Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Serva — runda II czyli instalacja poczciwego XP przez LAN

Na wstępie chciałem podziękować wszystkim czytelnikom, a może i czytelniczkom? ;) Za ciepłe przyjęcie mojego wpisu o instalacji Windowsa Visty lub późniejszego przez PXE, napisałem tam, że jeśli będzie zainteresowanie opiszę jak wykonać taką instalację w przypadku WIndows XP, a ponieważ kilka zapytań o to się pojawiło w komentarzach oddaję w Wasze ręce obiecany opis.

Kilka uwag zanim zaczniemy

Po pierwsze zakładam, że osoby chcące instalować XP za pomocą programu serva przeczytały mój poprzedni wpis, jeśli nie, to w tym miejscu do tego zachęcam, ponieważ opiszę tylko różnice pomiędzy przygotowaniem środowiska pod XP w porównaniu do tego co przedstawiłem dla systemów NT 6x. Ponadto w toku opisywanego procesu będziemy musieli skorzystać z apletu group policy editor, który dostępny jest tylko w systemach w wersji pro, tak więc prawdopodobnie opisywana procedura nie zadziała na systemach takich jak Windows 7 Home Premium czy Windows XP home.

Do biegu ! Gotowi ! Start ! - Zaczynamy.

Zaczynamy podobnie jak poprzednio od pobrania i rozpakowania archiwum z serva, po rozpakowaniu tworzymy wewnątrz folderu SERVA folder ROOT a następnie uruchamiamy aplikację i konfigurujemy ustawienia serwera DHCP oraz TFTP tak jak to opisałem w poprzednim wpisie. Dla przypomnienia zamieszczam screeny z konfiguracji na zakładce DHCP i TFTP.

Również tym razem po dokonaniu odpowiednich zmian zamykamy aplikację i sprawdzamy czy w folderze ROOT została utworzona odpowiednia struktura.Dla przypomnienia powinna ona wyglądać mniej więcej tak:

W folderze ROOT widzimy folder WIA_RIS, wchodzimy do niego i tworzymy nowy folder np. XP_PRO, do którego kopiujemy zawartość płyty instalacyjnej Windows XP. Musimy teraz udostępnić folder nadrzędny dla folderu WIA_RIS, w naszym przypadku jest to folder ROOT jako udział sieciowy o nazwie WIA_RIS_SHARE, dlatego wracamy do głównego folderu SERVA, klikamy prawym przyciskiem myszy na folder ROOT i wybieramy właściwości a następnie zakładkę udostępnianie i klikamy na przycisk udostępnianie zaawansowane tak jak widać na poniższym screenie.

Po kliknięciu przycisku zaawansowane zaznaczamy pole Udostępnij ten folder a w polu nazwa udziału wpisujemy WIA_RIS_SHARE, tak jak widać to na poniższym screenie

oraz klikamy na przycisk uprawnienia, a następnie sprawdzamy czy dla grupy wszyscy w kolumnie zezwalaj zaznaczone jest pole odczyt, tak jak pokazuje screen poniżej.
. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że w przypadku wcześniej opisywanej instalacji visty udostępnialiśmy folder WIA_WDS o tyle teraz udostępniamy folder ROOT, czyli folder nadrzędny dla WIA_RIS, to nie błąd, tak po prostu musi być.

To niestety jeszcze nie koniec,ponieważ Windows XP nie potrafi uwierzytelnić instalatora za pomocą użytkownika i hasła, aby instalacja zadziałała musimy utworzyć tzw. Null Session Share, poniżej opiszę jak to zrobić stosując Windows 8.1 pro w roli serwera PXE, sądzę jednak, że analogicznie będziemy postępować jeśli serwerem będzie komputer z Windows 7 czy vista.

Tworzenie Null Session Share

Zaczynamy od otwarcia edytora rejestru, najprościej to zrobić poprzez kombinację Win+R, wpisać regedit i w razie potrzeby potwierdzić komunikat UAC. Po otwarciu edytora rejestru przechodzimy do klucza: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanserver\parameters\ Następnie w prawej części okna klikamy prawym przyciskiem myszy, wybieramy opcję Nowy a następnie wartość ciągu wielokrotnego. Nowo utworzonej wartości nadajemy nazwę NullSessionShares następnie dwukrotnie klikamy na nią i w otwartym oknie "edytowanie ciągu wielokrotnego" w polu Dane wartości wpisujemy WIA_RIS_SHARE, powinno to wyglądać mniej więcej tak.

Jeśli wyskoczy nam komunikat jak poniżej

możemy go bezpiecznie zignorować klikając na OK. To jeszcze nie koniec modyfikacji w rejestrze, musimy jeszcze wyłączyć restrykcje w zakresie NullSessionShares, w tym celu przechodzimy do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\LSA\ i w prawej części okna rejestru klikamy na restrictanonymous i wartość ustawiamy na 0, tak jak widać to na poniższym screenie.
Następnym krokiem jest restart usługi serwer w tym celu naciskamy Win+R i wpisujemy services.msc, następnie na liście usług odnajdujemy usługę serwer, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję uruchom ponownie, tak jak widać to na poniższym screenie:
.
Po zrestartowaniu usługi serwer musimy jeszcze dokonać zmian w group policy editor, w tym celu ponownie wywołujemy okno uruchom za pomocą Win+R i tym razem wpisujemy gpedit.msc, następnie Najpierw musimy ustawić dostęp do sieci tak, aby ustawieniami dostępu z grupy wszyscy byli objęci użytkownicy anonimowi. W tym celu w aplecie gpedit.msc przechodzimy do Konfiguracja Komputera>Ustawienia Systemu Windows>Ustawienia Zabezpieczeń>Zasady lokalne>Opcje zabezpieczeń, następnie na liście po prawej stronie odnajdujemy opcję Dostęp Sieciowy: Zezwalaj na stosowanie uprawnień Wszyscy do anonimowych użytkowników, klikamy na nią dwukrotnie i w oknie, które się pojawi klikamy na włączone, tak jak widać na poniższym screenie.
Następnie odnajdujemy opcję Dostęp sieciowy: Udziały, do których można uzyskać dostęp anonimowy i po kliknięciu na nią dwukrotnie sprawdzamy, czy na liście udziałów, do których możliwy jest dostęp anonimowy znajduje się udział WIA_RIS_SHARE, jeśli nie dopisujemy go i klikamy na przycisk OK, właściwy stan wspomnianej opcji pokazuje poniższy screen.
. Kolejną rzeczą jaką musimy ustawić to poziom uwierzytelniania sieci LAN robimy to klikając na opcję Zabezpieczenia sieci: Uwierzytelnianie LanManager i z rozwijanego menu wybieramy pozycję Wyślij LM i NTLM - użyj zabezpieczeń NTLM w przypadku negocjacji i klikamy na OK a następnie zamykamy gpedit.msc Właściwy stan opcji przedstawia poniższy screen.

