Grml - czyli dystrybucja dla profesjonalistów i nie tylko. Cześć pierwsza

Hello! Po dłuższej nie obecności na blogu portalu zabrałem się wreszcie do pisania serii artykułów planowanych od dawna. Jako pierwszy przedstawię związany z dystrybucją Grml.

Czym jest Grml i jak się to je?

Grml jest dystrybucją typu live cd jak, i liveusb bazującą na Debianie przeznaczoną w głównej mierze dla administratorów (sysadmin), oczywiście zwykli użytkownicy mogę z niej korzystać. System zawiera narzędzia głównie w formie interfejsu tekstowego. Dostępna jest również powłoka graficzna, jako główne środowisko występuje menadżer okien fluxbox.

Dlaczego przeznaczeniem są administratorzy?

Odpowiedź na to pytanie zasadniczo proste. Dystrybucja jest skierowana dla ludzi, którzy mieli już jakąś styczność z systemami opartami o jądro Linux. Większość narzędzi posiada tylko interfejs tekstowy. Zasadniczą zaletą jest posiadanie sterowników to wszelkiej maści kontrolerów raid, kart sieciowych, narzędzi do odzyskiwania danych, tworzenia kopii zapasowych czy zdalnej instalacji systemu. Jak podkreślają twórcy na swojej stronie skrypty i udogodnienia zawarte na płycie tworzą życie łatwiejszym.

Narzędzia warte uwagi i interfejs użytkownika

Płyta CD z systemem zawiera naprawdę dużo bardzo dobrych narzędzi. Najważniejszymi z nich są:


  • grml-debootstrap - narzędzie służące do instalacji systemu Debian, szerszy opis będzie w następnym artykule,
  • grml-live - narzędzie służące do stworzenia własnej wersji systemu
  • zsh - wykorzystywane jako główna powłoka systemowa wraz z ogromną konfiguracją wykazuje znakomitą szybkość działania na każdej platformie sprzętowej,
  • grml2usb - narzędzie do tworzenia rozruchowych nośników usb
  • wiele, wiele innych narzędzi do specjalistycznego wykorzystania

Domyślnym interfejsem użytkownika jest powłoka tekstowa zsh, dostępny jest również interfejs graficzny, jako domyślny występuje menadżer okien fluxbox, dostępne są również inne (openbox. wmii).

Domyślny pulpit Grmla 2012.05 prezentuje się następująco:

Graficznie można uruchomić dostępną na płycie przeglądarkę Iceweasel (Mozilla Firefox), znakomite narzędzie do partycjonowania dysków twardych - GParted, czy też emulator terminala ;)

Zastosowanie

Dystrybucje można wykorzystywać jako system ratunkowy, czyli: odzyskiwanie danych, partycjonowanie dysków, czy dość popularne wśród użytkowników Ubuntu bez żadnych problemów można odzyskać gruba.

System działa praktycznie na każdym sprzęcie, osobiście używam wersji liveusb w wersji 32 i 64 bit. Do tej pory działało wszędzie.

Gdzie zdobyć? Skąd pobrać?

Najnowszą wersją jest 2012.05 wydana w maju tego roku, zawiera m.in. jądro 3.3.7 oraz szereg narzędzi opisanych powyżej. Można ją pobierać stąd. Dostępne są wersje 32 i 64 bit w różnych konfiguracjach płyt.

Gdyby ktoś potrzebował nowszej wersji, gdy coś np. nie działa, dostępne są migawki dzienne oparte o repozytoria testowe i niestabilne Debiana.

Podsumowanie

Jest to mój pierwszy artykuł od dłuższego czasu, co za tym idzie zawiera trochę błędów językowo-składniowych, więc proszę o wyrozumiałość ;)

Co do głównego wątku serdecznie zachęcam do przetestowania. Z doświadczenia powiem, że jest to bardzo dobre narzędzie, ratujące skórę administratorowi.

Pozdrawiam!