Tinywm - najlżejszy menadżer okien na świecie. Cześć 2

Hej!
Dzisiaj będzie kontynuacja mojego poprzedniego wpisu.
Opiszę zagadnienie dotyczące menadżera okien TinyWM, które według mnie jest idealne dla początkujący administrator serwerów pracujących pod kontrolą systemów Linux/BSD.

TinyWM jako panel administratora

O ile system Windows Server ciężko się zarządza przez tryb tekstowy, to w systemach uniksowych jest prostsze. Pomimo tego wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z administrowaniem serwerów pracujących pod kontrolą systemów Linux/BSD ma problem. Chciałyby najlepiej wszystko "wyklikać". W związku z tym, że im mniej zainstalowanych rzeczy w systemie serwerowym, tym bezpieczniej i wydajniej. Tutaj przedstawiane środowisko idealnie pasuje. Do prezentacji możliwości posłużę, że się systemem Debian Squezee (6.0) w wersji 32 bitowej działający na platformie XEN działającej na serwerze Dell R710.

Przygotowanie środowiska do pracy

Podobnie jak w przypadku web kiosku potrzebujemy X Window System i menadżer okien oraz serwera pulpitu zdalnego (vnc). Ten ostatni tylko w wypadku zdalnej konfiguracji.

apt-get install xorg xserver-xorg tinywm x11vnc

Konfiguracja pakietu x11vnc jest dostępna tutaj. Na przeszkodzie nie stoi również wykorzystanie jako serwera pulpitu zdalnego aplikacji NoMachine NX.

Również wykorzystuję następujące pakiety:

apt-get install feh htop irssi pcmanfm rxvt-unicode gmrun

feh - jako menadżer tapety, by ładnie wyglądało
htop - rozwinięta wersja programu top, menadżer zadań/uruchomionych procesów
irrsi - klient sieci irc (zrzut 2)
pcmanfm - lekki menadżer plików
rxvt-unicode - w skrócie zwany urxvt - terminal
gmrun - starter programów

Panel informujący administratora

Konfiguracja pliku .xinitrc:

feh --bg-scale ~/Debian_Grass_by_hadret.jpg &
urxvt -g 80x24+0+0 &
urxvt -g 80x24+0+0 &
gmrun &
tinywm

Ta konfiguracja uruchamia 2 terminale, które można przesunąć kombinacją klawiszy "lewy alt + lewy klawisz myszy" oraz starter programów.

Tak to wygląda w działaniu:

W terminalu została uruchomiona aplikacja htop.

Panel zarządzania plikami

Zauważyłem mało osób lubi korzystać z konsolowej aplikacji do zarządzania plikami mc. Wolą jednak klikać. Więc można również w takim przypadku wykorzystać menadżer TinyWM.

Konfiguracja pliku .xinitrc:

feh --bg-scale ~/Debian_Grass_by_hadret.jpg &
urxvt -g 80x24+0+0 &
pcmanfm &
gmrun &
tinywm

W tym przypadku wykorzystałem również aplikację lxappearance:

apt-get install lxappearance

aby dostosować wygląd menadżera, bo po standardowej instalacji za ładnie nie wygląda. Wykorzystałem do tego styl: Drakfire Black oraz ikony nuoveXT.2.2.

Wygląda to tak:

W terminalu została uruchomiona aplikacja irssi, służąca do komunikacji za pomocą sieci irc. W tym przypadku czysto dla rozrywki.

Podsumowanie

Myślę, że w zupełności zaprezentowałem możliwości tego malutkiego środowiska. Jeśli ma ktoś jakiś pomysł pisać, spróbuje zaprezentować. W niniejszej prezentacji wykorzystałem tapetę Debian Grass autorstwa Hadreta.

Pozdrawiam serdecznie!