Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Serva — sposób na instalację Windows poprzez sieć LAN za pomocą PXE

Dziś w moje ręce wpadł jakiś poleasingowy pecet z prośbą jego właściciela abym zainstalował na nim system i przygotował go do pracy. Okazało się, że komputer ten posiada naklejkę z licencją od visty business i 4 GB ramu, więc wypadałoby wgrać już wersję 64-bitową, krótkie poszukiwania w moim archiwum płyt z systemami pokazały jednak, że posiadam jedynie wersję 32 bit i to jeszcze bez zintegrowanego żadnego service packa. zatem po chwili szukania znalazłem w internecie obraz Windows Vista SP2, który pobrałem i sprawdziwszy, że sumy kontrolne zgadzają się z tymi podanymi na stronach MS radośnie chciałem przystąpić do instalacji visty na powierzonym mi komputerze. Niestety okazało się, że nie mam wolnej płyty DVD, której mógłbym użyć do nagrania obrazu a jedyny pendrive jaki mogłem bez żalu sformatować ma zaledwie niecałe 4 GB, w każdym razie za mało jak na instalkę visty, Co więc robić?

W BIOSie wielu komputerów nie raz widziałem opcję bootowania z sieci więc postanowiłem się czegoś o tym dowiedzieć Szybkie googlowanie i znalazłem program serva, posiada on wersję darmową mającą sporo ograniczeń, z których najważniejsze to niemożność jej użycia w zastosowaniach komercyjnych i sesja między serwerem a klientem może trwać maksymalnie godzinę Jednak do moich potrzeb spokojnie to wystarczyło, dlatego poniżej postaram się opisać przebieg całej procedury.

Zanim zaczniemy kilka uwag, poniższy opis zakłada, że chcemy instalować system Windows z jądrem NT 6x a więc od Visty w górę. Co prawda program serva umożliwia również instalowanie w ten sposób Windows XP czy innych z serii NT 5x ale procedura jest nieco inna i jeśli będzie zainteresowanie to opiszę ją w osobnym wpisie. Ponadto należy pamiętać, że podczas instalacji poprzez PXE instalator Windows będzie od nas wymagał uwierzytelnienia za pomocą nazwy użytkownika i hasła, dlatego jeśli nie używasz hasła do logowania się do systemu ustaw je teraz, przynajmniej na czas tej procedury lub stwórz nowego użytkownika w systemie.

Pobieramy program ze strony producenta - wersja darmowa nazywa się non-supporter. Po pobraniu tworzymy sobie na dysku folder np SERVA i wypakowujemy do niego pobrane archiwum. W katalogu SERVA tworzymy drugi katalog np. ROOT, gdzie będziemy trzymać kopię płyt z naszymi systemami i kilka innych plików koniecznych do prawidłowego działania.

Odpalamy program i ukazuje nam się takie okno:

Klikamy w nim na przycisk settings a następnie na zakładkę TFTP. W zakładce TFTP zaznaczamy pole "TFTP server" oraz przyciskiem Browse wskazujemy wcześniej utworzony folder ROOT, tak jak na poniższym screenie:

Następnie przechodzimy do zakładki DHCP i tu drobna uwaga, jeśli w naszej sieci działa już serwer DHCP np. na posiadanym routerze zaznaczamy pola proxyDHCP i BINL, tak jak na poniższym screenie.

Natomiast jeśli nie mamy w sieci serwera DHCP to zamiast opcji proxyDHCP zaznaczamy pole DHCP server i uzupełniamy odpowiednie pola o niezbędne dane. Gdy już ustawimy wspomniane opcje ukazuje się nam okno główne programu podobne do poniższego.

W tym momencie zamykamy aplikację i sprawdzamy, czy program utworzył niezbędne pliki wraz z odpowiednią strukturą we wcześniej zdefiniowanym folderze ROOT, jego zawartość powinna wyglądać mniej więcej tak:

Widzimy tutaj folder o nazwie WIA_WDS, musimy go udostępnić z uprawnieniami tylko do odczytu dla wszystkich jako udział sieciowy o nazwie WIA_WDS_SHARE w tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na folder WIA_WDS i klikamy właściwości a następnie wybieramy zakładkę udostępnianie i klikamy na przycisk udostępnianie zaawansowane, tak jak to widać poniżej:

Otworzy się okno zaawansowanego udostępniania, gdzie zaznaczamy pole "udostępnij ten folder" a w polu "nazwa udziału" wpisujemy WIA_WDS_SHARE, tak jak pokazałem poniżej.

Po wprowadzeniu powyższych zmian klikamy na przycisk "zastosuj" a następnie na uprawnienia i sprawdzamy czy dla grupy "wszyscy" zaznaczone jest pole odczyt w kolumnie "zezwalaj", Obrazuje to poniższy screen.

Teraz zamykamy okno udostępniania, wchodzimy do dopiero co udostępnionego folderu i tworzymy nowy folder o dowolnej nazwie, bez spacji i polskich znaków, w którym będą przechowywane pliki instalacyjne Windows. Jeśli chcemy mieć możliwość instalacji kilku wersji Windows w ten sposób np. Windows 7 i Windows 8 musimy utworzyć osobny folder dla każdej wersji. Teraz pozostaje nam skopiować pliki z płyty instalacyjnej posiadanego systemu do utworzonego katalogu i ponownie uruchomić program serva.

Ponownie widzimy okno główne programu serva ale tym razem powinniśmy zobaczyć także informację o przetwarzaniu plików instalacyjnych Windows, które wcześniej skopiowaliśmy, pokazuje to poniższy screen:

Teraz wystarczy uruchomić komputer, na którym chcemy instalować system i w BIOSie ustawić rozruch z sieci. Do testów możemy też wykorzystać oprogramowanie do virtualizacji takie jak: virtualbox czy vmware.

Jeśli wszystko zrobiliśmy prawidłowo to po chwili powinniśmy zobaczyć okienko jak na poniższym screenie.

Wystarczy teraz wybrać interesujący nas system i powinna rozpocząć się instalacja systemu.

Jeśli mamy szczęście to po chwili pojawi się okienko, w którym podajemy nazwę użytkownika i hasło, na komputerze udostępniającym pliki instalacyjne systemu. Okno to wygląda mniej więcej tak:

po wprowadzeniu wymaganych danych instalacja będzie przebiegać dokładnie tak samo jak byśmy to robili z płyty lub pendrive, z tym że jeśli mamy gigabitowego switcha to zdecydowanie szybciej.

Niestety może się też zdarzyć, że instalator nie wykryje naszej karty sieciowej na tym etapie instalacji a co za tym idzie instalacja zakończy się komunikatem

FAILED No NIC/Driver, ABORTING!, wtedy wyłączamy komputer, klienta, następnie zamykamy program serva i pobieramy ze strony producenta sprzętu sterowniki do karty sieciowej i jeśli są one w formie archiwum lub instalatora .exe wypakowujemy je do jakiegoś katalogu i szukamy wersji do instalowanego systemu i architektury posiadanego procesora zwykle katalogi są jasno opisane np. driver\vista\x64, driver\win7\x86 lub podobnie, gdy już znajdziemy to czego nam potrzeba wchodzimy do katalogu D:\SERVA\ROOT\WIA_WDS\vista\$OEM$\$1\Drivers\NIC (gdzie vista to oczywiście nazwa folderu z plikami instalacyjnymi danej wersji systemu) i kopiujemy do niego zawartość folderu z odpowiednimi sterownikami. Po tym ponownie uruchamiamy program serva i uruchamiamy instalację systemu.

Na koniec jedna ważna rzecz, trzeba pamiętać o każdorazowym wyłączeniu i ponownym włączeniu programu serva po każdej zmianie w katalogu ROOT\WIA_WDS, gdyż tylko wtedy wprowadzone zmiany będą widoczne podczas instalacji, ponieważ przy restarcie serva następuje ponowna indeksacja danych.

