7dd9a000-7dde4000 Deferred libcups.so.2
ELF 7dde5000-7de06000 Deferred localspl
\-PE 7ddf0000-7de06000 \ localspl
ELF 7de49000-7de7d000 Deferred uxtheme
\-PE 7de50000-7de7d000 \ uxtheme
ELF 7de7d000-7de83000 Deferred libxfixes.so.3
ELF 7de83000-7de8d000 Deferred libxcursor.so.1
ELF 7de8d000-7de91000 Deferred libxcomposite.so.1
ELF 7de91000-7de99000 Deferred libxrandr.so.2
ELF 7de99000-7dea3000 Deferred libxrender.so.1
ELF 7dea3000-7dea9000 Deferred libxxf86vm.so.1
ELF 7dea9000-7dead000 Deferred libxinerama.so.1
ELF 7dead000-7dece000 Deferred imm32
\-PE 7deb0000-7dece000 \ imm32
ELF 7dece000-7ded4000 Deferred libxdmcp.so.6
ELF 7ded4000-7ded8000 Deferred libxau.so.6
ELF 7ded8000-7def1000 Deferred libxcb.so.1
ELF 7def1000-7def6000 Deferred libuuid.so.1
ELF 7def6000-7e011000 Deferred libx11.so.6
ELF 7e011000-7e020000 Deferred libxext.so.6
ELF 7e020000-7e038000 Deferred libice.so.6
ELF 7e038000-7e040000 Deferred libsm.so.6
ELF 7e044000-7e048000 Deferred libcom_err.so.2
ELF 7e062000-7e103000 Deferred winex11
\-PE 7e070000-7e103000 \ winex11
ELF 7e125000-7e14f000 Deferred libexpat.so.1
ELF 7e14f000-7e17e000 Deferred libfontconfig.so.1
ELF 7e17e000-7e193000 Deferred libz.so.1
ELF 7e193000-7e219000 Deferred libfreetype.so.6
ELF 7e23b000-7e269000 Deferred ws2_32
\-PE 7e240000-7e269000 \ ws2_32
ELF 7e269000-7e27d000 Deferred lz32
\-PE 7e270000-7e27d000 \ lz32
ELF 7e27d000-7e296000 Deferred version
\-PE 7e280000-7e296000 \ version
ELF 7e296000-7e2fb000 Deferred gdiplus
\-PE 7e2a0000-7e2fb000 \ gdiplus
ELF 7e2fb000-7e32d000 Deferred msvcr90
\-PE 7e300000-7e32d000 \ msvcr90
ELF 7e32d000-7e3af000 Deferred msvcrt
\-PE 7e340000-7e3af000 \ msvcrt
ELF 7e3af000-7e3de000 Deferred msvcr80
\-PE 7e3c0000-7e3de000 \ msvcr80
ELF 7e3de000-7e4c5000 Deferred oleaut32
\-PE 7e3f0000-7e4c5000 \ oleaut32
ELF 7e4c5000-7e538000 Deferred rpcrt4
\-PE 7e4d0000-7e538000 \ rpcrt4
ELF 7e538000-7e637000 Deferred ole32
\-PE 7e550000-7e637000 \ ole32
ELF 7e637000-7e66e000 Deferred winspool
\-PE 7e640000-7e66e000 \ winspool
ELF 7e66e000-7e75b000 Deferred comctl32
\-PE 7e680000-7e75b000 \ comctl32
ELF 7e75b000-7e7bc000 Deferred shlwapi
\-PE 7e770000-7e7bc000 \ shlwapi
ELF 7e7bc000-7e995000 Deferred shell32
\-PE 7e7d0000-7e995000 \ shell32
ELF 7e995000-7ea53000 Deferred comdlg32
\-PE 7e9a0000-7ea53000 \ comdlg32
ELF 7ea53000-7eaad000 Deferred advapi32
\-PE 7ea60000-7eaad000 \ advapi32
ELF 7eaad000-7eb38000 Deferred gdi32
\-PE 7eac0000-7eb38000 \ gdi32
ELF 7eb38000-7ec6a000 Deferred user32
\-PE 7eb50000-7ec6a000 \ user32
ELF 7ef8a000-7ef96000 Deferred libnss_files.so.2
ELF 7ef96000-7efa1000 Deferred libnss_nis.so.2
ELF 7efa1000-7efb8000 Deferred libnsl.so.1
ELF 7efb8000-7efde000 Deferred libm.so.6
ELF f740c000-f7410000 Deferred libdl.so.2
ELF f7410000-f756d000 Deferred libc.so.6
ELF f756d000-f7586000 Deferred libpthread.so.0
ELF f75a0000-f75a8000 Deferred libnss_compat.so.2
ELF f75a8000-f76e8000 Deferred libwine.so.1
ELF f76ea000-f7708000 Deferred ld-linux.so.2
Threads:
process tid prio (all id:s are in hex)
0000000e services.exe
00000014 0
00000010 0
0000000f 0
00000011 winedevice.exe
00000018 0
00000016 0
00000013 0
00000012 0
00000019 explorer.exe
0000001a 0
0000000d IVONA ControlCenter.exe
00000041 0
0000003e (D) C:\Program Files\IVONA\IVONA ControlCenter\IVONA ControlCenter.exe
00000048 0 0 0x7bc4a440 call_dll_entry_point+0x620() in ntdll (0x0032f34c)
1 0x0033000f (0x0032f4a4)
2 0x0047a10b in ivona controlcenter (+0x7a10a) (0x0032f644)
3 0x001686b8 (0x7b882ff4)
4 0x00000000 (0x7b882ec8)
wine: Call from 0x7bc4a440 to unimplemented function MSVCP80.dll.??0?$basic_istream@_WU?$char_traits@_W@std@@@std@@QAE@PAV?$basic_streambuf@_WU?$char_traits@_W@std@@@1@_N@Z, aborting"

