Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dowolne dopasowanie systemu Linux, czyli co mati75 używa?

Będzie kolejny wpis, ponieważ odpisując na komentarze pod poprzednim wpisem mój komentarz byłby zbyt długi.

Tytuł miał być troszeczkę inny, ale nie będę już wylewał żali na temat Ubuntu. Tym wpisem chce pokazać, że da się też inaczej obsługiwać system, którego maskotką jest pingwin. Wskazując przy tym, że istnieją alternatywy dla głównych środowisk graficznych takich jak Gnome, KDE SC czy Xfce, to ostatnie wykorzystuje na domowym laptopie:

ale nie ono będzie tematem mojego wpisu.

Lekkie menadżery okien - potęga systemów Linux/BSD?

Zaprezentuje zestaw aplikacji, który wykorzystuje jako administrator sieciowy do pracy w terenie na szybko, czyli trzeba się gdzieś podłączyć i na szybko coś sprawdzić.
Jako sprzęt posłuży mi trup Samsung N210. Nie ma się co na jego temat rozpisywać jak ktoś chce więcej szczegółów wujek google pomoże.

System operacyjny

Jako system bazowy wykorzystuje Debian w wersji unstable + experimental. Dodatkowo używam skompilowane przez siebie jądro, aktualnie w wersji 3.10-rc1, sterowniki Mesa 9.2.0 dostępne w repozytorium git, wersja użyta do kompilacji z dnia 16.05.2013, serwer X 1.14.1 itd, będę na bieżąco pisał o użytych wersjach.

Menadżer startu systemu

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że istnieją alternatywy dla GNU Grub. Oczywiście nie są tak popularne, ale jak wiadomo grub lubi przy aktualizacjach często paść. Osobiście używam extlinux, jedynie aktualizacja do wersji testowej skończyła się nie możnością uruchomienia systemu. Spróbuje szerzej opisać to rozwiązanie w innym wpisie.

Menadżer okien

Jako menadżer okien wykorzystuje EvilWM. Super lekkie rozwiązanie, ostatnia stabilna wersja była wydana w lipcu 2011, dodatkowo jestem opiekunem pakietu evilwm w Debianie więc przy okazji sam wyszukuje błędów. Posiada obsługę wirtualnych pulpitów czy efektów, do których wykorzystuje compton.

Emulator terminala

Jako terminal służy mi xterm bądź rxvt-unicode. Lekkie i proste rozwiązanie, co tu dużo pisać.

Terminal multiplexer

Myślę, że jest nowość dla większości czytelników. Co to właściwie jest? Jest to oprogramowanie umożliwiające stworzenie wirtualnych emulatorów konsoli, które pozwala użytkownikowi na dostęp do wielu oddzielnych sesji terminala wewnątrz jednego oknie terminala lub zdalnej pracy sesji terminalu. Ekrany nawet po wylogowaniu nie są wyłączane i polecenia na nich uruchomione nadal są wykonywane. Gdy polecenie wykonywane na ekranie zakończy się, jest on automatycznie zamykany. Znanym przypadek takiego rozwiązanie jest aplikacja GNU screen. Ja do tego wykorzystuje tmux znacznie bardziej rozbudowana alternatywa dla screena.

Pozwala on m.in. na dzielenie okien terminala w pionie i poziomie, tworząc przy tym nowe okna terminala.

Menadżer plików

W komentarzach pod poprzednim wpisem zarzucono mi, że nie znam zakładek plików w Ubuntu zwanego Nautilus lub Files. Oczywiście, że znam. Tylko w zasadzie po co mi one jak mam dużo lepsze rozwiązanie.

Midnight Commander - myślę, że użytkownikom dosa od razu przypomina Norton Commandera, nic bardziej mylnego. Dużo wygodniejsze narzędzie niż klikanie ikonek, aczkolwiek też posiada obsługę za pomocą myszki. Chociaż dla mnie obsługa za pomocą klawiatury jest znacznie szybsza i w zasadzie nie zastąpiona w obsłudze zdalnej serwerów. Wykorzystuje najnowszą stabilną wersję czyli 4.8.8.

Ranger - kolejny konsolowy menadżer plików z mojej kolekcji, znacznie rzadziej używany. Bardzo dobrze się sprawdza czy przeglądaniu drzewa katalogów.