Teraz musimy wyłączyć udostępnianie chronione hasłem, w tym celu otwieramy panel sterowania>Sieć i Internet>Centrum Sieci i Udostępniania i w lewej części okna klikamy na Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania tak jak pokazałem na screenie.

W otwartym oknie odnajdujemy na samym dole opcję wyłącz udostępnianie chronione hasłem i zaznaczamy ją, tak jak to pokazałem na poniższym screenie i klikamy na przycisk Zapisz Zmiany

Na koniec wprowadzanych zmian musimy włączyć konto Gość w systemie Windows, w tym celu w panelu sterowania klikamy na "Konta i Bezpieczeństwo Rodzinne>Konta Użytkowników>Zarządzaj innymi kontami" i klikamy na konto Gość a następnie w otwartym oknie na przycisk "włącz" zgodnie z tym co pokazałem na screenie.

Odpalamy

Po tych wszystkich zmianach uruchamiamy ponownie serva i widzimy, że w oknie głównym indeksowana jest cała masa plików. powinno to wyglądać mniej więcej tak:

Teraz pozostaje nam uruchomić komputer, na którym chcemy zabootować instalację Windows XP. Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze to po chwili powinniśmy zobaczyć charakterystyczne logo WIndows XP z szarym paskiem ładowania tak jak tu

i po chwili rozpocznie się właściwa instalacja.

Oczywiście podobnie, jak poprzednio w przypadku instalacji Windows Vista i tym razem możemy dograć w razie potrzeby brakujące sterowniki do kart sieciowych, robimy to w katalogu D:\SERVA\ROOT\WIA_RIS\winxp\$OEM$\$1\Drivers\NIC

 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 28.08.2014 10:47

Fajny wpis marson1, tylko prośba popraw odwołania do obrazków "img", w 2 przypadkach nie prowadzą do niczego. Zostawiłem abyś wiedział gdzie je uzupełnić.

Sheep94   3 #2 28.08.2014 10:49

Hej,
Bardzo Ci dziękuję za oba wpisy, miałem netbooka bez napędu DVD i sprawdziłem metodę z wpisu I, wszystko wyśmienicie ;)
Mam natomiast pytanie do Ciebie i do Was czytelnicy, czy znacie program tego typu, który jest w stanie via LAN 'bootnąć' coś innego niż instalator systemu operacyjnego(np. Hirens Boot)? Sytuacja, w której brak napędu a USB zostały uszkodzone.

marson1   14 #3 28.08.2014 11:17

@DjLeo: Poprawiłem te odwołania, przepraszam za wszystkie błędy, wpis skończyłem pisać gdzieś o 23 wczoraj i już nie miałem siły dokładnie go sprawdzić pod kontem tego typu błędów, dziś go przejrzę dokładnie i poprawię, jeśli coś będzie trzeba. Mam jeszcze pytanie do moderatora, który zamieszczał mój wpis, jak widać nie piszę za dużo na DP, więc nie wiem wszystkiego, w uwagach do wpisu napisałeś, że wpis nie pojawi się na głównej bo trzeba poprawić myślnik zamiast łącznika i by wpisu nie zaczynać od tagu z tytułem. Wpis jak widzę jest jednak na głównej za co serdecznie dziękuję, czy to znaczy, że ktoś był tak miły i poprawił te błędy z uwag a jest ona tylko na przyszłość czy mam jeszcze coś zmienić we wpisie, pytam bo nie chcę z jednej strony czegoś sknocić, z drugiej nie chcę też żeby wpis został skasowany ze względu na jakieś techniczne niedoskonałości. P.S przepraszam, że pytam o to w komentarzu ale nie wiem jak mam napisać bezpośrednio do moderatora?

marson1   14 #4 28.08.2014 11:20

@Sheep94: serva posiada 3 tryby pracy, WIA_WDS, do visty i wyżej, WIA_RIS do NT5x i WIA_NWA do odpalania czegoś innego niż Windows w tym linuksy, więc myślę, że tędy dałoby się odpalić inne rzeczy. Osobiście nie testowałem tego rozwiązania, więc nie mogę ręczyć na 100%

bart86   10 #5 28.08.2014 12:37

System umarł dajcie mu odejść w spokoju.

marson1   14 #6 28.08.2014 12:58

@bart86: Ja pracuję na Windows 8.1 więc XP już dawno jest na zasłużonej emeryturze

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #7 28.08.2014 13:13

@marson1: Tak, ja to poprawiłem, nic się nie dzieje. Napisałem, że aby pojawił się na głównej to musi mieć kilka poprawek, w tym właśnie to co napisałem. Generalnie zwracam na to uwagę o czym niedawno pisał Shaki. Nic w sumie nowego, stare proste zasady. Myślnik w tytule zamiast dywizy, nie zaczynamy wpisu od nagłówka (h2,h3), czy zdjęcia. I dobrze by było umieszczać we wpisie jedno przynajmniej zdjęcie nadające się na główną. Ale spokojnie, nie było tego dużo ;)

Co do komunikacji, to jest z tym faktycznie pewien problem, ale tak się składa, że dzisiaj zgłosiłem to do odpowiedniej osoby i może będzie szansa, że będzie to jakoś lepiej rozwiązane.

marson1   14 #8 28.08.2014 13:34

Jak dla mnie na główną powinno być dobre to ostatnie z paskiem ładowania XP, no ale może ja się nie znam więc to tylko moja sugestia ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #9 28.08.2014 13:34

@marson1: To też umieściłem, ale ktoś to zmienił :)

KyRol   19 #10 28.08.2014 14:56

@marson1: Ja tam wolał bym się troszkę pogimnastykować zamiast płacić za coś, w czym i tak trzeba grzebać, ale kto co woli ;) Niedługo u siebie opiszę całkiem fajny projekcik, który potrafi ruszyć na Raspberry Pi czy też Banana Pi ;) http://erpxe.org/Main_Page

KyRol   19 #11 28.08.2014 14:57

@Sheep94: Znamy, znamy ;) Doskonale Cię rozumiem, z pendrive'a nie zawsze i nie wszystko da się uruchomić, czasem w najgorszym momencie padnie tablica partycji albo cuś. Nie ma to jak Raspberry Pi albo Banana Pi z PXE ;) Spójrz na komentarz #10 ;)

Autor edytował komentarz.
marson1   14 #12 28.08.2014 15:04

@KyRol: ale za co płacić? Wszystko co opisałem robiłem na wersji non-supporter, dostępnej zupełnie za darmo, tego o czym piszesz nie znam ani nie słyszałem ale zobaczę w wolnej chwili.