Podsumowanie

Jeśli ktoś doczytał ten wpis do końca to gratuluję wytrwałości, prosiłbym również o komentarze, czy komuś się przydał mój poradnik oraz czy chcecie opis jak zainstalować XP za pomocą tej metody. Podobno da się też instalować w ten sposób linuksa, nie wiem bo nie testowałem. Na koniec mała sugestia dla redakcji DP, może warto byłoby umieścić opisywany program w bazie portalu? Jest to jeden z nielicznych programów, jakich używam, których w bazie portalu nie ma.

Aktualizacja - napisałem drugi wpis o instalacji Windows XP poprzez PXE, jest widoczny w powiązanych, zachęcam zainteresowane osoby do lektury.

 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
okokok   12 #1 22.08.2014 17:45

Ciekawe, ja od razu zwirtualizowal bym Windows Server. Przeczytam chetnie opis dla NT 5 i Linuxa.

bachus   23 #2 22.08.2014 17:52

Fajny wpis. Ja tylko się tak przy okazji pochwalę, że zrobiłem udane wdrożenie/migrację do Win7 za pomocą SCSM2012 (rola WDS), pchnięte na kilka tysięcy urządzeń.

MeHowG   6 #3 22.08.2014 18:10

@bachus: i to jest COŚ!! :)

Fajny i ciekawy artykuł.

Astraltrooper   6 #4 22.08.2014 18:24

Bardzo ciekawy artykuł swego czasu również poszukiwałem sposobu na instalację systemu poprzez PXE udało mi się nawet skonfigurować i zmusić do współpracy serwer Tftpd32 w połączeniu ze skryptem napisanym w pythonie który odpowiadał za integrację sterowników z instalką systemu... niestety koniec końców okazało się że wiele sterowników do kart sieciowych bardzo słabo współpracuje z PXE i wiele instalacji skończyło się niepowodzeniem. "Serve" też próbowałem, bardzo ciekawy program niestety w momencie gdy go testowałem również miał problemy z integracją sterowników od karty sieciowej... Nagranie systemu na pendrive czy płytę jest jednak często o wiele mniej czasochłonne :-)

marson1   14 #5 22.08.2014 19:00

@Astraltrooper: czasem brak tak prozaicznych rzeczy jak wolnej płyty pod ręką a ponadto zawsze to jakieś wyzwanie nowe

  #6 22.08.2014 19:14

@Astraltrooper: I think you do not know what you are talking about.
PXE net drivers are just "net drivers" for Vista and up. I think Serva does an excellent job simplifying PXE to its minimum plus giving the fastest way to install an OS. Pendrives and DVDs are the past.

wobes   4 #7 22.08.2014 19:18

Prawie jak Microsoft Deployment Toolkit, ale tylko prawie.

Tabcin   5 #8 22.08.2014 19:19

Warto dodać że wersja darmowa ma ograniczenie do 5 obsługiwanych systemów operacyjnych.

Astraltrooper   6 #9 22.08.2014 20:02

@marson1: No raczej sposób na instalację systemu bardzo ciekawy :-) A sam program przygotowany bardzo dobrze. Zastanawiałem się nawet nad zakupem pełnej wersji do firmy... no ale niestety instalacja przez {PXE nie zawsze kończy się sukcesem...

wobes   4 #10 22.08.2014 20:13

@Astraltrooper: To spróbuj MDT, możesz w nim robić m.in. prekonfigurowane customizowane obrazy DVD lub pod nośniki USB,

dragonn   11 #11 22.08.2014 21:08

@Astraltrooper: To chyba przypadłeś samego Win i właśnie często braku sterowników do karty sieciowej, bootowałem instalkę Arch już z kilkanaście razy - ruszało bez problemu.

Astraltrooper   6 #12 22.08.2014 21:26

@dragonn: A nie no o linkusie w tym wypadku złego słowa powiedzieć nie mogę instalował się za każdym razem bez problemu. :-) Fatycznie problem pojawia się tylko w przypadku sterownikow ktore nie sa wbudowane w instalke windowsa :-(
Musiałbym się pobawić MDT ale jakos brak mi czasu ostatnio. Za dużo do zrobienia za mało czasu do realizacji :-P

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #13 22.08.2014 22:15

Dobry wpis i ja równie z chęcią poczytałbym o Instalacji XP w ten sposób.

Autor edytował komentarz.
sgj   12 #14 22.08.2014 22:34

Instalacja XP nie wiele się różni. http://www.vercot.com/~serva/an/WindowsPXE1.html

Większym problemem jest to że instalator XP potrafi się zatrzymać bez zadnego komunikatu...

klonek_wp   6 #15 22.08.2014 23:00

@bachus: robiłeś to z 2012 czy 2012r2? ale kilka tys. to szacun - mój rekord jest o rząd mniejszy :(

klonek_wp   6 #16 22.08.2014 23:02

fajny artykuł - szczególnie że jest jakaś prosta alternatywa dla WDS

kleksiq   4 #17 23.08.2014 08:14

@sgj: Największy problem stanowią sieciówki / raid, stery trzeba dodać do instalki windowsa, n'lite i jazda. Parę kompów tak już przeinstalowywałem i zdecydowanie polecam, po sieci gigabitowej instalka win xp na jakimś Intel Core2Duo E7300 to 15-20 min do momentu pojawienia się paska start.

Serva jest jedynym sposobem na instalacje systemu u mnie w domu :D, w stacjonarce nie mam żadnego napędu dvd/cd :)

Autor edytował komentarz.
  #18 23.08.2014 13:50

Dobry artykuł, ja musiałem się trochę namęczyć żeby uruchomić dystrybucję bazującą na ubuntu.

  #19 23.08.2014 14:49

Ja także prosiłbym o tutek dla XP, czeka mnie reinstalka na eeepc (900Mhz) ;-)

jekobb   4 #20 23.08.2014 16:28

Wersja pod XP jak najbardziej oczekiwana, a artykuł ciekawy i przydatny.

wobes   4 #21 23.08.2014 17:50

@Prawdomówca (niezalogowany): Współczuję - znam ten komputerek (Asus Eee PC900). O ile procesor (stary jak węgiel celeron) jeszcze daje jakoś radę, o tyle jego flashowy dysk jest wolniejszy niż stacja dyskietek. Do tego ta wypasiona klawiatura wielkości 1/3 normalnej i touchpad jak znaczek pocztowy...

fkufel   2 #22 24.08.2014 00:31

czytajcie niżej :)

Autor edytował komentarz.
fkufel   2 #23 24.08.2014 00:35

@okokok: Swego czasu przerabiałem podobny temat - boot PXE i najlepszy do tego jest Windows 2003 R2. w trybie mieszanym czyli jako RIS/WDS jednocześnie :) Udało mi się uruchomić przez PXE:
- Instalacje Windows xp, Vista, Windows 7 (nie testowałem instalacji win 2000 ale w RIS jest to możliwe)
- instalacje dowolnej dystrybucji linuxowej
- start z sieci Windowsa PE ( UBCD4Win)
- dowolnych narzędzi takich jak memtest, Acronis, Partition Magic, coloniza itp :)

I wszystkiego innego co jest bootowalne :)

Teraz ładnie to siedzi wszystko w maszynie wirtualnej i jest używane od czsu do czasu :)

Autor edytował komentarz.
maciej77   4 #24 24.08.2014 12:45

@kleksiq: Na co Ci napęd dvd/cd ? - pendrive + Easy2Boot + bootowalne obrazy iso i gitara...