Menadżer zadań

Chyba nie trzeba opisać jego funkcji. Cytując wikipedie:
htop - program wyświetlający informacje o aktualnym obciążeniu systemu przez poszczególne procesy działający w konsoli systemu Unix.

Wyświetlane dane mogą być sortowane według zużywanej mocy obliczeniowej procesora, ilości zajmowanej pamięci RAM, czasu działania, numeru procesu itd. Zastosowanie programu htop jest takie samo jak w przypadku polecenia top, posiada on jednak wygodniejszy dla użytkownika interfejs.

Przeglądarka WWW

Temat rzeka. Zwykle są to: vimprobable2 (na obrazku), luakit bądź Opera z lekko zmodyfikowanym wyglądem. Ponieważ netbook posiada dość mały ekran, a w przypadku stron każdy piksel się liczy najlepsza dla mnie w tej chwili jest vimprobable2. Przeglądarka oparta o silnik webkit, jedyną jej wadą jest brak kart, ale luakit je posiada więc używam ich zamiennie.

Dodatkowe aplikacje

Dodatkowo wykorzystuje jeszcze:
  • links2 - tekstową przeglądarkę internetową
  • gpm - emulator myszy pod konsolą tty
  • cvlc (vlc) - odtwarzacz multimediów
  • feh - przeglądarkę obrazków i menadżer tapet
  • conky i dzen2 - aplikacje odpowiadające za wyświetlanie informacji o systemie na pulpicie
  • zsh - jako powłoka systemowa

Zakończenie

Na zakończenie chciałbym jeszcze dodać zrzut ekranu prezentujący mój pulpit. Patrząc na porę publikacji wpisu błędy jak najbardziej są możliwe, więc spróbuje je najszybciej poprawić. Konfiguracja aplikacji i pulpitu jest dostępna w moim repozytorium git.

Dla użytkowników Ubuntu przygotowałem ppa z wyżej opisanymi aplikacjami:sudo add-apt-repository ppa:mati75/evilwm

Pozdrawiam! 

linux porady serwery

Komentarze

0 nowych
SSLy   2 #1 17.05.2013 08:42

Jak ustawiłeś kolory w terminalu? Wiem, że Konsole takie ma, ale urxvt/xterm?

N4R   3 #2 17.05.2013 09:36

Najbardziej zainteresował mnie ten pasek na górze z informacjami o zasobach komputera.

Odpowiedzialne są za to: "conky i dzen2"?. Jakaś szybka instrukcja jak uzyskać taki efekt, gdzieś by się znalazła? Nigdy się tymi featureami nie bawiłem.

Autor edytował komentarz.
  #3 17.05.2013 10:41

Super tapeta!

rasgan   2 #4 17.05.2013 12:09

@SSLy Kolorki w terminalu to się chyba w .bashrc ustawia jak mnie pamięc nie myli.

Drogi autorze,

szukam od 4 lat pomocy przy instalacji linuksa na moim laptopie. Problem opisywałem już setki razy na forach i prtalach typu antylama t. Pisałem do WD i nic. Firmware do dysku nie ma i nie będzie noweszego. Zmian w linuksie też raczej nie. Oto mój problem: http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=140&t=122908 w lato nie da się pracować, a sporo siedzę przy lapku, a windows mnie... no wiesz pewnie sam.

  #5 17.05.2013 12:18

Napisz prosze jak zainstalowac debiana i doprowadzic wizualnie do efektow jak u Ciebie na zrzutach ekranow.

  #6 17.05.2013 13:48

@rasgan
Testujesz na bieżąco Linuksa? Mogło coś się poprawić.

I spróbuj na Debianie

@gacek1
Debiana się trudno nie instaluje, w zasadzie klikasz dalej co poleca. Na necie jest sporo wideotutoriali jak się instaluje

SSLy   2 #7 17.05.2013 13:55

@rasgan, on używa zsh... No i interesuje mnie, czy to feature shella, czy terminala (podejżewam terminal, a jego konfiguracji nie ma w repo)

Autor edytował komentarz.
Druedain   14 #8 17.05.2013 14:09

@rasgan
Trudno o inną pomoc niż polecenie Ci zmiany sprzętu na obsługiwany przez Linuksa.

… bo zdaje mi się, że programisty, który napisze sterowniki dla Twojego netbooka nie uda Ci się znaleźć.

