Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Grml - czyli dystrybucja dla profesjonalistów i nie tylko. Cześć pierwsza

Hello! Po dłuższej nie obecności na blogu portalu zabrałem się wreszcie do pisania serii artykułów planowanych od dawna. Jako pierwszy przedstawię związany z dystrybucją Grml.

Czym jest Grml i jak się to je?

Grml jest dystrybucją typu live cd jak, i liveusb bazującą na Debianie przeznaczoną w głównej mierze dla administratorów (sysadmin), oczywiście zwykli użytkownicy mogę z niej korzystać. System zawiera narzędzia głównie w formie interfejsu tekstowego. Dostępna jest również powłoka graficzna, jako główne środowisko występuje menadżer okien fluxbox.

Dlaczego przeznaczeniem są administratorzy?

Odpowiedź na to pytanie zasadniczo proste. Dystrybucja jest skierowana dla ludzi, którzy mieli już jakąś styczność z systemami opartami o jądro Linux. Większość narzędzi posiada tylko interfejs tekstowy. Zasadniczą zaletą jest posiadanie sterowników to wszelkiej maści kontrolerów raid, kart sieciowych, narzędzi do odzyskiwania danych, tworzenia kopii zapasowych czy zdalnej instalacji systemu. Jak podkreślają twórcy na swojej stronie skrypty i udogodnienia zawarte na płycie tworzą życie łatwiejszym.

Narzędzia warte uwagi i interfejs użytkownika

Płyta CD z systemem zawiera naprawdę dużo bardzo dobrych narzędzi. Najważniejszymi z nich są:

  • grml-debootstrap - narzędzie służące do instalacji systemu Debian, szerszy opis będzie w następnym artykule,
  • grml-live - narzędzie służące do stworzenia własnej wersji systemu
  • zsh - wykorzystywane jako główna powłoka systemowa wraz z ogromną konfiguracją wykazuje znakomitą szybkość działania na każdej platformie sprzętowej,
  • grml2usb - narzędzie do tworzenia rozruchowych nośników usb
  • wiele, wiele innych narzędzi do specjalistycznego wykorzystania

Domyślnym interfejsem użytkownika jest powłoka tekstowa zsh, dostępny jest również interfejs graficzny, jako domyślny występuje menadżer okien fluxbox, dostępne są również inne (openbox. wmii).

Domyślny pulpit Grmla 2012.05 prezentuje się następująco:

Graficznie można uruchomić dostępną na płycie przeglądarkę Iceweasel (Mozilla Firefox), znakomite narzędzie do partycjonowania dysków twardych - GParted, czy też emulator terminala ;)

Zastosowanie

Dystrybucje można wykorzystywać jako system ratunkowy, czyli: odzyskiwanie danych, partycjonowanie dysków, czy dość popularne wśród użytkowników Ubuntu bez żadnych problemów można odzyskać gruba.

System działa praktycznie na każdym sprzęcie, osobiście używam wersji liveusb w wersji 32 i 64 bit. Do tej pory działało wszędzie.

Gdzie zdobyć? Skąd pobrać?

Najnowszą wersją jest 2012.05 wydana w maju tego roku, zawiera m.in. jądro 3.3.7 oraz szereg narzędzi opisanych powyżej. Można ją pobierać stąd. Dostępne są wersje 32 i 64 bit w różnych konfiguracjach płyt.

Gdyby ktoś potrzebował nowszej wersji, gdy coś np. nie działa, dostępne są migawki dzienne oparte o repozytoria testowe i niestabilne Debiana.

Podsumowanie

Jest to mój pierwszy artykuł od dłuższego czasu, co za tym idzie zawiera trochę błędów językowo-składniowych, więc proszę o wyrozumiałość ;)

Co do głównego wątku serdecznie zachęcam do przetestowania. Z doświadczenia powiem, że jest to bardzo dobre narzędzie, ratujące skórę administratorowi.

Pozdrawiam!  

linux oprogramowanie serwery

Komentarze

0 nowych
  #1 07.10.2012 14:05

Całkiem ciekawy wpis. Jak domniemam wydajność jest na poziomie debiana?

mati75   7 #2 08.10.2012 19:44

@X.A.N. Nawet minimalnie szybciej, nie wiem od czego to zależy.

meciarz   2 #3 09.10.2012 16:38

z Grml'a akurat nie korzystałem (aczkolwiek słyszałem, że się sprawdza), gdyż na samym początku trafiłem na http://www.sysresccd.org i jakoś tak przy nim zostałem. Po prostu przypadł mi do gustu i tak już zostało do dnia dzisiejszego.
Posiada także bardzo bogato dobrane oprogramowanie jako system ratunkowy, oparte jest na Gentoo (choć na codzień raczej używam Debiana)

Autor edytował komentarz.
  #4 15.10.2012 08:58

Dziwny wpis.... Ani be ani me ani kukuryku. Do czego jest przeznaczony ten system ? aaa dla adminów. Co ma takiego fajnego czego nie maja inne distra ? Z opisu wynika że nic fajnego. No nie, z całym szacunkiem ale mnie nie zainteresowała ta dystrybucja po przeczytaniu tego opisu. No niby to część pierwsza, więc chyba bedzie druga i coś więcej dowiemy się o niej, czy też raczej jest to część pierwsza wpisów o różnych distrach ? Rozumiem że jest to pierwszy wpis od jakiegoś czasu ale ten wpis nic mi nie mówi. Do ratowania d admina to nie trzeba uzywać dodatkowych dystrybucji. No ale nich będzie.. to co w niej jest takiego co mnie do niej przekona ? Jakieś udogodnienia.... jakieś. No dobra, to jakie ? Mamy Ciebie ciągnąć za język czy od razu odsyłasz do strony projektu z nieśmiertelnym; "chcesz to przetestuj sam". No i jeszcze wpis pojawił się w tygodniowym przeglądzie blogów. Litości...
chłopaku weź się w garść i napisz coś konkretnego co jest fajne w tej dystrybucji. Oprócz tego że jest na Debianie ;) Czy sa jakies specjalne komendy uspawniające pracę, czy może specjalne skrypciki, czy jeszcze coś co nas choc na ułamek zainteresuje, aby może sprawdzic ją na wirtualce ?
Nie kwękać nie stękać, brac sie do roboty !

  #5 17.03.2013 13:01

Jeśli Autor uważa, że wymienione przez niego narzędzia są najważniejsze to albo nie jest to zbyt przydatna dystrybucja, albo jego artykulik jest bardzo pobieżny i nietrafny.