PS. sposób instalacji ciekawy - w domu można się pobawić

Autor edytował komentarz.
duffee   11 #25 24.08.2014 13:00

Dla mnie musi być napęd dvd i z niego instaluję system, a nie mam czasu bawić się takie rzeczy, ale pomysł fajny.

okokok   12 #26 24.08.2014 13:08

@fkufel: Ja z RIS miałem problem. Próbowałem właśnie Viste i XP w szkole. Zacząłem od Visty i później nie udało mi się już w ogóle uruchomić starej wersji - RIS. Kreator na początku zapytał - wybrałem WDS. Próbowałem przez Win PE z XP ale to bazowało już na Viście i komputery miały problem - ram i w ogóle słabo to szło.

silver_eye   2 #27 24.08.2014 19:48

Musząc zainstalować wiele systemów na raz ciekawie byłoby wpinać im bezprzewodowy kontroler wifi i w ten sposób z jednego urządzenia instalować system na wielu różnych komputerach ...

DanKar REDAKCJA  14 #28 24.08.2014 19:56

Bardzo fajny i konkretny wpis! ;-) Opisywany program pojawił się właśnie w naszej bazie oprogramowania: http://www.dobreprogramy.pl/Serva,Program,Windows,57372.html

  #29 24.08.2014 23:38

@okokok: w 2003 była aktualizacja usługi z ris do WDS, podczas instalacji usługi WDS wybierałeś WDS Mixed Mode - z obsługą RIS, lub WDS Native mode , tylko obsługa wds. Za menadżera menu PXE służył mi syslinux

fkufel   2 #30 24.08.2014 23:39

@okokok: w 2003 była aktualizacja usługi z ris do WDS, podczas instalacji usługi WDS wybierałeś WDS Mixed Mode - z obsługą RIS, lub WDS Native mode , tylko obsługa wds. Za menadżera menu PXE służył mi syslinux

marson1   14 #31 25.08.2014 09:41

dziękuję za wszystkie miłe słowa pod moim wpisem, część druga opisująca instalację XP powstanie na pewno postaram się ogarnąć temat tak szybko jak się da ale teraz testuję nowo zakupionego laptopa a ponieważ jest to zakup na odległość chcę go dokładnie przetestować przed upływem 10 dni. Jego recenzję również opublikuję na łamach bloga.

  #32 25.08.2014 10:10

@Bachus a nie SCCM?:)

  #33 25.08.2014 10:28

@Astraltrooper Wystarczy do obrazu z WinPE dorzucić odpowiednie sterowniki i po problemie:) nawet jeśli masz dużą różnorodność sprzętu, da się to zrobić szybko i prosto, bez znacznego zwiększenia obrazu bootowalnego.

Maxi_S   5 #34 26.08.2014 22:55

Przydatne i konkretne opracowanie. Też przyłączam się do prośby o XP

  #35 26.08.2014 23:41

Witam.
Dziękuję za fajny tutorial. Wszystko poszło dobrze do czasu kiedy pojawił się okienko, w którym podajemy nazwę użytkownika i hasło. I tutaj stoję. Mój główny komputer nie ma hasła. Naciścięcie enter daje error, wpisanie użytkownika też nic, domena/użytkownik też nic :(
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

marson1   14 #36 27.08.2014 12:10

@michaslaska (niezalogowany): Napisałem na początki wpisu, że musisz ustanowić hasło, nie ma innego wyjścia, ustaw hasło na głównym użytkowniku lub utwórz nowego użytkownika w systemie, jeśli nie chcesz logować się hasłem do systemu a jednocześnie mieć możliwość dla PXE możesz ustawić hasło w systemie a następnie wejść w polecenie uruchom (WIN+R) i wpisać control userpasswords2, pojawi się lista użytkowników, i na górze checkbox "aby używać tego komputera użytkownik musi wprowadzić hasło" czy jakoś tak pisze z pamięci... Po odznaczeniu tej opcji wybierz swojego użytkownika i kliknij OK, pojawi się okienko z prośbą o wpisanie hasła, od tego momentu hasło jest ustalone ale zostaje ono automatycznie podane przy starcie systemu ale podczas instalacji via PXE będziesz już miał co wpisać.Jeśli zastosujesz tą metodę to możesz jeszcze zmienić w opcjach zasilania ustawienie tak, by nie było wymagane podawanie hasła po wybudzeniu.

Kamolot   2 #37 27.08.2014 14:10

Świetny wpis - właśnie szukałem sposobu na jednego lapka gdzie ani napęd ani pen nie dają rady. Z Serva przeszło z problemami (nic) ale ruszyła instalka Visty.

marson1   14 #38 28.08.2014 10:39

@Shaki81: Opisałem procedurę dla XP, jest na moim blogu jeśli temat Cię nadal interesuje

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #39 28.08.2014 13:29

@marson1: Interesuje - dzięki, biorę się za czytanie

Autor edytował komentarz.
crono2552   5 #40 28.08.2014 20:10

Witam zrobiłem wszystko według opisu i za każdym razem mam problem z takim plikiem
[08/28 20:03:20.793] TFTP Err: File : error 3 in CreateFile; System nie może odnaleźć określonej ścieżki.

pomimo że ten plik jest w tej ścieżce i to i tak go ignoruje skutkuje to tym że gdy pojawia się okienko do logowania ServaPeNet to akcja która jest wykonywana "Loading Network Resources" staje i nie rusza dalej

podaję dalszy LOG

[08/28 20:02:34.761] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "Start" **
[08/28 20:02:34.795] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "End" **
[08/28 20:02:45.118] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC Vmware/00:0C:29:6F:38:2B
[08/28 20:02:45.119] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[08/28 20:02:45.119] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.101]
[08/28 20:02:45.119] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.102]
[08/28 20:02:45.120] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.56.1]
[08/28 20:02:45.120] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [169.254.53.173]
[08/28 20:02:45.120] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [169.254.25.98]
[08/28 20:02:45.124] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC Vmware/00:0C:29:6F:38:2B
[08/28 20:02:45.124] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[08/28 20:02:45.124] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.101]
[08/28 20:02:45.125] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.102]
[08/28 20:02:45.125] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.56.1]
[08/28 20:02:45.125] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [169.254.53.173]
[08/28 20:02:45.125] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [169.254.25.98]
[08/28 20:02:47.152] PDHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 0.0.0.0, MAC Vmware/00:0C:29:6F:38:2B
[08/28 20:02:47.154] PDHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 0.0.0.0, MAC Vmware/00:0C:29:6F:38:2B
[08/28 20:02:47.207] PDHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 192.168.1.104, MAC Vmware/00:0C:29:6F:38:2B
[08/28 20:02:47.208] PDHCP Inf: Sending DHCPACK, TFTP [192.168.1.102] bootfile [pxeserva.0]
[08/28 20:02:47.214] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:47.267] TFTP Err: Peer returns ERROR -> aborting transfer
[08/28 20:02:47.268] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:47.379] TFTP Inf: : sent blks=12 blkSz=1456, Total 16798 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:47.431] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:47.484] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1166 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:47.487] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:47.693] TFTP Inf: : sent blks=116 blkSz=1408, Total 162508 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:47.700] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:47.796] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1166 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:48.474] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:48.530] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1301 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:48.580] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:48.691] TFTP Inf: : sent blks=18 blkSz=1456, Total 25772 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:48.750] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.101] TFTP Inf: : sent blks=360 blkSz=1456, Total 523328 bytes in 1s, err recovery=0
[08/28 20:02:49.265] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.265] TFTP Err: File : error 3 in CreateFile; System nie może odnaleźć określonej ścieżki.
[08/28 20:02:49.272] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.324] TFTP Err: Peer returns ERROR -> aborting transfer
[08/28 20:02:49.325] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.433] TFTP Inf: : sent blks=9 blkSz=1420, Total 12288 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:49.439] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.439] TFTP Err: File : error 3 in CreateFile; System nie może odnaleźć określonej ścieżki.
[08/28 20:02:49.458] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.458] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[08/28 20:02:49.465] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.533] TFTP Err: Peer returns ERROR -> aborting transfer
[08/28 20:02:49.534] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.633] TFTP Err: Peer returns ERROR -> aborting transfer
[08/28 20:02:49.634] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:50.570] TFTP Inf: : sent blks=2233 blkSz=1420, Total 3170304 bytes in 1s, err recovery=0
[08/28 20:02:50.571] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:03:20.148] TFTP Inf: : sent blks=105138 blkSz=1420, Total 149295560 bytes in 30s, err recovery=0
[08/28 20:03:20.792] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:03:20.793] TFTP Err: File : error 3 in CreateFile; System nie może odnaleźć określonej ścieżki.
[08/28 20:08:23.578] PDHCP Inf: Rcvd DHCPINFORM from IP 192.168.1.114, MAC LiteonTe/D0:DF:9A:9E:44:8C
[08/28 20:08:23.578] PDHCP Inf: Rcvd DHCPINFORM from IP 192.168.1.114, MAC LiteonTe/D0:DF:9A:9E:44:8C
[08/28 20:08:26.573] PDHCP Inf: Rcvd DHCPINFORM from IP 192.168.1.114, MAC LiteonTe/D0:DF:9A:9E:44:8C
[08/28 20:08:26.578] PDHCP Inf: Rcvd DHCPINFORM from IP 192.168.1.114, MAC LiteonTe/D0:DF:9A:9E:44:8C

