Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zastąpienie graficznego ekranu logowania w systemie Linux

Dzisiaj będzie mój pierwszy poradnik na tym blogu. Musi być jakaś odskocznia w końcu.

Jak wiadomo wszystkie systemu biurkowe również te napędzane przez jądro Linux korzystają z ekranu logowania. Co często się zdarza w systemach ciągłych lub testowych po kolejnej aktualizacji systemu nie wstanie ekran logowania, również nie da się go naprawić.

Dzisiaj przyszedł do mnie kolega Piotrek, który jest dość zaawansowanym użytkownikiem systemu Arch Linux, że się już poddaje z próbą naprawienia ekranu logowania. Przy okazji rzucając parę razy najpopularniejszym i ultrauniwersalnym wyrazem w języku polskim.

Przejdźmy więc do modyfikacji...

Pierwszym krokiem było usunięcie ekranu logowania:pacman -R lxdm

np. w Debianie wyglądałoby to tak:apt-get purge lightdm

Drugim krokiem jest stworzenie pliku ~/.xinitrc. W moim przypadku wygląda to tak:#!/bin/sh export BROWSER=firefox export DE=xfce exec dbus-launch --sh-syntax --exit-with-session xfce4-session

Dla innych środowisk lub menadżerów okien plik będzie wyglądał inaczej. Musicie to sprawdzić w manualu.

Trzecim i najważniejszym krokiem jest stworzenie pliku odpowiedzialnego za uruchomienie Xservera. Potrzebujemy do tego programu xinit. Instalacja w Arch Linux:pacman -S xorg-xinit

w Debianie:apt-get install xinit

Tworzymy plik:

  • Dla powłoki bash jest to plik .bash_profile o następującej zawartości zawartości if [ -z "$DISPLAY" ] && [ $(tty) == /dev/tty1 ]; then exec startx &> /dev/null fi
  • Dla użytkowników powłoki zsh, czyli na przykład mnie. Musi zostać utworzony plik .zprofile o takiej samej zawartości jak dla powłoki bash.

Uruchomienie środowiska odbywanie się na powłoce tty1, ponieważ jest to domyślna powłoka do której uruchamia się większość dystrybucji, można dowolnie zmienić sobie, jeśli ktoś chce mieć uruchamianie logowanie z innej.

Dodatkowo można wspomnieć, że plik .xinitrc może uruchamiać kilka środowisk, wtedy jego zawartość wygląda tak:#!/bin/sh if [ -d /etc/X11/xinit/xinitrc.d ]; then for f in /etc/X11/xinit/xinitrc.d/*; do [ -x "$f" ] && . "$f" done unset f fi if [[ $1 == "fluxbox" ]] then exec startfluxbox elif [[ $1 == "spectrwm" ]] then exec spectrwm else echo "Choose a window manager" fi

Powyższy sposób jest używany przeze mnie do uruchamiania środowiska na netbooku lub serwerze, jeśli sobie klient zażyczy obsługi za pomocą powłoki graficznej. Jest to szybki i lekki sposób na uruchamianie, a za razem również co ważne w środowisku serwerowym bezpieczny. Przede wszystkim odporny na wszelkiej maści wadliwe aktualizacje.

Opcja: Autologowanie

Dodatkową opcją jest możliwość autologowania i automatycznego uruchamiania środowiska.

Konfiguracja dla systemd jest przestawiona na wiki Arch Linux.

Dla systemów opartych o sysv np. Debian wygląda następująco:

Edytujemy plik /etc/inittab wyszukując w nim linii:1:2345:respawn:/sbin/getty 38400 tty1Wyłączamy ją:#1:2345:respawn:/sbin/getty 38400 tty1i dopisujemy po niej:1:2345:respawn:/bin/login -f nasz_login tty1 </dev/tty1 >/dev/tty1 2>&1wstawiając w miejsce nasz_login naszą nazwę użytkownika używaną do logowania, w moim przypadku wygląda to tak:1:2345:respawn:/bin/login -f mati75 tty1 </dev/tty1 >/dev/tty1 2>&1Zapisujemy i od teraz przy uruchomieniu systemu będzie nas automatycznie logować na powłokę tty1.

Podsumowanie

Niniejsza porada jest skierowana dla bardziej zaawansowanych użytkowników niż zaczynających swoją przygodę z systemem Linux. Ewentualne błędy proszę zgłaszać w komentarzach.

Pozdrawiam! 

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
  #1 29.12.2012 19:51

Ja też się pozbyłem ekranu logowania ale w przeciwieństwie do Ciebie, nie mam żadnego. Moim "ekranem logowania" jest konsola. Kiedyś stwierdziłem, że ekran logowania służy (dla mnie) tylko i wyłącznie do logowania. Nie wybieram nawet menedżera okien, bo mam tylko jeden. Więc zabierał tylko czas uruchamiania systemu.

Po odinstalowaniu ekranu logowania można uruchamiać tryb graficzny poprzez startx lub można też zautomatyzować ten proces, co uczyniłem. Teraz po wpisaniu loginy i hasła w trybie tekstowym uruchamia się LXDE:) Nie używam autologowania ale myślę, że to też jest wykonalne bez ekranu logowania.

