Moje najdziwniejsze programy

Z programowaniem, jak z każdą inną twórczością, jedne rzeczy wychodzą lepiej, inne gorzej, jeszcze inne lądują w koszu nie ujrzawszy nigdy światła dziennego.

Chciałbym się dziś z Wami podzielić moimi najdziwniejszymi programami jakie udało mi się stworzyć a które z różnych względów nie zostały nigdzie opublikowane, bądź znikły z uwagi na ich wiek.

Bezgłośny domowy komputer serwerowy

Każdy z nas marzy o bezgłośnym, a przynajmniej bardzo cichym blaszaku. Pogoń za wydajnością pociąga za sobą coraz to większe ilości wydzielanego ciepła, a co za tym idzie problemy z jego odprowadzaniem. Oczywiście coraz to mniejszy proces produkcyjny nieco ratuje sytuację, ale niedostatecznie.

Pasywne konstrukcje są z reguł droższe od aktywnych odpowiedników.

Jak działają multiplayerowe gry strategiczne?

Pamiętam jak dziś, kiedy po raz pierwszy zagrałem on-line w produkcję firmy Blizzard, strategię czasu rzeczywistego, grę Starcraft. Wtedy jako początkującego programisty, urzekł mnie fakt że to wszystko po prostu działa! Na modemie o oszałamiającej prędkości 3 KB/s dziesiątki jednostek poruszały się i walczył bez najmniejszego zająknięcia.

Co to za plik? - nietypowa usługa, nietypowy wpis

Odchodząc od tradycyjnej formy blogowej, wpis ten będzie nieco nietypowy. Dlaczego? Gdyż głównie zależy mi w nim na Waszej opinii w temacie jaki chciałem przedstawić. O czym mowa? O produkcie który stworzyłem kawałek czasu temu, a który obecnie z braku perspektyw leży odłogiem. Ciekawi mnie czy coś takiego ma w ogóle rację bytu i czy jest sens dalej się tym zajmować.

Wszystko rozbija się o stronę www.cotozaplik.pl. Cóż to takiego?

Wyłączanie komputera o określonej porze

Oczywiście bez użycia zewnętrznych narzędzi, gdyż takich jest sporo. Czasami zachodzi potrzeba zostawienia komputera włączonego jeszcze przez godzinę, jeśli nie mamy innego softu, bądź nie chcemy go instalować tylko do tej jednej czynności, proponuje skorzystanie z systemowego polecenia shutdown.exe.

Polecenie to ma mnóstwo przełączników, nas jednak interesuje poniższa składnia:

shutdown.exe /s /t 1200

...gdzie: /s oznacza zamknięcie systemu, a /t określa czas w sekundach do tego zdarzenia (w tym wypadku 1200 sekund, czyli 20 minut).

Jak dodać własny plik do sieci BitTorrent?

Zapewne wielu z Was używa sieci bezpośredniej wymiany plików korzystającej z protokołu BitTorrent. Wszystko przebiega bezproblemowo, do czasu gdy chcemy sami dodać nowy plik.

Każdy zbiór danych, aby mógł być pobrany przez innych użytkowników, musi być śledzony przez tzw. tracker - informacje o nim zawarte są w plikach .torrent. Oczywiście nie ma sensu stawiać własnego tracer'a

Dlaczego załącznik e-mail'a zajmuje więcej niż na dysku?

Pewno wielu z Was zastanawiało się nie raz, dlaczego ten sam plik, wysłany pocztą elektroniczną zajmuje więcej niż na dysku. Przyczyny tego zjawiska należy dopatrywać się w czysto tekstowej formie protokołu poczty POP3 oraz SMTP. Jako że tekst drukowany, zawiera się w niepełnych 8-bitach (tzn. jest mniej niż 256 różnych liter alfabetu i innych znaków), stąd też nie można wysłać danych 8-bitowych przy jego pomocy.

Co się robi w takiej sytuacji? Pewni sprytni ludzie, wymyślili swego czasu kodowanie o nazwie

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu hostingu?

Pojemność? Pakiet transferu? Ilość kont e-mail? Nie. Oczywiście są to ważne parametry, które podaje chyba każda firma świadcząca usługi hostingowe, nie mniej nie na to chciałem zwrócić uwagę. To wszystko co widzimy w ofertach serwerów wirtualnych chyba każdy webmaster potrafi samodzielnie ocenić, czy przydzielone gigabajty pomieszczą jego stronę i ile skrzynek pocztowych będzie mu potrzebnych.

W tym wpisie chciałbym zwrócić uwagę na kwestie które są mniej atrakcyjne marketingowo, a co za tym rzadziej podawane, a mające duże przełożenie na jakość usługi.

Nero, GG, NK – czyli jak zepsuć świetny produkt

Co łączy trzy wymienione w tytule produkty? To że ich właściciele ogarnięci chęcią zysku (i nie tylko), zapomnieli do czego ich twór miał początkowo służyć. Zapewne nie są to jedyne przypadki ciągnięcia świetnie zapowiadającego się oprogramowania na dno, nie mniej chyba najbardziej znane.

Z pewnością wielu czytelników nie zgodzi się ze mną, wychwalając nadal używany produkt.