crono2552   5 #41 28.08.2014 20:11

Witam zrobiłem wszystko według opisu i za każdym razem mam problem z takim plikiem
[08/28 20:03:20.793] TFTP Err: File : error 3 in CreateFile; System nie może odnaleźć określonej ścieżki.

pomimo że ten plik jest w tej ścieżce i to i tak go ignoruje skutkuje to tym że gdy pojawia się okienko do logowania ServaPeNet to akcja która jest wykonywana "Loading Network Resources" staje i nie rusza dalej

podaję dalszy LOG

[08/28 20:02:34.761] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "Start" **
[08/28 20:02:34.795] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "End" **
[08/28 20:02:45.118] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC Vmware/00:0C:29:6F:38:2B
[08/28 20:02:45.119] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[08/28 20:02:45.119] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.101]
[08/28 20:02:45.119] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.102]
[08/28 20:02:45.120] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.56.1]
[08/28 20:02:45.120] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [169.254.53.173]
[08/28 20:02:45.120] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [169.254.25.98]
[08/28 20:02:45.124] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC Vmware/00:0C:29:6F:38:2B
[08/28 20:02:45.124] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[08/28 20:02:45.124] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.101]
[08/28 20:02:45.125] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.102]
[08/28 20:02:45.125] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.56.1]
[08/28 20:02:45.125] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [169.254.53.173]
[08/28 20:02:45.125] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [169.254.25.98]
[08/28 20:02:47.152] PDHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 0.0.0.0, MAC Vmware/00:0C:29:6F:38:2B
[08/28 20:02:47.154] PDHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 0.0.0.0, MAC Vmware/00:0C:29:6F:38:2B
[08/28 20:02:47.207] PDHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 192.168.1.104, MAC Vmware/00:0C:29:6F:38:2B
[08/28 20:02:47.208] PDHCP Inf: Sending DHCPACK, TFTP [192.168.1.102] bootfile [pxeserva.0]
[08/28 20:02:47.214] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:47.267] TFTP Err: Peer returns ERROR -> aborting transfer
[08/28 20:02:47.268] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:47.379] TFTP Inf: : sent blks=12 blkSz=1456, Total 16798 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:47.431] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:47.484] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1166 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:47.487] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:47.693] TFTP Inf: : sent blks=116 blkSz=1408, Total 162508 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:47.700] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:47.796] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1166 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:48.474] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:48.530] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1301 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:48.580] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:48.691] TFTP Inf: : sent blks=18 blkSz=1456, Total 25772 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:48.750] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.101] TFTP Inf: : sent blks=360 blkSz=1456, Total 523328 bytes in 1s, err recovery=0
[08/28 20:02:49.265] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.265] TFTP Err: File : error 3 in CreateFile; System nie może odnaleźć określonej ścieżki.
[08/28 20:02:49.272] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.324] TFTP Err: Peer returns ERROR -> aborting transfer
[08/28 20:02:49.325] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.433] TFTP Inf: : sent blks=9 blkSz=1420, Total 12288 bytes in 0s, err recovery=0
[08/28 20:02:49.439] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.439] TFTP Err: File : error 3 in CreateFile; System nie może odnaleźć określonej ścieżki.
[08/28 20:02:49.458] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.458] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[08/28 20:02:49.465] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.533] TFTP Err: Peer returns ERROR -> aborting transfer
[08/28 20:02:49.534] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:49.633] TFTP Err: Peer returns ERROR -> aborting transfer
[08/28 20:02:49.634] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:02:50.570] TFTP Inf: : sent blks=2233 blkSz=1420, Total 3170304 bytes in 1s, err recovery=0
[08/28 20:02:50.571] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:03:20.148] TFTP Inf: : sent blks=105138 blkSz=1420, Total 149295560 bytes in 30s, err recovery=0
[08/28 20:03:20.792] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[08/28 20:03:20.793] TFTP Err: File : error 3 in CreateFile; System nie może odnaleźć określonej ścieżki.
[08/28 20:08:23.578] PDHCP Inf: Rcvd DHCPINFORM from IP 192.168.1.114, MAC LiteonTe/D0:DF:9A:9E:44:8C
[08/28 20:08:23.578] PDHCP Inf: Rcvd DHCPINFORM from IP 192.168.1.114, MAC LiteonTe/D0:DF:9A:9E:44:8C
[08/28 20:08:26.573] PDHCP Inf: Rcvd DHCPINFORM from IP 192.168.1.114, MAC LiteonTe/D0:DF:9A:9E:44:8C
[08/28 20:08:26.578] PDHCP Inf: Rcvd DHCPINFORM from IP 192.168.1.114, MAC LiteonTe/D0:DF:9A:9E:44:8C

marson1   14 #42 28.08.2014 21:11

Na pewno udostępniłeś poprawnie folder VIA_WDS jako VIA_WDS_SHARE? Właśnie sprawdziłem na vmware bo widzę, że na nim ćwiczysz i normalnie przechodzi okno uwierzytelniania.

crono2552   5 #43 28.08.2014 21:24

@marson1: nie wiem czy da się inaczej
http://oi59.tinypic.com/vrx6pv.jpg
co może być źle?

Dodaje jeszcze konfigurację zauważysz tu małe różnice lecz wprowadziłem je zgodnie z inną też instrukcją jednak nie przynoszą rezultatu.
http://oi61.tinypic.com/153aes0.jpg
http://oi61.tinypic.com/10de3q9.jpg

Autor edytował komentarz.
marson1   14 #44 28.08.2014 21:42

Widzę, że SERVA masz w katalogu z polskimi znakami, zrób tak jak we wpisie, czyli w głównym katalogu dysku utwórz SERVA a w nim ROOT, gdy robiłem vistę, jeszcze przed napisaniem wpisu to serva miałem w katalogu D:\użytki\serva a samą instalkę visty w D:\użytki\serva\ROOT\WIA_WDS\Windows Vista i też miałem właśnie komunikaty o tym, że instalator nie może odnaleźć określonej ścieżki ;)

marson1   14 #45 28.08.2014 21:44

Widzę, że SERVA masz w katalogu z polskimi znakami, zrób tak jak we wpisie, czyli w głównym katalogu dysku utwórz SERVA a w nim ROOT, gdy robiłem vistę, jeszcze przed napisaniem wpisu to serva miałem w katalogu użytki\serva a samą instalkę visty w użytki\serva\ROOT\WIA_WDS\Windows Vista i też miałem właśnie komunikaty o tym, że instalator nie może odnaleźć określonej ścieżki ;)

crono2552   5 #46 28.08.2014 21:51

Program jest w ścieżce
C:\Users\Piwnica\Desktop\SERVA
DIR
D:\[SERVA]
oczywiście udostępniłem na nowo i dalej to samo (konto gościa mam włączone tak na wszelki wypadek)
zrobiłem także wirtualną maszynę z win7 i na czystym systemie skonfigurowałem SERVA wyłączyłem firewall i przetestowałem niestety ten sam efekt

marson1   14 #47 28.08.2014 21:59

szczerze to nie wiem w takim razie co może być przyczyną, rozumiem, że po zmianie ścieżki próbowałeś ustawić zakładkę TFATP dokładnie tak jak jest we wpisię? ewentualnie spróbuj jeszcze przenieść folder SERVA z C:\Users\Piwnica\Desktop\SERVA na dysk D może gdzieś system nie może się dostać do któregoś z plików programu na C, ostatnie co przychodzi mi do głowy to sptóbuj odpalić serva na prawach administratora.