KyRol   19 #13 28.08.2014 15:15

@marson1: Jak dla mnie ERPXE jest potężniejsze i nie łamie licencji GNU GPLv3, a z tego co wiem, piszemy w ramach platformy o legalnym oprogramowaniu ;)

marson1   14 #14 28.08.2014 15:25

@KyRol: ale o co Ci chodzi, jakie łamanie licencji? Program jest dostępny za darmo w wersji non-supporter, to chyba problem autora jeśli łamie licencje nie mój? Nie twierdze, że opisywane przez Ciebie narzędzie jest złe bo go nawet nie znam ale pobieżny rzut oka na www pozwolił mi wyczytać, że muszę postawić TFTP32, a tu jednym programem ogarniesz wszystko... Oczywiście dla firm, jeśli jest lepsze i w dodatku darmowe rozwiązanie będzie lepsze, natomiast ja pisałem to wszystko w kontekście użytkownika domowego, który musi po prostu zainstalować system a nie wdrażać tysiące komputerów w firmie

Sheep94   3 #15 28.08.2014 16:06

@KyRol: No to teraz czekam na Twój wpis, tak się składa, że mam malinę więc będe w stanie to zrobić. Pozdrawiam ;)

KyRol   19 #16 28.08.2014 16:06

@marson1: Oczywiście, że zarzut w związku z łamaniem licencji był skierowany w stronę autora oprogramowania, niemniej przed opisaniem czegokolwiek warto sobie zadać więcej trudu w tej kwestii. Na swojej stronie autor nie udostępnia źródeł, które sobie użyczył i zmodyfikował. Już nawet nie wnikam w wyłączenie z zastosowań komercyjnych - zależy jakie komponenty sobie użyczył, a co rozwinął we własnym zakresie no i co w tym przypadku od czego jest zależne. Jeśli sobie użyczył kod na GNU GPL jak podstawę i do tego dorobił swój skrypt to nawet nie ma o czym tu mówić.

Autor edytował komentarz.
marson1   14 #17 28.08.2014 16:37

@KyRol: Ja sam chciałem kupić malinę ale niestety, nie mam nikoho kto by mi ą włożył w jakąś obudowę a sam tego niestety nie ogarnę

Sheep94   3 #18 28.08.2014 17:33

@marson1: Obudowę do maliny możesz kupić na bardzo znanym portalu aukcyjnym, są tam najróżniejsze obudowy pod malinę i akcesoria do niej. Jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicach mogę Ci pomóc

marson1   14 #19 28.08.2014 17:55

Niestety, mieszkam trochę w innym kierunku, Zamość woj. Lubelskie i zakup to nie problem, problemem jest montarz całości, jestem niepełnosprawny i najdrobniejsze prace techniczne z użyciem narzędzi to coś czemu nie podołam ;)

KyRol   19 #20 28.08.2014 18:09

@Sheep94: No ja miałem jak dotąd budę z kartonu, ale widzę, że pewien sklep obniżył ceny obudowy z Farnellu i SparkFun'u i kupię obie ;) Szczęśliwie jedna jest zabudowana co ogranicza kurz, a druga jest idealna do majsterkowania - ma wyprowadzone otwory na CSI, DSI i GPIO. Czyli do majsterkowania ze sprzętem - buda otwarta, do majsterkowania tylko ze softem - buda zamknięta. Wprost idealnie, że poruszyliśmy temat obudowy akurat teraz ;)

Autor edytował komentarz.
JanuszWąs   1 #21 28.08.2014 18:21

Artykuł świetny auto naprawdę pokazał klasę :) Natomiast w moim wypadku problem pojawia się w trakcie wyświetlania się tego cudownego paska ładowania Windowsa XP na końcu artykułu. Na Thinkpadzie T40 ładuje sie w nieskończoność...

Sheep94   3 #22 28.08.2014 18:29

@marson1: Odezwij się do mnie na PW
Ty pomogłeś mi tworząc wpis z PXE, ja pomogę Tobie, choćby kurierem zmontowaną malinę trzeba było na Lubelskie wysyłać ;)

Czekam na maila

@KyRol: Dodaj jeszcze radiatory na oba chipy, ostatnio tak wygrzałem malinę, że na środku już nie mogłem przeczytać numerów (niewiele mi mówiących), Klej termoprzewodzący + malutki radiatorek na LAN i ARM'a na pewno nie zaszkodzi.
Z racji, że nadal nie powiedziałem o jaki portal aukcyjny chodzi i nie zamierzam go reklamować, wklejam numer, który na pewno wiele Tobie powie ;)
4511290598
ma co prawda otwory na GPIO, ale wolę AVR ;]

Pozdrawiam Was

Autor edytował komentarz.
marson1   14 #23 28.08.2014 18:56

@Sheep94: głupio zapytam ale jak to zrobić? ;) przez forum? Dodałem Cię do znajomych ale nigdzie nie widzę wyślij pm - no oczywiście po za forum ;)

Sheep94   3 #24 28.08.2014 19:16

@marson1: PW na forum chociażby ;)
Brakuje mi tu PW na samym portalu jako tako, może w kolejnej odsłonie DP ;)

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #25 28.08.2014 20:10

Co prawda Windows XP to już przeżytek, ale i tak z chęcią sprawdzę jak to działa w praktyce.
Dzięki za wpis.