Pozdrawiam.

Humanoid   5 #2 29.12.2012 23:46

A przez system alternatyw nie dałoby rady tego zrobić? Zdawało się mi, że tak...

|||| EDIT - 30.12.2012 godzina 19.57

A jednak nie.

Autor edytował komentarz.
michal_93   6 #3 30.12.2012 00:02

Kilka lat temu bawiłem się w archu menadżerami logowania i stwierdziłem, że nie istnieje sprawny tego typu program :D.

Wówczas postawiłem na slima, konfiguruje się go w jednym pliku tekstowym, można ustawić mu eleganckie tło i czcionkę, niestety brak mu przycisku "zamknij, resetuj", oraz ikonek dla userów, ale za to zajmuje jak dobrze pamiętam tylko 5 MB :D

michal_93   6 #4 30.12.2012 00:06

Ogólnie brawo za tematykę ArchLinux chętnie poczytałbym jakieś fajne tutoriale odnośnie instalacji systemu i konfiguracji. Ostatnio wprowadzono do niego wiele zmian, podobno wywalono niebieski instalator, a instalacja przebiega w konsoli. Mój Arch leży nie włączany na dysku od około roku, z wielką chęcią bym go odświeżył, ale brak mi chęci na przekopywanie angielskich for.

Tęsknię za systemem który z XFCE, i wszystkimi innymi popularnymi programami zużywa nie więcej niż 300 MB RAM :D

umcs   4 #5 30.12.2012 11:15

To Manjaro albo Bridge Linux - to Arch od razu skonfigurowany, z programami, środowiskiem (obrazy do wyboru) i niebieskim instalatorem przystosowanym do systemd. Można co nieco wywalić, co nie potrzebne, doinstalować co się chce i działa. Jest też graficzny konfigurator usług systemd zamiast bawić się w konsoli. Ja używam ArchBang (Arch+Openbox) i na starcie zużywa około 80 MB. Teraz XFCE chyba trochę się rozrosło i jeśli chcesz coś lżejszego to z LXDM jako środowisko.

GBM   22 #6 30.12.2012 14:49

@Mati75: Kolego sympatyczny, każdy poradnik MUSI zawierać w sobie screeny - to jest fundamentalne podejście do sprawy :)

niechcemisiewymyslacnicka   3 #7 30.12.2012 15:36

@GBM: po co komu screeny z konsoli?

  #8 30.12.2012 18:18

@umcs
A właśnie mam zamiar instalować Bridge Linux jako że na konfigurację Archa nie mam czasu ani chęci. Ten wpis i kilka innych jednak nie zachęca zbytnio to stawiania Archa chociażby dlatego, że potrafi się sypnąć po aktualizacji, a naprawa nie zawsze jest szybka i prosta. Taka jest cena aktualnych paczek.

  #9 30.12.2012 19:11

Dziękuje za pomocne wpisy!
Właśnie tego mi brakowało, gdyż przed świętami wszystkie pracownie komputerowe w szkole przerzuciłem z Linux Mint na jedną z odmian Archa - CINNARCH i nie za bardzo wiedziałem w jaki sposób najprościej włączyć autologowanie (w Linux Mint jest to jedno kliknięcie).
Jednak Arch (Cinnarch) chodzi szybciej niż Mint (do którego nic nie mam - bardzo prosta dystrybucja dla początkujących ciekawskich Linuksa), ciekawi też bardziej uczniów, skończą się problemy z aktualizacjami systemu, a dodatkowo działające jak należy pakiet AUR freetype2-infinity wreszcie rozwiązuje problem z brzydkimi czcionkami w systemie i na stronach WWW (uczniów to mniej zraża - cieplej wtedy ten system przyjmują - porównując go do Windowsa).

trux   11 #10 30.12.2012 21:41

greg1651@
Możesz zrobić backup raz na jakiś czas.

dzemik   7 #11 31.12.2012 10:55

@greg1651
Na "nie-testowych" repo nic mi się nie sypało, na testowych PRAWIE nic od ponad roku :) A Bridge miałem, ale nie pamiętam co z nim było, że wyleciał.


@michal_93
Może kiedyś ktoś opisze instalację ;) Ale ja z "angielskich for" korzystałem raz. Reszta z ArchWiki (angielskojęzycznego of course :]). Ale instalacja nie jest taka trudna jak się wydaje. Ja jakimś specem nie jestem, a postawiłem go bezproblemowo za pierwszym razem.

mati75   7 #12 01.01.2013 17:10

@GBM
Szkoda zachodu, lepiej skopiować tekst niż przepisywać z obrazka, tak poza tym to jest poradnik dla użytkowników Ubuntu, którzy muszę mieć wszystko wyklikane.

  #13 16.05.2013 14:06

Jestem początkującym użytkownikiem linuxa. Mam pytanie:
Posiadam bridge linux 2012.12. System startuje w trybie konsolowym.
Kiedy chciałem to zmienić, okazało się, że nie ma pliku /etc/inittab .
Jak, w takim razie, aktywować tryb graficzny, przy starcie systemu?
Z góry dziękuje za odpowiedź.