  #48 29.08.2014 10:33

spróbuje przenieść na D wieczorkiem i przetestuje na prawach admina odpadal od początku jak tylko pojawił się problem zdam relację pod wieczór a gdybyś wpadł na jakiś jeszcze mądry pomysł to pisz bo gdzieś musi tkwić problem.

spoksik   1 #49 14.10.2014 22:20

Mam problem z zalogowaniem się do ServaPENet - wyrzuca błąd:

0x35 NetPath not found, wrong credentials, or unreliable client.

Posiadam hasło, wyłączyłem automatyczne logowanie w win 8.1 x64 - bez skutku.

Próbowałem przeróżnych konfiguracji udostępniania - bez skutku.

Na stronie softu znalazłem:

8.4.3 WDS OSs ServaPENet login ERROR:0x35:
Microsoft defines error 0x35 (53) as ERROR_BAD_NETPATH and is supposed to mean "The network path was not found" but in fact it really means a lot more things.

The error can be triggered in several ways:
1) Network connection unreliable.
2) WIA_WDS_SHARE bad configured.
3) WIA_WDS_SHARE running on a very busy/slow/unresponsive server.
4) NIC not working properly.
5) NIC driver not working properly (even if there are no errors).
6) Wrong login credentials.
If your network and server are ok I would recommend checking the NIC and specially its driver.

There were reported 0x35 errors when installing Vista while the same client installed Windows 7/8 correctly. On all those cases:
1) Replacing Vista's \sources\Boot.wim with Windows 7/8 \sources\Boot.wim.
2) Erasing Vista’s _SERVA_ directory.
3) Quit and restarting Serva.
Solved the problem.


Wrzuciłem sterowniki od karty sieciowej - Serva je instaluje - dalej bez skutku,

Jakiś pomysł?

spoksik   1 #50 14.10.2014 22:21

Mam problem z zalogowaniem się do przed instalacją - wyrzuca błąd:

0x35 NetPath not found, wrong credentials, or unreliable client.

Posiadam hasło, wyłączyłem automatyczne logowanie w win 8.1 x64 - bez skutku.

Próbowałem przeróżnych konfiguracji udostępniania - bez skutku.

Na stronie softu znalazłem:

8.4.3 WDS OSs ServaPENet login ERROR:0x35:
Microsoft defines error 0x35 (53) as ERROR_BAD_NETPATH and is supposed to mean "The network path was not found" but in fact it really means a lot more things.

The error can be triggered in several ways:
1) Network connection unreliable.
2) WIA_WDS_SHARE bad configured.
3) WIA_WDS_SHARE running on a very busy/slow/unresponsive server.
4) NIC not working properly.
5) NIC driver not working properly (even if there are no errors).
6) Wrong login credentials.
If your network and server are ok I would recommend checking the NIC and specially its driver.

There were reported 0x35 errors when installing Vista while the same client installed Windows 7/8 correctly. On all those cases:
1) Replacing Vista's \sources\Boot.wim with Windows 7/8 \sources\Boot.wim.
2) Erasing Vista’s _SERVA_ directory.
3) Quit and restarting Serva.
Solved the problem.


Wrzuciłem sterowniki od karty sieciowej - Serva je instaluje - dalej bez skutku,

Jakiś pomysł?

marson1   14 #51 14.10.2014 22:39

@spoksik: Jaki system instalujesz?, spróbuj może tak jak jest napisane w tym co przytaczasz, tzn podmień boot.wim na taki z Windows 7 lub Windows 8, spróbuj też dla testu odpalić instalkę innego systemu choćby ogólnie dostępnego Windows 10 technology preview, zakładam że usera i hasło wpisujesz poprawnie? aha i eszcze - co jest systemem, na którym masz zainstalowane serva i na czym próbujesz instalować system? tzn. fizyczna maszyna czy wirtualka? eśli fizyczna maszyna to spróbuj na początek odpalić instalkę na vmware player i zobaczysz efekt, sorry, że raddy tak ogólne ale na teraz tylko to mogę podpowiedzie.

Autor edytował komentarz.
adrian218   8 #52 02.01.2015 04:50

Ta a jak zainstalować np. ubuntu przez pxe bo analogicznie do windowsa nie działa, wiem że pliki z systemem wrzucamy do tego drugiego katalogu i udostępniamy, google wypluwa mi jedynie jakieś wyniki dotyczące max ubuntu 12,. Ale jak wrzucić aktualne ubuntu przez siec, pomoże ktoś czy zleje ciekłym ?

marson1   14 #53 02.01.2015 11:08

@adrian218: pod tym linkiem masz opis jak instalować Linuxa/BSD http://www.vercot.com/~serva/an/NonWindowsPXE3.html masz tam przykłady plików konfiguracyjnych, jest dość pokręcona ta konfiguracja, od razu mówię nie testowałem, ale punktem początkowym powinno być wypakowanie ISO linuksa do NWA_PXE\ubuntu i udostępnienie katalogu NWA_PXE jako NWA_PXE_SHARE oraz trzeba utworzyć w tym katalogu plik ServaAsset.inf zawierający parametry bootowania z sieci. Autorzy Serva udostępniają na swoich stronach zawartość pliku ServaAssey.inf dla Ubuntu LTS 14.04 i wygląda on tak:;-Serva v2.1 Non-Windows Asset Information File
;-Boot/Install:
; Ubuntu LTS 14.04 / 12.04 Desktop Live
;-Tested on:
; ubuntu-14.04.1-desktop-amd64.iso
; ubuntu-14.04.1-desktop-i386.iso
; ubuntu-14.04-desktop-amd64.iso
; ubuntu-14.04-desktop-i386.iso
;
; ubuntu-12.04.5-desktop-amd64.iso
; ubuntu-12.04.5-desktop-i386.iso
; ubuntu-12.04.4-desktop-amd64.iso
; ubuntu-12.04.4-desktop-i386.iso
; ubuntu-12.04.3-desktop-amd64.iso
; ubuntu-12.04.3-desktop-i386.iso
; ubuntu-12.04.2-desktop-amd64.iso
; ubuntu-12.04.2-desktop-i386.iso
; ubuntu-12.04-desktop-amd64.iso
; ubuntu-12.04-desktop-i386.iso
;-Require:
; \NWA_PXE\ offered as MS share NWA_PXE_SHARE user=serva password=avres
; ubuntu-xx.yy.zz-desktop-amd64.iso requires renaming \casper\vmlinuz.efi to \casper\vmlinuz
;-Notes:
; 14.04 - Get INITRD_N11.GZ from http://www.vercot.com/~serva/download/INITRD_N11.GZ (95 Kb)
; 12.04 - Get INITRD_N02.3.GZ from http://www.vercot.com/~serva/download/INITRD_N02.3.GZ (164 Kb)
; When using Serva as proxyDHCP the external DHCP server must be able to answer
; to BOOTP requests; if it fails try replacing ip=bootp by ip=dhcp
[PXESERVA_MENU_ENTRY]
asset = Ubuntu LTS 14.04 Desktop Live
platform = amd64
kernel = NWA_PXE/$HEAD_DIR$/casper/vmlinuz
append = showmounts toram root=/dev/cifs initrd=NWA_PXE/$HEAD_DIR$/casper/initrd.lz,NWA_PXE/$HEAD_DIR$/casper/INITRD_N11.GZ boot=casper netboot=cifs nfsroot=//$IP_BSRV$/NWA_PXE_SHARE/$HEAD_DIR$ NFSOPTS=-ouser=serva,pass=avres,ro ip=dhcp ro
;append = showmounts toram root=/dev/cifs initrd=NWA_PXE/$HEAD_DIR$/casper/initrd.lz,NWA_PXE/$HEAD_DIR$/casper/INITRD_N02.3.GZ boot=casper netboot=cifs nfsroot=//$IP_BSRV$/NWA_PXE_SHARE/$HEAD_DIR$ NFSOPTS=-ouser=serva,pass=avres,ro ip=dhcp ro