Maxi_S   5 #26 29.08.2014 12:09

Po raz kolejny klikam "dodaj do ulubionych". Dzięki za wpis

KyRol   19 #27 01.09.2014 22:18

@Sheep94: Dzisiaj pilotażowo uruchomiłem ERPXE na Raspberry Pi. Ostatecznie wystarczy podpiąć tylko zasilanie i Malinę połączyć z komputerem. Narazie wrzuciłem tylko Clonezillę - działa jak złoto. ERPXE jest na maksa elastyczne i nie ogranicza się jedynie do jednej instancji z jednym systemem. Ogranicza tylko pojemność karty. Postawiłem Raspbiana w wersji netinstall z kilkoma niezbędnymi usługami. Szczegóły postaram się przedstawić w tygodniu na moim blogu.

  #28 11.09.2014 23:30

@KyRol Let's be honest, ERPXE is no more than a bunch of crappy scripts; it does not include server engines! then the project becomes a messy Babel Tower when trying to put everything together. It also has many licensing problems because its "plugins" quietly distribute MS copyrighted materials. I think your ERPXE advertisement here is definitely biased.

blancik009900   1 #29 02.02.2015 14:12

aj mam windows 8 wyglada na to ze lipny i nie moge uruchomic "gpedit.msc" prosze o pomoc

  #30 04.02.2015 23:39

Witam niby wszystko ok pojawia sie system na netbooku ale na tym koniec a utknąłem na (Panel Sterowania - wyłączanie udostępniania chronionego hasłem) nie mam pojęcia gdzie tego szukać w Windows XP bo screen nie jest z XP

  #31 05.02.2015 11:40

witam u mnie zadziałało na netbooku pokazał się windows xp ok tylko jak wciskam enter to to nie chce zacząć instalować a w całej procedurze konfiguracji utknąlem na (Teraz musimy wyłączyć udostępnianie chronione hasłem, w tym celu otwieramy panel sterowania>Sieć i Internet>Centrum Sieci i Udostępniania i w lewej części okna klikamy na Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania tak jak pokazałem na screenie.) nie potrafie tego znaleść na windows xp prof. nie wiem gdzie tego szukać a chyba to blokuje mi xp czy ktoś wie gdzie to ustawienie jest panel sterowania i co dalej bo ustawienia sieci i internetu są osobno

igi76   1 #32 05.02.2015 11:59

Witam ja utknąłem na (Teraz musimy wyłączyć udostępnianie chronione hasłem, w tym celu otwieramy panel sterowania>Sieć i Internet>Centrum Sieci i Udostępniania i w lewej części okna klikamy na Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania) nie mam pojęcia gdzie tego szukać w opisie trzeba wejść w sieć i internet a w xp jest osobno ustawienie sieci osobno ustawienia internetu i nie wiem gdzie wejść gdzie tego szukać. Program faktycznie widzi płyte widzi system na serwa coś sie pojawia po wciśnięciu enter na netbooku coś jeszcze się pojawia
[02/05 11:58:17.281] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "Start" **
[02/05 11:58:17.312] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "End" **
[02/05 11:58:43.828] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/05 11:58:43.890] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1301 bytes in 0s, err recovery=0
[02/05 11:58:44.140] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/05 11:58:44.234] TFTP Inf: : sent blks=116 blkSz=1408, Total 162508 bytes in 0s, err recovery=0
[02/05 11:58:44.234] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/05 11:58:44.312] TFTP Warn: received duplicated request from 192.168.1.69:57134
[02/05 11:58:44.328] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1165 bytes in 0s, err recovery=0
[02/05 11:58:44.562] TFTP Inf: Read file . Mode octet


i na tym koniec pomóżcie

marson1   14 #33 06.02.2015 19:55

sorry nie pomogę przy XP jako serwer, sam komunikat też mi nic nie mówi a w chwili obecnej ani nie mam XP nigdzie ani nie mam sił na nic... dopiero jestem po szpitalu i po ludzku nie chce mi się myśleć wszedłem na moment by zobaczyć co się działo przez czas mojej nieobecności... ps a co konkretnie na netbooku widzisz po klepnięciu enter?

igi76   1 #34 06.02.2015 22:33

Witam pokazuje 1 windows xp profesional ,nt x86 czyli znalazło system na płycie w stacjonarce i ok spoko tylko po wciśnięciu enter coś na chwile się pokazuje pxechain:usage :pxechain . cbt>.[[ipaddress]:]filename do słownie na moment i s powrotem okno z systemem
nie wiem czy to nie dlatego że nie mogę znaleźć tego udostępnienia chronionego hasłem może dlatego nie daje dostępu a szukałem w ustawieniach i internetu i sieci i na nic takiego się nie natknąłem czyli poległem na końcówce reszta była z małymi zmianami w kwestii ikonek do ustawienia na xp tylko to chronione hasłem hmm jak na razie notebook stoi a używam go do diagnostyki auta nic po prostu poczekam jak byś dorwał dostęp do xp i potem mógł nanieść jakąś poprawkę byłbym wdzięczny
Puki co szybkiego powrotu do zdrowia

marson1   14 #35 07.02.2015 09:43

@igi76: tak na szybko to o ile wiem w XP jest coś takiego jak proste udostępnianie, musisz je wyłączyć poczytaj to; https://support.microsoft.com/kb/307874/pl może to coś pomoże... Ponad to... tak na szybko... sugeruję spróbować zbootować instalkę Vista / Win 7 czy nawet dostępną za darmo wersję Windows 10 Technical Preview... procedura dla NT 6 jest nieco prostsza i nie wymaga akrobacji z udostępnianiem chronionym hasłem... Nie mówię, że masz instalować vistę / 7 / 8 ale sprawdzisz czy jest to w ogóle do odpalenia... osobiście mam kilka sprzętów w domu i jeden laptop, który po prostu nie działa... Owszem z jakimiś innymi błędami ale jednak nie... inne komputery bootują bez problemu a ten jeden nie... więc nie na każdym sprzęcie to musi działać

  #36 14.04.2015 16:02

A mi po ładowaniu się windowsa wyskakuje BlueScreen i nie wiem co zrobić. ściągnąłem 2 inne xpeki i jest tak samo ogarnia ktoś?