Zaznaczam, że plik skopiowałem ręcznie do "windows\system32" z internetu. Nie mogę więc aktywować głosu.
Wykonując kolejne kroki po uruchomieniu servera open sapi podanym poleceniem nie słyszę słowa "Ready", natomiast wydanie polecenia "~/open-sapi/src/unstable/osapi-cli.tcl -p ?" skutkuje odpowiedzią:
"bash: /home/mich_gro/open-sapi/src/unstable/osapi-cli.tcl: Nie ma takiego pliku ani katalogu"

Tak, jak pisałem, bardzo prosiłbym o pomoc.
Michał Gronek

  #12 16.07.2011 20:43

Sprostowanie do powyższego.
Open-sapi nie było w katalogu domowym. Teraz jest i słyszę magiczne "Ready", ale nie wypowiadane przez Jacka. Po wydaniu następnego polecenia wyświetla mi trzy głosy Microsoftu, a Jacka tam nie ma. Nie wiem tylko, czy to przez brak aktywacji, czy jednak instalacja nie przebiegła w pełni poprawnie.

  #13 16.07.2011 21:26

Kolejna aktualizacja.
Zmieniłem w ustawieniach Wine'a żeby udawał Windowsa 2000 (wcześniej miał ustawionego Windowsa 7) i wszystko działa jak powinno.
Po raz kolejny dziękuję za artykuł.

marson1   14 #14 17.07.2011 10:25

@mich_gro Cieszę się, że udało się rozwiązać problem, być może faktycznie pakiet nazywa się subversion a być może jest to tylko w mincie inaczej nazwane, nie mam obecnie niestety jak sprawdzić, bo drugi dysk, na którym miałem linuksa powędrował do serwisu, co do problemu z wine i instalacją głosu ivona, ja o ile dobrze pamiętam gdy kompilowałem wersję wine ze źródeł miałem domyślnie ustawioną emulację Windowsa XP i tam również to działało prawidłowo więc nie zajmowałem się tym aspektem konfiguracji wine

  #15 17.07.2011 17:26

To znowu ja, tylko pod innym nickiem, przypomniałem sobie, że jak spolszczałem speakupa to w configu speech dispatchera znalazłem takie coś, o to fragment:
espeak" "sd_espeak" "espeak.conf"
Czy to oznacza, że jednak istnieje możliwość podłączenia ivony pod orca?
#AddModule "festival" "sd_festival" "festival.conf"
#AddModule "flite" "sd_flite" "flite.conf"
#AddModule "ivona" "sd_ivona" "ivona.conf",
#AddModule "pico" "sd_pico" "pico.conf"
#AddModule "espeak-generic" "sd_generic" "espeak-generic.conf"
#AddModule "

marson1   14 #16 18.07.2011 15:28

@accessibility
niestety nie ta ivona widoczna w pliku speech dispatchera to natywna wersja ivony dla linuksa, tak jest taka ale dostępna za grube pieniądze w ramach usługi ivona telecom, wtedy dostajemy natywną wersję ivony dla linuksa, którą bez problemu można podłączyć do speech dispatchera