Jak pisałem, nie testowałem i nie bardzo mam czas i możliwości by przetestować to dokładnie

marson1   14 #54 02.01.2015 11:24

@adrian218: nie wiem dlaczego ale nie mogę edytować poprzedniego komentarza, szybkie spojrzenie na wklejony ServaAssets.inf pokazuje, że prawdopodobnie trzeba będzie zmienić nazwę użytkownika i hasło, które wykorzystujemy do udostępnienia folderu NWA_PXE. Ponadto inne komentarze w tym pliku wskazują na konieczność podmiany pliku initrd.gz na pobrane z tych linków, w zależności od wersji:
14.04 -http://www.vercot.com/~serva/download/INITRD_N11.GZ
12.04 http://www.vercot.com/~serva/download/INITRD_N02.3.GZ
Ponadto wg. tego co udało mi się sprawdzić serva w obecnej wersji nie obsługuje bootowania przez UEFI, więc miej to na uwadze.

  #55 26.01.2015 23:56

Witam,
zrobiłem wszystko jak w opisie, DHCP przyznaje adres IP, ale pojawia się
"Nothing to boot: No such file or directory" a w logu Serva mam
"[01/26 22:55:17.030] BINL Err: ABORT, DHCP "Boot File" is not pxeserva.0
"
Stawiane na Win Server 2008 R2

marson1   14 #56 27.01.2015 12:15

@Lewyx (niezalogowany): Nie wiem jak konfigurowałeś, więc za wiele nie pomogę. Pokaż screeny z zakładek DHCP i TFTP

marson1   14 #57 27.01.2015 12:27

@spoksik: nie masz spacji, PL znaków i innych dziwnych rzeczy w nazwie folderu z serva i z instalką systemu np. coś w rodzaju D:\Boot przez sieć\WIA_WDS\Jaś\Windows 7?
jaki system instalujesz? Spróbuj dla testu odpalić może inny system choćby Win 10 TP i sprawdź, ma napewno więcej sterowników, co widzisz w logu serva?

  #58 04.02.2015 14:21

mam problem z wpisaniem user i password ! to program generuje czy mam wpisac nazwe komputera z ktorego staram sie postawic winde ! pomocy!

marson1   14 #59 06.02.2015 19:59

@BLT009900 (niezalogowany): masz wpisać nazwę usera i hasło, którego używasz do logowania się w Windows na komputerze, na którym działa serva

  #60 09.02.2015 20:18

wpisuje nazwę użytkownika a hasła nie mam na tym kompie więc pole password zostawiam wolne. mam podpiety switch "des-1005d" może on stanowi jakiś problem ?

marson1   14 #61 09.02.2015 21:39

@BLT009900 (niezalogowany): nie - po prostu musisz ustawić hasło logowania do systemu, jest o tym we wpisie... jeśli nie chcesz korzystać z hasła na co dzień zdejmij je po zakończeniu procedury... pisałem o tym we wpisie

  #62 13.02.2015 20:28

@marson1: Witaj, mam bardzo denerwujący problem z Serva. Udało mi się uruchomić instalację, ale na uruchomieniu pozostaje. Mam problem z kilkoma plikami, których Serva nie może odnaleźć, tu wklejam logi:

[02/12 20:09:31.012] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:31.151] TFTP Inf: : sent blks=12 blkSz=1456, Total 16798 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:31.168] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:31.246] TFTP Warn: received duplicated request from 10.1.1.10:57089
[02/12 20:09:31.253] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1163 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:31.501] TFTP Warn: received duplicated request from 10.1.1.10:57090
[02/12 20:09:31.508] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:31.517] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:31.654] TFTP Inf: : sent blks=116 blkSz=1408, Total 162508 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:31.757] TFTP Warn: received duplicated request from 10.1.1.10:57090
[02/12 20:09:31.773] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:32.021] TFTP Warn: received duplicated request from 10.1.1.10:57091
[02/12 20:09:32.031] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:32.040] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:32.142] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1163 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:32.280] TFTP Warn: received duplicated request from 10.1.1.10:57091
[02/12 20:09:32.288] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:32.538] TFTP Warn: received duplicated request from 10.1.1.10:57091
[02/12 20:09:32.545] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:32.794] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:35.052] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:35.113] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1408, Total 1301 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:35.203] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:35.322] TFTP Inf: : sent blks=16 blkSz=1456, Total 22454 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:35.369] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:36.044] TFTP Inf: : sent blks=167 blkSz=1456, Total 242688 bytes in 1s, err recovery=0
[02/12 20:09:36.166] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:36.229] TFTP Inf: : sent blks=4 blkSz=1432, Total 4952 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:36.271] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:36.362] TFTP Inf: : sent blks=34 blkSz=1432, Total 47564 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:36.772] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:36.833] TFTP Inf: : sent blks=1 blkSz=1432, Total 597 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:36.843] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:36.852] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[02/12 20:09:36.863] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:37.158] TFTP Inf: : sent blks=333 blkSz=1432, Total 476232 bytes in 1s, err recovery=0
[02/12 20:09:37.189] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:37.199] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[02/12 20:09:37.212] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:37.274] TFTP Inf: : sent blks=4 blkSz=1432, Total 4952 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:37.284] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:37.294] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[02/12 20:09:37.306] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:37.409] TFTP Inf: : sent blks=34 blkSz=1432, Total 48046 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:37.418] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:37.429] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[02/12 20:09:37.440] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:37.514] TFTP Inf: : sent blks=7 blkSz=1432, Total 9424 bytes in 0s, err recovery=0
[02/12 20:09:42.540] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:42.548] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[02/12 20:09:42.564] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:42.573] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[02/12 20:09:42.584] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:42.595] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.
[02/12 20:09:42.606] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[02/12 20:09:42.617] TFTP Err: File : error 2 in CreateFile; Nie można odnaleźć określonego pliku.

Bardzo mnie to dziwi, tych plików rzeczywiście tam nie ma. Wiem, że to problem z plikami, ale czy da się coś z tym zrobić?

marson1   14 #63 14.02.2015 19:49

@Anonim (niezalogowany): Po za oczywistym pytaniem... jesteś pewien, że źródło skąd brałeś pliki instalki jest prawidłowe? Np. czy to nie jest przypadkiem jakieś coś w rodzaju WIndows 7 power torrent superduper edition, tylko oryginalny nośnik z systemem? skoro jakichś plików tam nie ma to nie bardzo wiem co mogę podpowiedzieć a w logach po prostu widać, że brakuje pliku, nawet nie widzę jakiego... i jeszcze.. w którym momencie widzisz ten błąd? tzn. co się dzieje na ekranie? instalacja w ogóle się rozpoczyna? Bo może coś pomieszałeś z udostępnianiem? Standartowa nazwa udziału przy udostępnieniu to WIA_WDS, zmieniłeś na WIA_WDS_SHARE? Sprawdziłeś uprawnienia?

a--r--o   1 #64 01.04.2015 19:56

Czy jest jakiś sposób, aby instalacja ruszyła automatycznie? Mój MiniPC bootuje do momentu wyboru systemu do instalacji, ale nie mogę go dokonać bo nie działa mi obsługa USB. Nie mogę jej włączyć bo mam hasło na Biosie (którego rzecz jasna nie pamiętam) zaszyste w eeprom :/ i tak kółko się zamyka.