marson1   14 #37 15.04.2015 08:00

hmm - podaj treść tego blu-screena to po 1, po 2, nie wydaje się by BS miał związek z metodą instalacji, na szybko i bez kryształowej kuli obstawiam brak sterowników do ACHCI, spróbuj dograć brakujące sterowniki ACHCI via nlite lub jako tymczasowe rozwiązanie przełącz tryb z ACHCI na IDE / compatible w BIOSie i zobacz czy instalka się odpali

  #38 16.04.2015 16:02

W oknie serwera wyskakuje:
[04/16 15:42:25.387] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "Start" **
[04/16 15:42:25.408] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "End" **
[04/16 15:45:00.816] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:45:00.816] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:45:00.816] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:45:02.805] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:45:02.805] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:45:02.805] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:45:06.815] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:45:06.815] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:45:06.815] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:45:14.834] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:45:14.834] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:45:14.835] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:45:34.288] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:45:34.288] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:45:34.288] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:45:36.312] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:45:36.312] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:45:36.312] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:45:40.321] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:45:40.321] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:45:40.322] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:45:48.342] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:45:48.342] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:45:48.342] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:54:09.611] PDHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 0.0.0.0, MAC ?/B4:CE:F6:68:70:C0
[04/16 15:55:10.959] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:55:10.959] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:55:10.960] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:55:12.963] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:55:12.963] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:55:12.964] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:55:16.973] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:55:16.973] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:55:16.973] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:55:24.992] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:55:24.992] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:55:24.993] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:55:44.446] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:55:44.446] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:55:44.447] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:55:46.470] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:55:46.470] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:55:46.471] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:55:50.480] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:55:50.480] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:55:50.480] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]
[04/16 15:55:58.499] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 15:55:58.499] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 15:55:58.499] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.4]


Natomiast na laptopie który chce zbootwoac komunikat

No DHCP or proxyDHCP offers were recieved.

Wszystkie ustawienia są tak jak w poradniku, sprawdzałęm krok po kroku 2 razy.
Nie wiem co jest tego przyczyną.

  #39 16.04.2015 16:23

Witam.
Problem mam taki, skonifurowane i ustawione jest wszystko wg porandika, sprawdzalem 2x, ale w logu jest takie cos:

[04/16 16:11:16.847] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "Start" **
[04/16 16:11:17.460] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "End" **
[04/16 16:14:36.885] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 16:14:36.886] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 16:14:36.886] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.2]
[04/16 16:19:57.595] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 16:19:57.595] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 16:19:57.596] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.2]
[04/16 16:19:59.620] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 16:19:59.620] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 16:19:59.620] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.2]
[04/16 16:20:03.629] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 16:20:03.629] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 16:20:03.630] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.2]
[04/16 16:20:11.649] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 16:20:11.649] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 16:20:11.650] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.2]
[04/16 16:20:31.103] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 16:20:31.103] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 16:20:31.104] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.2]
[04/16 16:20:33.127] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 16:20:33.127] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 16:20:33.131] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.2]
[04/16 16:20:37.138] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 16:20:37.138] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 16:20:37.140] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.2]
[04/16 16:20:45.156] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0
[04/16 16:20:45.156] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[04/16 16:20:45.156] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.0.2]
[04/16 16:21:01.196] PDHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:1B:24:D8:C6:E0


Natomiast na laptopie któy chce zbootwac jest komunikat:
No DHCP or proxyDHCP offers were received.

Nie wiem gdzie leży przyczyna.

marson1   14 #40 16.04.2015 17:19

awinczi (niezalogowany): zadam ci głupie pytanie ale tylko to mi przychodzi do głowy - rozumiem, że laptop jest podpięty kablem do tego samego routera co komp z serva i, że na routerze masz ustawione DHCP? W szczególności czy laptopa nie próbujesz bootować via wi-fi? Po za tym, czy laptop bootujesz w trybie BIOS czy UEFI? jeśli UEFI to serva nie zadziała

  #41 16.04.2015 17:46

Tak, Komputer i laptop którego chce zbootować jest podpięty do tego samego routera. DHCP jest włączone przed chwila sprawdzałem. Laptop podpięty jest oczywiscie kablem RJ-45. Na tym laptopie nie ma UEFI, jest to starszy laptop. Stacja CD-ROM nie działa, płyta głowna nie obsługuje bootowania z USB, więc chciałem sprawdzić metodę bootowania przez LAN.

marson1   14 #42 17.04.2015 13:01

@awinczi (niezalogowany): możesz pokazać screeny z zakładki TFTP i DHCP w seva to raz a 2 sprawdź jeszcze czy na routerze nie masz włączonego jakiegoś firewalla może to on coś blokuje

Alt555   2 #43 04.05.2015 14:12

@igi76: Nazwa folderu z plikami systemu nie może zawierać spacji i polskich znaków . Dlatego jest ten komunikat

  #44 11.05.2015 23:08

Witam
Mam problem: Odpalam 'serva' na drugim kompie wybieram XP, zaczyna ładować, dochodzi do loga z szarym paskiem i koniec.... Serva nic już nie wysyła, pasek lata i nic więcej się nie dzieje.
Jeśli ktoś się z tym spotkał, to będę wdzięczny za oświecenie mnie, gdzie popełniam błąd.

marson1   14 #45 12.05.2015 08:00

Ogólnie ten pasek długo lata więc może wystarczy poczekać

  #46 12.05.2015 21:11

Zostawiłem komputery na całą noc :-( To samo się dzieje przy Win2000, niebieski pasek dociera do 2/3 i dalej nic się nie dzieję. Może jest za mało ramu w starym kompie (512MB) i nie jest w stanie załadować wszystkich plików instalacyjnych.

marson1   14 #47 13.05.2015 08:18

hmm raczej nie bo na stronie nt. RIS jest napisane, że komputer kliencki musi spełniać minimalne wymagania instalowanego systemu a 512 MB dla XP i 2000 powinno wystarczyć. Rozumiem, że NullSessionShare zrobiłeś?