  #9 17.05.2013 14:11

@rasgan jeżeli producent twojego laptopa nie Linuksa to raczej trudno będzie coś wymyślić
|

mati75   7 #10 17.05.2013 16:25

@SSLy
Za kolorki w urxvt/xterm odpowiadają pliki: .Xdefaults albo .Xresources, w nich się znajdują definicje kolorów. Tutaj można znaleźć http://dotshare.it/category/terms/colors/ pełno definicji kolorów.

@N4R
Jest to panel dzen2 i konfiguracja conky-cli. konfiguracja dzen2: https://github.com/mati75/dotfiles/blob/master/.panel.sh i konfiguracja conky: https://github.com/mati75/dotfiles/blob/master/.conky

N4R   3 #11 17.05.2013 17:00

Jak przeglądałem repo to podejrzewałem, że ten plik konfigu conky to zawiera, nie byłem pewien natomiast co z tym dzen2, bo to pewnie też jest wymagane. Thx.

  #12 17.05.2013 17:07

- Ej, Mati, idziemy na garaże?
- Nie mogę, kompiluję jądro.

  #13 17.05.2013 19:16

Odkułeś się trochę za poprzedni wpis ;)
Masz ciekawie skrojone środowisko, dość ascetycznie, ale funkcjonalnie. Miałem podobne na archaicznym laptopie, gdzie żaden weselszy system nie dawał rady.

Mógłbym się jedynie przyczepić do GRUB'a, czy faktycznie często pada. Od początku, czyli od '99 nie zdarzyło mi się takiego przypadku zanotować, ani natknąć. No oprócz oczywiście sytuacji nadpisania go, przez Windows, ale to inna bajka.

mati75   7 #14 17.05.2013 22:41

@MrMateczko
Jądro kompiluje w ciągu 5 minut, więc zdarzę pójść po browar do sklepu i mam nowe jądra :D

Frankfurterium   10 #15 18.05.2013 09:47

Debian w takiej wersji nie ma żadnych "odpałów" ? Toż to powinno mieć stabilność na poziomie Ubuntu!

Pigmej   5 #16 18.05.2013 10:38

@rasgan

Sprawdz czy problemem nie jest czasami SWAP. Wyłącz go. Być może to coś pomoże, jak pomoże to wtedy bedziesz się martwić co jest nie tak. Chyba że już to przerabiałeś?

Sprawdz jeszcze iotop czy na dysku nie ma jakiś dziwnych operacji (pokaże ci dysk I/O per proces).

Nie wykluczam że problem jest w skopanym firmware, ale najpierw sprawdź to wyżej.

Pyoter   2 #17 18.05.2013 12:52

Ciekawie skrojony system.
Ale Mati, chyba nie wyobrażasz sobie typowego użytkownika Ubuntu, który tak modyfikuje system i takiego używa? I z całą pewnością Ty nie jesteś potencjalnym użytkownikiem Ubuntu wg Canonicala.
Ma to być system właśnie dla ludzi, którzy chcą spróbować czegoś innego, ale nie potrafią takich cudów wyczyniać z systemem, jak Ty.
Ubuntu ma swoje plusy i minusy, niestety te drugie coraz bardziej są uwydatniane. Ale z drugiej strony osobiście nam kilka osób, które zaczynały od Ubuntu, bo bały się Debiana, Gentoo i tym podobnych. A teraz siedzą to na Debianie, to na Archu i personalizują system jak chcą.

Poza tym bardzo ciekawy wpis. Napisz coś więcej. Na pewno wiele możemy się od Ciebie dowiedzieć.

  #18 19.05.2013 09:36

Dwa słowa do użytkownika @gacek1: Debiana instalujesz niemal tak samo, jak Ubuntu. Ostatnia wersja stabilna ma poprawiony instalator. Nie czekaj na pomoc @mati75 (niech zajmuje się poważniejszymi sprawami), pobierz obraz iso Debiana Wheezy i do dzieła. Jak zainstalowałeś Ubuntu, to i z Debianem dasz radę. Powodzenia.

mati75   7 #19 19.05.2013 12:01

@Frankfurterium
Co najlepsze nie. Nie wiem co jest takiego w Ubuntu, że praktycznie to samo chodzi jakby nie mogło, a tutaj nie ma problemów.

SSLy   2 #20 19.05.2013 13:02

mati@ sid?

mati75   7 #21 19.05.2013 22:31

Tak, na laptopie mam sid zainstalowany w lutym 2010 do tej pory chodzi.