  #65 01.09.2015 19:21

Witam,
chciałbym zapytać w jakim formacie mają być dane do logowania w oknie ServaPENet? Próbuję zainstalować via LAN Windowsa 7, jednakże zatrzymuję się na tym momencie.

marson1   14 #66 01.09.2015 19:25

Najprościej rzecz ujmując są to te same dane (nazwa użytkownika i hasło) jakie podajesz podczas logowania do systemu. Jeśli do logowania do systemu nie podajesz hasła ustaw je na czas użycia serva

  #67 01.09.2015 19:36

@marson1: Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak też właśnie czynię: czyli w pierwszym polu podaję samą nazwę użytkownika, poniżej hasło.Coś trzeba jeszcze dopisać? Czy problem z logowaniem może mieć związek z errorem przy instalacji sterowników do karty sieciowe? Pola do logowania mimo errora się uaktywniają.

marson1   14 #68 01.09.2015 19:49

1. a co to dokładnie za error?
2. co się konkretnie dzieje gdy wpiszesz dane logowania?
3. Wielkość liter w nazwie użytkownika i haśle się zgadza z tym co w systemie?
4. pokaż log z serva
5. tak może być to spowodowane tym błędem, ale póki go nie zobaczę to gdybanie tylko

  #69 21.12.2015 08:26

Witam.
Postanowiłem instalowac system przez sieć z racji takiej że w biosie laptopa który robię nie widzi napędu mimo że go wykrywa w innej zakładce i działa. Oryginalny dysk jest widoczny w menu boot jako WINDOWS BOOT MANAGER.
System jest uszkodzony i jeżeli włożony jest do napędu win 8,1 i dysk oryginalny to zbootuje dvd i chce naprawiać system ale się nie da. Nie ma opcji boot z PENDRIVEa, inna wersja systemu się nie zbootuje a jak włożę inny dysk to juz go nie widzi wcale w zakładce boot bo w innej jest rozpoznawalny.
Zrobiłem wszysto jak w instrukcji ale instalacja nie rusza.
LOG:

[12/21 08:18:48.892] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "Start" **
[12/21 08:18:49.206] BINL Inf: Expandd OK, L:\ROOT\WIA_WDS\WINDOWS7X64\_SERVA_\pxeboot.n12
[12/21 08:18:49.330] BINL Inf: Expandd OK, L:\ROOT\WIA_WDS\WINDOWS7X64\_SERVA_\bootmgr.exe
[12/21 08:18:49.410] BINL Inf: Copied OK, L:\ROOT\WIA_WDS\WINDOWS7X64\_SERVA_\boot\boot.sdi
[12/21 08:18:49.410] BINL Inf: Created OK, L:\ROOT\WIA_WDS\WINDOWS7X64\_SERVA_\ServaBINL.dat
[12/21 08:18:54.836] BINL Inf: Injected OK, L:\ROOT\WIA_WDS\WINDOWS7X64\_SERVA_\boot\ServaBoot.wim Added \Windows\System32\ServaPENet.exe
[12/21 08:18:54.836] BINL Inf: Injected OK, L:\ROOT\WIA_WDS\WINDOWS7X64\_SERVA_\boot\ServaBoot.wim Added \Windows\System32\Winpeshl.ini
[12/21 08:18:54.836] BINL Inf: Injected OK, L:\ROOT\WIA_WDS\WINDOWS7X64\_SERVA_\boot\ServaBoot.wim Added \Serva.txt
[12/21 08:18:54.836] BINL Inf: Created OK, L:\ROOT\WIA_WDS\WINDOWS7X64\_SERVA_\boot\bcd
[12/21 08:18:54.836] BINL Inf: Created OK, L:\ROOT\pxeserva.cfg\menu.def.bak
[12/21 08:18:54.836] BINL Inf: Created OK, L:\ROOT\pxeserva.cfg\menu.def
[12/21 08:18:54.851] BINL Inf: Preparation/Maintenance procedures "End" **
[12/21 08:20:07.609] PDHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC ?/60:02:92:4B:42:C8
[12/21 08:20:07.609] PDHCP Inf: Sending DHCPOFFER
[12/21 08:20:07.609] PDHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.11]
[12/21 08:20:10.938] PDHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 0.0.0.0, MAC ?/60:02:92:4B:42:C8
[12/21 08:20:11.047] PDHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 192.168.1.14, MAC ?/60:02:92:4B:42:C8
[12/21 08:20:11.047] PDHCP Inf: Sending DHCPACK, TFTP [192.168.1.11] bootfile [pxeserva.0]
[12/21 08:20:11.925] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[12/21 08:20:11.988] TFTP Err: Peer returns ERROR -> aborting transfer
[12/21 08:20:12.003] TFTP Inf: Read file . Mode octet
[12/21 08:20:12.115] TFTP Inf: : sent blks=12 blkSz=1468, Total 16798 bytes in 0s, err recovery=0

marson1   14 #70 21.12.2015 15:29

@3BUCH (niezalogowany): 1. hmm skoro dysk jest widoczny jako "Windows Boot Manager" to podejrzewam, że laptop może być ustawiony w trybie UEFI a serva nie wspiera UEFI, jeśli chcesz użyć serva to ustaw w BIOSie tryb legacy

2. rozumiem, że lapka podpiąłeś ethernetem a nie po wifi?
3. co to znaczy nie rusza? Co masz na ekranie laptopa jak bootujesz?
4. jeśli mam rację i laptop jest ustawiony w tryb UEFI to może po prostu źle przygotowałeś pendrive i dlatego nie bootuje? Spróbuj użyć narzędzia Rufus http://www.dobreprogramy.pl/Rufus,Program,Windows,41921.html do utworzenia pendrive i ustaw schemat partycjonowania GPT dla UEFI i system plików FAT32 tak jak na tym screenie: http://ivh.ovh/image/0 pamiętaj tylko, że przy FAT32 limit wielkości pojedynczego pliku 4 GB więc jeśli chcesz zrobić pena z jakiegoś modowanego ISO z masą updateów albo jakichś innych dodatków to możesz mieć problem z rozmiarem pliku install.wim, wtedy musiałbyś kombinować z wim splitterem czy jakoś jeszcze inaczej, no ale to temat na inną dyskusję.
5. Wracając do serva to spróbuj jeszcze pozmieniać nazwy katalogów (i odpowiednie ustawienia) tak, żeby się trzymać DOSowej konwencji nazewnictwa tj. max 8 dużych liter np. zamiast L:\ROOT\WIA_WDS\WINDOWS7X64 spróbuj L:\ROOT\WIA_WDS\WIN764

  #71 27.12.2015 15:51

@marson1: Udało się wgrać system z płyty z Win UEFI. Poprzedni windows też był uefi ale widocznie jakiś wadliwy bo go nie bootowało. Zastanawia mnie tylko czemu nie moge wybierać między uefi a legacy bo po prostu takiej opcji nie ma. Co za tym idzie moge instalować windowsy tylko w trybie UEFI. Bios nazywa się APTIO SETUP UTILITY

marson1   14 #72 28.12.2015 11:27

@Anonim (niezalogowany): hmm APTIO to zapewne BIOS AMI, więc ewentualnie szukaj czegoś co się nazywa CSM i ustaw to na enabled, ciężko powiedzieć nie widząc BIOSu, może też być tak, że tryb legacy będzie dostępny jak wyłączysz secure boot no albo faktycznie producent laptopa wyciął tą funkcję ale na dobrą sprawę o ile nie chcesz instalować nic obok Windowsa ani nie będziesz instalować Windowsa poniżej Visty to UEFI jest leprzym rozwiązaniem.