  #48 13.05.2015 17:14

Nie robiłem. Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, jak się robi 'sesje zerową'. Będę wdzięczny za wskazówki.

marson1   14 #49 13.05.2015 20:22

No ale przecież wszystko opisałem w tekście akapit "Tworzenie Null Session Share"

  #50 13.05.2015 21:58

Przepraszam, mój błąd. Po zrobieniu NSS instalka zamiast zawieszać się, wywala niebieski ekran 0x0000006B (cache).
...i znów wywieszam białą flagę :-(

marson1   14 #51 14.05.2015 11:36

Czy ustawiłeś LM/NTLM w gpedit.msc? ponadto czy instalujesz z czystej wersji Windows XP czy z jakiejś edycji ze wszystkimi aktualizacjami? Może się tak zdarzyć, gdy niektóre z hotfixów są zintegrowane z instalką

  #52 16.05.2015 15:59

Mam Win7 HP, niestety aż tak biegły nie jestem.... Próbuję zainstalować WinXP SP3

marson1   14 #53 16.05.2015 19:25

@anonim proponuję przeczytaj jeszcze raz cały artykuł dość uważnie, napisałem tam zaraz na początku, że instalacja XP wymaga by rolę serwera PXE pełnił system z rodziny professional / ultimate, ponieważ Windows 7 Home Premium nie ma apletu gpedit.msc, opisałem też po kolei co trzeba zrobić w gpedit.msc. Nie wiem, być może da się opisane czynności w gpedit.msc wykonać za pomocą rejestru. Ja niestety nie wiem jak - jeśli masz Windows 7 Home Premium możesz spróbować za pomocą VirtualBox lub vmware player postawić maszynę wirtualną z np. Windows 10 i tam uruchomić serva a następnie zbootować komputer kliencki przez\ tak przygotowaną sieć

  #54 17.05.2015 12:03

Witam
Świetnie to opisałeś, miałem trochę problemów przy dhcp ale jest ok, w komputerze nie mogę uruchomić instalacji windows xp, na pierwszym oknie zaraz po wybraniu systemu ( w niebieskim oknie ), instalator długo się uruchamia z napisem w dolnym pasku Czekaj,,, po paru minutach wyświetla się komunikat
Wybrany obraz systemu operacyjnego nie zawiera niezbędne sterowniki dla karty sieciowej. Spróbuj wybrać inny obraz systemu operacyjnego. Jeśli problem będzie się powtarzał, skontaktuj się z administratorem. Instalator nie może kontynuować. Naciśnij dowolny klawisz, aby zakończyć pracę.

Po której stronie leży błąd, instalatora czy serva ?

Wcześniej sprawdzałem instalacje na Vista / 7 jest ok. Po tym wykonałem wszystko wg. twojego opisu i poległem na tym ekranie, postaram się dodać sterowniki karty sieciowej do xp.

  #55 17.05.2015 12:49

@Pat_jt (niezalogowany): zapomniałem dodać że sterowniki kart sieciowej zostały dodane.

marson1   14 #56 17.05.2015 12:51

@Pat_jt (niezalogowany): problem jest właśnie z brakiem sterowników do sieciówki, możesz je wrzucić bezpośrednio do D:\SERVA\ROOT\WIA_RIS\winxp\$OEM$\$1\Drivers\NIC oczywiście w formie rozpakowanej

  #57 17.05.2015 13:01

@marson1: Tak zrobiłem i bez zmian. Myślałem żeby je dodać bezpośrednio do instalacji ale nie wiem jak się do tego zabrać.

marson1   14 #58 17.05.2015 13:36

@Anonim (niezalogowany): choćby przez nlite

  #59 17.05.2015 13:40

@marson1: Chyba muszę spróbować, tylko zastanawiam się czy gdy dodam sterowniki to będą uwzględnione podczas pierwszej fazy instalacji.

  #60 17.05.2015 20:11

@marson1: Niestety ale nic to nie dało, dodałem sterownik mimo wszystko na oknie czekaj czy plase wait ( w zależności od języka ) nadal trzeba trochę poczekać a po tym powyższy komunikat.

[05/17 19:53:05.285] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "Start" **
[05/17 19:53:05.329] BINL Inf: Created OK, C:\SERVA\ROOT\pxeserva.cfg\menu.def.bak
[05/17 19:53:05.331] BINL Inf: Created OK, C:\SERVA\ROOT\pxeserva.cfg\menu.def
[05/17 19:53:05.353] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "End" **
[05/17 19:53:16.796] DHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC Fujitsu/00:0B:5D:27:EC:5D
[05/17 19:53:16.796] DHCP Inf: Address 0.0.0.0 has been REQUESTED
[05/17 19:53:16.797] DHCP Inf: Address 192.168.2.10 is being OFFERED
[05/17 19:53:16.798] DHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.178]
[05/17 19:53:20.824] DHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC Fujitsu/00:0B:5D:27:EC:5D
[05/17 19:53:20.824] DHCP Inf: Address 0.0.0.0 has been REQUESTED
[05/17 19:53:20.824] DHCP Inf: Address 192.168.2.10 is being OFFERED
[05/17 19:53:20.825] DHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.2.1]
[05/17 19:53:20.826] DHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.178]
[05/17 19:53:28.898] DHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 0.0.0.0, MAC Fujitsu/00:0B:5D:27:EC:5D
[05/17 19:53:28.898] DHCP Inf: Address 192.168.2.10 is being ACKED
[05/17 19:53:28.898] DHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.2.1]
[05/17 19:53:28.898] DHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.178]
[05/17 19:53:28.942] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:29.058] TFTP Inf: : sent blks=12 blkSz=1456, Total 16798 bytes in 1s, err recovery=0
[05/17 19:53:29.094] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:29.161] TFTP Inf: : sent blks=2 blkSz=1408, Total 1781 bytes in 0s, err recovery=0
[05/17 19:53:29.162] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:29.320] TFTP Inf: : sent blks=116 blkSz=1408, Total 162508 bytes in 0s, err recovery=0
[05/17 19:53:29.333] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:29.423] TFTP Inf: : sent blks=2 blkSz=1408, Total 1781 bytes in 0s, err recovery=0
[05/17 19:53:31.851] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:31.902] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1301 bytes in 0s, err recovery=0
[05/17 19:53:31.973] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:32.041] TFTP Inf: : sent blks=16 blkSz=1456, Total 22454 bytes in 1s, err recovery=0
[05/17 19:53:32.103] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:32.350] TFTP Inf: : sent blks=166 blkSz=1456, Total 240640 bytes in 0s, err recovery=0
[05/17 19:53:32.468] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:32.468] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[05/17 19:53:32.469] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:32.550] TFTP Inf: : sent blks=34 blkSz=1432, Total 47564 bytes in 0s, err recovery=0
[05/17 19:53:36.920] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:36.974] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1432, Total 593 bytes in 0s, err recovery=0
[05/17 19:53:36.974] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:36.974] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[05/17 19:53:36.975] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:37.333] TFTP Inf: : sent blks=308 blkSz=1432, Total 440442 bytes in 1s, err recovery=0
[05/17 19:53:37.423] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:37.424] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[05/17 19:53:37.425] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:37.505] TFTP Inf: : sent blks=34 blkSz=1432, Total 48044 bytes in 0s, err recovery=0
[05/17 19:53:37.505] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:37.505] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[05/17 19:53:37.506] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:37.613] TFTP Inf: : sent blks=7 blkSz=1432, Total 9424 bytes in 0s, err recovery=0
[05/17 19:53:41.890] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:41.890] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[05/17 19:53:41.892] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:41.892] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[05/17 19:53:41.893] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:41.893] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[05/17 19:53:41.894] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[05/17 19:53:41.895] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.

