Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu hostingu?

Pojemność? Pakiet transferu? Ilość kont e-mail? Nie. Oczywiście są to ważne parametry, które podaje chyba każda firma świadcząca usługi hostingowe, nie mniej nie na to chciałem zwrócić uwagę. To wszystko co widzimy w ofertach serwerów wirtualnych chyba każdy webmaster potrafi samodzielnie ocenić, czy przydzielone gigabajty pomieszczą jego stronę i ile skrzynek pocztowych będzie mu potrzebnych.

W tym wpisie chciałbym zwrócić uwagę na kwestie które są mniej atrakcyjne marketingowo, a co za tym rzadziej podawane, a mające duże przełożenie na jakość usługi. To właśnie spora część tych parametrów sprawia, że dwie firmy mające w ofercie w przybliżeniu ten sam pakiet, oferują go czasami pod skrajnie różnymi cenami.

Nie przedłużając zbytnio, zaczynajmy - na co zwrócić uwagę przy kupowaniu hostingu?

Lokalizacja

Nie firmy, ale serwerowni. Jeśli kierujemy naszą ofertę na rynek polski, dobrze aby serwerownia również znajdowała się w naszym kraju. Dlaczego? Są co najmniej dwa powody. Pierwszy, wiemy że mamy do czynienia z poważną instytucją, która zainwestowała w infrastrukturę a nie tylko wykupiła pakiet resellera i dolicza swoją marżę. Drugi, znacznie lepsze połączenie do krajowych dostawców internetu. Z reguły dostawcy usług hostingowych chwalą się jeśli posiadają serwerownię w Polsce, jeśli nie podają tej informacji to niestety nie mamy możliwości zweryfikowania tego.

Czas dostępu

Popularny ping. Im mniejszy, tym lepszy. Jeśli dysponujecie normalnym łączem (tzn. nie podzieloną na 100 osób radiówką) możecie samodzielnie sprawdzić ten parametr, wydając komendę w wierszu poleceń:ping www.strona_dostawcy_uslug.plNiestety nie wszystkie serwery odpowiadają na ping'a. Czasami jest to podyktowana względami bezpieczeństwa. Co nam daje krótki czas opóźnienia? Na pewno szybsze ładowanie strony w momencie korzystania z wielu zasobów (szerzej omówiłem ten temat tutaj). Zwiększa to również komfort nawigowania po folderach serwera w trakcie sesji FTP.

Jaka wartość jest najlepsza? Poza idealną równą 0ms, czas opóźnienia poniżej 25ms możemy uważać za bardzo dobry, 50ms również nie jest najgorszym wynikiem. Wystrzegajmy się hostingów dla których wartość ta przekracza 100ms. Poniżej zapis rezultatu komendy ping dla serwisu onet.pl - bardzo dobry czas odpowiedzi, dobry punkt odniesienia.Badanie onet.pl [213.180.146.27] z użyciem 32 bajtów danych: Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=13ms TTL=54 Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=12ms TTL=54 Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=12ms TTL=54 Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=12ms TTL=54 Statystyka badania ping dla 213.180.146.27: Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 4, Utracone = 0 (0% straty), Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach: Minimum = 12 ms, Maksimum = 13 ms, Czas średni = 12 ms

Uptime

Uptime, czyli czas przez jaki dostępna jest usługa w ciągu roku. Nie oszukujmy się, jesteśmy tylko ludźmi a powiedzenie „złośliwość rzeczy martwych” nie wzięło się znikąd. Uptime poniżej 99,9% powinien zwrócić naszą czujność, jeśli nie chcemy oglądać co drugi dzień informacji o niedostępności strony.

Każda następna dziewiątka podnosi znacznie koszt usługi, i jeśli nie jest to strona najwyższej wagi nie ma sensu za to przepłacać. 99,9% oznacza brak dostępności do strony maksymalnie przez niecałe 9h w ciągu roku.

Bez względu na to czy wartość uptime znajdziemy w ofercie czy nie, warto zweryfikować ją w serwisie takim jak UpTime Monitoring.

Wersja PHP i MySQL

Aktualne wersje PHP i bazy danych MySQL to podstawa. Świadczą o tym że firma aktualizuje swoje oprogramowanie i co najważniejsze, umożliwia nam korzystanie z najnowszych rozwiązań. Dla PHP akceptowalna wersja to 5.2.x, dla bazy danych MySQL: 5.x.

Jeśli informacja o wersjach nie jest dostępna na stronie usługodawcy, warto zadać takie pytanie, przy okazji sprawdzimy czas reakcji na pytanie klienta - najlepiej w dni wolne, polecam niedzielę ;).

Rozszerzenia PHP

Jeśli nie prowadzisz skomplikowanego serwisu, lub korzystasz z gotowych rozwiązań (np.: systemów zarządzania treścią), to nie musisz się zbytnio tym przejmować. Jeśli jednak samodzielnie piszesz kod w PHP, warto zwrócić uwagę na zainstalowane rozszerzenie dla tego parsera. Możemy to łatwo uczynić przy pomocy komendy phpinfo. Nie będę opisywał jak to dokładnie zrobić, gdyż osoby które powinny zwrócić na to uwagę doskonale wiedzą jak to zrobić, i jakich rozszerzeń potrzebują.

Transfer danych

Nie chodzi tutaj o jego ilość, która nawiasem mówiąc też jest ważna, ale raczej o procedury postępowania w sytuacji jego przekroczenia. Warto zorientować się czy w takiej sytuacji dostęp do naszej strony zostanie odcięty czy też może przyjdzie nam zapłacić za nadmiarowego dane, a jeśli tak to ile. Tego typu informację powinniśmy znaleźć w ofercie dostawcy usług bądź też w regulaminie.