  #73 28.12.2015 16:16

@marson1: Wygląda na to że producent umieścił tylko tryb UEFI. Chciałem sobie wrzucić Windowsa 7. Mam 2 wersje uefi i wrzuciłem je na pendraka za pomocą RUFUS'a oczywiście uwzględniłem tryb GPT i fat 32. obie wersje się zrobiły bezbłędnie na pendrivie. Pierwsza wersja po pierwszym uruchomieniu samoczynnym wiesza się na logo windows i u góry powstaje taki czerwony pasek artefaktów i restart. Myślę sobie że wersja coś nie tego więc próbóję z drugą. Ta druga zainstalowała się poprawnie bez restartó czy artefaktów ale gdzy ma dojść do pierwszego uruchomienia systemu to dzieje się tak samo... Logo windows nie zdąży się pojawić i pasek czerwonych artefaktów i restart i tak w kółko. Jak narazie działa mi tylko Windows 8,1 a jego akurat nie trawię.

marson1   14 #74 28.12.2015 20:43

@Anonim (niezalogowany): hmm dziwna rzecz czegoś takiego nie widziałem więc ciężko mi coś powiedzieć a powiedz mi czy płyty były jakieś modowane czy to obraz wprost od MS? Ja niedawno instalowałem Windows 7 SP1 pod UEFI vez problemu, próbowałeś może nagrywać obraz na płytę?

Autor edytował komentarz.
  #75 01.01.2016 10:59

Artykuł niezwykle dla mnie cenny, jednak pojawiają się problemy z powodów z których nie potrafię tych informacji zastosować. Mianowicie w opisie konfiguracji programu serva wyjaśniono jak mają postępować użytkownicy, których komputery podłączone są do jakiegoś serwera. Zaś tych których komputery nie są podłączone autor zbył sformułowaniem - "Natomiast jeśli nie mamy w sieci serwera DHCP to zamiast opcji proxyDHCP zaznaczamy pole DHCP server i uzupełniamy odpowiednie pola o niezbędne dane." A jakież to są te niezbędne dane ? Mnie niestety nie udało się zweryfikować czy wprowadziłem je poprawne bo i następny printscreen dotyczy zestawu plików jaki program utworzył po zaznaczeniu opcji kompa podłączonego do serwera. Czy mogę prosić o dodatkowe informacje ? Mogą być zarówno blogu jak i na wiadomości prywatnej. Dla mnie to bardzo ważne.

marson1   14 #76 04.01.2016 10:05

@Anonim (niezalogowany): przykro mi nie konfigurowałem serwera DHCP w ten sposób nie mam jak tego przetestować teoretycznie powinien wystarczyć wpis typu:
1st IP 192.168.1.2
subnet mask 255.255.255.0
router 192.168.1.1
i ustawienie adresu 192.168.1.1 na karcie sieciowej serwera

P.S podłączenie do serwera to nic innego jak podłączenie do routera, z którego normalnie masz internet - naprawdę nie dysponujesz routerem w domu? Teoretycznie możliwe acz chyba pierwszy raz od wielu lat się spotkałem, no chyba, że siedzisz na internecie mobilnym z modemem USB to wtedy oczywiście tak może być.

  #77 12.04.2016 08:42

Witam,
Znajoma poprosiła mnie o instalacje systemu po formacie spowodowanym masakrą wirusową.
Jako że mam wifi od sąsiada podpiąłem kabelek między komputerami i jazda.
Log wygląda tak:
[04/12 08:40:53.254] DHCP Inf: Serva's own interface MAC AsustekC/90:E6:BA:20:4B:4C : ignoring request
[04/12 08:40:59.260] DHCP Inf: Serva's own interface MAC AsustekC/90:E6:BA:20:4B:4C : ignoring request
[04/12 08:41:00.727] DHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC WistronI/3C:97:0E:29:A1:32
[04/12 08:41:00.727] DHCP Inf: Address 0.0.0.0 has been REQUESTED
[04/12 08:41:00.727] DHCP Inf: Address 192.168.1.2 is being OFFERED
[04/12 08:41:00.727] DHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.30]
[04/12 08:41:03.332] DHCP Inf: Serva's own interface MAC AsustekC/90:E6:BA:20:4B:4C : ignoring request
[04/12 08:41:04.767] DHCP Inf: Rcvd DHCPDISCOVER from IP 0.0.0.0, MAC WistronI/3C:97:0E:29:A1:32
[04/12 08:41:04.767] DHCP Inf: Address 0.0.0.0 has been REQUESTED
[04/12 08:41:04.767] DHCP Inf: Address 192.168.1.2 is being OFFERED
[04/12 08:41:04.767] DHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.30]
[04/12 08:41:04.767] DHCP Inf: Broadcasting through local interface [169.254.157.233]
[04/12 08:41:10.196] DHCP Inf: Serva's own interface MAC AsustekC/90:E6:BA:20:4B:4C : ignoring request
[04/12 08:41:12.848] DHCP Inf: Rcvd DHCPREQUEST from IP 0.0.0.0, MAC WistronI/3C:97:0E:29:A1:32
[04/12 08:41:12.848] DHCP Inf: Address 192.168.1.2 is being ACKED
[04/12 08:41:12.848] DHCP Inf: Broadcasting through local interface [192.168.1.30]
[04/12 08:41:12.848] DHCP Inf: Broadcasting through local interface [169.254.157.233]
[04/12 08:41:26.919] DHCP Inf: Serva's own interface MAC AsustekC/90:E6:BA:20:4B:4C : ignoring request

  #78 15.05.2016 01:12

PXE-E79: NBP is too big to fit in free base memory
to co znalazlem w necie nie pomaga. Jakies sugestie? Dzieki.

  #79 16.05.2016 21:46

Serva 3.0 with UEFI support is out...

  #80 08.12.2016 19:16

witam ja mam problem innego typu jak juz chce zainstalowac win7 to owszem mam okno do logowania ale nie chce sie zalogowac czego to morze byc wina?

crono2552   5 #81 25.12.2016 23:49

@marson1
Witaj twój poradnik bardzo rozwinąłem u mnie na serwerze ;)

Menu
http://iv.pl/images/92655731251151005627.png
Menu XP
http://iv.pl/images/60988589118192785723.png
Menu narzędzi serwisowych
http://iv.pl/images/33862971642791405162.png

Jednak zastanawia mnie czy miałeś doświadczenie z instalacja i konfiguracją serwera stacji bezdyskowych mianowicie chciałbym uruchomić u siebie serwer na którym były by przetrzymywane gotowe systemu dla każdej stacji roboczej. Założenie jest takie że każdy z terminali bootował by z sieci np takie menu jak z serwa wybierał by system który chce pobrać z serwera po czym ładowało by się jego stanowisko pracy, zależało by mi także żeby wszystkie nowe dane który dane stanowisko by tworzyło było zachowywane po zamknięciu systemu.

Jeżeli miałeś z czymś takim do czynienia lub potrafisz mnie nakierować na jakiś fajny poradnik będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.

Autor edytował komentarz w dniu: 25.12.2016 23:50
marson1   14 #82 26.12.2016 09:48

@crono2552: Niestety nie miałem, więc nie pomogę konkretnie, pytanie czy np. Windows PE by nie rozwiązał sprawy? a jeśli nie to może da się jakoś zbootować działającego Windowsa i tego Windowsa podpinać gdzieś do jakiegoś serwera Active Directory.

crono2552   5 #83 26.12.2016 21:05

@marson1: Dzięki za odpowiedź musiałbym to sprawdzić postaram się po udanych testach podrzucić tu informacje może będziesz chciał zrobić z tego materiał ;)