Może te błędy coś pomogą, jeszcze coś pogmeram ale jak nic z tego nie wyjdzie to sobie odpuszczę.

  #61 17.05.2015 22:09

marson1, dzięki za pomoc! Spróbuje na innym kompie z win 7p i dam znać

  #62 22.06.2015 11:28

Witam miałem problemy z bsod ale poradziłem sobie musiałem jeszcze w udostępnianiu w zakładce zabezpieczenia dodać konto gościa do uprawnień i instalacja ruszyła super

  #63 24.06.2015 15:06

To fajnie, ale jeśli dane stery on LAN do katalogu D:\SERVA\ROOT\WIA_RIS\winxp\$OEM$\$1\Drivers\NIC to taje "luzem" czyli co popadnie czy folder "LAN" i do niego ???

robi.robi   2 #64 24.06.2015 17:04

Witam, jest problem z tym programem lub z komputerem. A mianowicie jak chcę zainstalować Windowsa XP to takie błędy wyskakują na niebieskim ekranie 0x0000006B i 0x000000D1 i to jest dziwne. Bo jeśli chcę zainstalować Windowsa 7 to tego problemu nie ma. W czym problem jak wykonuje tak jak to wyżej jest opisane.

A i jeszcze na Windowsie 7 nie można znaleźć ten opcji "Zabezpieczenia sieci: Uwierzytelnianie LanManager" albo ja nie mam.

Autor edytował komentarz.
robi.robi   2 #65 24.06.2015 17:33

@marson1: "WIA_NWA do odpalania czegoś innego niż Windows" nie ma czegoś takiego tylko takie coś jest "NWA_PXE" . I czy też trzeba udostępnić za pomocą nazwy NWA_PXE_SHARE czy nie ???

marson1   14 #66 24.06.2015 17:59

co do innych systemów po za windows, nie wiem, nie testowałem, odsyłam w tym miejscu na stronę serva http://www.vercot.com/~serva/an/NonWindowsPXE3.html, ogólnie pisałem o tym w komentarzu do części 1, przytoczę go tutaj:

pod tym linkiem masz opis jak instalować Linuxa/BSD http://www.vercot.com/~serva/an/NonWindowsPXE3.html masz tam przykłady plików konfiguracyjnych, jest dość pokręcona ta konfiguracja, od razu mówię nie testowałem, ale punktem początkowym powinno być wypakowanie ISO linuksa do NWA_PXE\ubuntu i udostępnienie katalogu NWA_PXE jako NWA_PXE_SHARE oraz trzeba utworzyć w tym katalogu plik ServaAsset.inf zawierający parametry bootowania z sieci. Autorzy Serva udostępniają na swoich stronach zawartość pliku ServaAssey.inf dla Ubuntu LTS 14.04 i wygląda on tak:;-Serva v2.1 Non-Windows Asset Information File
;-Boot/Install:
; Ubuntu LTS 14.04 / 12.04 Desktop Live
;-Tested on:
; ubuntu-14.04.1-desktop-amd64.iso
; ubuntu-14.04.1-desktop-i386.iso
; ubuntu-14.04-desktop-amd64.iso
; ubuntu-14.04-desktop-i386.iso
;
; ubuntu-12.04.5-desktop-amd64.iso
; ubuntu-12.04.5-desktop-i386.iso
; ubuntu-12.04.4-desktop-amd64.iso
; ubuntu-12.04.4-desktop-i386.iso
; ubuntu-12.04.3-desktop-amd64.iso
; ubuntu-12.04.3-desktop-i386.iso
; ubuntu-12.04.2-desktop-amd64.iso
; ubuntu-12.04.2-desktop-i386.iso
; ubuntu-12.04-desktop-amd64.iso
; ubuntu-12.04-desktop-i386.iso
;-Require:
; \NWA_PXE\ offered as MS share NWA_PXE_SHARE user=serva password=avres
; ubuntu-xx.yy.zz-desktop-amd64.iso requires renaming \casper\vmlinuz.efi to \casper\vmlinuz
;-Notes:
; 14.04 - Get INITRD_N11.GZ from http://www.vercot.com/~serva/download/INITRD_N11.GZ (95 Kb)
; 12.04 - Get INITRD_N02.3.GZ from http://www.vercot.com/~serva/download/INITRD_N02.3.GZ (164 Kb)
; When using Serva as proxyDHCP the external DHCP server must be able to answer
; to BOOTP requests; if it fails try replacing ip=bootp by ip=dhcp
[PXESERVA_MENU_ENTRY]
asset = Ubuntu LTS 14.04 Desktop Live
platform = amd64
kernel = NWA_PXE/$HEAD_DIR$/casper/vmlinuz
append = showmounts toram root=/dev/cifs initrd=NWA_PXE/$HEAD_DIR$/casper/initrd.lz,NWA_PXE/$HEAD_DIR$/casper/INITRD_N11.GZ boot=casper netboot=cifs nfsroot=//$IP_BSRV$/NWA_PXE_SHARE/$HEAD_DIR$ NFSOPTS=-ouser=serva,pass=avres,ro ip=dhcp ro
;append = showmounts toram root=/dev/cifs initrd=NWA_PXE/$HEAD_DIR$/casper/initrd.lz,NWA_PXE/$HEAD_DIR$/casper/INITRD_N02.3.GZ boot=casper netboot=cifs nfsroot=//$IP_BSRV$/NWA_PXE_SHARE/$HEAD_DIR$ NFSOPTS=-ouser=serva,pass=avres,ro ip=dhcp ro

