Zastąpienie graficznego ekranu logowania w systemie Linux

Dzisiaj będzie mój pierwszy poradnik na tym blogu. Musi być jakaś odskocznia w końcu.

Jak wiadomo wszystkie systemu biurkowe również te napędzane przez jądro Linux korzystają z ekranu logowania. Co często się zdarza w systemach ciągłych lub testowych po kolejnej aktualizacji systemu nie wstanie ekran logowania, również nie da się go naprawić.

Dzisiaj przyszedł do mnie kolega Piotrek, który jest dość zaawansowanym użytkownikiem systemu Arch Linux, że się już poddaje z próbą naprawienia ekranu logowania.

Grml - czyli dystrybucja dla profesjonalistów i nie tylko. Cześć pierwsza

Hello! Po dłuższej nie obecności na blogu portalu zabrałem się wreszcie do pisania serii artykułów planowanych od dawna. Jako pierwszy przedstawię związany z dystrybucją Grml.

Czym jest Grml i jak się to je?

Grml jest dystrybucją typu live cd jak, i liveusb bazującą na Debianie przeznaczoną w głównej mierze dla administratorów (sysadmin), oczywiście zwykli użytkownicy mogę z niej korzystać. System zawiera narzędzia głównie w formie interfejsu tekstowego.

Webian Shell - konkurent dla ChromeOS od Mozilli

Mozilla Labs zaprezentowała koncept systemu opartego o przeglądarkę www, czyli w swego rodzaju konkurenta dla systemu ChromeOS. Aktualnie dostępnego jako oddzielna aplikacja.

Webian Shell został stworzony przy użyciu innego znanego już projektu Mozilla Labs - Mozilla Chromeless. Jest to projekt, który stara się zastąpić tradycyjny interfejs użytkownika przeglądarki przez bardziej elastyczną platformę opartą na HTML, CSS i JavaScript. Aktualna wersja dostępna jest mulit-platformowa działa na systemach operacyjnych Windows, Linux i Mac OS. Można ją pobrać ze

Nginx - lekki serwer www

Ostatnio webnull opisywał na swoim blogu Lighttpd. Dzisiaj opisze jego "konkurenta" w wagę piórkowej wśród serwerów www dla systemów linux/unix.

Nginx jest serwerem WWW (HTTP) oraz serwerem proxy dla HTTP i IMAP/POP3. Jego autorem i producentem jest Igor Sysojew.

Jest on wykorzystywany przez wiele serwisów np.

Tinywm - najlżejszy menadżer okien na świecie. Cześć 1

WprowadzenieWitajcie!Już dawno miałem opisać ten menadżer okien dla systemów Linux i BSD, lecz żeby był on wystarczająco długi to musiałbym przeanalizować każdą linijkę kodu źródłowego, którego na prawdę dużo nie ma. Oczywiście nie miało to sensu, więc przygotowałem wpis w trochę innym charakterze podzielony na dwie części.

Kod źródłowy

Oczywiście nie będę wszystkiego opisywał, bo nie oto chodzi. Cały kod źródłowy to 50 linijek w języku C. Mniej już się nie da. Wersja 1.3 wygląda tak:

20 lat Photophopa

20 lat Photophopa

W piątek minęło 20 lat od ukazania się pierwszej wersji programu graficznego Photoshop.Photoshop 1.0 został wydany w 1990 wyłącznie na platformę Macintosh. 3 lata wcześniej Thomas Knoll z Uniwersytetu Michigan rozpoczął pisanie aplikacji Display służącej do wyświetlania obrazów w skali szarości na monitorze monochromatycznym.

W 1988 roku Thomas wspólnie z bratem zaczął rozwijać program, którego nazwa znowu uległa zmianie na ImagePro.