  #17 08.11.2011 10:01

głos SAPI w ubuntu jak regulować szybkość

  #18 30.11.2011 20:07

Witam.
Udało mi się chyba zainstalować wszystko tak jak trzeba i nawet Jacek wypowiedział Ready. Mam jednak problem z uruchomieniem tego programu osapi_gtk.py. Mam wszystko poinstalowane ale nie wiem jak z tego głosu skorzystać. Nie mam pojęcia jak ten program uruchomić. Please help :)

  #19 23.01.2012 23:39

Witam.Zainstalowałem głos. Jednak mówi, że czas użytkowania już minął.
Więc chciałbym gdzieś wpisać mój klucz, niestety odsyła mnie tylko dostrony internetowej ivony.
proszę o pomoc

  #20 23.01.2012 23:40

Witam.Zainstalowałem głos. Jednak mówi, że czas użytkowania już minął.
Więc chciałbym gdzieś wpisać mój klucz, niestety odsyła mnie tylko dostrony internetowej ivony.
proszę o pomoc

  #21 09.03.2012 06:44

Klucze aktywacyjne wpisuje się w "Ivona ControlCenter", które trzeba zainstalować razem z głosem (ja przynajmniej nie znam innego sposobu.

  #22 31.10.2013 13:55

nie bardzo znam sie na linuxach, nie dawno zaczalem przygode z kali linuxem, moze mi ktos wyjasnic na czym polega problem?
wkleilem w terminala polecenie: tar –zxvf milena-0.2.46.2.tar.gz
po chwili pojawia sie komunikat: tar –zxvf milena-0.2.46.2.tar.gz
tar: błędna opcja -- '?'
Użyj `tar --help' albo `tar --usage' żeby otrzymać więcej informacji
pomocy:)))
pozdrawiam

  #23 16.11.2013 21:16

@problem_
Użyj polecenia: tar zxvf milena-0.2.46.2.tar.gz
P.S. Sprawdź, czy jesteś w katalogu, w którym jest plik milena-0.2.46.2.tar.gz, jeżeli nie to przejdź do niego poleceniem cd lub użyj pełnej ścieżki do pliku

  #24 25.02.2014 14:00

Hej
Czy ktoś wie jak uruchomić głosy IVONY na raspberry?
Oczywiście żeby podająć w shellu np: ivona "Ala ma kota" , żeby było słychać ten tekst

marson1   14 #25 25.02.2014 16:13

raczej nie uruchomisz ivona jest pisana dla x86, wine i reszta niezbędnych bibliotek to też x86 a malina to komputerek typu ARM

P.S mój wpis jest już mocno nieaktualny, projekt open-sapi o, którym pisałem nie jest już rozwijany jednak w jego miejsce pojawił się SAPI4linux, teraz instalacja wszystkiego jest o wiele prostrza a i możliwości tych głosów dzisiaj są znacznie większe, m.in można udźwiękowić kadu, odczytywać napisy w filmach, tworzyć audiobooki a nawet podpiąć głosy ivona pod orca a dodatkowo odczytywanie godziny, daty i schowka nie wymaga GUI teraz robi się to poleceniami więc bardzo prosto można podpiąć poleenie pod skrót klawiaturowy. Nie ma jednak sensu bym opisywał szczegóły tego procesu bo wszystko est dobrze opisane po polsku tutaj: http://milena.polip.com/ivobuntu.shtml

  #26 03.09.2014 19:33

A w jaki sposób zmusić program Orca do korzystania z głosu Milena?

marson1   14 #27 03.09.2014 21:56

@Lukeniu (niezalogowany): odwiedź stronę projektu http://milena.polip.com/download.shtml znajdziesz tam moduł do speech-dispatchera dla mileny

  #28 04.01.2016 16:58

powinno być "tar zxvf milena_gtk-0.2.tar.gz"
a NIE !! tar -zxvf milena_gtk-0.2.tar.gz !!

marson1   14 #29 04.01.2016 20:45

@Anonim (niezalogowany): Zawsze wypakowuje z - i zawsze działa więc nie wiem dlaczego poddajesz w wątpliwość ps mam doczynienia z serwerami na co dzień i zawsze w ten sposób wypakowuje archiwa

  #30 03.01.2017 22:22

@przemo_li: o hoho jaki mądrala, niektórzy lubią klikać a inni bz.....
a przemo to czym się wsławił?

przemo_li   11 #31 19.02.2017 19:43

@Anonim (niezalogowany): +1