Podsumowanie

Jeśli nie chcemy tracić niepotrzebnie nerwów, to radzę wystrzegać się ofert z Allegro gdzie w 1/10 ceny oferowane jest to co znajdziemy u firm profesjonalnie zajmujących się hostingiem. Z pozoru oferta może się niczym nie różnić, ale jeśli przyjrzyjmy się jej pod kątem w/w parametrów, to prawda wyjdzie na jaw.

Oczywiście nie tylko osoby oferujące tego typu usługi w serwisie Allegro będą nas kusić naciąganymi ofertami, tak samo również i tam znajdą się produkty wysokiej jakości.

Przedstawiona lista wynika z moich własnych doświadczeń z serwerami wirtualnymi oraz usługodawcami trudniącymi się tym fachem. Mam nadzieję, iż pomogłem wskazać z pozoru nieuzasadnione różnice cenowe między podobnymi ofertami, jak i rozwiałem wątpliwości osób wahających się przed zakupem. 

internet porady serwery

Komentarze

0 nowych
borzole   4 #1 09.03.2010 14:15

pingi 70-80 na bplaced.com a strona wczytuje się wieki (przycięta przepustowość na darmowych kontach)
pingi 90-100 na blogger.com a strony są na "pstryk"
pingi nie wystarczą do zmierzenia "jak to będzie"

  #2 09.03.2010 15:07

Mnie obie strony wchodzą szybko, poza tym nie wiem jak ty chcesz odczuć różnicę w pingu rzędu 10ms w dodatku dla dwóch totalnie różnych stron. Jak na jednej naładuję 100 elementów graficznych a na drugiej 2 to mimo super pinga i tak ta druga wczyta się prędzej - ping to nie wyznacznik jakości ale pomoc dla ludzi rozsądnych.

  #3 09.03.2010 15:55

Swego czasu szukałam płatnego hostingu, ale jakoś żaden mi nie spasował. Nie pod względem parametrów, ale technicznym - inny panel admina, inne opcje. Zna ktoś jakiś wiarygodny i dobry polecenia hosting z ok 1 gb, 10 msql itd tak do 45 zł rocznie?

misiek440v2   7 #4 09.03.2010 16:33

Karolinah

trochę drożej ale warto dopłacić, po przejściu przez kilka "krzaków"
jedynymi sprawdzonymi hostingami na które nie mogę powiedzieć złego słowa biorąc pod uwagę cene/jakośc, to linuxpl.com i netarteria.pl. Z droższych zabawek polecam OVH, RPS niestety bardzo wolny dysk, aktualnie przechodzę na ofertę kimsufi jednak to już minimum 120zł za miesiąc.

  #5 09.03.2010 16:39

Jeżeli ujdzie 5 zł drożej (dokładnie 48,8zł rocznie) to polecam http://linuxpl.com . Sam mam tam hosting. Parametry: 1GB miejsca (teraz jest promocja x2), 10GB transfer/mies (również obowiązuje promocja x2), unlimited MySQL, mail i innych. Dostęp do SSH i nie wiem czy Ci będzie pasować ale DirectAdmin jako panel admina. Nie będę tutaj podawał polecającego bo nie od tego jest to miejsce ;)

Co do wpisu to myślę że jest ok.

Kpc21   10 #6 09.03.2010 16:56

"Z reguły dostawcy usług hostingowych chwalą się jeśli posiadają serwerownię w Polsce, jeśli nie podają tej informacji to niestety nie mamy możliwości zweryfikowania tego."

Często wystarczy zapuścić tracert :)

wojmal   6 #7 09.03.2010 20:08

Bardzo ciekawy, jasny i pomocny wpis.

Czy ktoś ma doświadczenie z serwerami Masternetu? Bo dochodzą mnie różne opinie (raczej średnie). Dzięki z góry.

Oczywiście, że ping jedynie połowicznie pomaga ocenić jakość serwera, ale nie mniej pomaga w falsyfikacji. Jeżeli opóźnienie jest b. duże to nic z tego nie będzie. A jeżeli jest małe to może być dobrze. Najlepiej spróbować z kilku lokalizacji.

Olbi   11 #8 12.03.2010 20:56

Co do dostępności wersji dodałbym jeszcze python, ruby, perl. Jak dla mnie to podstaw w dzisiejszych czasach, a hostingów to oferujących w Polsce mogę policzyć na palcach jednej ręki :D

  #9 26.08.2012 13:26

Całkiem niezły opis.

Myślę że ważnym również elementem na który należy zwrócić uwagę, jest obsługa techniczna - w sumie zawsze ktoś się natnie że nie wie co zrobić i nerwowo szuka rozwiązania po kolegach - ja tak przynajmniej miałem - ostatnio napotkałem się na młodą firmę, o której w zasadzie niewiele mogę powiedzieć http://www.mc2.pl - ale rozmowa z nimi była całkiem profesjonalna (jestem developerem), nawiasem mówiąć Amazon EC2 również ma całkiem niezłą ofertę.

  #10 20.05.2016 23:00

Ja osobiście korzystam z usług firmy https://www.nazwa.pl . Sam bym sobie nie poradził a potrzebowałem kogoś pewnego. Jestem zadowolony z obsługi, z niczym nie mam problemu. Polecam