Jak pisałem, nie testowałem i nie bardzo mam czas i możliwości by przetestować to dokładnie

szybkie spojrzenie na wklejony ServaAssets.inf pokazuje, że prawdopodobnie trzeba będzie zmienić nazwę użytkownika i hasło, które wykorzystujemy do udostępnienia folderu NWA_PXE. Ponadto inne komentarze w tym pliku wskazują na konieczność podmiany pliku initrd.gz na pobrane z tych linków, w zależności od wersji:
14.04 -http://www.vercot.com/~serva/download/INITRD_N11.GZ
12.04 http://www.vercot.com/~serva/download/INITRD_N02.3.GZ
Ponadto wg. tego co udało mi się sprawdzić serva w obecnej wersji nie obsługuje bootowania przez UEFI, więc miej to na uwadze.

marson1   14 #67 24.06.2015 18:04

@robi.robi: Co do błędów 0x0000006B i 0x000000D1 to problemem może być właśnie niewłaściwe ustawienie uwierzytelniania LAN manager, wskazuje na to ten artykuł na stronach microsoftu https://support.microsoft.com/en-us/kb/327536, uwierzytelnianie LAN ustawiasz w gpedit.msc

  #68 03.09.2015 01:46

Aby obejść problem opisany w pkt 8.4.2
http://www.vercot.com/~serva/an/WindowsPXE1.html

PROCESS1_INITIALIZATION_FAILED BSOD
zatrzymywanie instalacji po i386\mrxsmb.sy_
błąd 0x0000006B

upewnij się czy dla katalogu "VIA_RIS" użytkownik "Gość" ma nadane uprawnienia "odczyt i wykonanie", "wyświetlanie zawartości folderu" oraz "odczyt"

nasa18   1 #69 19.12.2015 01:48

Nie wiem czy jeszcze tu zaglądasz ale zrobiłem krok po kroku zainstalowałem wszystko mam logo windowsa pasek szary i co dalej u mnie tak stoi...

  #70 21.02.2016 20:37

Witam. Chyba juz tu nikt nie zagląda ale spróbuje...
Mam problem w momencie startu instalki xp, otóż juz na samym początku startu procesu instalacji wyskakuje monit iż instalka nie zawiera sterowników karty sieciowej mimo iż zgodnie z instrukcją dodałem je do folderu ...\NIC\

marson1   14 #71 22.02.2016 15:50

@Pudzianex (niezalogowany): cóż mogę powiedzieć... pokaż strukturę folderu \NIC - maż tam plik *.inf?

bartosz325   1 #72 16.05.2016 09:23

Chu****, nie działa. Błąd 0x0000006B i do widzenia. Próba instalacji Windows XP Home, SERVA odpalona na Windows 10. Post #68 nie pomógł.

  #73 29.05.2016 09:52

[05/29 08:45:40.166] BINL ERR: WIA_RIS_SHARE wrong setup; 127.0.0.1:445 does not have "read" rigths

  #74 29.05.2016 10:00

[05/29 08:45:39.589] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "Start" **
[05/29 08:45:40.166] BINL ERR: WIA_RIS_SHARE wrong setup; 127.0.0.1:445 does not have "read" rigths
[05/29 08:45:40.338] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "End" **
[05/29 08:48:01.650] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:16:36:B5:42:53, ClassID "PXEClient", Arch "Intel x86PC"
[05/29 08:48:01.650] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[05/29 08:48:01.650] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.12]
[05/29 08:48:05.635] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:16:36:B5:42:53, ClassID "PXEClient", Arch "Intel x86PC"
[05/29 08:48:05.635] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[05/29 08:48:05.636] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.12]
[05/29 08:48:09.630] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:16:36:B5:42:53, ClassID "PXEClient", Arch "Intel x86PC"
[05/29 08:48:09.646] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[05/29 08:48:09.646] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.12]
[05/29 08:48:13.647] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:16:36:B5:42:53, ClassID "PXEClient", Arch "Intel x86PC"
[05/29 08:48:13.647] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[05/29 08:48:13.647] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.12]
[05/29 08:48:17.665] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC QuantaCo/00:16:36:B5:42:53, ClassID "PXEClient", Arch "Intel x86PC"
[05/29 08:48:17.666] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[05/29 08:48:17.666] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.12]


Zainstalowane na W7 x64, wylaczona zapora, ten sam router, po kablach oa kompy, na "biorcy" blad PXE-E54 No boot file received

Wszystko zgodnie z opisam poza wersja: serve v3.0.0

marson1   14 #75 29.05.2016 15:05

@hdmagic (niezalogowany): sprawdź czy masz prawa do odczytu dla wszystkich dla wia_RIS_SHARE

marson1   14 #76 29.05.2016 15:08

@Anonim (niezalogowany): jw. sprawdź prawa do odczytu dla wszystkich dla udziału WIA_RIS_SHARE inna sprawa, że serva 3 się jeszcze nie bawiłem trzebaby to posprawdzać, zwłaszcza, że podobno obsługuje UEFI.

  #77 26.07.2016 01:01

TFTP time out nie wiem o co chodzi?

  #78 26.07.2016 01:03

Dodam że podłączam komputer do komputera bezpośrednio bez routera czy czegoś innego.

Przemek12315   1 #79 09.09.2016 08:41

Witam serdecznie mam taki problem, mianowicie już przy uruchomieniu programu Serva pojawia się następujący komunikat: "Please go to System Menu/Settings and configure any one of the available services. O co w tym chodzi ?

marson1   14 #80 10.09.2016 14:07

@Przemek12315: Nie potrafię pomóc teraz jest już serva 3.0 i nie miałem potrzeby jeszcze korzystania z niej

  #81 05.01.2017 11:57

Witam, próbowałem zainstalować windowsa 7 ,ale program serva nie utworzył struktury katalogów

WIA_RIS

WIA_WDS
WIA_PXE
Co mam zrobić aby program je utworzył ?

marson1   14 #82 07.01.2017 13:38

@Marecki1991 (niezalogowany): jeśli wskazałeś katalog nadrzędny w konfiguracji i po jego wskazaniu zrestartowałeś serva nie ma siły - musi utworzyć