Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Webian Shell - konkurent dla ChromeOS od Mozilli

Mozilla Labs zaprezentowała koncept systemu opartego o przeglądarkę www, czyli w swego rodzaju konkurenta dla systemu ChromeOS. Aktualnie dostępnego jako oddzielna aplikacja.

Webian Shell został stworzony przy użyciu innego znanego już projektu Mozilla Labs - Mozilla Chromeless. Jest to projekt, który stara się zastąpić tradycyjny interfejs użytkownika przeglądarki przez bardziej elastyczną platformę opartą na HTML, CSS i JavaScript. Aktualna wersja dostępna jest mulit-platformowa działa na systemach operacyjnych Windows, Linux i Mac OS. Można ją pobrać ze strony projektu.

W tej chwili można korzystać jedynie z przeglądarki internetowej opartej o silnik Gecko.

Jak pokazuje przedstawiona przez twórców prezentacja planują oni dalsze rozwijanie interfejsu przeznaczonego dla ekranów dotykowych. Z czego zauważyłem nie można jeszcze z nich korzystać w aktualnej wersji.

Chociaż można już zauważyć kilka rzeczy przygotowanych pod nowe funkcje. Jak np. pulpit z nie do końca poprawnie działającym zegarem:

Od siebie dodam, że nie jestem entuzjastą umieszczania danych w chmurze i urządzeń z dotykowanymi ekranami. Uważam za sprawą ChromeOS zaczyna się tworzyć nowa dziedzina mobilnego dostępu do sieci. Pozostaje nam tylko czekać na odpowiedź innych graczy na rynku przeglądarek, czyli Opery i Apple - twórcy przeglądarki Safari.  

Komentarze

0 nowych
freeq52   8 #1 07.06.2011 15:05

Z ciekawości odpaliłem. Na razie ciężko powiedzieć, jak to będzie wyglądać w przyszłości, jak wspomniałeś, jest to tylko przeglądarka i całość wygląda bardzo skromnie. Wygląd całkiem przyjemny, ale nic więcej nie można powiedzieć. Sam pomysł? Podobnie jak mati75 nie jestem zwolennikiem działania w chmurze, toteż traktuje to bardziej jako ciekawostkę :)

wszerad   6 #2 08.06.2011 15:56

To nie jest chyba akcja mozilli, oni tylko korzystają z narzędzi przez nich przygotowanych.

bart86   10 #3 08.06.2011 16:18

projekt jest związany z mozzilą ale bardziej w formie partnerskiej

DawidDS4   5 #4 08.06.2011 16:34

Dla mnie takie rozwiązanie jest beznadziejne i w żaden sposób nie spełniłoby moich oczekiwań. Znów egoistyczny komentarz, ale sądzę, że większość internautów tak uważa. Dodatkowo Opera nie przepowiadała swojego systemu, skąd więc te ostatnie stwierdzenie? Ach tak, to tylko przypuszczenia :)

Ave5   8 #5 08.06.2011 17:19

Nie widzę powodu, dla którego Apfel miałoby robić jakikolwiek nowy interfejs od zera. iOS na iPadzie oraz iPhonach spisuje się doskonale, Maci też nie mają kłopotów z międzymordziem. Jeżeli dodamy do tego słabe zainteresowanie Safari u Jobsa (wersja dla Windows powstaje od niechcenia, nawet nie próbują gonić Mozilli i Google) to odpowiedzi z tej strony bym się nie spodziewał.

Za to Opera....skoro mają własnego maila i dziesiątki innych popierdółek, nie zdziwiłbym się nawet jakby wydali jakiś OS którego używałoby jeszcze mniej ludzi niż ich przeglądarki (która, nawiasem mówiąc, jest świetna i cokolwiek niedoceniana).

webnull   9 #6 08.06.2011 20:42

13:37 to najlepsza pora do robienia zrzutów ekranu :-)

skrzypek   13 #7 08.06.2011 21:29

Ładny, skromny pulpit - dla mnie super :)

webnull   9 #8 08.06.2011 22:17

Świetny pomysł, poczekamy i zobaczmy jak się rozwinie.

lasarus   3 #9 12.06.2011 21:45

Jakie to ma minimalne wymagania?